SFHVs auktion # 73. Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet.

Download "SFHVs auktion # 73. Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet."

1 Nr 2 - Årgång 37 - april 2016 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 73 Lördagen den 21 maj 2016 kl Med visning från kl Auktionen hålls på Sheraton Stockholm Hotel Tegelbacken 6, Stockholm, Mälarsalong D. Besök även vår hemsida på Internet

2 Svenska aktier emitterade under 1700-talet Det var först år 1848 som Sverige fick sin första aktiebolagslag. Det innebär emellertid inte att det inte existerade aktiebolag i Sverige dessförinnan. 26 svenska aktier från 1700-talet är kända i samlarkretsar. Dessa aktier listas kronologiskt i det följande. 9 av dessa tidiga aktier emitterades under 1700-talets första hälft, övriga utgavs under den andra hälften av 1700-talet. 17 av aktierna finns redovisade i boken Aktiebrev före av aktierna finns upptagna i föreningens Katalog över Gamla Aktiebrev, medan 4 av aktierna återfinns i Katalog över Gamla Aktiebrev II. Vil- ka aktier som redovisats var anges med en, två eller tre * efter resp. aktie; se fotnoterna. Merparten av dessa 1700-tals aktier har förekommit vid någon eller några av föreningens hittills 72 värdepappersauktioner. Aktien i Ahlingsåhs Manufactur Werk, emitterad den 31 december 1728 ansågs länge vara den äldsta, bevarade aktien i Sverige. Under år 2005 upptäckte emellertid dåvarande chefen för Kungl. Myntkabinettet, Ian Wiséhn, ett ännu äldre aktiebrev, nämligen Sill- och Cabilious Fiskeriet, utgiven den 5 december John Örtengren, fil dr SFHVs ordförande Sill- och Cabilious Fiskeriet 1727 Ahlingsåhs Manufactur Werk 1728 *, ** Helsinge och Floor Linnemanufacturie-Societeten 1731 Ädelfors Bergwärk 1731 (1739) *, **, *** Bergs Sällskap 1739 *, ** Floors Linne-Manufactur-Societet 1741 *** Fiskerie Societeten 1745 ** Swenska Levantiska Compagniet 1748 *, ** Trollhätte Slusswerk 1750 *, ** Gustafs och Carlbergs Kopparwärk Bolag 1751 *, ** Gustaf Adolfs Silfwer och Koppargrufwa 1761 *, ** Tuna Bergs Bolag 1761 *** Oäkta Porcelains Fabrique 1762 *, ** Cattuns Tryckeri 1763 *, ** Friedrichsbergs Kopparverk 1766 ** Nasafjells Silfwerwärk 1771 *, ** Svenska Ost-Indiska Compagniet 1782 *, ** Arbets-Hus i Nyköpings stad 1784 ** Strömsholms Sluss-Verk 1785 * Swenska West-Indiska Compagniet 1787 *, ** Elfvedals Porphyrverk 1788 *, ** Nasafjelds Silfwer-werk *, ** Trollhätte Canal och Slusswärks Bolag 1794 *, ** Höganäs Nya Stenkols Bolag 1797 Lugnhamns Linne- och Blekeri och Spin Skola 1797 (1798) *, ** Vifsta Privilegierade Skeppsvarfs Bolag 1799 *** Sill- och Cabilious Fiskeriet 1727 *) Beskriven i Svenska Aktiebrev före 1850, 1991 (ISBN ) **) Katalog över Gamla Aktiebrev, 1998 (ISBN ) ***) Katalog över Gamla Aktiebrev II, 2010 (ISBN ) Nr 2 - Årgång 37 - april 2016 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper, SFHV, Box , Stockholm. info@historiskavardepapper.com Ordförande/ansvarig utgivare: John Örtengren, arb j.ortengren@tele2.se Redaktör: Per-Göran Carlsson, pgc21@hotmail.com Kassaförvaltare: Marita Strandberg, info@aktiesamlaren.se Sekreterare: Amelie Hjelmstedt, amelie-h@algonet.se Auktionskommissarie: Bo Niklasson, bo.niklasson@eskilstunamagasinet.se Övriga ledamöter: Johan Haage, johan@haage.net Suppleanter: Hans-Göran Nilsson Birger Strandberg, Bengt Granath, Produktion: EskilstunaMagasinet, Eskilstuna Historiska Värdepapper 2016 Som medlem har du rätt att delta i föreningens aktiviteter och får vårt medlemsblad. Årsavgiften 300 kr för fysiska personer och 2000 kronor för juridiska personer inbetalas på föreningens plusgiro eller bankgiro For members living outside Sweden fee for 2016 is SEK 300 (EUR 40, GBP 40 or USD 50). Please send cash or Internatio nal Money Order. 2

3 Höstauktion # 73 auktionsregler Höstauktion # 73 hålles lördagen den 21 maj kl på Sheraton Stockholm Hotel, Tegelbacken 6, Stockholm, Mälarsalong D. Visningen börjar kl Inköpta objekt skall mot betalning, avhämtas omedelbart efter auktionens slut. Ej avhämtat material sändes mot postförskott, varvid porto tillkommer. Ej närvarande medlemmars uppdrag för inrop eller postombud mottages av auktionskommisarie Bo Niklasson, Fridhemsg. 4, Eskilstuna. E-post: bo.niklasson@ eskilstunamagasinet.se Anbudet måste vara inne senast måndag 16 Maj. Insända anbud skall ange ett bestämt högsta bud för ett bestämt objekt. ANBUDSVILLKOR De i auktionsförteckningen utsatta priserna är utropspriser, objekten kan säljas såväl under som över dessa. Inköpsuppdrag till auktionen utförs kostnadsfritt. I händelse av flera identiska bud skall förtur ges åt det först poststämplade. Skriftliga uppdrag ställs till auktionskommisarien. Auktionsledningen avgör eventuella tvistefrågor i samband med budgivningen och äger dessutom rätt att slå samman, utesluta och ändra ordningsföljden mellan objekten i förhållande till katalogen, om så visar sig nödvändigt. Inropade objekt översändes snarast möjligt med tillägg av försäkrings- och portokostnader. Alla avgifter som måste erläggas i annat land, såsom tull, moms eller dylikt, skall i sin helhet betalas av köparen. Det åligger köparen att tillse att gällande tull- och valutabestämmelser efterföljs i samband med köpet och vi fråntager oss allt ansvar för eventuella överträdelser av dessa. Varje rättsfråga som kan uppstå på grund av denna auktion skall hänskjutas till Stockholms tingsrätt, vilken skall tillämpa svensk lagstiftning. Kvalitetsklasser 0 (UNC) Ocirkulerad aktie utan vikning. 01 (EF) Obetydligt hanterad aktie utan vikning. 1+ (VF) Obetydligt sliten aktie, vikt men ej trasig/nött. 1 (F) Sliten aktie utan veck eller pappersförlust. 1? (VG) Starkt sliten aktie utan veck eller pappersförlust. 2 (G) Starkt sliten aktie med flera veck, eller/och pappersförlust. Om inget annat anges är kvaliteten på aktien Förkortningar Riss Liten reva i brevet Mak Makulerad med hål eller stämpel Kv Kvalitet Et. Emitterad SAF Boken Svenska Aktiebrev före B.Strandberg m fl Sthlm GA Boken Katalog över Gamla Aktiebrev. Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper 1998 GA II Boken Katalog över Gamla Aktiebrev del II J Järnvägsdata, Sv. Järnvägsklubben, Stockholm 1992 BL Blankett. Ej emitterad aktie Dek Dekorativ ram eller flerfärgad Bild Någon form av bild eller motiv på aktien * Objektet avbildat i katalogen Var. Varierande (T ex varierande kvalité om flera objekt finns samlade i ett utrop) Storleken är ca A4 om inget annat anges. AUKTIONSVILLKOR Föreningen uttager en avgift på 10 % av inlämnaren på varje objekts uppnådda försäljningspris. 5 % på försäljningspris över 5000 kr. 15 % uttages dessutom av köparen på varje objekts uppnådda försäljningspris. Utjämning till helt krontal tillämpas. Lägsta bud 50 kr. Vid eventuella returer uttager föreningen en avgift på 10 % av begärt minipris. 5 % på begärt minimipris över 5000 kr. Redovisning sker senast 6 veckor efter auktion. Objekten säljes i befintligt skick och kan beses 1 timme före auktionen. Vid en retur från köparen har föreningen rätt att återlämna objektet till inlämnaren och uttaga en avgift av 10 % på minimipriset. Reklamation skall för att beaktas inkomma senast en vecka efter auktionen. Inlämnat auktionsmaterial sändes på eget ansvar till föreningen. Branscher Bad, brunnar, hälsa Bank, finansbolag Bruk Bryggeri Bränsle Bygg, fastigheter El, kraft, vatten Försäkring Glas, porslin Gruv Handel Hotell, restaurang, café Järnväg, spårväg Kemi, läkemedel, tvätt Lantbruk, avel, trädgård Livsmedel, tobak Nöje, teater, sport Sjöfart, varv, hamn Skola, undervisning Sten-, kalk-, tegelbruk Textil, läder, skor Telefon, telegram Transport, fordon Tryckeri, tidning, förlag, papper Trävaru, skog, möbler Tändstickor Verkstad, industri Utländska Övrigt 3

