VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 78

Download "VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 78"

1 Nr 4 - Årgång 39 - oktober 2018 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 78 Söndagen den 11 nov 2018 kl 11 Visning från kl 10 Auktionen hålls på Sheraton Stockholm Hotel Tegelbacken 6, Stockholm, Mälarsalong D Nr 173 Nr 176 Besök även vår hemsida på Internet 1

2 Ordföranden har ordet Tio år av svensk aktiestämpelskatt Genom Lag (1984:405) om stämpelskatt på aktier införde Sverige stämpelskatt på nyemitterade aktier fr o m den 1 juli Enligt denna lag var berörda aktiebolag skyldiga att erlägga stämpelskatt till staten. Skattskyldigheten inträdde vid registrering av nybildade aktiebolag och vid ökning av aktiekapitalet i befintliga aktiebolag. Vid bildande av aktiebolag påfördes kupongskatten genom au- John Örtengren, fil dr SFHVs ordförande tomatisk databehandling på basis av Aktiebolagsregistrets uppgifter. Skatten utgick med 2 % av aktiernas nominella värde; om ett högre belopp än det nominella värdet betalades för aktierna, utgick skatten på detta högre belopp. Skatten skulle betalas senast två månader efter den dag då skattskyldigheten inträtt. Vid ökning av aktiekapitalet var bolaget skyldigt att inge en deklaration till skattemyndigheten. Det förtjänar att nämnas att VPC enligt Lag om förenklad aktiehantering, som gällde fr o m den 1 juli 1987, var ansvarig för att alla avstämningsbolag följde aktiestämpellagen. Denna lag upphörde att gälla den 1 januari 1995 (SFS 1994:1900). John Örtengren Nr 4 - Årgång 39 - oktober Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper, SFHV, Box , Stockholm. info@historiskavardepapper.com Ordförande/ansvarig utgivare: John Örtengren, arb john.ortengren@ortengren.eu Redaktör: Per-Göran Carlsson, pgc21@hotmail.com Kassaförvaltare: Marita Strandberg, info@aktiesamlaren.se Sekreterare: Amelie Hjelmstedt, amelie.hjelmstedt@gmail.com Auktionskommissarie: Bo Niklasson, bo.niklasson@eskilstunamagasinet.se Övriga ledamöter: Johan Haage, johan@haage.net Suppleanter: Hans-Göran Nilsson Birger Strandberg, Bengt Granath, Produktion: EskilstunaMagasinet, Eskilstuna Historiska Värdepapper 2018 Som medlem har du rätt att delta i föreningens aktiviteter och får vårt medlemsblad. Årsavgiften 300 kr för fysiska personer och 2000 kronor för juridiska personer inbetalas på föreningens plusgiro eller bankgiro For members living outside Sweden fee for 2018 is SEK 300 (EUR 40, GBP 40 or USD 50). Please send cash or Internatio nal Money Order.

3 Electrolux - Shape living for the better Bland svenska aktiebolag finns det legendariska storföretag som sedan sin etablering expanderat också internationellt och - inte minst - överlevt ekonomiskt i ett sekel eller mer. År 2019 kan även AB Electrolux räknas till denna illustra krets - ett jubileum som ska firas med utgivning av en 400-sidig minnesbok och många events. Inför den viktiga milstolpen hörsammade 14 medlemmar hos Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper (SFHV) en inbjudan - välvilligt organiserad av vår medlem och Electrolux-medarbetare Andreas Pohl - till ett besök onsdagen 3 oktober 2018 på koncernens huvudkontor i Stockholm och möte med Paul Palmstedt, tillhörig verkställande ledningen med särskilt ansvar för Governmental & External Affairs. Paul Palmstedt har tillhört Electrolux-koncernen i 25 år och är välbekant med alla hörnen i verksamheten och förändringens vindar som blåst under årens lopp. Besöksgruppen fick under 2 kvällstimmar en entusiastisk kalejdoskopisk presentation av tider som varit, verksamheter och produkter som utvecklats, trender som kommit, gått och som företaget förhållit sig till. Förspelet till det blivande AB Electrolux inleddes redan 1910 vid bildandet av företaget Elektromekaniska i Stockholm, som redan 1912 inledde samarbete med entreprenören Axel Wenner-Gren. Det berättades om den första dammsugaren kallad Lux 1, en bastant pjäs om 20 kg, som tillverkades vid fabriken på Lilla Essingen, Stockholm, och såldes via hemförsäljning. Efter flera företagsetableringar och sammanslagningar uppstod 1919 AB Elektrolux (Sic med k ) med galjonsfiguren Axel Wenner-Gren, verkställande direktör och därefter dess styrelseordförande fram till Axel Wenner-Gren globaliserar Under dessa betydelsefulla decennier, utvecklades koncernen till ett smärre produkt-konglomerat, som omfattade många slags hushållsprodukter. Utöver direktförsäljning via hembesök utvecklades från 1934 och framåt butiksförsäljning. Baserat på innovationsförmågan förbättrades paradprodukterna inom dammsugning, kylskåp och övriga hushållsapparater. Många klassiska varumärkesnamn passerade revy och levde i en eller annan modelform kvar till sent 1900-tal. Direktförsäljningen upphörde Axel Wenner-Gren var en tidig svensk superentreprenör med många strängar på sin lyra. Paul berättade med breda penseldrag insiktsfullt om enskilda affärer och händelser som satte såväl 3

4 Elektrolux som Wenner-Gren på den internationella kartan. Inledningsvis var närvaron i Ryssland och Östeuropa betydande, varefter expansionen gick över de stora haven till Nord- respektive Sydamerika och Asien samt Australien. De internationella relationerna blev komplicerade under andra världskriget och ledde småningom till att WennerGren sålde sina aktier i Elektrolux till Wallenberg-sfären (Separator) Även om Wenner-Gren under sin samtid gärna framstod som och populärt betraktades som väldigt förmögen var det en sanning med viss modifikation. Dels var koncernen uppbyggd med aski-ask-tekniken som innebar ett betydande korsägande och de finansiella lösningarna var inte så olikt det Kreugerska konceptet. När kassaflödena tröt blev det ibland nödvändigt med kreativa genvägar. På ålderns höst drog Wenner-Gren ner på sin synliga profil och konsoliderade vad som återstod i diverse stiftelser med allmännyttiga ändamål, som än idag låter tala positivt om sig. Kompetenta ledare vid rodret År 1995 var Electrolux-gruppen som mest omfattande, med cirka anställda worldwide i 680 företag i över 60 länder. Fram till dess hade svenska industriprofiler som Gustaf Sahlin, Ragnar Söderberg, Hans Werthén, Anders Scharp och Leif Johansson (med 40 direktrapporterande chefer) varit tongivande i den tillväxstrategin baserad på företagsförvärv via detta svenskstyrda konglomerat. Under ägardirektiv och VD Mikael Treschows ledarskap började man agera utifrån insikten stort men inte lönsamt varvid en intensiv kostymanpassande bantningsprocess inleddes. Udda verksamheter avyttrades och ett systemtänk började utkristalliseras och förädlas. I likhet med många andra internationella yviga horisontella och vertikala organisationer stramades personalvolymen också upp. Parat med den alltmer framträdande robotifieringen i till-verkningen och andra mönster för marknadsföring och försäljning har personalbantningar skett, en nödvändighet när lönsamheten till slut utmanas och därmed överlevnadsförmågan. Konkurrenterna står aldrig stilla även om ett aldrig så starkt varumärke associerat med kundlojaliteter för en vedertagen produkt- och servicekvalitet alltid är guld värt. DOMETIC är nu ett synnerligen robust börsnoterat bolag och framstår därmed som en blivande pigg hundraåring! Det säger sig självt att denna företagshistorik omfattar mängder med klassiska företag och aktiebolag som ståtar med originalsignerade underskrifter av många framstående svenska industrialister under första hälften av 1900-talet. Kanske det kan bli ett show-room där sådana tryck kan åskådas även hos Electrolux? John Örtengren, ordförande och nestor i SFHV, tolkade och framförde med största tacksamhet de närvarandes uppskattning av kvällens estradör, Paul Palmstedt. Stärkta med mängder av intryck och faktaspäckade samtal och frågestund avrundades ett återigen mycket givande företagsbesök, en förmån som medlemmarna i SFHV kan tillgodogöra sig! Per-Göran Carlsson 4

