Living Planet Report 2018 för unga. Frågor, övningar och aktiviteter

Relevanta dokument
TRE AV DE NIO De två största är förlusten av deras livsmiljöer samt tjuvjakt. UNDERARTERNA Tigrarnas kroppsdelar och päls är eftertraktade

Biologisk mångfald är mångfalden av liv på vår planet. Den ligger till grund för vårt välbefinnande och för ekonomin.

UTBILDNINGSPAKET FÖR SKOLINFORMATÖRER

Mjölkkon & biologisk mångfald

Medborgardialog med unga

Lokal pedagogisk planering i Omikron (år 3) läsåret Sverigetema v. 45 v. 6

Utveckling och hållbarhet på Åland

Våra allra bästa fokusfrågor i biologin, hösten år 8 De handlar om ekologi och alkohol

Svåra ord. Rekreation: Miljöbyte. Etiska: Moraliska. Estetisk: Läran om förnimmandet av det sköna. Förnimma: Märka, känna, begripa

MILJÖMÅL: ETT RIKT VÄXT- OCH DJURLIV

Borås Stad. Earth Hour Skickat: den 14 januari :44. Earth Hour var med i årets viktigaste kampanj

Klimatsmart mat. Elin Röös Institutionen för energi och teknik Sveriges lantbruksuniversitet, Uppsala

KLIMATET. Du gör skillnad! Projektbeskrivning och tidsplan

Estetisk verksamhet. Dans Foto Skulptur Bild Slöjd Musik Teater/Drama Utställning Film med mera...

Vi jobbar så här: Varför läser vi om ekologisk hållbarhet och enkla fältstudier. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? September 16, 2014

Fördjupningsuppgift 1 Den hållbara staden TEMA Hållbar utveckling, Framtid, Stadsplanering, Teknisk utveckling, Regler & Normer etc.

Upptäck Jordens resurser

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Vad är orsakerna till att levnadsvillkoren på jorden är så olika?

Arbete K Fotografier från elevutställningen

Miljöpåverkan från mat. Elin Röös

Hållbar utveckling för barn & unga

Göteborgs Universitet Uttag webb artiklar. Nyhetsklipp

Upptäck naturen! 3. Naturens konsert

ENGELSKA. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

Skönlitteratur, myter och konst som handlar om naturen och människan.

Ämne - Engelska. Ämnets syfte

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

HANDLEDNING FÖR LÄRARE, ÅRSKURS 7 9

Lärarhandledning. Vad gör jag innan, under och efter lektionen?

Batterijakten 2017 Delmoment: Kreativitet - lärarhandledning

AKTIVISM DET LIGGER I VÅRT DNA

Förmågor i naturvetenskap, åk 1-3

Vad innebär egentligen hållbar

Geografi åk 7. Lycka till!

Lärartips. till filmerna I grumliga vatten och Vet du vad din middag åt till frukost? Naturskyddsföreningen 2012

Grundläggande miljökunskapsutbildning

Att argumentera i olika samtalssituationer och beslutsprocesser. (SV åk 4 6)

Därför ska du leta efter grodan på kaffe

FJÄRIL ISBJÖRN PINGVIN KORALL SKÖLDPADDA PANDA

Upptäck Sverige Lgr 11

PR BAROMETER SAMHÄLLE 2017

Inspirationsguide för restauranger. I samarbete med Hållbara Restauranger

Det Lilla Världslöftet

Pedagogisk planering i geografi. Ur Lgr 11 Kursplan i geografi

Planeringsstöd. Kunskapskrav i fokus

Stenåldern SIDAN 1 Lärarmaterial

På vilka sätt sårbara platser kan identifieras och hur individer, grupper och samhällen kan förebygga risker.

Syfte: Geografi värdera lösningar på olika miljö- och utvecklingsfrågor utifrån överväganden kring etik och hållbar utveckling.

Vi jobbar så här: Varför läser vi om miljö. Vilka ämnen ingår. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? LPP miljö.notebook.

