Skarpa uppdrag i samverkan med omvärlden motiverar och engagerar!

Relevanta dokument
Skarpa uppdrag i samverkan med omvärlden motiverar och engagerar!

Värdeskapande skola! Viktigt på riktigt. Twitter: marwim123

NO Biologi Åk 4-6. Syfte och mål

Att mäta det omätbara Att leda lärande i verkligheten

Praxisnära forskning. TITLE Cover page

Värdeskapande lärande, effekter på elever och bedömning av elever

Från förhållningssätt till värdeskapande

Skolverket. Enheten för kompetensutveckling

Lärande för hållbar utveckling bidrag/del av förskolans och skolans måluppfyllelse

BIOLOGI Ämnets syfte Genom undervisningen i ämnet biologi ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att

Att få kunskaper om biologiska sammanhang och intresse för naturen. Ni ska få förståelse för de begrepp som finns inom området Ekologi.

Entreprenörskap i styrdokumenten

Lokal Pedagogisk planering

Syfte och centralt innehåll för förskoleklass som anordnas vid en skolenhet med sameskola

Pedagogisk planering projekt Eco Friends (biologi, fysik, kemi, teknik)

Praxisnära forskning. TITLE Cover page

2.1 Normer och värden

3 Förskoleklassen. Förskoleklassens syfte och centrala innehåll

Livets myller Ordning i myllret

Kollegialt lärande som stöd för planering, genomförande och uppföljning av modersmålsundervisningen. Fjärde tillfället

Storyline och entreprenörskap

Betyget D innebär att kunskapskraven för betyget E och till övervägande del för C är uppfyllda. KUNSKAPSKRAV I ÄMNET KEMI

3.11 Kemi. Syfte. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet kemi

Regional strategi för Entreprenörskap i skolan Enheten för kompetensförsörjning och företagande

Eftermiddagens innehåll:

Mikroplaster. Det stora miljöhotet. Lärarhandledning: Författad av Lena Lacopie lärare på Åva Gymnasium

Identifiera och analysera tekniska lösningar. Identifiera problem och behov som kan lösas med teknik.

Skolans uppdrag är att främja lärande där individen stimuleras att inhämta och utveckla kunskaper och värden.

Arbetsområde: Miljöanalys av den egna skolan - Energifallet

Syfte och centralt innehåll för förskoleklass som anordnas vid en skolenhet med specialskola

En grön tråd från förskolan till årskurs 9 i Hagby, Ånestad, Brokind/Sätra samt fsk-åk 6 i Tornhagen/T1 7-9

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Vecka Genomgång/Teoretiska uppgifter Sidhänvisningar och uppgifter. Fotosyntes och förbränning. Fotosyntesen fångar in solenergin

MILJÖMÅL: ETT RIKT VÄXT- OCH DJURLIV

3 Förskoleklassen. Förskoleklassens syfte och centrala innehåll

Presentation av KNUT projektet

BIOLOGI Lokal pedagogisk planering åk 7 (Cellen, bakterier, virus och urdjur)

MILJÖMÅL: LEVANDE SKOGAR

Från entreprenörskola till entreprenöriell skolning Värdeskapande som pedagogik, eller Learning-by-creating-value

MILJÖMÅL: GENERATIONSMÅLET

Pedagogen och det entreprenöriella lärandet. En grund & -påbyggnads utbildning för pedagoger i Sektor lärande Lerum

Tina Sundberg It-pedagog AV-Media Kronoberg. Ett program för undervisning i teknik och fysik

Strukturen i gymnasieskolans ämnesplaner

Dnr 2018/120/600 Id Barn- och utbildningsförvaltningen. Verksamhetsplan Brännebro skola

Lokal planering i NO fsk - 2. Moment Lokalt mål Strävansmål Metod Hur

Pedagogen och det entreprenöriella lärandet. En grund & - påbyggnads utbildning för pedagoger i Sektor lärande Lerum

Förslag den 25 september Biologi

NATURORIENTERANDE ÄMNEN

Värdeskapande lärande 2019 Värde för andra i undervisningen ger ökad motivation och ett stärkt lärande

Idunskolans lokala pedagogiska planering för gymnasiesärskolan. Läsåret 2015/2016 och 2016/2017

Teamplan Ugglums skola F /2012

Val av fördjupningsområde inom grundlärarprogrammet 4-6, NO

Författningsstöd Förskolans arbete med matematik, naturvetenskap och teknik

Systematiska kvalitetsarbetet

Mikroplaster. Kort om. Det stora miljöhotet KORT OM. Lärarhandledning: Författad av Lena Lacopie lärare på Åva Gymnasium

Skolverket föreskriver följande med stöd av 2 kap. 11 förordningen (2011:1108) om vuxenutbildning.

