Strävansmål för åk 2 Exempel på arbetsuppgifter Fridhems uppnåendemål för åk 2

Relevanta dokument
Ämnets syfte och roll i utbildningen Mål att sträva mot

Idé och formgivning Skolan strävar efter att eleven:

Broskolans. röda tråd i Slöjd

Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av år 5 enligt nationella kursplanen

Lokal pedagogisk planering för årskurs 4 i ämnet textilslöjd

Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

Tema: Den mänskliga resan Inspirationstema: Leonardo Da Vinci Vt 2010

FORMGIVNING. Ämnets syfte

FORMGIVNING. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

KRAVNIVÅER. Åtvidabergs kommuns grundskolor SLÖJD. Reviderade

Introduktion till tidningsprojektet

eck utv relativt väl ecklade utv goda relativt väl ecklade elativt väl förhållandevis stor utv lade och r 213

Aktuella mål: F-3. År 1: Tema Året

Del ur Lgr 11: kursplan i slöjd i grundskolan

Visa vägen genom bedömning

Tema Drömmar. Kunskapsmål Efter avslutat arbete skall eleven ha förmåga att:

Kursplan 2.4 Projektarbete Il

Slöjdens arbetsprocesser - Orientering i slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering.

Kursplan 1.4 Projektarbete l

Bedömningsmatriser. - en beskrivning av hur det kan se ut. Studiedag

Teoretiskt, praktiskt eller som i SLÖJDEN? En liten skrift om varför slöjden är ett så viktigt skolämne.

Kvibergsnässkolan. Individuell Utvecklingsplan. Skriftligt omdöme för. Elevens namn

Visa vägen genom bedömning

Mål att sträva mot. Hämtat ur Grundskolans kursplaner och betygskriterier år 2000 reviderad version 2008

Kursplan För Slöjden

UPPGIFT 5. -Hållbar utveckling.

Syftet med undervisningen i slöjd är att eleverna ges utvecklar sin förmåga att:

Kursplanen i ämnet slöjd

Esko Mäkelä. Lektor i slöjd vid Konstfack Lektor i pedagogiskt arbete vid Umeå universitet

Duodji Ett kulturellt uttryck ARBETSOMRÅDE 1, PLANERING ÅR 9, 2016 / 2017

Individuell utvecklingsplan med skriftliga omdömen år 1-3

Kursplan 3.6 a Avslutande projektarbetet

Skolbarnsomsorgens Pedagogiska planering för skogen. PP: Skogen

Elevens namn: Klass: Har ännu ej startat arbetet mot detta mål (har ej påbörjat arbetet i detta moment)

ESTETISK KOMMUNIKATION

LOKAL KURSPLAN HEM OCH KONSUMENTKUNSKAP

Titel: Själv eller tillsammans? Författare: Fehmi Duraku Nyckelord: studieplaner, eget arbete, grupparbete, barnperspektiv, pedagogperspektiv.

B. Förkunskapskrav och andra villkor för tillträde till kursen

Centralt innehåll. Estetisk framställning. Material, redskap och tekniker. Estetisk verksamhet i samhället. Ämnesspecifika begrepp

LÄSÅRSPLANERING I HEM OCH KONSUMENTKUNSKAP Lpo 94

Lektion 1 PRESENTATION AV MIG OCH DIG VARFÖR HAR VI SLÖJD? VEM BESTÄMMER VAD VI SKA GÖRA? REGLER OCH SÄKERHET

HUSBYGGNAD SPECIALYRKEN

PLÅTSLAGERITEKNIK. Ämnets syfte

Att resa ett utbyte av erfarenheter

Genom att praktiskt tillämpa sina kunskaper ska eleverna ges möjlighet att pröva olika arbetsuppgifter som förekommer inom ämnesområdet.

Slöjdprojektet årskus 9

Följande ämnen kan väljas som tillval i åk 8 BILDKONST MUSIK GYMNASTIK. Följande ämnen kan väljas som tillval för åk 8-9.

Strävansmål Mål Målkriterier Omdöme

Lokal studieplan för träningsskolan i estetisk verksamhet för åk 1-9

MÄNNISKAN I INDUSTRIN

ipads i lärandet 24 aug kl 8-16

Plaggmönster. & Illustrator

Konstnärligt gestaltningsarbete A

Övergripande planering

MOBILA ARBETSMASKINER

Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av år 5 enligt nationella kursplanen

Teknik. Betyg E. Tillfälle att undersöka, reflektera och ifrågasätta produkter och tekniska system.

BAGERI- OCH KONDITORIKUNSKAP

Estetisk verksamhet. Dans Foto Skulptur Bild Slöjd Musik Teater/Drama Utställning Film med mera...

