Grunder för vitsord, musik (åk 7-9)



Relevanta dokument
Stort tack för att du vill jobba med rädda Barnens inspirationsmaterial.

Lokal Pedagogisk planering

Bedömningmatris Moderna språk år 7-9 Grundskola 7 9 LGR11 Mspr2

RELIGION ÅRSKURS 1 2 Läroämnets uppdrag årskurserna 1 2 Mål för lärmiljöer och arbetssätt i religion i årskurs 1 2

1. Eleverna hämtar på skolans hemsida formuläret som ska fyllas i.

Tillvalsämnen för årskurs 4-6

FRÅN IDÉ TILL PRODUKT

NATURVETENSKAP FÖR LIVET?

FINSKA, MODERSMÅLSINRIKTAD A-LÄROKURS I ÅRSKURS 7 9 Läroämnets uppdrag Språk är en förutsättning för lärande och tänkande. Språket är närvarande i

Centralt innehåll Centralt innehåll för årskurserna 1-3 Kommunikation Texter

Tio punkter för en lärande arbetsplats

Undervisningsmål Svenska Årskurs 1-5. Läsa

Capítulo 5, La ciudad V 9-14 Spanska år 8

Vilket kunnande bedöms i grundskolan? Information till grundskolans elever och föräldrar i Ludvika kommun

15.1 Övergången mellan årskurs 6 och 7 och uppdraget i årskurs 7 9

RELIGION ÅRSKURS 7-9 Läroämnets uppdrag I årskurserna 7 9 Mål för lärmiljöer och arbetssätt i religion i årskurs 7 9

Svenska som andraspråk

Gymnasiediplom. Huslig ekonomi

Skriftligt omdöme våren 2009, klass 8a Albatrossen Albin

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om mat, traditioner och högtider.

Elevens och hans/hennes vårdnadshavares egna åsikter/synpunkter kring skolsituationen är nödvändiga att ta med i sammanställningen.

Lektion 1. Bli nyfiken

Innehållsförteckning

Vad tycker du om sfi?

Björknässkolan BJÖRKNÄSSKOLAN SKOLÅR 7 9 LÄSÅR 2012/13. ditt val din profil

Utvecklingsplan för inriktning Grundläggande färdigheter

NATURVETENSKAP FÖR LIVET?

Värdegrund och uppdrag

Styrdokumentkompendium

Kursplan för Svenska. Ämnets syfte och roll i utbildningen. Mål att sträva mot. Inrättad SKOLFS: 2000:135

Resultat- och. utvecklingssamtal

Presentation av kombiämnen. Modersmål, finska, engelska, matematik och hälsolära

Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av år 5 enligt nationella kursplanen

KAPITEL 3 DEN GRUNDLÄGGANDE UTBILDNINGENS UPPDRAG OCH MÅL. 3.1 Den grundläggande utbildningens uppdrag

Verksamhetens innehåll

Lärarhandledning - introduktion...4 Första sidan...4 Innehåll...5 Modul 1 Hälsa...5 Modul 2 Förr och nu...6 Modul 3 Hälso- och sjukvård...

Ämnesplan i Engelska

MSPR Moderna språk, steg poäng inrättad SkolFs: 2000:87. Mål. Betygskriterier

Handlingsplan för Ulvsätersgårdensförskola,

om allmänna riksomfattande mål för gymnasieutbildningen och om timfördelningen i gymnasieundervisningen

Allmän beskrivning av B2-språk i årskurs 7-9

PLANEN PÅ SMÅBARNS- FOSTRAN (0-5 ÅR)

Lokal Pedagogisk Planering

Tjänstegarantier för Barn- och ungdomsnämnden

Tala, samtala och lyssna

13. Vad tycker du om samarbete och enskilt arbete på kurserna när det gäller laborationer?

Färe Montessoriförskola. Likabehandlingsplan Plan mot diskriminering och kränkande behandling. Planen reviderades

Varför ska man läsa?

Vill du arbeta som egenerfaren inom hälso- och sjukvården?

Att välja sin framtid entreprenörskap

INFORMATION TILL APL-PLATSERNA Barn- och fritidsprogrammet, elever i årskurs 3 inriktning Pedagogiskt arbete

Vill du arbeta som egenerfaren kamratstödjare inom socialpsykiatrin?

Arbetsplan Stockby Förskola

Utbildning för hållbar utveckling

Överby daghems arbetsplan

Genom att vi befinner oss i samma lokal hela dagarna och är samma pedagoger under för och eftermiddagarna så skapar vi en trygg miljö för barnen.