4 BAD, BRUNNAR, HÄLSA 1 Linköpings Badhus AB, 100 kr, 1881, Linköping, ej i GA, lite riss 500 BANK 2 Göteborgs Folkbank AB, 100 kr, 1917, Göteborg, dek, kv VF Göteborgs Folkbank AB, 500 kr, 1906, Göteborg, kv VF Skandinaviska Banken AB, 1000 kr, 1953, Göteborg, bild, kv VF Skandinaviska Banken AB, 100 kr, 1964, Göteborg, bild, kv VF Skandinaviska Banken AB, 500 kr, 1967, Göteborg, kv VF Skandinaviska Banken AB, 500 kr, 1969, Göteborg, kv VF 100 Smålands Bank AB, 100 kr, 1951, Jönköping, dek, kv VF Smålands Bank AB, 100 kr, 1965, Jönköping, dek, kv VF Smålands Enskilda Bank, 500 kr, 1917, Jönköping, dek, kv F Stockholms Enskilda Bank, 100 kr, 1946, Stockholm, bild, M Wallenberg autograf, kv VF Stockholms Enskilda Bank, 100 kr, 1956, Stockholm, bild, kv VF Stockholms Enskilda Bank, 100 kr, 1966, Stockholm, bild, kv VF Sundsvalls Enskilda Bank AB, 500 kr, 1935, Sundsvall, bild, hålmak, kv VF Sundsvallsbanken, 500 kr, 1964, Sundsvall, bild, hålmak, kv VF Graningeverkens AB, 500 kr, 1959, Bollstabruk, bild, hålslag, kv VF Qvarnö AB, 100 kr, 1917, Stockholm, dek, kv EF Qvarnö AB, 1000 kr, 1917, Stockholm, bild, kv VF 150 BRYGGERI 14 Schweiziska Alkoholfria Vinimport AB, 250 kr, 1902, Stockholm, dek, bolagsordn, lite riss, kv VF 500 BRÄNSLE 15 Brifabriken AB, 1000 kr, 1940, Eskilstuna, dek, kv EF Lavéns Kolimport AB, 100 kr, 1918, Stockholm, dek, kv VF Lavéns Kolimport AB, 500 kr, 1918, Stockholm, dek, kv VF Torvindustri AB, 100 kr, 1918, Göteborg, riss, kv VF 50 EL, KRAFT, VATTEN 19 Alftaströmmarnas Kraftaktiebolag, 500 kr, 1919, Alfta, bild, kv VF ASEA, 100 kr, 1942, Västerås, kv VF ASEA, 100 kr, 1958, Västerås, kv VF

5 22 ASEA, 1000 kr, 1916, Västerås, pappersförlust ASEA, 1000 kr, 1918, Västerås, tejpad i rygg ASEA, 1000 kr, 1951, Västerås, kv VF ASEA, 5000 kr, 1965, Västerås, kv VF Atlas Copco AB, 25 kr, 1956, Nacka, kv VF Belysnings AB Stadsgränsen-Långedrag, 100 kr, 1911, Göteborg, mak., kv VF Bodens Elektriska AB, 500 kr, 1904, Boden, 29,5x14,7 cm, kv VF Edeforsverken AB, 100 kr, 1911, Hammerdal, 33x25 cm, bild, bolagsordn, kv VF Elektrisk Materiel AB, 100 kr, 1918, Stockholm, kv VF Elektriska AB Turbo, 500 kr, 1919, Hernösand, kv VF Elektriska AB Volta, 500 kr, 1918, Stockholm, 280 x 152 mm, kv VF Alb. Söderberg & Co Intressenters AB, 1000 kr, 1918, Stockholm, kv VF Elektriska AB Volta, 500 kr, 1918, Stockholm, 280 x 152 mm, kv VF Automataktiebolaget City, 500 kr, 1904, Stockholm, kv VF Elektriska Aktiebolaget ECK, 100 kr, 1918, Partille, dek, kv VF Elektriska Aktiebolaget Volta, 1000 kr, 1920, Stockholm, kv VF Elektriska Aktiebolaget Volta, 1000 kr, 1920, Stockholm, kv VF Elektriska Industri AB, 1000 kr, 1917, Stockholm, bolagsordn, kv VF Elektrofirman Magnet Weimman & C:o AB, 100 kr, 1928, Borås, bolagsordn, kv VF Hallsbergs Elektricitetsverk AB, 1000 kr, blankett, kv VF Hanefors Kraftaktiebolag, 100 kr, 1920, Ingelstad, bild, kv VF Hemsjö Kraftaktiebolag, 300 kr, 1906, Stockholm, dek, kv VF Hemsjö Kraftaktiebolag, 3000 kr, 1916, Stockholm, dek, kv VF Hvellingeortens Elektricitetsverk AB, 200 kr, 1917, Hvellinge, hålmak, kv VF Hvellingeortens Elektricitetsverk AB, 200 kr, 1972, Hvellinge, hålmak, kv VF Häggsjöviks Elektriska Förening u.p.a., 50 kr, 1919, Häggsjövik, kv VF Kumla Elektriska AB, 1000 kr, 1933, Kumla, kv VF Nericia AB, 1000 kr, 1917, Hallsberg, kv VF Lokrantz Radio- & Elektriska AB, 1000 kr, 1939, Stockholm, kv VF Lokrantz Radio- & Elektriska AB, 100 kr, 1939, Stockholm, kv VF Nya Luth & Roséns Elektriska AB, 1000 kr, 1920, Stockholm, dek, kv VF Luth & Roséns Elektriska AB, 100 kr, 1918, Stockholm, dek, kv VF Nya Luth & Roséns Elektriska AB, 100 kr, 1920, Stockholm, dek, kv VF Selets Krafstationsförening m.b.p.a., 50 kr, 1945, Långnäs, 22,5x20,5, kv VF Elektriska Installatonsfirman Star AB, 100 kr, 1950, Stockholm, kv VF Skandinaviska Elverk AB, 1000 kr, 1960, Stockholm, kv VF