5 Höstauktion # 78 auktionsregler Höstauktion # 78 hålles söndagen den 11 nov kl på Sheraton Stockholm Hotel, Tegelbacken 6, Stockholm, Mälarsalong D. Visningen börjar kl Auktionen arrangeras av Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper (sluten, ideell) och omfattar endast medlemmars inlämnade objekt. Enbart medlemmar kan också bjuda på auktionen. Nya medlemmar välkomnas fortlöpande, såväl inför inlämning som auktion! Inköpta objekt skall mot betalning, avhämtas omedelbart efter auktionens slut. Ej avhämtat material sändes mot postförskott, varvid porto tillkommer. Ej närvarande medlemmars uppdrag för inrop eller postombud mottages av auktionskommisarie Bo Niklasson, Fridhemsg. 4, Eskilstuna. E-post: bo.niklasson@eskilstunamagasinet.se Anbudet måste vara inne senast onsdag 7 november Skriftliga uppdrag ställs till auktionskommissarien och ska innehålla tydlig uppgift om lotnr samt ett bestämt högsta anbud, samt anbudsgivarens gängse kontakt- och postuppgifter och underskrift. ANBUDSVILLKOR De i auktionsförteckningen utsatta priserna är minimipriser, varpå vid försålt, klubbat pris tillkommer 15 % kommission som bidrag till täckande av SFHV:s självkostnader (hyra, tryck, porto, budget-buffert). Lägsta anbudshöjning är 25 kr. Inköpsuppdrag till auktionen utförs kostnadsfritt. I händelse av flera identiska bud skall förtur ges åt det först poststämplade. Skriftliga uppdrag ställs till auktionskommissarien. Auktionsledningen avgör eventuella tvistefrågor i samband med budgivningen och äger dessutom rätt att slå samman, utesluta och ändra ordningsföljden mellan objekten i förhållande till katalogen, om så visar sig nödvändigt. Inropade objekt översändes snarast möjligt med tillägg av försäkrings- och portokostnader. Alla avgifter som måste erläggas i annat land, såsom tull, moms eller dylikt, skall i sin helhet betalas av köparen. Det åligger köparen att tillse att gällande tull- och valutabestämmelser efterföljs i samband med köpet och vi fråntager oss allt ansvar för eventuella överträdelser av dessa. Varje rättsfråga som kan uppstå på grund av denna auktion skall hänskjutas till Stockholms tingsrätt, vilken skall tillämpa svensk lagstiftning. Kvalitetsklasser 0 (UNC) Ocirkulerad aktie utan vikning. 01 (EF) Obetydligt hanterad aktie utan vikning. 1+ (VF) Obetydligt sliten aktie, vikt men ej trasig/nött. 1 (F) Sliten aktie med vikningar/veck, pappersförlust (utanför ram). 1? (VG) Sliten aktie med vikningar/veck, pappersförlust. (innanför ram) 2 (G) Starkt sliten aktie med flera veck, eller/och pappersförlust. Om inget annat anges är kvaliteten på aktien Förkortningar Riss Liten reva i brevet Mak Makulerad med hål eller stämpel Kv Kvalitet SAF Boken Svenska Aktiebrev före B.Strandberg m fl Sthlm.1991 GA Boken Katalog över Gamla Aktiebrev. Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper 1998 GA II Boken Katalog över Gamla Aktiebrev del II BL Blankett. Ej emitterad aktie Dek Dekorativ ram eller flerfärgad Bild Någon form av bild eller motiv på aktien Vkv. Varierande kvalitet Storleken är ca A4 om inget annat anges. OBS! Från och med auktion 78 tillämpas minimipriser samt reviderade auktionsvillkor! INLÄMNINGSVILLKOR Endast medlemmar i SFHV har rätt att till SFHV inlämna (alternativt posta på egen risk) och låta auktionera objekt enligt dessa villkor. På respektive klubbade enskilda auktionspost uttager SFHV som bidrag till täckande av hyra, tryck och porto 10 % kommission av inlämnaren, upp till 5000 kr och 5 % därutöver. Om ej annat överenskommits mellan SFHV och inlämnare kan efterförsäljning av osålda poster ske till auktionsvillkoren upp till 7 dagar efteråt. Reglering sker vid redovisning och utbetalning av nettot till respektive inlämnare, senast 6 veckor efter auktion. Utjämning till närmast helt krontal tilllämpas. För osålda objekt uttager SFHV ett bidrag till täckning för självkostnader (hyra, tryck, porto) om 50 kr per post. Redovisning sker senast 6 veckor efter auktion. Inlämnare kan begära avhämta osålda poster eller få sig dessa tillsända mot SFHV:s självkostnad för rek och porto (avdrages från redovisat försäljningsnetto, alternativt regleras mot postförskott). Inlämnade auktionsobjekt förtecknas och beskrivs av SFHV som även åsätter marknadsanpassade minimipriser utgörande en orientering för presumtiva anbudsgivare. Objekten säljs i vid auktionstillfället befintligt skick som det åligger anbudsgivare att konstatera på anvisad visning före auktionen eller enligt överenskommelse. Klubbat och försålt objekt är definitivt om ej annat förbehålles eller överenskommits på förhand med auktionsledningen. Branscher BAD Bad, brunnar, hälsa BA Bank/finans BRU Bruk BRY Bryggeri BRÄ Bränsle BY Bygg/anläggning EL El, kraft, vatten FA Fastigheter FÖ Försäkring GL Glas, porslin GRU Gruvor HA Handel HO Hotell, restaurang, café J Järnväg, spårväg KE Kemi, läkemedel, tvätt LA Lantbruk, avel, trädgård LI Livsmedel, tobak N Nöje, teater, sport SJÖ Sjöfart, varv, hamn SK Skola, undervisning ST Sten-, kalk-, tegelbruk TEL Telefon, telegram TEX Textil, läder, skor TRA Transport, fordon TRY Tryckeri, tidning, förlag, papper TRÄ Trävaru, skog, möbler TÄ Tändstickor V Verkstad, industri Ö Övrigt UTL Utländska 5

