Energimyndigheten. Energieffektivisering och klimatfrågor - ett material att lära och inspireras av Gymnasiet



Relevanta dokument
Energimyndigheten. Energieffektivisering och klimatfrågor - ett material att lära och inspireras av Årskurs 1-3

Energimyndigheten. Energieffektivisering och klimatfrågor - ett material att lära och inspireras av Årskurs 4-6

Energimyndigheten. Energieffektivisering och klimatfrågor - ett material att lära och inspireras av Årskurs 7-9

Energi VT av 6. Syfte: Kopplingar till läroplan. Lerum. Energi kan varken förstöras eller nyskapas, utan bara omvandlas mellan olika former.

Hållbar utveckling - vad, hur, när, varför?

Lektionshandledning #180. Elevinflytande och trygghet 1/3

UTBILDNINGSPAKET FÖR SKOLINFORMATÖRER

Skolverket. Enheten för kompetensutveckling

Om klimat, miljö och energi

Upptäck Jordens resurser

Max18skolan årskurs 7-9. Delaktighet

EntrEprEnörsk apande och läroplanen skolår: tidsåtgång: antal: ämne: kurser:

KOPPLING TILL LÄROPLANEN

Koppling mellan styrdokumenten på naturvetenskapsprogrammet och sju programövergripande förmågor

Lärande för hållbar utveckling bidrag/del av förskolans och skolans måluppfyllelse

Utbildning för hållbar utveckling

Förnybara energikällor:

Undervisning i lärande för hållbar utveckling. Karin Bårman

Min bok om hållbar utveckling

Lärarhandledning till tre teman om entreprenörskap för årskurs 7-9

Informationshäfte. - Ett koncept för skolor om hållbar utveckling och socialt entreprenörskap

FORMULÄR FOR ELEKTRISKE APPARATER. En del av verktyget:

KOPPLING TILL LÄROPLANEN

EN BÄTTRE VÄRLD. Lärarhandledning

EN BÄTTRE VÄRLD. Lärarhandledning

Vi jobbar så här: Varför läser vi om miljö. Vilka ämnen ingår. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? LPP miljö.notebook.

Liv och miljö Lärarmaterial

Kursbeskrivning utbud grundläggande kurser hösten Engelska

Biobränsle. Effekt. Elektricitet. Energi. Energianvändning

Eftermiddagens innehåll:

BERÄTTA OM ETT YRKE. LEKTION FÖR ÅRSKURS 7-9 ÄMNEN: Samhällskunskap, Svenska, Bild, Geografi

Boken om SO 1 3. Provlektion: Om demokrati och hur möten, till exempel klassråd, genomförs och organiseras.

MILJÖMÅL: GENERATIONSMÅLET

Min kunskap om vårt samhälle. Lärarhandledning. Bokens syfte och upplägg: Så här använder du boken:

Demokrati och politik i Sverige Pedagogisk planering i samhällskunskap och historia åk 8 ht 2012

GEOGRAFI HISTORIA RELIGION och SAMHÄLLS- KUNSKAP

Pedagogisk handledning Fritidshem Åk 2

Förslag den 25 september Engelska

Handledning för pedagoger. Fem program om energi och hållbar utveckling á 10 minuter för skolår 4 6.

Koppling till kursplaner

Förmågor i naturvetenskap, åk 1-3

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om vikten av att äta en bra lunch i skolan.

ENGELSKA. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

Storyline Familjen Bilgren

Undervisningen i ämnet engelska ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

KLIMATET. Du gör skillnad! Projektbeskrivning och tidsplan

HANDLEDNING FÖR LÄRARE, ÅRSKURS 7 9

Ämne - Engelska. Ämnets syfte

LEKTIONSFÖRSLAG 2 GARDEROBSKOLL ÄMNE: SAMHÄLLSKUNSKAP HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP SLÖJD ÅRSKURS: GYMNASIET

Utbildning för hållbar utveckling

Tema: Energi & återvinning Teknikspanarna

Kursplaner SAMHÄLLSKUNSKAP

Kursplan för SH Samhällskunskap A

Mikroplaster. Kort om. Det stora miljöhotet KORT OM. Lärarhandledning: Författad av Lena Lacopie lärare på Åva Gymnasium

Utdrag ur Läroplan 2011 som matchar utställningsmoment Den hållbara staden

Sammanställning av projektet Hållbar utveckling, klass 5 på Rydaholms skola.

