Lektion 1 PRESENTATION AV MIG OCH DIG VARFÖR HAR VI SLÖJD? VEM BESTÄMMER VAD VI SKA GÖRA? REGLER OCH SÄKERHET

Relevanta dokument
Duodji Ett kulturellt uttryck ARBETSOMRÅDE 1, PLANERING ÅR 9, 2016 / 2017

Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

Tema Drömmar. Kunskapsmål Efter avslutat arbete skall eleven ha förmåga att:

Beställningsuppdraget i Åk9 - ett samarbete mellan skola och förskola

Lokal pedagogisk planering för årskurs 4 i ämnet textilslöjd

Beställningsuppdraget i Åk9 - ett samarbete mellan skola och förskola

Kursplanen i ämnet slöjd

Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

Formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap, verktyg och hantverkstekniker.

Pedagogisk planering. Teknik i grundsärskolan, år 7-9 Arbetsområde staden

Slöjdprojektet årskus 9

Teknik. Betyg E. Tillfälle att undersöka, reflektera och ifrågasätta produkter och tekniska system.

Carpe diem. Det fanns andra folk i Europa vi den tiden. Men grekerna och romarna lämnade efter sig skriven historia.

Arbetsområde: Inte konst(igt)

Lägenhetsprojekt, så 9 ht 16 Teknik, slöjd och hem-, och konsumentkunskap

Lägenhetsprojekt, så 9 ht 14 Teknik, slöjd och hemkunskap

Centralt innehåll. Estetisk framställning. Material, redskap och tekniker. Estetisk verksamhet i samhället. Ämnesspecifika begrepp

Individuell utvecklingsplan HT Namn. Myrans Heldagsskola

Lägenhetsprojekt, så 9 ht 15 Teknik, slöjd och hemkunskap

matrisen, tanke och praktik Bedömning Luis Stubing Orminge Skola, Nacka

Slöjd. Grönt, lönt och skönt!

eck utv relativt väl ecklade utv goda relativt väl ecklade elativt väl förhållandevis stor utv lade och r 213

FORMGIVNING. Ämnets syfte

FORMGIVNING. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

Pedagogisk planering. NO och Teknik i grundsärskolan. Åk 1-6, 7-9. Arbetsområde: NTA- kretsar kring el. Annika Lundin Tierps Kommun

Bedömningsstöd i slöjd

RENGÖRINGSSERVICE. Ämnets syfte

Lokal Pedagogisk planering- Teknik åk 8- VT/ 13 Grimstaskolan

Slöjd. Innehåll. Bedömningsmatriser sid. 2. Ramar och regler för betygssättning sid. 14. Hela eller delar av kunskapskraven sid.

Slöjd. Innehåll. Bedömningsmatriser sid. 2. Ramar och regler för betygssättning sid. 11. Hela eller delar av kunskapskraven sid.

Ett arbetsområde i Teknik. Vi kommer att arbeta med teknik v. 37, 38, 39 och 40.

Del ur Lgr 11: kursplan i slöjd i grundskolan

Bild åk 7. Ämnets syfte: Centralt innehåll Detta kommer du att få undervisning i:

Syftet med undervisningen i slöjd är att eleverna ges utvecklar sin förmåga att:

Flerspråkighet och de samlade språkliga resurserna (ämnesspecifik text: slöjd)

Vem är du att bestämma över mig

Slöjdens arbetsprocesser - Orientering i slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering.

Strävansmål för åk 2 Exempel på arbetsuppgifter Fridhems uppnåendemål för åk 2

Kursplanen i ämnet bild

Trä- och metallslöjds planering Olaus Petriskolan, Örebro

Broskolans. röda tråd i Slöjd

ARBETSOMRÅDE: Bildmapp/namnskylt graffiti eller centralpunktsperspektiv ( 1lektion)

Vi är glada att kunna erbjuda kommunens pedagoger och skolledare det senaste inom IKT-fortbildning och detta med SIKTA (Skolans IKT-Arbete i Lund)!

HUSBYGGNAD SPECIALYRKEN

Idé och formgivning Skolan strävar efter att eleven:

PLÅTSLAGERITEKNIK. Ämnets syfte

Lokal pedagogisk planering HT- 11 V.7 Ämnesområde: Muntlig framställning

Arkitektur/Projekt. Utbildningen som kursen ingår i : Arkitekturutbildningen

ritar/målar på ett säkert sätt svårare former och bilder med flera detaljer. ritar/målar personliga och säkra former och bilder med många detaljer.