Transport. have a. We will not. society. Margaret Mead. Transport 33

Out to Sea. - Oceaner av plast

Det goda livet i Gävle inom ramen för ett jordklot

Heartmaps Skriva dikter

BIOLOGI Ämnets syfte Genom undervisningen i ämnet biologi ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att

KATARINA L GIDLUND, CAROLINE WALLMARK, LISA SÄLLVIN MITTUNIVERSITETET Forum för Digitalisering

NO Biologi Åk 4-6. Syfte och mål

Sagor och berättande stimulerar språkutvecklingen och kan även få barnen att intressera sig för skriftspråket.

Jordbruk är väl naturligt? Elin Röös. Enkla råd är svåra att ge. Källa: Naturvårdsverket, 2008, Konsum8onens klimatpåverkan

Lärarhandledning ELTON FÅR EN IDÉ av Ann Fagerberg Embretsén

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

Grupp A1_2. Sammanfattning

ZA4735. Flash Eurobarometer 219 (Biodiversity) Country Specific Questionnaire Sweden

Livsmedelsförsörjning på planetens villkor -Kan ekologiskt och närproducerat minska sårbarheten?

Den hållbara framtiden är vår viktigaste marknad. Sören Eriksson

SIFO-undersökning: Ungas röst & makt i samhället. Världsnaturfonden WWF & WWF Sweden Youth Juni 2018

Lokal pedagogisk planering Levnadsvillkor i världen

ZA5223. Flash Eurobarometer 290 (Attitudes of Europeans Towards the Issue of Biodiversity, wave 2) Country Specific Questionnaire Sweden

ENGELSKA FÖR DÖVA. Ämnets syfte

Utbildningspaket Konsumtion

STÖDMATERIAL Kunskapskrav som understiger vitsordet åtta

Uppgift Hållbar Utveckling. Naturbruksgymnasiet NV-inriktning.

Miljömål inte bara en regional fråga. Carina Borgström Hansson

Fakta om klimatförändringar

MILJÖMÅL: LEVANDE SKOGAR

Mikroplaster. Kort om. Det stora miljöhotet KORT OM. Lärarhandledning: Författad av Lena Lacopie lärare på Åva Gymnasium

Livets myller Ordning i myllret

Foto: Malmö stad / Annika Trenneman. Hållbar utveckling. Vad är det och vad kan jag göra? Övningar elev

Svenska pärlor Världsnaturfonden WWF

*PRIO Geografi 9 Lärarstöd kommer under hösten att läggas upp och kunna nås via hemsidan tillsammans med de övriga lärarstöden som nu finns där.

Kursplan ENGELSKA. Ämnets syfte. Mål. Innehåll. Insikt med utsikt

Sveriges miljömål.

Slutrapport: Act Art for Tourism

Lektionsupplägg: Tack för maten, naturen!

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Skogsbruk på ren svenska Lektion 5: Ansvarstagande som inte slutar där skogen slutar.

ORGANISATIONS- KULTUR EN WORKSHOP OM HUR VI ÄR MOT VARANDRA

Skogsgruppen Träsktrollen

Lektionsuppgift: Mångfalden i sjön

Klimatsmart mat myter och vetenskap. Elin Röös, forskare Sveriges lantbruksuniversitet

Rädda matresterna och tävla! Förstapris! 24 st vinner. Tävlingen startar 1 okt 2019

Ämnesområde Hållbar konsumtion

ORGANISATIONS- KULTUR EN WORKSHOP OM HUR VI ÄR MOT VARANDRA

Swedish The Swedi wood effect Sh wood effec NYckelN Till framgång T i köpenhamn1 Swe e TT global T per Spek Tiv ett initiativ av:

Genresursarbete i Sverige. Vårt nationella kulturarv

En grön tråd från förskolan till årskurs 9 i Hagby, Ånestad, Brokind/Sätra samt fsk-åk 6 i Tornhagen/T1 7-9

Hållbar utveckling för barn & unga

Stadgar Antagna Reviderade , och

En vi-känsla bland personal och barn/ elever. Tillsammans gör vi skillnad! barn och unga är aktiva med arbetet

En lektion om att tänka källkritiskt. Ämnen: Biologi, Hem- och konsumentkunskap, Samhällskunskap och Svenska.

