Att skriva B-uppsats I. UPPSATSENS DISPOSITION. Titelsida Utformas enligt bifogade mall.



Relevanta dokument
Att skriva uppsats I. UPPSATSENS DISPOSITION. Titelsida Utformas enligt bifogade mall.

Vi skall skriva uppsats

Strukturen i en naturvetenskaplig rapport

B-uppsatsen: mål, krav, bedömning

Institutionen för språk och litteraturer HANDLINGSPLAN FÖR EXAMENSARBETEN 1

Skriva B gammalt nationellt prov

Artikel/reportage år 9

Syftet med en personlig handlingsplan

912 Läsförståelse och matematik behöver man lära sig läsa matematik?

Svenska som andraspråk, år 8

Jämförelse länder - Seminarium

Introduktion till Open 2012

Arbetsgång och arbetsfördelning för uppsatser på termin 6 ht11. Framtaget av Sanna Tielman Lindberg. Ändringar sedan vt11 är understrukna

Ämnesdidaktik Ht-12 (3 hp + 3 hp)

Erfarenheter från ett pilotprojekt med barn i åldrarna 1 5 år och deras lärare

Krigsreportage inbo rdeskriget i Bosnien

Uppdrag: Huset. Fundera på: Vilka delar i ditt hus samverkar för att elen ska fungera?

Planering - LPP Fjällen år 5 ht-16

Examensarbete är det en kurs? Inst. för Samhällsbyggnad 2009

Det är bra om även distriktsstyrelsen gör en presentation av sig själva på samma sätt som de andra.

LPP laboration. Förmågor: Centralt innehåll: Kunskapskrav:

BibliotekMitt.se. Riktlinjer för Boktips, Artiklar, Arrangemang, Utställningar Arrangemang mm

Södervångskolans mål i svenska

Anvisningar för ansökan om bedömning av reell kompetens för grundläggande och/eller särskild behörighet

NS3042, Språkkonsultprogrammet, Kurs 3, 30 hp

Kampanj kommer från det franska ordet campagne och innebär att man under en tidsbegränsad period bedriver en viss verksamhet.

TIMREDOVISNINGSSYSTEM

Lathund för pedagoger Grundskola med:

Kiwiböckerna metod och begrepp

Resan som började med ett slut

Teckenspråk och tolkning I, 30 hp Delkurs 2: Svenskt teckenspråk V, 7,5 hp TTA115

Så kan du arbeta med medarbetarenkäten. Guide för chefer i Göteborgs Stad

PRÖVNING I SVENSKA 2

Sammanställning kursutvärdering

Skapa en rapport med snygg formatering, rubriker, sidnummer och innehållsförteckning

SVENSKA ÖVERGRIPANDE MÅL FÖR ÅR 6, 7, 8, 9: LYSSNA

Upplägg och genomförande - kurs D

Rutin för lönegrundande medarbetarsamtal

Institutionen för Orientaliska språk Mellanösterns språk och kulturer 4. Formalia: Att skriva uppsats

Enkätresultat. Enkät om språkanvändningen i utbildningen på KTH. Datum: :32:26

Systematiskt kvalitetsarbete

Om examination och skriftliga examensuppgifter

Samhällskunskap 1 9 hp

DEMOKRATI 3 DEMOKRATINS VILLKOR

Enkätresultat för elever i åk 9 i Borås Kristna Skola i Borås hösten Antal elever: 20 Antal svarande: 19 Svarsfrekvens: 95% Klasser: Klass 9

Samtals- och dokumentationsunderlag Språk och erfarenheter

Bedömningsanvisningar Del I vt 2010 Skolverket har den beslutat att provet i matematik A för vt 2010 inte ska återanvändas.

Dagens program Bedömning Kaffe Entreprenöriellt lärande tar till vara elevernas kreativitet

DISKUTERA. Kursplanen i samhällskunskap KOMMUNAL VUXENUTBILDNING PÅ GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

BLI EN BÄTTRE SKRIBENT! Texttyper, struktur, citat, språk och planering!

Syftet är att öka medvetenheten dels om vilka språkliga handlingar som krävs i ämnet, dels om vilka som utförs.

PRÖVNINGSANVISNINGAR

Bedömningsgrunder och kriterier för examensarbete. Studenten ska för respektive omdöme:

UPPGIFT: SKRIV EN DEBATTARTIKEL

Bild Engelska Idrott

Johannelunds teologiska högskola Kurskod ET 304 (EG 304, EN 304)

Bedömningsuppgift i geografi och svenska (se kraven och bedömning för svenska längre ned)

Vad är det att vara en bra brandman? Vad kan man då?