Max18skolan årskurs 4-6. Ekonomi

MILJÖSMART SKOLRESTAURANG

Boken om SO 1 3. PROVLEKTION: Världsmiljödagen. Boken om SO 1-3 Grundbok, sidorna Boken om SO 1 3 Arbetsbok 1, sidan 22.

KOPPLING TILL SKOLANS STYRDOKUMENT

Sveriges styrelseskick - demokrati, makt och politik Åk 7

Gratis är gott. Eftersmaken är sur.

NATURORIENTERANDE ÄMNEN

Fysik: Energikällor och kraftverk

På upptäcksfärd i Frusna världar

Fakta om klimatförändringar

PRÖVNINGSANVISNINGAR

ENGELSKA FÖR DÖVA. Ämnets syfte

Material för gymnasiet

Välkommen till Fredrikshovs gymnasium

Upptäck Samhälle. Provlektion: Hur genomför man ett demokratiskt beslut?

Utbildning för hållbar utveckling

Lokal pedagogisk planering Levnadsvillkor i världen

Earth Hour krysset! Bilden: Natt över jorden - massor av lampor som är påslagna, är det en bra idé och ser det ut att vara lika mycket ljus överallt?

Planering Energi 9C. Syfte: Vecka Onsdag Torsdag Fredag 34 Dela ut böcker. 35 Forts.

Studie- och yrkesvägledning i undervisningen

Pedagogisk dokumentation kring Matematikverkstaden på Bandhagens skola.

Samhällsvetenskapsprogrammet

Matematiklyftet kollegialt lärande för matematiklärare. Grundskolan Gymnasieskolan Vuxenutbildningen

Max18skolan årskurs 4-6. Hälsa

Värdera din digitala integritet

EN LITEN SKRIFT FÖR DIG SOM VILL ATT DITT BARN SKA GÅ LÅNGT

Kursplan ENGELSKA. Ämnets syfte. Mål. Innehåll. Insikt med utsikt

RAOUL 2015 SKOLMATERIAL

Min bok om hållbar utveckling

Boken om SO 1-3. Boken om SO 1-3 är elevernas första grundbok i geografi, historia, religionskunskap och samhällskunskap. Syfte

Teknik. Betyg E. Tillfälle att undersöka, reflektera och ifrågasätta produkter och tekniska system.

Max18skolan årskurs 7-9. Ekonomi

Den svenska miljöopinionen. - utveckling och läget idag. Johan Martinsson Statsvetenskapliga institutionen, Göteborg universitet

Lärarhandledning ELTON FÅR EN IDÉ av Ann Fagerberg Embretsén

Lokal Pedagogisk Planering i Kemi Ämnesområde: Organisk kemi

Skolbesöksmanual. Sammanställd av Djurens Rätts ungdomsgrupp i Helsingborg

Spektrum Biologi. PROVLEKTION: Perspektiv Konsumtion vår tids fråga

Momentplanering: Vetenskapliga begrepp i samhällsdebatten och samhällsvetenskaplig metod

Trygg och säker på nätet. Lektionen handlar om att känna sig trygg och säker i olika situationer i vardagen. Trygg och säker på nätet

Nuläge: Handlingsplan: Mål: Ansvarig: Nuläge: Handlingsplan: Mål: Aktivitet: När: Ansvarig:

Max18skolan Gymnasiet. Delaktighet

SAMHÄLLSKUNSKAP. Ämnets syfte

KOPPLING TILL KURS- OCH ÄMNESPLANER

Transkript:

Energimyndigheten Energieffektivisering och klimatfrågor - ett material att lära och inspireras av Gymnasiet

