addition och subtraktion

Relevanta dokument
Svikten. multiplikation division

Svikten. enheter. Innehåll Tid och temperatur Längd Vikt Volym Problemlösning Kan du? Hur gick det?

geometri och statistik

Svikten. taluppfattning. Innehåll. Talområde Talområde Talområde Problemlösning Kan du? Hur gick det?

Smakprov ur Lär dig - LÄS

Synnöve Carlsson Gunilla Liljegren Margareta Picetti. Matte. Borgen. Direkt. Facit BONNIERS

Mitt i Prick Ma tema tik 3A

Mattehoppet. Talen Susanne Lantz. Addition och subtraktion utan övergång Stora additions-och subtraktionstabellen

a) 1 b) 4 a) b) c) c) 6 a) = 4 b) = 6 c) = 6 1. Hur många? Ringa in talet. 2. Vilket tal kommer efter? 4. Beräkna. 3. Hur många?

Minska och öka ARBETSBLAD

TAL OCH RÄKNING HELTAL

matematik FACIT Läxbok Koll på Sanoma Utbildning Hanna Almström Pernilla Tengvall

Målet i sikte åk 1 3. Målet i sikte 1 3. kartläggning i matematik. Lgr11

Matematik klass 2. Höstterminen. Anneli Weiland Matematik åk 2 HT 1

Matematik. Namn: Datum:

PROVKAPITEL Mitt i prick 2B

matematik FACIT Läxbok Koll på Sanoma Utbildning Hanna Almström Pernilla Tengvall

PROVKAPITEL Mitt i prick 1A

PROVKAPITEL Mitt i prick 1B

Manual matematiska strategier. Freja. Ettan

Matematik klass 1. Vår-terminen

Ett tal kan vara en eller flera siffror men en siffra är alltid ensam. - + Talsort ental, tiotal, hundratal osv siffran 7 är tiotal

Arbetsbok. Arbetsbok. Gula böckerna. Gula böckerna

a) A = 3 B = 4 C = 9 D = b) A = 250 B = 500 C = a) Tvåhundrasjuttiotre b) Ettusenfemhundranittio

Addition, subtraktion, summa, differens, algebra, omgruppering, ental, tiotal, multiplikation, division, rimlighet, uppskatta

Gleerups Utbildning AB Box 367, Malmö Kundservice tfn Kundservice fax e-post

MatteSafari Kikaren 2A Facit

FACIT. Kapitel 1. Version

Matematik klass 4. Vårterminen. Namn: Anneli Weiland Matematik åk 4 VT 1

PP i matematik år 2. Taluppfattning och tals användning.

Volym. ARBETSBLAD kopiering tillåten sanoma utbildning Mönster i talföljder. ARBETSBLAD kopiering tillåten sanoma utbildning. Fortsätt talföljden.

Matematik klass 3. Höstterminen. Anneli Weiland Matematik åk 3 HT 1

VÄGLEDNING 1 (22) Newmero. Best.nr Innehåll. Användningsområden. Om materialet. Brickorna

Hanna Almström Pernilla Tengvall. matematik. Koll på. Läxbok

FACIT. Kapitel 1. Version

Matematik klass 4. Vårterminen FACIT. Namn:

PROVKAPITEL Mitt i prick 1A

Delprov G: Skriftliga räknemetoder

Claire Llewellyn Jon Stuart

Exempel på uppgifter från års ämnesprov i matematik för årskurs 3

Karin Bergwik Pernilla Falck

PRIMA MATEMATIK EXTRABOK 1 FACIT

Bo skola 1 Matematikmål år F-3 Skriftligt omdöme/kunskapsinformation

Matematik. Ämnesprov, läsår 2014/2015. Bedömningsanvisningar. Årskurs

Matematik klass 2. Vårterminen. Anneli Weiland Matematik åk 2 VT 1

Matte. Safari. Direkt. Lärarhandledning B O N N I E R S. Andra upplagan, reviderade sidor

34 Plus och minus. Elevbok Safaridelen sidan 32 Diagnos sidan 44 Förstoringsglaset sidan 46 Kikaren sidan 50 Längd sidan 54

Matematik klass 3. Vårterminen. Anneli Weiland Matematik åk 3 VT 1

Analys. Talet 7 OOOOO = = Syntes = Räknar 5, 6, = Räknar konkreta saker Räknar på fingrarna

PROVKAPITEL Mitt i prick 1B

Maria Österlund. Inför festen. Mattecirkeln Addition 2

Övningsblad2.3Ä. 2 0, 3 j 5. Addition och subtraktion av heltal med algoritm. IQ '-^ff 2 tiotal - 4 tiotal går inte. ' "-Ii? 5 «1.

