SKOGEN I SKOLAN. Årskurs 1-3 Förskola Lärarmaterial



Relevanta dokument
SKOGEN I SKOLAN Årskurs 1-3 Elevmaterial

SKOGEN I SKOLAN Förskola

Övergripande mål och riktlinjer - Lgr 11

Identifiera och analysera tekniska lösningar. Identifiera problem och behov som kan lösas med teknik.

Grön Flagg TEMA: Vatten förankrat i Lgr 11.

2. Övergripande mål och riktlinjer

NATURORIENTERANDE ÄMNEN

3 Förskoleklassen. Förskoleklassens syfte och centrala innehåll

Kvalificering. Final. Anmälan. Vinster 1:an :- 2:an 5.000:- 3:an 3.000:- 4:an 2.000:-

Ett av barnen hittade en grov gren på marken som han knäckte av. Grenen visade sig vara blå inuti.

Förslag den 25 september Biologi

"Jordens processer" I Europa finns det vulkaner, glaciärer och bergskedjor. Varför finns de hos oss? Hur blir de till?

3 Förskoleklassen. Förskoleklassens syfte och centrala innehåll

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

FRIPP FRITIDSPEDAGOGISK PLANERING FÖR YTTERBYSKOLANS FRITIDSHEM

Grön tråd i Malmslätts upptagningsområde, från förskolan årskurs 9, F-6-delen Innehåll

Skolans uppdrag är att främja lärande där individen stimuleras att inhämta och utveckla kunskaper och värden.

SKOGEN I SKOLAN Årskurs 7-9 Lärarmaterial

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Pedagogisk planering i geografi. Ur Lgr 11 Kursplan i geografi

Kursen kommer att handla om: Mål med arbetet från Lgr 11. Lokal Pedagogisk Planering Läsåret 12-13

3. Kursplaner 3.1 BILD. Syfte

Kopplingar till kursplaner för särskolan. Naturorienterande ämnen, särskolan

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

BIOLOGI Ämnets syfte Genom undervisningen i ämnet biologi ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att

Syfte och centralt innehåll för förskoleklass som anordnas vid en skolenhet med sameskola

2.2 Kunskaper. Målbeskrivning

Kvalificering. Final. Anmälan. Vinster

på ett delvis fungerande sätt enkel dokumentation

Skogsgruppen Träsktrollen

Del ur Lgr 11: kursplan i biologi i grundskolan

En grön tråd från förskolan till årskurs 9 i Hagby, Ånestad, Brokind/Sätra samt fsk-åk 6 i Tornhagen/T1 7-9

Förslag den 25 september Fysik

Fritidshemmets syfte och centrala innehåll

på ett delvis fungerande sätt enkel dokumentation

Rymdutmaningen koppling till Lgr11

I det här temat kommer vi bl. a att arbeta med djur och växter i vår närmiljö med fokus på naturtyper ekosystem och något om fotosyntesen.

Betyget D innebär att kunskapskraven för betyget E och till övervägande del för C är uppfyllda. KUNSKAPSKRAV I ÄMNET KEMI

Syfte och centralt innehåll för förskoleklass som anordnas vid en skolenhet med specialskola

Koppling till läroplanen

Lpfö98 Övergång och samverkan. Lgr11, Förskoleklass Lgr11 Fritidshem Lgr11 Övergång och samverkan. Lgrsär11 Övergång och samverkan

Förskoleavdelningen. Lokal Arbetsplan för Kotten

Lokal pedagogisk planering för Kvinnebyskolans förskoleklass, läsår 2013/2014

Plan för hur fritidshemmens uppdrag att stimulera elevernas utveckling och lärande kopplas till förskoleklass och de obligatoriska skolformerna

Erik rymmer VAD HANDLAR BOKEN OM? LGR 11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS ELEVERNA TRÄNAR FÖLJANDE FÖRMÅGOR LGRS 11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS

Centralt innehåll. Bildframställning. Redskap för bildframställning. Bildanalys. Bildframställning. Redskap för bildframställning.

