Syfte: - att eleverna ska lära sig läsa och analysera lyrik. - att eleverna ska formulera sig i skrift, samt att skapa och bearbeta texter.



Relevanta dokument
Pedagogisk planering Åk 2 Skriva dikter

Pedagogisk planering år 2 Skriva meningar

Boken om svenska för 3:an

Centralt innehåll och förmågor som tränas enligt Lgr 11:

Historien om mitt liv so far

Lärarmaterial. Tarik och Ida hjälps åt. Boken handlar om: Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas: Eleverna tränar följande förmågor:

Skrivprocessen. Skrivprocessen och retoriken. Skrivprocessen Retoriken Förklaringar

Självvärdering The big five

Erik på fest Lärarmaterial

BEDÖMNINGSSTÖD till TUMMEN UPP! svenska åk 3

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

Visa vägen genom bedömning

Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Ett hopp för stallet VAD HANDLAR BOKEN OM? LGR 11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS SIDAN 1. Lärarmaterial

Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Får jag använda Wikipedia?

Lärarmaterial SPRING, AMINA! Vad handlar boken om? Centralt innehåll och förmågor enligt Lgr 11: Förmågor: Författare: Annelie Drewsen

Pedagogisk planering för ämnet: Svenska

Erik står i mål Lärarmaterial

Vad handlar boken om? Mål och förmågor som tränas: Eleverna tränar på följande förmågor: skickar ett sms Lärarmaterial. Författare: Kirsten Ahlburg

I dag arbetar hela klassen med skogens djur. Siri ritar en grävling. Lova ritar en räv.

Reflektion. Uppgift 7. Vår reflektion om två böcker som handlar om presentationsteknik. Tärna folkhögskola HT IT Pedagogutbildning

Lärarmaterial. Rosa och Sally. Vem handlar böckerna om? Vad tas upp i böckerna? Vem passar böckerna för? Mål att arbeta med utifrån Lgr11

Vadå fånga förmågan? Mirja Johannesson och Ulf Nilsson (lärare och författare)

Att använda sig av sin intuition och tala med Änglarna

LPP, Reflektion och krönika åk 9

Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Mål från Lgr 11: Forfattare: Mårten Melin

Nu bor du på en annan plats.

Bästa vänner RIKKE DYRHAVE

En tjuv i huset VAD HANDLAR BOKEN OM? LGR11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS ELEVERNA TRÄNAR PÅ FÖLJANDE FÖRMÅGOR LGRS11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS

LISAS DAGBOK när autismen tar över. Thomas Filipsson

Djurdoktorn: Linus och Tim

Lärarmaterial. Erik i London. Boken handlar om: Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas: Eleverna tränar följande förmågor:

Uppgiften är uppdelad i 7 skriftliga delar, där varje del sträcker sig från 1 2 till 1 sida, skriftstorlek 12.

KÄRLEK. Genom undervisningen ska eleverna ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att

De falska breven. Arbetsmaterial till. Om boken

Citronlemonaden VAD HANDLAR BOKEN OM? LGR 11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS ELEVERNA TRÄNAR FÖLJANDE FÖRMÅGOR LGRS 11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS

Lärarmaterial. Det skulle varit jag dansteater av Birgitta Egerbladh. VästmanlandsTeater

Pedagogisk planering Åk 2 Skriva brev

Kärlekstema. vecka inlämning: torsdag 1 april (v.13)

TIPS OCH IDÉER FÖR DIG SOM VILL INTERVJUA

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

V.A.T lärstilstest och studieteknik

Erik jagar en hund. Torsten Bengtsson. Lärarmaterial. Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Skrivprocessen. Skrivprocessen och retoriken. Skrivprocessen Retoriken Förklaringar

Alva ordnar loppis Lärarmaterial

Centralt innehåll och förmågor som tränas enligt Lgr 11:

Djurdoktorn: Linus och Morris

Skapa ditt Liv. Soul and Heart Journey School. Du kan skapa ditt liv bara du gör det på rätt sätt. Tillåt dig att skapa ditt liv!

Pedagogisk planering Skriva läsligt för hand- år 2

Språket är tydligt och vackert där alla kan känna igen sig i känslorna som beskrivs.

Så sjukt kär guldboken

Lgr 11 Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Boken om SO 1 3. Provlektion: Om demokrati och hur möten, till exempel klassråd, genomförs och organiseras.

Övning: 4- Hörn Tidsåtgång: ca min.

Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Hur det är att vara arbetslös i fina Sverige.

Vadå fånga förmågan? Mirja Johannesson och Ulf Nilsson (lärare och författare)

Djurdoktorn: Linus och Sunna

Tre saker du behöver. Susanne Jönsson.

SÄRTRYCK UR SPRÅKSKRINET CLOWN SKOLÅR 2

Boken handlar om: Mål ur Lgr 11. Bokanalys. Oväntat möte Lärarmaterial. Författare: Bo R. Holmberg

Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

JAG MÅLAR MIN HIMMEL ORANGE

Hör och härma. Röda boken lite lättare. Uttalsträning för nybörjare i svenska som andraspråk. Unni Brandeby

Rolf ser på teve. Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Lässtrategier för att förstå och tolka texter, samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

MIRA i Skolan. Reflektionsbok!

Läsnyckel Smyga till Hallon av Erika Eklund Wilson

Verktygslåda för mental träning

BOKHATAREN Lärarmaterial

Tror du på vampyrer? Lärarmaterial

Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Mål och förmågor som tränas: Eleverna tränar på följande förmågor: Författare: Thomas Halling

ÄR DET ALLTID BRA ATT HÖRA?

