Flippat lärande. högstadiet

Relevanta dokument
Verktyg för bedömning och lärande - kan IT va nåt?

Verksamhetsplan 2012/13 Grundskolan

Flippad högskoleutbildning? Blended learning i campusförlagda professionsutbildningar

IKT-PEDAGOGISK PLAN ORUST KOMMUN/ VERKSAMHET FÖR LÄRANDE ( version )

Digitala möjligheter i huslig ekonomi

O:MEET 11 augusti. Synligt lärande. Mötesplats för kollegialt lärande av och med pedagoger i vår egen kommun.

Lärande i en digital kontext : idag och imorgon

Syftet med digitalt lärande 1-TILL-1 I ETT SAMMANHANG

SIKTA IKT Viveka Gulda Annika Möl er Larsson Lisa Stenström

IT i skolan. Vem är jag? Förstelärare, lärare i historia och religion på Bromma gymnasium. Föreläsare, lärarutbildare. Skribent, läromedels författare

Digitalisering i skolan

Reviderad pedagogisk metodik

Individanpassad pedagogik Vägen till kunskap. Simon klarade skolan mot alla odds

IKT-plan Aspenässkolan 2018/2019

Kan logga in och ha strategier för att minnas sitt lösenord. Kan ta hand om och hanterar sin enhet. Kan starta och stänga av sin enhet.

Förslag till Nationell strategi för skolans digitalisering

Hagaskolans IT-plan. Hur jobbar du med kommunikation på dina lektioner?

Välkomna Kontaktpersoner BoB

IT-strategi. Essviks skola 2015

Kursplaner E-Trainer E-Trainerutbildningen består av 6 st delkurser.

Processtödjarspår 27/1 2011

O:MEET 13 augusti. Mötesplats för kollegialt lärande av och med pedagoger i vår egen kommun. Tisdag 13 augusti 2013 Nya restaurangen Brattebergsskolan

NYA MALMÖ LATIN MLF KONFERENS HTG 16SEPTEMBER JONAS HEDMAN

Lyckas med digitala verktyg i skolan Pedagogik, struktur, ledarskap

DIGITAL KOMPETENS I GRUNDSKOLAN

VISÄTTRASKOLANS IT-UTVECKLINGSPLAN

Learning study ett utvecklingsprojekt

Lgr 11 Nya kursplaner Nytt betygssystem

Vi är glada att kunna erbjuda kommunens pedagoger och skolledare det senaste inom IKT-fortbildning och detta med SIKTA (Skolans IKT-Arbete i Lund)!

Studiedag. tisdag 7/1

Om mig själv. Spellararen.se. Felix Gyllenstig Serrao. Förstelärare, projektledare och bloggare. Arbetar som förstelärare på Frölundaskolan i Göteborg

Användande av Google Apps For Education

Blended Learning Trollhättan

Dagens program Trender och nyheter á la Gleerups Lars Åkerblom, ansvarig digital utveckling & Marcus Ander, konceptutvecklare

Handlingsplan för skolutveckling med hjälp av digitala verktyg

Lokaler måndagen den 27 oktober 2014

Digitala verktyg vid examination av lärare Annelie Bodén Karlstads universitet

Elevers digitala kompetens och användning av IT för bättre måluppfyllelse

IKT och mänskliga rättigheter det globala klassrummet

Strategi för digital kompetens i Pedersöre kommun

Nätsäkert. Om datorer och internet för elever i Karlshamns kommun

Skoldatatek i utveckling Gunilla Almgren Bäck, Mölndal

STUDIEDAG OM IT & LÄRANDE

Hur kan vi studera effekterna av digitala läromedel? Åke Grönlund Örebro universitet

Lära digitalt. #lärdig. En föreläsningsserie med forskande kollegor

VT-16. Missa inte vårens nyheter eller gamla favoriter!

PDA515 Barns tidiga lärande med fokus på tal, skrift och matematik ur ledarperspektiv, 30 högskolepoäng

Pedagogisk IT handlingsplan för Långsjö och Skansbergsskolan

Inledning Väcker intresse och introducerar ämnet

Lokal pedagogisk planering Läsåret

RÖNNBYSKOLAN 2 IKT-VERKTYG - BEDÖMNING FÖR LÄRANDE. Dan Svanbom

Kursplan ENGELSKA. Ämnets syfte. Mål. Innehåll. Insikt med utsikt

I Sverige har tre av fyra erfarenheter av psykisk ohälsa antingen egen eller som närstående. Ändå är tystnaden utbredd.