6 49 Skandinaviska Elverk AB, 1000 kr, 1965, Stockholm, kv VF Svenska AB Westinghouse Electrowerk, 100 kr, 1920, Stockholm, kv VF 150 FASTIGHET 51 Fastighetsaktiebolaget Kettingen, 100 kr, 1908, Stockholm, kv VF Ferro Puro AB, 100 kr, 1947, Stockholm, kv VF Elektriska AB Turbo, 500 kr, 1919, Hernösand, kv VF 300 Ferro Puro AB, 1000 kr, 1947, Stockholm, kv VF Svenson & Hagberg AB, 100 kr, 1925, Borås, 222 x 144 mm, kv VF 250 Ferro Puro AB, 500 kr, 1947, Stockholm, kv VF Aug. Setterwalls Fabriks AB, 1000 kr, 1920, Stockholm, 240 x 155 mm, kv VF 200 FINANS Alb. Söderberg & Co Intressenters AB, 500 kr, 1918, Stockholm, bolagsordn, kv VF Alb. Söderberg & Co AB, 500 kr, 1917, Stockholm, kv VF 200 Förenade Köpmän AB, 100 kr, 1919, Stockholm, bolagsordn, hålslag, kv VF Erik Nilssons Fabriks AB, 1000 kr, 1928, Borås, dek, kv VF 100 Gunnar Kassman & Co, 1000 kr, 1917, Stockholm, bolagsordn, dek, kv VF Silkes-Fabriks AB, 500 kr, 1907, Göteborg, kv VF 200 Kreuger & Toll AB, 100 kr, 1929, Stockholm, Participating Debenture, kv VF, 2 st i nrföljd 100 Värdeförvaltning AB, 100 kr, 1918, Göteborg, kv VF Svenska Hemindustrer AB, kr, 1932, Stockholm, kv VF 100 HANDEL 60 Hagendahls Son, AB C.A., 500 kr, 1914, Enköping, kv VF Nickels & Todsen AB, 100 kr, 1918, Stockholm, lite riss, kv VF 100 JÄRNVÄG 62 Hernösand-Sollefteå Jernvägs AB, 200 kr, 1893, Hernösand, ej i GA, Ramad, bild, kv VF Trafik AB Grängesberg - Oxelösund, 100 kr, 1909, Stockholm, dek, kv VF 200 KEMI 64 Kväfveindustri AB, 1000 kr, 1916, Göteborg, bild, kv VF Nitroglycerin AB, 1000 kr, 1964, Gyttorp, hålmak, dek, kv VF 300 LIVSMEDEL 66 Sundsvalls Ångbageri AB, 500 kr, 1919, Sundsvall, 268 x 145 mm, bolagsordn, kv VF 100 NÖJE, TEATER 67 Vasateatern AB, 1000 kr, 1930, Stockholm, kv VF, ej i GA

7 SJÖFART, VARV, HAMN 68 Rederi AB Banco, 5000 kr, 1905, Stockholm, dek, kv VF Rederi AB Transatlantic, 100 kr, 1918, Göteborg, bild, kv VF Rederi AB Transatlantic, 100 kr, 1918, Göteborg, bild, kv VF Rederi AB Transatlantic, 1000 kr, 1919, Göteborg, bild, kv VF Rederiaktiebolaget Hermina, 1000 kr, 1920, Härnösand, kv VF Rederiaktiebolaget Iris, 500 kr, 1922, Stockholm, kv VF Rederiaktiebolaget Kullaberg, 500 kr, 1930, Höganäs, bolagsordn, bild, kv VF Ångfartygs AB Göta Kanal, 50 kr, 1949, Göteborg, kv VF 100 STEN-, KALK-, TEGELBRUK 76 Gotländska Cementaktiebolaget Rute, 5000 kr, 1919, Visby, kv VF Wara Tegelbruk AB, 500 kr, 1904, Wara, kv VF 150 TEXTIL 78 Borås Tricotfabriks AB, 1000 kr, 1911, Borås, ej GA, bild, kv VF Militär Ekiperings AB, 100 kr, 1924, Stockholm, kv VF Silkes-Fabriks AB, 500 kr, 1907, Göteborg, bolagsordn, kv VF Svenska Yllekoncernen AB, 250 kr, 1948, Tidan, kv VF Sveriges Förenade Trikåfabriker AB, 100 kr, 1913, Stockholm, Mak, dek, kv VF Uno Stenlunds Trikåfabrik AB, 500 kr, 1925, Borås, kv VF C.E. Johansson AB, 50 kr, blankett, kv VF 200 TRYCKERI 84 Tidningen Upsala AB, 250 kr, 1910, Uppsala, lite riss, kv VF Tryckeri AB Örebro-Kuriren, 25 kr, 1948, Örebro, kv VF 300 TRÄVARU, SKOG, MÖBLER 86 Bollnäs Ångsågs AB, 1000 kr, 1897, Bollnäs, dek, bolagsordn, mak, kv VF Borås Snickerifabrik AB, 100 kr, 1930, Borås, bolagsordn, kv VF Bökhults Torfindustri Malmö AB, 500 kr, 1918, Malmö, dek, kv VF Elfsborgs Pappersbruks Intressenter AB, 250 kr, 1926, Stockholm, kv VF Femtå Såg och Snickerifabrik AB, 100 kr, 1911, Ambjörby, bolagsordn, kv VF Femtå Såg och Snickerifabrik AB, 100 kr, 1911, Ambjörby, dek, kv VF Helgums Ångsågsaktiebolag, 300 kr, 1901, Helgum, 29x15,5 cm, kv VF

8 93 Hj. Wikvists Eftr. Snickerifabrik AB, 100 kr, 1936, Linköping, 28x15 cm, bolagsordn, kv VF Hjul- & Parkettfabrikerna AB, 100 kr, 1918, Hanaskog, dek, kv VF Klosters AB, 1000 kr, 1918, Stockholm, dek, kv VF Lagamills AB, 500 kr, 1918, Thimsfors, bild, kv VF Lidköpings Snickerifabrik AB, 100 kr, 1910, Lidköping, bolagsordn, kv VF Marma Sågverks AB, 2500 RdrRmt, 1865, Söderhamn, 205x325 mm, mak, kv VF Möbelcentrum Vingåker AB, 100 kr, 1944, Vingåker, bolagsordn, dek, kv VF Nils Ahlgren AB, 1000 kr, 1937, Stockholm, 284 x 150 mm, kv VF Femtå Såg och Snickerifabrik AB, 100 kr, 1911, Ambjörby, dek, kv VF Nordryska Trävaru AB, 100 kr, 1904, Stockholm, dek, kv VF Nykvarns Pappersbruks AB, 100 kr, 1916, Stockholm dek, bolagsordn, kv VF Nymölla AB, 100 kr, 1960, Stockholm, kv VF Nyqvarns Pappersbruks AB, 1000 RdrRmt, 1870, Stockholm, 225x355 mm, bolagsordn, tejpad, kv F Oscar Edv. Ekelunds Snickerifabriks AB, 200 kr, 1920, Wirserum, bild, kv VF Oskarströms Skogsegendomar AB, 1000 kr, 1918, Göteborg, kv VF Oskarströms Skogsegendomar AB, 1000 kr, 1926, Göteborg, kv VF Oskarströms Skogsegendomar AB, kr, 1918, Göteborg, kv VF Skogsaktiebolaget Gran, 500 kr, 1902, Stockholm, kv VF Snickerifabriksaktiebolaget Ydria, 500 kr, 1899, Sommen, dek, kv VF Strömman & Larsson AB, 1000 kr, 1925, Göteborg, bolagsordn, dek, kv EF Strömman & Larsson AB, 1000 kr, 1925, Göteborg, bolagsordn, dek, kv EF Sätila Ångsåg AB, 100 kr, 1921, Sätila, bolagsordn, kv VF Trävaruaktiebolaget H. Cornelius, 100 kr, 1923, Gamleby, kv VF Trävaruaktiebolaget H. Cornelius, 1000 kr, 1923, Gamleby, kv VF Trävaruaktiebolaget H. Cornelius, kr, 1923, Gamleby, kv VF Wargöns AB, 1000 kr, 1917, Wargön, bild, kv VF Ytterstfors-Munksund AB, 1000 kr, 1918, Stockholm, bild, kv VF Åsarnes Sågverks AB, 100 kr, 1918, Åsarne, kv VF 100 VERKSTAD, INDUSTRI 120 Ahlsell & Bernström AB, 1000 kr, 1941, Stockholm, bolagsordn., dek, kv VF Bahco AB, 1000 kr, 1965, Stockholm, blankett, kv VF