Funktioner, Algebra och Ekvationer År 9

Träff 1 Introduktion till Laborativ Matematik

TEKNIKEN GÅR FRAMÅT ELLER?????

Ämnets syfte och roll i utbildningen Mål att sträva mot

Kursplanen i ämnet engelska

Lokal pedagogisk planering för årskurs 5 i ämnet Slöjd - textil

Träff 1 Introduktion till Laborativ Matematik

VENTILATIONSPLÅTSLAGERI

Lokal Pedagogisk planering- Teknik åk 9- VT 13 Grimstaskolan

Att bedöma och sätta betyg i slöjd utifrån Lgr11

Algebra och Ekvationer År 7

Handledning av arbetsprocess och rapportskrivande. Skrivråd. Förberedelser inför vårutställning och vårutställningen.

Tisdag 50 Onsdag 50 Fredag 90

Plaggmönster. & Illustrator

HANTVERK. Ämnets syfte

Kursplan Webbutveckling 2, 100p Läsår

ANLÄGGNING. Ämnets syfte

NO Biologi Åk 4-6. Syfte och mål

SLÖJD. Läroämnets uppdrag

!Beskrivning av arbetsområde/tema Eleverna ska forma olika lerföremål med olika lertekniker.

Slutuppgift Kommunikation 1 BF1 våren 2013

Innehållsförteckning

Arbetsområde: Planera, genomföra, utvärdera kondition-, styrka-, rörlighetsträning

Förmåga Kunskapskrav E Kunskapskrav C Kunskapskrav A

Studiehandledning VFU-kurs, 13,5 hp (9v) Grundlärarprogrammet med inriktning fritidshem

Centralt innehåll. Bildframställning. Redskap för bildframställning. Bildanalys. Bildframställning. Redskap för bildframställning.

MOBILA ARBETSMASKINER

ÖVNING SKAPA EN UPPFINNING SOM STÖDJER PERSONER MED EN FUNKTIONSNEDSÄTTNING ÅR 1-3

GOLVLÄGGNING. Ämnets syfte

Dagens pass. Lgr, Lpo??? Lgr 11 Läroplanens innehåll och struktur

SAMISK MAT OCH MATKULTUR

3. Kursplaner 3.1 BILD. Syfte

Vi skall under ett antal veckor jobba med evolutionsundervisning. Arbetet kommer att se lite olika ut.

KURS-PM för. Lärande i arbete 2 (YTLR27) 40 Yhp. Version 1.0 Uppdaterad

Detaljerad kursplan. Dokumentet finns under Alla filer och länkar i Schoolsoft/Flexus samt gås igenom i anslutning till kursstart av läraren.

BAGERI- OCH KONDITORIKUNSKAP

Hur kan bokstäver se ut? Vad gillar jag för bokstäver? Vad är snyggt? Vad speglar mig?

PRODUKTUTVECKLING. Ämnets syfte

BYGG OCH ANLÄGGNING. Ämnets syfte

PLÅTSLAGERI. Ämnets syfte

Min digitala slöjdsal. Eva Söderberg Vallhamra skola

MÅLERI. Ämnets syfte. Undervisningen i ämnet måleri ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

Moa Wikner Teknik åk 6 Teknikhistoria, hållfasthet och elektricitet HT15

BELÄGGNING. Ämnets syfte

Hållbar utveckling Kungsmarksskolan 2016

Teckna med högra hjärnhalvan

TÄTSKIKT VÅTRUM. Ämnets syfte

Beslut för grundskolan

använda teknikområdets begrepp och uttrycksformer.

Elevens val Johan Skytteskolan

Att få kunskaper om biologiska sammanhang och intresse för naturen. Ni ska få förståelse för de begrepp som finns inom området Ekologi.

Transkript:

Lektion 1 PRESENTATION AV MIG OCH DIG VARFÖR HAR VI SLÖJD? VEM BESTÄMMER VAD VI SKA GÖRA? REGLER OCH SÄKERHET

Introduktion och presentation

Innan vi börjar... Fråga hemma, farmor, morfar, grannar och släkt...vi behöver strumpor. Har ni en hög med udda eller trasiga strumpor hemma? SKÄNK DESSA TILL SLÖJDEN!!

