En Learning Study i ämnet svenska

Relevanta dokument
Definiera delen och det hela vid beräkningar i jämförande situationer. Svaret ska anges i procent.

Learning Study. År 1 VT 2015

Att undervisa multiplikation och division med 10, 100 och 1000

Presentation av en Learning study inom ämnet matematik genomförd våren 2009

Öjersjö Storegård, Partille Kommun, vt-07

LEARNING STUDY. Matematik Karl Johans skola i Örebro. Anders Sahlin / Viktoria Bjurström 1

LEARNING STUDY I FÖRSKOLAN. Narinder Dhindsa Anne-Catrine Kindlund Camilla Mäkinen Bente Tuff

Algebra utan symboler Learning study

Vad påverkar resultaten i svensk grundskola?

hämtad från ls.idpp.gu.se

Aspekt Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3

Åk 8, Fenestra Centrum, Göteborg

3.7.4 Modersmål - meänkieli som nationellt minoritetsspråk

Svenska som andraspråk

Föreningstidning för Riksförbundet lärare i svenska som andraspråk - Årg

hämtad från ls.idpp.gu.se

Learning study elevers lärande i fokus

Information angående särskild prövning i svenska som andraspråk på grundläggande nivå

Centralt innehåll årskurs 7-9

Learning & Lesson Study att systematiskt förbättra lektioner och lärande i slöjd

Vad är det som gör skillnad?

Kurs: Svenska. Kurskod: GRNSVE2. Verksamhetspoäng: 1000

Programmera och hitta buggarna. Se video

Arbetsområde: Revolution åk 8 (svenska och historia)

Pedagogisk planering Skriva läsligt för hand- år 2

svenska Syfte Kurskod: GRNSVE2 Verksamhetspoäng: KuRSplanER FöR KoMMunal VuxEnutBildninG på GRundläGGandE nivå 75

Här följer den pedagogiska planeringen för det arbetsområde som kommer att pågå från och med vecka 5, i samarbete med SO.

3.7.3 Modersmål - jiddisch som nationellt minoritetsspråk

Sagotema. 1 av 7. Förankring i kursplanens syfte. Kopplingar till läroplan. Montessori. Nedan ser du vilka förmågor vi kommer att arbeta med:

Terminsplanering i Svenska årskurs 9 Ärentunaskolan

Kursplan - Grundläggande svenska som andraspråk

Svenska 8B v Syfte:

Del ur Läroplanen för specialskolan 2011: kursplan i teckenspråk för döva och hörselskadade

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET MODERNA SPRÅK

Bilaga 8. Förslag till kursplan för sameskolan inklusive kunskapskrav Dnr 2008:741

Hur kan vi göra lärande möjligt? Ulla Runesson Göteborgs universitet Högskolan i Skövde

Skriva faktatexter. 1 av 6

Läsårsplanering i Svenska som andraspråk årskurs 7 Ärentunaskolan

LPP 7P2 i svenska och svenska som andra språk

Tvåspråkighetssatsning Manillaskolan ~^

Kursplan i svenska grundläggande kurs Y

Kursplan - Grundläggande svenska

Learning study ett utvecklingsprojekt

Kursplan i svenska grundläggande kurs X

TECKENSPRÅK FÖR DÖVA OCH HÖRSELSKADADE

Centralt innehåll: Lokal Pedagogisk Planering i svenska. Ämnesområde: Skolfotot och Huset. Ansvarig lärare: Annika Svartling Andersson

När en Learning study planeras väljs ett område som upplevs som problematiskt

Terminsplanering i Svenska årskurs 7, Ärentunaskolan

3.18 Svenska som andraspråk

Rockhammars skola Lokal pedagogisk planering (LPP)

SVENSKA 3.17 SVENSKA

Kursplan i svenska som andraspråk grundläggande kurs W

Göteborgs stad Linnéstaden - Birgitta Åström Göteborgs stad Torslanda - Lotten Ekelund

Centralt innehåll. Läsa och skriva. Tala, lyssna och samtala. Berättande texter och sakprosatexter. Språkbruk. Kultur och samhälle.

Syftet med vår studie

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet svenska

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET SVENSKA

Samtala om NO-texter. Anna-Maija Norberg, presentation av ramarna för projektet Johanna Malinen och Marianne Svensson, presentation av studien

SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

Second handbook of research on mathematics teaching and learning (NCTM)

Åk 1-3, Mellanhedsskolan & Dammfriskolan, Malmö Stad, Ht-13

Skolverkets förslag till reviderade kursplaner i svenska och svenska som andraspråk (arbetsmaterial 25 september 2019).