Malin Brändström projektledare. Susann Johansson utbildare

Förmågor i naturvetenskap, åk 1-3

Senaste lydelse av SKOLFS 2012:18

1. Kursplaner för särskild utbildning för vuxna 7

Målet med undervisningen är att eleverna ska ges förutsättningar att:

Utbildning för hållbar utveckling

Hållbar utveckling, entreprenörskap och bedömning i NTundervisningen

Lektionsupplägg: Tack för maten, naturen!

Alla ska ständigt utvecklas. Vision för Laholm kommuns grundskolor

TORPASKOLANS FRITIDSHEM

Utbildning för hållbar utveckling

Utbildning för hållbar utveckling

Lpfö98 Övergång och samverkan. Lgr11, Förskoleklass Lgr11 Fritidshem Lgr11 Övergång och samverkan. Lgrsär11 Övergång och samverkan

Föräldrar år 3 Föräldrar år 6

Grafisk form: Maria Pålsén 2013 Foto omslag: Amanda Sveed/Bildarkivet Foto: Pedagoger på Bockstenskolans frtidshem

Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2013/14. Förskolan Bullerbyn. Avdelning Svanen

Mode. Drivkrafter. tävling TEKNIK. Motivation. Entreprenörskap. naturvetenskap. innovationer. kreativitet MILJÖ. samarbete KRETSLOPP NYFIKENHET ANSVAR

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Samverkansplanen fokuserar på tre målgrupper inom grundskolan: Lärare, studie- och yrkesvägledare och elever samt näringslivet.

Sveriges miljökvalitetsmål i Läroplan för grundskolan 2011 (Lgr 11). Källa: Skolverket. 1/7

Du har valt att jobba med trafik med hjälp av Storyline. Denna Storyline vänder sig till årskurs F-3

Arbetsplan för skolenhet 2

Förslag den 25 september Engelska

Blandningar och lösningar

En workshop om att arbeta i ämnesintegrerade projekt

Vi jobbar så här: Varför läser vi om ekologisk hållbarhet och enkla fältstudier. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? September 16, 2014

Koppling mellan styrdokumenten på naturvetenskapsprogrammet och sju programövergripande förmågor

Att arbeta ämnesintegrerat med entreprenörskap

Värdefullt Värdeskapande

Grön tråd i Malmslätts upptagningsområde, från förskolan årskurs 9, F-6-delen Innehåll

Ditt kristna alternativ

Naturorienterande ämnen

Skolans organisation och värdegrund. Fil dr Ann S Pihlgren Stockholms universitet

Värdeskapande lärande i Sundsvalls kommun

Undervisningen i ämnet engelska ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

Fritidshemmets syfte och centrala innehåll

Pedagogisk planering till Klassuppgiften Teknikåttan 2016

Exempel på progression årskurs 1-9 för förmåga 2

SKOLA & ARBETSLIV SYFTE OCH MÅLSÄTTNING

Handlingsplan gällande Kreativ Lärmiljö Regnbågsskolan

Betyg och bedömning. Information till föräldrar. Patricia Svensson lärare i Idrott och hälsa samt NO och Teknik.

Dnr: 2018/000120/600 id: Barn- och utbildningsförvaltningen. Verksamhetsplan Storebro skola

Undervisningen i de naturorienterande ämnena ska behandla följande centrala innehåll

Workshop om kursplaner åk 7 9

Transkript:

Skarpa uppdrag i samverkan med omvärlden motiverar och engagerar! Helena Sagar Lektor Kullaviksskolan helena.sagar@kungsbacka.se

helena.sagar@kungsbacka.se Lektor Kullaviksskolan 35 25 NO&Tk 7-9 Forskning Här idag! 30 Skolutveckling & Vetenskaplig grund NO & Teknik 7-9 Skolutveckling & Vetenskaplig grund Forskning KUNGSBACKA KOMMUN

Per Thorén Kemiingenjör och forskare vid Chalmers som under skoltiden undrade: VAD ska jag använda kunskaperna i kemi till? HUR ska jag använda mig av det som vi förväntas lära oss? Berzelidagarna i Stockholm gav svar i åk3 på gymnasiet