Om satsningen Energimyndigheten Energimyndigheten arbetar på uppdrag av regering och riksdag för ett tryggt, miljövänligt och effektivt energisystem. En viktig del i Energimyndighetens uppdrag är att öka barns och ungdomars medvetenhet och kunskap om energieffektivisering och klimatfrågor. Klimatförändringen är en avgörande framtidsfråga för alla och dagens unga är framtidens politiker, forskare och företagsledare. Vi måste engagera dem i energifrågan och visa att vi tillsammans kan påverka klimatet i positiv riktning. Energimyndigheten jobbar utifrån skolans villkor och med läraren i fokus. Vi vill inspirera lärare till hur de ämnesövergripande kan jobba med energifrågan i sin undervisning. Myndighetens skolwebb www.energikunskap.se erbjuder lärare och elever både en faktabas och en mängd material och inspiration. Här får du många tips om hur du kan arbeta med energi- och klimatfrågorna i undervisningen utifrån Lgy11. Om materialet Det viktigaste för omställningen av energisystemet är att alla förstår energins betydelse, hemma, i skolan, på utlandsresan eller i idrottshallen och kan göra smarta energival som inte belastar miljön och naturen i onödan. Materialet ger dig möjlighet att arbeta ämnesövergripande och tangerar både samhällsoch naturorienterande ämnen såväl som svenska och bild. Med hjälp av materialet kan dina elever inspireras och lära sig om hur man som individ kan påverka energieffektivisering, klimat och hållbar utveckling. Tanken är att ge eleverna kunskaper och verktyg för att förstå miljöfrågans komplexitet och att det finns flera olika sätt att arbeta för en hållbar utveckling. Det handlar även att förstå hur ens egna och andras handlande påverkar miljön samt hur man själv kan påverka andra till att agera positivt i miljöfrågan.

Materialet består av tre olika lektioner och det finns en tillhörande film för att inspirera och stimulera arbetet. Tanken är att den första lektionen ska inleda och beröra miljöfrågan. Den andra är tänkt att uppmärksamma Earth Hour, men går även att använda vid andra tidpunkter. I den sista lektionen får eleverna själva möjligheten att engagera sig i miljöfrågan och sprida informationen till andra. Lektion 1 Att inleda arbetet och skapa förståelse för miljö Lektion 2 Att Uppmärksamma Earth Hour Lektion 3 Projektarbete påverka andra Koppling till kurs- och läroplaner Grundläggande värden Undervisningen ska vila på vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet. Var och en som verkar inom skolan ska också främja aktning för varje människas egenvärde och respekt för vår gemensamma miljö. Eleverna ska träna sig att tänka kritiskt, att granska fakta och förhållanden och att inse konsekvenserna av olika alternativ. På så vis närmar sig eleverna ett vetenskapligt sätt att tänka och arbeta. Genom studierna ska eleverna stärka grunden för det livslånga lärandet. Förändringar i arbetslivet, ny teknologi, internationaliseringen och miljöfrågornas komplexitet ställer nya krav på människors kunskaper och sätt att arbeta. Skolan ska stimulera elevernas kreativitet, nyfikenhet och självförtroende samt vilja att pröva och omsätta nya idéer i handling och att lösa problem. Miljöperspektivet i undervisningen ska ge eleverna insikter så att de kan dels själva medverka till att hindra skadlig miljöpåverkan, dels skaffa sig ett personligt förhållningssätt till de övergripande och globala miljöfrågorna. Undervisningen ska belysa hur samhällets funktioner och vårt sätt att leva och arbeta kan anpassas för att skapa hållbar utveckling. Exempel på utdrag ur ämnesplaner: Undervisningen i ämnet naturkunskap ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande: Kunskaper om naturvetenskapens roll i aktuella samhällsfrågor och i förhållande till hållbar utveckling. Kunskaper om olika livsstilars konsekvenser såväl för den egna hälsan som för folkhälsan och miljön. Undervisningen i ämnet samhällskunskap ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande: Kunskaper om historiska förutsättningars betydelse samt om hur olika ideologiska, politiska, ekonomiska, sociala och miljömässiga förhållanden påverkar och påverkas av individer, grupper och samhällsstrukturer. Förmåga att analysera samhällsfrågor och identifiera orsaker och konsekvenser med hjälp av samhällsvetenskapliga begrepp, teorier, modeller och metoder. Förmåga att söka, kritiskt granska och tolka information från olika källor samt värdera källornas relevans och trovärdighet. Undervisningen i ämnet svenska ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande: Kunskaper om språkriktighet i text samt förmåga att utforma muntliga framställningar och texter som fungerar väl i sitt sammanhang. Kunskaper om den retoriska arbetsprocessen, dvs. att på ett strukturerat och metodiskt sätt planera och genomföra muntlig och skriftlig framställning som tar hänsyn till syfte, mottagare och kommunikationssituation i övrigt. Förmåga att läsa, arbeta med, reflektera över och kritiskt granska texter samt producera egna texter med utgångspunkt i det lästa.