Skolbarnsomsorgens Pedagogiska planering för skogen. PP: Skogen

Naturorienterande ämnen

ipads i lärandet 24 aug kl 8-16

Skogsgruppen Träsktrollen

Planeringsstöd. Kunskapskrav i fokus

Språk, lärande och identitetsutveckling är nära förknippade. Genom rika möjligheter att samtala, läsa och skriva ska varje

På vilka sätt sårbara platser kan identifieras och hur individer, grupper och samhällen kan förebygga risker.

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET FYSIK. Kunskapskrav för godtagbara kunskaper i slutet av årskurs 3

Undervisningen i de naturorienterande ämnena ska behandla följande centrala innehåll

Kursbeskrivning utbud grundläggande kurser hösten Engelska

Kraft och rörelse Balans, tyngdpunkt och jämvikt som kan observeras i lek och rörelse, till exempel vid balansgång och på gungbrädor.

Grunderna i programmering - vad är en dator? 1 av 6

SKOGEN I SKOLAN. Innehåll KUNSKAP OM SKOG FÖR LÄRARE OCH ELEVER

Centralt innehåll och arbetsformer höstterminen Årskurs två Gamla Uppsala skola

Förskoleklassens verksamhetsplan

Centralt innehåll. Bildframställning. Redskap för bildframställning. Bildanalys. Ämnesspecifika begrepp. Bildframställning.

Äventyrspedagogik i skolan, förskoleklassen och fritidshemmet

Koppling till Lgr Kunskaper Skolan ska ansvara för att varje elev efter genomgången grundskola 2.6 Skolan och omvärlden Kursplaner Bild

Fastighetslabbets koppling till Läroplanen för grundskolan (Lgr 11)

Mål: Ekologi och miljö. Måldokument Lpfö 98

Estetiska perspektiv i Lgr 11

Lokal pedagogisk planering i Omikron (år 3) läsåret Sverigetema v. 45 v. 6

Minifakta om igelkottar

Bild och form. Syfte. Innehåll:

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET BIOLOGI

Att arbeta ämnesintegrerat med entreprenörskap

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

IKT i fokus. Kopierat och klistrat från LGR11, Eva-Lotta Persson, eva-lotta.persson@utb.kristianstad.se

Läroplanens mål. Målen för eleverna i grundskolan är i läroplanen uppdelad i mål att sträva mot och mål att uppnå.

[FOKUSOMRÅDE LÄRANDE & UTVECKLING] Övergripande perspektiv: Historiskt perspektiv Miljöperspektiv Läroplansmål (i sammanfattning)

Vi arbetar aktivt för att varje elev ska utveckla sin förmåga att: *visa empati och förstå hur andra känner. *lyssna aktivt på andra.

Lärarhandledning till tre teman om entreprenörskap för årskurs 7-9

3. Kursplaner 3.1 BILD. Syfte

EV3 Design Engineering Projects Koppling till Lgr11

ESN lokala kursplan Lgr11 Ämne: Bild

natur och miljö Syfte

Minifakta om kattungar

Lokal pedagogisk planering svenska, so, no, teknik och bild. Forntiden, jordens uppkomst och första tiden på jorden.

för samtalen och diskussionerna framåt

Varför ett tema om Fjärilar och andra pollinerare

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

Läsa och skriva läsa och skriva sitt namn veta läsriktningen (vänster till höger) förstå att det som är skrivet kan sägas Kan rimma

Vetenskap och Teknologi 9686 Koppling till Lgr11

årskurs F-3 Berättelsen tar sin början.

Vår vision. Vi utbildar barn för framtiden genom att se barnens unika förmågor samt tillsammans främja en hållbar utveckling.

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

GROVPLANERING HT.-11 LINDENS FRITIDSHEM.

SALSTENTAMEN BILD TILLVAL, TILLFÄLLE 2 (11gf31, C46B30)

1. Kursplaner för särskild utbildning för vuxna 7

Undervisningen i de naturorienterande ämnena ska behandla följande centrala innehåll

Örgryte-Härlanda. Förskoleklass en lekfull övergång till skolan.

