Carl-Johan Hamlet Reflektionsrapport Examensarbete i journalistik på kandidatnivå, 15 hp

Relevanta dokument
INFÖR NATIONELLA PROVEN I SVENSKA. Olika typer av texter

Källkritik. - om att kritiskt granska och värdera information. Ted Gunnarsson

Bakgrund. Frågeställning

Rapport: Inställning till flyktingmottagande

I uppföljningsartikeln tar jag sedan ett större grepp om fenomenet otillåtna påverkansförsök mot myndighetspersoner.

Svenska 9a v 38 49, hösten 2012 (Jane) Olika texttyper

Vinna väljarna. Samtal för samtal.

ELEVHJÄLP. Diskussion s. 2 Åsikter s. 3. Superfrågorna s. 15. Fördelar och nackdelar s. 4. Källkritik s. 14. Vi lär av varandra s.

ALLMÄN INFORMATION OCH RÅD:

Tre steg till valseger

Pressguide - mötet med pressen

SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

KOPPLING TILL KURS- OCH ÄMNESPLANER

Granska skolans webbplats

Genrer del 5 Reportage

Granska skolans webbplats. Lektionen ger grundläggande kunskap om de olika delarna i traditionell källkritik. Granska skolans webbplats

Lärarhandledning. av Ann Fagerberg

Vetenskaplig metod och teknisk rapport

REFLECT FISKSÄTRA STORIES

Diversa kompetensutveckling för lika möjligheter

MEDMÄNSKLIGHET I SVERIGE

Hagagymnasiet läsåret 1516

Livet online är på riktigt KÄNN DITT MEDIA!

Delprov B prövar den muntliga förmågan och består i elevernas diskussion om och presentation av texter de lyssnat till på cd.

KOPPLING TILL LÄROPLANEN

ANVISNINGAR FÖR EXAMENSARBETE PROJEKT 15 hp VT 2016 Journalistik kandidatkurs vid IMS/JMK

ATT SKRIVA DEBATTARTIKEL. torsdag 29 oktober 15

Lathund olika typer av texter

Genrekoden svarar mot kursplanen i svenska i Lgr 11

Terminsplanering i svenska årskurs 8 Ärentunaskolan

Vad är en källa? Det du använder för att få reda på saker när du undersöker ett visst ämne.

Indiska kvinnor revolutionerar journalistiken och kvinnors ställning

Ämnesområde Hållbar konsumtion

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

(Policyn antogs på årsmötet Detta är styrelens förslag på en uppdatering som läggs till årsmötet 2018)

Centralt innehåll årskurs 7-9

PÅVERKANSARBETE FÖR DÖVRÖRELSEN

Metoduppgift 4 - PM. Barnfattigdom i Linköpings kommun Pernilla Asp, Statsvetenskapliga metoder: 733G02 Linköpings universitet

Rapport: Sverigedemokraterna 2017

Om etiken i samband med engagemang

Samtliga studieperioder är obligatoriska för dem som studerar journalistik som huvudämne.

INFÖR TEATERBESÖKET. Av Ann-Christine Magnusson Foto Martin Skoog

KOPPLING TILL LÄROPLANEN

Kyss aldrig en groda ROLLER MAMMA JULIA FAMILJEN PÅ SLOTTET PAPPA MAMMA FINA FAMILJEN I STUGAN PAPPA MAMMA MARIA GILLION GRODJÄGARNA

Läsårsplanering i Svenska som andraspråk årskurs 9 Ärentunaskolan

Kursbeskrivning utbud grundläggande kurser hösten Engelska

SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

Demokrati & delaktighet

Syftet med undersökningen var att lite bättre förstår de underliggande drivkrafter som medför ett kraftigt förändrat politiskt landskap.

Vandrande pinnar på rymmen

Pedagogisk planering Världsreligionerna 9A

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

Nadia Bednarek Politices Kandidat programmet LIU. Metod PM

Motion gällande: Hur bör Stockholm arbeta för att ta emot och inkludera nyanlända/flyktingar i samhället?