Lektion 1 Att inleda arbetet och skapa förståelse för miljö Material och förberedelser: Läs igenom lektionshandledningen och kopiera upp eventuella elevmaterial eller förbered för att visa med hjälp av projektor. Tidsåtgång: 40-80 minuter Användbara källor: www.energikunskap.se www.energimyndigheten.se www.wwf.se Målsättning: Att ge eleverna en grundförståelse för energi och klimatfrågan. Att inspirera dem till att ifrågasätta och inse konsekvenser av deras och andras handlande. Att låta eleverna resonera kring begreppet utifrån ett värdegrundsperspektiv. Steg 1 Inled lektionen med att låta eleverna ta ställning till följande påståenden genom heta stolen eller handuppräckning. Diskutera gärna utvalda påståenden lite mer utförligt. (Du finner mer information om heta stolen i fördjupnings- och faktamaterialet): Kärnkraften ska fortsätta vara en energikälla i Sverige. Det är främst politikernas sak att komma till rätta med miljöproblemen. Tekniken kommer att lösa alla klimatproblemen. Vi bör minska köttätandet genom att införa en köttskatt. Jag kan avstå från flygresor på semestern. Man borde minska energianvändningen genom att stänga ner Internet tre timmar per kväll. Larmrapporterna om klimatförändringarna stämmer inte. Jag skulle handla ekologiska matvaror trots att de är dyrare. Energiförbrukningen är rättvist fördelad på jordklotet.

Steg 2 Låt eleverna sedan diskutera följande frågor kort i helklass: Vad betyder hållbar utveckling? På vilket sätt hänger energi och klimat ihop? Vad är det svåraste med miljöfrågan? Steg 3 Dela in eleverna i mindre grupper, dela ut elevmaterialet och låt dem arbeta med frågorna. Berätta för dem att de även ska diskutera sina svar i helklass. Steg 4 Avsluta och sammanfatta lektionen med följande frågor: Vad har du lärt dig under lektionen? Fundera på hur din förra vecka såg ut. Är det något du kan göra i fortsättningen för att vara miljösmart? Har du några smarta energi- och klimatförslag? Vilka skyldigheter tycker du att vi har för vår miljö? Vilka är de viktigaste åtgärderna för en hållbar utveckling?