Gunilla Liljegren. Matte. Borgen. Direkt BONNIERS

MatteSafari Kikaren 3B Facit

Arbetsområde: Från pinnar till tal

Taluppfattning och problemlösning

Arbetsblad 1:1. Tiondelar på tallinjen 0,1 0,5 0,9 0,2 0,8 0,3 0,8 1,1 1,5 1,6 2,1 2,4 1,1 1,4 2,6 3,2 3,8

Arbetsblad 1:1. Tiondelar på tallinjen 0,9 1,1 0,8. 6 Sätt ut pilar som pekar på talen: A = 0,3 B = 0,8 C = 1,4

Arbetsblad 1:1. Tiondelar på tallinjen. 6 Sätt ut pilar som pekar på talen: A = 0,3 B = 0,8 C = 1,4

matematik FACIT Läxbok Koll på Sanoma Utbildning Hanna Almström Pernilla Tengvall

De nationella proven i matematik i årskurs 3 utgår främst från kunskapskravet

Dra streck. Vilka är talen? Dra pil till tallinjen. Skriv på vanligt sätt. Sätt ut <, > eller =

2-5 Decimaltal Namn: Inledning. Vad är ett decimaltal, och varför skall jag arbeta med dem?

Sid Sid Plus och minus. Gemensam introduktion. Gemensam introduktion till sid. 57. Längd

LIVET I MATTELANDET 2

Målkriterier Beskrivning Exempel Eleven kan tolka elevnära information med matematiskt innehåll.

Algebraskogen. Tema: Taluppfattning och tals användning, algebra och problemlösning

Såväl lodräta algoritmer som talsortsvisa beräkningar har visat sig vara ineffektiva

Gissa mitt ord. OrdAF. Vad är det som är rött med svarta prickar? Gåtor av Inga Magnell Illustrationer av Pia Niemi

Matematik. Namn: Datum:

LÄS, TÄNK OCH LÖS STEG SOMMARJOBBET

PROVKAPITEL Mitt i prick 2A

Margareta Picetti Siw Elofsdotter Meijer. Matte. Safari. Direkt. Lärarhandledning BONNIERS

Dubblor. Lärarstöd med spel och arbetsblad

MATEMATIK ÅR 1-3 STENMO, SKOGSKÄLLAN

100 tips till 100-rutan

Hundrarutor, markörer, penna och miniräknare. På följande sidor finns hundrarutor för kopiering.

Volym liter och deciliter

Steg-Vis. Innehållsförteckning

jämföra/storleksordna talen jämföra/storleksordna talen Jag kan jämföra/storleksordna talen

Veckomatte åk 4 med 10 moment

Lokal studieplan Matematik 3 8 = 24. Centrum för tvåspråkighet Förberedelseklass

Exempel på uppgifter från års ämnesprov i matematik för årskurs 3

Siw Elofsdotter Meijer Margareta Picetti. Matte. Safari. Direkt. Lärarhandledning. Andra upplagan, reviderade sidor

PRIMA MATEMATIK EXTRABOK 2 FACIT

Maria Österlund. Klassresan. Mattecirkeln Subtraktion 2

ARBETSPLAN MATEMATIK

Exempel på uppgifter från 2010, 2011 och 2012 års ämnesprov i matematik för årskurs 3

Matematik Steg: Bas. Mål att sträva mot Mål Målkriterier Omdöme Åtgärder/Kommentarer

MÄSTERKATTEN 2B FACIT Kapitel 1

tjugofyra tvåhundratrettioåtta Skriv talet som kommer efter. Skriv talet som kommer före. Fortsätt att skriva talen som kommer efter.

Matematik klass 4. Höstterminen. Facit. Namn:

I addition adderar vi. Vi kan addera termerna i vilken ordning vi vill: = 7 + 1

Mattestegens matematik

FACIT. Kapitel 3. Version

Stora Plus. Uppgifter i addition där summan är högst 20 kallar vi i skolan för Stora plus. (term + term = summa).