INDIVIDUELLT VAL - Lokalt val VID RUDBECKSSKOLAN

Läsårsplanering i Musik åk 4 Lpo 94

Bedömningsformulär för Verksamhetsförlagd utbildning (VFU).

Vi vill veta vad tycker du om skolan

svenska som andraspsråk

GEOGRAFI. Läroämnets uppdrag

TÄTSKIKT VÅTRUM. Ämnets syfte

Svenska som främmande språk Behörighetsgivande kurs i svenska 30 högskolepoäng

Likabehandlingsplan samt plan mot kränkande behandling Bullerbyns Förskola

ALLMÄN BESKRIVNING AV LÄROÄMNET MATEMATIK I ÅRSKURS 1-2

Kurskatalog

Annan. Didaktisk ämnesteori i gymnastik. jan-erik romar. Skolans. Vad skiljer gymnastiklektioner från rast??

Utbildningsförvaltningen Blästad enskilda kommunala förskolor. Arbetsplan för. Blästad förskolor

Borgeby Förskolas arbetsplan/utvecklingsplan

Studiehandledning för Gymnasiearbetet 100p GYARVO

Likabehandlingsplan läsåret 2008/2009 Österstad skola

Sida 1(8) Lokal arbetsplan. Mellangårdens förskola

Policy och Riktlinjer för Malmköpings IBF

Varmt välkomna till SK Ägirs baby- och minisim på Sollidenbadet!

Arbetsplan 2015/2016 Lilla Flottens förskola. Skolförvaltning sydväst

LPFÖ98. Vi tydliggör våra åtaganden, målen och vårt arbetssätt. Ett arbetsmaterial reviderat på planeringsdag

Sundsvalls. i modersmål. Barn- och utbildningsförvaltningen. Kursplan

ALLMÄN BESKRIVNING AV LÄROÄMNET ENGELSKA I ÅRSKURSERNA 4-6

Särskild utbildning för vuxna

HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP, ÅR 8

Learning study ett utvecklingsprojekt

I Ur och Skur Vattendroppens plan mot diskriminering och kränkande behandling

Planering i Musik Ö7 Ansvarig lärare Jenni Jeppsson jenny.jeppsson@live.upplandsvasby.se

Kurser på GrundVuxNivå

LIKABEHANDLINGSPLAN Rödluvans förskola 2011

Handlingsplanen finns på Ystad kommuns hemsida- Skola & Förskola-Mål och kvalitete- Styrdokument.

APL-plats: Period: 2014, vecka 3-7. Psykiatri 2, 200 poäng. Den arbetsplatsförlagda utbildningen ska behandla följande centrala innehåll i kursen:

Arbetsplan för förskolorna Sandvik, Skutan och Lövö

MODERSMÅL 3.7 MODERSMÅL

Arbetsplan - Eriksbergsgårdens förskola

Brukarenkät inom Barn- och ungdomsnämndens verksamheter. Gustavsbergs förskola

Plan mot diskriminering och kränkande behandling i förskolan Kålhagens förskola

Matematikundervisning och självförtroende i årskurs 9

Barn- och fritidsprogrammet Guteskolan Södra

För tidig inriktning sätter stopp för vidare studier. - Var tredje vet inte hur man kompletterar sina betyg

GRUNDVERKSAMHET - Östertull Montessoriförskola

STUDIETEKNIK. Till eleven

Ledarskap i klassrummet. Lärarens relationella kompetens

Verksamhetsplan 2014 Förskolan Vindan

Transkript:

Grunder för vitsord, musik (åk 7-9) 5-6 7 8 9 10 INTRESSE och AKTIVITET bl.a. Du vill inte lära dig Du visar intresse för Du försöker, är positiv, Du har en mycket posi- Du är utåtriktad, har Attityd något. ämnet. kreativ och vill lära dig tiv attityd till musiken specialkunskaper i ämnet nytt. samt är en tillgång för skolan. Initiativförmåga Du är ofta borta från Du kan ta ansvar för Du gör ditt bästa, är aktiv Du har stor initiativförmåga Du är nyfiken och vetgirig. timmarna. material o instrument. på timmarna och uppför och hjälper till där det behövs dig lugnt. Du visar stort tålamod både Uthållighet Du är okoncentrerad. Du arbetar koncentrerat med ditt eget och andras musicerande. PRAKTISK Du saknar förmåga Du har svårt att Du behärskar en del men Du har mycket goda Du har mycket goda FÄRDIGHET att anamma nya moment. tillämpa nya moment. inte alla moment. färdigheter. färdigheter, sjunger i kör SAMT MUSIK- eller spelar i orkester samt KÄNNEDOM Du deltar i musicering Du uppvisar förmåga kan använda facktermer med sång eller spel. till att ta emot och vid diskussion. Du deltar såväl i plane- tillämpa såväl gammal ring som i förverkligande som ny kunskap. av givna uppgifter. MUSIK- Du lyssnar inte, Du lyssnar Du lyssnar Du lyssnar aktivt och Du lyssnar aktivt och kan LYSSNANDE sitter helst och pratar okoncentrerat, sitter koncentrerat. intresserat. föra en reflekterande eller stör andra. helst och pratar. diskussion om musiken. Du kan lyssna till både Du kan lyssna till andras din egen och andras musicerande och beakta sång (spel). de andras insats vid sammusicerande. SAMARBETE Du saknar Du klarar av att samarbeta Du arbetar utan störa Du kan arbeta och musi- Du är en tillgång för samarbetsförmåga men gör det motvilligt. andra. cera i grupp och samtidigt gruppen genom att hjälpa Du är kapabel till att tillföra gruppen något och handleda. musicera i grupp. positivt. Du tar hänsyn till andra. VITSORD 4-7 6-8 7-9 8-10 9-10

Grunder för vitsord, textilslöjd (åk 7-9) 5 6 7 8 9 10 Individuell hjälp vid Delvis individuell Förstå arbetsordning Tillämpa arbetsordning Disponera tiden rätt Helhetsplanering Planering planering och att hjälp vid planering och instruktioner och instruktioner följa instruktioner, arbetsordningar Behöver ständig, Behöver ofta hjälp Svårt att tillämpa Behärskar en del Behärskar både gamla Behärskar även Teknik ständig hjälp med flera moment nya moment men inte alla moment och nyinlärda andra moment moment Intresse o Likgiltig, svag Passiv och svag Deltar med Aktiv och intresserad Deltar aktivt Deltar mycket aktivt resultat störande varierande resultat varierande resultat behärskar färdigheter tar egna initiativ bra resultat och behärskar ämnet Samarbetsvillig Utmärkta resultat Attityder Saknar hänsynstagande Dåligt hänsynstagande Varierande hänsyn Visar hänsyn Saklig och artig Tar helhetsansvar

GRUNDER FÖR VITSORD - BILDKONST (åk 7-9) VITSORD 5-6 7 8 9 10 Likgiltig Visar tidvis intresse Visar intresse Visar uttalat intresse Visar uttalat intresse ATTITYD Negativ Ibland motvillig Positiv Mycket positiv Mycket positiv Stör andra Visar hänsyn Ansvarsfull Ansvarsfull Hjälpsam Hjälpsam Utforskande Experimentell Passiv Tidvis aktiv Aktiv Aktiv Mycket aktiv AKTIVITET Ouppmärksam Ofta ouppmärksam Oftast uppmärksam Uppmärksam Uppmärksamhet Ovidkommande Egna initiativ Initiativrik aktivitet Målinriktad Okoncentrerad Delvis koncentrerad Arbetar koncentrerat Arbetar koncentrerat Alltid koncentrerad UTHÅLLIGHET Avstannande Splittrad arbetsinsats Produktiv Målmedveten Målmedveten arbete Produktiv Produktiv Självständig Bristfälliga Varierande kunskaper Tillämpar nya Behärskar gammalt och Behärskar gammalt och KUNSKAPER kunskaper Varierat utförande kunskaper nytt kunskapsstoff samt nytt kunskapsstoff samt OCH Bristfälligt Gott utförande tillämpar dessa med tillämpar dessa kreativt FÄRDIGHETER utförande omsorg och med och ändamålsenligt med gott resultat omsorg och med utmärkt resultat Utnyttjar skisser Gör nya bedömningar och beslut under processen Deltar inte i Deltar sällan i Deltar i undervisnings- Deltar aktivt Deltar aktivt och UNDERVISNINGS- undervisnings- undervisningssamtal samtal i undervisningssamtal reflekterande i SAMTAL samtal och använder undervisningssamtal ämnesspecifika begrepp Använder ämnesspecifika begrepp i tankegången

