Lektion 1. Bli nyfiken



Relevanta dokument
Svenska 8B v Syfte:

Matris för engelska, åk 7-9

Boken om svenska för 3:an

Pedagogisk planering Åk 2 Skriva brev

Citronlemonaden VAD HANDLAR BOKEN OM? LGR 11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS ELEVERNA TRÄNAR FÖLJANDE FÖRMÅGOR LGRS 11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS

Lokal pedagogisk planering för årskurs 5 i ämnet svenska som andraspråk

Lgr 11 Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Olga hittar Finn MARIE DUEDAHL

Tala, lyssna och samtala. Berättande texter och sakprosatexter. Muntliga presentationer och. Gester och kroppsspråk. muntligt berättande.

Tala, samtala och lyssna

Uppdrag undersökning

LÄROPLAN FÖR GRUNDSKOLAN, FÖRSKOLEKLASSEN OCH FRITIDSHEMMET 2011 SVENSKA Ämne: Svenska åk 4-6

Du ska även kunna förklara och själv använda följande begrepp: dialekt, skorrande, mål, påverkat, påminner, betona, centrum, obegriplig

Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

NATURVETENSKAP FÖR LIVET?

LPP Magiska dörren ÅR 4

Lokal Pedagogisk Planering

Undervisningsmål Svenska Årskurs 1-5. Läsa

Pedagogisk planering Åk 2 Skriva dikter

Planering i SV och SVA klass 4 Gul läsåret 2011/2012

Lgrs 11 Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Kurs: Svenska. Kurskod: GRNSVE2. Verksamhetspoäng: 1000

Pedagogisk planering år 2 Skriva meningar

Lgrs 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

PEDAGOGISK PLANERING SVENSKA

Ledarskap i klassrummet. Lärarens relationella kompetens

Utbildningsförvaltningen. Spånga gymnasium 7-9 [117]

NATURVETENSKAP FÖR LIVET?

i N S P I R A T I O N e N

"SÄTT SPÅR I FRAMTIDEN NU!

Läsårsplanering i Musik åk 4 Lpo 94

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om mat, traditioner och högtider.

SVENSKA 3.17 SVENSKA

Språkstrategi i praktiken

Vad tycker du om sfi?

Ansvarig lärare: Annika Fällman LAG NORD.

EN MATRESA JORDEN RUNT

Storyline Familjen Bilgren

Det handlar om att ta fram och utveckla elevers inneboende nyfikenhet, initiativförmåga och självförtroende redan från tidiga åldrar.

Undervisningen i ämnet modersmål ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

Skrivprocessen. Varför skriva för att lära? Min kunskapssyn

Umeå. Media. Grundskola 6 LGR11 Hkk Sh Bl Sv

1En engagerad förälder är positivt. 1 Skriftliga omdömen. 2 En framåtsyftande planering

Svenska som främmande språk Behörighetsgivande kurs i svenska 30 högskolepoäng

Formulera sig och kommunicera i tal och skrift. Läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften.

Svenska som andraspråk

SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

Mynta och den mystiske rånaren

Centralt innehåll Centralt innehåll för årskurserna 1-3 Kommunikation Texter

Erik firar jul TORSTEN BENGTSSON

Barn idag och föräldrarollen

En modell för åtgärdsprogram för barn med ADHD

Lokal Pedagogisk planering

svenska som andraspsråk

SVA 3.18 SVENSKA SOM ANDRASPRÅK. Syfte

Självbestämmande och delaktighet

LPP 7P2 i svenska och svenska som andra språk

Capítulo 5, La ciudad V 9-14 Spanska år 8

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

Viggo, du ljuger! Lärarmaterial

Vad händer sen? en lärarhandledning

Rockhammars skola Lokal pedagogisk planering (LPP)

Skejtarna i rampen VAD HANDLAR BOKEN OM? LGR 11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS ELEVERNA TRÄNAR FÖLJANDE FÖRMÅGOR LGRS 11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS

Lokal Pedagogisk Planering Läsåret 15-16

Inför föreställningen

Planering i SV och SVA klass 5 Gul läsåret 2011/2012

Utdrag från Självskattnings- och bedömningsmaterial

Förskolan Kornknarren. - om arbetssätt, förhållningssätt och Törebodas värdegrund och vision

Skrivna texter... Saga, fakta, instruktion, dikt

Läsårsplanering i Svenska som andraspråk årskurs 7 Ärentunaskolan

Bedömningsuppgifter: Skriftligt prov Vatten och Luft Vattentornet (modell och ritning) Scratch (program)

Betygssättning (år 6)

Provivus tips om KONCENTRATION - VAD PEDAGOGEN KAN GÖRA

Artiklarna. Grindenheten Ämne, årskurs och tidsperiod. Arbetsformer. Spanska, åk 6, vecka 3-10.

