Forskningsmetodik 2006 Lektion 3



Relevanta dokument
13.1 Matematisk statistik

Lektionsanteckningar 2: Matematikrepetition, tabeller och diagram

Forskningsmetodik 2006 lektion 4 Felkalkyl. Per Olof Hulth

Finns det över huvud taget anledning att förvänta sig något speciellt? Finns det en generell fördelning som beskriver en mätning?

Beskrivande statistik. Tony Pansell, Leg optiker Docent, Universitetslektor

Idag. EDAA35, föreläsning 4. Analys. Exempel: exekveringstid. Vanliga steg i analysfasen av ett experiment

Forskningsmetodik 2006 lektion 2

Idag. EDAA35, föreläsning 4. Analys. Kursmeddelanden. Vanliga steg i analysfasen av ett experiment. Exempel: exekveringstid

Tabeller och figurer / Ilkka Norri / TY Kielikeskus

Föreläsning G60 Statistiska metoder

Ingenjörsmetodik IT & ME 2011 Föreläsning 11

Beskrivande statistik Kapitel 19. (totalt 12 sidor)

Fysikexperiment, 7.5 hp 1

Forskningsmetodik Lektion 8 Systematiska och statistiska fel

Qucs: Laboration kondensator

Syfte med undervisningen är att du ska få utveckla din förmåga att...

Arbeta med normalfördelningar

Föreläsning G60 Statistiska metoder

Typvärde. Mest frekventa värdet Används framförallt vid nominalskala Ex: typvärdet. Kemi 250. Ekon 570. Psyk 120. Mate 195.

Lektion 1: Fördelningar och deskriptiv analys

Finansiell Statistik (GN, 7,5 hp,, HT 2008) Föreläsning 3

Repetition kapitel 1, 2, 5 inför prov 2 Ma2 NA17 vt18

Beskrivande statistik

MINIMIKRAV VID RAPPORTSKRIVNING

Beskrivande statistik

Ellära. Laboration 2 Mätning och simulering av likströmsnät (Thevenin-ekvivalent)

MATEMATIK ARBETSOMRÅDET LIKABEHANDLING Kränkande handlingar, nätmobbning, rasism och genus

Kompletterande lösningsförslag och ledningar, Matematik 3000 kurs A, kapitel 3

Lektionsanteckningar 11-12: Normalfördelningen

Kommentarer till tunneleffekten och övningsuppgift 3:5

Matematik 2b 1 Uttryck och ekvationer

medelvärdet för tid svarar mot medelvärdet för hastighet

Kort om mätosäkerhet

Säsongrensning i tidsserier.

Tentamen i Elektronik, ESS010, del 2 den 17 dec 2007 klockan 8:00 13:00 för inskrivna på elektroteknik Ht 2007.

Ma1 NA18: Info inför prov 1

34% 34% 13.5% 68% 13.5% 2.35% 95% 2.35% 0.15% 99.7% 0.15% -3 SD -2 SD -1 SD M +1 SD +2 SD +3 SD

Delkursplanering MA Matematik A - 100p

0,22 m. 45 cm. 56 cm. 153 cm 115 cm. 204 cm. 52 cm. 38 cm. 93 cm 22 cm. 140 cm 93 cm. 325 cm

Introduktion till statistik för statsvetare

Innehåll. Frekvenstabell. II. Beskrivande statistik, sid 53 i E

KLEINLEKTION. Område statistik. Lektionens upplägg. Lämplig inom kurserna Matematik 2b och 2c. Engage (Väck intresse) Explore (Upptäck laborera)

Allmän symbol för diod. Ledriktning. Alternativ symbol för en ideal diod.

F4 Beskrivning av ett datamaterial. Val av diagram, lägesmått och spridningsmått.

Ma7-Åsa: Statistik och Sannolikhetslära

Tentamen på. Statistik och kvantitativa undersökningar STA101, 15 hp. Torsdagen den 22 mars TEN1, 9 hp

16. Max 2/0/ Max 3/0/0

TSKS06 Linjära system för kommunikation Kursdel Elektriska kretsar. Föreläsning 3

Introduktion till statistik för statsvetare

Tentamen i Statistik, STA A10 och STA A13 (9 poäng) Onsdag 1 november 2006, Kl

Datorövning 2 Betingad fördelning och Centrala gränsvärdessatsen

11. DESKRIPTION EN VARIABEL

Biostatistik: Begrepp & verktyg. Kvantitativa Metoder II: teori och tillämpning.

