Betydelsefulla entreprenörer Lektionsmaterial för årskurs 7-9



Relevanta dokument
Det företagsamma Sverige Lektionsmaterial för årskurs 7-9

Tjej och entreprenör Lektionsmaterial för årskurs 7-9

Lärarhandledning till tre teman om entreprenörskap för årskurs 7-9

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om vikten av att äta en bra lunch i skolan.

Vad gör en entreprenör? 1/7

När eleverna är klara med sina tidningsartiklar sammanställer ni de olika intervjuerna till en tidning som handlar om skolmat nu och då.

Dimitras resa Elevmaterial

ALLEMANS. Övningar om allemansrätten, årskurs 7-9. Elevmaterial och kopieringsunderlag

Barns lärande med barns bästa för ögonen

Granska skolans webbplats. Lektionen ger grundläggande kunskap om de olika delarna i traditionell källkritik. Granska skolans webbplats

Undersök Google. Lektionen handlar om att jämföra och pröva källors tillförlitlighet vid informationssökning på internet.

Undersök Google. Sida 1 av 9. En digital lektion från

Granska skolans webbplats

Välkommen att känna sig inkluderad!

V.A.T lärstilstest och studieteknik

SÄKER MAT LÄRARHANDLEDNING TEMA: HÄLSA SYFTE GENOMFÖRANDE CENTRALT INNEHÅLL. Ämne: Biologi, kemi, svenska, hem- och konsumentkunskap, Årskurs: 4-6

Granska YouTube. Granska YouTube. Lektinsförfattare: Kristina Alexanderson. Till läraren

Granska YouTube Lektionen handlar om att få en grundläggande förståelse för hur du kritiskt kan granska innehåll på YouTube.

KOPPLING TILL LÄROPLANEN

Granska syftet med skolans webbplats

MILJÖSMART SKOLRESTAURANG

Terminsplanering i Svenska årskurs 9 Ärentunaskolan

Offensivt styrelsearbete

KOPPLING TILL LÄROPLANEN

TIPS OCH IDÉER FÖR DIG SOM VILL INTERVJUA

Mer om Idrottens föreningslära hittar du på Mötet, samtalet och sökandet är nycklarna

Praktisk föreningsekonomi

Nyheter sprids i raketfart Till läraren

Vi är alla källor. En digital lektion från Sida 1 av 6

Genrekoden svarar mot kursplanen i svenska i Lgr 11

Sant eller falskt en introduktion till källkritik

SÄLJGUIDE. - så lyckas du med din försäljning

Aktiv mot BRAND KAMPANJMANUAL 2015

Uppdrag: Du vet nu mer om hur Östersjön mår. Nu är det dags att göra något. Rädda Östersjön! Handlingsplan Elevmaterial 2

Lathund att skapa och tilldela en LPP

Max18skolan årskurs 7-9. Delaktighet

Om att skapa en identitet, att smälta in och ej tillhöra normen

Terminsplanering i Svenska årskurs 7, Ärentunaskolan

"SÄTT SPÅR I FRAMTIDEN NU!

Att tacka. Att tacka 1. Bestäm vad du vill tacka för. 2. Välj rätt tid och plats för att tacka. 3. Berätta varför du tackar. 4. Tacka på ett bra sätt.

om demokrati och föreningskunskap

Värdera källor Är fågeln farlig?

God död jul. Bakgrund. Kort om boken: Arbetsmaterial till. Skriven av: Inger Frimansson

Lässtrategier för att förstå och tolka texter från olika medier samt för att urskilja texters budskap,

Skriva och skapa med datorn

SANNOLIKHET OCH SPEL

Pedagogisk planering för ämnet: Svenska

Undersök och diskutera sökalgoritmer. Se video

Synliggör ditt eget och elevernas arbete Digital kompetensdag 28 oktober 2014 AV-Media Kronoberg Elisabeth Jönsson

Lust att snacka LUST ATT SNACKA TIDNINGARNAS FÖRBUND. Bästa lärare

Bakgrund. Om boken. Om författaren. Arbetsmaterial LÄSAREN Darias stigar. Författare: Emma- Ida Johansson

Granska konspirationer. Lektionen handlar om att använda en källkritisk metod för att granska en konspirationsteori. Granska konspirationer

Värdera källor - Är fågeln farlig?

Informationshäfte. - Ett koncept för skolor om hållbar utveckling och socialt entreprenörskap

Övningar Källkritik på nätet

Självkänsla. kklk Temadialog i förskolan. Tema: Självkänsla

Vi är alla källor. Lektionen handlar om hur vi fungerar som källor och är bärare av information i sociala medier.