Arbetsplan för Luossavaaraskolans fritidshem

Bee-Bot & Blue-Bot Räkna

Hållbar utveckling - vad, hur, när, varför?

Transkript:

SKOGEN I SKOLAN Årskurs 1-3 Förskola Lärarmaterial

2

Förord Skolans uppdrag är att främja lärande som stimulerar alla elever. Kunskap uttrycks i olika former och måste därför förmedlas på olika sätt. Alla sätt ska dock uppmuntra en harmonisk utveckling av eleverna. Skogen i Skolan finns över hela Sverige och har funnits sedan 1973. Skogen i Skolan är ett samarbete mellan skogsnäringen och skolan. Vår idé bygger på ett arbete på skolans villkor, och en anpassning till skolans villkor. Vårt sätt grundar sig på ett utomhusbaserat lärande. Det spelar ingen roll var i landet skolan ligger eftersom vi genom kommunala och privata skogsägare kan få den bästa miljö för lärande någon kan önska sig! Vi erbjuder seminarier och fortbildning för lärare, skolledare, rektorer och studieoch yrkesvägledare. Vi ger ett helhetskoncept med läromedel, skolskogslåda som innehåller en massa nyttigt godis som ger underlag för övningar i skogen. Det spelar heller ingen roll om skolan har tillgång till en liten skogsdunge eller en stor skolskog, vi anpassar skogen till ett klassrum eller till en produktionsplats där skolan kan verka året om. Självklart kan lärplattor och annan skolmaterial tas med ut i skogen och självklart kan skogen följa med tillbaka till skolans lokaler också! I våra läromedel kan i stort sett alla skolämnen rymmas, vilket kan leda till förberedelser för nationella prov, omdömen och loggbokskrivande.vi ser också till att teman som energi, klimat, samhälle, integration, samarbete och hälsoaspekter ryms. Kontakta oss gärna för mer information! Åsa Godeau, verksamhetsledare Nationellt kansli Skogen i Skolan 3

4

Skattjakten Inledning I den här övningen får eleverna arbeta i grupp och uppdraget är att gömma en skatt. Eleverna får sedan rita kartor som visar vägen till skatten. Därefter byter grupperna skattkarta med varandra och försöker hitta den andra gruppens skatt med hjälp av kartan. Låt eleverna betrakta, upptäcka och fundera över vad de ser i skogen och hur den kan avbildas. Tidsåtgång Att genomföra övningen beräknas ta en timme från det att ni är på plats i skogen. SO Rumsuppfattning med hjälp av mentala kartor och fysiska kartor över till exempel närområdet och skolvägar. Storleksrelationer och väderstreck samt rumsliga begrepp, till exempel plats, läge och gräns. Förberedelser och material Underlag att rita på Ritmaterial Föremål att använda som skatter Koppling till kursplaner Centralt innehåll i grundskolans kurser Mål för utveckling och Bild Teckning, måleri, modellering och konstruktion. Idrott och hälsa Att orientera sig i närmiljön och enkla kartors uppbyggnad. Begrepp som beskriver rumsuppfattning. Matematik Konstruktion av geometriska objekt. Skala vid enkel förstoring och förminskning. 5

Genomförande Steg 1 - introduktion Berätta om övningen för eleverna. Varje grupp får ett föremål som representerar en skatt. Utse en gemensam startpunkt. Att prata om: Vad kan man ta hjälp av när man ritar en karta? Prata om enkla kartors uppbyggnad? Hur kan en skattkarta se ut? Steg 2 - göm skatten Eleverna får gå ut i skogen och gömma sina skatter. Steg 3 - Skattkartan Nu får eleverna samarbeta i grupperna och tillsammans rita en skattkarta som visar vägen från start till skatten. Steg 4 - hitta skatten Grupperna byter karta med varandra och försöker hitta skatten med hjälp av kartan. Sammanfatta övningen Att prata om: Hur gick det att använda kartorna för att hitta skatterna? 6