Lektion 2 GENOMGÅNG AV ARBETSOMRÅDET GENOMGÅNG AV LPP TIDSPLAN APPAR

Vad kan du göra med lite strumpor? PLANERING AV ARBETSOMRÅDE 1, HÖST OCH VÅRTERMIN I TEXTILSLÖJD 2016/2017

Vad ska vi göra i arbetsområde 1? Vad ska du lära dig? Centralt innehåll Hur du kan kombinera återanvända och nyproducerade material med varandra. Att använda handverktyg och redskap på ett säkert, ergonomiskt och ändamålsenligt sätt. Att göra en planering, en dokumentation av arbetsprocessen och en reflektion. Att formge ett slöjdföremål. Om olika material ur ett hållbarhetsperspektiv. Hur ska du lära dig? Undervisningens innehåll Genom. Praktiskt arbete. Att se på film. Muntliga genomgångar, enskilt och i grupp. Bildspel. Digitala inspirationskällor. Gruppdiskussioner Varför ska du lära dig? Syfte För att du ska utveckla förmågan att. Formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap och verktyg. Välja och motivera tillvägagångssätt i arbetet... utifrån miljöaspekter. Analysera arbetsprocesser och resultat med slöjdspecifika begrepp.

Bedömning Hur kommer du att bedömas? Du kommer att bli bedömd utifrån hur du.. Framställer din produkt. Använder dig av handverktyg och maskiner. Utifrån syftet löser arbetsuppgiften och motiverar dina val. Redogör och reflekterar över din arbetsprocess(slöjdresan). Utvecklar en produkt utifrån inspirationsmaterial och diskussioner. Tar dig framåt i arbetet

Bedömningsunderlag Vad bedöms? Det du visar under lektionstid Samtal och diskussioner under lektionstid Dokumentationen i ord och bild Den färdiga produkten

Beskrivning av arbetsuppgiften. Vad ska du göra? Du ska. Formge, planera och framställa en produkt av strumpor. Dokumentera arbetsprocessen, i ord och bild, genom att göra en beskrivning till ditt projekt. Skriva en reflektion över ditt arbete och dina val.

Inlämning DEN FÄRDIGA SLÖJDPRODUKTEN, DOKUMENTATIONEN OCH REFLEKTIONEN SKA LÄMNAS IN SENAST VECKA 41.

Miljön tänker vi på den, när vi slänger kläder? Kvalitet, hållbart mode Filmklipp om textilkonsumtion och miljön.

Pinterest Den stora inspirationsbanken

Qr - läsare Med en Qr- läsare kan du skapa och läsa Qrkoder. Här på textilslöjden använder vi oss ofta av Qrkoder.

Lektion 3 APPAR INSPIRATION PLANERING DIN TIDSPLAN

Pinterest Den stora inspirationsbanken

Qr - läsare Med en Qr- läsare kan du skapa och läsa Qrkoder. Här på textilslöjden använder vi oss ofta av Qrkoder.

Sluta släng - ÅTERANVÄND

Varför görs en planering? En planering görs för att: Du ska få med allt gällande syftet i arbetsområdet. Du ska kunna planera din tid. Läraren ska kunna hjälpa dig på ett bra sätt, genom att se dina tankar i bild och text. Allt material du behöver, ska finnas hemma när du behöver det.

Vad ska du tänka på när du väljer slöjdprojekt? Välja slöjdprojekt...

Qr-kod Strumpåterbruk på Pinterest

Lektion 4 SYMASKINSKUNSKAP PÅMINNELSE OM TIDSPLAN HUR SKRIVS EN BESKRIVNING? PRAKTISKT ARBETE

Trädning av symaskinen Övertråd

Trädning av symaskinen Undertråden

Spola undertråd

Hur skrivs en beskrivning? Varje moment i ditt arbete ska finnas med. Tänk att du skriver för någon annan. Någon annan ska kunna göra exakt samma projekt som du, genom att läsa din beskrivning. Kan vara en film, text eller bildspel. Ge tips och råd.

Är din planering klar? GÖR KLART DIN PLANERING OCH LÄMNA IN FÖR RESPONS OCH BEDÖMNING.

Vecka 41 PLANERA DIN TID, SÅ ATT ALLT ÄR KLART ATT LÄMNAS IN VECKA 41.