6 Lotnr Beskrivning Minipris Köparnr Klubbat pris Bank, Finans 1 Göteborgs Handelskompani AB, Rdr.180 Rmt, 1873, Göteborg, 23x14 cm, F Stockholms Enskilda Bank, 100 kr, 1956, Stockholm, bild/dek, VF 50 3 Smålands Bank, 100 kr, 1917, Jönköping, bild, dek, VF Smålands Bank, 100 kr, 1965, Jönköping, bild, dek, VF Skandinaviska Banken AB, 1000 kr, 1953, Göteborg, VF 50 6 Kreuger & Toll AB, 500 kr, 1929, Stockholm, bild, VF Svenska Lantmännens Bank AB, 100 kr, 1917, VF 75 8 Beijer Investment AB, Optionsbevis 1 bunden A-aktie, 1984, Stockholm, VF 50 9 Dalarnes Bank AB, 200 kr, 1904, Falun, bild, dek, hålmak, VF Investor AB, 250 kr, 1961, Stockholm, mak, VF Svenska Handelsb. AB, 1000 kr, 1967, Stockholm, 22x33 cm, bild, dek, hålmak, VF Investment AB Promotion, 1000 kr, 1966, Stockholm, hålmak, VF Svenska Lantmännens Bank AB, 1000 kr, 1918, Stockholm, dek, VF 50 Bruk 14 Hellefors Bruks AB, 500 kr, 1925, Hellefors, bild, dek, VF Uddeholms AB, 100 kr, 1967, Uddeholm, bild, dek, hålmak, VF Uddeholms AB, 1000 kr, 1928, Uddeholm, bild, dek, hålmak, VF 250 Bryggeri 17 Alingsås Bryggeri AB, 100 kr, 1909, Alingsås, VF 400 Bränsle 18 Wängs Kultorf AB, 500 Rmt, 1872, Stockholm, bild/dek, VF 500 El, kraft, vatten 19 Selets Kraftstationsfö. m.b.p.a. Alviken, 50 kr, 1945, Långnäs, 23x20 cm, hålmak, VF Elektriska Installationsfirman Star AB, 100 kr, 1950, VF Luth & Roséns Elektriska AB, 1000 kr, 1920, Stockholm, dek, VF Kumla Elektriska AB, 100 kr, 1919, Kumla, VF Hvellingeortens Elektricitetsverk AB, 200 kr, 1967, Vellinge, hålmak, VF Hvellingeortens Elektricitetsverk AB, 200 kr, 1967, hålmak, Vellinge, VF Hanefors Kraft AB, 100 kr, 1920, Ingelstad, bild/dek, VF Hallsbergs Elektricitetsverk AB, 1000 kr, 19--, Hallsberg, bild, blankett, VF Hallsbergs Elektricitetsverk AB, 1000 kr, 19--, Hallsberg, bild, blankett, VF ECK Elektriska AB, 100 kr, 1918, Partille, VF Elektriska AB Turbo, 500 kr, 1919, Härnösand, VF 100 Nr 1 Nr 16 Nr 17 Nr 18 6

7 Lotnr Beskrivning Minipris Köparnr Klubbat pris 30 2 st Elektrofirman Magnet Weimman & Co AB, 100 kr, 1936, Borås, VF AB Elektrisk Materiel, 100 kr, 1918, Stockholm, dek, VF Skandinaviska Elverk AB, 500 kr, 1960, Stockholm, VF Werdenhoffs Elektriska AB, 1000 kr, 1922, Stockholm, 22x16 cm, VF Wesslands Elektriska AB, 50 kr, 1919, Karlholms Bruk, bild/dek, VF Elektrolux AB, 1000 kr, 1954, Stockholm, bild, dek, hålmak, VF Svenska Elektromekaniska Industri AB, 1000 kr, 1919, Helsingborg, bild, VF Hemsjö Kraft AB, 300 kr, 1906, Stockholm, bild, hålmak, VF Markoms Elektriska Andelsförening, 250 kr, 1918, Markom, bolagsord, VF 150 Fastigheter 39 Tranås Fastighets AB, 1000 kr, 1946, Tranås, bolagsord, VF Triohus AB, 1000 kr, 1939, Eskilstuna, VF Prospektbill Tomt AB, 1000 kr, 1905, Göteborg, VF Prospektbill Tomt AB, 1000 kr, 1905, Göteborg, VF Betong AB Effektiv, 100 kr, 1914, Stockholm, 29x16 cm, VF Gulbrands Byggnadspatent AB, 100 kr, 1916, Göteborg, bolagsord, VF Byggnads AB Manhem, 1000 kr, 1911, Stockholm, 25x35 cm, bild, VF Centralpalatset i Linköping, 1000 kr, 1918, Linköping, bild/dek, VF 150 Försäkring 47 Lifförsäkrings AB Norrland, 100 kr, 1890, Sundsvall, bild/dek, VF Sjöförsäkrings AB Vega, 500 kr, 1897, Stockholm, bild, dek, VF 200 / Gruvor 49 Grängesberg-Oxelösund Trafik AB, 100 kr, 1909, bild/dek, VF Mellansvenska Malmfälten AB, 1000 kr, 1918, Stockholm, VF Sågmurgrufvan AB, 500 kr, 1906, Gävle, VF Gruf AB Aphtonit, 500 kr, 1908, Stockh., 23x36 cm, bil/dek, bolagso, blank, VF 200 Handel 53 Liljendals Brukshandel AB, 100 kr, 1945, Liljendal, VF Isoflex AB, 1000 kr, 1936, Stockholm, VF Åhléns & Holm AB, 250 kr, 1965, Stockholm, dek, hålmak, VF 150 Hotell, restaurang, café 56 Automat AB Svenske, 500 kr, 1907, Stockholm, 25x16 cm, VF Automaten Skandia AB, 500 kr, 1908, Stockholm, 28x15 cm, VF 75 Nr 34 Nr 35 Nr 47 Nr 49 Nr 55 7

8 Lotnr Beskrivning Minipris Köparnr Klubbat pris 58 Automat AB Brunkebergsbuffén, 200 kr, 1911, Stockholm, 23x14 cm, VF Gefle Automat AB, 200 kr, 1905, Gävle, 29x15 cm, VF Hotel AB i Carlskrona, 100 kr, 1890, Karlskrona, VF Restaurant Foresta AB, 100 kr, 1922, Stockholm, VF Sköfde Hotellbyggnads AB, 100 kr, 1887, Skövde, dek, VF Reso-Hotell AB, kr, 1948, Stockholm, VF 150 Järnväg, spårväg 64 Kalmar Läns Östra Jernvägs AB, 1000 kr, 1898, Kalmar, bild,/ Stockholms Södra Spårvägs AB, 100 kr, 1887, Stockholm, bild, VF Svenska Järnvägsverkstäderna AB, 50 kr, 1954, Linköping, bild/dek,vf Swedish & Norwegien Railway Comp, 100, 1888, London, 15x25 cm, dek, obl, VF Söderhamns Jernvägs AB, 500 Rdr Rmt, 1858, Söderhamn, 20x25 cm, bild, VF Wexiö-Wirserums Järnvägs AB, 100 kr, 1912, Växjö, bild,/ek, VF Östra Centralbanans Jernvägs AB, 100 kr, 1900, Linköping, bild/dek, VF Norra Södermanlands Jernvägs AB, 100 kr, 1894, Eskilstuna, bild/dek, VF 600 Kemi, läkemedel, tvätt 73 Svenska Cellulosa AB, Optionsbevis, 1983, Sundsvall, VF Skoghs Färghandel AB, 1000 kr, 1937, Stockholm, VF Avesta Nya Sulfat AB, 250 kr, 1909, Avesta, dek, VF Cellulosa AB, 200 kr, 1913, Harnäs, VF Nitroglycerin AB, 100 kr, 1937, Gryttorp, dek, hålmak, VF Schweiziska Alkoholfria Vinimport AB, 250 kr, 1902, Stockholm, bild/dek, bolagsord, VF 700 Livsmedel, tobak 79 Grisslehamns Fiskförädlings AB, 1000 kr, 1940, Stockholm, VF Malmö Bageri AB, 50 kr, 1895, Malmö, bild, dek, VF Svenska Landtmännens Utsädes AB, 100 kr, 1919, Lund, bild/dek, VF 200 Nöje, teater, sport 82 Biologiska Museet i Stockholm AB, 100 kr, 1893, Stockholm, 23x37 cm, bild, VF Riddarhallen AB, 100 kr, 1960, Stockholm, bild, VF 150 Sjöfart, varv, hamn 84 Nordeuropeiska Handelskompaniet AB, 500 kr, 1917, Stockholm, bild/dek, VF 75 Nr 67 Nr 69 Nr 72 Nr 78 8