Grunder för vitsord, i språk (åk 7-9) 4 5-6 7 8 9 10 Muntlig - uttrycker sig - uttrycker sig - försöker använda - använder språket - uttrycker sig - använder ett rikt och färdighet ytterst sällan sällan språket - gott ordförråd gärna och ledigt nyanserat språk eller aldrig - svagt ordförråd - måttligt ord- - stort ordförråd - stort ordförråd svårförståeligt förråd Skriftlig - närmast oförmögen - torftigt språk (5) - uttrycker sig - gott ordförråd - stort ordförråd - stort ordförråd färdighet att uttrycka sig i skrift - kan göra sig förståeligt - behärskar grund- - uttrycker sig - uttrycker sig flytande föstådd (6) läggande ledigt och idio- och idiomatiskt struktur matiskt - behärskar helheter

Grunder för vitsord, gymnastik (åk 7-9) 5-6 7 8 9 10 Intresse och - negativ, passiv och - måttligt - aktiv och - positiv, mycket - nyfiken o vetgirig aktivitet likgiltig - glömmer upprepade intresserad intresserad - deltar mycket - tar aldrig med gånger ombytes- aktivt och tar egna ombyteskläder kläder initiativ - saknar förmåga att ta - svårt att tillämpa - tillämpar och behär- - mycket goda - mycket goda färdig- Färdighet till sig nya moment. nya moment. skar de flesta moment. färdigheter heter inom alla områden - kan kombinera kunskaper och färdigheter Samarbete - saknar sportsmanna- - svag samarbets- - visar god sports- - tar ansvar och - påverkar gruppen posioch sports- anda betsförmåga manna-anda och hjälper till tivt och uppmuntrar manna- anda - störande uppförande - samarbetsvillig andra - fungerar i grupp - är en god förebild

Grunder för vitsord, huslig ekonomi (åk 7-9) 5 6 7 8 9 10 Planering Individuell hjälp vid Delvis individuell Förstå recept Tillämpa recept Disponera tiden rätt Helhetsplanering planering och att hjälp vid planering Teknik Behöver ständig, Behöver ofta hjälp Svårt att tillämpa Behärskar en del Behärskar både gamla Behärskar även ständig hjälp med flera moment nya moment men inte alla moment och nyinlärda andra moment moment Intresse o Likgiltig, svag Passiv och svag Deltar med Aktiv och intresserad Deltar aktivt Deltar mycket aktivt resultat störande varierande resultat varierande resultat behärskar färdigheter tar egna initiativ bra resultat och behärskar ämnet utmärkta resultat Attityder Saknar bordsskick Dåligt bordsskick Varierande bordsskick Gott bordsskick Saklig och artig Tar helhetsansvar och samarbete och hänsynstagande och hänsynstagande och hänsynstagande visar hänsyn samarbetsvillig Hemuppgifter Ofta ogjorda Ofta ogjorda Oftast gjorda Alltid gjorda Omsorgsfullt gjorda Alltid omsorgsfullt gjorda Hygien Likgiltig "klottar" Likgiltig Varierande kökshygien God kökshygien Följer bestämmelser Följer och förstår bestämmelser

HUSLIG EKONOMI - VITSORD 10 - Ser och gör extra arbete - Är idérik och kreativ - Tar egna initiativ - Kan planera självständigt och ta ansvar för helheter - Kan jämföra och ifrågasätta information 9 - Arbetar självständigt och ansvarsfullt - Är intresserad, positiv och hjälpsam - Tar hänsyn till kamraterna och arbetar smidigt tillsammans med andra - Har förmåga att rådgöra med kamraterna om portionsstorlekar 8 - Arbetar självständigt efter recept - Kan disponera tiden rätt och varva arbetsuppgifterna - Städar alltid efter sig utan tillsägelse - Väljer rätt arbetsredskap - Är samarbetsvillig 7 - Arbetar efter anvisningar med lite hjälp - Glömmer eller ids inte städa efter sig - Samarbetet och hjälpsamheten fungerar inte så bra - Värdesätter vällagad och lämpligt kryddad mat 6 - Orkar ej lyssna på vid receptgenomgång - Det egna initiativet är litet, läraren måste ständigt ge handledning. - Arbetet övergår till lek och bråk. 5 - Anpassningssvårigheter och olydnad - Förstår inte sambandet mellan information och praktisk handledning I bedömningen beaktas också: - Uppförande mot läraren och de andra eleverna i köket - Gott bordsskick - Punktlighet - Har med sig arbetsmaterial - Väl utförda hemuppgifter - Visar uthållighet i arbetet

