VAD SMAKAR MATEN? LÄRARHANDLEDNING TEMA: MATEN I VÅRA LIV SYFTE GENOMFÖRANDE. Ämne: Hem- och konsumentkunskap, Idrott och hälsa, Biologi Årskurs: 4-6



Relevanta dokument
Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om vikten av att äta en bra lunch i skolan.

MILJÖSMART SKOLRESTAURANG

SÄKER MAT LÄRARHANDLEDNING TEMA: HÄLSA SYFTE GENOMFÖRANDE CENTRALT INNEHÅLL. Ämne: Biologi, kemi, svenska, hem- och konsumentkunskap, Årskurs: 4-6

Handledning. Sinnenas äventyr. Lektion 1. Våra sinnen


ETT KOSTNADSFRITT LÄROMEDEL SOM DOFTAR, SMAKAR OCH GER INTRYCK!

En sensorisk resa med övningar

MATENS KLIMATPÅVERKAN

När eleverna är klara med sina tidningsartiklar sammanställer ni de olika intervjuerna till en tidning som handlar om skolmat nu och då.

Syftet med övningen är väcka nyfikenhet kring frukt och grönsaker genom att utforska olika färger, provsmaka och göra ett kemiskt experiment.

Lokal Pedagogisk planering

Sinnesträning kopplat till livsmedel och måltider Inom handikappomsorgen och socialpsykiatrin

MAT I NATUREN LÄRARHANDLEDNING TEMA: MATEN I VÅRA LIV SYFTE GENOMFÖRANDE CENTRALT INNEHÅLL

Workshop om kursplan biologi åk 1 3, 4 6

UPPLEVELSEBOK FÖR ÄVENTYRAREN NAMN

Förslag den 25 september Biologi

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Blandningar och lösningar

Del ur Lgr 11: kursplan i biologi i grundskolan

Lärarmaterial. Tarik och Ida hjälps åt. Boken handlar om: Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas: Eleverna tränar följande förmågor:

NO Biologi Åk 4-6. Syfte och mål

Workshop om kursplaner åk 7 9

LPP Biologi. Varför läser vi. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? Så här ser planen ut. Hur skall vi visa att vi når målen?

Äntligen skollunch! Vi vill bjuda dig på lunch.

Naturorienterande ämnen

Vecka Genomgång/Teoretiska uppgifter Sidhänvisningar och uppgifter. Fotosyntes och förbränning. Fotosyntesen fångar in solenergin

Genomförandeplan. Min vilja

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

VERKTYGSLÅDA TILL HEJ LÄRARE!

Dikter. Junibackens pedagogiska program för åk 1-3 på temat poesi

NATURORIENTERANDE ÄMNEN

Ramp -- svenska som andraspråk

Måltidspedagogik i vardagen

Sinnesintryck. Informationsprocessen. Sinnesintryck perception. Utföra. Diagnos- och erfarenhetsgrupp Tillfälle 2. Minnas, bearbeta, planera

Jag vill inte Lärarmaterial

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

Se mig Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Mål och förmågor från Lgr 11. Eleverna tränar på följande förmågor. Författare: Bente Bratlund

Vänd dig inte om Lärarmaterial

1. Kursplaner för särskild utbildning för vuxna 7

Dags för ramadan Özlem Sara Cekic

Språkstart NO Facit. NO för nyanlända. Hans Persson

Familjedaghemmet Dagmamma i Brunna 2014ht- 2015vt

Skogsbruk på ren svenska Lektion 2: Sveriges mesta miljöarbetare. Tema: Biologisk mångfald Ämne: Biologi Årskurs: 7-9

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

LÄRARHANDLEDNING EN NATT I FEBRUARI. Mittiprickteatern Box 6071, Stockholm info@mittiprickteatern.se

LÄRARHANDLEDNING Samla på sinnen

Erik firar jul TORSTEN BENGTSSON

Skogsbruk på ren svenska Lektion 3: Klimatnytta som bara växer. Tema: Klimatnytta Ämne: Biologi, Kemi Årskurs: 7-9

Undervisningen i de naturorienterande ämnena ska behandla följande centrala innehåll

Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Mål och förmågor som tränas: Eleverna tränar på följande förmågor: Författare: Berit Härd

Livets myller Ordning i myllret

Lärarmaterial TURBO OCH DEN MYSTISKE KILROY. Boken handlar om: Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas: Eleverna tränar följande förmågor:

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Lgrs 11 Centralt innehåll och förmågor som tränas:

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om mat, traditioner och högtider.

Planering Människokroppen 8C. Vecka Måndag Tisdag Onsdag 34 Cellen Andningen 35 Hjärta och

Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

för samtalen och diskussionerna framåt

Förstärk handlingen i en saga med hjälp av dofter.

Lärarmaterial. Boken handlar om: Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas: Eleverna tränar följande förmågor: Författare: Mårten Melin

Lingonvägen Oj, ett monster?