9 Lotnr Beskrivning Minipris Köparnr Klubbat pris 85 Strömman & Larsson AB, 1000 kr, 1925, Göteborg, dek, VF Göta Kanal Ångfartygs AB, 50 kr, 1949, Göteborg, VF Stockholms Rederi AB Svea, 50 kr, 1917, Stockholm, dek, VF Nordlandia Rederi AB, 100 kr, 1918, Stockholm, bild, VF Blanche Rederi AB, 100 kr, 1916, Stockholm, VF Barkskeppet Stavaner, 500 kr, 1898, Malmö, bild, dek, VF Enhörna Varfs & Transport AB, 500 kr, 1919, Stockholm, bild, dek, VF Götha-Kanal Bolags AB, 500 Rdr Banco, 1888, Stockholm, 24x35 cm, bild, VF Helsingborgs Varfs & Svetsnings AB, 500 kr, 1923, Helsingborg, dek, VF Rederi AB Brubor, 500 kr, 1941, Helsingborg, VF Strengnäs Nya Rederi AB, 50 kr, 1891, Strängnäs, bild, VF Svenska Handels- och Sjöfarts kompaniet, 250 kr, 1917, Stockholm, dek, VF Ångfartygs AB i Nya Söderhamn, 100 kr, 1909, Söderhamn, bild/dek, VF Bergsunds Mekaniska Verkstads AB, 1000 kr, 1917, Stockholm, VF Rederi AB Kullaberg, 500 kr, 1930, Höganäs, bild, dek, bolagsord, VF Ångfartygs AB Göta Kanal, 50 kr, 1949, Göteborg, VF 150 Sten-, kalk-, tegelbruk 101 Danhults Tegelbruks AB, 100 kr, 1916, Danhult, VF 190 Textil, läder, skor 102 Drufvefors Väfveri AB, 70 kr, 1941, Borås, VF Gamlestadens Fabrikers AB, 100 kr, 1960, Göteborg, bild, VF Gamlestadens Fabrikers AB, 1000 kr, 1954, Göteborg, bild, VF Henning Skomagasin AB, 500 kr, 1913, Malmö, VF 50 Knislinge Strumpfabrik AB, 100 kr, 1960, Knislinge, VF Sahlströmska Fabrikens AB, 1000 kr, 1887, Jönköping, bild/dek, VF Lord Skrädderietablissement AB, 100 kr, 1929, Göteborg, VF Ljungby Skodon AB, kr, 1921,Ljungby, bolagsord, VF Läderfabriks AB Göta, 500 kr, 1904, Göteborg, 28x22 cm, VF Enander S.J. Manufaktur AB, 100 kr, 1920, Västervik, bolagsord, F Norrköpings Väfnadsaffär AB, 100 kr, 1909, Stockholm, 25x15 cm, VF Oscar Lundbergs AB, 1000 kr, 1918, Stockholm, VF Oscar Lundbergs AB, kr, 1948, Stockholm, VF st Reineborg & Lind AB, 100 kr, 1946, Stockholm, 27x19 cm, VF 50 Nr 90 Nr 92 Nr 97 Nr 99 9

10 Lotnr Beskrivning Minipris Köparnr Klubbat pris 115 Oscar Lundbergs AB, kr, 1918, Stockholm, dek, VF Svenson & Hagberg AB, 1000 kr, 1925, Borås, 22x15 cm, VF Svenson & Hagberg AB, 100 kr, 1925, Borås, 22x15 cm, VF Sahlströmska Fabrikens AB, 1000 kr, 1918, Jönköping, dek, bolagsord, VF Skandia Läderfabriks AB, 500 kr, 1918, Malmö, bolagsord, VF Skofabriken Sture AB, 500 kr, 1916, Örebro, bild/dek, VF Tidafors Yllefabriks AB, 200 kr, 190-, Tidafors, bolagsord, VF st Textilkompaniet AB, 100 kr, 1940, Bollebygd, bild/dek, VF Knislinge Skofabriks AB, 500 kr, 1942, Knislinge, 23x37 cm, blankett, VF st Textilkompaniet AB, 1000 kr, 1919, Borås, bild/dek, VF st Algot Johansson AB, 100 kr, 1961, Borås, dek, hålmak, VF Textilkompaniet AB, kr, 1940, Bollebygd, bild/dek, VF Ulricehamns Yllefabrik AB, 1000 kr, 1916, Ulricehamn, VF Uno Stenlunds Trikåfabrik AB, 500 kr, 1932, Borås, VF Skånska Yllefabriken AB, 1000 kr, 1919, Kristianstad, bild/dek, VF Streijffert & Höegh AB, 500 kr, 1907, Malmö, 27x18 cm, bild, bolagsord, VF Sahlströmska Fabrikens AB, 1000 kr, 1918, Jönköping, bild/dek, VF Militär Ekiperings AB, 1924, Stockholm, G Kapp-Ahl i Falkenberg AB, 100 kr, 1956, Göteborg, hålmak, VF Nya AB Rantens Strå- & Filthattfabrik, 5000 kr, 1924, Falköping, dek, VF 120 Tryckeri, tidning, förlag, papper 135 Tryckeri AB Aurora, 10 kr, 1920, Ystad, VF Tryckeri AB Framåts, 100 kr, 1925, bolagsord, Göteborg, VF Tryckeri och Tidnings AB Södra Sverige, 1000 kr, 1909, Helsingborg, dek, VF Victor Pettersons Bokindustri o Handels AB, 1000 kr, 1901, Stockholm, bild, VF Örnbergs Pappersspinnerier AB, 1000 kr, 1918, Stockholm, bild, VF Ny Illustrerad Tidnings AB, 100 Rmt, 1865, Stockholm, VF Sveriges Litografiska Tryckerier AB, 1000 kr, 1913, Stockholm, 24x35 cm, bild/dek, hålmak, VF Åhléns & Åkerlunds Förlags AB, kr, 1918, Stockholm, 28x22 cm, bild/dek, bolagsord, blankett, VF 100 Trävaru, skog, möbler 143 Nymölla AB, 100 kr, 1960, Stockholm, VF Helgums Ångsågs AB, 300 kr, 1901, Helgum, 29x15 cm, VF 100 Nr 129 Nr 140 Nr 147 Nr

11 Lotnr Beskrivning Minipris Köparnr Klubbat pris 145 Borås Snickerifabrik AB, 100 kr, 1930, Borås, VF Ytterstfors-Munksund AB, 1000 kr, 1918, Stockholm, bild/dek, VF Erik Laurent AB, 1000 kr, 1923, Sundsvall, bild/dek, VF 200 Verkstad, industri 148 Svenska Fläktfabriken AB, 1000 kr, 1960, Stockholm, VF Jonsereds Fabrikers AB, 100 kr, 1970, Jonsered, VF Bahco AB, 500 kr, 1965, Stockholm, bild, blankett, VF Atlas Copco AB, 25 kr, 1956, Nacka, VF Allmänna Svenska Elektriska AB ASEA, 5000 kr, 1962, Västerås, bild/dek, VF Allmänna Svenska Elektriska AB ASEA, 1000 kr, 1958, Västerås, bild/dek, VF Allmänna Svenska Elektriska AB ASEA, 100 kr, 1951, Västerås, bild/dek, VF Allmänna Svenska Elektriska AB ASEA, 1000 kr, 1950, Västerås, bild/dek, VF Allmänna Svenska Elektriska AB ASEA, 1000 kr, 1918, Västerås, bild/dek, VF Ackumulator Fabriks AB Tudor, 1000 kr, 1924, Stockholm, dek, hålmak, VF Baltic AB, 500 kr, 1917, Stockholm, VF Bofors AB, 100 kr, 1964, Bofors, mak, VF Helsingborgs Jern och Lerkärlsfabriks AB, 1000 kr, 1893, Helsingborg, 25x33 cm, dek, VF Kohlswa Jernverks AB, 5000 kr, 1918, Kolsva, 25x30 cm, dek, mak, VF Metallfabriks AB C.C. Sporrong & Co, 500 kr, 1947, Stockholm, bild, hålmak, VF Mohögs Mekaniska Verkstad AB, 1000 kr, 1930, Mohög, Sundsvall, VF Silver och Stål AB, 100 kr, 1937, Stockholm, VF Tillberga Gjuteri AB, 100 kr, 1917, Stockholm, 20x15 cm, VF Kjeflinge-Barsebäcks Jernvägs AB, 500 kr, 1906, Kjeflinge, bolagsord, hålmak, VF Oxelösunds Järnverks AB, 100 kr, 1938, Stockholm, VF Siljans Jernvägs AB, 100 kr, 1883, Leksand, dek, VF 250 Övrigt 169 Industribyrån, Revisionsavdelningen AB, 1000 kr, 1962, VF Femlex AB, 1000 kr, 1963, Göteborg, VF st Premieobligationer, , F 150 Utländska st Ryska obligationer och aktiebrevfrån , F st Franska aktiebrev från , bild/dek, VF st USA aktier från , bild/dek, VF st USA aktier från , bild/dek, VF st första VPC brev med bolagets logotype, , VF 75 Nr 156 Nr 160 Nr 161 Nr 163 Nr