Fördjupning och fakta Heta Stolen Eleverna sitter på stolar i en ring. Läs upp de olika påståendena och låt eleverna ta ställning till påståendet genom att antingen ställa sig upp eller sitta kvar. Den som instämmer i påståendet sitter kvar på sin stol. För den som inte håller med blir stolen så het att de måste byta plats med någon annan. Se till att det finns en tom stol i ringen, ifall det endast är en person som inte håller med påståendet. När alla har tagit ställning kan du be några av eleverna att utveckla sitt ställningstagande. Se gärna till att både någon som tagit ställning mot och någon som tagit ställning för får komma till tals i samtalet. Gå sedan vidare med nästa påstående. Energi och skola Energi är kul. Men att prata om energi och att jobba med frågor som rör energi, i skolan eller i vardagen, kan vara ganska svårt. En orsak till det är att energi är ett komplext och brett ämne, energi finns i många olika former men går inte att ta på eller att se. Men svåra saker behöver inte innebära att de är omöjliga att förstå utan kan tvärtom utmana oss att lära oss mer om och försöka förstå. Här kommer några förklaringar av vad energi är och grundläggande energibegrepp. En förklaring till vad energi är Energi kan beskrivas som något som medför förändring eller någon form av uträttat arbete, en kraft som sätter något i rörelse. Energin kan finnas lagrad eller vara något som omvandlas i olika former. Till exempel finns energi lagrad i olja som förädlas till bensin som driver motorn i en bil. Då omvandlas lagrad energi till rörelseenergi som får bilen att förflytta sig. Energin finns också lagrad i maten vi äter, i form av kolhydrater, som vår kropp kan omvandla till värme och rörelse. Var kommer energin ifrån? Mycket av den energi som finns på jorden har sitt ursprung från solen. Undantag är till exempel kärnenergin, tidvattenenergin och den geotermiska energin. Olja, kol och naturgas finns lagrade inne i, eller på jorden och här har solen spelat en annan roll än som direkt källa till energin. Gemensamt för dessa energislag är att de bildats av döda växter och djur, under högt tryck och under en lång tid (flera miljoner år). Torv är ett annat bränsle som tar lång tid att bilda även om det inte tar lika lång tid som olja, kol och naturgas. Torv bildas av gamla växter och finns i så kallade torvmossar. En förutsättning för alla växter och djur är solen, utan solljus kan de inte leva. Solen har därför spelat en viktig roll i bildandet av dessa bränslen. Solenergin, i form av solinstrålning, kan vi ta tillvara direkt som värme eller el. Men även vindkraften och vattenkraften har sitt ursprung från solen. Vinden blåser på grund av att solen värmer luften vid marken och luftlager på olika höjd, och som under påverkan av lufttrycket gör att vinden kommer i rörelse och blir starkare eller svagare. På sommaren blåser det oftast mer på dagen, när solen skiner, än på natten. Vinden kan vi ta tillvara i vindkraftverk och omvandla till el. När det gäller vattenkraften så ingår den i ett kretslopp med solen som motor. Solen värmer marken och haven som avdunstar vatten i form av vattenånga. Vattenångan stiger högre upp och bildar moln, när molnet blir tillräckligt fyllt och har stigit högt upp kyls vattenångan ner och faller mot marken som regn eller snö. Detta kretslopp av vatten fyller upp vattenmagasinen som vi sedan utnyttjar till att skapa energi från, via det flödande vattnet. Allt hänger ihop i ett gigantiskt, globalt kretslopp på jorden.

Elevmaterial Uppgift: Fundera över och arbeta med de tillhörande frågorna: På vilket sätt kan påståendet Vi har lånat jorden för en tid användas när vi pratar om klimat- och miljöfrågan? Vem eller vilka ansvarar egentligen för jorden? Vad har du för ansvar och vad har de som bestämmer för ansvar när det gäller en hållbar utveckling? Vilka uppoffringar är du villig att göra för ett hållbarare samhälle? Ge exempel på uppoffringar som kan leda till en bättre miljö!

Lektion 2 Att Uppmärksamma Earth Hour Material och förberedelser: Läs igenom lektionshandledningen och kopiera upp eventuella material eller förbered för att visa med hjälp av projektor. Se till att du har möjlighet att visa upp någon av WWF:s officiella filmer (på engelska) som du hittar på www.wwf.se. Tidsåtgång: 40-80 minuter Användbara källor: www.energikunskap.se www.energimyndigheten.se www.wwf.se Målsättning: Att ge eleverna en grundförståelse för energi och klimatfrågan. Att inspirera dem till att ifrågasätta och inse konsekvenser av deras och andras handlande. Att ge dem en förståelse hur olika organisationer arbetar med miljö och klimatfrågan. Steg 1 Inled övningen med diskutera följande frågor: Vad diskuterade vi under den förra lektionen? Kommer du ihåg? Har du några exempel på vad man du göra för vår miljö? Kan du ge exempel på någon informations- eller reklamkampanj som handlar om miljön eller klimatet? Steg 2 Dela in eleverna i mindre grupper och låt de arbeta med elevmaterialet. Berätta för dem att de även ska diskutera frågorna i helklass. Steg 3 Titta på någon av Earth Hour filmerna (på engelska) från WWF, www.wwf.se Diskutera sedan i helklass: Känner du igen filmen? Vad tycker du om den? Vad tror du att filmen vill att du ska tänka eller göra? Vem står bakom den? På vilka andra sätt kan man uppmärksamma frågan eller själv göra för att ta ställning?

