Fortbildning för lärare 2012



Relevanta dokument
Nycklar till LANDSKAPET En utbildningsdag på Hovdala slott

SÄLEN, GRISEN OCH GLASPÄRLORNA

SKOLVERKSAMHET. - Introduktion - Fotevikens Museum

Lektionsupplägg: Behöver vi våtmarker?

NATUR- OCH LANDSKAPSVÅRD

Järfälla Kultur :16. MEDIEpedagogiskt Centrum. VBläddra för att öppna

ERBJUDANDE OM RESERABATT TILL HALLANDS LEVANDE KULTURLIV!

LPP Vikingatiden Årskurs 4

Prislista Barnkalas 6. Visningar & vandringar 8. Konferens & möten 11. Byggnadsvård 13

SKOLPrOgram vår/sommar 2014

Gör en arkeologisk undersökning på skolan

Gammaldags lektion Västerås Skolmuseum

Sveriges Hembygdsförbund

Pedagogiskt program Våren 2016

Gamla Staden 2:3, Ystad UPPFÖRANDE AV SOPHUS

Kulturmiljöutredning inför planerad bergtäkt vid Alstrum. Alsters socken, Karlstads kommun, Värmlands län 2009:11

Lärandefrågor uppföljande samtal. Framtagen av Funktionshinder, Hägersten-Liljeholmens Stadsdelsförvaltning, Stockholms stad.

Välkommen till Julita gård!

Sökschakt vid Pilgrimen 14

Pedagogiskt program. Våren 2014

OMRÅDESBESTÄMMELSER OB 31

arkeolog person som har till yrke att studera hur människor levde för mycket länge sedan

Heda Sten-, brons- och järnålder nära Heda i Östergötland. Heda, arkeologisk undersökning 2009, startsida. Startsida Loggbok Kontakt

Resultat för: Stockholms län / Stockholm / Design & Construction College

INLEDNING... 2 VARFÖR SKA GRUNDSKOLAN ANVÄNDA STOCKHOLMS MUSEER?... 2 VAD ÄR ETT MUSEUM? VARFÖR FINNS MUSEER?... 3

Riksintressen. Vi ska vara rädda om våra riksintressen!

Pedagogiskt program Februari april 2012 Pedagogiska program och erbjudanden för maj månad kommer på

Program vår/sommar 2015

Pilgrim Vallentuna. Natur Kultur Andlighet

Utåtriktad verksamhet vid Gyllins Trädgård Thomas Persson

Strandängen. Arkeologisk utredning inför nybyggnation, Jönköpings socken och kommun, Jönköpings län

Litteratur: Meddelas i samband med prövningsinformationen

Rapport 2012:24. Stjärnan 1. Malmö stad, Malmö kommun FU Therese Ohlsson

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i geografi

För varje klassredovisning finns jämförelse fråga för fråga med skolan, kommunen och Stockholms län som helhet inom respektive årskurs.

Mål att sträva mot för de samhällsorienterande ämnena

Resultat för: Stockholms län / Stockholm / Viktor Rydberg gymnasium Odenplan

Lärarhandledning lågstadiet

LÄRARHANDLEDNING Mecka med ljud

Målet med undervisningen är ett eleverna ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att:

Jag känner mig trygg på min skola

Enkät i gymnasiet Undersökning genomförd våren 2011 i åk 2

Här på Söderby ligger fokus idag på travhästuppfödning men på

SKK (Stockholms Kappsimningsklubb) inbjuder alla Ekerö kommuninvånare samt sommargäster att anmäla era barn i vår populära sommarsimskola.

Fråga Referens, JA hela staden Ej svar %

INSPIRATIONSMATERIAL. - Politiker & tjänstemän

Svar från FUISM:s medlemmar inför mötet med Museiutredningen 9 april 2015

Kulturlager från 1700-talet i Mariefred

Arbeta i par eller grupp på tre. Fördjupa er i ett ämne, gör en valfri presentation och redovisa för klassen.

Del ur Lgr 11: kursplan i geografi i grundskolan

TVÅ SPRÅK ELLER FLERA?

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om mat, traditioner och högtider.