Per Thorén Kemiingenjör och forskare vid Chalmers Uppdrag av sin chef (Prof Bengt Nordén nobelpriskommittén kemi): Skapa en kemi-hemsida som intresserar ungdomar! Skarpt uppdrag för mina elever: att hjälpa Per med innehåll och lay-out. http://www.moleclues.org/sv

Per hade två frågor till mina elever

Två frågor till mina elever

KUNGSBACKA KOMMUN

KUNGSBACKA KOMMUN

KUNGSBACKA KOMMUN

Helena Sagar Lärare i NO och teknik, lektor och forskare som när hon fulllärd började forska på ett genteknikföretag i San Francisco undrade: Men vaddå! Förväntas jag kunna ANVÄNDA mina kunskaper i kemi och biologi till något? Måste jag dessutom lära nya fakta?

Bakgrund Kunskapssyn Kunskapssynen gestaltar sig i undervisningen: Hur framtidsrustar vi eleverna? Vad är viktigt att lära? Meningsfullt och värdeskapande? Sammanhangen? Hur öka intresse och motivation (för NO och teknik)? Hur möter vi verkligheten i skolan?

Varför minskar elevernas intresse för skolans NO med ålder och över tid? Skolans NO-uppgifter är inte alltid vettiga för dem som verkar inom NO-praktiker utanför skolan (Helena och Per) Forskning

Varför minskar elevernas intresse för skolans NO med ålder och över tid? Skolans NO-innehåll är ofta svårt för eleverna att relatera till och arbetsmetoderna ökar de negativa intrycken. Hur många av våra elever har använt en mangel? (Per) Forskning

Plötsligt på en av mina lektioner: Helena, jag behöver kunna förklara på riktigt vad det är som gör att vissa av våra sjöar är sura och jag undrar vad försurning och bilavgaser och miljöförstöring heter på engelska? Hjälp mig! Vad var det som gjorde eleverna så motiverade att lära NO nu, då? NO & Tk 7-9

Mitt forskningsintresse KUNGSBACKA KOMMUN

Hepp: Eleverna är visst intresserade av NO! (Bara inte skolans NO ) NO som anknyter till personligt intresse och känns relevant Forskning

Eleverna är visst intresserade av NO! NO i samhället Forskning

Eleverna är visst intresserade av NO! NO som man förstår nyttan av att kunna Forskning

Eleverna är visst intresserade av NO! NO som man får göra istället för att lyssna på Forskning

Eleverna är visst intresserade av NO! NO i verkligheten Forskning

Eleverna är visst intresserade av NO! NO med annan mottagare än enbart läraren Forskning

Eleverna är visst intresserade av NO! NO i skarpa uppdrag ríktiga uppdrag som gagnar någon annan Wow! Forskning

Varför bryr vi oss om elevernas intresse för NO? Rekrytering inom NO-sektorn Svensk kunskapstradition som utgör vår konkurrenskraft internationellt Forskning

Varför bryr vi oss om elevernas intresse för NO? Naturvetenskaplig literacitet Aktivt medborgarskap i ett demokratiskt samhälle Forskning (Sagar, 2013)

SSO och Entreprenöriell lärmiljö kan öka elevernas intresse för NO? NO-lärares professionella lärande i relation till en kurs om entreprenöriella lärmiljöer i skolan NO-lärares uppfattningar om vad som behövs för att de/vi ska ändra sin/vår undervisning till att ta in omvärlden i större grad

Förebilder - Entreprenörskap/ Entreprenöriellt lärande? Entreprenörskap i den breda tolkningen Smalt? Brett? KUNGSBACKA KOMMUN

Lgr11: Alla lärare: Entreprenöriellt lärande entreprenörskap Vad ÄR det?

Pedagogiskt entreprenörskap Lgr 11 (rev 2016) En viktig uppgift för skolan är att ge överblick och sammanhang. Skolan ska stimulera elevernas kreativitet, nyfikenhet och självförtroende samt vilja till att pröva egna idéer och lösa problem. Eleverna ska få möjlighet att ta initiativ och ansvar samt utveckla sin förmåga att arbeta såväl självständigt som tillsammans med andra. Skolan ska därigenom bidra till att eleverna utvecklar ett förhållningssätt som främjar entreprenörskap. (s. 9) KUNGSBACKA KOMMUN

Pedagogiskt entreprenörskap Nordiska Ministerrådet (2016) Om nordiska kompetensmål och didaktiska principer för undervisning i entreprenörskap http://dx.doi.org/10.6027/anp2016-710 Nordic Council of Ministers 2016 KUNGSBACKA KOMMUN

