Lär med Skogen i Skolan



Relevanta dokument
Skogen ger 1000 möjligheter

Kvalificering. Final. Anmälan. Vinster 1:an :- 2:an 5.000:- 3:an 3.000:- 4:an 2.000:-

Ett modernt läromedel där bok och webb hänger ihop

Kvalificering. Final. Anmälan. Vinster

Vad är Skogen i Skolan?

Tjänsteskrivelse Utredning naturskola

SKOGEN I SKOLAN. Innehåll KUNSKAP OM SKOG FÖR LÄRARE OCH ELEVER

VERKSAMHETSUTVECKLING I FÖRSKOLAN GENOM AKTIONSFORSKNING

INTRODUKTION Välkommen till bok-och-webben i Svenska A

Jällagymnasiets gymnasiesärskola. Nationellt och Individuellt program

Utvärdering och Enkätunderlag

Syfte och målsättning med en kommunikationsplan

Mål - Naturbruksprogrammet GY årig utbildning

IKT-Strategi. En strategi för det pedagogiska arbetet med informations- och kommunikationsteknik, IKT

FUTURE CITY. Framtidens ingenjörer

Lärandet. Lekfullhet. Vårt Kunskapscenter får genom praktiska och mer sinnliga aktiviteter barn och unga intresserade av energi och miljö

Vägledning. till dina studier på lärarprogrammet. Gäller antagning hösten 2009

Verktyg för Individanpassad SFI

Innehåll: Vision. Riktlinjer. Mål. Organisation - Medlemmar - Ledningsgrupp - Ordförande - Verksamhetsledare - Kommungrupper. Ekonomi.

Råd till mentor och annan personal

SKOGEN I SKOLAN. Innehåll KUNSKAP OM SKOG FÖR LÄRARE OCH ELEVER

Lektionsupplägg: Varför behövs miljömålen?

Skogsstyrelsen för frågor som rör skog

Fortbildningsdagar. i teknik & naturvetenskap

Mode. Drivkrafter. tävling TEKNIK. Motivation. Entreprenörskap. naturvetenskap. innovationer. kreativitet MILJÖ. samarbete KRETSLOPP NYFIKENHET ANSVAR

Februari september 2011

Multimediasuccén från Storbritannien är här!

Hur kan de som har LSS-stöd bestämma mer?

EU PÅ SCHEMAT. Torsdagen den 19 april Luleå tekniska universitet

Vanliga frågor från lärare, rektorer och tjänstemän

Hållbarhetsråd i Gullspångs kommun. Handlingsplan för

SKOGEN I SKOLAN Årskurs 1-3 Elevmaterial

INSIKT nr 4 årgång vetlanda.pingst.se

Övningen är hämtad från där du själv kan bidra med övningar och inspireras av andra utomhuspedagoger.

Skogen i Skolan. Kurserna vänder sig i första hand till dig som arbetar som eller kommer att arbeta som pedagog med barn i alla åldrar, från F-9.

GRAFISK MANUAL Förbundet Unga Forskare Grafisk manual, 1:a uppl., juni 2010

Studieplan/handledning för cirkeledare till. Läsa tillsammans med äldre!

Landsbygdsdepartementet (2011) Konkurrenskraft kräver jämställdhet

Allemansrätten en unik möjlighet

Arbetsrätt för den som är verksam inom skola, fritidshem och förskola

Mediekompetens och digital kompetens samhälle och skola utvecklas med IT och medier

Prata pedagogik - ett fortbildningsarkiv Resultatförbättring genom kollegialt lärande. Läs detta först om startpaketet

RUC Matematiksatsningen. Projektledning

Volym. Till Läraren. Kristina Lutteman Per-Anders Nilsson. Specialpedagogiska skolmyndigheten

Frågor i anmälan till handledarutbildningen för matematiklärare

Vision med Mera Skog i Västerbotten

SERBISKA KULTURFÖRENINGEN SLOGA RAPPORT UPPSALA DEN 29 JUNI 2010 SESIG SOMALISKA ERITREANSKA SERBISKA INTERNET GRUND, FAS 1

Ädellövskog för framtiden: Skötsel och naturvård i praktiken

Kunskap Direkt din skogliga rådgivare på webben

Ljungbergsrapporten Ljungbergsrapporten 2018

FÖRSKOLEKLASSDAGARNA 2014

NATURBRUKSPROGRAMMET INRIKTNINGAR HÖSTEN 2011 DJURVÅRD LANTBRUK

Erfarenheter av en skola på vetenskaplig grund en (kritisk) betraktelse

Min kunskap om vårt samhälle. Lärarhandledning. Bokens syfte och upplägg: Så här använder du boken:

starten på ett livslångt lärande

Ansökan nr 2 om statsbidrag för Komvux, bidragsåret 2016.

