Det företagsamma Sverige Lektionsmaterial för årskurs 7-9

Relevanta dokument
Betydelsefulla entreprenörer Lektionsmaterial för årskurs 7-9

Tjej och entreprenör Lektionsmaterial för årskurs 7-9

Lärarhandledning till tre teman om entreprenörskap för årskurs 7-9

Norden. Du kommer att få lära dig mer om:

När eleverna är klara med sina tidningsartiklar sammanställer ni de olika intervjuerna till en tidning som handlar om skolmat nu och då.

ALLEMANS. Övningar om allemansrätten, årskurs 7-9. Elevmaterial och kopieringsunderlag

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om vikten av att äta en bra lunch i skolan.

Vad gör en entreprenör? 1/7

I SKOLAN. Näthat ett växande problem. lansforsakringar.se/vitaransvar

Dimitras resa Elevmaterial

"SÄTT SPÅR I FRAMTIDEN NU!

Lässtrategier för att förstå och tolka texter från olika medier samt för att urskilja texters budskap,

Sant eller falskt en introduktion till källkritik

GEOGRAFENS TESTAMENTE NORDEN

SÄLJGUIDE SÅ LYCKAS DU MED DIN FÖRSÄLJNING

Granska skolans webbplats. Lektionen ger grundläggande kunskap om de olika delarna i traditionell källkritik. Granska skolans webbplats

Lektion 1. Bli nyfiken

Max18skolan årskurs 7-9. Delaktighet

Inspirationsfasen. Fortsättning på nästa sida. Hållbar utveckling B, vårterminen Cemus/CSD Uppsala, Uppsala universitet & SLU

MATENS KLIMATPÅVERKAN

Granska syftet med skolans webbplats

TIPS OCH IDÉER FÖR DIG SOM VILL INTERVJUA

Välkommen att känna sig inkluderad!

Får jag använda bilden? Lektionen handlar om upphovsrätt för bilder. Får jag använda bilden? Lektionsförfattare: Greger Ravik.

Det handlar om att ta fram och utveckla elevers inneboende nyfikenhet, initiativförmåga och självförtroende redan från tidiga åldrar.

Alice i Underlandet Skolmaterial

Utveckla MIK-arbetet. systematisk utveckling av arbetet med medie- och informationskunnighet på skolan

årskurs F-3 Berättelsen tar sin början.

Bland sådant som kan vara särskilt relevant för årskurs 1-6 tar utställningen till exempel upp:

Gillar du att vara ute i skogen, häng med när vi vandrar nästa gång!

EN MATRESA JORDEN RUNT

Barns lärande med barns bästa för ögonen

Granska skolans webbplats

Genom undervisning i ämnet engelska ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att:

När & fjärran. Sydamerika Nordamerika. Europa. Afrika. Oceanien. Tema:

Max18skolan årskurs 7-9. Ekonomi

Reflektion och eftertanke

Terminsplanering i Svenska årskurs 7, Ärentunaskolan

Känsliga uppgifter och integritet

Kom med! Vi har en uppgift som passar dig.

SÄLJGUIDE. - så lyckas du med din försäljning

ENERGIKONTOR SYDOSTS NYHETSBREV OM EUROPEISKA TRAFIKANTVECKAN, NR (080911)

Får jag använda Wikipedia?

Vetenskaplig grund beprövad erfarenhet och evidens i praktiken

NATIONELLA BILDTÄVLING

Uppdrag: Du vet nu mer om hur Östersjön mår. Nu är det dags att göra något. Rädda Östersjön! Handlingsplan Elevmaterial 2

MILJÖMÅL: GENERATIONSMÅLET

HANDLEDNING FÖR LÄRARE, ÅRSKURS 7 9

Tips och fakta för arbete kring. slaveri och slavhandel och/eller Brasilien och dess afro-brasilianska kultur. Årskurs 6

V.A.T lärstilstest och studieteknik

En introduktion till källkritik åk 1-3

ZA4722. Flash Eurobarometer 187 (Innobarometer 2006) Country Specific Questionnaire Sweden

Läs med oss. Interaktiv skrivtavla (IST) IST-kort Pojken och tigern.indd Manual digitalt lärarstöd till.

Granska konspirationer. Lektionen handlar om att använda en källkritisk metod för att granska en konspirationsteori. Granska konspirationer

Genrekoden svarar mot kursplanen i svenska i Lgr 11

Inspirationsmaterial. Research. Av Anna Hellerstedt

PRAO årskurs 8 Vårterminen Åstorp

Lust att snacka LUST ATT SNACKA TIDNINGARNAS FÖRBUND. Bästa lärare

HANDBOK. för ungdomsansvariga i FN-föreningar

Valet är ditt ORDLISTA CHRISTINA WAHLDÉN ARBETSMATERIAL FÖR LÄSAREN

LPP Geografi Livsmiljöer, geografiska arbetssätt och människors levnadsvillkor.