Matematik klass 4. Höstterminen. Namn: Anneli Weiland Matematik åk 4 HT 1

LÄRARHANDLEDNING. Eleverna kan två och två eller i större grupper på ett lekfullt sätt träna följande: Talinnehåll Addition Subtraktion Multiplikation

HÖGA TRAMPOLIN STATISTIK OCH SANNOLIKHET. Sida. Innehåll. Till eleven

Tiokompisar och dubblor

Transkript:

Svikten addition och subtraktion Innehåll Addition och subtraktion utan övergång Skriftliga räknemetoder Plus och minus hör ihop Addition med övergång skriftliga räknemetoder Subtraktion med övergång skriftliga räknemetoder Algoritmer Terminologi Problemlösning Kan du? Hur gick det? 2-3 4-7 8-9 10-11 12-17 18-19 20-21 22-23 5, 7, 11, 13, 17, 21 7, 13, 17, 21, 24 På sidorna 7, 13, 17, 21 och 24 hittar du den här symbolen. Tycker du att det som du har jobbat med har varit lätt, lagom svårt eller mycket svårt? Måla det som stämmer för dig. Hur gick det? svårt lagom lätt

Ser du mönstret? 5 + 2 = 7 50 + 20 = 70 500 + 200 = 700 Lägg ihop entalen Lägg ihop tiotalen Lägg ihop hundratalen 4 + 3 = 40 + 30 = 7 2 + 6 = 8 4 + 5 = 9 70 20 + 60 = 80 40 + 50 = 90 400 + 300 = 700 200 + 600 = 800 400 + 500 = 900 7 + 2 = 57 + 2 = 97 + 2 = 6 + 3 = 356 + 3 = 9 3 + 5 = 8 59 48 43 + 5 = 99 73 + 5 = 78 9 5 + 2 = 7 359 885 + 2 = 887 Vilka tal fattas? 2 19 190 14 5 50 140 12 2 3 30 20 120 Svikten

Ser du mönstret? 6 4 = 2 Minska med 4 60 40 = 20 Minska med 40 600 400 = 200 Minska med 400 5 3 = 50 30 = 2 20 8 5 = 80 50 = 3 30 9 4 = 90 40 = 5 50 500 300 = 200 800 500 = 300 900 400 = 500 8 6 = 38 6 = 88 6 = 9 3 = 349 3 = 2 7 2 = 5 32 65 67 2 = 82 97 2 = 95 6 3 7 4 = 346 683 687 4 = Vilka tal fattas? 39 49 33 6 7 42 30 3 3 6 1 41 addition subtraktion 3

Tänk så här: Först tiotalen Sedan entalen Skriv så här: Räkna ut 52 + 34 50 + 30 = 80 2 + 4 = 6 52 + 34 = 80 + 6 = 86 Börja med den största talsorten! Vilka är lika? Dra streck. 73 + 26 44 + 42 54 + 34 81 + 16 80 + 6 90 + 9 90 + 7 80 + 8 53 + 14 = 45 + 33 = 26 + 63 = 60 + 7 = 67 70 + 8 = 78 80 + 9 = 89 Vilka tal fattas? 48 84 24 24 42 42 12 12 12 21 21 21 4 Svikten

Tänk så här: Först hundratalen Sedan tiotalen Sist entalen Räkna ut 725 + 134 700 + 100 = 800 20 + 30 = 50 5 + 4 = 9 Börja med den största talsorten! Skriv så här: 725 + 134 = 800 + 50 + 9 = 859 Vilka är lika? Dra streck. 745 + 234 532 + 223 343 + 456 831 + 134 632 + 216 = 451 + 324 = 224 + 443 = 800 + 40 + 8 = 848 700 + 70 + 5 = 775 600 + 60 + 7 = 667 900 + 60 + 5 700 + 50 + 5 900 + 70 + 9 700 + 90 + 9 60 + 30 = 90 70 40 = 30 966 + 3 = 969 478 5 = 473 34 + 42 = 70 + 6 = 76 725 + 263 = 900 + 80 + 8 = 988 addition subtraktion 5