Transkript:

Edward Parker / WWF Living Planet Report 2018 för unga Frågor, övningar och aktiviteter

Aktivitet 1: 10 frågor Världsnaturfonden WWF har tagit fram en rapport som heter Living Planet Report 2018. Den handlar om vår planet och innehåller ett allvarligt budskap. Här nedan följer 10 frågor för att för fördjupa kunskaperna om rapportens innehåll: 1. Varje sekund som vi lever på jordklotet behöver olika saker från den 2. Nämn fem viktiga saker som vi behöver 3. Vilken är din syn på planetens tillstånd? Är det bra eller dåligt? Förklara hur du tänker 4. Läs Rapport om vår planet. Vad handlar den om? 5. Trycket på planeten har ökat kraftigt de senaste åren. Hur kan man förklara det? 6. Vad är det som har minskat kraftigt de senaste 50 åren? 7. Studera bilderna på uppslaget sidorna 2 3. Vilka är orsakerna bakom den stora minskningen av ryggradsdjur? 8. Ge exempel på fem olika ryggradsdjur 9. Vilken av orsakerna till arternas försvinnande på sid. 2 3 tycker du är värst? Förklara hur du tänker 10. Titta på kugghjulen på sidan 4. Ge exempel på tre saker som kan göra att artutrotningen minskar 11. Vad kan du och dina klasskompisar göra för att artutrotningen ska minska?

Aktivitet 2: Pictionary med utrotningshotade djur No Geografi Bild Genom ett roligt spel av Pictionary kan du och din klass utforska konceptet biologisk mångfald och de hot som djuren står inför. Eleverna forskar om ett djur som de själva väljer, tar reda på var det bor, vad det äter och faran det står inför. I tur och ordning ska de sedan rita eller imitera djuret och klassen ska försöka gissa vilket det är. Diskutera sedan de största hoten mot naturen och djurlivet. Ge kopior av Levande Planet-rapporten för unga och be eleverna att titta på dubbeluppslaget. Genom att arbeta i par ska de välja en rubrik till exempel Tömda havatt utforska närmare. Introducera de Globala målen, som världens länder har enats om för att stoppa förstörelsen av de naturliga systemen som stödjer oss och alla andra djur på denna planet. De globala målen hittar du här: www.globalamalen.se Stimulera en klassdiskussion genom att titta på Världens största lektion del 1: vimeo.com/138852758

Aktivitet 3: Biologisk mångfald på vår tröskel No Geografi För att skapa en bättre förståelse av begreppet biologisk mångfald ska klassen uppmuntras till att utforska och dokumentera mängden av olika levande ting (växter, djur och svampar) i ert område på skolgården, i lokala skogsmarker, parker eller på stränder. Ni kan använda er av anteckningar, fotografier, sketcher eller filmer för att dokumentera era upptäckter. Hittade du något du inte hade väntat dig? Förväntade du dig att hitta något som inte var där? Vilka egenskaper har livsmiljön som tillåter växterna att leva där? Vad kan du göra för att locka dit mer natur- och djurliv i ditt område? Kanske plantera växter som lockar till sig bin och andra pollinerare, eller skapa nya livsmiljöer och vägar för livet runt omkring skolan? Vidareutveckling Skapa en karta (rita en för hand eller använd Google maps online) där ni märker ut er dokumentation. Använd den för att identifiera de kännetecken i området som är särskilt intressanta för natur och djurlivet och de platser som skulle kunna förbättras. Kommunicera era upptäckter till hela skolan eller till den bredare allmänheten och uppmuntra människor att göra vad de kan för att förbättra miljön för naturen och djurlivet.

Aktivitet 4: Nyhetsrapportering om vår levande planet No Svenska Drama Datakunskap Genom att använda upptäckterna från Levande Planet-rapporten och WWFs bildbank https://www.wwf.se/press/pressrum/pressbilder/1292210-pressbilder be eleverna att skapa en intresseväckande nyhetsrapport för att berätta för andra om vår planets status och vikten av att skydda mångfalden av levande ting och ekosystem på jorden. Eleverna kan presentera sina slutgiltiga nyhetsrapporter inför klassen eller hela skolan. Eleverna kan också välja att rapportera om en särskild ny art som nyligen har upptäckts och vad som behöver göras för att skydda den.