4 Fler deriveringsregler

Föreläsning 4. NDAB01 Statistik; teori och tillämpning i biologi

Introduktion till statistik för statsvetare

En typisk medianmorot

FK2005 Datorövning 3

BEHANDLING AV MÄTDATA

Statistik 1 för biologer, logopeder och psykologer

Ställdon ABNM A5 LOG/LIN för AB-QM, 0 10 V proportionell

Sju sätt att visa data. Sju vanliga och praktiskt användbara presentationsformat vid förbättrings- och kvalitetsarbete

Lokal pedagogisk planering i matematik för årskurs 9

F8 Skattningar. Måns Thulin. Uppsala universitet Statistik för ingenjörer 14/ /17

Forskningsmetodik Lektion 6 Korrelation och kausalitet Per Olof Hulth hulth@physto.se. Tvådimensionella histogram

Laboration med Minitab

TSTE20 Elektronik 01/31/ :24. Nodanalys metod. Nodanalys, exempel. Dagens föreläsning. 0. Förenkla schemat 1. Eliminera ensamma spänningskällor

Ingenjörsmetodik IT & ME 2010 Föreläsning 5

Lite extra material för deltagarna i kursen MAB 5.1

RC-kretsar, transienta förlopp

Laboration i Tunneltransport. Fredrik Olsen

Föreläsning 3. Kapitel 4, sid Sannolikhetsfördelningar

Studiestrategier för dig som är visuell

Liten handledning i Excel och StarOffice Calc i anslutning till Datorövning 1

Bedömningsanvisningar

Valresultat Riksdagen 2018

Jörgen Lagnebo PLANERING OCH BEDÖMNING MATEMATIK ÅK 8

repetera begreppen sannolikhetsfunktion, frekvensfunktion och fördelningsfunktion

Valfritt läromedel för kurs Matematik B Exempel: Räkna med Vux B, Gleerups förlag. Tag kontakt med examinator om du har frågor

TSTE05 Elektronik & mätteknik Föreläsning 3 Likströmsteori: Problemlösning

F2 Beskrivning av ett datamaterial. Tabellering och val av diagram. Summatecknet

732G01/732G40 Grundläggande statistik (7.5hp)

Statistiska samband: regression och korrelation

Statistiska undersökningar

Diskussionsproblem för Statistik för ingenjörer

Var försiktig med elektricitet, laserstrålar, kemikalier osv. Ytterkläder får av säkerhetsskäl inte förvaras vid laborationsuppställningarna.

1 Mätdata och statistik

Experimentella metoder 2014, Räkneövning 1

11. DESKRIPTION EN VARIABEL

Matematik Uppnående mål för år 6

y y 1 = k(x x 1 ) f(x) = 3 x

Skrivning/skriftlig eksamen till statistikdelen av kursen i forskningsmetodik maj 2002

Undersökning av olinjär resistans

en observerad punktskattning av µ, ett tal. x = µ obs = 49.5.

Föreläsning 1. NDAB02 Statistik; teori och tillämpning i biologi

Deskription (Kapitel 2 i Howell) Moment 1: Statistik, 3 poäng

Byggsats Radio med förstärkare Art.nr: 99409

ATT KUNNA TILL. MA1050 Matte Grund Vuxenutbildningen Dennis Jonsson

Bearbetning och Presentation

Transkript:

Forskningsmetodik 6 Lektion Att tänka på i en mätsituation Per Olof Hulth Längden hos studenterna på forskningsmetodik : 76 8 6 6 7 6 7 67 7 8 7 7 7 6 6 77 8 6 6 7 Det blir litet överskådligare om vi ordnar i storleksordning: 6 6 6 6 6 6 6 67 7 7 7 7 7 7 7 76 77 8 8 8 En frekvenstabell kan öka överskådligheten Längd på studenterna på forskningsmetodikkursen Längd (cm) 6 6 6 6 6 67 7 7 7 7 7 76 77 8 8 Frekvens