Arbetsområde: Revolution åk 8 (svenska och historia)

Dagens Nyheters nyhetschef, B, intervjuades sedan i inslaget.

Lärarhandledning Rosa och orden

INFOKOLL. Formulera frågor Söka information. Granska informationen Bearbeta informationen. Presentera ny kunskap

Lärarhandledning. Illustration: Siri Ahmed Backström

Terminsplanering i Svenska årskurs 7, Ärentunaskolan

Vad har boken för teman? Kärlek, sorg, kamp, hat, sorg Hur kommer dessa teman fram i handlingen?

Lärarhandledning. Illustration: Siri Ahmed Backström

SÄRSKILD PRÖVNING I SVENSKA A

SVENSKA. Ämnets syfte

Tidningsprenumeration bland invandrare

KOPPLING TILL SKOLANS STYRDOKUMENT

Det goda boksamtalet- en ömsesidig dialog Våra gemensamma tankar för att boksamtalet ska bli bra, Sa 1a och Språkintroduktionen.

bedömningsunderlag delprov b 2 poäng Hitta information och dra enkla slutsatser 2 poäng Lås och att mosa skräpet.

Någon fortsätter att skjuta. Tom tänker sig in i framtiden. Början Mitten Slut

Sanning eller konsekvens? Dramatiska händelser granskade enligt källkritiska principer

LEKTION 1: 20 febr 2015

DN/Ipsos temaundersökning: Svenskarnas attityder till invandring och integration

Hur man skriver vetenskapliga texter, gör referat, källhänvisningar och källkritik m.m.

Kursplan Journalistik! - radio, webb och reportage

Vad handlar boken om? Vem passar boken för? Mål från Lgr 11: ring mig Lärarmaterial. Författare: Thomas Halling

Beskriv, resonera och reflektera kring ovanstående fråga med hänsyn taget till social bakgrund, etnicitet och kön.

tidningsveckan 2011 Samlade kopieringsunderlag

Retorikplan för Ludvika kommun läsåret RETORIKPLAN för Ludvika kommun

Hur man använder ordböcker och andra hjälpmedel för stavning och ordförståelse. (SV åk 4 6)

INFÖR TEATERBESÖKET. skådespelarna blir. Av Ann-Christine Magnusson Illustration Johanna Oranen

1. TITTAR Jag tittar på personen som talar. 2. TÄNKER Jag tänker på vad som sägs. 3. VÄNTAR Jag väntar på min tur att tala. 4.

Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Mål från Lgr 11. Eleverna tränar på att: Författare: Beth Bracken & Kay Fraser

Interaktion Kommunikation Samtal

Din MediaCoach Medie- och intervjuträning för alla

TECKENSPRÅK FÖR DÖVA OCH HÖRSELSKADADE

Text och språkanalys. Klassisk retorik och massmedieretorik. två ingångar till textanalys

Hälsoprojekt. Utvärdera din hälsa i rapportform. Samarbete: Idrott och hälsa A + Svenska A

Lärarhandledning Josefs födelsedag

Insiktsförsäljning och säljprocessen

gör ditt budskap mindre fyrkantigt

Essä. Vad är en essä? Mönster och disposition. 1. Rubrik och Inledning. De två benen

Bestäm vilket av, eller vilken kombination av övertygande tillvägagångssätt (känsla, logik, förtroende) som du avser att använda i din presentation.