Kursplan i svenska grundläggande kurs GRNSVE2

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

Svenska som andraspråk

Läsårsplanering i Svenska som andraspråk årskurs 9 Ärentunaskolan

i n n e b ö r d e r av e t t l ä r a n d e o b j e k t i s l ö j d

Noll komma trettio måste vara större än noll komma fem, eller?

PEDAGOGISK PLANERING SVENSKA

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

Svenska som andraspråk

Centralt innehåll. Tala, lyssna och samtala. Läsa och skriva. Berättande texter och faktatexter. Språkbruk. I årskurs 1-6

Gift orm... undrar hur det bröllopet såg ut!

Ur läroplanens kapitel 1: Eleverna kan använda det svenska språket i tal och skrift på ett rikt och nyanserat sätt.

ATT UNDERVISA MULTIPLIKATION OCH DIVISION MED 10, 100 OCH 1000

Utifrån fakta och värderingar samtala och diskutera frågor som rör olika energikällor.

Genom undervisningen i ämnet svenska ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att formulera sig och kommunicera i

LPP Magiska dörren ÅR 4

Learning Study som skolutvecklingsmodell

MODERSMÅL FINSKA 1. Syfte

Undervisningen i ämnet svenska ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

Skolverkets förslag till reviderade kursplaner i svenska och svenska som andraspråk (arbetsmaterial 25 september 2019).

Uppgifter som redskap för mediering av kritiska aspekter i matematikundervisning

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet svenska

MODERSMÅL 3.7 MODERSMÅL

Pedagogisk planering Åk 2 Skriva dikter

Terminsplanering i svenska årskurs 8 Ärentunaskolan

På Nya Elementar, en grundskola i Stockholm, har vi matematiklärare

SVENSKA. Ämnets syfte

Förslag den 25 september Engelska

I vilket sammanhang finns Learning study? Hur går en Learning study 1ll? Maria Bergqvist & Henrik Hansson

BEDÖMNINGSSTÖD till TUMMEN UPP! svenska åk 3

Mina erfarenheter som handledare Andreas Hernvald

Förslag den 25 september Moderna språk

Teckenspråk för döva och hörselskadade

SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

För prövning i Grundläggande Svenska gäller följande vid första tillfället:

Learning Study. Skollagen. Skolans undervisning ska vila på vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet. Vetenskaplig grund?

Skolverkets förslag till kursplan i svenska i grundskolan. Svenska

SVENSKA FÖR DÖVA OCH HÖRSELSKADADE

Transkript:

En Learning Study i ämnet svenska Återberättande

Lärandeobjekt Direkt: Återberättande Indirekt: Förmåga att kunna urskilja och återge de mest centrala händelserna i en text och att kunna återberätta i kronologisk ordning

Förväntade kritiska aspekter innan förtest: Att hitta de betydelsebärande orden, fraserna Förståelse för kronologisk följd och för vad som är betydelsefullt för kronologin Styckeindelning Kunna plocka ut lagom många viktiga händelser Att se skillnad på detaljer kontra helheten Förmåga att kunna sammanfatta

Förtest Utformande av förtest utifrån de förväntade kritiska aspekterna. Fastställande av bedömningskategorier Val av text, elevnära Testets genomförande: 1. Läraren gör texten elevbekant och läser högt 2. Eleverna återberättar skriftligt, text/bild 3. Eleverna svarar på frågor om hur de gjorde (metakognition)

Genomförande av förtest i tre klasser Förtest genomfördes under samma vecka i de tre klasser i år 6 som deltog i studien. Grupp A Grupp B Grupp C

Resultat av förtest Grupp A Grupp B Grupp C Nivå 1 5=45,5% 4=19% 6=35% Nivå 2 5=45,5% 9=43% 9=53% Nivå 3 1=9% 8=38% 2=12%

Kritiska aspekter som vi planerade lektion 1 utifrån Att se skillnad på detaljer kontra helheten Kunna plocka ut lagom många viktiga händelser Förmåga att kunna sammanfatta Att hitta de betydelsebärande orden, fraserna

Lektion 1 Återberätta- ett uppnående mål Varför återberätta? Tre argument presenteras. Återberättande av gemensamt avlyssnad text Vilka händelser väljer vi att ta med? Hur många händelser är det lämpligt att ha med? Vilka ord och fraser är betydelsebärande? Grupparbete med elevtexter av olika kvalitet Generalisering, Kontrast