Grunder för vitsord, fysik och kemi (matematik) (åk 7-9) 4 5 6 7 8 9 10 Samarbets- Ingen samarbetsvilja Svag samarbetsvilja Bristande samarbets- Försöker samarbeta Samarbetsvillig God samarbetsvilja Mycket god förmåga vilja samarbetsvilja Intresse Likgiltig Ointresserad Svagt intresse Måttligt intresserad Intresserad Visar aktivt intresse Visar intresse utöver kursinnehållet Hemuppgifter Aldrig gjorda Sällan och slarvigt Sällan gjorda Delvis gjorda För det mesta gjorda Alltid gjorda Alltid omsorgsfullt (arbetsuppgift) gjorda gjorda Ämnes- Kunskaperna Svaga kunskaper Bristfälliga kunskaper Behärskar det mesta Behärskar lärostoffet Behärskar och kan Mycket goda kunskakunskapen obefintliga av lärostoffet tillämpa lärostoffet per och kan analysera och tillämpa Vitsord i prov 4-5 4-6 5-7 6-8 7-9 8-10 9-10 och förhör Laborationer Helt passiv och Passiv Bristande förmåga Förstår oftast instruk- Följer instruktioner Självständigt och Självständigt och ointresserd till självstandigt arbete tioner och slutför och deltar aktivt ansvarsfullt arbete ansvarsfullt arbete arbetsuppgifter med utmärkt resultat.

Grunder för vitsord, modersmålet och litteraturen (åk 7-9) 5-6 7 8 9 10 Läsförmåga - teknik - osäker - ganska säker - säker - säker även på - säker - läsförståelse - svag - nöjaktig - god nya texter - utmärkt - mycket god - läser med inlevelse - läser med inlevelse både poesi och prosa Skriftlig färdighet - stavning* - många stavfel - stavfel förekommer - få stavfel - sällan stavfel - skriver felfritt - språk - outvecklat - begränsat - gott - nyanserat - rikt - innehåll - magert - nöjaktigt - relevant - mångsidigt - digert - struktur - oklar - rätt god - god - genomtänkt och - avancerad logiskt Muntlig färdighet - språk - använder mycket - kan ibland använda - kan använda - använder ofta - använder högspråk sällan högspråk högspråk högspråk högspråk - uttryckssätt - uttrycker sig sällan - något osäker - ledigt - mycket ledigt - med nyanserat språk Litteratur - analysförmåga -trevande och svag - nöjaktig - god - mycket god - utmärkt - kännedom om litteratur - ringa - försvarlig - mångsidig - fördjupad - omfattande - litteraturintresse - outvecklat - begränsat - utvecklat - mycket stort - avancerat Språkkännedom - grammatik - svaga insikter - nöjaktiga insikter - goda insikter - mycket goda insikter - utmärkta insikter - språkriktighet - osäker - ganska säker - säker - stark - välutvecklad - språkhistoria -ytliga kunskaper - nöjaktiga kunskaper - grundläggnde kunskaper - mycket goda kunskaper - fördjupade kunskaper - ordkunskap - begränsad - tämligen god - omfattande - mångsidig - rikt utvecklad * elever med dyslexi

Grunder för vitsord, historia samhällslära, religion, hälsolära (åk 7-9) 4 5-6 7 8 9 10 Eleven söker Ovillig att söka Har svårt att söka Kan söka information Kan söka och förstå Kan söka och Kan söka, tillämpa o behandlar information information trots under ledning av information tillämpa information och bearbeta inforinformation lärarens handledning läraren mation Ställnings- Likgiltig och ovillig Kan med lärarens hjälp Kan uttrycka en åsikt Kan uttrycka en åsikt Kan uttrycka en åsikt, Kan uttrycka en åsikt, tagande ge uttryck för en åsikt och oftast motivera motivera och respek- motivera, kritiskt grano färdigheter den tera andras åsikt ska samt respektera andras åsikt Eleven visar Mycket sällan Sällan Ibland Rätt ofta Ofta Oftast kunskap Intresse Negativ Passiv och likgiltig Måttligt Intresserad Positiv och mycket Mycket intresserad intresserad och vetgirig Hemuppgifter Nästan aldrig utförda Ofta utförda Oftast utförda Utförda Omsorgsfullt utförda Mycket omsorgsfullt utförda Vitsord i prov och förhör 4 5-7 6-8 7-9 8-10 9-10