TITEL: Arbetet med den individuella utvecklingsplanen med skriftliga omdömen

Tillvalsämnen i Dalsbruks skola åk 8-9

Lärare med inriktning mot arbete i 7-9 samt gymnasieskolan

Handledning av arbetsprocess och rapportskrivande. Skrivråd. Förberedelser inför vårutställning och vårutställningen.

Skolans uppdrag är att främja lärande där individen stimuleras att inhämta och utveckla kunskaper och värden.

Pedagogisk planering för 3klubbens fritids

Svenska Läsa

HANTVERK. Ämnets syfte

BELÄGGNING. Ämnets syfte

Konsthistoria, visuell kommunikation och konstorientering

Språklekar enligt Bornholmsmodellen Alfabetssånger Dramatiseringsövningar Trullematerialet Rim och ramsor

NO Biologi Åk 4-6. Syfte och mål

Fridaskolornas vision och värdegrund.

Hem- och konsumentkunskap inrättad

LOKAL PLANERING I SLÖJD TRÄ/METALL och TEXTIL FÖR FUNÄSDALENS SKOLA. Funäsdalens skola HT 2009

Broskolans röda tråd i Hemkunskap

INFORMATION OCH KOMMUNIKATION

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet engelska

ENGELSKA 3.2 ENGELSKA

Detaljerad kursplan. Dokumentet finns under Alla filer och länkar i Schoolsoft/Flexus samt gås igenom i anslutning till kursstart av läraren.

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM KOMMUNAL VUXENUTBILDNING GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Bedömningsstöd i slöjd

Lokal pedagogisk planering för årskurs 5 i ämnet Slöjd - textil

Övergripande planering

ARBETSOMRÅDE: Bildmapp/namnskylt graffiti eller centralpunktsperspektiv ( 1lektion)

BYGG OCH ANLÄGGNING. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

Verksamhets Förlagd. Utbildning ÄMNESLÄRARPROGRAMMET 7-9 TEXTIL INRIKTNING 2014 LINKÖPINGS UNIVERSITET

Verksamhets Förlagd. Utbildning ÄMNESLÄRARPROGRAMMET 7-9 TEXTILSLÖJD 2017 LINKÖPINGS UNIVERSITET

Kursplan 3.3 a Produktutveckling

Slöjd. Grönt, lönt och skönt!

Slöjd/Handkonst. Innehållsförteckning. Läroplanen för den grundläggande konstundervisningen. Helsingfors stads svenska arbetarinstitut

GOLVLÄGGNING. Ämnets syfte

Koppling mellan styrdokumenten på naturvetenskapsprogrammet och sju programövergripande förmågor

1. Eleverna hämtar på skolans hemsida formuläret som ska fyllas i.

Lokal pedagogisk planering för Kvinnebyskolans förskoleklass, läsår 2013/2014

LSU210, Specialpedagogiskt perspektiv på skriftspråksutveckling och matematisk begreppsutveckling pedagogiska konsekvenser, 15 högskolepoäng.

Engelska. Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av det fjärde skolåret. Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av det femte skolåret

Du har ett ENKElT bildspråk och man förstår ditt arbetes budskap. Du har använt teknikerna, verktygen och materialen på ett olika och BrA sätt

APL-plats: Period: 2014, vecka Specialpedagogik 2, 100 poäng

Transkript:

Strävansmål för åk 2 Exempel på arbetsuppgifter Fridhems uppnåendemål för åk 2 Bygga upp sin självkänsla och tilltro till den egna förmågan att slöjda. Öka finmotoriken Tillägna sig kunskaper om god arbetsmiljö. Diskussion om Vad är slöjd/textil? Ämnets nytta? Teknik: Tovning Band och snodd Material: Ull () Klippövning Nålföring Samarbetsövning. Städordning Introducera eleven i ämnet, material, enkla tekniker och traditioner Delaktighet i grupp och eget arbete Följa enkla muntliga instruktioner Enkel saxföring. (klippa cirklar) Hitta, hämta och ställa tillbaka saker i salen Slöjdprocess = I vilken eleverna med egna initiativ och idéer deltar och påverkar arbetet, blir verkan mellan tanke, handling, produkt och process naturlig. Ger möjlighet till självständighet, experimentera, lösa problem och göra medvetna val. Ett slöjdarbete kräver planering och medvetna val, där faktorer som funktion, utseende, hållbarhet, ekonomi och miljöpåverkan har betydelse. Genom att välja material och metod för att genomföra ett arbete utvecklar eleverna sin förmåga att reflektera och tänka konstruktivt för att finna lösningar. När eleverna tar del av instruktioner samt presenterar, dokumenterar och värderar sina arbeten bidrar detta till läs och skrivutvecklingen. 1