Attraktiva fritidshem

Ansökan om bidrag för lokala naturvårdsprojekt - sammanställning

Rapportering till Roslagens Sparbanks Stiftelser för projekt Färsna Naturcentrums naturdagar ett läromedel för alla elever i Roslagen

Max18skolan årskurs 7-9. Delaktighet

HEJ! Skolorna ska under två valfria veckor samla så många respoäng som möjligt genom att gå, cykla eller resa kollektivt till och från skolan.

LÄRARSTUDERANDE OCH IT

Vad skulle chefen säga...

Mål, friutrymme, process

Lång handledning. Jag läser om resor. Eva Eriksson

IT-plan för Risebergaskolan. Vision och målsättning. IT-organisation. Tekniska förutsättningar. Kompetens Personal

SVENSKA BÅTUNIONENS INFORMATIONSHANTERING. SBU:s IT-kommitté. Rapport

Författningsstöd Förskolans arbete med matematik, naturvetenskap och teknik

ANSÖKAN OM RÄTT TILL BIDRAG FÖR PEDAGOGISK OMSORG Enligt 25 kap. 10 skollagen.

Framtidens lekplatser

Utbildningen Service inom äldreomsorg

elever tar ställning. Kom med ni också i Skolval 2010!

Skolinspektionens uppdrag Skolinspektionen granskar förskolan. Skolinspektionen

Besök i kommunala verksamheter samt uthyrning av kommunala lokaler

Innan du fyller i blanketten är det viktigt att du läser informationen på DO:s webbplats, se

Fritidshemssatsningen

Skogens trivsel- och upplevelsevärden

NätVerkstan Bli medlem i NätVerkstan och du får tillgång till värdefull expertkunskap och ett nätverk av samlade erfarenheter.

Lesson study - Att lära av varandra. Staffan Åkerlund

Bilaga 4 till Tre år med Mångfald på slätten (OVR306) Sammanställning deltagare i aktivitet. 1. Hur motiverad är du att genom aktiva åtgärder främja

Att utveckla läromedel

Förskola 2013/2014. Hållbar utveckling. Sofia Franzén Kvalitetscontroller. Augusti 2015

V E R KSA M H E TSB E R Ä T T E LSE 2010

Slutrapport, Lokala naturvårdssatsningen - LONA

PRAO åk 8 vecka 13 och Vecka 14 är Påsklov och eleverna är också lediga annandag Påsk vecka 15!

Pedagogisk kartläggning av nyanlända elever

EN KUNSKAPSKÄLLA FÖR ALLA SKOGSÄGARE

Ritade Tecken. för dem som behöver kommunicera med stöd av tecken

Bilder på framsidan: Vuxenliv 2 ute på årstidsspaning, arbete med Ipad och laborativ matematik

Östergötlands regionala skogsnäringsstrategi Framtagandet av strategin och fortsatt arbete framåt

Vad handlar boken om? Mål och förmågor som tränas: Eleverna tränar på följande förmågor: på läger Lärarmaterial. Författare: Kirsten Ahlburg

Lokal Pedagogisk planering

SCHEMA LÄSÅRET 2013/2014

Norrköping augusti 2011

sätergläntan skola LÄSÅRSUTBILDNINGAR väv sömnad trä smide

Ansökan om bidrag för Fiska med alla Timrå kommun ansöker om bidrag med kronor för

Förslag till riktlinjer för avgifter inom utbildningsverksamheterna grundskola och gymnasieskola

Strukturen i gymnasieskolans ämnesplaner

orebro.se/lundbyskolan LUNDBYSKOLAN Upplevelseresor

Utvecklingsmedel till förebyggande arbetet mot våld och förtryck i hederns namn

Transkript:

Lär med Skogen i Skolan

Skogen i Skolan har många grenar Naturkunskap och naturvetenskap Vår svenska skog är mycket mer än bara natur. Skogen är en naturresurs som ger oss mat, arbete, papper, virke, energi och massvis med kunskap. Det svenska folkhemmet bygger i stor utsträckning på de tillgångar som finns i vår variationsrika natur. Att lära känna sin skog är också att lära sig mycket om miljö, ekologi, djurliv och friluftsliv. Den svenska skogen har många historier att berätta. En del men långt ifrån alla handlar om tomtar och troll. Vår svenska skog berättar även vårt lands kulturhistoria. Med sin mångskiftande och färgstarka natur har skogen kommit till skolan för att stanna! Skogen i Skolan har utvecklats under snart 30 år. Projektet har funnit sin form i ett nära samarbete mellan skola och skogsnäring. Bland alla som arbetar för Skogen i Skolan finns Skogsindustrierna, Skogsägarna, SLU, Skogsstyrelsen, Skog- Forsk och STFI, Skolverket och fackliga organisationer. Samverkansprojektet Skogen i Skolan har gjort skogen till ett läromedel och till en skolsal. Skogen i Skolan lockar många. Under ett läsår brukar mer än 100.000 elever och omkring 15.000 lärare delta i Skogen i Skolans aktiviteter. Många besöker någon av de 900 skolskogar som byggts upp för att främja tematisk och ämnesinriktad utbildning. Ibland handlar det om naturkunskap, ibland om naturvetenskap. För lärare och lärarutbildare är Skogen i Skolan ett uppskattat forum för utbildning och kompetensutveckling. Skogen i Skolan ger många konkreta tips om allt ifrån skogsbiologiska studier till hur man gör ett studiebesök vid högteknologiska sågverk och massaindustrier. Att bygga en egen kolmila och att göra sitt eget papper ger andra insikter, bland annat om den kulturhistoria som för inte så länge sedan var en del av vårt vardagsliv. Insiktsfulla är även arrangemang som Skogens Dagar. De arrangeras i landets större städer där det är särskilt vårt att nyttja naturens tillgångar i undervisningen.

Ännu mera att studera Skogen i Skolan har producerat en rad läromedel och idématerial, med tips och idéer hur skogen kan användas i skolan. Skogen i Skolan ger bl a ut en egen tidning, den heter naturligtvis Skogen i Skolan! Tidningen har en pedagogisk inriktning och kommer ut fyra gånger per år. Tidningen Skogen i Skolan kan beställas kostnadsfritt från kansliet i Umeå. Bland andra läromedel kan nämnas Lära med skolskogen. Den boken berättar om allt från hur man skaffar sig en skolskog till hur man bygger vindskydd med byggbeskrivningar och ritningar. Lära med skolskogen innehåller naturligtvis också mängder med tips hur man arbetar i skolskogen. Ett annat läromedel heter För det vilda, som handlar om djur på land och i vatten. För det vilda innehåller övningar som åskådliggör samspel, samband och ekologiska begrepp, i förlängningen ger de förståelse för sambanden mellan människor, djur och miljö. Vårt senaste läromedel är interaktivt och finns på CD det kommer att distribueras under året. Information om CD-skivan och annan information om Skogen i Skolan finns tillgänglig på webben. Håll alltid ett öga på webbadressen http://www.skogeniskolan.se Annan värdefull skogsinformation finns på adressen http://www-forest.slu.se

Ta gärna kontakt! Skogen i Skolan finns i hela Sverige. Projektledningen finns i Umeå och ute i länen finns ett stort antal kontaktpersoner med anknytning till skola och skogsnäring. Tillsammans arbetar vi för att sprida kunskap om skogen bl a genom utbildning uppmuntras lärarna att nyttja skogen som läromedel. Du som vill veta mera kan vända dig till någon av nedanstående nyckelpersoner: Bo Nilsson är ordförande för Skogen i Skolan. Han träffas på telefon 090-786 68 51 eller via e-post till Bo.Nilsson@univex.umu.se Karl Jäghagen är projektledare. Han träffas på telefon 090-786 66 49 eller via e-post till Karl.Jaghagen@univex.umu.se Billy Ederlöf är koordinator. Han träffas på telefon 090-786 68 58 eller via e-post till Billy.Ederlof@univex.umu.se Maud Lie är informatör. Hon träffas på telefon 090-786 68 51 eller via e-post till Maud.Lie@univex.umu.se Skogen i Skolan kan också nås via adressen: Univex, Umeå universitet, 901 87 UMEÅ Faxnumret är 090-786 67 09. Skogen i Skolan har också en webbplats: http://www.skogeniskolan.se Därifrån kan du också nå den gemensamma e-postadressen: skogeniskolan@univex.umu.se