Vad var svårast när ni ritade kartan? När kan det vara bra att ha en karta? Fördjupning och variation Skaffa orienteringskartor över er skog och placera ut kontroller som eleverna får leta efter (med hjälp av pedagog). Samarbeta gärna med en lokal orienteringsklubb. Uppföljning på skolan Sätt upp elevernas skattkartor på väggen. Fortsätt att arbeta med temat, titta på kartor över ert närområde och titta på olika världskartor. Eleverna arbetar med egna reflektioner 7

8

Få ut andra i skogen Inledning I den här övningen får eleverna arbeta med att locka fler unga till skogen. Eleverna arbetar i grupp och tar fram affischer som ska marknadsföra skogen. Eleverna får öva sig i att både skriva och presentera. De får även arbeta med att sätta samman bilder och texter för att föra ut ett budskap. Tidsåtgång Att genomföra övningen beräknas ta en timme från det att ni är på plats i skogen, och sedan två timmar för att ta fram affischer och skapa presentationer. Koppling till kursplaner Centralt innehåll i grundskolans kurser Bild Framställning av berättande bilder, till exempel sagobilder. Olika element som bygger upp en bild: färg, form, linje, yta samt för- och bakgrund. Svenska Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras typiska uppbyggnad och språkliga drag. Skapande av texter där ord och bild samspelar. Muntliga presentationer och muntligt berättande om vardagsnära ämnen för olika mottagare. Bilder och andra hjälpmedel som kan stödja presentationer. Idrott Ord och begrepp för och samtal om upplevelser av lek, hälsa, natur- och utevistelser. Lekar och rörelse i natur- och utemiljö. Förberedelser och material Sittunderlag Pennor och papper samt ritunderlägg NO Årstidsväxlingar i naturen och hur man känner igen årstider. Djurs och växters livscykler och anpassningar till olika årstider. 9

Genomförande Steg 1 - introduktion Berätta om övningen för eleverna och gå ut till skogen. Steg 2 Saker man kan göra i skogen Låt eleverna strosa runt i skogen och låt dem sedan sätta sig ner gruppvis. Låt grupperna fundera över och prata om saker som man endast kan göra i skogen. Eleverna får skriva och rita om saker de har kommit fram till. Steg 3 Skapa affischer Åter i klassrummet är det dags att börja utforma egna affischer. Eleverna kan använda sig av teckningarna som de gjorde i skogen och klistra dem på affischen. Låt även eleverna hitta på en rubrik till affischen och texter till bilderna. 10

Steg 4 Presentationer Sätt upp affischerna i klassrummet. Grupperna får presentera sina idéer med hjälp av affischerna. Eleverna arbetar med egna reflektioner 11

12

Hösttavlor Inledning I den här övningen får eleverna samla löv som de sedan använder för att med hjälp av klister och papper skapa vackra höstlövstavlor. Förberedelser och material Korgar att samla löv i. Papper och ett bra klister. Tidsåtgång Övningens första del, att samla löv i skogen, tar cirka en timme. Att torka löv tar ett par dagar. Att göra hösttavlor tar cirka en timme. Koppling till kursplaner Centralt innehåll i grundskolans kurser Bild Plana och formbara material, till exempel papper, lera, gips och naturmaterial och hur dessa kan användas i olika bildarbeten. NO Årstidsväxlingar i naturen och hur man känner igen årstider. Djurs och växters livscykler och anpassningar till olika årstider. Dokumentation av naturvetenskapliga undersökningar med text, bild och andra uttrycksformer. 13

