FRITIDSHEMMETS FÖRMÅGOR -En utmaning att omsätta i praktiken

Relevanta dokument
Förstelärare på fritidshem. Vi utvecklar för framtiden!

Föräldramöte 29/5-2018

Välkommen till en kollegial workshop. Tillsammans gör vi en pedagogisk planering

Elevsamtal med eleverna kring deras lärande

Kollegialt lärande i fritidshemmet

Kalmar februari Ingela Aksell, Helena Karis. Skolverket

Fritidshemmets syfte och centrala innehåll

S:ta Gertruds Förskoleklasser. Viggen Svalan Duvan

Plan för hur fritidshemmens uppdrag att stimulera elevernas utveckling och lärande kopplas till förskoleklass och de obligatoriska skolformerna

Ektorpsskolans lokala arbetsplan

Förskoleklassens rikskonferens

I den här foldern kan du som vårdnadshavare läsa om vilket uppdrag förskoleklassen har och vad som präglar förskoleklass i Habo kommun.

Kompetensprofil fritidspedagog-lärare i fritidshem

3 Förskoleklassen. Förskoleklassens syfte och centrala innehåll

Välkomna till. FÖRÄLDRAMÖTE för FÖRSKOLEKLASS 19/20

3 Förskoleklassen. Förskoleklassens syfte och centrala innehåll

Välkomna till Toftaskolan

VÄLKOMMEN TILL PLUGGPARADISET

Lpfö98 Övergång och samverkan. Lgr11, Förskoleklass Lgr11 Fritidshem Lgr11 Övergång och samverkan. Lgrsär11 Övergång och samverkan

När leken och lärandet får gå hand i hand.

Välkomna till Ekängens skolor

Verksamhetsplan för fritidshemmet på Ljuraskolans grundsärskola, inriktning Träningsskolan. Läsåret 2014/2015

Syfte och centralt innehåll för förskoleklass som anordnas vid en skolenhet med specialskola

HANDLINGSPLAN FÖR SOLROSEN I handlingsplanen beskrivs de mål vi har för vår verksamhet och hur vi arbetar för att uppnå dem

ARBETSPLAN GRÖNDALSSKOLANS

FRITIDSHEMMET. Norra Ängby Skolor

GROVPLANERING HT.-11 LINDENS FRITIDSHEM.

Arbetsplan 2018/19 Fritidshemmen Pärlan, Delfinen och Hajen, Strömtorpsskolan

Kvalitetsrapport. Ramshyttans. fritidshem

Syfte och centralt innehåll för förskoleklass som anordnas vid en skolenhet med sameskola

Lokal arbetsplan. Prästbols fritidshem. Läsåret

Ökad kvalitet i fritidshem. Åsa Åhlenius

VERKSAMHETSPLAN Östra Ryd FÖRSKOLEKLASS, SKOLA och FRITIDSHEM

Fritidshem Verksamhetsplan

PLAN FÖR UTVECKLING AV FRITIDSHEM

FRIPP FRITIDSPEDAGOGISK PLANERING FÖR YTTERBYSKOLANS FRITIDSHEM

Lgr11 Del 4, Förtydligande av förmågorna

Systematiskt kvalitetsarbte Sigfridsborgs skolenhet

Prioriterade utvecklingsområden för Rebbelberga rektorsområde verksamhetsåret 2014/2015 samt kompetensutvecklingsplan

Arbetsplan förskoleklass

Välkommen till vår andra nätverksträff Fritidshem ht 14!

Lärande lek i förskoleklass så möjliggörs ett meningsfullt lärande

Hej och välkommen. till Fjälkestads fritidshem, ht-14!

Arbetsplan förskoleklass utifrån framtagna förbättringsområden

Plan för fritidsverksamheten

KVALITETSREDOVISNING Fritidshemmet Papegojan Ingatorpsskolan. 2012/2013 Eksjö kommun

Arbetsplan. för Nolbyskolans fritidshem Läsåret 2018/2019

Arbetsgång för åtagande i fritidshem

ALL 2015/1256. Skolverket. Ola Hendar Greger Bååth

Dokumentation av systematiskt kvalitetsarbete Fritidshem. Åsaka fritidshem 2014

LPP för Fritidshem BILDCIRKELN

Arbetsplan 2018/2019 Fritidshemmet Eken, Åtorpsskolan

Verksamhetsplan för Väsby skolas fritidshem

Alla ska ständigt utvecklas. Vision för Laholm kommuns fritidshem

Pedagogisk utvecklingstid för lärare i fritidshem. Argumentera för rätt förutsättningar för uppdraget