Steg 4 Låt nu eleverna individuellt fundera över hur det skulle se ut om skolan hade en elfri dag. Låt dem fundera på hur och vad som skulle påverkas. De kan gärna skriva och illustrera detta med bilder eller collage. Känner du att eleverna tycker det är kul kan du gärna fortsätta med projektet och låta eleverna arbeta för att detta blir verklighet. Steg 5 Avsluta och sammanfatta lektionen med följande frågor: Vad har du lärt dig under lektionen? Vad kommer du att tänka på i framtiden? Vilka möjligheter har du själv att påverka andra till en bra miljötänk? Motivera! Fördjupning och fakta Om Earth Hour Earth Hour är en global manifestation som startade 2007 på initiativ av WWF i Australien och har växt till att omfatta hundratals miljoner människor världen över. Se www.wwf.se för mer information

Elevmaterial Uppgift: Diskutera och besvara följande frågor. Förbered er för diskussion i heklass: Vilka är det största utmaningarna vad gäller energifrågan? Ge förslag på åtgärder som kan inspirera, påverka eller tvinga individer, företag eller länder till ett hållbarare agerande: Individer Företag Länder Vad finns det för möjligheter att se till att detta uppfylls?

Lektion 3 Projektarbete påverka andra Material och förberedelser: Läs igenom lektionshandledningen och kopiera upp eventuella elevmaterial eller förbered för att visa med hjälp av projektor. Avsätt tid och förbered elevernas temaarbeten. Tidsåtgång: Projektarbete Användbara källor: www.energikunskap.se www.energimyndigheten.se www.wwf.se Målsättning: Att låta eleverna fördjupa sig i miljö och klimatfrågan. Att inspirera dem till att ifrågasätta och inse konsekvenser av deras och andras handlande. Att få dem att förstå att de med hjälp av olika metoder kan påverka andra. Att lära eleverna att själva söka efter information och använda den i sin argumentation. Steg 1 Inled med att diskutera följande frågor: Vad betyder skyldigheter och rättigheter? Vilka skyldigheter har vi för miljön? Vad har du lärt dig tidigare och vad har vi diskuterat om klimat och miljö? Vilka områden inom miljöfrågan tycker du är viktiga att arbeta vidare med? Steg 2 Dela in eleverna i mindre grupper och låt dem bestämma vilket tema de vill fördjupa sig i. Förslag på områden/teman: Miljövänlig färdväg (bil, flyg, tåg, gå eller cykla) En energieffektivare skola (uppvärmning och elanvändning) Att tänka på hemma (uppvärmning, elanvändning och återvinning) Att använda och köpa klimatsmart hemelektronik

Steg 3 Berätta därefter grupperna nu ska göra sina åsikter hörda genom att vara kreativa. Förslag på hur eleverna kan arbeta och sprida deras budskap: Sprida ett budskap via opinionsbildning Sprida ett budskap via sociala medier Påverka skolans miljötänk genom elevdemokrati Påverka andra genom en egen utställning Du hittar mer information om uppgiften i fördjupnings- och faktadelen samt i respektive elevmaterial. Eleverna behöver tillgång till nätet för att söka information och fakta. Steg 4 Avsluta projektet med att låta grupperna presentera och redovisa sina projekt. Fördjupning och fakta Du hittar en massa bra tips och fakta på www.energikunskap.se Tips för arbetet med opinionsbildning Visa gärna upp exempel på en insändare och en debattartikel, diskutera vad som skiljer dem åt. I bästa fall blir någon av insändarna eller artiklarna publicerade i en riktig tidning. Klipp ut, rama in och häng upp klassrummet! Tips för arbetet med sociala medier Diskutera vad som menas med sociala medier. Hur många har en FB-sida eller hur många det är som läser bloggar eller t.o.m. har en egen blogg. Vilka använder twitter och twittrar själva? Diskutera även för-och nackdelar med sociala medier. Att publicera bloggen/fb-sidan antingen bara på skolan, kanske skolans hemsida eller till kommunen. Det kan vara en muntlig presentation för andra klasser på skolan eller till föräldrar. Det är helt och hållet eleverna som bestämmer hur de publicera sitt projekt. Tips för arbetet med elevdemokrati Diskutera innebörden av texten nedan med utgångspunkt från begreppen demokrati och elevinflytande. Be eleverna tala om vad de tycker att detta innebär för dem. Alla elever ska kunna påverka, vara delaktiga och ta ansvar i skolan. Det räcker inte att undervisa om demokrati, skolan ska också arbeta på ett demokratiskt sätt. (Skolverket) Frågor att diskutera Vad betyder elevinflytande? Vad tycker du är viktigt att vara med och påverka? Vad menas med demokrati? Vad innebär elevdemokrati och hur fungerar det? Hur hänger rättigheter och skyldigheter ihop med demokrati och elevinflytande? Vilka miljö- och klimatfrågor bör eleverna ha inflytande kring? Följ upp de förslag som lämnats till elevrådet och/eller skolledningen. Undersök om de inlämnade förslagen har behandlats och är genomförda. Genomför därefter samma process igen i klassrummen och ta fram nya förslag för att påverka saker på och omkring skolan. Det går också att byta tema.