Genomförande Steg 1 - Introduktion Berätta om övningen för eleverna. Steg 2 - Samla löv Dela in eleverna i mindre grupper: Varje grupp får en korg. Grupperna får leta efter löv som de tycker är fina. Löven kan de plocka från marken eller från grenar på träden. Steg 3 - Torka löv Återvänd till skolan för att torka löven. Löven kan torkas på två olika sätt: Placera löven mellan hushållspapper och lägg i press mellan till exempel två böcker. Oavsett metod är det bra att låta löven ligga i press under ett par dagar. Steg 4 - Hösttavlor av löv Använd lim och papper eller kartong och låt eleverna skapa sina egna konstverk av de torkade löven. Sammanfatta övningen Att prata om Vad händer med löven under vintern? Vad använder träden löv till? Hur använder skogens invånare löven? Fördjupning och variation Konservera höstlöv Material Vackra höstlöv. Glycerol (finns på apotek). Torka löven i mikrovågsugn under 30 till 90 sekunder (använd färska löv eftersom torra löv kan ta eld). 14

Faktaruta Lövets kretslopp är en helt naturlig process som sker varje år. När lövet faller till marken tas det om hand av bakterier, svampar, daggmaskar, tusenfotingar, hoppstjärtar och andra insekter som omvandlar löven till jord. Faktaruta Propantriol, allmänt känt som glycerin eller glycerol är ett kemiskt ämne och är en form av alkohol. Glycerol är en söt, trögflytande vätska utan färg eller lukt. Gör så här Plocka kvistar med vackra löv på. Tänk mer på lövens form än på färgen. Färgen kommer ändå att ändras till orange och brunt. Blanda en del glycerol med två delar vatten. Ställ kvistarna i blandningen och låt dem dra åt sig ordentligt. Efter ett par dagar börjar löven kännas läderaktiga och då är det klart. Uppföljning på skolan Avsluta med att ha en konstutställning. Eleverna arbetar med egna reflektioner 15

16

Lukta, känna, gissa Inledning I den här övningen får eleverna upptäcka skogen med olika sinnen. Med förbundna ögon gissar eleverna på olika föremål från skogen genom att känna och lukta. Tidsåtgång Att genomföra övningen beräknas ta en timme från det att ni är på plats i skogen. Koppling till kursplaner Centralt innehåll i grundskolans kurser Dokumentation av naturvetenskapliga undersökningar med text, bild och andra uttrycksformer. Förberedelser och material Korgar att lägga föremål i Halsdukar eller liknande att binda för ögon med Sittunderlag Bild Framställning av berättande bilder, till exempel sagobilder. Teckning, måleri, modellering och konstruktion. Idrott och hälsa Säkerhet och hänsynstagande i samband med lekar, spel och vid natur- och utevistelser. NO Människans upplevelser av ljus, ljud, temperatur, smak och doft med hjälp av olika sinnen. Enkla fältstudier och observationer i närmiljön. 17

Genomförande Steg 1 - introduktion Berätta om övningen för eleverna när ni har kommit ut i skogen. Steg 2 - samla hemliga saker Dela in eleverna i mindre grupper: Ge en korg till varje grupp. Varje grupp får leta upp fem föremål att lägga i sin korg. Eleverna försöker hålla hemligt vad de har hittat. Steg 3 - lukta, känna, gissa Återsamla grupperna. Placera grupperna mitt emot varandra. Låt eleverna sitta på marken. Ena gruppens elever binder för sina ögon med halsdukar så att de inte ser vad som finns i den andra gruppens korg. Den andra gruppen räcker nu över ett föremål i taget. Eleverna med förbundna ögon turas om att använda känsel och lukt för att gissa vad det är för föremål. Gissar eleverna rätt får de behålla föremålet annars går föremålet tillbaka. Den grupp som gissar rätt på flest föremål vinner. 18

Sammanfatta övningen Att prata om: Vad hittade eleverna för föremål i skogen? Hur var det att inte kunna se? Prata om andra sinnen som hörsel och smak Vilka sinnen använder vi i skogen? Uppföljning på skolan Låt eleverna rita och berätta om olika sätt att uppleva skogen. Eleverna arbetar med egna reflektioner 19