Exempel på gymnasiearbete inom humanistiska programmet språk

Lärarinstruktion för PEJLO träning Svenska åk 9. Lärarinstruktion Svenska åk 9

Att starta en lärgrupp

Talmanus till presentation om nätvardag 2015

Läsårsplanering i Svenska som andraspråk årskurs 9 Ärentunaskolan

Dåtid. Nutid. Framtid. Slutuppgift Kultur- och idéhistoria ESM08 och SP08B

I årets uppdrag ska vi forska om hur och var vi lär oss.

LEKTION 1: VAD GÖR EN INGENJÖR?

Varför behöver man vara källkritisk?

Terminsplanering i svenska årskurs 8 Ärentunaskolan

i N S P I R A T I O N e N

SÄLJGUIDE SÅ LYCKAS DU MED DIN FÖRSÄLJNING

Retorikplan för Ludvika kommun skriven läsåren Reviderad våren RETORIKPLAN för Ludvika kommun

Alice i Underlandet Skolmaterial

Arbetsområde: Revolution åk 8 (svenska och historia)

Spindeldiagram. Stockholm / Kista gymnasium / Administration, handel och varuhantering Beställda: 18 Antal svarande: 18 Svarsfrekvens: 100%

Vad är marknadsföring? En föreläsning i samband med naturpassets konferens 2010 av: Andreas Davidsson

Att ta avsked - handledning

I SKOLAN. Näthat ett växande problem. lansforsakringar.se/vitaransvar

Bland sådant som kan vara särskilt relevant för årskurs 1-6 tar utställningen till exempel upp:

Att ordna en interaktiv diskussion för Raoul Wallenbergs dag

Reflektion och eftertanke

Allan Zongo. Lärarmaterial. Allan Zongo. Vad handlar boken om? Mål från Lgr 11: Författare: Henrik Einspor

MATENS KLIMATPÅVERKAN

Vad är en källa? Lektionen handlar om betydelsen av att ha ett källkritiskt förhållningssätt. Vad är en källa?

Diskussionsfrågor: Distriktssamrådet

Retorikplan för Ludvika kommun läsåret RETORIKPLAN för Ludvika kommun

Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Mål från Lgr 11: Forfattare: Mårten Melin

en lektion från Lärarrumet för lättläst reflektion, diskussion och skrivövning.

MILJÖMÅL: GENERATIONSMÅLET

LÄRARMATERIAL LEKTION 1: FÖDELSEDAGEN

döden i datorn SPN-uppdrag

Att göra en studieplan

Historien om mitt liv so far

Hur får du använda källor på internet?

Tänket bakom filmen. Lärarhandledning: Buddhism, Andliga ledare

Sanomalehtiviikko. Uppgiftsförslag för Dagstidningsveckan Förskolor, låg- och högstadier, gymnasier och yrkesskolor

Övning: Dilemmafrågor

Skrivprocessen. Skrivprocessen och retoriken. Skrivprocessen Retoriken Förklaringar

Gillar du att vara ute i skogen, häng med när vi vandrar nästa gång!

Transkript:

Betydelsefulla entreprenörer Lektionsmaterial för årskurs 7-9 Foretagsamheten.se

Företagsamhetenen.se Betydelsefulla entreprenörer Ekonomisk utveckling handlar i grunden främst om människor som utbildar sig, arbetar, uppfinner, investerar, driver företag, identifierar problem och hittar nya sätt att lösa dem. På Företagsamheten.se träffar du några av de företag och företagare som betytt mycket för Sverige. I det här materialet får du arbeta med frågor som handlar om entreprenörernas betydelse för ekonomisk utveckling och välstånd. Du kan söka dig fram till ett företag, en specifik person eller titta på hur utvecklingen sett ut där just du bor. Varför inte ta en tur med Tidsmaskinen och låta den guida dig genom historien fram till dina svar. Till uppgifterna kommer också länkförslag genom vilka du kan söka dig fram till svaren på frågorna. 2

Film: Inled uppgiften med att se tre filmer på Företagsamheten.se - Play. Reklamfilm för Företagsamheten.se (Polkagrisar) Reklamfilm för Företagsamheten.se (SKF) Reklamfilm för Företagsamheten.se (Felix) Tips! Ta anteckningar medan ni tittar på filmerna. 3

Diskutera filmerna i grupp Arbeta i grupp och diskutera frågorna nedan. Utse en person i gruppen som ansvarar för att anteckna era idéer och funderingar. Vad har personerna i filmerna gemensamt? Vilka positiva effekter har dessa personer och företag haft på samhället? Är det någon av deras produkter som ni använder idag? 4

