Kemi oftare och närmare än man tror. Lektorsmöte 9 september 2013. Har du tänkt på att. Del 3



Relevanta dokument
Pedagogisk planering Kemi: Alkoholer, estrar och organiska syror År 8 Planeringsperiod: v 5v 6, 2013

Undervisningen i de naturorienterande ämnena ska behandla följande centrala innehåll

Atomer, molekyler, grundämnen. och kemiska föreningar. Att separera ämnen. Ämnen kan förändras. Kemins grunder

Bedömningmatris Moderna språk år 7-9 Grundskola 7 9 LGR11 Mspr2

Pauli gymnasium Komvux Malmö Pauli

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM KOMMUNAL VUXENUTBILDNING GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Några material & Ekologi

MILJÖBEGREPP OCH KRETSLOPP

Kemi. Fysik, läran om krafterna, energi, väderfenomen, hur alstras elektrisk ström mm.

ntations titel Arial 14pt Rubrik rial 26pt,bold 1: Arial 22pt

NATURVETENSKAP FÖR LIVET?

Skolplaneenkät 2015 Elever grundskola

Denna teori presenterades av Empedokles ca 450 f.kr.

Resursutnyttjandet på lektionstiden. I hur stor utsträckning blir du på bästa sätt utmanad att förbättra dina kunskaper på ämnets lektioner?

Syftet med övningen är väcka nyfikenhet kring frukt och grönsaker genom att utforska olika färger, provsmaka och göra ett kemiskt experiment.

Elevens och hans/hennes vårdnadshavares egna åsikter/synpunkter kring skolsituationen är nödvändiga att ta med i sammanställningen.

VILL DU UTVECKLA UNDERVISNINGEN I SKOLAN?

Särskild utbildning för vuxna SÄRVUX. Kurskatalog, 2014/2015. Hagfors kommun

Val inför årskurs 2 & 3. Naturvetenskapsprogrammet 13 januari 2016

Kemi för lärare, åk 7-9, 45hp (1-45hp). Ingår i Lärarlyftet II. 45hp

Kemi 1, 100 poäng, som bygger på grundskolans kunskaper eller motsvarande. Kemi 2, 100 poäng, som bygger på kursen kemi 1.

Finansierad av: Tell-Us

Bedömningsuppgifter: Skriftligt prov Vatten och Luft Vattentornet (modell och ritning) Scratch (program)

Vetenskap & Allmänhet undersökning bland allmänheten

Övning: Dilemmafrågor

Från vardagsförståelse till kemiska begrepp

Elevportfölj 12 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Elevportfölj 4 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Elevportfölj 10 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

NATURVETENSKAP FÖR LIVET?

Elevportfölj 11 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

SÄTT DIG NER, 1. KOLLA PLANERINGEN 2. TITTA I DITT SKRIVHÄFTE.

Månadstema September: Kommunikation Laborationer för 7-9. Se även laborationsförslag för gymnasiet och F-6

Elevportfölj 2 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Vi vill veta vad tycker du om skolan

Deltagare från Umeå, Sverige, i det nordiska projektet om utbildning för hållbar utveckling:

För alla En undersökning om barns och ungas hälsa av Landstinget Sörmland. För alla.indd :01:53

Läsårsplanering NO-ämnen (Thunmanskolan)

Elevportfölj 3 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

LUFT, VATTEN, MARK, SYROR OCH BASER

Gymnasieinformation till föräldrar inför gymnasievalet. Vellinge.se

FÖRETAGSAMHET LÖNAR SIG ALLTID

Antal svarande i kommunen 32 Andel svarande i kommunen, procent 43 Kategorier ångest? Mycket dåligt Totalt Nej. Någorlunda. Mycket gott.

LEKTION 2: HUR JOBBAR EN INGENJÖR?

UR-val svenska som andraspråk

DETTA ÄR GYMNASIESKOLAN

Ett departementsuppdrag - att fylla tomma påsar?

Hej, Dock eller ovanligt att arbeta med Earth Hour för det gör vi. och går djupare in i varför vi släcker osv.