9 122 Gamlestadens Fabrikers AB, 100 kr, 1935, Göteborg, hålmak, bild, kv VF Gamlestadens Fabrikers AB, 1000 kr, 1961, Göteborg, hålmak, bild, kv VF Gamlestadens Fabrikers AB, 100 kr, 1935, Göteborg, hålmak, bild, kv VF, 2 st i nrföljd Gamlestadens Fabrikers AB, 100 kr, 1935, Göteborg, hålmak, bild, kv VF, 2 st i nrföljd Jonsereds Fabrikers AB, 100 kr, 1970, Jonsered, kv EF Oxelösunds Järnverks AB, 100 kr, 1938, Stockholm, kv VF Oxelösunds Järnverks AB, 500 kr, 1931, Stockholm, kv VF Pressfinish AB, 100 kr, 1920, Göteborg, kv VF C.E. Johansson AB, 500 kr, blankett, kv VF Svenska Fläktfabriken AB, 100 kr, 1960, Stockholm, ej i GA, kv VF Svenska Fläktfabriken AB, 100 kr, 1961, Stockholm, ej i GA, kv VF Wigelius Motorer AB, 100 kr, 1906, Stockholm, kv VF 200 ÖVRIGT 132 E. Blomberg AB, 1000 kr, 1924, Hälsingborg, kv VF Gynella AB, 100 kr, blankett, kv VF Theo Blindindustri AB, 50 kr, blankett, kv VF Göteborgs Idun AB, 25 kr, 1924, Göteborg, kv VF John Lind & Co AB, 500 kr, 1925, Stockholm, ej i GA, kv VF Konfektions AB H. Bengtson, 100 kr, blankett, 260 x 150 mm, kv VF Nordiska Foto AB, 50 kr, blankett, kv VF Otto Jacobson AB, 1000 kr, blankett, kv VF Landtmännens Nya Fastighets AB, 50 kr, 1921, kv VF Småländska Trävaru AB, 500 kr, 1918, Stockholm, dek, kv VF Maryvik AB, 1000 kr, 1920, Stockholm, kv VF Maryvik AB, 5000 kr, 1920, Stockholm, kv VF Mönsterås Köpings 5 1/2 % Obligation, 1000 kr, hålmak Mönsterås Köpings 5 1/2 % Obligation, 1000 kr, hålmak Mönsterås Köpings 5 1/2 % Obligation, 250 kr, hålmak Mönsterås Köpings 5 1/2 % Obligation, 250 kr, hålmak Simmskolan i Stockholm, 1836, Actie Biljett, 90 x 68 mm, kv F Småländska Trävaru AB, 1000 kr, 1918, Stockholm, dek, kv VF Landtmännens Nya Fastighets AB, 250 kr, 1921, Stockholm, kv VF Svenska Cellulosa AB, 1983,Sundsvall, optionsbevis, kv VF Svenska Landtmännens Fastighets AB, 100 kr, 1918, Stockholm, kv VF Småländska Trävaru AB, 100 kr, 1918, Stockholm, dek, kv VF Svenska Landtmännens Rederi AB, 1000 kr, 1918, bild, bolagsordn, kv VF Alb. Söderberg & C:o, AB, 500 kr, 1913, Stockholm, kv VF

10 149 Svenska Lantmännens Bank, 100 kr, 1917, Stockholm, kv VF Småländska Trävaru AB, 5000 kr, 1918, Stockholm, dek, kv VF Tri Electronics AB, 1000 kr, 1974, Göteborg, ej i GA, kv EF 50 UTLAND Amerikanska blanketter, dek, kv VF Finska Sågbladsfabriks AB, FIM, 1928, Tammerfors, kv VF Tramways et Entreprises Electriques de la Banlieue de S:t Petersbourg, de Francs, 1912, Anvers, 265x370 mm, bild, kv VF Nu kan du köpa våra kataloger, I och II, över gamla aktiebrev. Katalog I för 70:- + porto 50:- totalt 120:- Katalog II för 90:- + porto 30:- totalt 120:- eller båda för 120:- + porto 60:- totalt 180:- Sätt in pengarna på föreningens pg eller bg och böckerna kommer som ett brev på posten. Glöm inte ange namn och postadress! 10

11 MYNTAUKTIONER I SVERIGE AB SVERIGES LEDANDE HANDELSPLATS med 2 4 myntauktioner varje år Vi bedriver Sveriges äldsta auktionsverksamhet för mynt och genom kopplingen till expertisen inom Svenska Numismatiska Föreningen kan ingen annan aktör stoltsera med en sådan samlad kompetens och erfarenhet som vi. Vi sätter stort värde på att erbjuda Dig som kund god service och stor flexibilitet. Vi har ett stort och välriktat kundregister med kapitalstarka köpare såväl inom Sverige som utomlands. När Du säljer genom oss ges Dina objekt en omsorgsfull presentation. Den tryckta auktionskatalogen är förstklassig och har ett bestående värde. Vi erbjuder förmånliga provisioner och ger en snabb, säker och tydlig redovisning av försäljningslikviden. Vi är även anslutna till Europas största samlingsplats för seriösa auktioner. Hela det ekonomiska överskottet från vår verksamhet går till vetenskaplig forskning och publicering samt annat som gagnar såväl Svenska Numismatiska Föreningens medlemmar som det numismatiska intresset i övrigt. Myntauktioner i Sverige AB Banérgatan Stockholm info@myntauktioner.se - Telefon:

12 IVAR KREUGER en komplicerad finanshistoria var aktiekapitalet i Kreuger & Toll bara 3 miljoner kronor. Året därpå fördubblades det. Sedan, d v s under åren , drog K & T in 22 miljoner kronor nominellt i nytt aktiekapital, nu till överkurser mellan 240 och 300 procent totalt 58,2 miljoner kronor var det dags igen. Under åren nyemitterade K & T nominellt 38 miljoner kronor till överkurser mellan 408 och 525 procent, varigenom koncernen tillfördes 181,6 miljoner kronor i nytt riskvilligt kapital. Ivar Kreuger hade lärt sig att dra slipstenen I maj 1928 lanserade Ivar Kreuger ett nytt, finansiellt instrument: the participating debenture, en sorts aktie med garanterad, fast ränta. Dessa debentures gav Ivar Kreuger betydligt mer kapital än aktierna... Boken är i storformat 280 x 360 mm, med hård pärm och skyddsomslag. Det finns även en numrerad specialupplaga försedd med två av Kreugers aktiebrev i original. Rekommenderat pris ute i handeln är 490:-. Boken är lämplig som företagspresent till kunder eller affärsvänner, som julpresent eller som gåva till jubileet. Vid köp av större upplaga får du mängdrabatt! Kreugerkoncernens enorma omfattning i början på 1930-talet. Läs om Kreugerkoncernens enorma omfattning och njut av alla vackra aktiebrev från hans bolag! Köp boken NU till medlemspris! Endast 300 kr inkl porto. Sätt in pengarna på SBF postgiro Glöm inte ange namn/adress. Sveriges Bokhistoriska Förlag Fridhemsgatan 4, Eskilstuna Mobil E-post: bo.niklasson@eskilstunamagasinet.se

Vi besöker Jernkontoret torsdagen den 14 september kl

Vi besöker Jernkontoret torsdagen den 14 september kl Nr 3 - Årgång 38 - juli 2017 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Vi besöker Jernkontoret torsdagen den 14 september

SFHV:s AUKTION # 68. Välkomna till. Auktionen hålls på Kungl. Myntkabinettet Sveriges Ekonomiska Museum Slottsbacken 6, Stockholm. Nr 4 - Årgång 34 - Nov 2013 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Välkomna till SFHV:s AUKTION # 68 lördagen den 30 nov

VÄLKOMNA TILL SFHVs ÅRSMÖTE Denna kallelse till Årsmötet kommer att kompletteras och visas på vår hemsida så snart tid och plats har bestämts.