Tänk så här: Först tiotalen Sedan entalen Skriv så här: Räkna ut 46 12 40 10 = 30 6 2 = 4 46 12 = 30 + 4 = 34 Börja med den största talsorten! Vilka är lika? Dra streck. 76 42 38 16 96 21 64 11 87 46 87 23 = 96 63 = 58 32 = 60 + 4 = 64 30 + 3 = 33 20 + 6 = 26 20 + 2 50 + 3 30 + 4 40 + 1 70 + 5 4 20 32 72 52 20 10 76 10 6 + 15 61 Svikten + 20 41 + 11 30 + 20

Tänk så här: Först hundratalen Sedan tiotalen Sist entalen Räkna ut 489 242 400 200 = 200 80 40 = 40 9 2 = 7 Börja med den största talsorten! Skriv så här: 489 242 = 200 + 40 + 7 = 247 Vilka är lika? Dra streck. 643 312 774 341 985 424 859 245 546 224 859 143 = 538 211 = 675 562 = 700 + 10 + 6 = 716 300 + 20 + 7 = 327 100 + 10 + 3 = 113 600 + 10 + 4 300 + 30 + 1 400 + 30 + 3 300 + 20 + 2 500 + 60 + 1 45 21 = 20 + 4 = 24 Hur gick det? Sidorna 2-7 svårt lagom 89 32 = 50 + 7 = 57 lätt 754 322 = 400 + 30 + 2 = 432 addition subtraktion 7

Ser du mönstret? 2 + 8 = 10 20 + 80 = 100 200 + 800 = 1 000 10-kamrater 100-kamrater 1 000-kamrater 4 + 6 = 40 + 60 = 10 4 + 2 + 4 = 10 100 40 + 20 + 40 = 100 400 + 600 = 1000 400 + 200 + 400 = 1000 1 + 9 = 10 + 90 = 10 10 1 + 5 + 4 = 100 100 10 + 50 + 40 = 100 + 900 = 1000 100 + 500 + 400 = 1000 3 + 7 = 10 10 2 + 1 + 7 = 300 + 700 = 1000 200 + 100 + 700 = 1000 1 + 9 + 20 + 30 + 40 10 30 60 100 + 90 + 200 + 300 + 400 10 100 300 600 1000 8 Svikten

Plus och minus hör ihop! 7 + 3 = 10 10 3 = 7 40 + 60 = 100 100 40 = 60 Skriv talen som fattas. 60 + = 100 100 = 40 20 40 60 + 80 = 100 80 100 = 20 300 + = 1 000 1 000 = 700 100 700 300 + 900 = 1 000 900 1 000 = 100 Använd talen i molnet. Skriv så att det stämmer. 80 50 30 50 30 + = 80 30 = 59 23 36 80 50 900 600 300 600 + 300 = 900 900 600 = 300 94 53 41 23 + 36 = 59 59 36 = 23 53 + 41 = 94 94 53 = 41 addition subtraktion 9

Ser du mönstret? Lägg ihop entalen Lägg ihop tiotalen 9 + 6 = 15 90 + 60 = 150 39 + 6 = 45 390 + 60 = 450 9 + 5 = 14 6 + 7 = 13 8 + 7 = 15 90 + 50 = 140 60 + 70 = 130 80 + 70 = 150 39 + 7 = 390 + 70 = 46 460 68 + 5 = 680 + 50 = 73 730 29 + 6 = 35 580 + 30 = 610 47 + 5 = 52 890 + 20 = 910 Vilka tal fattas? 53 530 27 26 270 260 18 9 17 180 90 170 10 Svikten

Tänk så här: Först hundratalen Sedan tiotalen Sist entalen Räkna ut 267 + 329 200 + 300 = 500 60 + 20 = 80 7 + 9 = 16 Börja med den största talsorten. Skriv så här: 267 + 329 = 500 + 80 + 16 = 596 Vilka är lika? Dra streck. 435 + 116 759 + 234 348 + 527 267 + 729 638 + 246 = 349 + 426 = 547 + 414 = 800 + 70 + 14 = 884 700 + 60 + 15 = 775 900 + 50 + 11 = 961 800 + 60 +15 900 + 80 + 16 500 + 40 + 11 900 + 80 + 13 80 + 50 = 218 + 437 = 130 600 + 40 + 15 = 655 390 + 70 = 460 addition subtraktion 11