Volontärbarometern. - en undersökning om volontärer och deras

Kanaljorden 2:1. Planerad bebyggelse i anslutning till Bergs slussar Vreta klosters socken, Linköpings kommun Östergötland.

Skolplaneenkät 2015 Vårdnadshavare förskola

Trampolinen Steg för steg En guide för dig som ska handleda morgondagens arbetskraft in i din yrkesroll, ditt företag eller din bransch.

Studieplan Ju förr desto bättre. CBM Centrum för biologisk mångfald

Sveriges Arkitekter Swedish Association of Architects. Lönestatistik. Från 2014 års löneenkät

Illaren och det skånska köket genom historien

Västerviks Museum & Naturum Västervik SKOLPROGRAM 2014 Vår-Sommar

Skräpgrop i Husby 7:2

Vad händer i Arktis? Hur påverkar det mig och mina elever?

EN MATRESA JORDEN RUNT

MILJÖKONSEKVENS- BESKRIVNING (MKB) Fördjupad översiktsplan för Knivsta och Alsike tätorter. Utställningshandling för

Stenkil 1, Ystad UPPFÖRANDE AV TILLBYGGNAD

Foto: Tomas Ohlsson. Vi väntar på dig.

Vi jobbar alla förf EN SKOLA ATT MÅM BRA I I. Version 1.0 / version 1.0

Resultat för: Stockholms län / Sundbyberg / Fristående / Grillska gymnasiet Sundbyberg / Restaurang- och livsmedelsprogrammet (RL)

En källare med tradition

Kv Sankt Mårten 28. fornlämning nr 73:1, Lunds Stad, Lunds kommun, Skåne Arkeologisk förundersökning 2015

Orolig för ett barn. vad kan jag göra?

Likabehandlingsplan

Kristianstads kommun ITiS-rapport Maj ett temaarbete av 3-5 Parkskolan. Agneta Andrée Karin Falkå Eva Nordahl Caroline Nilsson Johan Rönndahl

räd Värdefulla TReftele Inventerare: Hanna Torén, Biolog

Välkommen till konfirmation!

Introduktion. Pedagogiskt Centrum - GR Utbildning. Tid. Antal deltagare. Syfte. GR Speldatabas. Om spelet version 1.1. Konstruktion. Layout.

Väg E22 yta invid Vramsån

Digital IUP med Skriftliga omdömen. Guide för Vh

Kursprogram FÅGLAR. Kursinnehåll: De olika fågellokaler som kommer att besökas:

MBA för ingenjörer 60 hp

Nätverksträffar Kvalitetsarbetet

Lärarstatistik som fakta och debattunderlag

Välkommen till Myrsjöskolan. Ditt skolval 2016/17

Nyhetsbrev från. Byte från enskild firma eller handelsbolag till aktiebolag den 8 mars kl.09:15-12:00

Helsingborg

Hansta gård, gravfält och runstenar

Vad händer när man dör? Behövs jag? Hur började allting? VARFÖR SKA JAG KONFIRMERA MIG? VAD HANDLAR KONFIRMATION OM?

LÄRARHANDLEDNING Samla på sinnen

Sankt Andreas kyrka OMBYGGNADSARBETEN

Orienteringsteori. Allt för att du skall lyckas bra i orientering!!

Innerstaden 1:14 Lilla Torg och Gustav Adolfs Torg, fornlämning nr 20 i Malmö stad, Malmö kommun

Skolplaneenkät 2015 Elever grundskola

Lektionsupplägg: Varför behövs miljömålen?

HELKURSENKÄT, FSL 561, HT 2014

Likabehandlingsplan / plan mot kränkande behandling

Linköpings naturskola

ÖVERMO GÅRD

LÄGESRAPPORT per MÅNAD

JF Jansson Rör AB blir en del av GK

Låt barnen leka och lära om barns rättigheter och miljö med Retoys pedagogiska Lekväskor!