Berättarteknik i radio

översikt som visar centralt innehåll i GY 11 i relation till innehåll i Ämnets syfte 1 SVENSKA RUM 1

Granska konspirationer. Lektionen handlar om att använda en källkritisk metod för att granska en konspirationsteori. Granska konspirationer

svenska som andraspråk

Kursplan för Journalistik! - radio, webb och reportage

KORT FÖR ATT LEDA DISKUSSIONEN

Riktlinjer för bedömning av examensarbeten

Transkript:

1. Inledning I reportageserien Långa landet korvmoj har jag genom att djupdyka i tre gatukök i Sverige, försökt ge en bild av var Sverige utanför Stockholm står 2018. Tre korvmojar berättar en historia om ett samhälle som segregerats inte i första hand mellan invandrare och svenskfödda, så som debatten påskiner, utan kanske framförallt mellanstorstad och landsbygden. I tre delar får man en inblick i tre gatukök i Sverige och strukturerna runt dem. Hög igenkänningsfaktor och en och annan tankevurpa utlovas. 2:1 Arbetsmetoder och research Björn Häger skriver i Reporter en grundbok i journalistik att ett bra reportage byggs genom att redan i faktainsamlandet börjar tänka på berättelsen. Vad ska jag ta reda på för att få en början på artikeln? Vad behöver jag för miljöbeskrivningar? Vilken statistik vill jag ha med? Vem är viktigast att intervjua på plats? (Häger, 2015). Jag försökte ha med mig de tankegångarna när jag satte igång med min research inför reportaget. Framförallt ville jag få med mig miljöbeskrivningarna från kioskerna. För mig var de en vital del i reportaget. Stig Hansen och Clas Thor skriver i boken Att skriva reportage att en god reporter måste vara koncentrerad på plats. De skriver: För reportern gäller: man kommer, man ser och måste skriva (Hansen och Thor, 1999:29). Jag antecknade så mycket jag bara kunde när jag var ute på plats vid kioskerna och så fort jag kom hem satte jag mig och skrev ihop scener från besöken. De scenerna är grunden i mitt färdigskrivna reportage. Man kan dela upp arbetet bakom Långa landet korvmoj i tre researchkategorier. 1. Researchintervjuer 2. Litteratur 3. Mun mot mun-metoden Researchintervjuer I förarbetet av reportageserien intervjuades Leif Eriksson, författare av boken Korv, mos och människor, Björn Lundberg som är VD på Solnakorv och varit med sedan tidigt 70-tal och Gunilla Pihlblad, chefredaktör för branschtidningen Convenience stores.

En intervju leder ofta till fler intervjuer. Min första researchintervju var med Leif Eriksson. Han kunde prata mycket och väl om korvmojens historia i Sverige. Leif förmedlade i sin tur en kontakt med Gunilla Pihlblad. I sin roll som chefredaktör och ensam reporter på branschtidningen Convenience stores, före detta Servicehandlaren. Gunilla Pihlblad jobbar dagligen med att besöka gatukök över hela Sverige. Hon har stor kunskap i var gatuköken befinner sig i utvecklingen just nu. Jag valde att inte ta med henne i reportagen men hon är en grundbult för att Långa landet korvmoj blev till och arbetet genomsyras till stor del av det hon sa. Pihlblad förmedlade i sin tur kontakten till Björn Lundberg, VD på Lundbergs och Solnakorv. I mitt reportage har jag ingen del om Stockholm men Björn Lundberg kan med sina 40 år i branschen otroligt mycket om gatukökens utveckling i och utanför Stockholm. Även hans information präglar till stor del varför reportagen blev som de blev. I arbetet med Bögens Korvmoj utanför Alingsås var tanken att få en politisk prägel på reportaget. Jag ringde runt till politiker i Alingsås och ville se vad de siktade på att nå i årets val. Det slutade i en intervju med Sverigedemokraternas gruppledare Boris Jernskiegg. Intervjun var tänkt att endast vara en bakgrundsintervju men Boris Jernskieggs ord var karismatisk som få och det han sa passade så bra in i reportaget att han fick en liten roll i det. Ett bra exempel på att en bakgrundsintervju kan leda till något mer. Intervjua hellre en person för mycket än en för lite. Alla de intervjuer jag gjorde hjälpte mig att äga min berättelse. Glöm Leif GW Persson, bli expert själv, som Åse Erlandsson säger (Erlandsson 2018). Litteratur I mitt inledande researcharbete kom jag över boken Korv, mos och människor en bok om svenska korvkiosker av Leif Eriksson. Boken beskriver svenska korvkiosker genom historien och har en vacker bildskatt med bilder på över 70 korvkiosker. Från boken hämtade jag inspiration på korvkiosker att besöka. Framför allt hjälpte den till med den historiska delen. Flera delar av boken står att finna i mitt reportage. Boken öppnade också upp till researchintervjuerna med Leif Eriksson, Bert Lundgren och Gunilla Pihlblad. Mun mot mun-metoden