Aktivitet 5: Vad är kopplingen mellan orangutanger och maten vi äter? No Svenska Geografi Att använda fotografier är ett bra sätt för att få elever att ställa frågor och göra kopplingar mellan de fysiska, sociala, ekonomiska och miljömässiga aspekterna av hållbarhet. Be eleverna arbeta i mindre grupper där de ska sätta upp fotografier på orangutanger och på mat som innehåller palmolja på ett stort papper och skriva ner frågor de har till varje fotografi (till exempel Var bor orangutanger? Vad äter de? Är de i fara? Var kommer vår mat ifrån? Vad innehåller den?). Uppmuntra eleverna till att tänka vad kopplingen mellan dessa fotografier skulle kunna vara. Be grupperna att berätta om sina tankar och introducera sedan problemet med palmoljeproduktion och dess påverkan på regnskogen. Andra fotografier länkade till olika hållbarhetsproblem kan användas för en liknande aktivitet. En genomsnittlig familj som handlar kanske inte inser hur många varor i deras korgar från mat till kosmetik som innehåller palmolja. Den globala produktionen växte från 15 miljoner ton 1995 till ungefär 63 miljoner ton 2015, vilket gör det till världens mest producerade, köpta och handelsbedrivna vegetabiliska olja. Palmoljeindustrin har över 5 miljoner anställda enbart i sydöstra Asien och ändå har palmoljeutvecklingen skett i tropiska regnskogar med hög biologisk mångfald. Omvandlingen av skogarna, och torvmark, till palmoljeplantage lösgör enorma kvantiteter av koldioxid, vilket driver på klimatförändringarna och förstör livsmiljöerna för arter, så som orangutangen. Trots detta behöver palmolja inte vara destruktiv. Konsumenter, företag och regeringar har makten att driva på att palmolja ska produceras hållbart utan att orsaka fortsatt förlust av skogar och biologisk mångfald. Vidareutveckling Designa en kampanjaffisch som uppmuntrar folk att stödja hållbar palmolja och försök att få ut det i skolan och samhället. Foto: Alain Compost / WWF

Aktivitet 6: Gör din egen kampanj! Svenska Geografi Skapa din egen kampanj för att uppmuntra hela skolsamhället att agera, vare sig det är genom att plantera träd, spara energi, skapa en trädgård eller minska plastanvändandet. Diskutera med klassen vad de har lärt sig från Levande Planet-rapporten och spåna idéer på åtgärder de vill göra. Vilka är nyckelfrågorna som de vill uppmärksamma i sitt eget samhälle? Vad kan de göra och hur kan de sprida detta budskap? Använd kugghjulsbilden från Levande Planet-rapporten och diskutera vikten av att påverka makthavare till att skapa förändring. I grupper ska eleverna sedan definiera vad de ska fokusera på i sin valda kampanj. Uppmuntra dem till att koppla samman det med FNs Globala hållbarhetsmål. De ska sedan skapa en visuell tavla och presentera den för klassen som sedan ska rösta på den bästa idén. Vem vet, ni kanske till och med startar en kedjereaktion som förändrar världen! Se The World Largest Lessons part 3 vimeo.com/266852848 för inspiration. Handlingsplan för en kampanj Vision Vilka förändringar vill ni se? Varför är detta viktigt? Vilka? Vilka vill ni påverka (eleverna i er skola, andra skolor, allmänheten, regeringar, företag och beslutsfattare?) Vilka kan tänkas hjälpa er? Hur? Hur ska ni påverka folk (till exempel genom korta filmer, affischer, insamlingsevent, sociala medier och användandet av emojis för de globala hållbarsmålen, artiklar i den lokala tidningen, lokal radio, arbete med WWF och andra naturvårdsorganisationer)?