Skarpa uppdrag Skoluppgifter som Liknar riktiga uppdrag som finns utanför skolan Är riktiga uppdrag som finns/kommer från någon utanför skolan Utomstående mottagare det som motiverade mina elever då jag fick gåshud! erbjuder extra resurser och expertkompetens (lärares lärande) Ämnesintegrerade (ämnena finns inte separerade i verkliga livet ) Öppna och komplexa flera möjliga lösningar (granskas) Ger eleverna möjlighet att träna sina entreprenöriella förmågor initiativ, ansvar, kreativitet, våga pröva KUNGSBACKA KOMMUN

Värdeskapande lärande som utbildningspraktik och lärfilosofi Martin Lackéus Chalmers entreprenörskola https://www.youtube.com/watch?v=i3lqozq-t-u

Vi anordnar aktiviteter som Ny mätstrategi triggar känsomässiga händelser vilket bygger upp entreprenöriell kompetens. Skapande Arbeta i team Stark Ökad självinsikt Värdeskapande Osäkerhet och tvetydighet Stark Ökad tolerans för osäkerhet Företagsskapande Interaktion med omvärlden Stark Ökat självförtroende Outforskad mellanväg Att hjälpa andra människor Att övervinna kompetensgap Att presentera inför andra Ökad uthållighet Marknadsföringsfärdigheter Ökad social förmåga

Värdeskapande lärande - Detaljerad definition Skapande (Socialt, kulturellt eller ekonomiskt skapande) Värdeskapande (Verkligt socialt, kulturellt eller ekonomiskt värde för aktörer utanför skolan) Företagsskapande (socialt / kulturellt / ekonomiskt värdeskapande genom att starta ett fiktivt företag som sen läggs ner) Uthålligt företagsskapande (socialt / kulturellt / ekonomiskt värdeskapande genom att starta företag på riktigt)

Meningsfullhet med andra / vara en givare Glädje för en själv / vara en tagare Vad är värde? Relationellt Värde / Entreprenörskap Att göra saker för och med andra Glädje- Värde / Entreprenörskap Den inneboende glädjen när arbetet flyter på och är skoj Värde för andra Värde för en själv Ekonomiskt Värde / Entreprenörskap Att uppfylla människors behov för att på pengar och försörja sig Harmoni- Värde / Entreprenörskap Att agera på sådant som stör helhet, kultur och värderingar i samhället Inflytande- Värde / Entreprenörskap Att göra sig ett namn, att göra skillnad, att få inflytande

www.vcplist.com www.vardeskapande.se Diskussion Syftet: En altruistisk paradox Vi blir mer motiverade av att skapa värde för andra om 15 minuter... än av att skapa värde för oss själva om 15 år Bättre fråga: För vem är denna kunskap värdefull idag? Än att säga: Detta har du nytta av i framtiden

Exempel på Skarpa uppdrag http://www.hsr.se/hall-sverige-rents-gron-flagg/sa-funkar-gron-flagg KUNGSBACKA KOMMUN

Exempel på Skarpa uppdrag Förskola och grundskola åldersblandat? KUNGSBACKA KOMMUN

Exempel på Skarpa uppdrag KUNGSBACKA KOMMUN

Exempel på Skarpa uppdrag Utomstående mottagare KUNGSBACKA KOMMUN

Skarpa exempel Mål Bedömning Redovisning Undervisning Uppgifter KUNGSBACKA KOMMUN

Skarpa exempel Fältstudie - Fenologi Forskning Fenologi handlar om årligt återkommande faser i naturen, såsom lövsprickning, blomning, höstlövsfärger, flyttfåglarnas ankomst och avfärd etc. Rapporterar in lövträdens färgskiftning Lära sig läsa av naturen Granska förändringar Fotosyntes, växtfysiologi, artkännedom KUNGSBACKA KOMMUN

Skarpa exempel Fältstudie - Fenologi Forskning Närmar sig i tid pga klimatförändringar? KUNGSBACKA KOMMUN

Skarpa exempel Forskarfredag Förmultning Växthuseffekt Olika sorters te Vägning före och efter Samma PET-flaskor i hela Sverige Stor noggrannhet Beskriv ekosystemet Årets försök handlar om bin och ekosystemtjänster KUNGSBACKA KOMMUN

Skarpa exempel KUNGSBACKA KOMMUN

Skarpa exempel Årskurs 3 Samverkan med Drakfastigheter (utomstående mottagare) Vi ville lära oss av eleverna hur de tänker att de kan minska elförbrukningen på skolan och hur de kan informera vidare till släkt och vänner (Ulrika Burvall, chef på Drakfastigheter) Eleverna har varit engagerade dels för att det kom människor utifrån och dels att det kändes viktigt då vi hade ett riktigt uppdrag som skulle slutföras (lärare) KUNGSBACKA KOMMUN

