Slöjd. Grönt, lönt och skönt!

Relevanta dokument
Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

Kursplanen i ämnet slöjd

Lokal pedagogisk planering för årskurs 4 i ämnet textilslöjd

Del ur Lgr 11: kursplan i slöjd i grundskolan

Centralt innehåll. Estetisk framställning. Material, redskap och tekniker. Estetisk verksamhet i samhället. Ämnesspecifika begrepp

Esko Mäkelä. Lektor i slöjd vid Konstfack Lektor i pedagogiskt arbete vid Umeå universitet

Idé och formgivning Skolan strävar efter att eleven:

Tema Drömmar. Kunskapsmål Efter avslutat arbete skall eleven ha förmåga att:

Broskolans. röda tråd i Slöjd

Ämnets syfte och roll i utbildningen Mål att sträva mot

Syftet med undervisningen i slöjd är att eleverna ges utvecklar sin förmåga att:

Beställningsuppdraget i Åk9 - ett samarbete mellan skola och förskola

eck utv relativt väl ecklade utv goda relativt väl ecklade elativt väl förhållandevis stor utv lade och r 213

matrisen, tanke och praktik Bedömning Luis Stubing Orminge Skola, Nacka

Teknik. Betyg E. Tillfälle att undersöka, reflektera och ifrågasätta produkter och tekniska system.

Beställningsuppdraget i Åk9 - ett samarbete mellan skola och förskola

Formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap, verktyg och hantverkstekniker.

Kommentarmaterial till kursplanen i slöjd

Teoretiskt, praktiskt eller som i SLÖJDEN? En liten skrift om varför slöjden är ett så viktigt skolämne.

Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av år 5 enligt nationella kursplanen

Slöjdprojektet årskus 9

Slöjd. Innehåll. Bedömningsmatriser sid. 2. Ramar och regler för betygssättning sid. 11. Hela eller delar av kunskapskraven sid.

Hem- och konsumentkunskap inrättad

Kommentarmaterial till kursplanen i slöjd

Individuell utvecklingsplan HT Namn. Myrans Heldagsskola

Elevsamtal med eleverna kring deras lärande

Centralt innehåll. Bildframställning. Redskap för bildframställning. Bildanalys. Ämnesspecifika begrepp. Bildframställning.

1. Kursplaner för särskild utbildning för vuxna 7

Lektion 1 PRESENTATION AV MIG OCH DIG VARFÖR HAR VI SLÖJD? VEM BESTÄMMER VAD VI SKA GÖRA? REGLER OCH SÄKERHET

Slöjdens arbetsprocesser - Orientering i slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering.

HÖGSKOLAN FÖR DESIGN OCH KONSTHANTVERK

Nationella skolplaner i hemkunskap (hämtat från skolverket)

Bedömningsstöd i slöjd

Slöjdens estetiska och kulturella uttryck

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM SÄRSKILD UTBILDNING FÖR VUXNA GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Informationshäfte. - Ett koncept för skolor om hållbar utveckling och socialt entreprenörskap

Trä- och metallslöjds planering Olaus Petriskolan, Örebro

Slöjd. Innehåll. Bedömningsmatriser sid. 2. Ramar och regler för betygssättning sid. 14. Hela eller delar av kunskapskraven sid.

Att bedöma och sätta betyg i slöjd utifrån Lgr11

Verksamhetsidé för Solkattens förskola

BILDKONST. Läroämnets uppdrag

Broskolans röda tråd i Hemkunskap

LÄROPLANEN EN HELHET. Att se den röda tråden. Balli Lelinge,

Bildkonst. Läroämnets uppdrag årskurs 1 2. Allmän beskrivning av läroämnet bildkonst

Entreprenörskap i styrdokumenten

Upplägg 12 oktober. Reformerna innebär bl a. Kursplan Del 1: Föreläsning ca 30 min. Nya reformer i den obligatoriska skolan

Mål för Banvaktens Förskola Läsåret 2013/2014

SKOLA KURSPLANER Motiv- och syftestexter

Plan för hur fritidshemmens uppdrag att stimulera elevernas utveckling och lärande kopplas till förskoleklass och de obligatoriska skolformerna

Fastighetslabbets koppling till Läroplanen för grundskolan (Lgr 11)

Individuella utvecklingsplaner IUP

Elevens val Johan Skytteskolan

Funktionell kvalitet VERKTYG FÖR BEDÖMNING AV FÖRSKOLANS MÅLUPPFYLLELSE OCH PEDAGOGISKA PROCESSER

Lärare med inriktning mot arbete i 7-9 samt gymnasieskolan

FORMGIVNING. Ämnets syfte

Teknikprogrammet (TE)

SLÖJD. Läroämnets uppdrag

Dagens pass. Lgr, Lpo??? Lgr 11 Läroplanens innehåll och struktur

Fritidshemmets syfte och centrala innehåll

FORMGIVNING. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

Pedagogisk planering i matematik; Tal i bråkform, decimalform och procentform. Ur Lgr 11 Kursplan i matematik.