En attraktiv skola i framkant som ger mening och berikar alla varje dag

Att vara skolledare för grundlärare med inriktning mot arbete i fritidshem

Undervisning i fritidshemmet Inom kunskapsområdena språk och kommunikation samt natur och samhälle

Lokal arbetsplan Läsåret

Arbetsplan för Högalidsskolans fritidshem F

Systematiskt kvalitetsarbete Helhetsanalys av Väskolans fritidshem Läsår 14 15

VERKSAMHETSPLAN Brobyskolan

Mål Hur når vi målen? Genomförande Hur vet vi att vi nått målen? Utvärdering Normer och Värden

Pedagogisk vision och utvecklingsstrategi för Eskilstuna kommuns fritidshem

Dokumentation för dig som deltagit i kursen: Förskoleklassens uppdrag - hur utformar vi förskoleklassens verksamhet?

Kvalitetsredovisning förskola 2017

Arbetsplan. VillUt. för. i Villans rektorsområde

Information om skolval till förskoleklass

Lokal arbetsplan Läsåret

LÄROPLANEN EN HELHET. Att se den röda tråden. Balli Lelinge,

Lokal arbetsplan Läsåret

Tillsammans jobbar vi för att det aldrig ska vara bättre förr!

MÅLDOKUMENT FÖR FRITIDSHEM I HAGFORS KOMMUN Antagen av Barn- och bildningsavdelningens ledningsgrupp

Tid för planering, reflektion och utveckling för lärare i fritidshem. Argumentera för rätt förutsättningar för uppdraget

Arbetsplan för Ödenäs fritidshem Läsåret 2017/2018

Verksamhetsplan Färentuna förskola

Lokal arbetsplan. Läsåret 17/18. Märtagårdens fritidshem

Kunskap och bedömning för utveckling och lärande

Örgryte-Härlanda. Förskoleklass en lekfull övergång till skolan.

Kvalitetsrapport. Strömtorpsskolans fritidshem. Fritidshem. Läsåret 2012/2013. Ansvarig rektor: Jens Berisson

Fritidshemsplan. Av: Åsa Nilsson Marie Pålsson Anna-Lena Svensson Gunilla Torell

1. Inledning Förutsättningar... 3

Hur hjälper vi eleverna få syn på sin egen förmågeutveckling? Henning Westius Förstelärare på fritidshem Botkyrka kommun

Verksamhetsplan för förskolan och fritidshemmet

Ekensbergsskolan. Fritidshemmets. arbetsplan

Sammanfattning av styrdokument, Skolinspektionens bedömningsunderlag och Allmänna Råd för FRITIDSHEM

VERKSAMHETSPLAN Västra Husby FÖRSKOLEKLASS, SKOLA och FRITIDSHEM

Systematiskt kvalitetsarbete. Helhetsanalys. Väskolans fritidshem Rektors namn: Charlotte Knutsson. Telefonnummer:

Lovisedalsskolan RO Skolplan

Vollsjö skola och fritidshem i Sjöbo kommun

Utvecklingsprofil för studenten under VFT

KVALITETSREDOVISNING Fritidshemmet Tintin, Höredaskolan. 2012/2013 Eksjö kommun

BLOMMANS GROVPLANERING OCH MÅL VT 2015

Förändringar i läroplanen om förskoleklass och fritidshem

Arbetsplan för fritidshemmen i Eslövs kommun

Lärare med inriktning mot arbete i 7-9 samt gymnasieskolan

Lokal pedagogisk planering för Kvinnebyskolans förskoleklass, läsår 2013/2014

Elevens utvecklingsmål

Arbetsplan Fritidshem

Lokal arbetsplan. Furulunds förskolor HT 2011 VT 2012

Transkript:

FRITIDSHEMMETS FÖRMÅGOR -En utmaning att omsätta i praktiken Björngårdsskolan och Storkyrkoskolans rektorsområde Fritidspedagoger; Emma Brown, Jesper Andersson, Urban Kjellén Skolledare; Anna Gustafsson och Lena Davidson

Björngårdsskolan och Storkyrkoskolans rektorsområde Björngårdsskolan ligger nära Mariatorget på Södermalm och är en F-6 skola med ca 460 elever Storkyrkoskolan ligger mitt i Gamla stan och är en F-6 skola med ca 170 elever Skolorna ingår i ett gemensamt rektorsområde med en rektor Mikael Lindberg samt 3 biträdande rektorer. Rektorsområdet har övervägande del utbildade fritidspedagoger.