Skarpa exempel Lärande: Energi, matematik och NO Systematiska mätningar analys och slutsatser Byggde modell av skolan visade idéer för minskad elförbrukning: Solceller på taket, glaskupol för att binda samman skolmodulerna, nya kranar i duscharna för att undvika dropp och nya fläktar som drar mindre el Nu ska eleverna lära andra eleverna om hur man hittar energitjuvar. KUNGSBACKA KOMMUN

Skarpa exempel KUNGSBACKA KOMMUN

Skarpa exempel Årskurs 5 Samverkan med konsultföretaget som hanterar miljö/naturvårdsfrågor vid ekodukten över väg E6 (utomstående mottagare) Eleverna gör eget arbete om ekodukten (byggteknik och ekologi) Förstudier: Tillgång till kamerabilder från djur i närområdet och från uthopp etc. Eleverna får yta på ekodukten att designa och att själva få anlägga efter det att entreprenören lämnat platsen Invigningen: Eleverna presenterar sitt arbete med miljön i sin yta och släpper ut kräldjur, insekter, mm vid ytan Efter bygget: Elever får tillgång till bilder från passerande djur Efter bygget: Elever besöker ekodukten och genomför egna mindre studier av de djur som etablerar sig där KUNGSBACKA KOMMUN

Skarpa exempel Syfte med det skarpa uppdraget Öka engagemanget och kunskap om biologisk mångfald hos barn Fältstudier: ta del av (kameraövervakning) och genomföra inventering av olika artgrupper som kräldjur, fladdermöss, hasselmus, grodor, fåglar, insekter, växter) och teknik (kameraövervakning) Kunskaper om ekologi, vikten av biologisk mångfald och konsekvenser för djur och natur från vägbyggen Lära sig fågelsång, grodläten, lyssna på fladdermöss med detektor, lära sig insekter. Följa växterna på bron ekologisk succession KUNGSBACKA KOMMUN

Skarpa exempel Syfte med det skarpa uppdraget Förstå syftet med en ekodukt Kunskap om hur man kan öka den biologiska mångfalden Ekodukter och andra passager Holkar för fåglar, fladdermöss och hasselmus Bygga insektshotell, faunadepåer, stenrösen, stenmurar, röja igenväxta marker. Göra röjningsinsatser KUNGSBACKA KOMMUN

Skarpa exempel Eld och brand Fotosyntes, cellandning, förbränning och brand Organisk kemi Laborationer Räddningstjänsten informerar och visar Skriv brandsynsrapport från hemmet! Skicka till Räddningstjänsten? KUNGSBACKA KOMMUN

Skarpa exempel El-lära och elsäkerhet Energieffektivisering Hur göra hemma? Elsäkerhet Hur säker är elen hemma? Förklara med faktatermer, begrepp och naturvetenskapliga modeller KUNGSBACKA KOMMUN

Ekologi i 6:an? Ur läroboken:? The Spiral Curriculum, J.K. Bruner, 1960 Skarpa exempel

Ekologi i 6:an? Skarpa exempel

Ett härligt uppvaknande: Skarpa exempel

Hjälpa honom med kommunens miljömål? Fler småfåglar i bygden vi bygger bort naturliga bon Sälj fågelholkar! Skarpa exempel

Informationsbroschyr: Skarpa exempel

Varifrån får vi holkarna? Skarpa exempel Smälteryds Fångvårdsanstalt

Bildbevis! Skarpa exempel

Skapa egna Skarpa uppdrag F 6 Använd ett utåtriktat redovisningssätt (utomstående mottagare) och finn en målgrupp Lektioner för andra elever yngre, jämnåriga eller äldre YouTube-filmer inom grupp öppna upp? Blogg inom grupp öppna upp? Utställningar utanför skolan Debattartikel (Unga Reportrar åk 6) Brev till politiker, myndigheter, organisationer KUNGSBACKA KOMMUN

Ke och hållbar utveckling Timglasmodellen Examensarbete lärarutbildningen GU Anna Löfgren Adén Tillflöde Frånflöde Elevkonsumtion De tre benen i timglaset: ekonomi sociala förhållanden ekologi KUNGSBACKA KOMMUN

Kemi och hållbar utveckling Timglasmodellen Valfri produkt relatera till skapar mening KUNGSBACKA KOMMUN