LÄRARHANDLEDNING Mecka med ljud

SCHENSTRÖM VÄGAR TILL MINDFULNESS RÅD FÖR EN BÄTTRE VECKA BONNIER FAKTA

Nu är pappa hemma Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Mål från Lgr 11 och förmågor som tränas. Eleverna tränar på följande förmågor

Metoder för sensorisk analys av mat. Åsa Öström Docent i Måltidskunskap Restaurang- och hotellhögskolan Grythytte akademi Örebro universitet

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

Nationella Skräpplockardagar

Djurdoktorn: Linus och Sunna

EN MATRESA JORDEN RUNT

Identifiera och analysera tekniska lösningar. Identifiera problem och behov som kan lösas med teknik.

BIOLOGI FYSIK KEMI TEKNIK

Centralt innehåll och förmågor som tränas enligt Lgr 11:

Förmågor i naturvetenskap, åk 1-3

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET BIOLOGI

Erik på fest Lärarmaterial

Centralt innehåll och arbetsformer höstterminen Årskurs två Gamla Uppsala skola

Förslag den 25 september Fysik

Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Mål från Lgr 11 och förmågor som tränas. Eleverna tränar på följande förmågor. Forfattare: Mårten Melin

Underlag för dig som vill förbereda frågorna om. service & pedagogik, samt miljöpåverkan

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

"Siri och ishavspiraterna"

RJL 2015/524. Namn: Personnummer: Datum: individuell plan. Genomförandeplan. Min vilja

Erik bygger en koja Lärarmaterial

MÅLTIDSPOLICY för Bräcke kommun

Att argumentera i olika samtalssituationer och beslutsprocesser. (SV åk 4 6)

Kursen kommer att handla om: Mål med arbetet från Lgr 11. Lokal Pedagogisk Planering Läsåret 12-13

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

Kartläggningsmaterial för nyanlända elever. Uppgifter Kemi. 1 2 Steg 3

Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Mål och förmågor som tränas: Eleverna tränar på följande förmågor: Författare: Thomas Halling

Förskoleklass en trygg skolvärld. Förskoleklassens arbetssätt. Språk

Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Lärarmaterial SPRING, AMINA! Vad handlar boken om? Centralt innehåll och förmågor enligt Lgr 11: Förmågor: Författare: Annelie Drewsen

Minifakta om dinosaurier

TÖRSTSLÄCKAREN NUMMER ETT VATTEN

FRUKT OCH GRÖNSAKSVECKA

Framställning av berättande och informativa bilder, till exempel serier och illustrationer till text. (BL åk 4 6)

Transkript:

Ämne: Hem- och konsumentkunskap, Idrott och hälsa, Biologi Årskurs: 4-6 SYFTE Övningen bygger på SAPERE-metoden och syftar till att öka elevernas medvetenhet om egna sinnesintryck, utöka elevernas ordförråd samt att ge träning i att formulera och stå för en egen åsikt. Ibland saknar vi ord för att beskriva mat och måltider. Svaret på frågan hur smakade lunchen blir lätt bara bra eller dåligt. Det kan också finnas osynliga sociala regler för vad man får tycka om skolmaten och det kan vara känsligt att berätta vad man verkligen tycker och tänker. Genom att träna på ett neutralt livsmedel som t ex ett äpple vänds fokus inåt och eleverna tränas i att lyssna och beskriva sin egen upplevelse. I förlängningen knyter övningen an till skolans värdegrundsarbete och även demokratifrågor då den tydliggör allas rätt till en egen smak och en egen åsikt. GENOMFÖRANDE Denna övning lämpar sig bäst i halvklass. Eleverna får först bekanta sig med våra fem sinnen och testa sina egna sinnen i klassrummet med hjälp av en provsmakning av äpplen (kolla så att alla tål äpple). På en upplevelsekarta noterar de sina intryck från syn, lukt, känsel, smak och hörsel. Därefter testar de sina upplevelser i skolrestaurangen och diskuterar tillsammans i klassrummet. Kommentar till övningen Uppmuntra eleverna att komma på många olika ord. Det är ganska häftigt att se hur många ord det kan finnas för att beskriva något så enkelt som ett äpple. Värdera inte på något sätt de val eleverna gör under metodens gång. Var och en har rätt till sin egen smak.

Exempel på beskrivande ord: SYN KÄNSEL (i handen SMAK DOFT HÖRSEL eller i munnen) Tillståndet; Sött, syrligt, salt, Sommar, höst, gräs, Knastrar, knaprar, flytande, kompakt, Brännande (chilli), beskt, metalliskt. blommor, banan, smaskar, forsar, kolsyrat, degigt. kylande (menthol) jordgubbe, vanilj, fräser, klafsar i geg- Formen/figuren; Konsistens; fet, lakrits, parfym, gamojja, gnisslar, sfärisk, tillplattad, trådig, fyllig, klibbig, landstället, häst, sörplar, lång, bred, tunn. rinnande, krämig, schampo, tvål, tugg- Ytan/konsistensen; kornig, len, skrovlig, gummi, godis. glansig, kornig, kall, mjuk, stickig matt, klar, grumlig. Färgen; ingen, Temperatur: varm, mörk, ljus, gyllene, ljummen, violett. CENTRALT INNEHÅLL Biologi Kropp och hälsa Människans organsystem. Organens namn, utseende, placering, funktion och samverkan. Biologins metoder och arbetssätt Enkla fältstudier och experiment. Planering, utförande och utvärdering. Dokumentation av enkla undersökningar med tabeller, bilder och enkla skriftliga rapporter.