SIDAN 1. Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Vad är det för konstigt träd som har text på bladen? Bok, förstås! Lasse läslust Ludvig lusläst Namn... Klass...

Lathund, till Photo Story, för skräckslagna lärare

Tummen upp! Svenska ÅK 3

Kom fram, Bella! VAD HANDLAR BOKEN OM? LGR 11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS ELEVERNA TRÄNAR FÖLJANDE FÖRMÅGOR LGRS 11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS

Läsglädje med lek och musik

Nätverksträff för lärare inom vuxenutbildningens grundläggande nivå

Artiklarna. Grindenheten Ämne, årskurs och tidsperiod. Arbetsformer. Spanska, åk 6, vecka 2-8.

Att läsa särskilt bra - med hjälp av lässtrategier och digitala lärverktyg i gymnasiesärskolan

Att ge feedback. Detta är ett verktyg för dig som:

Ungdomsgruppen 18 april

Sagor och berättelser

Digital IUP med Skriftliga omdömen. Guide för Vh

ERFARENHETER AV ATT ANVÄNDA FOKUSGRUPPER

En resa genom litteraturen

Förslag på lektionsupplägg: Dag 1- en lektionstimme

En tjuv i huset VAD HANDLAR BOKEN OM? LGR11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS ELEVERNA TRÄNAR PÅ FÖLJANDE FÖRMÅGOR LGRS11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS

MODERSMÅL FINSKA 1. Syfte

Ansökan till utmärkelsen Skola för hållbar utveckling

Unga och Internet Sektionen för förebyggande arbete

Typiskt svenskt - samtals- och funderingsfrågor diskussion och skrivövning

LIA handledarutbildning 22/10. Att vara handledare

FÖRETAGSAMHET LÖNAR SIG ALLTID

Trampolinen Steg för steg En guide för dig som ska handleda morgondagens arbetskraft in i din yrkesroll, ditt företag eller din bransch.

Sundsvalls. i modersmål. Barn- och utbildningsförvaltningen. Kursplan

Transkript:

Lektion 1. Bli nyfiken tillsammans med din samarbetskompis göra ett arbete om ett av våra landskapsdjur. För att få en bild av arbetet är det viktigt att ni läser igenom Tidsplanen först: Tidsplanen Lektion 1. - Ha läst igenom tidsplanen - Lära känna din samarbetskompis - skriva samarbetskontrakt - Ställa frågor om ditt djur - think, puzzle, explore Lektion 2. Vi besöker Ingarö bibliotek - Ha sökt efter böcker på biblioteket som handlar om ditt ämne (har du haft svårt att hitta behöver du få hjälp av läraren) Lektion 3. - Ha läst igenom böckerna och skrivit ned den viktigaste fakta du hittat på en kladd - Söka efter information på Internet som handlar om ditt ämne. Lektion 4. - Skriva ned det du hittat i en sammanhängande faktatext. Du kan använda dator och skriva för hand. - Komplettera information du saknar. - Måla en bild av ditt djur på egen hand Lektion 5. Vi besöker Naturhistoriska Riksmuséet - du får lära dig mer! Lektion 6 - Avsluta arbetet - Förbereda presentation Lektion 7 Vi presenterar våra arbeten

Lektion 1: Målet är att bli nyfiken på ditt ämne och din samarbetskompis. Ni ska skriva ett samarbetskontrakt. Ni ska tillsammans ställa frågor om ert djur som ni vill undersöka svaret på genom att göra rutinen Think, puzzle, explore. Förmågan till samarbete Kan samarbeta med kamrater eleven själv valt. Kan lyssna och vara delaktig. Kan arbeta med de flesta. Kan lyssna och vara delaktig. Kan arbeta med de flesta. Bidrar något till arbetet med egna synpunkter och idéer och lyssnar med respekt. Bidrar aktivt till arbetet och driver arbetet framåt. Lyssnar med respekt och tar tillvara andras idéer formulera frågor Kunna ställa frågor inom ämnet Kunna ställa frågor som leder vidare Kunna ställa frågor som är undersökningsbara samla data Kan genomföra en undersökning med stöd av läraren Kan genomföra en undersökning med visst stöd av läraren Kan genomföra undersökning med hjälp av skriftlig instruktion