Engelska A. Engelska B. Engelska C. 100 poäng. Mål för kursen. 100 poäng. Mål för kursen. 100 poäng. Mål för kursen

KEMI 1 MÄNNISKANS KEMI OCH KEMIN I LIVSMILJÖ

Svenska 8B v Syfte:

Elevportfölj 7 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Fysik åk 7. Energi. Lisa Ranudd. Studiehandledning. Energi

Elevportfölj 1 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Skolledningens sida februari 2016

INBJUDAN TILL KEMILÄRARE

Tjänstegarantier för Barn- och ungdomsnämnden

Elevportfölj 8. ÅRSKURS 6 Matens kemi. Elevens svar: och kan då inte utföra deras jobb bättre och tjäna mer lön för att kunna köpa mat.

Färg i vardagen och skolan

Visioner. Mål. Arbetsorganisation. Hjälmstaskolan 2011/2012. Arbetsplan

Kursutvärdering Ämne: SO Lärare: Esa Seppälä/Cecilia Enoksson Läsåret Klass: SPR2

Kemi. Kursplan för år

Bilder från fotofinnaren.se

NO: KEMI. Årskurs

NATIONELLT ÄMNESPROV I KEMI 2013

PRAO. PRaktisk Arbetslivs Orientering är obligatoriskt för alla elever år 9. Läroverket Maha Persson

1. Eleverna hämtar på skolans hemsida formuläret som ska fyllas i.

LÄSÅRSPLANERING I NO ÄMNET KEMI Lpo 94

Idag behövs välutbildade kemister inom ett brett spektrum av verksamheter

utvecklar förståelse av sambandet mellan struktur, egenskaper och funktion hos kemiska ämnen samt varför kemiska reaktioner sker,

Under 2015 ska Junior FIRST LEGO League- lagen lära sig att när man kastar något i soptunnan är det bara början på avfallets spännande resa.

Mål och betygskriterier för no-ämnena (bi, fy, ke)

Elevportfölj 6 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Denna lektion är hämtad ur Svenska Direkt 7 av Cecilia Peña, Lisa Eriksson och Laila Guvå

Utveckla dina FÖRMÅGOR

Tjänsteskrivelse 1 (5)

BIOLOGI FYSIK KEMI TEKNIK

Några tips på hur man kan arbeta med fjärilar i skola och förskola

9B:s Veckobrev. Här kommer information om klassens aktiviteter under nästa vecka, arbeten, läxor, prov, studiebesök etc.

Hotell- och Restaurangprogrammet flyttar till Valdemarsro

Jonisering. Hur fungerar jonisering? Vad är en jon?

Skolmaterial om matavfallsinsamling

Grundläggande kemi VT av 6. Beskrivning av arbetsområdet. Syfte. Kopplingar till läroplan. Lerum

3=delvis av samma åsikt. 4=helt av samma åsikt

Äp9Ke Innehåll... Sid nr

Året runt i naturen skolår 2-3 (läsår som startar med jämn HT)

Självkänsla. Här beskriver jag skillnaden på några begrepp som ofta blandas ihop.

Exempeluppgift Delprov A2 Granska information, kommunicera och ta ställning

Ekologi Så fungerar naturen

Tobaksavvänjning - Fördjupat stöd

Tobaksavvänjning - Fördjupat stöd

Ett undersökande arbetssätt

Dille Gård. Naturbruksgymnasium

Rapport från arbetsgivarenkät i juni 2012

Baskemi Av Truls Cronberg, Version 01b Utskrifts datum:

Resultat Gullhedskolan åk 5 våren 2015

Bilder på framsidan: Vuxenliv 2 ute på årstidsspaning, arbete med Ipad och laborativ matematik

Lektionsupplägg: Varför behövs miljömålen?

Pedagogisk planering Åk 2 Skriva brev

Resultat Västanbyns skola åk 3 våren 2012

Transkript:

Kemi oftare och närmare än man tror Lektorsmöte 9 september 2013 Har du tänkt på att. Del 3 Du berörs av kemin både i ditt arbete och på din fritid Strykfria skjortor, datordelar, fläckborttagning, sportutrustning. Oljan ger oss mer än bränsle, vad ska vi ersätta den med? I huvudet på en kemist:tandcreme och målarfärg har gemensamma komponenter Pigment ger färg Partiklar ger textur Polymerer ger konsistens Kemiska produkter finns överallt (t.ex. kosmetika, rengöringsmedel, läkemedel, textiler, datorer, trädgårdsgödslel, bekämpningsmedel, limmer och målarfärger Det är viktigt med kemi i skolan för eleverna får sällan den kunskapen på TV, bio eller av kompisarna 1