Handlingsplan för Ulvsätersgårdensförskola,

Mål för Markhedens Förskola Läsåret 2013/2014

Mål för Häcklinge Förskola / Leoparden Läsåret 2013/2014

Handlingsplan För Gröna. Markhedens förskola 2014/2015

Titel: Själv eller tillsammans? Författare: Fehmi Duraku Nyckelord: studieplaner, eget arbete, grupparbete, barnperspektiv, pedagogperspektiv.

Handlingsplan för. Valbo förskoleenhet. Förskola Markheden Avdelning Gröna 2015/2016

VARFÖR TEKNIK I FÖRSKOLAN? VARFÖR TEKNIK I SKOLAN?

PROGRAMVERKSAMHET 2016

Västra Vrams strategi för

Skola KURSPLANER Motiv- och syftestexter

LSL210, SLÖJD, Formgivning, 30 högskolepoäng

Du har ett ENKElT bildspråk och man förstår ditt arbetes budskap. Du har använt teknikerna, verktygen och materialen på ett olika och BrA sätt

Elevens utvecklingsmål

Arbetsplan för Luossavaaraskolans fritidshem

Vem är du att bestämma över mig

Handlingsplan för XXX förskola, läsåret:

3 Förskoleklassen. Förskoleklassens syfte och centrala innehåll

KOPPLING TILL LÄROPLANEN

Från kalvhjärna till mikromat Kopplingar till läroplanen (Lgr11) för årskurs 4-6

Lpfö98/rev2016 och Spana på mellanmål!

Avdelning Blå. Handlingsplan för Markhedens Förskola 2015/ Sid 1 (17) V A L B O F Ö R S K O L E E N H E T. Tfn (vx),

Måldokument för fritidshemmen inom Vård & bildning i Uppsala kommun

3 Förskoleklassen. Förskoleklassens syfte och centrala innehåll

Norra förskoleområdet. Fokusområde verksamhetsåret "Mångsidig kommunikation i möjligheternas förskola "

Skolans uppdrag är att främja lärande där individen stimuleras att inhämta och utveckla kunskaper och värden.

Hållbar utveckling - vad, hur, när, varför?

TORPASKOLANS FRITIDSHEM

Barn- och utbildningsnämnden Datum 1 (5) Barn- och utbildningsförvaltningen Förskoleområde Kompassen LVP 2016/17

Lokal arbetsplan läsår 2015/2016

Lokal arbetsplan läsår 2015/2016

GEOGRAFI HISTORIA RELIGION och SAMHÄLLS- KUNSKAP

Grundlärare med inriktning mot arbete i F-3 samt åk 4-6

hem- och konsumentkunskap

Kurs: Religionskunskap. Kurskod: GRNREL2. Verksamhetspoäng: 150

Plan mot diskriminering och kränkande behandling. Högtofta Förskola

Om ämnet Idrott och hälsa

Handlingsplan för. Guldsmedens förskola 2014/2015. Lådbilen Grön

Normer och värden (Detta är ett fast och ständigt återkommande inslag i vår verksamhet).

Transkript:

Slöjd Grönt, lönt och skönt!

I slöjden utvecklas många viktiga förmågor Alla behöver en handlingsberedskap i sitt dagliga liv. Att utifrån en uppgift eller egen idé planera, prova, erfara, lösa och värdera utvecklar lärandet på ett sätt som är till nytta genom hela livet. Alla människor ställs dagligen inför frågor som kräver att de är kreativa och problemlösande förmågor som utvecklas i och genom skolans slöjdämne. Arbetet i slöjden är konkret, man ser direkt resultatet av sina överväganden och handlingar. Eleverna är i högsta grad delaktiga genom hela processen. Arbetsprocessen består av idéutveckling, övervägand en, genomförande och värdering allt under en ständig växelverkan. Detta ger engagemang och gör att lärandet känns meningsfullt och på riktigt. Människans behov av att skapa, göra, förändra och utveckla sin omgivning är ytterligare en dimension av slöjdämnet. Den ökande gör-det-själv-rörelsen där många människor upplever tillfredställelse när de arbetar med material och redskap i ett eget skapande bekräftar detta. Att vara elev i slöjden GENOM SLÖJDEN förstår man hur olika handlingar och beslut hänger ihop. Eleven får lösa verkliga problem och upptäcker själv till exempel hur valda material och hantverkstekniker fungerar. Kunskap och erfarenhet av hantverk, redskap och verktyg är en väsentlig del av slöjdundervisningen. Själva slöjdföremålet är oftast det viktigaste för eleven. Men lika viktig är varje arbetsprocess, där elevens engagemang, beslut, erfarenheter och dokumentation förenas i nya kunskaper. Kursplanen i slöjd omfattar fyra långsiktiga mål, beskrivna i form av övergripande förmågor som eleverna ska utveckla i ämnet: 1. Formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap, verktyg och hantverkstekniker. 2. Välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet och utifrån kvalitets- och miljöaspekter. 3. Analysera och värdera arbetsprocesser och resultat med hjälp av slöjdspecifika begrepp. 4. Tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck. Att analysera och värdera arbetsprocesser och resultat är ständigt pågående under ett slöjdarbete. Syftet med att dokumentera sitt arbete i ord och bild är att synliggöra tankekedjan, att kunna argumentera och diskutera med andra. Dokumentation av processen är ett sätt att synliggöra lärandet i görandet. Föreställningsförmåga, att förutse och lösa svårigheter innan de har uppstått, är en viktig förmåga inte bara i slöjd. Med hjälp av relevanta begrepp och uttryck kan man diskutera möjligheter och svårigheter med andra. Att lära genom att skapa hör framtiden till, och slöjden har här ett unikt bidrag att lämna till människors utveckling. (Roger Säljö)