Lektion 2 och 3 Läsa på Lektion 2: Vi åker till biblioteket och ni ska hitta böcker om ert djur. Ni ska bläddra i böckerna och veta om de har rätt information för att svara på dina frågor. Ni ska låna de böcker ni vill ha information från. Lektion 3: Ni ska söka svar på era frågor i böckerna. Ni ska leta vidare efter information på Internet. Ni ska skriva ned det viktigaste ni fått reda på i punktform. Ni ska skriva upp nya frågor som ni får. söka information från olika källor och värdera dessa Kan söka Kan målmedvetet information med söka information hjälp av böcker, med hjälp av böcker, internet etc. som internet etc. som handlar om ämnethandlar om ämnet läsa Kan läsa bekanta Kan läsa bekanta och elevnära och elevnära texter med flyt texter med flyt. Korrigerar felläsningar spontant Kan läsa bekanta och elevnära texter med flyt, säkerhet och förståelse Anpassar läsningen efter textens form och innehåll

Lektion 4. Skriva ned Vi pratar om hur man skriver faktatext så att vi inte plagierar, det betyder att vi inte kopierar någon annans text. Ni ska nu skapa en affisch med fakta om ert djur. Ni får själva bestämma hur affischen ska se ut men alla får ett lika stort papper. Ni ska skriva med hela meningar, alltså inte i punktform. Ni ska också måla en bild av ert djur som ska täcka ett helt A4-papper. Bilden ska visa djuret och miljön där djuret bor. Det ska vara en informativ bild som passar med er text. skriva enligt språkliga strukturer och normer Kan skriva läsligt för hand. Blandar inte stora och små bokstäver, skriver med mellanrum mellan orden, kan sätta punkt. Kan skriva fullständiga meningar med enstaviga och tvåstaviga ord Kan skriva med varierat ordval, relativt korrekt meningsbyggnad och få stavfel. Använder skiljetecken. anpassa språket efter olika syften, mottagare och sammanhang Kan skriva en elevnära text anpassad till syften, mottagare och sammanhang Ord och bild samspelar Kan skriva en berättelse med fantasi och påhittade saker anpassad till syften, mottagare och sammanhang. Ord och bild samspelar Kan skriva en sammanhängande och beskrivande berättelse med början, händelse och slut. Ord och bild samspelar Kan skriva olika typer av texter med anpassning till dess typiska uppbyggnad och språkliga drag, ord och bild samspelar

Lektion 5 och 6. Komplettera information /Avsluta arbete Lektion 5. Vi besöker Naturhistoriska Riksmuséet och lär oss mer om djuren. Här har du chans att lära dig om de andras djur men även mer om ditt eget. Vi antecknar sådant vi vill ha med tillbaka och skriva in i faktatexten. Om läraren bedömer att ni ligger efter i ert arbetet eller i tidsplanen kommer ni få sitta kvar fredagen denna vecka, kl.13.15-14.00 och arbeta med er affisch. Lektion 6. Vi avslutar arbetet och gör klart bild, text och skriver dit ny information. Presentationen kommer vara en dramatisering av er fakta som följer den röda tråden som mall. Ni ska förbereda er presentation så att ni är säkra på vad ni ska säga och hur ni ska säga det. Om läraren bedömer att ni ligger efter i ert arbetet eller i tidsplanen kommer ni få sitta kvar fredagen denna vecka, kl.13.15-14.00 och arbeta med er presentation.

Lektion 7. Presentera Alla grupper kommer presentera sin arbeten efter röda tråden för klassen. Målet är att alla grupper ska ha presenterat på lektionen och uppnå sista rutan i matrisen. Publiken kommer också bedömas. kunna sitta still och lyssna och visa ditt intresse för den som presenterar. Ställer du frågor efteråt och ger kritik, räknas du som en koncentrerad och delaktig lyssnare. samtala och tala Kan i dialog med andra uttrycka tankar och känslor om sin vardag Kan i mindre grupp Kan inför grupp muntligt presentera något som presentera ett väl intresserar eleven förberett arbete lyssna i samtalandet Kan förstå Kan förstå muntliga muntliga instruktioner och instruktioner och kan lyssna aktivt kan lyssna aktivt en kortare stund en längre stund Kan vara en koncentrerad och delaktig lyssnare