- Implementering av de nya styrdokumenten Ht 2014-2015 Vi startade vår gemensamma resa Styrdokument Gemensamma möten avsatte tid i rektorsområdet Tillsatte fritidsutvecklare på båda skolorna och de blev även nätverksansvariga

Styrdokument Diskussioner och reflektioner utmynnade i; Affisch Förankra fritidshemmets uppdrag Synliggöra fritidshemmets uppdrag Stärka professionen Starta upp pedagogiska planeringar

1 juli 2016 kap 4 Lgr 11 Studiedag med förmågorna i fokus Tillbaka in i styrdokumenten Syfte med undervisning i fritidshem Förmågor som ska utvecklas över tid Centralt innehåll Följa upp effekter av genomförda aktiviteter Elever Verksamhet

Utvecklingsarbete med annan skola Hur ger vi eleverna möjlighet att utveckla förmågorna i verksamhet? Pedagogisk planering utifrån en vald förmåga Pröva Utvärdera och analysera Skolornas interna utvecklingsarbete fortsätter

Arbete med förmågor i åk 3 Analys: Behov i elevgruppen Brukarundersökning Omröstning Få elever delaktiga och ta ansvar Reflektera över sitt eget lärande

Arbetsgång Upplägg Presentation av förmågorna för vårdnadshavare Förtydligande av förmågorna med eleverna Elevernas grovplanering under skoltid Elevernas veckoplanering Förberedelser Genomförande av aktiviteter

Förmågor Pröva och utveckla idéer, lösa problem och omsätta idéerna i handling Ta hänsyn till personliga behov av balans mellan aktivitet och vila Skapa och upprätthålla goda relationer samt samarbeta utifrån ett demokratiskt och empatiskt förhållningssätt

Exempel på aktiviteter Måndag Samling i klassrummet efter skolans slut. 14:20 utelek 14:40-15:00 Mellanmål. 15.00 Kör för anmälda elever. 15:00-16:00 Sammarbetslekar med Molly A och Nikita 15:00-16:00 Kurragömma med Ines och Lovina 15:30-16:30 Välja ute/inne. Samling 16:30, städar och går ner till plan 1. Onsdag Samling i klassrummet efter skolans slut. 14:15 Utelek 14:40-15:00 Mellanmål. 15:00-16:00 Scratch med Leo F. 15:00-16:00 Bakning med Timeja, Herta och Loella 15:00 1630 Välja ute/inne. Samling 16:30, städar och går ner till plan 1.

Utvärdering Utvärdering med eleverna efter varje avslutad period Utvärdering efter aktivitet Pedagogernas utvärdering

Införa förmågorna i planeringen Arbete i block om ca sex veckor med fokus på en förmåga i taget Arbetsgång: Välja förmåga Processa i arbetslaget, vad innehåller förmågan? Pedagogiska planeringar med förmågan i fokus

Genom undervisningen i fritidshemmet ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att: pröva och utveckla idéer, lösa problem och omsätta idéerna i handling, Under de sex veckor fyllde vi veckorna med: Miniledarna elevledda aktiviteter i idrottshallen Workshops elevledda aktiviteter där de planerar och lär ut något de själva har kompentens i. Barnens fredag allt är möjligt, vi säger JA! Fritidsmöten där elevrepresentanter från fritids deltar.

Synliggöra förmågorna

Samma aktivitet, olika förmågor i fokus Fotboll i idrottshallen på sju olika sätt Genom undervisningen i fritidshemmet ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att: pröva och utveckla idéer, lösa problem och omsätta idéerna i handling, ta hänsyn till personliga behov av balans mellan aktivitet och vila, kommunicera med språkliga uttrycksformer i olika sammanhang och för skilda syften, skapa och upprätthålla goda relationer samt samarbeta utifrån ett demokratiskt och empatiskt förhållningssätt, skapa och uttrycka sig genom olika estetiska uttrycksformer, utforska och beskriva företeelser och samband i natur, teknik och samhälle, samt röra sig allsidigt i olika miljöer samt förstå vad som kan påverka hälsa och välbefinnande.

Sammanfattning Arbeta med en förmåga som fokus i en period Synliggöra förmågorna på aktivitetstavlan Samma aktivitet men med olika syften