Tips för arbetet med utställning Fundera tillsammans hur ni kan arbeta vidare med frågorna. Finns det fler saker ni kan göra för att sprida er utställning. Kan ni till exempel bjuda in någon tidning för att göra ett reportage. Utvärdera arbetet skriftligt. Låt eleverna själva sätta ord på vad de tyckt varit lätt, roligt, svårt och vad de har lärt sig. Generell diskussion och uppföljning efter projektet Undersök hur opinionen i klassen har förändrats i olika frågor under arbetets gång. Låt andra personer t.ex. föräldrar och andra lärare ta del av arbetet påverkar artiklarna deras attityder? Utvärdera arbetet skriftligt. Låt eleverna själva sätta ord på vad de tyckt varit lätt, roligt, svårt och vad de har lärt sig. Lite tips om miljövänlig färdväg Cykeln Det kanske bästa med cykeln är att den använder energi din energi! En annan stor fördel med cykeln är att den kan ersätta de korta bilresorna, som inte bara utgör en stor andel av våra resor utan också kräver en högre medelförbrukning av bränsle eftersom bilen drar som mest de första fem kilometerna av resan. Bilen Att serva bilen är viktigt. Verkstaden kan upptäcka trafikfarliga fel och brister som dessutom sparar en del bränsle. Om tändstift, filter och oljor är rena kan bilen gå bättre och slitas mindre. Däcken svarar för 20-30 procent av bilens bränsleförbrukning. Genom att byta dina gamla däck mot nya med högsta energiklass, kan du minska din bränsleförbrukning med upp till 10 procent. Att använda luftkonditioneringen bara när den behövs är ytterligare en enkel åtgärd som sparar energi. Bor det någon nära dig som ska åt samma håll på morgonen? Samåkning en eller flera dagar i veckan är ett utmärkt sätt att minska din energianvändning och samtidigt spara pengar. Särskilt intressant kan samåkning vara om du har regelbundna tider, långt till jobbet och dåliga eller inga allmänna kommunikationer. Åk kollektivt Samåkning i stor skala med buss, tunnelbana eller spårvagn är ett effektivt sätt att använda energi på arbetsresan. Kom ihåg att varje resa är viktig måste du hämta barnen på dagis två dagar i veckan kan du kanske ta bussen de andra tre. Lite tips om uppvärmning Om du bor i villa betyder varje grads högre medeltemperatur cirka fem procent högre kostnad för uppvärmningen. Kostnaden kan bli större beroende bland annat på var i landet du bor och hur välisolerat huset är. Har du rum som du sällan använder? Sänk värmen lite mer där. När du reser bort kan du sänka temperaturen inne till cirka 15 grader. Håll dörren stängd mot kalla utrymmen, till exempel vind och veranda. Täta dragiga fönster och ytterdörrar. Dra för gardinerna eller fäll ner persiennerna på nätterna. Då behåller du värme i rummet. Se till att gardinen inte hänger framför termostaten eftersom den då inte kan känna av temperaturen i rummet. Ställ inte möbler för nära elementet. Då får värmen svårt att nå ut till resten av rummet.