- Nationellt resurscentrum i kemi Vår målsättning Se www.krc.su.se Vi stöder kemilärare på flere sätt, genom att att informera om nya forskningsresultat och om kemins roll för samhälle och miljö, att utarbeta och ge tips om nya elevexperiment samt bevaka och ge råd om säkerhetsfrågor och kemiska frågor, att initiera och genomföra fortbildning för skolans lärare, samt att främja ökade kontakter mellan skolan och kemibaserad industri. Vi riktar oss till lärare i hela svenska skolsystemet och har kontakter till breda samhällslager med intresse för kemi och naturvetenskaper Verksamheten stöds av Utbildningsdepartementet, och är nationellt inriktad, men inte vinstdrivande. Kontakta viviann@krc.su.se om du som lärare vill veta mer Vad är kemi? Hur får kemin relevans och trovärdighet för eleverna? Hur kan man tro på något som är max. 1/10 9 m stort? http://learn.genetics.utah.edu/content/begin/cells/scale/ Vad är materie?- Vi kan se/uppleva/förstå mer än vi först tror Gaser finns, fast de inte syns Kemi är livets material. Djuren, människorna och växterna, består av atomer och partiklar. Maskar och moln är molekyler. Stormar förorsakas av kemiska reaktioner. Våra sinnesintryck av smak, känsel, syn och lukt är beroende av kemiska reaktioner. Kemins bristande trovärdighet som kunskapssystem kan delvis bero på att miljö- och hälsoproblem kopplas till kemi. Ofta görs exploateringar av icke-kemister, och vanliga konsumenter bidrar till slutresultatet, utan att tänka på det 2

Kemi i vardagen, några exempel Kockarnas kemilåda vem vill äta E-nummer? Agar 406, Lecitin, Karragenan (E407), Kalciumalginat (E404), Citronsyra (E330), Pektin (E440), Xantangummi (E 415), maltodextrin, Mono- och diglycerider (E 471), Natriumcitrat (331), Kalciumklorid (E 508) De flesta finns även naturligt? Hälsoprodukter naturliga eller kemiska? Vilket ämne är farligast? 2,3-didehydro-L-treo-hexono-1,4-lakton E 300 Askorbinsyra Vitamin C 1 Skansens bykkäringar Skogen, ett nanokompositmaterial, som ger Från mycket skogen mer än virke och papper Textilfibrer (viskos, rayon) Kemiska produkter - baskemikalier -xylitol - sitsterol/sitopstannol -högteknologiska livsmedelstillskott Bränsle -etanol -biodiesel -flis, ved Nya produkter från skogen kräver produktutveckling av kemister 3

Klimatförändring-finns det lösningar? Och klimatförändringarna? Methods of ocean storage SRCCS Figure TS-9 Det behövs kemiska kunskaper för att lösa miljöproblem Hur överför vi kunskap till följande generationer? Kemilärarnas Resurscentrum har massor av material för lärare på hemsidan www.krc.su.se Vi är intresserade av de problem/frågeställningar aktiva lärare har - ta gärna kontakt med oss Ex. på nya dokument med anledning av aktuella förändringar: Gymnasiearbetet -teman, struktur och bedömning. ett dokument som stöder elever och lärare att genomföra gymnasiearbetet Formativt arbetssätt - ett dokument om hur man kan starta ett mera formativt arbetssätt med fokus på vardagsnära kemi Fokus-projektet - ett projekt som strävar till att underlätta övergången från grundskola till gymnasium 4

Kemiingenjör Biokemisk analytiker Tandläkare Veterinär Miljökemist Forensisk vetenskap (CSI) Dietist Toxikolog Kosmetika utvecklare Några yrken som kräver kemistudier Hälso- och riskrådgivare Apotekare Receptarie Vetenskapjournalist Marin forskare Atmosfärskemist Läkare Molekylär biolog Biokemist Förmågor som utvecklas i kemiundervisningen Problemlösningsförmåga Kommunikativa färdigheter Tal- och räkneförståelse Praktisk förmåga IKT-skicklighet (datoranvändning) Förmåga till lagarbete (team-work) 5