Transkript:

Glimmingehus Nordens bäst bevarade medeltida borg Fortbildning för lärare 2012

Glimmingehus - lärarfortbildning Glimmingehus erbjuder en rad olika fortbildningar för lärare med inriktning på framför allt medeltid, fornlämningar och det skånska kulturlandskapet. Fortbildningarna förlägger vi på Glimmingehus eller ute på skolorna. Vi är givetvis öppna för förslag på upplägg och inriktning av fortbildningarna och skräddarsyr gärna efter behov. Vi ingår också i pedagognätverket Uppsökarna som erbjuder olika typer av fortbildning med utgångspunkt från skolornas närliggande kulturlandskap (se inforuta). Uppsökarna Uppsökarna är ett nätverk av museipedagoger från en rad olika museer i Skåne. Gemensamt är att vi alla arbetar med lärare och elever ute på skolorna, i intressanta kulturmiljöer och kulturlandskap i skolornas närhet. Fortbildning för lärare ingår i nätverkets verksamhet. Sök på Uppsökarna eller följande länk: http://www.skane.se/templates/page.aspx?id=315849 2

Borgvandring på Glimmingehus Följ med på en vandring genom borgen där våra medeltidsklädda guider på ett spännande sätt berättar och levandegör Glimmingehus och Skånes medeltida historia. För de lärare som är specialintresserade håller vi gärna temavisningar av olika slag. Man kan exempelvis titta på borgen med utgångspunkt från sägner, kulturhistoria, ekonomi, försvar, manligt-kvinnligt, barnperspektiv och byggnadshistoria för att nämna några exempel. Vi ger gärna också tips på hur man kan förbereda sin klass inför besöket på Glimmingehus. Målgrupp: lärare Plats: Glimmingehus Pris: 50 kr / lärare Medeltiden i Skåne Medeltiden utgör en mycket fascinerande och spännande epok i Skånes historia. Skåne fick då sina första städer, pengar började användas, en ny religion slog igenom, skriftspråket kom igång på allvar, byggnader i sten och tegel började byggas och många av våra nuvarande orter och byar i landskapet kom till under denna tid. Runt omkring i arkiven och i landskapet finns det mängder med spår och lämningar efter denna omvälvande period. Spåren finns som arkeologiska lämningar, ortnamn, kyrkor, kloster, borgruiner, skattfynd, gamla dokument, medeltida konst och mycket annat. I denna fortbildning får ni en allmän introduktion till Skånes medeltid och dessutom berättar vi vad det finns för spännande platser och intressanta uppgifter som berör medeltiden i skolans närområde. Vi ger också tips på utflyktsmål och matnyttiga webbresurser. Målgrupp: lärare, åk 1-6 Plats: Glimmingehus eller på skolan Foto: Fredrik Nihlén 3

Fornsök och över 1,7 miljoner fornlämningar Runt omkring i Sverige finns det mängder med fornlämningar på land och i vatten. Det kan röra sig om allt från skeppsvrak, gravfält, borgruiner, skattfynd till avrättningsplatser, gruvor, hällristningar och runstenar. Fortbildningen ger en introduktion till Riksantikvarieämbetets populära söktjänst Fornsök, som innehåller uppgifter om över 1,7 miljoner fornlämningar. Vi tittar här närmare på hur man kan söka och hur man kan tolka det som kommer fram. Vi utgår först och främst från de fornlämningar som finns i den aktuella skolans närområde. Målgrupp: lärare, åk 1-6 Plats: på skolan Vägar in i landskapet Tillsammans med nätverket Uppsökarna (se ovan) erbjuder vi fortbildning för lärare om hur man kan hitta information om det skånska kulturlandskapet och lokala kulturmiljöer i skolornas närområde och hur man kan använda detta som en resurs i undervisningen. Fortbildningen ger bland annat redskap och nycklar till en rad nätbaserade resurser som kan användas när man vill arbeta med landskapet i skolans närområde. Kontakta oss för mer information. Målgrupp: lärare, åk 1-gymn Plats: på skolan Foto: Fredrik Nihlén 4

Priser och skolprogram gäller 1/1-31/12 2012 (med reservation för eventuella ändringar) Bokning & information Fredrik Nihlén (kulturmiljöpedagog) Tel: 0414-186 25 e-post: Glimmingehus borg 276 56 Hammenhög Telefon: 0414-186 20 5