Elevmaterial Sprida ett budskap via opinionsbildning Uppgift: Att skriva en insändare eller debattartikel Syfte Påverka dina läsare Om läsarna Dina läsare är en bred målgrupp, försök anpassa ditt språk så att det kan publiceras i en tidning och läsas av många. Innehållet Bestäm er för något viktigt ni vill påverka! Presentera idén tydligt! Försök hitta argument som stödjer det ni vill säga! Var er själva Skriv vad ni tycker och varför ni tycker som ni gör! Skriv inte vad ni tror att läsaren vill läsa, våga visa er själva! Ge gärna konkreta exempel på det ni skriver om! Inledning Skriv en kort inledning där ni väcker läsarens intresse! Avslutning Skriv en avslutning där ni avrundar er text genom att sammanfatta det viktigaste ni har kommit fram till. Använd gärna information och fakta från: www.energimyndigheten.se www.energikunskap.se www.wwf.se

Elevmaterial Sprida ett budskap via Sociala medier Uppgift: Skapa en blogg, en Facebooksida eller en hemsida. Den ska ge tips om hur man kan bli klimatsmartare och få fler engagerade i miljöfrågan. Syfte Påverka andra - vad vill ni att mottagarna ska tänka eller göra efter att de har läst er blogg eller Facebooksida? Att tänka på Fundera över vad det är ni vill förändra och hur ni vill påverka andra att engagera sig för miljön. Utifrån den diskussionen kan ni komma fram till vad det är man vill sätta fokus på. Kom på en bra inledning/presentation för er blogg/fb-sida. Denna presentation ska ju locka läsare eller följare. Fyll sidan med relevant information. Men även anekdoter/berättelser från er själva. Fundera hur man får unga att lyssna och vilken information eller fakta som påverkar mest. Använd gärna information och fakta från: www.energimyndigheten.se www.energikunskap.se www.wwf.se

Elevmaterial Påverka skolans miljötänk genom elevdemokrati Uppgift: Initiera och driv ett elevdemokratiprojekt på skolan Att tänka på Gruppens uppgift är att ta fram två konkreta och konstruktiva åtgärder/projekt för att påverka skolan till att spara energi eller bli miljövänligare. Exempel på åtgärder: Spara på elen (till exempel en elfri dag) eller uppvärmning, slänga mindre mat vid lunchen, få skolan att se till att fler elever samåker eller cyklar till skolan. Ta fram argument för de två projekten. Åtgärderna/projekten lämnas sedan vidare till skolans elevråd eller sammanfattas i ett brev till rektorn. Det är sedan upp till elevrådet och/eller skolledningen att om möjligt genomföra åtgärderna i en sann demokratisk anda. Gruppen kan arbeta fram ett plakat eller skylt som kan sitta i klassrummet eller centralt i skolan. Det kan till exempel vara en bild på skolan och över de olika förslagen. Använd gärna information och fakta från: www.energimyndigheten.se www.energikunskap.se www.wwf.se

Elevmaterial Påverka andra genom en egen utställning Uppgift: Ta fram en utställning för att få era frågor hörda. Att tänka på Samla gruppens idéer om hur en utställning kan se ut och vad den kan bestå av. Förmodligen får ni massor av idéer som: Bilder Fotografier Videofilmer Texter Affischer Modeller Skriv en projektplanering och diskutera fram en idéplan för hur ni vill göra era åsikter tydliga. Fundera över vad ni behöver för material för att kunna genomföra era planer. Visa utställningen. Be besökarna komma med feedback, gärna i form av en intryckslåda. Blir ni nöjda finns det inget som hindrar er att ta utställningen vidare till t.ex. bibliotek, kommunhus, etc. Använd gärna information och fakta från: www.energimyndigheten.se www.energikunskap.se www.wwf.se

Materialet är framtaget av Kunskapskraft & Media för Energimyndigheten. Du hittar fler material, information och inspiration på www.energikunskap.se