Björn Häger skriver i Reporter - en grundbok i journalistik att den som vill finna tågresenärer troligen finner dem på centralstationen. Utanför fabriksgrindarna fångar du anställda utan att gå via informationsavdelningen. Socialt begåvade reportrar hittar intervjupersoner vid korvkiosker, gångtunnlar och salutorg (Häger, 2015). De personer som reportagen bygger kring hittades inte genom någon bok eller på bolagsverket. De mest intressanta personerna träffade jag på plats. Det är de som berättar den här historien. Familj, lärare, arbetskamrater och vänner var till stor hjälp i urvalet av kiosker att besöka. Som jag beskrivit tidigare har folk en stark relation till kiosker i deras närhet. Genom att prata med människor i min närhet fick jag in massvis med tips på kiosker att besöka. 2.2 Etik och juridik Reportage är reporterns bild av en plats eller ett skeende. Bilden utgår från vad reportern har för fördomar sedan tidigare, vad som sker på platsen just då och vilka personer reportern kommer i kontakt med. Utifrån det går det alltid att kritisera reportern bakom ett reportage. Varför formulerade du dig så? Varför intervjuade du just den personen? Varför intervjuade du inte den personen? Det som står måste kontrolleras med hjälp av tid, plats och mängd. (Malmsten, 2012). I reportagedelen om Bögens Korvmoj får Marcus, med en tydlig politisk synvinkel på livet, ta mycket plats. I intervjun talade han vitt och brett om invandringens fel och brister och han var öppen med att han var främlingsfientlig. Samtidigt är ägaren av kiosken invandrare. Det etiska dilemmat blir: Hur mycket plats ska en sådan person få? Hur oemotsagd ska han få stå? Jag valde att ge honom mycket plats. Jag ville ge röst åt en befolkningsdel som inte särskillt ofta får sin röst hörd i dagens media, men som kan komma att ha stor betydelse för höstens val. De tysta och arga blir lite mindre läskiga när de inte längre är tysta. Jag valde dock att rensa bort mycket av det han sade om invandrare. I reportaget får man inte alls den domedagsbilden av Sveriges verklighet som han målade upp i intervjun. Enligt Torbjörn von Krogh har den sociala ansvarsteorin spelat ut sin roll som korrektiv mot mediernas makt och allt mer kommit att fylla en samhällsbevarande funktion som försvarare av eliternas intressen och av status quo. Han skriver att det istället kan bli allas rätt till delaktighet i medierna som kan bli den övergripande normen. En starkare betoning av individuellt ansvar för mänskligheten och medmänniskorna, till skillnad från institutionella system, har vuxit fram i olika forskarmiljöer (Krogh, 2013, s. 130-132). Marcus uttryckte