12 MYNTAUKTIONER I SVERIGE AB SVERIGES LEDANDE HANDELSPLATS med 2 4 myntauktioner varje år Vi bedriver Sveriges äldsta auktionsverksamhet för mynt och genom kopplingen till expertisen inom Svenska Numismatiska Föreningen kan ingen annan aktör stoltsera med en sådan samlad kompetens och erfarenhet som vi. Vi sätter stort värde på att erbjuda Dig som kund god service och stor flexibilitet. Vi har ett stort och välriktat kundregister med kapitalstarka köpare såväl inom Sverige som utomlands. När Du säljer genom oss ges Dina objekt en omsorgsfull presentation. Den tryckta auktionskatalogen är förstklassig och har ett bestående värde. Vi erbjuder förmånliga provisioner och ger en snabb, säker och tydlig redovisning av försäljningslikviden. Vi är även anslutna till Europas största samlingsplats för seriösa auktioner. Hela det ekonomiska överskottet från vår verksamhet går till vetenskaplig forskning och publicering samt annat som gagnar såväl Svenska Numismatiska Föreningens medlemmar som det numismatiska intresset i övrigt. Myntauktioner i Sverige AB Banérgatan Stockholm info@myntauktioner.se - Telefon:

Vi besöker Jernkontoret torsdagen den 14 september kl

Vi besöker Jernkontoret torsdagen den 14 september kl Nr 3 - Årgång 38 - juli 2017 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Vi besöker Jernkontoret torsdagen den 14 september

Nr 106. Nr 107. Nr 110. Nr 112. Nr 114. Nr 122. Nr 124

Nr 106. Nr 107. Nr 110. Nr 112. Nr 114. Nr 122. Nr 124 Nr 106 Nr 107 Nr 110 Nr 112 Nr 114 Nr 124 Nr 122 127 4623 Sydsvenska kredit AB 100 kr 1917 Malmö F 100 128 5165 Värdeförvaltning, AB 500 kr 1918 Göteborg VF 50 Försäkring 129* 1251 Försäkrings AB Svenska

SFHV:s AUKTION # 68. Välkomna till. Auktionen hålls på Kungl. Myntkabinettet Sveriges Ekonomiska Museum Slottsbacken 6, Stockholm. Nr 4 - Årgång 34 - Nov 2013 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Välkomna till SFHV:s AUKTION # 68 lördagen den 30 nov

VÄLKOMNA TILL SFHVs ÅRSMÖTE Denna kallelse till Årsmötet kommer att kompletteras och visas på vår hemsida så snart tid och plats har bestämts.

VÄLKOMNA TILL SFHVs ÅRSMÖTE Denna kallelse till Årsmötet kommer att kompletteras och visas på vår hemsida så snart tid och plats har bestämts. Nr 1 - Årgång 40 - januari 2019 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Torsdag 24 januari 2019, kl 18 (efter ordinarie

kostnadsfritt. I händelse av flera identiska bud skall förtur ges åt det först poststämplade. Skriftliga uppdrag ställs till auktionskommisarien. Jubileumsauktion # 60 auktionsregler Jubileumsauktion # 60 hålles söndagen den 18 okt 2009 kl. 13.00 på Kungl. Myntkabinettet, Sveriges Ekonomiska Museum, Slottsbacken 6, Stockholm. Visningen börjar kl.

SFHVs auktion # 72. Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.se

SFHVs auktion # 72. Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.se Nr 5 - Årgång 36 - okt 2015 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 72 Lördagen den 14 nov

SFHVs auktion # 73. Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet.

SFHVs auktion # 73. Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. Nr 2 - Årgång 37 - april 2016 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 73 Lördagen den 21

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 61

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 61 Nr 3 Årgång 31 - April 2010 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 61 onsdagen den

FASTIGHET/BYGG ESTATE/CONSTRUCTION FÖRSÄKRING - INSURANCE GRUVOR - MINES HANDEL - TRADE JÄRNVÄG/SPÅRVAGN - RAILROADS KEMI/LÄKEMEDEL/TVÄTT - CHEMISTRY

FASTIGHET/BYGG ESTATE/CONSTRUCTION FÖRSÄKRING - INSURANCE GRUVOR - MINES HANDEL - TRADE JÄRNVÄG/SPÅRVAGN - RAILROADS KEMI/LÄKEMEDEL/TVÄTT - CHEMISTRY FASTIGHET/BYGG ESTATE/CONSTRUCTION 28 Betel, AB, kr, 1886, Malmö, GA.326, bild, storlek 24 x35, kv.ef 200 29 Fastighets AB Humle, 1 000 kr, 1913, Malmö, GA.1035, bild, kv.ef 150 30 Fastighets AB Strömsnäs,

SFHV:s ÅRSMÖTE. Hedersmedlemmen

SFHV:s ÅRSMÖTE. Hedersmedlemmen Nr 2 - Årgång 24 - Mars 2003 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates SFHV:s ÅRSMÖTE tisdagen den 1 april kl 18.00 i Aktiespararnas lokaler på Rådmansgatan

VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 77

VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 77 Nr 2 - Årgång 39 - april 2018 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 77 Lördagen den 5 maj

RATOS HISTORIK bolagets tillkomst, utveckling och nuläge

RATOS HISTORIK bolagets tillkomst, utveckling och nuläge Nr 4 - Årgång 32 - Okt 2011 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Vi besöker börsföretaget RATOS Drottniggatan 2, Stockholm

Riksarkivet Marieberg Fyrverkarbacken 13, Stockholm

Riksarkivet Marieberg Fyrverkarbacken 13, Stockholm Nr 5 - Årgång 38 - dec 2017 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Tisdagen den 23 januari 2018 kl 14.30 besöker vi Riksarkivet

www.historiskavardepapper.press.se

www.historiskavardepapper.press.se Nr - Årgång - Mars 004 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkomna till SFHV:s 49:e AUKTION lördagen den 7 mars

Välkomna till SFHV:s AUKTION # 53. lördagen den 8 april kl. 11.00 med visning från kl 10.00

Välkomna till SFHV:s AUKTION # 53. lördagen den 8 april kl. 11.00 med visning från kl 10.00 Nr 2 Årgång 27 - Mars 2006 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkomna till SFHV:s AUKTION # 53 lördagen den

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 62 lördagen den 13 nov 2010 kl med visning från kl

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 62 lördagen den 13 nov 2010 kl med visning från kl Nr 6 - Årgång 31 - Okt 2010 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 62 lördagen den 13

SFHVs auktion # 71. OBS! Lokalen! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.

SFHVs auktion # 71. OBS! Lokalen! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper. Nr 3 - Årgång 36 - maj 2015 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 71 Lördagen den 30 maj

Fastigheter längs den svenska järnvägen

Fastigheter längs den svenska järnvägen Dec. 2005 Fastigheter längs den svenska järnvägen Page 1 Uppdrag Näringsdepartementet har gett Jernhusen i uppdrag att medverka till att stationer och verkstäder utvecklas och ställs till operatörernas

Vad är Cityindex? alla Sveriges städer

Vad är Cityindex? alla Sveriges städer 1 Vad är Cityindex? Hoten mot stadskärnan från både externhandel och e-handel har debatterats flitigt i media och andra kanaler. Vad är egentligen stadskärnan och hur ser utvecklingen ut i våra städer?

VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 76

VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 76 Nr 4 - Årgång 38 - okt 2017 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 76 Lördagen den 18 november

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 57

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 57 Nr 2 Årgång 29 - April 2008 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 57 lördagen den

Yrkesutbildningens sak är vår! Vi yrkesutbildar från gymnasiet - genom arbetslivets alla skeden

Yrkesutbildningens sak är vår! Vi yrkesutbildar från gymnasiet - genom arbetslivets alla skeden Yrkesutbildningens sak är vår! Vi yrkesutbildar från gymnasiet - genom arbetslivets alla skeden Praktiska Vårt uppdrag Att med enastående yrkesutbildningskompetens och största engagemang lotsa var och

e-registreringsbevis AKTIEBOLAG

e-registreringsbevis AKTIEBOLAG 1 (17) Org.nummer: Firma: Adress: Internationella Engelska Skolan i Sverige AB Nytorpsvägen 5 A 183 53 TÄBY Säte: Registreringslän: Anmärkning: Stockholms län, Stockholm kommun Detta är ett privat aktiebolag.

SFHVs auktion # 74. Sheraton Stockholm Hotel. VÄLKOMNA TILL SFHVs ÅRSMÖTE 2017 VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet

SFHVs auktion # 74. Sheraton Stockholm Hotel. VÄLKOMNA TILL SFHVs ÅRSMÖTE 2017 VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet Nr 4 - Årgång 37 - nov 2016 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 74 Lördagen den 19 nov

CITYKLIMATET I BORÅS 27 OKTOBER

CITYKLIMATET I BORÅS 27 OKTOBER CITYKLIMATET I BORÅS 27 OKTOBER 2017 VARFÖR BRYR SIG FASTIGHETSÄGARNA OM STADSKÄRNAN? Svar: Fastigheter är (oftast) inte flyttbara! Stadens utveckling är avgörande för fastighetsbranschen. Oavsett hur

TRRs metodik för uppsagda baseras på: Nuläge

TRRs metodik för uppsagda baseras på: Nuläge Vad gör TRR? Hur står det till idag då? Då och då uppstår situationer då ändrade förutsättningar tvingar företagsledningen att förändra företagets organisation. Vissa gånger med expansion och nyrekrytering

Skandia onsd. den 28 januari 2015 kl. 18.00. SFHVs auktion # 70. OBS! Ny lokal! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL

Skandia onsd. den 28 januari 2015 kl. 18.00. SFHVs auktion # 70. OBS! Ny lokal! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL Nr 4 - Årgång 35 - okt 2014 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 70 Lördagen den 29 november

Fordonsgas Sveriges klimatsmartaste drivmedel. Roland Nilsson E.ON Gas Sverige AB Fordonsgas Sveriges klimatsmartaste drivmedel Roland Nilsson E.ON Gas Sverige AB Det jobbiga först Vi människor släpper ut för mycket koldioxid i atmosfären därför har EU formulerat klimatmålen 20/20/20

Lönejämförelse från till

Lönejämförelse från till Lönejämförelse från 2010-09-30 till 2016-10-01 Myndighet Tjänstebenämning Datum Median Genomsnittslön 10:e percentil 90:e percentil Lägsta lön Högsta lön TINGSRÄTTER ALLINGSÅS TINGSRÄTT DOMSTOLSSEKRETERARE

Så mycket har bostadsrättspriserna ökat kommun för kommun

Så mycket har bostadsrättspriserna ökat kommun för kommun PRESSMEDDELANDE 2016-09-07 Så mycket har bostadsrättspriserna ökat kommun för kommun Priserna på bostadsrätter har de senaste åren stigit markant i hela landet. De låga räntorna och en generell bostadsbrist

Unik kartläggning visar: Här har bostadspriserna i Sverige stigit minst de senaste tio åren

Unik kartläggning visar: Här har bostadspriserna i Sverige stigit minst de senaste tio åren PRESSMEDDELANDE 2017-06-27 Unik kartläggning visar: Här har bostadspriserna i Sverige stigit minst de senaste tio åren Bostadspriserna har över de senaste tio åren stigit rejält i hela landet. Men i vissa

Skyltade stråk. Detaljkartor. Sevärdheter. Turförslag. Turistleder. Trafikinfo

Skyltade stråk. Detaljkartor. Sevärdheter. Turförslag. Turistleder. Trafikinfo Tabell 3-1 1 ALINGSÅS* ATMG 02 25 0 + 2 2 2 1 2 1 2 2 ALINGSÅS en 92 50 40 + + 1 3 1 2 3 1 Gröna kartan 3 (landsbygd) i botten 3 ARVIKA en 02 14 + + + 2 1 1 1 2 3 2 4 AVESTA en 87 20 ( ) 1 0 1 0 2 2 2

Samarbete mellan Svensk Bowling och ICA MAXI

Samarbete mellan Svensk Bowling och ICA MAXI Samarbete mellan Svensk Bowling och ICA MAXI Lördagar vecka 9, 10 och 11 kommer SBHF och Svenska Bowlingförbundet att ha ett samarbete med ICA Maxi-butiker runtom i Sverige. Samarbetet är ett unikt tillfälle

CITYKLIMATET FALKENBERG 2014

CITYKLIMATET FALKENBERG 2014 CITYKLIMATET FALKENBERG 2014 SYFTE Att ekonomiskt beskriva hur detaljhandel och annan servicenäring utvecklas i våra stadskärnor Rapporten är framtagen av WSP i samarbete med Fastighetsägarna GER SVAR

SVERIGES STÖRSTA FÖRENINGAR! BRF-RESPONS ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING

SVERIGES STÖRSTA FÖRENINGAR! BRF-RESPONS ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING SVERIGES STÖRSTA FÖRENINGAR! BRF-RESPONS 2019 50 ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING BRF-RESPONS Säljstöd för er som vänder er till svenska bostadsrättsföreningar. Marknadsföringskampanj med

BRF-RESPONS ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING

BRF-RESPONS ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING BRF-RESPONS 2017 50 ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING BRF-RESPONS Säljstöd för er som vänder er till svenska bostadsrättsföreningar. Marknadsföringskampanj med Marknadsrespons För snabbare

Pizzafavoriter i Sverige 2011, fem-i-topp

Stödpedagoger inom yrkeshögskolan

Stödpedagoger inom yrkeshögskolan Stödpedagoger inom yrkeshögskolan Kompetensrådsträff NKR, 8 oktober Lisa Östbring, omvärldsanalytiker MYH Lisa.ostbring@ Beviljade utbildningsplatser inom yrkeshögskolan med avslut 08-0 efter utbildningsområde

Analys av utvecklingen i Skövde

Analys av utvecklingen i Skövde 1 Handeln 2009 Analys av utvecklingen i Skövde 2 Analys av handelns utveckling i Skövde 2009 Skövde toppar nationella handelssiffror - överträffar högt ställda förväntningar Skövdes totala handelsindex

Utredning Distriktsindelning Svenska Bangolfförbundet Remissversion

Utredning Distriktsindelning Svenska Bangolfförbundet Remissversion Utredning Distriktsindelning Svenska Bangolfförbundet Remissversion 2019-01-21 Dagens indelning Sydsvenska Bangolfförbundet omfattar: Skåne län, Blekinge län, Kalmar län, Kronobergs län och Jönköpings

Centralt rikstäckande ramavtal fr.o.m 2016-03 Paket Avtalspris/besök Lilla: 4 besök / år (1 st / kvartal) 2.595 kr Mellan: 8 besök / år (2 st / kvartal) 2.395 kr Stora: 12 besök / år (1 st / månad) 2.195