Arbeta i grupp och lös följande uppgifter. 1 Börja med att försöka förklara följande påstående: Sveriges välstånd är ett resultat av människor som vågat tro och satsa på sina idéer. Tips! Fundera över och undersök sambandet mellan företagande och välstånd. Skriv ner era svar och försök strukturera era idéer. Avsluta med att diskutera och jämföra era svar med en annan grupp i klassen. Länktips http://www.foretagsamheten.se/naringslivets-utveckling/den-industriella-revolutionen/ http://www.foretagsamheten.se/naringslivets-utveckling/det-handlar-om-manniskor/ http://www.foretagsamheten.se/naringslivets-utveckling/handelshistorik/ http://www.foretagsamheten.se/naringslivets-utveckling/utveckling-och-avveckling/ http://www.foretagsamheten.se/naringslivets-utveckling/framtid/entreprenorskap/ Fördjupning om välstånd På vilket sätt kan välstånd mätas? Vad krävs för att skapa välstånd? Vad är det för skillnad på välstånd och välfärd? Finns det någon koppling mellan välstånd och välfärd? Vad innebär det om ett land har stigande BNP? Vad innebär det om ett land har ett lågt BNP? Vad innebär det om ett land har ett högt BNP? Skapa en affisch Presentera era svar på frågorna ovan genom att skapa en affisch där ni med hjälp av bilder, rubriker, texter och illustrationer förklarar sambandet mellan entreprenörskap, välstånd, BNP och välfärd. Avsluta med att presentera er affisch för de andra grupperna i klassen. 5

Arbeta i grupp och lös följande uppgifter. 2 Entreprenörskap handlar om människor som vågat tro på och satsa på sina idéer. Ge tre exempel på vilka dessa människor har varit och deras idéer? Välj själv ur historien eller nutiden. Varför tycker ni att just dessa tre personer och deras idéer har varit viktiga? Skriv tre blogginlägg Skriv era svar i form av tre korta texter som skulle kunna fungera som blogginlägg på en webbplats om företagande och entreprenörskap. Använd dator för att bearbeta era texter. Infoga gärna bilder som passar till era texter. Länktips http://www.foretagsamheten.se/entreprenorer/entreprenorer-i-naringslivet/ http://www.foretagsamheten.se/svenska-foretag/ (tidsmaskinen) 6

Arbeta i grupp och lös följande uppgifter. 3 Fundera kring på vilka sätt som entreprenörer har en positiv inverkan på samhället? Lokalt? Nationellt? Gör en lista och när ni är klara jämför ni och diskuterar era svar med en annan grupp. Tips! På foretagsamheten.se hittar du många olika svar på frågan. 7

Arbeta individuellt och lös följande uppgift. 4 Argumenterande text - individuell uppgift Ta hjälp av allt du har lärt dig i de tre första uppgifterna och skriv en argumenterande text där du tar upp varför entreprenörer är viktiga för att skapa välstånd i samhället. Gå gärna längre och debattera om hur man även kan skapa välfärd. Ta gärna en politisk eller ideologisk ställning när du planerar och skriver din text. Bearbeta din text i dator. Byt text med en kompis och träna på att ta och ge respons på era texter 8

Arbeta individuellt och lös följande uppgift. 5 Har du själv entreprenöriella sidor? - individuell uppgift I grunden är alla människor nyfikna och påhittiga. Vi vill pröva oss fram, lösa problem och testa olika möjligheter. Försök att komma på en situation när du har varit entreprenöriell i skolan eller på fritiden. 1. Lyckades du göra något av dina idéer? 2. Vad var det som gjorde att du lyckades eller inte lyckades? 3. Fundera över på vilka sätt kan du ha nytta av vara entreprenöriell? 9

Arbeta i grupp och lös följande uppgifter. 6 Presentera en entreprenör! Arbeta i grupp och sök upp en entreprenör på er ort och be att få intervjua henne eller honom om sitt entreprenörskap och sin verksamhet. Bestäm er för en entreprenör som ni vill komma i kontakt med Förbered frågor som ni vill ställa till entreprenören Ta kontakt med personen via t.ex. e-post eller telefon Om ni vill träffa personen, se till att boka tid för ett möte Presentation Avsluta fördjupningsuppgiften med att göra en affisch som presenterar er lokala entreprenör och dennes verksamhet. Berätta om entreprenören för de andra grupperna utifrån er affisch. 10

Arbeta i grupp och lös följande uppgifter. 7 En övning i källkritik En viktig förmåga att utveckla i skolarbetet är att pröva källors tillförlitlighet med ett källkritiskt förhållningssätt. Vad innebär ett källkritiskt förhållningssätt? Vilka ligger bakom Företagsamheten.se? Vilka syften tror ni att Företagsamheten.se har med webbplatsen? Varför tror ni att Företagsamheten.se vänder sig till elever? Hur kan ni avgöra om materialet på Företagsamheten.se är objektivt skildrat? Hur kan man pröva en källas tillförlitlighet? Skriv ned era svar och redovisa för er lärare. 11

12