Svenska Tala, lyssna och samtala Att argumentera i olika samtalssituationer och beslutsprocesser. Språkbruk Ord och begrepp som används för att uttrycka känslor, kunskaper och åsikter. Ords och begrepps nyanser och värdeladdning. FÖRMÅGOR SOM TRÄNAS Använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet (biologi) Genomföra systematiska undersökningar i biologi (biologi) Formulera sig och kommunicera i tal och skrift (svenska) ELEVUPPGIFTER Uppgift i skolan Se elevmaterial Fördjupning Se elevmaterial LÄNKTIPS OCH FAKTAMATERIAL TILL ÖVNINGEN Om Saperemetoden

UPPFÖLJNING OCH UTVÄRDERING Nu är det dags att skapa en diskussion kring skolmaten. Många gånger saknar eleverna ord för att beskriva mat och måltider. Svaret på frågan hur smakade lunchen blir lätt bara bra eller dåligt. Det kan också finnas osynliga sociala regler för vad man får tycka om skolmaten och det kan vara känsligt att berätta vad man verkligen tycker och tänker. Låt eleverna arbeta med följande frågor: Finns det andra sätt att beskriva hur maten smakade i skolan förutom bra eller dåligt? Finns osynliga regler för vad man ska tycka om skolmaten? Berätta om något tillfälle när du tyckte att maten var god: Vad gjorde att du tyckte om maten? Kan du beskriva någon av smakerna med upplevelsepappret ni har jobbat med i övningen? Alla har rätt till sin egen smak och sin egen åsikt. Vad tycker du att man kan göra för att våga stå för sin egen åsikt? Avsluta övningen med att prata om frågorna tillsammans i hel- eller halvklass.

KÖKETS TIPS Tänk på att förutom våra grundsmaker och konsistenser kan maten smaka: Sommarlov Mormors Fjällstuga Tjocka släkten Sport Tvång Kärlek Blindtarmsinflammation Semester Sol Lugn Stress Snälla farbror Gunnars Otrevlig skolskolrestaurang Trevlig skolskolrestaurang Smaka på den!

ELEVMATERIAL UPPGIFT I SKOLAN 1. Börja med att prata om: Vad tänker ni på när ni hör ordet sinne? Vad är ett sinne? Vilka sinnen har vi människor? 2. Provsmakning av äpplen Dela ut upplevelsepapper (se nedan), eller låt eleverna göra egna från ett blankt papper. Ta med 3-4 sorters olika sorters äpplen, gärna både svenska och importerade, så att det finns fler än elever i klassen Lägg äpplena så att alla elever kan se dem. Låt alla välja var sitt äpple utan att smaka på det. Syn. Hur ser äpplet ut? Var och en skriver ned ett eller fler ord som beskriver utseendet. Låt ordet vara fritt och skriv upp alla ord som kommer fram på tavlan. Fråga varför de valde just det äpplet. Lukt. Be eleverna lukta på äpplet och beskriva lukten. Var och en skriver ned ett eller fler doftord. Skriv upp orden på tavlan. Luktar äpplen lika? Känsel. Hur känns äpplet i handen? Var och en skriver ned på papper och klassens ord samlas på tavlan.

ELEVMATERIAL UPPGIFT I SKOLAN Smak. Be eleverna smaka på äpplena och beskriva smaken. Var och en skriver ned ett eller fler smakord och samla även dem på tavlan. Stämde lukten och smaken med förväntningarna? Hörsel. Hur låter äpplet? Här kan man förstärka intrycken genom att använda hörselskydd, eller hålla för öronen. Beskriv med ord och skriv ned. Material: Ett upplevelsepapper med de olika sinnesintrycken: Livsmedel /Maträtt: Syn så här ser maten ut Doft Så här luktar det Känsel - Så här känns det i handen eller i munnen Smak - Så här smakar det Hörsel så här låter det av maten i munnen. Så här låter det i restaurangen?

TEMA: MATEN I VÅRA LIV ELEVMATERIAL FÖRDJUPNING I nästa steg tar eleverna med sina upplevelsepapper till skolrestaurangen. Be dem göra samma iakttagelser kring en av rätterna eller komponenterna som serveras vid lunch. Uppmuntra även här till att komma på många olika beskrivande ord. När ni samlas igen upprepar ni övningen kring äpplena men nu utifrån det eleverna testat vid skollunchen. Diskutera: Vad påverkar vår smakupplevelse? Har vi alla samma upplevelse av mat? Om inte, varför då?