Anpassning Betyg/ poäng. upplägg och genomförande Betyg/ poäng

Anpassning Betyg/ poäng. upplägg och genomförande Betyg/ poäng Utredningsplatser Af-2012/237135 Anbudsgivare AMO/leveransort Innehåll, upplägg och genomförande Betyg/ poäng Anpassning Betyg/ poäng Pris poäng Totalpoäng Resultat Inda Support Arvika 1/ 16,5 0 10 26,5

CITYKLIMATET ALINGSÅS 2014

CITYKLIMATET ALINGSÅS 2014 CITYKLIMATET ALINGSÅS 2014 SYFTE Att ekonomiskt beskriva hur detaljhandel och annan servicenäring utvecklas i våra stadskärnor Rapporten är framtagen av WSP i samarbete med Fastighetsägarna GER SVAR PÅ:

hos oss är du alltid i centrum!

hos oss är du alltid i centrum! hos oss är du alltid i centrum! Elite Hotels of Sweden erbjuder klassiska hotell som är centralt belägna i större svenska städer, från i söder till Luleå i norr. De flesta av hotellen återfinns i anrika

KONTAKTOMRÅDEN. Avdelningsstyrelsen har beslutat att dela in landet i kontaktområden enligt medföljande bilaga. Till kontaktpersonen vänder:

KONTAKTOMRÅDEN. Avdelningsstyrelsen har beslutat att dela in landet i kontaktområden enligt medföljande bilaga. Till kontaktpersonen vänder: 1 KONTAKTOMRÅDEN Avdelningsstyrelsen har beslutat att dela in landet i kontaktområden enligt medföljande bilaga. Till kontaktpersonen vänder: du som medlem dig när du behöver hjälp i någon facklig fråga

BiMe trucks och andra satsningar på biogas Roland Nilsson

BiMe trucks och andra satsningar på biogas Roland Nilsson E.ON Gas Sverige AB BiMe trucks och andra satsningar på biogas Roland Nilsson Lite siffror om E.ON Gas Runt 100 anställda i bolaget. 25 000 kunder. 1.3 miljarder kronor i omsättning. Fordonsgasaffären

BRF-RESPONS ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING BRF-RESPONS 2018 50 ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING BRF-RESPONS Säljstöd för er som vänder er till svenska bostadsrättsföreningar. Marknadsföringskampanj med Marknadsrespons För snabbare

Adresslista NVS-kontor

Adresslista NVS-kontor oktober 2007 1(9) Adresslista NVS-kontor Alstermo Alstermo Värme & Sanitet Aspvägen 13, Box 4, 360 75 ALSTERMO Tel 0481-61485, fax 0481-61487 Bo Andersson bo.andersson@nvs.se mobil 070-682 28 75 oktober

Huvudmän utan samarbete inom Matematiklyftet läsåret 2015/16 2015-02-12, Dnr 2014:1041

Huvudmän utan samarbete inom Matematiklyftet läsåret 2015/16 2015-02-12, Dnr 2014:1041 AB PARTS & PAOMEES 7 1 ACADEMEDIA FRIA GRUNDSKOLOR AB 10 1 ALE KOMMUN 49 3 ALINGSÅS KOMMUN 36 2 AL-ZAHRAA AKADEMI AB 9 1 ARVIKA KOMMUN 111 6 ASKERSUNDS KOMMUN 16 1 AVESTA KOMMUN 19 1 AXEDINSKOLAN AKTIEBOLAG

BLEKINGE TINGSRÄTT , DOMSTOLSHANDLÄGGARE ,

BLEKINGE TINGSRÄTT , DOMSTOLSHANDLÄGGARE , Lägsta, högsta samt medellön för och efter revisionen 1 april 2018, därtil utfall i procent per myndighet. I de fall det är mer än fem personer i respektive tjänstebenämning så anges dessa separat. Myndighet

Statens inköpscentral Box 2218 103 15 Stockholm Upprättat av Projektnamn Dokumenttyp Mattias Ek Fordonsförhyrning Bilaga 1 c, Kravspecifikation

Statens inköpscentral Box 2218 103 15 Stockholm Upprättat av Projektnamn Dokumenttyp Mattias Ek Fordonsförhyrning Bilaga 1 c, Kravspecifikation 2012-03-16 1 (8) Bilaga 1 c Kravspecifikation Övrig förhyrning 1 Introduktion 1.1 Avgränsning Denna kravspecifikation gäller för fordon som inte förhyrs i samband med annan resa, t.ex. flyg eller tågresa.

Privatekonomi och aktiesparande

Privatekonomi och aktiesparande Privatekonomi och aktiesparande Spara smart eller tråkigt? Privatekonomi och aktiesparande Spara smart eller tråkigt? Vilka är Unga Aktiesparare och vad vill vi? det enda ungdomsförbundet i Sverige för

Var fjärde domstol använder inte rättstolkar

Var fjärde domstol använder inte rättstolkar 1(6) Pressmeddelade den 23 februari 2011 Var fjärde domstol använder inte rättstolkar Var fjärde domstol i Sverige, 25 procent, ställer inte krav på att rättstolkar anlitas när de köper tolktjänster. Det

Utfall och medellön för resp domstol och kategori

Utfall och medellön för resp domstol och kategori Utfall och medellön för resp domstol och kategori Myndighet Tjänstebenämning Medellön Lägsta lön Högsta lön Utfall Högsta domstolen Domstolssekreterare 26827 24450 34300 Expeditionsvakt 24412 24266 24696

SFHV:s AUKTION # 58. Välkomna. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.press.se. Välkommen till

SFHV:s AUKTION # 58. Välkomna. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.press.se. Välkommen till Nr 4 Årgång 29 - Okt 2008 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 58 lördagen den

Sheraton Stockholm Hotel Tegelbacken 6, Stockholm, Mälarsalong D.

Sheraton Stockholm Hotel Tegelbacken 6, Stockholm, Mälarsalong D. Nr 1 - Årgång 39 - mars 2018 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Vi besöker Investor AB som fyllde 100 år 2016 Onsd.

ST inom Försäkringskassan 2015-05-19 Avdelning 102

ST inom Försäkringskassan 2015-05-19 Avdelning 102 BESKRIVNING AV FÖRSÄKRINGSKASSANS ORGANISATION KOPPLAD TILL ORGANISATION FÖR PARTSSAMVERKAN OCH ÖVER VILKA SEKTIONER SOM ST:S MEDLEMMAR TILLHÖR Förteckningen ska tydliggöra hur FK:s organisation är kopplad

Sheraton Stockholm Hotel Tegelbacken 6, Stockholm, Mälarsalong D. Nr 2 - Årgång 38 - april 2017 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 75 Lördagen den 6 maj

Dahl eshop. många smarta funktioner

Dahl eshop. många smarta funktioner Dahl eshop många smarta funktioner Dahl eshop många smarta funktioner Välkommen till Dahl eshop, butiken som är öppen även när vi har stängt. Här kan du handla när du vill, både från datorn, surfplattan

Bokningsstatus - lediga provtider, körprov behörighet A (motorcykel), på Trafikverket Förarprov

Bokningsstatus - lediga provtider, körprov behörighet A (motorcykel), på Trafikverket Förarprov Bokningsstatus - lediga provtider, körprov behörighet A (motorcykel), på Trafikverket Förarprov Uppgifterna i tabellerna på följande sidor är ögonblicksbilder och visar antal lediga provtider, antal bokade

Resultat utskick HER2006

Resultat utskick HER2006 Resultat utskick HER6 5 deltagande laboratorier har analyserat HER IHC laboratorier har analyserat HER ISH Material HER6 Materialet är detsamma som HER5 med tillägg av en lobulär cancer grad I I omkastad

Intelligent Infrastructure by Infracontrol. Since 1993

Intelligent Infrastructure by Infracontrol. Since 1993 Intelligent Infrastructure by Infracontrol Since 1993 Intelligent Infrastruktur Driftövervakning För många tekniska utrustningar lever ensamma Infracontrol Online Korta fakta om Infracontrol 30 personer

BRF-RESPONS st lokala kartläggningar för ökad försäljning

BRF-RESPONS st lokala kartläggningar för ökad försäljning BRF-RESPONS 2016 50 st lokala kartläggningar för ökad försäljning BRF-RESPONS Säljstöd för er som vänder er till svenska bostadsrättsföreningar. Marknadsföringskampanj med Marknadsrespons För snabbare

Välkommen till Max Matthiessen. Max Matthiessen är specialister på försäkringar, pensioner och kapitalplaceringar. Men det är trygghet vi levererar.