Pedagogik för digitaliserad undervisning

+1 (6) Krusboda skola. Lokal IT plan HT2013 VT2014

Digitalkunskap år 1-6

Formativ bedömning i matematikklassrummet

Förstår studenter vad jag säger? Svar på minuten. Att använda mobiltelefoner för direkt studentåterkoppling

Leda digitalisering Ale ht17

PROGRAMMERING I SKOLAN Utbildning av kollegor på Carlssons skola CECILIA CHRISTIANSEN ULRIHCA MALMBERG

GeoGebra. - som digital lärresurs. Sandra Johansson Matematikutvecklare Pedagogisk inspiration Malmö

Bedömning för lärande

LÄRARSTUDERANDE OCH IT

PARKSKOLANS IT-strategi för bättre lärande

Textkompetenser, Genre och Literacitet

I huvudet på en skolledare

Lärarens kompetenser. -utifrån ramverket TPACK. Handledare: Roger Johansson, Pernilla Nilsson Kommundag

Utvecklingsplan för IT inom BUN

Att arbeta med öppna uppgifter

Hur kan skolledare skapa förutsättningar för ett formativt förhållningssätt hos sina lärare?

Digitaliseringen av skolan

Diskussionsfrågor till Att sätta betyg

Arbetsformer - (Multiple Items)s profil

Att förbättra språkundervisning med hjälp av sociala medier och öka data- och internetkunskap och flexibilitet i lärande.

Skolverkets arbete med skolans digitalisering

En analys om denna fallande skolprestation i Sverige.

IKT-plan Stocksunds RE

Pedagogisk IT-handlingsplan för Långsjö- och Skansbergsskolan

KURSKATALOG HT-15 Med spännande nyheter & gamla favoriter!

Änggårdsskolans IKT Plan

Arbetsplan Norrsätraskolan /18

Att förfina elevens lärande - en utveckling av undervisningen och en kvalitetsförbättring av skolan. - Ett skolledarperspektiv på Learning Study

Digitalisering i skolan och vuxenutbildningen

Lic-Forskarskola för lärare och förskollärare: Vetenskapen i skolan skolan i vetenskapssamhället (CSIS)

The 3D Classroom gör det komplexa enklare att förstå!

Storvretaskolans IT-plan 2017/18

Mitt pedagogiska minne. IKT och lärande med PIM3

Blended Learning Trollhättan

I Linköpings inriktningsdokument för IKT-utveckling i grundskola anges följande mål för pedagogerna: 3

Carl von Linné 300 år

Digital kompetens och pedagogisk digital kompetens

Synpunkter kring framtidens skola - Annedalsskolan

IT-strategi för bättre lärande. Värdegrund. Utveckling & Lärande. Kompetens & Omvärld

Formativ bedömning i matematikklassrummet

Fånga dagen. - ett projekt om konsten att skriva för årskurs 7-9. Leicy O L S B O R N Björby. Bakgrund

3. Nyanserad och framåtriktad respons

Storvretaskolans IT-plan 2013/14

APL-matris Aktivitetsledare Elevens namn:

Statsbidrag för utbildning i svenska för invandrare 2014

Särskild utbildning för vuxna

Transkript:

Flippat lärande på högstadiet

Flippat klassrum Ny metod? Bergman/Sams 2007 Spridning! Traditionell undervisning: Kommer först Genomgång Hemläxa Flippad undervisning: Kommer först Förberedelser, Genomgång, Quiz, frågor, reflektion, Kommer sen Göra läxuppgifter Kommer sen Lektionsarbete, uppgifter, samarbete.

Flippat lärande? Defini&oner f l i p Förändrad inlärningsmiljö Lärandekultur i förändring Innehåll med en avsikt Professionella lärare Utrymme och tid till kollaborativt lärande. Fysiskt anpassad miljö Möjligheter till elever att samarbeta Lämna rollen som föreläsare. Öka elevens ansvar. Inget som sker över en natt Inte bara film. Kontrollera om de förstår. Kreativa arbetsuppgifter. Individualisering. Aktivt förändringsarbete. Transparens & samarbete. Vetenskaplighet. Lång resa. Nödvändigt med stöd.

Professionell lärare Ruben Puentedura - SAMR 1 2 3 4 Substitution Teknik ersätter gammalt. Ingen utmaning. Vi använder datorer som skrivmaskiner eller informationskanal. Augmentation Här kommer hemsidorna in. Ersättningen blir något mer som inte går att göra annars. Vi lägger ut kursplaner, information, power points etc. Informationen förändras. Modification Förändring. Det vi arbetar med blir utvecklat. En ny kontaktyta. Eleverna kan hänvisas till uppgifter, länkar, material som finns online. Uppgifter förändras. Från kartbok till Google Earth t.ex. Redefinition - Saker som inte tidigare varit möjligt. Flippade klassrum, sociala medier, papperslös undervisning, molntjänster etc.