VÄLKOMNA TILL SFHVs ÅRSMÖTE Denna kallelse till Årsmötet kommer att kompletteras och visas på vår hemsida så snart tid och plats har bestämts. Nr 1 - Årgång 40 - januari 2019 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Torsdag 24 januari 2019, kl 18 (efter ordinarie

kostnadsfritt. I händelse av flera identiska bud skall förtur ges åt det först poststämplade. Skriftliga uppdrag ställs till auktionskommisarien. Jubileumsauktion # 60 auktionsregler Jubileumsauktion # 60 hålles söndagen den 18 okt 2009 kl. 13.00 på Kungl. Myntkabinettet, Sveriges Ekonomiska Museum, Slottsbacken 6, Stockholm. Visningen börjar kl.

Nr 106. Nr 107. Nr 110. Nr 112. Nr 114. Nr 122. Nr 124

Nr 106. Nr 107. Nr 110. Nr 112. Nr 114. Nr 122. Nr 124 Nr 106 Nr 107 Nr 110 Nr 112 Nr 114 Nr 124 Nr 122 127 4623 Sydsvenska kredit AB 100 kr 1917 Malmö F 100 128 5165 Värdeförvaltning, AB 500 kr 1918 Göteborg VF 50 Försäkring 129* 1251 Försäkrings AB Svenska

FASTIGHET/BYGG ESTATE/CONSTRUCTION FÖRSÄKRING - INSURANCE GRUVOR - MINES HANDEL - TRADE JÄRNVÄG/SPÅRVAGN - RAILROADS KEMI/LÄKEMEDEL/TVÄTT - CHEMISTRY

FASTIGHET/BYGG ESTATE/CONSTRUCTION FÖRSÄKRING - INSURANCE GRUVOR - MINES HANDEL - TRADE JÄRNVÄG/SPÅRVAGN - RAILROADS KEMI/LÄKEMEDEL/TVÄTT - CHEMISTRY FASTIGHET/BYGG ESTATE/CONSTRUCTION 28 Betel, AB, kr, 1886, Malmö, GA.326, bild, storlek 24 x35, kv.ef 200 29 Fastighets AB Humle, 1 000 kr, 1913, Malmö, GA.1035, bild, kv.ef 150 30 Fastighets AB Strömsnäs,

SFHVs auktion # 72. Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.se

SFHVs auktion # 72. Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.se Nr 5 - Årgång 36 - okt 2015 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 72 Lördagen den 14 nov

VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 78

VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 78 Nr 4 - Årgång 39 - oktober 2018 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 78 Söndagen den 11

SFHVs auktion # 71. OBS! Lokalen! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.

SFHVs auktion # 71. OBS! Lokalen! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper. Nr 3 - Årgång 36 - maj 2015 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 71 Lördagen den 30 maj

SFHV:s ÅRSMÖTE. Hedersmedlemmen

SFHV:s ÅRSMÖTE. Hedersmedlemmen Nr 2 - Årgång 24 - Mars 2003 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates SFHV:s ÅRSMÖTE tisdagen den 1 april kl 18.00 i Aktiespararnas lokaler på Rådmansgatan

VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 77

VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 77 Nr 2 - Årgång 39 - april 2018 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 77 Lördagen den 5 maj

www.historiskavardepapper.press.se

www.historiskavardepapper.press.se Nr - Årgång - Mars 004 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkomna till SFHV:s 49:e AUKTION lördagen den 7 mars

Riksarkivet Marieberg Fyrverkarbacken 13, Stockholm

Riksarkivet Marieberg Fyrverkarbacken 13, Stockholm Nr 5 - Årgång 38 - dec 2017 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Tisdagen den 23 januari 2018 kl 14.30 besöker vi Riksarkivet

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 61

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 61 Nr 3 Årgång 31 - April 2010 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 61 onsdagen den

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 57

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 57 Nr 2 Årgång 29 - April 2008 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 57 lördagen den

Välkomna till SFHV:s AUKTION # 53. lördagen den 8 april kl. 11.00 med visning från kl 10.00

Välkomna till SFHV:s AUKTION # 53. lördagen den 8 april kl. 11.00 med visning från kl 10.00 Nr 2 Årgång 27 - Mars 2006 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkomna till SFHV:s AUKTION # 53 lördagen den

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 62 lördagen den 13 nov 2010 kl med visning från kl

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 62 lördagen den 13 nov 2010 kl med visning från kl Nr 6 - Årgång 31 - Okt 2010 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 62 lördagen den 13

SFHVs auktion # 74. Sheraton Stockholm Hotel. VÄLKOMNA TILL SFHVs ÅRSMÖTE 2017 VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet

SFHVs auktion # 74. Sheraton Stockholm Hotel. VÄLKOMNA TILL SFHVs ÅRSMÖTE 2017 VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet Nr 4 - Årgång 37 - nov 2016 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 74 Lördagen den 19 nov

100-årsjubilerande Landsarkivet i Uppsala

100-årsjubilerande Landsarkivet i Uppsala Nr 4 - Årgång 24 - Nov 2003 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Studiebesök hos 100-årsjubilerande Landsarkivet

Välkomna till. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.se

Välkomna till. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.se Nr 2 - Årgång 35 - April 2014 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Välkomna till SFHV:s auktion # 69 lördagen den 10

RATOS HISTORIK bolagets tillkomst, utveckling och nuläge

RATOS HISTORIK bolagets tillkomst, utveckling och nuläge Nr 4 - Årgång 32 - Okt 2011 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Vi besöker börsföretaget RATOS Drottniggatan 2, Stockholm

VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 76

VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 76 Nr 4 - Årgång 38 - okt 2017 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 76 Lördagen den 18 november

Sheraton Stockholm Hotel Tegelbacken 6, Stockholm, Mälarsalong D.

Sheraton Stockholm Hotel Tegelbacken 6, Stockholm, Mälarsalong D. Nr 3 - Årgång 37 - augusti 2016 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 74 Lördagen den 19

213 historiska aktiebrev att välja mellan

213 historiska aktiebrev att välja mellan 1 Ordförande har ordet: 213 historiska aktiebrev att välja mellan Föreningens höstauktion 2005 (lörd den 12 november) innehåller 180 poster, många till mycket låga utropspriser. Auktionsobjekten fördelar

Skandia onsd. den 28 januari 2015 kl. 18.00. SFHVs auktion # 70. OBS! Ny lokal! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL

Skandia onsd. den 28 januari 2015 kl. 18.00. SFHVs auktion # 70. OBS! Ny lokal! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL Nr 4 - Årgång 35 - okt 2014 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 70 Lördagen den 29 november

Välkommen till vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.press.se

Välkommen till vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.press.se Nr 2 - Årgång 26 - Mars 2005 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se SFHV:s ÅRSMÖTE onsdag den 13 april kl 16.00

150-års jubilaren Sandvik tisdagen den 24 april 2012. Välkomna till. Vi besöker

150-års jubilaren Sandvik tisdagen den 24 april 2012. Välkomna till. Vi besöker Nr 2 - Årgång 33 - April 2012 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www. historiskavardepapper.se Välkomna till SFHV:s auktion # 65 lördagen den 12

Sheraton Stockholm Hotel Tegelbacken 6, Stockholm, Mälarsalong D. Nr 2 - Årgång 38 - april 2017 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 75 Lördagen den 6 maj

SFHV:s AUKTION # 58. Välkomna. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.press.se. Välkommen till

SFHV:s AUKTION # 58. Välkomna. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.press.se. Välkommen till Nr 4 Årgång 29 - Okt 2008 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 58 lördagen den

Sheraton Stockholm Hotel Tegelbacken 6, Stockholm, Mälarsalong D. Nr 1 - Årgång 39 - mars 2018 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Vi besöker Investor AB som fyllde 100 år 2016 Onsd.

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 56

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 56 Nr 3 Årgång 28 - Okt 2007 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 56 lördagen den

Statistiska meddelanden. Ser. E, Uppgifter om bankerna. Stockholm : Kungl. bank- och fondinspektionen, 1912-1953. Bd 1-42. Täckningsår: 1912-1953.