Ser du mönstret? Nu är det minus. 12 7 = 5 120 70 = 50 14 5 = 9 15 8 = 7 17 9 = 8 140 50 = 90 150 80 = 70 170 90 = 80 13 6= 130 60 = 25 9 = 45 9 = 65 9 = 7 70 16 36 16 7 = 160 70 = 36 8 = 56 8 = 76 8 = 9 28 48 56 68 90 Nu är det ett nytt mönster! Vilka tal fattas? 24 240 16 8 160 80 9 7 1 90 70 10 12 Svikten

140 80 = 60 120 50 = 70 110 70 = 40 130 40 = 90 160 90 = 70 140 50 = 90 150 70 = 80 50 130 80 = 130 70 = 60 245 9 = 236 828 9 = 819 253 5 = 248 832 7 = 825 284 6 = 278 867 875 8 = Dra streck till rätt svar. 620 50 650 70 620 60 560 570 580 630 50 640 80 660 90 35 7 = 350 70 = 28 280 150 60 = 447 8 = 90 439 Hur gick det? Sidorna 8-13 svårt lagom lätt addition subtraktion 13

Tänk så här: Viktigaste talet är 100! Räkna ut 103 98 Ibland finns det knep när man räknar minus. Från 98 till 100 är det 2. Från 100 till 103 är det 3. Skriv så här: 103 98 = 2 + 3 = 5 2 107 98 = + = 1 106 99 = + = 1 203 199 = + = 3 202 197 = + = Dra streck till rätt svar. 7 6 3 2 9 7 4 5 Viktigaste talet 100 100 200 200 104 99 202 198 301 299 101 98 203 197 2 + 2 = 4 2 + 1 = 3 1 + 4 = 5 3 + 3 = 6 1 + 1 = 2 14 Svikten

63 58 = 84 77 = 52 48 = 92 89 = 2 + 3 = 5 3 + 4 = 7 2 + 2 = 4 1 + 2 = 3 Tänk på det viktigaste talet! 453 447 = 806 799 = 502 495 = 130 90 = 110 80 = 120 70 = 110 60 = 3 + 3 = 6 1 + 6 = 7 5 + 2 = 7 10 + 30 = 40 20 + 10 = 30 30 + 20 = 50 40 + 10 = 50 Vilket är det viktigaste talet? Dra streck och skriv rätt svar. 110 70 120 80 120 90 230 180 420 370 710 690 20 + 30 = 50 30 + 10 = 40 30 + 20 = 50 10 + 10 = 20 20 + 20 = 40 10 + 20 = 30 addition subtraktion 15

Räkna ut 45 28 Jag räknar uppåt! Skriv så här: 2 + 10 + 5 = 17 25 8 45 20 Skriv så här: 45 20 8 = 17 Jag räknar neråt! Räkna på det sätt du tycker är bäst. 34 19 = 42 23 = 86 58 = 63 46 = 15 19 28 17 Dra streck till rätt svar. 75 48 37 75 58 17 75 38 27 16 Svikten

64 49 = 46 17 = 51 26 = 73 38 = 15 29 25 35 Dra streck till rätt svar. 83 27 53 27 63 27 73 27 26 36 46 56 84 38 94 38 74 38 64 38 56 37 = 93 46 = 84 28 = 19 47 56 Hur gick det? Sidorna 14-17 svårt lagom lätt addition subtraktion 17

Jag räknar med talsorter! Räkna ut 587 + 252 1 587 + 252 587 + 252 = 700 + 130 + 9 = 8 3 9 Jag ställer upp talet! 1 2 8 4 5 4 6 7 4 6 + 3 6 2 + 2 3 5 + 1 8 3 6 46 7 8 1 9 2 9 1 1 1 1 1 4 5 3 3 1 9 2 6 5 + 2 3 9 + 5 4 7 + 3 7 4 6 9 2 8 6 6 6 3 9 Räkna på det sätt du tycker är bäst. 637 + 258 = 895 + 1 6 3 7 2 5 8 8 9 5 395 + 132 = 18 527 Svikten + 1 3 9 5 1 3 2 5 2 7

Jag räknar med talsorter! Räkna ut 346 127 346 127 346 127 = 346 100 20 7 = 2 1 9 10 Jag ställer upp talet! 3 8 4 1 6 7 5 9 6 2 6 7 4 8 2 2 3 4 21 7 3 2 9 2 4 8 10 10 10 10 7 4 8 3 6 3 5 8 7 2 5 3 1 4 5 2 9 2 4 9 5 2 1 8 2 9 5 10 10 Ibland måste du låna ett hundratal! Räkna på det sätt du tycker är bäst. 435 219 = 216 10 4 3 5 2 1 9 2 1 6 747 184 = 563 addition subtraktion 10 7 4 7 1 8 4 5 6 3 19