G2E, Grundnivå, har minst 60 hp kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav, innehåller examensarbete för kandidatexamen

Lathund till Annonsportalen

Datorövning 2 Statistik med Excel (Office 2007, svenska)

Planera och framföra ett högtidstal

Utveckla arbetsmiljö och verksamhet genom samverkan

Bilaga B Kartläggningsmaterial - Litteracitet Samtals- och dokumentationsunderlag avkodning, läsning, läsförståelse och skrivning

Vetenskaplig text. Exempel på typer av vetenskapliga texter. Uppgiften

Introduktion till Dexter och andra separata instruktioner finns på

Intyg om erfarenhet och lämplighet att undervisa som lärare i gymnasieskolan

4-3 Vinklar Namn: Inledning. Vad är en vinkel?

INSTUDERINGSFRÅGOR TILL PROVET

Anvisningar för uppsatskursen Konstvetenskap 2 (717G02)

Triple Jump Klinisk examination

Kreativ kursdesign. Studieanvisningar. 2.5 högskolepoäng. Kurskod: PEA908

ELEV- HANDLEDNING (Ansökan via webben)

Hävarmen. Peter Kock

LATIN SPRÅK OCH KULTUR

Elevinflytande i planeringen av undervisningen. BFL-piloter Mats Burström

När du som vårdpersonal vill ta del av information som finns hos en annan vårdgivare krävs det att:

Religioner I Asien. Hinduism, buddhism, taoism, shinto, zen. Etik och moral

Matematik. Bedömningsanvisningar. Vårterminen 2009 ÄMNESPROV. Delprov B ÅRSKURS

Sveriges Trafikskolors Riksförbund Film om körkort för nysvenskar Speakertext - Svensk

FINSKA ( version 1) Muntlig förmåga i finska/hf, TF

Två rapporter om bedömning och betyg

Planering samhällskunskap/svenska/bild år 6, vt 2016 demokrati mänskliga rättigheter brott och straff

Kurs: Svenska som andraspråk Kurskod: GRNSVA2 Verksamhetspoäng: 1000

Menys webbaserade kurser manual för kursdeltagare. Utbildningsplattform: Fronter

Konsekvenser sv/sva åk 8 vt 13

Svenska som andraspråk, 1000 verksamhetspoäng

Vad är Skrivrummet? *Se även sid

2. Tidsplanering. 21 Studiedag

3.9 Biologi. Syfte. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet biologi

Projektplan för examensarbete

Sundbybergs stad Skolundersökning 2015 Föräldrar förskola Fristående förskolor totalt Antal svar samtliga fristående förskolor: 360 (57 %)

Nedfrysning av spermier. Information om hur det går till att lämna och frysa ned spermier.

BRA VIBRATIONER. Namn: Klass: Ett ämnesövergripande område i Bi,Fy,Tk 8a,8b och 8e ht.2012.

Statens skolverks författningssamling

Handledning för digitala verktyg Talsyntes och rättstavningsprogram. Vital, StavaRex och SpellRight

Detta dokument beskriver vilka regler som gäller för lagspecifika hemsidor använda av Ackers lag.

Att visa kunskap genom argumentation Muntlig examination inom etik

Pedagogik GR (C), Pedagogik, 30 hp

Stockholms Tekniska Gymnasium Prov Fysik 2 Mekanik

Transkript:

Institutionen för kulturvetenskaper Göteborgs universitet, Vt 2014 Att skriva B-uppsats Uppsatsinstruktioner Hur man lägger upp och disponerar uppsatsen styrs av vilken typ av undersökning man gör om man arbetar med empiriskt material eller enbart med teori. Olika typer av empiriskt material kan också styra upplägget av uppsatsen. Men oavsett vilken inriktning man har är det nödvändigt att man tydligt visar hur man tänker och hur man går tillväga samt att man motiverar detta. Det är viktigt att uppsatsen har en tydlig disposition och följer regler för formalia (se Strömquist 2006). För källhänvisningar ska du arbeta med Oxfordsystemet enligt mallen på kurshemsidan på GUL. Tänk på att den språkliga framställningen har stor betydelse för hur väl du förmedlar dina idéer och analyser. Ge dig tid att gå igenom textens språk och formuleringar. Här följer en vägledning för uppsatsens olika delar, enligt en traditionell modell för rubriker på kapitel. I. UPPSATSENS DISPOSITION Uppsatsens text (inkl. innehålls-, käll- och litteraturförteckning, ej bilagor) bör hålla sig inom följande omfång. B-uppsats: ca 12 15 s. eller ca 30.000 40.000 tkn inkl. blanksteg. Sidantalet är beräknat för enkelt radavstånd, men man kan även använda 1,5 radavstånd (vilket självfallet ger flera sidor). Titelsida Utformas enligt bifogade mall. Innehållsförteckning Kapitel 1: Inledning Kapitel 2: Teori och metod Kapitel 3: Huvudtext/Analys Kapitel 4: Avslutande diskussion/sammanfattning Källförteckning (tryckta samt otryckta källor, filmografi, bildförteckning) Eventuella bilagor/appendix Kapitel 1: Inledning I Inledningskapitlet ska du presentera ditt valda uppsatsämne och syftet med din undersökning. Även om uppsatsämnet till viss del redan är formulerat kan du behöva resonera med din handledare om syftet med ditt val, det vill säga vad det är du vill undersöka, samt ditt val av film för att kunna undersöka just detta.

