Duodji Ett kulturellt uttryck ARBETSOMRÅDE 1, PLANERING ÅR 9, 2016 / 2017

Relevanta dokument
Lektion 1 PRESENTATION AV MIG OCH DIG VARFÖR HAR VI SLÖJD? VEM BESTÄMMER VAD VI SKA GÖRA? REGLER OCH SÄKERHET

Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

Lokal pedagogisk planering för årskurs 4 i ämnet textilslöjd

Tema Drömmar. Kunskapsmål Efter avslutat arbete skall eleven ha förmåga att:

Centralt innehåll. Estetisk framställning. Material, redskap och tekniker. Estetisk verksamhet i samhället. Ämnesspecifika begrepp

Kursplanen i ämnet slöjd

eck utv relativt väl ecklade utv goda relativt väl ecklade elativt väl förhållandevis stor utv lade och r 213

Formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap, verktyg och hantverkstekniker.

FORMGIVNING. Ämnets syfte

FORMGIVNING. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

Del ur Lgr 11: kursplan i slöjd i grundskolan

Beställningsuppdraget i Åk9 - ett samarbete mellan skola och förskola

Trä- och metallslöjds planering Olaus Petriskolan, Örebro

Slöjdens arbetsprocesser - Orientering i slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering.

Bedömningsstöd i slöjd

Arbetsområde: Inte konst(igt)

Slöjdprojektet årskus 9

Strävansmål för åk 2 Exempel på arbetsuppgifter Fridhems uppnåendemål för åk 2

matrisen, tanke och praktik Bedömning Luis Stubing Orminge Skola, Nacka

Beställningsuppdraget i Åk9 - ett samarbete mellan skola och förskola

Pedagogisk planering. Teknik i grundsärskolan, år 7-9 Arbetsområde staden

Pedagogisk planering. NO och Teknik i grundsärskolan. Åk 1-6, 7-9. Arbetsområde: NTA- kretsar kring el. Annika Lundin Tierps Kommun

Teknik. Betyg E. Tillfälle att undersöka, reflektera och ifrågasätta produkter och tekniska system.

NO Biologi Åk 4-6. Syfte och mål

SAMISK MAT OCH MATKULTUR

Slöjd. Innehåll. Bedömningsmatriser sid. 2. Ramar och regler för betygssättning sid. 11. Hela eller delar av kunskapskraven sid.

Lokal pedagogisk planering för årskurs 3 i ämnet Slöjd - textil

Individuell utvecklingsplan HT Namn. Myrans Heldagsskola

Kursplan 2.4 Projektarbete Il

LPP 7P2 i svenska och svenska som andra språk

Syftet med undervisningen i slöjd är att eleverna ges utvecklar sin förmåga att:

Idé och formgivning Skolan strävar efter att eleven:

Carpe diem. Det fanns andra folk i Europa vi den tiden. Men grekerna och romarna lämnade efter sig skriven historia.

Slöjd. Innehåll. Bedömningsmatriser sid. 2. Ramar och regler för betygssättning sid. 14. Hela eller delar av kunskapskraven sid.

Från kalvhjärna till mikromat Kopplingar till läroplanen (Lgr11) för årskurs 4-6

Lokal pedagogisk plan

Lokal studieplan för träningsskolan i estetisk verksamhet för åk 1-9

Ett arbetsområde i Teknik. Vi kommer att arbeta med teknik v. 37, 38, 39 och 40.

Lokal pedagogisk planering för årskurs 5 i ämnet Slöjd - textil

SAMERNAS KULTUR OCH HISTORIA

Plaggmönster. & Illustrator

Religions- /samhällskunskap Vem är same? 4-6

Handledning av arbetsprocess och rapportskrivande. Skrivråd. Förberedelser inför vårutställning och vårutställningen.

Broskolans. röda tråd i Slöjd

Beslut för förskoleklass och grundskola

Elevens val Johan Skytteskolan

Ämnets syfte och roll i utbildningen Mål att sträva mot

Slöjd. Grönt, lönt och skönt!

Kopplingar till kursplaner för särskolan. Naturorienterande ämnen, särskolan

3. Kursplaner 3.1 BILD. Syfte

på ett delvis fungerande sätt enkel dokumentation

Teknik Tekniska lösningar v.17-v.18

Kommentarmaterial till kursplanen i slöjd

Läsårsplan i Samhällskunskap år 6-9, Ärentunaskolan

Tidsresan Kopplingar till läroplanen (Lgr11) för årskurs F-3

Bild åk 7. Ämnets syfte: Centralt innehåll Detta kommer du att få undervisning i:

Särskild Utbildning För Vuxna

Bee-Bot & Blue-Bot Skapa din egna saga

Pedagogisk planering Världsreligionerna 9A

Lokal Pedagogisk planering- Teknik åk 8- VT/ 13 Grimstaskolan

Planering Matematik åk 8 Samband, vecka

RENNÄRING. Ämnets syfte

Bee-Bot & Blue-Bot Rimord

Centralt innehåll. Bildframställning. Redskap för bildframställning. Bildanalys. Bildframställning. Redskap för bildframställning.