Resultat av eftertest efter lektion 1 Förtest Nivå 1 Nivå 2 Nivå3 5 5 1 Eftertest Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 6 3 2

Kritiska aspekter som vi planerade lektion 2 utifrån Att se skillnad på detaljer kontra centrala händelser Att se helheten; inledning, handling och slut Att själv kunna och våga formulera en text med egna ord Att kunna sovra bland de viktiga händelserna Vi omformulerade våra kritiska aspekter för att förtydliga för eleverna: Välj ut information. Vad är viktigt? Vad handlar det om? Ha med viktiga händelser från början till slut. Använd egna ord när du berättar. En kortare version

Lektion 2 Återberätta uppnåendemål för år 3 och 9 Parsamtal och uppsamling: När återberättade du nyligen? Vad är typiskt för återberättande? Presentation av typiska komponenter Grupparbete med återberättade elevtexter av olika kvalitet och efterföljande diskussion om alla delar finns med Generalisering, kontrast, separation

Resultat av eftertest efter lektion 2 Förtest Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 4 9 8 Eftertest Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 0 9 12

Samma kritiska aspekter i lektion 3 som lektion 2 Det tillkom en nygammal kritisk aspekt under lektion 2 som vi fick ta upp under lektion 3. Nämligen att inte blanda in eget omdöme, egna reflektioner, som tillhör genren bokrecension.

Lektion 3 I stort sett samma upplägg som lektion 2 Återberätta uppnåendemål för år 3 och 9 Parsamtal och uppsamling: När återberättar man? När återberättade ni sist? Vad är typiskt för återberättande? Varför återberätta? Presentation av typiska komponenter (kontrast bokrecension, berättande och återberättande) Grupparbete med återberättade elevtexter av olika kvalitet och efterföljande diskussion om alla delar finns med. Man prövar en komponent i taget för att se om den finns med i text A, text B och text C Generalisering, kontrast, separation, fusion

Resultat av eftertest efter lektion 3 Förtest Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 6 9 2 Eftertest Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 3 6 8

Sammanställning av resultatet Grupp A Grupp B Grupp C Förtest Förtest Förtest Nivå 1 5=45,5% 4=19% 6=35% Nivå 2 5=45,5% 9=43% 9=53% Nivå 3 1=9% 8=38% 2=12% Lektion 1 Lektion 2 Lektion 3 Eftertest Eftertest Eftertest Nivå 1 6=55% 0=0% 3=18% Nivå 2 3=27% 9=43% 6=35% Nivå 3 2=18% 12=57% 8=47% Förbättringar 1=9% 10=48% 8=47% Försämringar 2=18% 7=33% 2=12% Ingen förändring 8=73% 4=19% 7=41% 11=100% 21=100% 17=100%

Sammanställning av resultatet 3 2,5 Nivå 2 1,5 1 Grupp A förtest GruppA eftertest Grupp B förtest Grupp B eftertest Grupp C förtest Grupp C eftertest 0,5 0 1 medelvärde av förtest/eftertest

Kritiska aspekter Att se skillnad på detaljer kontra helheten Kunna plocka ut lagom många viktiga händelser Förmåga att kunna sammanfatta Lektion 1 Lektion 2 Lektion 3 M M M Att hitta de betydelsebärande orden, fraserna MKV Att se skillnad på detaljer kontra centrala händelser MV MKV Att kunna sovra bland de viktiga händelserna MV MKV Att själv kunna och våga formulera en text med MV MKV egna ord Att se helheten; inledning, handling och slut MV MKV (att inte blanda ihop och ge omdöme som man gör när man skriver bokrecension) MV MV

Reflektion De direkta och indirekta lärandeobjekten uppnåddes efter lektion 2 och 3 för nästan alla elever Att sätta ord på vad de gör/vilka strategier de använder när de återberättar är det fortfarande få som kan. Det mest framgångsrika konceptet =lektion 3 Jämförelse förväntat/observerat/erfaret LO Konstruktion och tidsaspekt gällande för- och eftertest Fördröjt eftertest

Vad har vi lärt oss?/ Hur går vi vidare? Tankar och Reflektioner Man kan bara få syn på en aspekt av objektet om det ses i ljuset av en variation Lärledare Egen enhet Nätverk Egen pedagogisk roll