KOPPLING TILL KURS- OCH ÄMNESPLANER

KOPPLING TILL LÄROPLANEN

Nothing but the truth

Nyheter sprids i raketfart Till läraren

Näringslivsstrategi Renée Mohlkert Näringslivs- och marknadsdirektör

Förslag till intervjufrågor vid observationer

Undersök Google. Lektionen handlar om att jämföra och pröva källors tillförlitlighet vid informationssökning på internet.

Innehåll. Material Valberedningsguide Uppdaterad: Sida 2 av 7

MILJÖSMART SKOLRESTAURANG

Övningar Källkritik på nätet

Varje elev skriver ner så många förslag som den kan komma på. Samla förslagen på blädderblock. (välj ålder som ligger ca 2 år över

Vi på ung scen/öst är glada att du och din elevgrupp bjudit in föreställningen En jobbdröm till ert klassrum.

Vi är alla källor. Lektionen handlar om hur vi fungerar som källor och är bärare av information i sociala medier.

MEDIATIDEN HANDLEDNING PEDAGOG: DAVID ÖRBRING

Granska YouTube Lektionen handlar om att få en grundläggande förståelse för hur du kritiskt kan granska innehåll på YouTube.

Vad händer sen? en lärarhandledning

Att be om hjälp. 6-8 elever 90 min SF

Ung & Företagsam Huddinge Anmäl er till årets event för UF-elever i Huddinge - den lokala mässan

I årets uppdrag ska vi forska om hur och var vi lär oss.

Granska YouTube. Granska YouTube. Lektinsförfattare: Kristina Alexanderson. Till läraren

Lärgruppsplan. för filmen. Svensk idrott världens bästa

Varför behöver man vara källkritisk?

döden i datorn SPN-uppdrag

Vi är alla källor. En digital lektion från Sida 1 av 6

STUDIECIRKELUPPLÄGG MAKTEN ÖVER MATEN 5-10 TRÄFFAR OM HUR VI TILLSAMMANS KAN LÄRA OSS MER OM, PÅVERKA OCH MINSKA VÅRT KLIMATAVTRYCK MED FOKUS PÅ MAT

Matematiklyftet kollegialt lärande för matematiklärare. Grundskolan Gymnasieskolan Vuxenutbildningen

Samhällskunskap/Identitet

MILJÖMÅL: LEVANDE SKOGAR

Hänger du med i den digitala revolutionen? Michael Fogelqvist, Animero. Produktionsbolag digitala medier

Värsta hälsan typ. Foto: Filip Lendahls

Idrott utan mobbning! Studieplan.

Friends 2014 Materialet får kopieras och spridas internt på skolan

Visa vad ni kan! Och var med i utställningen Trä äger!

HANDLEDNING TILL WEBBUTSTÄLLNINGEN HEM, LJUVA HEM - OM BROTT I NÄRA RELATIONER

Lärarhandledning för ett arbete med integritet på nätet

Heta tips för dig som går i grundskolan och snart ska ut på din första PRAO

2015, Centrum för Näringslivshistoria Omslagsbild: Ur ICA:s arkiv hos Centrum för Näringslivshistoria Projektledare: Anna Linderoth Redaktör: Sara

Det perfekta mötet med politiker och media finns det? 4 februari 2015

Entreprenörskap modell Bergvreten

Transkript:

Det företagsamma Sverige Lektionsmaterial för årskurs 7-9 Foretagsamheten.se

Företagsamheten.se Det företagsamma Sverige. I geografiska områden med goda företagsmiljöer kan det uppstå utvecklingsblock med flera stora och små företag som verkar inom närliggande branscher. I vissa fall är de konkurrenter, i andra fall samverkansparter. Hård lokal konkurrens och kvalificerade kunder stimulerar utvecklingen av kompetens och teknik. I de här arbetsuppgifterna får du arbeta med företagande ur ett geografiskt perspektiv. Här tar vi upp frågor som handlar om förutsättningar för företagsamheten i olika delar av Sverige. På Företagsamheten.se kan du utforska Sverige ur ett geografiskt företagarperspektiv. Du kan välja att läsa om enskilda län eller händelser genom att navigera på sverigekartan. Till uppgifterna kommer också länkförslag genom vilka du kan söka dig fram till svaren på frågorna. 2

Film: Inled uppgiften med att se tre filmer på Företagsamheten.se - Play. Helsingborg - Sveriges exportcentrum Internationella Göteborg Handelsstaden Visby Tips! Ta anteckningar medan ni tittar på filmerna! 3

Diskutera filmerna i grupp Arbeta i grupp och diskutera frågorna nedan. Utse en person i gruppen som ansvarar för att anteckna era idéer och funderingar. Vad har de geografiska områdena i filmerna gemensamt? Vilken betydelse har den geografiska platsen för områdets framgångar inom företagande? Hur påverkades orterna i de olika filmerna av industrialiseringen i Sverige. 4