Lokal pedagogisk plan

Undervisningen i ämnet matlagningskunskap ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

Sagotema. 1 av 7. Förankring i kursplanens syfte. Kopplingar till läroplan. Montessori. Nedan ser du vilka förmågor vi kommer att arbeta med:

AKTIVITETER OCH VÄRDSKAP

En liten introduktion till SLI Plus

svenska som andraspråk

Lokal pedagogisk planering HT- 11 V.7 Ämnesområde: Muntlig framställning

Idunskolans lokala pedagogiska planering för gymnasiesärskolan. Läsåret 2015/2016 och 2016/2017

på ett delvis fungerande sätt enkel dokumentation

Bilaga 8. Förslag till kursplan för sameskolan inklusive kunskapskrav Dnr 2008:741

Särskild Utbildning För Vuxna

Bee-Bot & Blue-Bot Verktygslära

HANTVERK. Ämnets syfte

MODERSMÅL FINSKA 1. Syfte

Beslut för grundskolan

Kursplanen i ämnet modersmål

LPP Energi och elektricitet År 7

Vi är glada att kunna erbjuda kommunens pedagoger och skolledare det senaste inom IKT-fortbildning och detta med SIKTA (Skolans IKT-Arbete i Lund)!

Kursplan 1.4 Projektarbete l

3 Förskoleklassen. Förskoleklassens syfte och centrala innehåll

Att få kunskaper om biologiska sammanhang och intresse för naturen. Ni ska få förståelse för de begrepp som finns inom området Ekologi.

Algebra och Ekvationer År 7

Ur kursplanen för ämnet matematik I detta arbetsområde ska eleven utveckla sin förmåga att:

Här följer den pedagogiska planeringen för det arbetsområde som kommer att pågå från och med vecka 5, i samarbete med SO.

KRAVNIVÅER. Åtvidabergs kommuns grundskolor SLÖJD. Reviderade

Flerspråkighet och de samlade språkliga resurserna (ämnesspecifik text: slöjd)

Kommentarmaterial till kursplanen i slöjd

Inom detta arbetsområde utvecklar du din förmåga att

Pedagogisk Planering - Qahuuls skattkammare

Learning & Lesson Study att systematiskt förbättra lektioner och lärande i slöjd

Centralt innehåll årskurs 7-9

Syfte och mål med kursen

Karbyskolan No ÅK 7 Masi Delavari. Välkommen till NO kursen!

Kursplanen i ämnet bild

För prövning i Grundläggande Svenska gäller följande vid första tillfället:

Transkript:

Duodji Ett kulturellt uttryck ARBETSOMRÅDE 1, PLANERING ÅR 9, 2016 / 2017

Lektion 1, v. 35 Hur ska läsåret planeras? Genomgång av skåp. Genomgång av regler och säkerhet i klassrummet Introduktion av arbetsområdets del 1. Genomgång av Lpp Vilka är samerna? Vad är duodji. Förberedelse för praktiskt arbete Hur görs ett tenntrådsarmband?

Hur ska vi planera läsåret? SKA VI GÖRA KLART FÖRRA ÅRETS ARBETE FÖRST, ELLER EFTER ARBETSOMRÅDE 1?

Skåprensning RENSNING AV SKÅP, FÖR SORTERING I DE NYA KLASSLÅDORNA.

Säkerhet och regler

I-pad och mobiltelefon LÄMNAS IN VARJE LEKTION!

Andra salen Vistelse i andra salen, endast med tillstånd från lärare.

HJÄLPLISTAN Alla namn skrivs under varandra. Ingen får sudda någon annans namn. Är en kolumn full, börja högst upp till höger med en ny kolumn.

Klipp ALDRIG i tyg, garn, skinn eller silvertråd utan att fråga först!