Bakgrund/problemformulering Ge en kort bild av problemområdet för din uppsats och motivera ämnets relevans för det ämne du skriver uppsatsen i. Beroende på hur resten av uppsatsen är upplagd, kan du här behöva kortfattat nämna vilken typ av undersökning du gjort och vilka teoretiska perspektiv som är centrala i uppsatsen. Syfte Beskriv i några meningar vad din undersökning går ut på. Det är viktigt att denna formulering fångar vad du sedan gör i din uppsats. Medan du skriver kan du med jämna mellanrum stämma av med ditt syfte. Syftet kan ändras under arbetets gång, men i den slutliga texten måste det som du anger som syfte verkligen uppfyllas i uppsatsen. Frågeställningar Frågeställningar har man för att bryta ner syftet i konkreta frågor. Frågorna ska besvaras i uppsatsen. Frågeställningar och syfte bör vara relaterade till varandra så att syftesformuleringen omfattar frågeställningarna, syftet är alltså alltid mer övergripande än frågeställningarna. Kapitel 2: Teori och Metod Teoretiska perspektiv I detta avsnitt ska det vara tydligt vilka teoretiska begrepp som är centrala för ditt arbete. Använd den kurslitteratur du redan har haft under utbildningen, samt ytterligare minst två källor (böcker eller artiklar). Tänk på att de teoretiska perspektiven ofta formar hur du ställer dina frågor och formulerar ditt syfte. Var noga med att diskutera och problematisera dina teoretiska perspektiv och begrepp. Teorin ska sedan arbeta i uppsatstexten. Detta betyder att de teoretiska utgångspunkterna ska användas i analyserna. Metod och material Du ska tydligt beskriva hur du gått tillväga i din undersökning och du ska motivera varför du gjort på det sätt du gjort. Beskriv den analysmetod du har valt och motivera valet genom att exempelvis ange en metod som inte skulle passa för din undersökning och varför. Observera att detta avsnitt ofta är tätt knutet till avsnittet om teoretiska perspektiv. Resonemang kring etiska problem i relation till metod och materialinsamling är i vissa uppsatser nödvändiga. (Se Vetenskapsrådets skrift God forskningssed, Vetenskapsrådets rapportserie 1: 2011, kapitel 4. Skriften finna att ladda ned: http://www.codex.vr.se/regler) Kapitel 3: Huvudtext/Analys Här redovisar du din analys. Arbeta utifrån dina frågeställningar, och använd dig av de begrepp och teoretiska perspektiv som du tidigare presenterat. Kapitel 4: Avslutande diskussion/slutsatser/sammanfattning Denna sista del av uppsatsen innefattar en slutdiskussion och en sammanfattning. Du ska återknyta till frågeställningarna och reflektera kring hur du uppnått syftet med undersökningen. Du kan här ta dina analyser ett steg längre och ställa vidare frågor. Här har du möjlighet att lyfta fram aspekter av materialet som är intressanta men som ligger utanför din syftesformulering.