1 Gå Kolla på webben till foretagsamheten.se > Geografi > Utforska Sverige. Använd kartan för att ta er fram till länet som ni bor i. Arbeta med följande frågor: Försök att med några meningar beskriva vad som har varit och är typiskt för näringslivet i länet där ni bor. Finns det några välkända entreprenörer i ert län? Skriv ner era svar Länktips http://www.foretagsamheten.se/foretagsamt-i-hela-landet/ 5

2 Gå Kolla på webben! till foretagsamheten.se > Geografi > Kluster i företagsamma regioner. Arbeta med följande frågor: Vad menas med ekonomiska kluster? Ge exempel på faktorer som bidrar till att skapa företag och produkter i världsklass inom ett land. Beskriv typiska drag i ett kluster med tanke på exempelvis utbildning och företagande. Ge tre exempel på svenska kluster och försöka att ta reda på mer om dessa. Finns det någon koppling mellan geografiska områden och de produkter som framställs där? Ge tre exempel. Vad krävs för att ett kluster skall överleva över en längre tid? Försök att med egna ord motivera varför entreprenörer är viktiga för ett kluster. Skriv ner era svar. Länktips http://www.foretagsamheten.se/foretagsamt-i-hela-landet/kluster-i-foretagsamma-regioner 6

3 Fördjupning - skriv en insändare Arbeta i grupp och fundera över vilka förutsättningar som finns för att skapa ett kluster där ni bor. Gör en lista över vilka förutsättningar som finns respektive saknas. Föreslå åtgärder som skulle kunna stimulera framväxten av flera lokala företag i länet eller kommunen. Skriv en insändare Arbeta tillsammans med att skriva en kort insändare där ni uppmanar politiker och näringsliv att skapa bättre förutsättningar för företagande i länet. Använd de förutsättningar och åtgärder ni fick fram i punkterna ovan. Bearbeta er text i dator och presentera för de andra grupperna. 7

4 Utforska er kommun Arbeta i grupp och ta reda på om er kommun har en strategi eller plan för det lokala näringslivets utveckling. Tips! Börja leta på kommunens hemsida. Vilka är de viktigaste punkterna i kommunens strategi eller plan? Har kommunen några utmärkelser eller tävlingar som exempelvis årets företagare för att uppmärksamma lokala entreprenörer? Skriv ner era svar. Ta reda på mer 1. Vilka utmärkelser delas ut till företagare i din kommun? 2. Vilka företag har fått utmärkelser de senaste tre åren? 3. Föreslå ett lokalt företag som borde uppmärksammas mer. Affisch Försök att komma på egna förslag på satsningar som kommunen kan göra för att skapa ett mer företagarvänligt klimat Gör en affisch bestående av en tankekarta och illustrationer eller bilder där ni presenterar era egna idéer. Sätt upp gruppernas affischer i klassrummet och presentera för varandra. 8

5 Intervjua en beslutsfattare Arbeta i grupp och ta kontakt med en lokal politiker som ansvarar för eller arbetar med näringslivsfrågor. Ta kontakt med personen och boka tid för ett möte eller genomför intervjun via e-post eller telefon. Be personen berätta om sin syn på möjligheterna att behålla och utveckla ett rikt näringsliv i kommunen. Fråga också vad som krävs för att skapa fler arbetstillfällen lokalt. Försök hitta på fler frågor att ställa innan ni genomför intervjun. Nyhetsinslag Presentera ert arbete som ett nyhetsinslag på radio eller tv. Om ni har möjlighet kan ni kan filma eller spela in ljud under intervjun med personen ni träffar. Ni kan även presentera uppgiften som ett rollspel. En person kan vara nyhetsuppläsare och två personer intervjuar en eller flera personer som agerar politiker. 9

6 Välkomna besökare Till er kommun kommer besökare av många olika slag. En del är turister som kommer från både när och fjärran, andra ska besöka släktingar och träffa vänner eller titta på lokala sevärdheter. Vissa kommer genom uppdrag via jobb och idrottsföreningar eller andra specialintressen. Brainstorming Fundera över vad som krävs för att alla besökare skall trivas när de besöker er kommun. Gör en lista över vad er kommun borde kunna erbjuda sina besökare. Inom vilka områden krävs det skickliga entreprenörer för att kommunen skall kunna leva upp till er lista? Jämför er lista med en annan grupp och diskutera era olika förslag. 10

7 Jämför med andra länder I jämförelse med andra länder är det en förhållandevis liten andel av befolkningen som är egna företagare i Sverige. Fundera själv en stund på varför det är så. Anteckna dina idéer. Avsluta med diskussion i helklass. 11

8 En övning i källkritik En viktig förmåga att utveckla i skolarbetet är att pröva källors tillförlitlighet med ett källkritiskt förhållningssätt. Vad innebär ett källkritiskt förhållningssätt? Vilka ligger bakom Företagsamheten.se? Vilka syften tror ni att Företagsamheten.se har med webbplatsen? Varför tror ni att Företagsamheten.se vänder sig till elever? Hur kan ni avgöra om materialet på Företagsamheten.se är objektivt skildrat? Hur kan man pröva en källas tillförlitlighet? Skriv ned era svar och redovisa för er lärare. 12