Vad ska vi göra i del 1 av arbetsområdet? Vad ska du lära dig? Centralt innehåll Om metall, textil och trä, deras kombinationsmöjligheter med varandra och med andra material Att använda handverktyg och redskap på ett säkert, ergonomiskt och ändamålsenligt sätt. Olika materials form, funktion och konstruktionsmöjligheter. Om slöjd och hantverk i Sverige och andra länder som uttryck för etnisk och kulturell identitet. Hur ska du lära dig? Undervisningens innehåll Genom. Praktiskt arbete. Att se på film. Muntliga genomgångar, enskilt och i grupp. Bildspel. Digitala inspirationskällor. Gruppdiskussioner Läsa och göra instuderingsfrågor och reflektioner. Varför ska du lära dig? Syfte För att du ska utveckla förmågan att. Framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap och verktyg. Välja och motivera tillvägagångssätt i arbetet... tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck

Bedömning Hur kommer du att bedömas? Du kommer att bli bedömd utifrån hur du.. Framställer din produkt. Använder dig av handverktyg och maskiner. Utifrån syftet löser arbetsuppgiften och motiverar dina val. Utvecklar en produkt utifrån inspirationsmaterial och diskussioner. Tar dig framåt i arbetet Tolkar slöjdföremåls uttryck och för resonemang med kopplingar till egna erfarenheter samt trender och traditioner i olika kulturer.

Bedömningsunderlag Vad bedöms? Det du visar under lektionstid Samtal och diskussioner under lektionstid Presentationen om duodji Kostnadsberäkningen Den färdiga produkten

Tenntrådsarmband

Beskrivning av arbetsuppgiften. Vad ska du göra? Du ska. framställa en produkt av traditionellt samiskt material för tenntrådsarband. Skriva en reflektion över ditt arbete och dina val, när armbandet är klart. Göra en kostnadsberäkning. Skriva en presentation om duodji. Bilden är lånad från caror.blogg.se

Film om samer HTTP://SLI.SE/R/VDQX SLI, KRÄVER INLOGGNING

Hur tar du ditt handledsmått?

Instruktionsfilm - tenntrådsarmband Filminstruktion

Lektion 2, v.36 Sápmi Sameland Inspiration tenntrådsarmband Börja arbeta praktiskt med tenntrådsarmbandet

Sápmi - Sameland

Inspiration - Tenntrådsarmband

Instruktionsfilm - tenntrådsarmband Filminstruktion

Lektion 3 Praktiskt arbete, sy fast flätan.

Instruktionsfilm - tenntrådsarmband Filminstruktion

Lektion 4 Praktiskt arbete, sy fast flätan, knapp och ögla

Lektion 5 Showbie Kostnadsberäkning När ska arbetet vara klart? Analys av samiska slöjdföremål Praktiskt arbete, sy ihop armbandet

Showbie Installera appen Skapa ett konto Be om att få klasskoden av din lärare och lägg till dig i klassen 9A.

Kostnadsberäkning Skinn 100 kr/m Tenntråd 27 kr/m Vlieselin 0,50kr/remsa Knapp 25kr/st Sentråd,nylontråd 1kr Tvinnad ögla 12kr/st Skinnremsa 5kr/st Synål 10kr Gör din kostnadsberäkning och lämna in den i Showbie.

När ska arbetsområdet vara färdigt? DEL 1 OCH DEL 2 AV ARBETSOMRÅDET SKA LÄMNAS IN VECKA 48.

Analys av slöjdföremål Vad används föremålet till? Vad skulle det kunna användas till? Vilka material är föremålet gjort av? Varför tror du att just det materialet har använts? Beskriv föremålet! Är föremålet typiskt samiskt? Varför tycker du det?

Instruktionsfilm - tenntrådsarmband Filminstruktion

Lektion 6 Genomgång av matris Genomgång av del 2 av arbetsområdet Praktiskt arbete

Matris - tenntrådsarmband

Arbetsområde 1, del 2 INSPIRERAS AV SAMERNA OCH TOLKA UTTRYCK

Uttryck dig med slöjd

Vad ska vi göra i del 2 av arbetsområdet? Vad ska du lära dig? Centralt innehåll Om metall, textil och trä, deras kombinationsmöjligheter med varandra och med andra material Att använda handverktyg och redskap på ett säkert, ergonomiskt och ändamålsenligt sätt. Olika materials form, funktion och konstruktionsmöjligheter. Om slöjd och hantverk i Sverige och andra länder som uttryck för etnisk och kulturell identitet. Hur ska du lära dig? Undervisningens innehåll Genom. Praktiskt arbete. Att se på film. Muntliga genomgångar, enskilt och i grupp. Bildspel. Digitala inspirationskällor. Gruppdiskussioner Läsa och göra instuderingsfrågor Varför ska du lära dig? Syfte För att du ska utveckla förmågan att. Framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap och verktyg. Välja och motivera tillvägagångssätt i arbetet... tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck

Instruktionsfilm - tenntrådsarmband Filminstruktion

Lektion 7

Lektion 8

Lektion 9

Lektion 10