många saker som publicerat hade kunnat skada hans anseende, men med Kroghs resonemang så kan det vara lika ansvarstagande och mindre kränkande mot Marcus att faktiskt publicera honom. En fråga jag var orolig för inför arbetet var hur jag skulle få in kvinnor i reportaget. Gatuköksbranchen är mansdominerad. Ute på fältet visade det sig inte vara några problem. I reportageserien huserar fyra kvinnor och fem män. Jag valde aktivt att ringa upp krönikören och Anna Fock, dels för att hon gett en intressant bild av Majorna tidigare, dels som kund där men också för att få det kvinnliga perspektivet i en mansdominerad bransch. 2.3 Källor och källkritik Jag har analyserat mina källor utifrån Torsten Thuréns källkritiska principer ur boken Källkritik (Thurén, 2005:13). Äkthet. Källan ska vara det den utger sig för att vara. Tidssamband. Ju längre tid som gått, desto större skäl att tvivla på källan. Oberoende. Källan ska stå för sig själv, inte vara ett referat av en annan källa. Tendensfrihet. Ger källan en falsk bild av verkligheten på grund av personliga eller politiska intressen. Korv, mos och människor- en bok om svenska korvkiosker utkom 2004. Jag har valt att använda information från boken om korvkioskens historia. Jag bedömer, efter Thuréns principer, informationen som trovärdig. Leif Eriksson är oberoende författare till boken och visar inte upp några tecken på tendensiösitet. Eriksson har bland annat refererat till Gunilla Pihlblad på branchorganet Servicehandlaren samt Solnakorvs, Lithells och Sibyllas arkiv. Referenserna är trovärdiga, trots att vissa historiska händelser går långt tillbaka i tiden. För att komma närmare en av grundkällorna gjorde jag egna intervjuer med Gunilla Pihlblad och Björn Lundberg på Solnakorv. Långa landet korvmojs viktigaste intervjupersoner är Anna Fock, Martin Johansson, Mia, Ali, Lena och Marcus. Intervjuerna är i de flesta fall över en timme långa och den största delen av alla intervjutimmar har sållats bort. Utmaningen blev att låta varje person få sin roll i reportaget.

Anna Fock är författare och krönikör men hon är inte någon statsvetare och har därför säkert inte alltid rätt i sina formuleringar om gentrifieringen av Majorna. Men som kund och boende i Majorna får hon ha en åsikt om korvkiosken och stadsdelen. Det största källkritiska problemet jag stötte på var källors tendesiösitet. Marcus vräkte ur sig en hel del siffror på vad staten slösar och vad invandringen kostar i intervjun. Siffror tagna ur luften är svårgranskade. Jag ställde hela tiden motfrågor om var han hört eller läst det han påstådde. Svaren var oftast att han stött på siffrorna i någon diskussionstråd. Det hade blivit problematiskt att ha med det i intervjun och låta hans påståenden stå oemotsagda men det hade tagit fokus från berättelsen att ha med en motpart. Jag valde att hantera Marcus tendensiösitet genom att skära bort det värsta han sa ur reportaget. Det går att argumentera för att det ger en snällare och mer osann bild av Marcus men hans roll var inte att gå till angrepp mot Sveriges invandringspolitik, hans roll var att symbolisera en typisk kund på Bögens och dennes ilska mot Stockholm. Utifrån Thorsten Thuréns källkritiska principer är det rätt. 2.4 Erfarenheter under examensarbetet I examensarbetet har det visat sig att den största svagheten i den här utbildningen har varit intervjuteknik. Det går att argumentera för att intervjun är den viktigaste delen i journalistik. Magasinet Offsides grundare och Filters chefredaktör, Mattias Göransson, lägger fem gånger så mycket tid på faktainsök och intervjuande som på själva skrivandet av reportaget (Göransson, 2018). Vi har haft intervjuteknik med Björn Häger på föreläsningar men inte så mycket praktiskt utförande av just intervjutekniken. Hur ska man intervjua en person för ett reportage kontra en granskning? Framförallt hade jag önskat tekniklära för att skapa förtroende. Två av mina intervjupersoner, Marcus och Ali, hade svårt att få förtroende för mig. Marcus lyckades jag knyta till mig genom hitta gemensamma nämnare och låta snacket gå. När han blev osäker på om han gått för långt och frågade om vi pratade som två medmänniskor eller om jag var reporter just då svarade jag att jag var reporter hela tiden men att allt naturligtvis inte kommer med. Ali Reza var svårare att komma åt. Han var inte någon pratsam typ och han var inte imponerad av att någon ville skriva om hans kiosk eller vad han hade att säga. Där fallerade jag i att nå honom helt. Det tog stopp i intervjun hela tiden och han var inte intresserad av att svara utförligt på frågor. Varje intervju är unik men där hade det inte skadat att ha något

