GRANSKNING MARKNADSFÖRING Vi kommer att granska alla de stora livsmedelskedjorna och deras olika insatser för påverkan av marknaden och reklamjippon, men det kommer successivt och detta dokument kommer att kompletteras löpande, även beroende av den hjälp vi får av våra medlemmar. Men det finns inte på långa vägar så mycket att dra fram, som just nu COOP bjudit på med sin nya riksomfattande omorganisation. Nya grepp som COOP nyligen lanserat är detta: - ALLTID BRA PRIS PÅ VAROR SOM ÄR VIKTIGA FÖR DIG OCH DIN FAMILJ - aktionen med 5%-ig prissänkning på vissa varor - 5% rabatt för medlemmar på tisdagar!
OBS Välkommen tillbaka har många lämnat båten? Det låter bra men, som med alla aktioner och reklam, är syftet att påverka oss konsumenter alltså något annat och kräver här en granskning.
Prissänkningar: Skinkan kostade, ordinarie pris, 627:50 per kilo. Räknas detta till viktiga varor för dig och din familj eller bara en vara som kan sänkas med 5% för att förvirra? Varför finns inte några basvaror med i denna satsning? Jämförbar skinka finns hos WILLYS för 348:- kilot. Vi har mest hittat varor som inte är vardagsmat utan udda varor som behöver puffas för att kunna säljas, ofta mycket dyra och där man utelämnat kilopriset och bara lockar med rabatteringen.
Vissa av varorna avråder vi helt från att köpa, som t ex Viktväktarnas soppor där energipriset (kr/100 kcal) ligger skyhögt på 61:35 (jämför med medelvärdet för all vår konsumtion av livsmedel som ligger runt 3:-/100 kcal) eller anger timkostnaden för att leva på denna vara Vid normalkonsumtion 2400 kcal/dygn, alltså 24 timmar med 61:35 kr/tim ger en kostnad på 1472:- per dygn! Produkten är alltså energifattig och dyr! Trots det markeras den med stickern Alltid bra pris. COOP har alltså åtagit sig att påverka oss som inte är uppmärksamma. Förra veckan kostade denna ost 156:67 per kilo och har alltså höjts med 4,25 % medan somliga andra varor prissänkts med 5 %. Denna skivade ost är fortfarande Alltid bra pris. Vi får alltså tipset att betala för att vi inte kan använda osthyvel och inte köpa andra ostar för bra priser t ex för 59:90, som man lockar med ibland (i alla kedjor).
Veckan innan: Notera att man ibland använder förpackningsstorleken för att variera priset: Se det skrattretande exemplet KAVIAR, där förpackningsstorleken är det enda som varierat. COOP s egen kaviar kostar 86:84/kg i 190 grams förpackning och 69:83 kr/kg i 300 g förpackning (båda märkta med ALLTID BRA PRIS medan WILLYs kaviar i 300 g förpackning (ELDORADO) kostade 13:90 eller 46:33 per kg. COOP s pris är alltså inte ALLTID BRA PRIS!
Udda produkter som säljs i liten omfattning: En annan produkt som inte många brukar köpa, är den vegetariska kaviaren gjord på tång. Definitivt en sällanköpsvara. Uppoffringen för COOP kan inte vara många konor, men det blir ju ytterligare en etikett om sänkta priser. Men det verkar inte vara en sänkning då skylten bakom från augusti anger 245:- per kilo (=24:50 per burk!).
Är popcorn en produkt som man säljer mer av bara för att det påstås att priset är sänkt? Knappast, då behovet av popcorn inte kommer från föräldrarna och barnen bryr sig inte om en sänkning av priser. Laktosfri mjölk är en mycket diskutabel produkt. Endast ett fåtal av oss skulle behöva hålla igen på laktos p g a laktosintollerns, men tillverkarna har passat på att propagera för den och samtidigt höja priset rejält Att påstå att 16:50 ALLTID ÄR ETT BRA PRIS kan verkligen diskuteras. Vårt förslag om KONSUMENT-mjölken där man drygar ut Gammeldags fullfet mjölk med hälften vatten ger ju ett literpris på runt 6:- samt sänker laktoshalten med hälften (och fett samt protein samtidigt!). Detta är en bättre förändring av konsumtionen för en bättre hälsa för en större del av oss konsumenter och 10:- lägre kostnad per liter! Det betyder många 1000 kronor per år i en barnfamilj! Ge hellre några kronor mer till bönderna än att skoja med oss konsumenter på detta sätt.
Nu en examensfråga efter tidigare exempel: Vad menar man? En fullständigt obegriplig prisinformation, med en soppa av impulser, Alltid bra pris, Nytt lägre pris, kupong som Unilever betalar och en läcka om att kilopriset troligen låg på 74:88 men vad ligger det på nu? Genomsnittspriserna för riktig majonnäs i burk ligger mellan 35:- och 47:- och varför duger inte gamla hederliga glasburkar? Allt för att vilseleda oss konsumenter. Detta dokument kommer att kompletteras löpande, så spar länken och kolla lite då och då. Hör gärna av dig med kommentarer, det är ju konsumenterna som nu ska yttra sig! Sprid detta till dina vänner och lämna synpunkter i din butik! Läs vad som finns publicerat senaste åren här på bloggen: http://bengtingerstam.wordpress.com/ för mer info i Facebook på dessa tre Facebooksidorna: KONSUMENT-FORUM https://www.facebook.com/bengt.ingerstam KONSUmindre https://www.facebook.com/pages/konsumindre/162663327101451?v=wall Konsumentsamverkan https://www.facebook.com/groups/194319576738/ KONSUMENT-FORUM Konsumenternas egen organisation E-post: konsument-forum@konsumentsamverkan.se Länk till bloggen: http://bengtingerstam.wordpress.com/