Strävansmål för åk 3 Exempel på arbetsuppgifter Fridhems uppnåendemål för åk 3 Rep av åk 2 strävans mål Bygga upp sin självkänsla och tilltro till den egna förmågan att slöjda Öka finmotoriken Utveckla kunskaper och lust till ett kreativt skapande utifrån egna erfarenheter och intressen Utveckla förmåga att planera arbete Egna val av färg och form Samarbetsövningar Introduktion av flera enklare tekniker och redskap Teknik: Maskinsömnad Strykjärn Material: Bomull, () Introduktion av symaskin Obligatoriska enklare uppgifter i maskinsömnad Klippa i tyg Enklare fördjupningsuppgift Introduktion i skriftlig planering med skiss. Val av färg och form Öka elevens material- och teknikkännedom Följa muntliga instruktioner, och ta hjälp av enklare skriftliga instruktioner Trä och sy symaskin Saxföring Delaktighet i en produktionsprocess Fullfölja arbete från planering till färdig uppgift Börja tillägna sig praktisk erfarenhet av olika arbetsmetoder, verktyg och redskap Arbetsprocessen 2 Börja göra medvetna val (funktion och utseende)

Strävansmål för åk 4 Exempel på arbetsuppgifter Uppnåendemål för åk 4 Repetition av åk 3 strävans mål Bygga upp sin självkänsla och tilltro till den egna förmågan att slöjda Utveckla kunskaper och lust till ett kreativt skapande utifrån egna erfarenheter och intressen Utveckla förmågan att planera arbetet och att på ett konstruktivt sätt lösa problem Introduktion av reflektion och bedömning av den egna arbetsprocessen Teknik: Fördjupning inom maskinssömnad Garnteknik eller broderi Material: Allmän Tyg Mer fria val av arbetsuppgifter inom sömnad. Skriftlig planering med skiss, och utvärdering av färdigt arbete. Teknik. Material Utvärdering av slöjdprocess Ökad maskinkännedom känna till delars namn och inställningar på symaskinen och andra tillhörande redskap Ställa in enklare maskinsömmar Fästa tråd Tygkännedom, ex. rät/avigsida Använda strykjärn Fullfölja eget planerat arbete från idé till färdigt arbete. Kunna föreslå idéer skriftligt Genomföra egna idéer från planering till färdigt arbete. Ta eget initiativ i slöjdprocessen med handledning av lärare. Följa enklare skriftliga arbetsbeskrivningar till stor del själv. Genom att enkelt presentera sin idé, genomföra och utvärdera sina arbeten bidra detta till ökad läs- och skrivutveckling 3

Strävansmål för åk 5 Exempel på arbetsuppgifter Uppnåendemål för åk 5 Repetition av åk 4 strävans mål Utveckla förmågan att planera arbetet och att på ett konstruktivt sätt lösa problem Tillägna sig praktisk erfarenhet av olika arbetsmetoder, verktyg och redskap i olika material Utveckla förmågan att ta eget ansvar för sitt lärande och för planering av slöjdprocessen utifrån såväl egna förutsättningar som tillgång på tid och resurs Använda lektionstiden effektivt till slöjdarbete Samarbete med träslöjden Valfria uppgifter Slöjdprocessen Teknik: Garnteknik/broderi Slöjdprocess och Slöjdprocess med befintlig arbetsbeskrivning som stöd Kunna föreslå idéer till slöjdarbeten och med handledning kunna planera, välja arbetsmetoder och genomföra ett arbete Med handledning kunna välja färg, form material och verktyg samt motivera sina val Kunna följa lärarens instruktioner och ta ansvar för både ditt eget arbete och visa respekt för andra elever och deras arbete Kunna hantera lämpliga verktyg och redskap och genomföra arbeten Kunna följa instruktioner och ta ansvar för arbetet 4

Strävansmål för åk 5 fortsättning Utveckla förmågan att tillägna sig och använda nya kunskaper Utveckla förmågan att reflektera över och bedöma den egna arbetsprocessen Exempel på arbetsuppgifter Planering av slöjdprocess Utvärdering av slöjdprocessen Uppnåendemål för åk 5 fortsättning Kunna delta och påverka arbetet, lösa problem och göra medvetna val efter sin egna förmåga Kunna beskriva sina arbeten och kommentera slöjdprocessen och motivera sina val Reflektion av medvetna val under arbetsprocessen Strävansmål för åk 6 Exempel på arbetsuppgifter Uppnåendemål för åk 6 Repetition av åk 5 strävansmål Utvecklar intresse och förståelse för skapandet och manuellt arbete genom kännedom om historiskt och kulturellt perspektiv Teknik: klädsömnad Detaljsömnad Garnteknik eller broderi Fördjupning i valfri teknik och material Material: Trikå Storlek uttagning av mönster 5

Elin Johnsson 2007 6