Mishra & Koehler - TPACK Teknisk kompetens (TK) Kontext Pedagogisk kompetens (PK) Ämneskompetens (CK)

Universities won t survive. The future is outside the traditional campus, outside the traditional classroom. Distance learning is coming on fast. Peter Drucker, 1997

Varför jobbar jag som jag gör? Ny klass 2008: Inte önskade resultat. Ny läroplan 2011: Förändrade krav - förändrade möjligheter Stoffträngsel och tidsbrist- 19/79/42 Ny arbetsplats: Möjlighet till 1-1

Varför jobbar jag som jag gör? Ny klass 2008: Inte önskade resultat. Ny läroplan 2011: Förändrade krav - förändrade möjligheter Stoffträngsel och tidsbrist- 19/79/42 Ny arbetsplats: Möjlighet till 1-1

Varför jobbar jag som jag gör? Ny klass 2008: Inte önskade resultat. Ny läroplan 2011: Förändrade krav - förändrade möjligheter Stoffträngsel och tidsbrist- 19/79/42 Ny arbetsplats: Möjlighet till 1-1

Mitt digitala klassrum Planering Genomförande Utvärdering

Planering Förberedelser: Video, film, artiklar, Bilder Quiz: Google forms - Flubaroo

Planering Förberedelser: Video, film, artiklar, Bilder Quiz: Google forms - Flubaroo

Planering Förberedelser: Video, film, artiklar, Bilder Quiz: Google forms - Flubaroo

Planering Förberedelser: Video, film, artiklar, Bilder Quiz: Google forms - Flubaroo

Planering Förberedelser: Video, film, artiklar, Bilder Quiz: Google forms - Flubaroo

Genomförande Snabbgenomgång: Det mest väsentliga. Diskutera: Förberedelser bearbetas. Peer questions/instruktions: Eleverna får vara varandras resurser. Kreativa uppgifter: Använda kunskaper. Inte bara digitalt. Individualisering: Utdelade uppgifter

Genomförande Snabbgenomgång: Det mest väsentliga. Diskutera: Förberedelser bearbetas. Peer questions/instruktions: Eleverna får vara varandras resurser. Kreativa uppgifter: Använda kunskaper. Inte bara digitalt. Individualisering: Utdelade uppgifter

Genomförande Snabbgenomgång: Det mest väsentliga. Diskutera: Förberedelser bearbetas. Peer questions/instruktions: Eleverna får vara varandras resurser. Kreativa uppgifter: Använda kunskaper. Inte bara digitalt. Individualisering: Utdelade uppgifter

Genomförande Snabbgenomgång: Det mest väsentliga. Diskutera: Förberedelser bearbetas. Peer questions/instruktions: Eleverna får vara varandras resurser. Kreativa uppgifter: Använda kunskaper. Inte bara digitalt. Individualisering: Utdelade uppgifter

Genomförande Snabbgenomgång: Det mest väsentliga. Diskutera: Förberedelser bearbetas. Peer questions/instruktions: Eleverna får vara varandras resurser. Kreativa uppgifter: Använda kunskaper. Inte bara digitalt. Individualisering: Utdelade uppgifter

Genomförande Snabbgenomgång: Det mest väsentliga. Diskutera: Förberedelser bearbetas. Peer questions/instruktions: Eleverna får vara varandras resurser. Kreativa uppgifter: Använda kunskaper. Inte bara digitalt. Individualisering: Utdelade uppgifter

Genomförande Snabbgenomgång: Det mest väsentliga. Diskutera: Förberedelser bearbetas. Peer questions/instruktions: Eleverna får vara varandras resurser. Kreativa uppgifter: Använda kunskaper. Inte bara digitalt. Individualisering: Utdelade uppgifter

Förtydligade mål Vad kräver läroplanen? Vad kräver jag?

Förtydligade mål Vad kräver läroplanen? Vad kräver jag?

Förtydligade mål Vad kräver läroplanen? Vad kräver jag?

Förtydligade mål Vad kräver läroplanen? Vad kräver jag?

Sociala medier Möjlighet att kommunicera. De som har svårt muntligt. Påminnelser

Resultaten då? Forskning Mycket pekar på positiva resultat (inga svenska). Clintondale High School, Michigan Hela skolan flippades. engelska från 49% -> 81% Matematik från 56% -> 87% Carl Wieman: 41% mot 74% Egna resultat: Andel F minskat, andel C ökat. Tydliga resultat på de som deltar. Också problem att få med en del elever.

Är det nåt nytt då? Den pedagogiska teologin Förförståelse är inget nytt! Tekniken har möjliggjort nya vägar. Inte bara video! Den demokratiska läxan. Ökat möte med eleven. Aktivera eleven Tvinga eleven Formativt och summativt

Positivt & negativt Positivt: Lättare att ta igen Mer lärartid. Lära i egen takt. Kollaborativt lärande Negativt: Skärmtiden? Arbeta hårdare - Alla vill inte med! Behövs verkligen läraren? Att utmana föräldrar, elever och kollegor är ibland svårt. Förtroende