Statistiska meddelanden. Ser. E, Uppgifter om bankerna. Stockholm : Kungl. bank- och fondinspektionen, 1912-1953. Bd 1-42. Täckningsår: 1912-1953. INLEDNING TILL Statistiska meddelanden. Ser. E, Uppgifter om bankerna. Stockholm : Kungl. bank- och fondinspektionen, 1912-1953. Bd 1-42. Täckningsår: 1912-1953. Föregångare: Bildad genom sammanslagning

Fastigheter längs den svenska järnvägen

Fastigheter längs den svenska järnvägen Dec. 2005 Fastigheter längs den svenska järnvägen Page 1 Uppdrag Näringsdepartementet har gett Jernhusen i uppdrag att medverka till att stationer och verkstäder utvecklas och ställs till operatörernas

Adresslista NVS-kontor

Adresslista NVS-kontor oktober 2007 1(9) Adresslista NVS-kontor Alstermo Alstermo Värme & Sanitet Aspvägen 13, Box 4, 360 75 ALSTERMO Tel 0481-61485, fax 0481-61487 Bo Andersson bo.andersson@nvs.se mobil 070-682 28 75 oktober

Sheraton Stockholm Hotel Tegelbacken 6, Stockholm, Mälarsalong B. MYNTETS DAG söndagen den 25 oktober 2015

Sheraton Stockholm Hotel Tegelbacken 6, Stockholm, Mälarsalong B. MYNTETS DAG söndagen den 25 oktober 2015 Nr 4 - Årgång 36 - juli 2015 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se MYNTETS DAG söndagen den 25 oktober 2015 Detta breda,

SNF:s auktion 140. Lördagen den 25 november 2000

KALLELSE TILL ÅRSSTÄMMA, INLÖSENFÖRFARANDE OM 9,00 KRONOR PER AKTIE

KALLELSE TILL ÅRSSTÄMMA, INLÖSENFÖRFARANDE OM 9,00 KRONOR PER AKTIE 2010, 6 APRIL PRESSMEDDELANDE KALLELSE TILL ÅRSSTÄMMA, INLÖSENFÖRFARANDE OM 9,00 KRONOR PER AKTIE Detta pressmeddelande är inget erbjudande utan förmedlar endast information om styrelsens förslag till

SAMLING KÄLLÅ. Auktion 1 MYNTAUKTIONER. LÖRDAGEN 12 SEPTEMBER 2009 Avdelning 2

Fordonsgas Sveriges klimatsmartaste drivmedel. Roland Nilsson E.ON Gas Sverige AB Fordonsgas Sveriges klimatsmartaste drivmedel Roland Nilsson E.ON Gas Sverige AB Det jobbiga först Vi människor släpper ut för mycket koldioxid i atmosfären därför har EU formulerat klimatmålen 20/20/20

Vad är Cityindex? alla Sveriges städer

Vad är Cityindex? alla Sveriges städer 1 Vad är Cityindex? Hoten mot stadskärnan från både externhandel och e-handel har debatterats flitigt i media och andra kanaler. Vad är egentligen stadskärnan och hur ser utvecklingen ut i våra städer?

Pristabeller Nya Pendlarbiljetter

Pristabeller Nya Pendlarbiljetter 30 dagar 30 dagar Reducerad 90 dagar 90 dagar Reducerad Årsbiljett Årsbiljett Reducerad 2016-04-28 Pristabeller Nya Pendlarbiljetter Nedan visas av MÄLAB beslutade priser. Priserna ska underställas de

Nr 2 Maj 2008 -bladet

Nr 2 Maj 2008 -bladet Nr 2 Maj 2008 S -bladet Medlemstidning för Svenska S 30 förbundet Ur innehållet: - Följ ljuset i sommar - Eskader! - Sommaraktiviteter - Nya klassregler Insidan Svenska S30 förbundet c/o Margareta Johansson

Kallelse till årsstämma i Malmbergs Elektriska AB (publ)

Kallelse till årsstämma i Malmbergs Elektriska AB (publ) Kallelse till årsstämma i Malmbergs Elektriska AB (publ) Aktieägarna i Malmbergs Elektriska AB (publ) kallas härmed till årsstämma torsdagen den 23 april 2015, klockan 13.00 i Malmbergs lokaler, Västra

SFHVs auktion # 73. Sheraton Stockholm Hotel

SFHVs auktion # 73. Sheraton Stockholm Hotel Nr 1 - Årgång 37 - jan 2016 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 73 Lördagen den 30 april

Falu Einät AB org. nr: 556002-8473 Box 213 791 25 FALUN. Energinnarknadsinspektionen Box 155 631 03 Eskilstuna

Falu Einät AB org. nr: 556002-8473 Box 213 791 25 FALUN. Energinnarknadsinspektionen Box 155 631 03 Eskilstuna ENERGIMARKNADS1NSPEKTIONEN Ank. 2015-07- 2 D/Dnr Energimarknadsinspektionen Box 155 631 03 Eskilstuna Falun, 2015-07-13 Till förvaltningsrätten i Linköping ÖVERKLAGANDE Klagande: Falu Einät AB org. nr:

Aktiebolag utan revisor

Aktiebolag utan revisor Aktiebolag utan revisor Innehållsförteckning Driva aktiebolag utan revisor... 3 Aktiebolag... 4 Aktiebok och aktiebrev... 6 Uppgifter om företaget... 7 Bolagsstämma... 8 Aktiebolagets räkenskapsår... 10

CITYKLIMATET I BORÅS 27 OKTOBER

CITYKLIMATET I BORÅS 27 OKTOBER CITYKLIMATET I BORÅS 27 OKTOBER 2017 VARFÖR BRYR SIG FASTIGHETSÄGARNA OM STADSKÄRNAN? Svar: Fastigheter är (oftast) inte flyttbara! Stadens utveckling är avgörande för fastighetsbranschen. Oavsett hur

SDF Svenska Brottningsförbundet

SDF Svenska Brottningsförbundet Organisation RF-nummer Organisationsnummer Överliggande organisation Bohuslän-Dals Stenungsunds SDF02-09 3792 853300-8846 Uddevalla Atletklubb 7659 858500-4545 Dalarnas SDF03-09 Domnarvets 7662 882600-6283

Pizzafavoriter i Sverige 2011, fem-i-topp

E-postadress Telefonnummer dagtid Ev. depositionskontonr (tre siffror)

E-postadress Telefonnummer dagtid Ev. depositionskontonr (tre siffror) 851 81 Sundsvall 0771-670 670 www.bolagsverket.se Nyregistrering 816 Aktiebolag 1 (7) Skicka till: Bolagsverket 851 81 Sundsvall 1. Kontaktperson i detta ärende Kom ihåg att fylla i e-postadress och telefonnummer

Alingsås 1 ALINGSÅS STADS ELEKTRICITETSVERK SÖNNERGRENS VERKSTÄDER GÖTEBORG. Gävle 2 ÅNGSLUPEN CARL GEFLE 100 ÖRE (Sti 205:1)

Alingsås 1 ALINGSÅS STADS ELEKTRICITETSVERK SÖNNERGRENS VERKSTÄDER GÖTEBORG. Gävle 2 ÅNGSLUPEN CARL GEFLE 100 ÖRE (Sti 205:1) Alingsås 1 ALINGSÅS STADS ELEKTRICITETSVERK SÖNNERGRENS VERKSTÄDER GÖTEBORG Gävle 2 ÅNGSLUPEN CARL GEFLE 100 ÖRE (Sti 205:1) 100 Göteborg 3 GÖTEBORGS ÅNGSLUPS AKTIEBOLAG 30 ÖRE (Sti 214:151) 4 GÖTEBORGS

Ansökan om att kvarstå som förordnad besiktnings-/värderingsman Sveriges Handelskamrar 2013

Ansökan om att kvarstå som förordnad besiktnings-/värderingsman Sveriges Handelskamrar 2013 Ansökan om att kvarstå som förordnad besiktnings-/värderingsman Sveriges Handelskamrar 2013 V.g. texta och fyll i alla uppgifter! I samband med ansökan kommer en kreditupplysning att göras. Förnamn: Efternamn:

Gårdsauktion 2015-02-26

Gårdsauktion 2015-02-26 Gårdsauktion 2015-02-26 Hos Anders Samuelsson & Yvonne Brandt Stora Gåra 1 585 97 Linköping 10 dräktiga kvigor 9 yngre kvigor och 13 stutar Villkor för auktioner anordnade av SAJAB AB A Allmänt A1 Vid

Lönejämförelse från till

Lönejämförelse från till Lönejämförelse från 2010-09-30 till 2016-10-01 Myndighet Tjänstebenämning Datum Median Genomsnittslön 10:e percentil 90:e percentil Lägsta lön Högsta lön TINGSRÄTTER ALLINGSÅS TINGSRÄTT DOMSTOLSSEKRETERARE

Nystartade företag första kvartalet 2012

Nystartade företag första kvartalet 2012 Nystartade företag första kvartalet 2012 Innehållsförteckning Tabell 1 Antal nystartade företag kvartal 1 2011 - kvartal 1 2012 efter branschgrupp (SNI 2007) 3 Tabell 2 Antal sysselsatta i nystartade företag

EL/KRAFTVERK ELECTRICITY & POWER

EL/KRAFTVERK ELECTRICITY & POWER 24 Nr 14 av en sådan bank. Wermländska Provincial-Banken skulle förvaltas av en direktion i Karlstad. Den 8 januari kunde den första ordinarie bolagsstämman hållas. Verksamheten grundade sig redan från

Protokoll fört vid SAIS årsmöte i Lund 15 april 2004

Protokoll fört vid SAIS årsmöte i Lund 15 april 2004 SAIS Svenska AI Sällskapet Swedish Artificial Intelligence Society 2004-04-22 1 (5) Protokoll fört vid SAIS årsmöte i Lund 15 april 2004 1. Mötets öppnande Patrick Doherty förklarade mötet öppnat. 2. Val

Nr 110 Utrop 400 Rederi AB Sverige-Nordamerika 100 kr, 1917, Göteborg, GA.3553, bild, kv.vf

Nr 110 Utrop 400 Rederi AB Sverige-Nordamerika 100 kr, 1917, Göteborg, GA.3553, bild, kv.vf Nr 106 35 36 Nr 115 Nr 103 Utrop 2 500 Carlstads Hamn och Kanal Bolag 200 Rdr, 1852, Karlstad, GA.632, bild, storlek 23x39, Som synes pryds aktien av ett vackert litografiskt arbete, en vy över dåtidens

Banguide: 40 :- Öijared NYA BANAN

Banguide: 40 :- Öijared NYA BANAN Banguide: 40 :- Öijared NYA BANAN Nya banan Redan ett par år efter invigningen av Öijared Golfklubbs första 18-hålsbana tog Sten-Gustaf Adlerstierna-Adelsköld initiativet till ännu en 18-hålsbana. Han

IVAR KREUGER : EN KOMPLICERAD FINANSHISTORIA PDF ladda ner LADDA NER LÄSA. Beskrivning. Författare: Ronald Fagerfjäll.

IVAR KREUGER : EN KOMPLICERAD FINANSHISTORIA PDF ladda ner LADDA NER LÄSA. Beskrivning. Författare: Ronald Fagerfjäll. IVAR KREUGER : EN KOMPLICERAD FINANSHISTORIA PDF ladda ner LADDA NER LÄSA Beskrivning Författare: Ronald Fagerfjäll. Annan Information Ivar Kreuger - en komplicerad finanshistoria (2005). Omslagsbild för

Resultatrapport. Referensnummer: Organisationsnr.: Totalpoäng

Resultatrapport. Referensnummer: Organisationsnr.: Totalpoäng Resultatrapport Köpare Upphandling Köpare: ARBETSFÖRMEDLINGEN Namn: Handläggare: Doris Rexhammar Referensnr: Af-2013/146842 Telefon: +46 10 4870832 E-post: doris.rexhammar@arbetsformedlingen.se Beskrivning:

TILLFÄLLIG TIDTABELL VID TRAFIKAVBROTT:

TILLFÄLLIG TIDTABELL VID TRAFIKAVBROTT: Tåg Buss Tåg Tåg Tåg Tåg Tåg Tåg Tåg Tåg Tågnummer 50183 50183 794 756 796 760 764 768 772 776 Kalenderdag To To To To To To To To To To Torsdag 160324 fr. Stockholm C 17:25 17:55 18:25 18:55 19:25 20:25

Nystartade företag efter kvartal 2010

Nystartade företag efter kvartal 2010 Nystartade företag efter kvartal 2010 Innehållsförteckning Nystartade företag efter kvartal 2010 2 Tabell 1 Antal nystartade företag 2010 efter kvartal och branschgrupp (SNI 2007) 3 Tabell 2 Antal nystartade

Välkommen till Göteborg och Postmästerskap i Bowling

Välkommen till Göteborg och Postmästerskap i Bowling Välkommen till Göteborg och Postmästerskap i Bowling Vi hälsar Er hjärtligt Välkomna till Göteborg den 14-15 mars för att delta i Postmästerskap i Bowling. Vi kommer att spela på Strike & Co i Gamlestan.

Uppsala kommun Månad 1 Arkets namn R-C- Län C-län Kommun kommun Månad 1 218 län Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 8 7 6 5 4 3 2 1 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 År 216 År 217 År 218 Region

VÄGLEDNING FÖR RESANDE TILL STOCKHOLM

VÄGLEDNING FÖR RESANDE TILL STOCKHOLM VÄGLEDNING FÖR RESANDE TILL STOCKHOLM RESEJ TELEGRAMADRESS. EU ROPEISKA UTAN ATT FÖRSÄKRA EDERT RES- GODS I SVERIGES ENDA SPECIAL- BOLAG INOM BRANCHEN. EUROPEISKA VARU- och RESGODSFÖRSÄKR.-A.B. FÖRSÄKRING

Stödpedagoger inom yrkeshögskolan

Stödpedagoger inom yrkeshögskolan Stödpedagoger inom yrkeshögskolan Kompetensrådsträff NKR, 8 oktober Lisa Östbring, omvärldsanalytiker MYH Lisa.ostbring@ Beviljade utbildningsplatser inom yrkeshögskolan med avslut 08-0 efter utbildningsområde

Uppsala kommun Månad 1 Arkets namn R C Län C län Kommun kommun Månad 1 218 län Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 8 7 6 5 4 3 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 År 216 År 217 År 218 Region +/ %

e-registreringsbevis AKTIEBOLAG

e-registreringsbevis AKTIEBOLAG 1 (17) Org.nummer: Firma: Adress: Internationella Engelska Skolan i Sverige AB Nytorpsvägen 5 A 183 53 TÄBY Säte: Registreringslän: Anmärkning: Stockholms län, Stockholm kommun Detta är ett privat aktiebolag.