Aktivitet 7: Vårt hopp för framtiden en tapet Bild Inspirerade av Levande Planet-rapporten ska ni skapa en visuell utställning för att öka medvetenheten kring vikten av att skydda biologisk mångfald och för att uppmuntra barnen att uttrycka sina känslor gentemot den naturliga världen. Varje elev väljer en art de älskar och som de vill skydda. De väljer ett uttrycksmedel (rita, måla, kol, kollage, och så vidare) och skapar sin egen ruta på en gemensam tapet där de kan uttrycka sina åsikter och känslor.

Aktivitet 8: Levande Planet debatt No Svenska Geografi Att kunna sätta sig in i saker/föreställa sig kan hjälpa elever att engagera sig med hållbarhetsproblem, utforska olika perspektiv och tänka mer kritiskt och kreativt om framtiden. Det kan lyfta fram tillvägagångssätt där deras handlingar idag kan hjälpa till att forma en bättre framtid för människan och naturen. 1. Introducera Bryta trenden-kurvan sidan 4 från rapporten och diskutera de tre olika tänkbara framtidsscenarios fortsatt minskning av djurpopulationerna, falskt alarm (det kommer fortsätta vara på samma sätt) eller att naturen återhämtar sig tack vara global förändring. Dela in klassen i tre grupper och ge varje grupp varsitt framtidsscenario. Grupperna ska undersöka och utveckla argument samt utse en representant från varje grupp som ska presentera deras ståndpunkt i 5 minuter, följt av att klassen röstar på det mest troliga scenariot för framtiden. Diskutera med klassen vilka handlingar vi alla kan göra för att uppnå en global förändring. 2. Tilldela roller till alla elever och debattera för- och nackdelar med de stora förändringarna som kan behövas, sett från varje karaktärs perspektiv. Ge eleverna tid att utforska sina roller och uppmuntra dem att spela djävulens advokat för att öppna upp debatten för lösningar som de kan tänkas enas om. De kan behöva hitta på några extra detaljer om sina karaktärer. I slutet ska varje karaktär ge personliga förslag på vad de skulle kunna göra annorlunda och sedan ska klassen rösta på förslagen. Diskutera innebörden om vad det majoriteten har röstat på skulle innebära. Karaktärer Världsledare Kontorsarbetare Förälder som bor i en stad Bonde som arbetar med kor Storbonde som odlar säd Fiskare Politiker i en kuststad Restaurangägare Skogsarbetare Oljefinansman Biltillverkare Fågelskådare Dykinstruktör Fruktodlare Klimatforskare Parkvakt i naturreservat Läsktillverkare Chef för husbyggsföretag Kycklinguppfödare Förslag Global minskning av kött- och mjölkkonsumtion Skatt på klimatpåverkan Stora områden hav som är skyddade från fiske Förbud mot all plastproduktion Olagligt med ohållbar palmoljeproduktion All återstående skog blir skyddad från fortsatt minskning av storlek (för varje träd som huggs ner måste ett nytt planteras för att undvika förlust av skog) Återinförande av djur- och naturliv i områden på landsbygden (trädplantering och återinförande av stora arter till exempel varg eller lodjur) Titta på the World Largest Lessons part 3 för inspiration vimeo.com/266852848

Aktivitet 9: Djurpoesi No Svenska Poesi är ett utmärkt sätt att uppmuntra unga att uttrycka sig själva, sammanfatta information som de har lärt sig och att använda språket på ett kreativt sätt. Genom att använda nyckelarter från WWFs bildbank (www.wwf.se/press/pressrum/ pressbilder/1292210-pressbilder) kan klassen brainstorma fram ord och fraser som bäst beskriver både djuren och sina känslor gentemot dem, och för att bygga en ordbank (till exempel majestätisk, vågad, mäktig, speciell, farlig, vacker och så vidare). Individuellt ska eleverna sedan välja ett djur och skriva sina egna dikter. Varför är djuret i fara? Vad behöver vi göra för att rädda det? Vad skulle vi känna ifall vi förlorade det för all framtid? Skriv en haikudikt Haiku är ursprungligen en japansk form av humoristisk kort dikt, med ursprung så långt tillbaka som 1400-talet. En traditionell haiku är uppbyggd av 17 stavelser som delas upp i tre delar om 5 7 5. Vart ska du bli av, du sista av ditt släkte? Du tiger och går