Slöjd är grönt I läroplanen betonas arbetet för en hållbar utveckling. I slöjden utvecklas medvetenheten om detta utifrån fyra Å: ÅTERHÅLLSAM att vi bara ska konsumera det vi behöver med tanke på ekologiska, ekonomiska, sociala och etiska aspekter i ett globalt perspektiv. ÅTERANVÄND att vi använder det som producerats som det är. Att vi byter, skänker, lånar och delar saker med varandra. ÅTERBRUK att vi tar till vara producerat material och lagar, förändrar, gör om samt använder det till något nytt och annat än vad det var tänkt till från början. ÅTERVINN att allt som inte längre kan användas ska hamna på rätt ställe i kretsloppet. Exempelvis PETflaskor återvinns och blir tyg. Slöjd är lönt Allt som är producerat bygger på att någon har haft en idé eller sett ett behov, och sedan omsatt detta till en verklig produkt. Nyfikenhet, initiativförmåga, att samarbeta och våga prova är delar i ett kreativt och problemlösande förhållningssätt. Genom att genomföra ett slöjdarbete med arbetsprocessens alla delar får eleven förutsättningar att utveckla dessa förmågor. Ett begrepp som sammanfattar dessa är entre prenöriellt lärande. Att vara kunnig i slöjd innebär att ha ett företagsamt förhållningssätt. Eleven tränar genom att fullfölja hela arbetsprocessen, oavsett om det gäller att förverkliga en egen idé eller utgå ifrån en given uppgift. Den egna arbetsinsatsen blir i relation till det färdiga resultatet konkret. Att analysera och reflektera bidrar till självkännedom om det egna sättet att lära. Slöjd är skönt Att slöjda handlar också om att må bra. Slöjdarbete ger en inre ro och tillfredställelse. När vi arbetar med olika material, exempelvis då tråden löper mellan fingrarna eller när handen stryker över en täljd yta, utsöndras lugn och ro-hormonet serotonin som får oss att må bra och ökar vår koncentrationsförmåga. Trenden i samhället där allt fler fixar, stickar, stylar, odlar, bakar, målar, snickrar slöjdar visar på att alla har ett inre behov av att skapa, eller att stanna upp och bara vara. Slöjd är aktiv vila. Slöjdämnets ställning bygger på undervisningens bidrag till en allsidig personlig utveckling och utvecklingen av förmågor som alla människor har användning av. Skolverkets kommentarmaterial till kursplanen

Exempel ur kursplanens centrala innehåll. I slöjden finns det plats för alla de praktiska, formmässiga och estetiska uttryck som har funnits, finns i dag och som kommer att finnas imorgon. Här är några exempel på hur olika kombinationer av färg, form och material påverkar slöjdföremåls estetiska uttryck. Hur olika kombinationer av färg, form och material påverkar slöjdföremåls estetiska uttryck. Hur symboler och färger används inom barn- och ungdomskulturer och vad de signalerar.

Foto: Anan Kaewkhammul Mode och trender, vad dessa uttryck signalerar och hur de påverkar individen. Foto: Björn Ullhagen Foto: Lasse Kristensen Slöjd och hantverk i Sverige och andra länder som uttryck för etnisk och kulturell identitet.

Medlemsservice: 0770-33 03 03 Box 122 29, 102 26 Stockholm lararforbundet.se Lärarförbundet juni 2014. Grafisk form: Åsa Nilsson, AB Grafisk Stil.