hjälpmedel för att låsa upp Ali och hans vilja att bli intervjuad. Åsa Erlandsson säger att man inte ska stånga sig blodig. Det finns alltid andra vägar att ta. Går det inte att få informationen genom en viss person försöker du i stället med nästa person. Om berget är för högt kan du gå runt det i stället för att klättra över det (Erlandsson, 2018). I Alis fall valde jag istället att intervjua hans fru som var mer välvillig till att prata. I det stora hela är jag nöjd med mitt arbete bakom reportaget. Jag har gjort 13 intervjuer som gjort att jag lärt mig mitt ämne och kunnat forma en text. Ofta är det inte den bästa stilisten som ligger bakom ett bra reportage, utan den som gör fotarbetet (Göransson, 2018). Har man tillräckligt med scener och intervjuer från att ha varit ute på fält kan man alltid förvandla det till ett läsvärt reportage. 2.5 Ämnesval Nästintill varenda samhälle som har en mataffär har också en korvmoj eller ett gatukök. I många fall har byar som inte har någon mataffär ändå ett gatukök. Folk från små och stora städer har ofta en nära relation till sitt gatukök. Min tanke med reportaget var att använda den nära relationen människor har till gatukök till att kunna berätta om problem som gatuköken och samhället ställs inför i dag. Jag ville testa att ge mig ut utan att ha några fördomar om hur reportaget skulle komma att bli mer än att det skulle handla om korv, mos och människorna runt om det. Samtidigt hade jag i och med researchintervjuerna en del på benen gällande vinklar. Gunilla Pihlblad berättade att det nu säljs mer korv än någonsin förut i Sverige samtidigt som gatuköken går sämre och sämre. En så stor del av den svenska landsbygdens identitet går på knäna. Vilka historier kan gömma sig där bakom? Nils Funcke säger att den journalistiska processen börjar med en idé en hypotes med en ambitionsnivå (Funcke, 2015). Min maximinivå var att genom att besöka ett antal korvmojar skriva ett uppslag till en resereportagebok, boken Långa landet korvmoj, och som miniminivå göra reportage om hur korvmojen påverkar ett samhälle. Efter idén kommer insamlingen. Läsa, vaska, strukturera och nya perspektiv (Funcke, 2015). I det arbetet kom jag fram till kärnan i reportaget. Jag bestämde mig för att det skulle handla om korvkiosken i Majorna, Ramsåsas Gatukök och Bögens Korvmoj. Mitt reportage hamnade inte vid min maximinivå eller miniminivå. Det blev en reportageserie om hur