Bilagor/appendix Här placeras sådant som behöver redovisas, men som inte ryms inom uppsatsens ramar. Exempelvis kan intervjuunderlag eller bilder placeras i en bilaga. Bilagor numreras och pagineras separat. Referenslitteratur Strömquist, Siv, Uppsatshandboken. (Uppsala: Hallgren & Fallgren, 2006) Inlämning av uppsatsen Du ska skicka hela uppsatsen i ett och samma dokument (doc, docx. eller pdf. format) i en inlämning på GUL. Uppsatsen kommer att genomgå en kontroll i Urkund för att säkerställa äktheten. Varje försök till plagiat kommer att anmälas till diciplinnämnden. Uppsatserna kommer att göras tillgängliga på GUL för kursens deltagare att ladda ned. SPRÅK, TYPOGRAFI, CITAT Språk Skriv klart och tydligt. Undvik allmänna och värderande omdömen, ge hellre konkreta exempel. Undvik allt för långa meningar och använd inte sammansatta ord i onödan. Tänk på hur val av tempus påverkar din text. Arbeta med synonymer för att slippa upprepningar. Reflektera kring röstseparering. Det bör vara klart och tydligt vem som säger vad i din text. Typografi Uppsatsens utformning ska vara enkel och tydlig. Noterna skrivs i mindre grad än brödtexten. Bildtexter bör vara i annat typsnitt och mindre grad. Alla titlar på verk (boktitlar, tidskrifter, filmer, tv-serier, spel, konstverk, utställningar, et cetera) kursiveras genomgående i enlighet med referenssystemets anvisningar. Att citera Det är viktigt att man noggrant redovisar varifrån citat är hämtade. Det citerade partiet återges exakt. Om du citerar en hel mening placerar du det avslutande citattecknet efter punkt. Smärre uteslutningar i citat markeras med tre punkter inom hakparenteser. Ett eget inlägg inuti ett citat sätter du inom hakparenteser. Ett citat i ett citat sätts inom enkla anföringstecken. Om citatet är längre än fyra rader i brödtexten skrivs det som ett så kallat blockcitat (frilagt citat). Använd indragen vänstermarginal och mindre grad. Undvik för långa citat och försök istället att sammanfatta med egna ord. Stapla aldrig citat efter varandra utan sammanbindande kommentar. UPPSATSVENTILERING Uppsatsventileringen sker i form av en gruppdiskussion ledd av handledare/examinator. Diskussionen följer i något modifierad form strukturen för ventileringen på högre nivåer. Alla i gruppen ska ha läst varandras uppsatser och vara väl förberedda med kommentarer.

Nedan följer frågor som är till hjälp när du läser uppsatsen. Finns det en tydlig relation mellan syftet och uppsatsförfattarens text? Besvaras frågeställningen i studien? Hur diskuterar författaren valet av metod? Är källorna refererade och citerade på ett korrekt sätt? Efter uppsatsventileringen Betyg utdelas ej i direkt anslutning till ventileringen men seminariet är examinerande. B- uppsatsen är att betrakta som en hemtentamen, varför kompletteringar kan förekomma för att studenten ska få uppsatsen godkänd. B-uppsatserna betygsätts efter diskussion i lärarlaget. Inför inlämningen av uppsatser är det viktigt att studenten och handledaren tillsammans diskuterar om uppsatsen är klar för att lämnas in. Studenten gör en självevaluering vilket är en viktig färdighet och handledaren gör en läsning och bedömning från sitt håll. BETYGSSÄTTNING Förutom uppsatsen, vägs också den examinerande seminarieaktiviteten in i betygsättningen. Betygsnivåerna är Godkänd (G), Väl godkänd (VG), U (Underkänd). Betygskriterier För godkänt betyg ska följande kriterier uppfyllas: Studenten ska med sin uppsats visa förmåga att självständigt planera en vetenskaplig undersökning samt sträva efter att färdigställa uppsatsen inom angiven tid. Studenten ska i sin uppsats visa analytisk förmåga och reflexivitet beträffande det egna arbetet. Ämnesvalet ska motiveras. Uppsatsen ska ha en tydlig och systematisk uppläggning. Uppsatsens syfte ska fullföljas och frågor besvaras. Teoretiska perspektiv och centrala begrepp ska diskuteras och arbeta i analysen. Metod och val av material ska beskrivas, diskuteras och motiveras. Språkbehandlingen ska vara god och formalia korrekt.

För väl godkänt betyg ska dessutom följande kriterier uppfyllas: Studenten ska visa på självständighet och kreativitet i relation till sitt vetenskapliga fält. Studenten ska tydligt visa på reflexivt förhållningsätt till den valda analysmetoden. Den språkliga framställningen ska vara väl genomarbetad och lyfta fram det problematiserande och reflekterande förhållningsättet till studien. Den sista versionen av uppsatsen med eventuella korrekturändringar skickas till kursansvarig inom en vecka efter ventileringsseminariet. Uppsatser på B-nivå, som blir godkända efter att de begärda kompletteringarna är utförd.

Uppsatsens titel Eventuell undertitel Författare: xxxxxxxx. Filmvetenskap Institutionen för kulturvetenskaper, Göteborgs universitet FL1200, B-Uppsats, Vt2014.