Välkommen till Max Matthiessen. Max Matthiessen är specialister på försäkringar, pensioner och kapitalplaceringar. Men det är trygghet vi levererar. 11-05-13 Välkommen till Max Matthiessen Max Matthiessen är specialister på försäkringar, pensioner och kapitalplaceringar. Men det är trygghet vi levererar. 2 Kort om Max Matthiessen 2011 Sveriges ledande

Sorteringsanvisningar

Sorteringsanvisningar Gäller fr o m 1 januari 2009 AdreSSerad Direktreklam (ADR) och Sändningar Sorteringsanvisningar Här finner du anvisningar för hur Sorterad ADR, och Sorterad Sändning ska vara ordnad när den lämnas in till

Förening Datum För.rapport Datum För.rapport Rösträtt Antal röster Röster/SDF Antal Kommentarer

Förening Datum För.rapport Datum För.rapport Rösträtt Antal röster Röster/SDF Antal Kommentarer Röstlängd 2016-2018 Uppdaterad 2018-09-05/MJ Förening 2016-2017 Datum För.rapport 2017-2018 Datum För.rapport Rösträtt Antal röster Röster/SDF Antal Kommentarer Bohuslän-Dals KF (6) 5/6 Hakefjordens KK

Depå-/kontoavtal för aktiesparklubb

Depå-/kontoavtal för aktiesparklubb Depå-/kontoavtal för aktiesparklubb Kopia av giltig ID-handling vidimerad av en person skall bifogas vid öppnande av depå hos Nordnetdirekt. Detta gäller för samtliga depåägare. Använd bifogad blankett

KONTAKTOMRÅDEN. Avdelningsstyrelsen har beslutat att dela in landet i kontaktområden enligt medföljande bilaga. Till kontaktpersonen vänder: KONTAKTOMRÅDEN Avdelningsstyrelsen har beslutat att dela in landet i kontaktområden enligt medföljande bilaga. Till kontaktpersonen vänder: du som medlem dig när du behöver hjälp i någon facklig fråga

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Lag om ändring i lagen (1998:1479) om kontoföring av finansiella instrument; SFS 2005:558 Utkom från trycket den 5 juli 2005 utfärdad den 16 juni 2005. Enligt riksdagens beslut

Samtliga belopp är i 2010-års penningvärde. 2006-2009-års intäkter kan vara justerade i beslutet. Ett fåtal företag är exkluderade

Samtliga belopp är i 2010-års penningvärde. 2006-2009-års intäkter kan vara justerade i beslutet. Ett fåtal företag är exkluderade AB Borlänge Energi Elnät REL00018 382 161 452 367 2,85% AB Kramfors Energiverk REL00094 87 135 98 999 2,15% AB PiteEnergi REL00149 344 465 420 942 3,40% Affärsverken Karlskrona AB REL00091 380 024 439

Investeringsstöd till äldrebostäder

Investeringsstöd till äldrebostäder Investeringsstöd till äldrebostäder Dokumentets innehåll: Sid 1: Trendrapport från bidragets start Sid 2: Beviljade bidrag, länsvis på karta Sid 3: Detaljrapport från bidragets start Sid 4: Trendrapport

Gasbil i Skåne ett självklar val!

Gasbil i Skåne ett självklar val! Gasbil i Skåne ett självklar val! 2009-11-17 - Mårten Johansson, Biogas Syd Samhälle och näringsliv stödjer Biogas Syd 1 Biogaspusslet har många aktörer Vad är biogas? -Metan-CH 4 -Koldioxid-CO 2 2 Biogas

Bilaga 1 b Kravspecifikation Reserelaterad förhyrning

Bilaga 1 b Kravspecifikation Reserelaterad förhyrning 2012-03-16 1 (7) Bilaga 1 b Kravspecifikation Reserelaterad förhyrning 1 Introduktion 1.1 Avgränsning Denna kravspecifikation gäller för fordon som förhyrs upp till 30 dygn. Delområdet kallas Reserelaterad

Alfabetisk förteckning över tidningslägg i stort format som är i så dåligt skick att de inte kan plockas fram

Alfabetisk förteckning över tidningslägg i stort format som är i så dåligt skick att de inte kan plockas fram Alfabetisk förteckning över tidningslägg i stort format som är i så dåligt skick att de inte kan plockas fram Rödmarkerade tidningar finns dock på mikrofilm Aftonbladet 1866-1868, 1870-1877, 1879-1880,

Landsting/region Andel avlidna, % Hjärnblödning Hjärninfarkt Alla

Landsting/region Andel avlidna, % Hjärnblödning Hjärninfarkt Alla WEBBTABELL 1 Andel avlidna inom 90 dagar, landstings-/regionjämförelser 2014. Justerat i statistisk modell för skillnader i kön, ålder och medvetandegrad. L = statsistiskt signifikant lägre än riksgenomsnittet.

Informationsmemorandum CAFÉ LOTSUTKIKEN

Informationsmemorandum CAFÉ LOTSUTKIKEN Informationsmemorandum CAFÉ LOTSUTKIKEN INLEDANDE INFORMATION Café Lotsutkiken AB Avsikten med detta informationsmemorandum är att intresserade parter ska beredas möjlighet att genomföra en inledande värdering

Lunarstorm Del 1 Del 1 Del 2 Del 2

T3 Airframe. det perfekta displaysystemet SPARA ARBETE TRANSPORT TID & PENGAR

T3 Airframe. det perfekta displaysystemet SPARA ARBETE TRANSPORT TID & PENGAR T3 Airframe det perfekta displaysystemet SPARA ARBETE TRANSPORT TID & PENGAR T3 Airframe - ger oslagbar flexibilitet och stabilitet med ett fåtal skickligt utformade komponenter. Med vårt nya, unika och

VARFÖR RÄTTVIS HANDEL? Klyftan mellan de allra rikaste och de allra fattigaste har ökat de senaste decennierna.

VARFÖR RÄTTVIS HANDEL? Klyftan mellan de allra rikaste och de allra fattigaste har ökat de senaste decennierna. FAIRTRADE REGION VARFÖR RÄTTVIS HANDEL? Klyftan mellan de allra rikaste och de allra fattigaste har ökat de senaste decennierna. VAD ÄR RÄTTVIS HANDEL? Rättvis handel är ett handelssamarbete baserat på

MANAGEMENT SYSTEM CERTIFICATE

MANAGEMENT SYSTEM CERTIFICATE MANAGEMENT SYSTEM CERTIFICATE Certifikatsnummer: 2006-SKM-AE-1118 Företaget ursprungligen certifierat: 15, juni, 1998 Certifikatets giltighet: 30, juni, 2015-30, juni, 2018 Härmed intygas att ledningssystemet

MANAGEMENT SYSTEM CERTIFICATE

MANAGEMENT SYSTEM CERTIFICATE MANAGEMENT SYSTEM CERTIFICATE Certifikatsnummer: 2006-SKM-AQ-2335 Företaget ursprungligen certifierat: 11, december, 1996 Certifikatets giltighet: 30, juni, 2015-30, juni, 2018 Härmed intygas att ledningssystemet