20

Samla på stort och smått Inledning I den här övningen får eleverna leta efter och samla på olika saker i skogen. Sedan arbetar eleverna med att sortera och ordna sakerna efter art och storleksförhållande. Den här övningen tränar elevernas naturvetenskapliga och matematiska förmågor. De får arbeta med att samla och sortera, samt öva på begrepp som större än, mindre än och tyngre än. NO Djur och växter i närmiljön och hur de kan sorteras, grupperas och artbestämmas samt namn på några vanligt förekommande arter. Materials egenskaper och hur material och föremål kan sorteras efter egenskaperna utseende, magnetism, ledningsförmåga och om de flyter eller sjunker i vatten. Tidsåtgång Att genomföra övningen beräknas ta en timme från det att ni är på plats i skogen. Koppling till kursplaner Centralt innehåll i grundskolans kurser Idrott och hälsa Ord och begrepp för och samtal om upplevelser av lek, hälsa, natur- och utevistelser. Matematik Naturliga tal och deras egenskaper samt hur talen kan delas upp och hur de kan användas för att ange antal och ordning. Matematisk formulering av frågeställningar utifrån enkla vardagliga situationer. 21

Genomförande Steg 1 - Introduktion Berätta om övningen för eleverna. Steg 2 - Samlaren Dela in eleverna i grupper. Förklara att varje elev från och med nu är en samlare. Bestäm en plats där sakerna som grupperna samlar ihop kan läggas. Varje grupp får i uppgift att leta och samla ihop så många olika saker de hinner på fem minuter. Steg 3 - Sortera Nu får grupperna sortera efter art, exempelvis placera löv för sig och kottar för sig. Att prata om Prata om hur man delar in olika saker i skogen, till exempel träd, djur, svampar och även olika typer av skog. Vad är en art? Steg 4 - Ordna Nu får grupperna sortera sina föremål från stort till smått. Grupperna får också försöka namnge de olika föremålen, till exempel grankotte, eklöv. Sammanfatta övningen med eleverna Vad hittade eleverna för saker i skogen? På vilka sätt kunde elevernas saker sorteras? Vilka begrepp kan man använda när man sorterar efter storlek? Fördjupning och variation Leta efter det största trädet Lär eleverna skilja på olika träd till exempel gran, tall och björk. Låt grupperna leta efter största granen, största tallen och så vidare. Låt eleverna fundera på hur högt trädet är och jämföra med andra saker till exempel människor och hus. 22

Uppföljning på skolan Låt grupperna välja ut fem föremål att ta med till skolan. Eleverna får fundera över vilka saker som väger mest. Vilka saker tror de flyter? Varför flyter vissa saker och inte andra? Testa sedan de olika föremålen i en balja med vatten. Eleverna arbetar med egna reflektioner 23

24

Bygg ett vindskydd Inledning Att bygga ett vindskydd är ett roligt uppdrag där eleverna får genomföra en praktisk övning i skogen. Det färdiga vindskyddet kan även fungera som en utgångspunkt för andra aktiviteter i skogen. Tidsåtgång Beroende på hur mycket du som pedagog förbereder bygget av vindskyddet kan det ta olika lång tid. Koppling till kursplaner Centralt innehåll i grundskolans kurser Bild Framställning av berättande bilder, till exempel sagobilder. Förberedelser och material Film på Youtube, sök på vindskydd av skogens tillgångar Ni kan använda presenning i stället för granris, det sparar på skogen Hör efter med skogsägaren så att ni har tillåtelse att ta grenar och granris. Utse en bra plats att bygga vindskydd på. Se till att grenarna till stommen är klara när eleverna är med (för att undvika att ha med vassa redskap som såg och sekatör). Fundera på om ni ska bygga flera vindskydd. Idrott och hälsa Säkerhet och hänsynstagande i samband med lekar, spel och vid natur- och utevistelser. Allemansrättens grunder. SO Förutsättningar i natur och miljö för befolkning och bebyggelse, till exempel mark, vatten och klimat. Teknik Egna konstruktioner där man tillämpar enkla mekanismer. 25