Binnade data Relativ frekvens Längd på studenterna på forskningsmetodikkursen Längd (cm) 6-6 6-6 66-7 7-7 76-8 8-8 Frekvens 7 Längd på studenterna på forskningsmetodikkursen Längd (cm) Relativ frekvens 6-6. % 6-6. % 66-7. % 7-7. % 76-8. % 8-8. % Längd på studenterna på forskningsmetodikkursen Längd (cm) 6-6 6-6 66-7 7-7 76-8 8-8 Relativ frekvens...... Ackumulerad frekvens....7.9. Tabeller Resistor No I (ma) ΔI (ma) U (V) ΔU (V) R (kω) ΔR (kω).....66.7.......6. 6...,9.8. 8.9...6.. 9.88. 9.88. Tabellhuvud för varje kolumn/rad med enheter. med numrering Tabell. Mätt spänning och ström samt beräknad resistans för resistor -. Tabelltext och kort beskrivning av data i tabellen

. Manliga studenter Fysiklinjen Ett diagram som detta - stolpdiagram - säger oss redan oerhört mycket mer än en rad med siffror kan göra. Men det kan ibland vara svårt att se skogen för bara trä n i ett stolpdiagram. Ofta ger ett binnat histogram en tydligare överblick, till priset av att vi förlorar en del information.. 6 7 7 8 8 9 9 Manliga studenter Fysiklinjen 6 6 6 7 7 8 8 9 9

Manliga studenter Fysiklinjen Manliga studenter Fysiklinjen... 6 7 9 Grov binning (för grov?) 6 7 8 9 Fin binning (för fin?) Manliga studenter Fysiklinjen 6 Medelvärde 78. Sigma 6.7 6 6 7 7 8 8 9 9 Figur. Längden hos manliga studenter (histogram) ochnormalfördelningen med samma medelvärde och standardavvikelse som data (röd linje)

8 Olika typer av data kan kräva olika skalor: Log-Lin skala t ex kan användas för att ge en tydligare bild av vad som händer vid låga y- värden. Vid exponentiella förlopp blir dessutom parametrarna tydliggjorda i ett Log-Lin diagram 6 8 6 y = a e bx a k = b log(e) Ibland kan en log-skala också vara enda möjligheten att se små modulationer vid låga värden, ett typexempel är icke-gaussiska svansar... -. -.. -.. - - - - - - Linjär skala: - god överblick över detaljer kring toppen - nästan ingenting synligt Föreläsning bortom sigma Forskningsmetodik 6 Log-skala: - Dålig precison kring toppen - Man ser vad som händer sigma bort

Även mätserier med fler än en variabel kan representeras grafiskt. I exemplet ser vi tydligt hur mycket lättare det är att tillgodogöra oss information i grafisk form än om data presenteras i en tabell med siffror, grafen ser vi med en gång att linjen byter riktningskoefficient i en punkt, ur tabellen kan vi inte se sådant. U(V) I(A)....6........9..7....6..7..76..8 6..9 6..9 7..9 7..97 8..99 8.. 9.. 9....6 Man kan även ha tre-dimensionella histogram 6

En graf skall: Vara tydlig - skalor skall väljas så att data upptar lagom stor del av grafen Lämplig typ av skala (lin, log...) beroende på vilket samband som skall illustreras. Ha en tydlig titel, och en Figurtext med nummer och kort beskrivning Symboler och enheter tydligt utmärkta på axlarna Indelningen av skalorna skall vara i enheter av, eller, samt dessa gånger olika tiopotenser Förekommer fler kurvor i samma graf skall det tydligt framgå vilken som är vilken. Välj inte enbart olika färger på kurvorna utan välj även heldraget, streckat etc. Det måste även synas i en svartvit kopia. Grafer 6 6 Medelvärde 78. Medelvärde 78. litet luft Storheter och enheter skall märkas ut på axlarna Sigma 6.7 Sigma 6.7 Manliga studenter Fysiklinjen Manliga studenter Fysiklinjen Välj skala så att grafen lagom fyller figuren Data Anpassad normalfördelning Välj lin- eller log-skala beroende på vad som är väsentligt i data litet luft 6 6 7 7 8 8 9 9 Skalindelningen skall göras i steg 6 6 7 7 8 8 9 9 om, eller och tiopotenser av dessa tal Figur 8. Längd (cm) hos manliga studenter på fysiklinjen VT Finns mer än en kurva i samma graf skalldet framgå vilken som är vilken litet luft Ge en tydlig titel och figurtext med numrering och kort beskrivning. 7

8

Föreläsning Forskningsmetodik 6 Föreläsning Forskningsmetodik 6 9

IQ - kurvan (Flynn-effekten)