Bilaga 1 b Kravspecifikation Reserelaterad förhyrning

Bilaga 1 b Kravspecifikation Reserelaterad förhyrning 2012-03-16 1 (7) Bilaga 1 b Kravspecifikation Reserelaterad förhyrning 1 Introduktion 1.1 Avgränsning Denna kravspecifikation gäller för fordon som förhyrs upp till 30 dygn. Delområdet kallas Reserelaterad

Kallelse till årsstämma i InfraCom Group AB (publ)

Kallelse till årsstämma i InfraCom Group AB (publ) Kallelse till årsstämma i InfraCom Group AB (publ) 559111-0787 Aktieägarna i InfraCom Group AB (publ), 559111-0787, kallas härmed till årsstämma torsdagen den 25 oktober 2018, kl. 17.00, i bolagets lokaler

Privatekonomi och aktiesparande

Privatekonomi och aktiesparande Privatekonomi och aktiesparande Spara smart eller tråkigt? Privatekonomi och aktiesparande Spara smart eller tråkigt? Vilka är Unga Aktiesparare och vad vill vi? det enda ungdomsförbundet i Sverige för

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2012-05-14 B E S L U T Tindaf AB FI Dnr 11-12790 Att. Verkställande direktören Delgivning nr. 2 Nybrokajen 4 111 48 Stockholm Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm Finansinspektionen [Brunnsgatan

Memorandum. Inbjudan till teckning av aktier i. Trading Times Hedge Nordic AB Org nr: 556929-1478

Memorandum. Inbjudan till teckning av aktier i. Trading Times Hedge Nordic AB Org nr: 556929-1478 Memorandum Inbjudan till teckning av aktier i Trading Times Hedge Nordic AB Org nr: 556929-1478 www.times.se info@times.se Styrelse och ledning Jarl Frithiof, chef för Strategisk utveckling och Globala

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Lag om ändring i lagen (1998:1479) om kontoföring av finansiella instrument; SFS 2005:558 Utkom från trycket den 5 juli 2005 utfärdad den 16 juni 2005. Enligt riksdagens beslut

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2012-02-15 B E S L U T Verdere S.á.r.l. FI Dnr 11-9679 c/o advokaten Wilhelm Lüning Delgivning nr 2 Advokatfirman Cederquist KB Box 1670 111 96 STOCKHOLM Finansinspektionen P.O. Box 7821 SE-103 97 Stockholm

Hemförsäkring för dig som är HSB-medlem! En riktigt bra hemförsäkring anpassad till dig som HSB-medlem. Självklart till ett förmånligt pris!

Hemförsäkring för dig som är HSB-medlem! En riktigt bra hemförsäkring anpassad till dig som HSB-medlem. Självklart till ett förmånligt pris! Hemförsäkring för dig som är HSB-medlem! En riktigt bra hemförsäkring anpassad till dig som HSB-medlem. Självklart till ett förmånligt pris! Som kund hos If får du allt det här...... en hemförsäkring speciellt

StatistikInfo. Detaljhandeln i Västerås år Statistiskt meddelande från Västerås stad, Servicepartner. [Skriv text]

StatistikInfo. Detaljhandeln i Västerås år Statistiskt meddelande från Västerås stad, Servicepartner. [Skriv text] StatistikInfo Statistiskt meddelande från Västerås stad, Detaljhandeln i Västerås år 2014 [Skriv text], Konsultcenter 721 87 Västerås 021-39 00 00, www.vasteras.se Anna Welin, 021-39 13 52 StatistikInfo

Föreningen för datorhjälp i släktforskningen (DIS)

Föreningen för datorhjälp i släktforskningen (DIS) Föreningen för datorhjälp i släktforskningen (DIS) Org.nr: 822001-6052 35:e ordinarie årsmötet Lördagen den 7 mars 2015 kl. 15.00 på Valla Folkhögskola, Linköping. 1 Årsmötet öppnas Årsmötet öppnades av

hos oss är du alltid i centrum!

hos oss är du alltid i centrum! hos oss är du alltid i centrum! Elite Hotels of Sweden erbjuder klassiska hotell som är centralt belägna i större svenska städer, från i söder till Luleå i norr. De flesta av hotellen återfinns i anrika

FöreningsSparbanken Kv2 2004 Jan Lidén

FöreningsSparbanken Kv2 2004 Jan Lidén FöreningsSparbanken Kv2 2004 Jan Lidén 2 Sammanfattning Kv2 2004 God intäktsutveckling, bästa räntenettot någonsin Provisionsnetto på rekordnivåer Stark utlåningstillväxt Robur tog marknadsandelar Skärpt

Nu får invånare chans att tycka till om sin kommun

Nu får invånare chans att tycka till om sin kommun Utkast/Version PRESSMEDDELANDE 1 (5) 2017-08-07 Nu får 153 800 invånare chans att tycka till om sin kommun Nu är det dags för årets omgång av SCB:s medborgarundersökning. I dagarna får 153 800 invånare

Organisationsnamn RF-nr Överliggande organisation

Organisationsnamn RF-nr Överliggande organisation Organisationsnamn RF-nr Överliggande organisation Bohuslän-Dals Brottningsförbund SDF02-09 Svenska Brottningsförbundet Stenungsunds Brottarklubb 3792 Svenska Brottningsförbundet, Bohuslän-Dals Brottningsförbund

Ansökan om nätkoncession för linje.

Ansökan om nätkoncession för linje. i ~ r "~'Jåmtkraft 2015-12-23 Elnätl5/8/530 Ronny Asplund 063-14 93 48 Ronny. asplund@j amtkraft. se ENERGIMARKNAD S IN S PEKTIONEN BOX 155 631 03 Eskilstuna Ansökan om nätkoncession för linje. Härmed

Börje Ohlson VÅR HEMBYGD Farmarenergi

Börje Ohlson VÅR HEMBYGD Farmarenergi Börje Ohlson VÅR HEMBYGD Farmarenergi Foto Rune Larsson Kolbäcksberättelse del 26 Farmarenergi Sidan 2 Farmarenergi Hallsthammar AB från åker till färdig värme I slutet på 80-talet bestämde Sveriges riksdag

Yrkesutbildningens sak är vår! Vi yrkesutbildar från gymnasiet - genom arbetslivets alla skeden

Yrkesutbildningens sak är vår! Vi yrkesutbildar från gymnasiet - genom arbetslivets alla skeden Yrkesutbildningens sak är vår! Vi yrkesutbildar från gymnasiet - genom arbetslivets alla skeden Praktiska Vårt uppdrag Att med enastående yrkesutbildningskompetens och största engagemang lotsa var och

Rikspolisstyrelsens författningssamling

Rikspolisstyrelsens författningssamling Rikspolisstyrelsens författningssamling ISSN 0347 545X Utgivare: chefsjuristen Lotta Gustavson Rikspolisstyrelsens föreskrifter om gränsövergångsställen; beslutade den 11 december 2008. FAP 272-2 Utkom

Nystartade företag första kvartalet 2013

Nystartade företag första kvartalet 2013 Nystartade företag första kvartalet 2013 Innehållsförteckning Nystartade företag första kvartalet 2013... 2 Tabell 1: Antal nystartade företag kvartal 1 2012 - kvartal 1 2013, efter branschgrupp (SNI 2007)...3

ALLMÄNNA LÅNEVILLKOR FÖR STATSOBLIGATIONER, SERIE NR. 1043-1053

ALLMÄNNA LÅNEVILLKOR FÖR STATSOBLIGATIONER, SERIE NR. 1043-1053 Dnr 2009/612 ALLMÄNNA LÅNEVILLKOR FÖR STATSOBLIGATIONER, SERIE NR. 1043-1053 ( OBLIGATIONER ) 1 Definitioner I föreliggande Villkor skall följande benämningar ha den innebörd som angivits nedan: "Avstämningsdag"

LRF Konsults Lönsamhetsbarometer

LRF Konsults Lönsamhetsbarometer LRF Konsults Lönsamhetsbarometer APRIL 1 Sjunkande lönsamhet bland landets småföretag 9 av Sveriges företag har färre än 1 anställda. Det gör dem till en grupp med en betydande roll för den svenska ekonomins

Nystartade företag tredje kvartalet 2011

Nystartade företag tredje kvartalet 2011 Nystartade företag tredje kvartalet 2011 Innehållsförteckning Tabell 1 Antal nystartade företag kvartal 1 2010 - kvartal 3 2011 efter branschgrupp (SNI 2007) 3 Tabell 2 Antal sysselsatta i nystartade företag

Aktieägarna i. Enlight AB (publ) org.nr kallas härmed till extra bolagsstämma

Aktieägarna i. Enlight AB (publ) org.nr kallas härmed till extra bolagsstämma Aktieägarna i Enlight AB (publ) org.nr. 556525-6905 kallas härmed till extra bolagsstämma Datum 2005-08-18 Tid 13.00 Plats Citykonferensen, Malmskillnadsgatan 46, Stockholm Anmälan till bolagsstämma m.m.