Genomförande Steg 1 - Introduktion Berätta om övningen för eleverna. Prata om vad man får göra och inte får göra i skogen. Vad betyder allemansrätten? Prata även om vikten av att vara försiktig och tänka på säkerheten. Steg 2 Organisera Dela in eleverna i grupper med olika arbetsuppgifter: Grupp 1 förbereda platsen Grupp 2 - resa stommen Grupp 3 - samla granris Steg 3 Platsen Nu är eleverna redo för att gå ut i skogen och börja arbeta med uppgiften. Hjälp eleverna att leta efter lämpliga platser att bygga vindskyddet på. Steg 4 Stommen När ni har hittat en bra plats är det dags att bygga stommen. Det är bra att börja med lagom tjocka och någorlunda raka grenar. Hjälp eleverna att knyta för att göra stommen så stabil som möjligt. Steg 5 Takläggning När stommen är klar och ni har samlat ihop tillräckligt med granris får alla hjälpas åt att täcka stommen med granris. Sammanfatta övningen med eleverna Hur lyckades gruppen lägga granris högst upp på vindskyddet? 26

Skulle det gå att göra detta ensam? Varför är det bra att samarbeta? Vid vilka andra tillfällen kan det vara bra att arbeta i grupp? Var det något som var svårt att göra tillsammans? Hur ska man bestämma olika saker när personer tycker olika? När kan det vara bra att ha ett vindskydd? Prata om hur det skulle vara att leva i skogen. Vad skulle eleverna äta, hur skulle de bo och vad skulle de sakna mest? Försök att lägga banan genom varierad terräng och utnyttja höjdskillnader, klippor, diken och andra hinder för att skapa en varierad bana. Anpassa svårighetsgraden till elevernas förutsättningar. Använd banan som en rolig utmaning och låt eleverna tävla mot varandra. Eleverna arbetar med egna reflektioner Fördjupning och variation Bygg en hinderbana i anslutning till vindskyddet Instruktioner Med hjälp av snitslar eller rep kan ni markera en bana genom terrängen. 27

Koppling till centralt innehåll i grundskolans kurser Svenska Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras typiska uppbyggnad och språkliga drag. Skapande av texter där ord och bild samspelar. Muntliga presentationer och muntligt berättande om vardagsnära ämnen för olika mottagare. Bilder och andra hjälpmedel som kan stödja presentationer. Bild Plana och formbara material, till exempel papper, lera, gips och naturmaterial och hur dessa kan användas i olika bildarbeten. Teckning, måleri, modellering och konstruktion. Framställning av berättande bilder, till exempel sagobilder. Olika element som bygger upp en bild: färg, form, linje, yta samt för- och bakgrund. Idrott och hälsa Säkerhet och hänsynstagande i samband med lekar, spel och vid natur- och utevistelser. Lekar och rörelse i natur- och utemiljö. Att orientera sig i närmiljön och enkla kartors uppbyggnad. Begrepp som beskriver rumsuppfattning. Ord och begrepp för och samtal om upplevelser av lek, hälsa, natur- och utevistelser. Allemansrättens grunder. Teknik Egna konstruktioner där man tillämpar enkla mekanismer. 28

Matematik Naturliga tal och deras egenskaper samt hur talen kan delas upp och hur de kan användas för att ange antal och ordning. Matematisk formulering av frågeställningar utifrån enkla vardagliga situationer. SO Förnybara energitillgångar, till exempel sol- och vindenergi och alternativa drivmedel. Rumsuppfattning med hjälp av mentala kartor och fysiska kartor över till exempel närområdet och skolvägar. Storleksrelationer och väderstreck samt rumsliga begrepp, till exempel plats, läge och gräns. NO Människans upplevelser av ljus, ljud, temperatur, smak och doft med hjälp av olika sinnen. Djur och växter i närmiljön och hur de kan sorteras, grupperas och artbestämmas samt namn på några vanligt förekommande arter. Årstidsväxlingar i naturen och hur man känner igen årstider. Djurs och växters livscykler och anpassningar till olika årstider. Enkla fältstudier och observationer i närmiljön. Dokumentation av naturvetenskapliga undersökningar med text, bild och andra uttrycksformer Enkla naturvetenskapliga undersökningar. Materials egenskaper och hur material och föremål kan sorteras efter egenskaperna utseende, magnetism, ledningsförmåga och om de flyter eller sjunker i vatten. 29