människorna runt om Sveriges gatukök, de vanliga arbetarna, påverkas av samhällsutvecklingen och hur de i sin tur kan vara på väg att påverka valet 2018. För mig blev det en förklaring bortom invandringsfrågan till varför Sverigedemokraterna är så stora i Sverige i dag. Efter insamlingen är det dags för presentationen. Mejsla fram en dramaturgi och ett perspektiv (Fucke, 2015). Presentationen är som sagt den del jag har lagt ner minst tid på. I den delen bestämde jag mig för att det skulle bli ett reportage i tre delar. På så sätt kunde jag också få fram dramaturgin i berättelsen. Från en gentrifiering i Majorna som parasiterar på det gamla arbetarklassamhället via Ramsåsas gatukök där en invandrare driver gatuköket i ett område där många röstar på Sverigedemokraterna till Bögens i Alingsås där en arbetare känner sig arg och bortglömd. 2.7 Stilistik Måns Mosesson har varit en stor stilförebild för utformningen av det här reportaget. Det här reportaget. Han fångar de han besöker på ett roligt och värdigt sätt. Samtidigt är han duktig på att fånga platsen reportaget utspelar sig på. I själva berättandet är det han som varit huvudförebilden. Jag tog med mig ett dramaturgiskt grepp från Måns Mosessons föreläsning på JMK. Mosesson använder sig av packåsnor för att driva reportaget framåt (Mosesson, 2018). I mitt reportage använder jag flera olika packåsnor. Den allra tydligaste är korvkioskarna i sig. Genom korvkiosken i Majorna får man lära sig om gentrifiering, Ramsåsas gatukök berättaren historia om integration i Tomelilla och Bögens Korvmoj ger en missnöjd arbetarklass en röst. Men jag har även mindre packåsnor. Anna Fock är Majornareportagets stora packåsna. Gert Holgersson är en slags packåsna i reportaget om Tomelilla och Marcus är det i historien om Bögens. I sättet att möta personerna och låta individer berätta en större historia har jag fått inspiration av Tom Alandh. Tom Alandh gav under sin föreläsning i JMK-salen tipset Gå ut och ställ er vid en ICA-butik (Alandh, 2018). Det är en av de största anledningarna till att jag vågade mig ut och testa på den idén jag hade om korvkiosker. Ett reportage ska bli så långt och så

många delar det håller för, varken mer eller mindre (Alandh 2018). Med det i åtanke valde jag att göra mitt reportage till tre längre delar hellre än fyra kortare. Björn Häger refererar till Anders Sundelin och skriver att alla goda berättare gör sitt yttersta för att få fakta att dansa (Häger 2015). Språket kan vara avgörande för om reportaget blir bra eller dåligt, läst eller inte läst. Jag försökte i examensarbetet använda mig av ett jordnära språk som läsare ska kunna känna igen sig i. Min målbild är att läsaren ska få närhetsprincipen genom korvkioskerna och språket. Det ska inte kännas som att det är så långt bort från läsarens egna vardag. Jag har också valt att ha en lite lättare ton med plats för humor. Personerna som driver reportaget, till exempel Marcus och Mia, har lätt till skratt och är själva fyllda av humor. Därför ser jag ingen anledning till att språket i reportaget ska tynga ner dem. Genom att anpassa språket efter dem kan läsarna lättare ta till sig vad de förmedlar. Bodil Malmsten beskriver i boken Så gör jag, från 2012, fyra punkter som hjärtat i skrivprocessen. Var ärlig mot personerna i texten, låt varje person gå sin egen väg inte din, låt inte politisk övertygelse eller religion begränsa handling och personer och låt inte din personlighet skymma personerna (Malmsten, 2012). Jag har försökt att följa de punkterna i mitt examensarbete. Det är viktigt att komma ihåg att reportaget handlar om andra människor och andra människors berättelser. De lever sina egna liv. De kan och ska inte styras av en allsmäktig reporter, men en bra reporter hjälper till att mejsla ut en historia värd att skriva ur intervjupersonernas berättelser.

3. Referenser Funcke, Nils (2015) Att processa text till en artikel. Föreläsning i JMK-salen den 23 september 2015. Häger, Björn (2015) Reporter en grundbok i journalistik. Lund: Studentlitteratur. Alandh Tom (2018) Konsten att berätta en historia. Stockholm: Föreläsning i JMK-salen den 23 februari 2018. Malmsten, Bodil (2012) Så gör jag konsten att skriva. Modernista Erlandsson, Åsa (2018) Konsten att berätta en historia. Stockholm: JMK-salen den 21 februari 2018. Mosesson, Måns (2018) Stockholm: Föreläsning i JMK-salen den 22 februari 2018 Hansén, Stig & Thor, Clas (1999) Att skriva reportage. Stockholm: Ordfront von Krogh, Torbjörn (2013) Ansvar och etik i den digitala världen. Ingår i Nygren, Gunnar & Wadbring, Ingela (red) På väg mot medievärlden 2020. Lund: Studentlitteratur, s 225-248. Thurén, Torsten (2005) Källkritik. Liber.