Räknesättet heter addition. 65 + 23 = 88 term term summa Att lägga ihop tal kallas att addera. Räknesättet heter subtraktion. 65 23 = 42 term term skillnad Att minska kallas att subtrahera. Addition Summa Termerna är Subtraktion Skillnad 36 + 13 = 49 48 + 27 = 75 53 + 29 = 82 29 + 16 = 45 36 och 13 48 och 27 53 och 29 29 och 16 36 13 = 23 48 27 = 21 53 29 = 24 29 16 = 13 27 + Alla summor ska bli 80 53 35 + 29 + 51 57 45 58 65 + 23 45 Alla skillnader ska bli 20 38 64 93 44 73 20 Svikten

Räkna på det sätt du tycker är bäst. Skillnaden mellan 584 och 136. 584 136 = 448 Termerna är 462 och 382. Räkna ut summan. 462 + 382 = 844 Termerna är 646 och 372. Räkna ut skillnaden. 646 372 = 274 + 10 5 8 4 1 3 6 4 4 8 1 4 6 2 3 8 2 8 4 4 10 6 4 6 3 7 2 2 7 4 Räkna på det sätt du tycker är bäst. Summan av 185 och 453. 185 + 453 = 638 + 1 1 8 5 4 5 3 6 3 8 Hur gick det? Sidorna 18-21 svårt lagom lätt Skillnaden mellan 495 och 119. 495 119 = 376 10 4 9 5 1 1 9 3 7 6 addition subtraktion 21

Du köper en ficklampa. Hur mycket ska du ha tillbaka om du lämnar 22 kr 50 47 = 3 3 kr 14 kr 47 kr 60 47 = 13 13 kr 100 47 = 53 53 kr Hur stor är prisskillnaden mellan ficklampan och pennan? 47 22 = 25 25 kr Markus köper 2 pennor och en linjal. Vad ska han betala? 22 + 22 + 14 = 58 58 kr Emma köper en ficklampa och en linjal. Vad ska hon betala? 47 + 14 = 61 61 kr Emma betalar med en hundralapp. Hur mycket får hon tillbaka? 100 61 = 39 39 kr 22 Svikten

Räkna ut på det sätt du tycker är smartast. 47 + 16 + 13 = 29 + 65 + 5 = 28 + 13 18 = 41 37 + 9 = 76 99 23 13 200 175 + 105 25 = 105 Skriv en räknehändelse till Du kan rita också! 34 + 57 68 29 addition subtraktion 23

Bra jobbat! Nu är du klar med hela häftet. Har det varit lätt, lagom svårt eller mycket svårt? Hur gick det? svårt lagom lätt Bonnier Utbildning Postadress: Box 3159, 103 63 Stockholm Besöksadress: Sveavägen 56, Stockholm Hemsida: www.bonnierutbildning.se E-post: info@bonnierutbildning.se Order/Läromedelsinformation Telefon 08-6968600 Telefax 08-6968610 Svikten addition och subtraktion ISBN 978-91-622-8668-2 2008 Lena Torbjörnson, Titti Wistrand och Bonnier Utbildning AB, Stockholm Första upplagan Första tryckningen Redaktör: Lars-Göran Alberthson Grafisk form: Cecilia Nabo Omslag och illustrationer: Cecilia Nabo Kopieringsförbud! Detta verk är skyddat av lagen om upphovsrätt. Vid tillämpning av skolkopieringsavtalet (även kallat BONUS-avtalet) är detta verk att se som ett engångsmaterial. Engångsmaterial får enligt avtalet över huvud taget inte kopieras för undervisningsändamål. Kopiering för undervisningsändamål av denna bok är således helt förbjudet. Utan tillåtelse av förlaget kommer kopiering utöver avtalet att innebära otillåtet mångfaldigande. Ett sådant intrång medför straffansvar och kommer att ge upphov till skadeståndsskyldighet enligt 53 och 54 lag (1960:729) om uppovsrätt till litterära och konstnärliga verk. Printed in Sweden by Alfa Print AB, Sundbyberg 2008