Övningarnas koppling till värdegrund och uppdrag samt mål och riktlinjer Ur läroplan för grundskolan, förskoleklassen och fritidshemmet 2011 (Lgr11) Förskolans värdegrund och uppdrag Grundläggande värden Utbildningen ska förmedla och förankra respekt för de mänskliga rättigheterna och de grundläggande demokratiska värderingar som det svenska samhället vilar på. Var och en som verkar inom skolan ska också främja aktning för varje människas egenvärde och respekt för vår gemensamma miljö. En likvärdig utbildning Skolan har ett ansvar för att motverka traditionella könsmönster. Den ska därför ge utrymme för eleverna att pröva och utveckla sin förmåga och sina intressen oberoende av könstillhörighet. Rättigheter och skyldigheter Det är inte tillräckligt att i undervisningen förmedla kunskap om grundläggande demokratiska värderingar. Undervisningen ska bedrivas i demokratiska arbetsformer och förbereda eleverna för att aktivt delta i samhällslivet. Den ska utveckla deras förmåga att ta ett personligt ansvar. Skolans uppdrag Skapande arbete och lek är väsentliga delar i det aktiva lärandet. Särskilt under de tidiga skolåren har leken stor betydelse för att eleverna ska tillägna sig kunskaper. Skolan ska sträva efter att erbjuda alla elever daglig fysisk aktivitet inom ramen för hela skoldagen. I all undervisning är det angeläget att anlägga vissa övergripande perspektiv Genom ett miljöperspektiv får de möjligheter både att ta ansvar för den miljö de själva direkt kan påverka och att skaffa sig ett personligt förhållningssätt till övergripande och globala miljöfrågor. Undervisningen ska belysa hur samhällets funktioner och vårt sätt att leva och arbeta kan anpassas för att skapa hållbar utveckling. Övergripande mål och riktlinjer Kunskaper Mål Skolan ska ansvara för att varje elev efter genomgången grundskola kan använda det svenska språket i tal och skrift på ett rikt och nyanserat sätt, kan kommunicera på engelska i tal och skrift samt ges möjligheter att kommunicera på något ytterligare främmande språk på ett funktionellt sätt, kan använda sig av matematiskt tänkande för vidare studier och i vardagslivet, kan använda kunskaper från de naturvetenskapliga, tekniska, samhällsvetenskapliga, humanistiska och estetiska kunskapsområdena för vidare studier, i samhällsliv och vardagsliv, kan lösa problem och omsätta idéer i handling på ett kreativt sätt, kan lära, utforska och arbeta både självständigt och tillsammans med andra och känna tillit till sin egen förmåga, kan använda sig av ett kritiskt tänkande och självständigt formulera ståndpunkter grundade på kunskaper och etiska överväganden, har fått kunskaper om förutsättningarna för en god miljö och en hållbar utveckling, har fått kunskaper om och förståelse för den egna livsstilens betydelse för hälsan, miljön och samhället, Skolan och omvärlden Mål Skolans mål är att varje elev kan granska olika valmöjligheter och ta ställning till frågor som rör den egna framtiden, har inblick i närsamhället och dess arbets-, förenings- och kulturliv, och har kännedom om möjligheter till fortsatt utbildning i Sverige och i andra länder. 30

31

32 SKOGEN I SKOLAN Adress: Föreningen Skogen, Box 1159, 111 81 Stockholm E-post: asa@skogen.se, Telefon: 08-412 15 60, Hemsida: www.skogeniskolan.se Du hittar mer material och fler övningar på www.skogeniskolan.se