Kemi och hållbar utveckling Timglasmodellen Fokusera på någon kemisk process Ta med kemiska processer som ingår i Timglaset. Beskriv någon mera i detalj: Varifrån kommer råvarorna? Hur ser reaktionerna ut (i ord och i kemiska formler)? Oorganiska/organiska ämnen? Förklara! ph-värden i processen hur inverkar detta på miljön? Ingående ämnenas påverkan på miljön? Vad skulle hända om de kommer ut i miljön? (Ekologiska och arbetsmiljön för arbetarna). Vilka mekanismer vill man komma åt genom att använda kemikalierna? Exempelvis vid färgning, garvning av läder eller pappersmassatillverkning. KUNGSBACKA KOMMUN

Kemi och hållbar utveckling Timglasmodellen Redovisa i blogg - utomstående mottagare KUNGSBACKA KOMMUN

Kemi och hållbar utveckling Timglasmodellen Kontakten jag hade med SCA var otroligt bra. De gav mig inte bara hjälp med det jag undrade utan kommenterade även resonemangen som jag har fört i bloggen. Utöver svar på mina frågor så var Catarina Ljungberg, miljöchef på SCA Östrand, vänlig nog att gå in på den här bloggen och läsa det jag har skrivit. Hon gav sen feedback på lite av det jag har skrivit i mejlet som de skickade tillbaka. Hon skrev till exempel att jag kan förklara mer vad timglasmodellen innebär vilket jag ska försöka hinna med innan den 12 maj då arbetet ska vara så gott som klart. Catarina nämnde också att en stor del av transporten inte bara sker med lastbil utan att mycket transport av både massa och papper sker med tåg och båt också. KUNGSBACKA KOMMUN

Ett arkivrum på Lindälvsskolan kan kännas som en gruva i Chile mörk(t)!

Ett arkivrum på Fronter kan fyllas med tidningsartiklar om något från verkligheten

Räddare i nöden: Klass 8B Kullaviksskolan Skarp uppgift

Syfte Inblick i studier och studiemiljö på något N-/T-program på gy Ut ur klassrummet och in i samverkan med omvärlden: Motiverande Start på Kullaviksskolan: The Big Bang Expertis = resurs Tunneldrivning i berg för både elever och mig

Syfte Att programmera en robot: Öppna den svarta boxen runt styr- och reglerteknik och göra vardagstekniken begriplig och synlig

Rum i Fronter för all kommunikation: Syfte Verklighetsbaserad (autentisk) uppgift: 1. Instängda i gruvan i Chile 2. Samverkansprojekt i multinationell arbetsmiljö, MNC

Spännande avslutning på Kullaviksskolan: Alla lyckades borra en tunnel för räddningsaktionen! Syfte Mekatronikelever är vanliga ungdomar

Skriftlig inlämning: Styr- och reglerteknik en helt vanlig dag!

Spännande avslutning i verkligheten: Tunneldrivning i Katleberg borrhuvuden tillverkad i Tre Bana Väg i Sverige Väst! Kostar för mycket för att inte vara i bruk: 24/7 = 24/5 + 10/2

Spännande avslutning i verkligheten: Debatt kring Bana Väg i Väst i digitalt forum/blogg

Våga dig utanför din komfortzon! Lär i skarpa lägen tillsammans med eleverna! KUNGSBACKA KOMMUN

1a) Vilket/vilka är målen? (Jönsson, 2011) Vi har (små?)ramar Värdegrunden Övergripande målen Långsiktiga målen/ kunskapskrav Och ett centralt innehåll: allt detta måste vi följa och ett stort fri-rum som är upp till oss att nyttja och fylla KUNGSBACKA KOMMUN

1b) Vilket/vilka är målen? Vi har även elevens individuella mål utifrån hens förutsättningar dessa kan se helt olika ut KUNGSBACKA KOMMUN

1c) Vilket/vilka är målen? och vägen mot samma mål kan variera KUNGSBACKA KOMMUN

2) Hur ska lärandet bedömas? Kvalitativ inriktning, ja men vilken typ av uppgift och i vilken form? KUNGSBACKA KOMMUN

3) Hur ska eleverna arbeta/träna för att spegla målen och bedömningen? Mål Bedömning Redovisning Undervisning Uppgifter Skarpa uppdrag / Värdeskapande lärande är en vetenskapligt bevisad ingång/metod för att öka elevernas engagemang och motivation i lärandet KUNGSBACKA KOMMUN