Denna bilaga finns också att hämta på Gothia Förlags hemsida

Demokrati & delaktighet

KREATIVA BÖNESÄTT. en praktisk hjälp till dig som är ledare! Initiativtagare till materialet: Maria Melin

Lärarmaterial. H som i häxa. Vad handlar boken om? Mål och förmågor som tränas: Eleverna tränar på följande förmågor: Författare: Mårten Melin

Lärarrummet för lättläst lattlast.se/larare

Min bild av Europa TE M A historia, geografi, biologi, svenska Vecka 21-24, läsåret 2008/2009

Plastpappan. Arbetsmaterial till

Dikter. Junibackens pedagogiska program för åk 1-3 på temat poesi

Bonusmaterial Språkskrinet clown

årskurs F-3 Berättelsen tar sin början.

Lektion 1. Bli nyfiken

Tema: Alla barns lika värde och rätt att bli lyssnad till DET VAR EN GÅNG...

Nell 5A Ht-15. Kapitel 1 Drakägget

kan och vill påverka i min förening!

UPPLEVELSEN ÄR DIN. Om att se dans tillsammans med barn och unga

Lärarmaterial. DANIEL DECKARE får näsan i kläm. Boken handlar om: Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Maka, mor. 001 Ett stycke vardag gjorde hon till fest. Hjalmar Gullberg

Svenska 8B v Syfte:

Språk- och kunskapsutvecklande arbetssätt

Jag är en häxa Lärarmaterial

En överraskning i stallet

Lärarhandledning. Svarta kängor med gul söm. Text Mårten Melin. Bild Emma Adbåge

Tummen upp! Matte ÅK 6

Nu är pappa hemma Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Mål från Lgr 11 och förmågor som tränas. Eleverna tränar på följande förmågor

Att kommunicera med personer med demenssjukdom

Rindö skolas förskoleklass Nyckelpigan

Transkript:

Syfte: - att eleverna ska lära sig läsa och analysera lyrik. - att eleverna ska formulera sig i skrift, samt att skapa och bearbeta texter. Mål: - att du i övningar tillsammans med andra kan visa att du läser dikter med flyt. - att du i diktanalyser kan visa att du sammanfattar, tolkar och resonerar kring dikter. - att du i egna dikter kan visa att du förstår hur en dikt är uppbyggd. - att du i egna dikter kan visa språklig variation. Bedömning: Jag bedömer - med vilket flyt du klarar av att läsa dikter. - i vilken utsträckning dina diktanalyser lyckas sammanfatta, tolka och resonera kring dikterna i dikthäftet. - om du, i dina egna dikter, kan följa de typiska sätt som olika dikter är uppbyggda. - om ditt språk är varierat och anpassat till sättet att skriva lyrik.

UPPGIFTER Textfrågor - En dikt är något som är kort utanpå, men långt inuti... 1. Vad handlar dikterna i urvalet om? Vilken tycker du bäst om? Varför? 2. Studera någon av dikterna lite närmare och besvara följande frågor: a. Vem skulle vara diktens jag? Fundera över kön, ålder och tid och motivera ditt svar. b. Har dikten strofer, rim, metaforer, liknelser eller upprepningar? Ge så många exempel du hittar ur dikten. Skrivuppgifter - Poesin är som ett hav med tusen röster, som sjunger och viskar och nynnar för att visa hur sorgligt och härligt livet är. 1. Skriv en Haikudikt utifrån den mall som ni har i häftet. 2. Skriv en fri dikt. Tänk på att det går att använda sig av de tips som finns i häftet.

HAIKUDIKTER Västerländsk haiku 1. Består av 5-7-5 stavelser på tre rader. 2. Bör innehålla ett årstidangivande-, väder- och naturuttryck. 3. Bör också vara indelad i två hälfter för att förstärka överraskningseffekten. 4. Den ska vara fåordig och undvika upprepningar. 5. Den ska helst inte innehålla personliga pronomen. Exempel: 1. Svaret kan komma som dånande blixt, eller stilla, som vårregn. 2. Står i motvinden: pinar, men räddar mig från att falla framåt. 3. som en regndroppe - vill leva utan oro fridfullt falla.

FRI DIKT Innehåll Skriv om det som är betydelsefullt för dig. Känsla Det är dina känslor och upplevelser som dikten ska ta upp. Känslan av lyckan då du rider på din favorithäst eller då du tar fram brädan för att göra sommarlovets första åk kan bli en dikt. Hur det känns när du träffar någon du tycker om eller när det känns som om allting är trist. Ordval Välj orden med största omsorg. Varje ord är viktigt. Språket är koncentrerat d.v.s. att man ska säga mycket med få ord. Bildspråk Poesins språk är fullt av bilder som förstärker den känsla författaren vill få fram. Några typer av bildspråk är metaforer och liknelser. Metaforer Metaforen är ett bildligt uttryckssätt där ett ord byts ut mot ett annat. Det nya ordet har då en underliggande betydelse. Man ska alltså inte läsa ordet bokstavligt. Exempel: Min ros, jag älskar dig! Metaforens bild är i detta exempel rosen, som har ersatt ett begrepp i stil med "älskling" Liknelse Liknelse mellan två begrepp där mellanledet utgörs av något av orden "som" eller "liksom". Exempel: "röd som en ros", "listig som en räv", "arg som ett bi", "stark som en oxe" osv. Rim Ord som rimmar bidrar till rytmen och känslan i dikten. Det vanligaste sättet att rimma är att radernas slutord rimmar. Exempel: Apan kan med sina fötter klia sig och knäcka nötter, klättra, klänga, rensa sill, sticka strumpor om hon vill.

En annan variant är bokstavsrim eller allitteration. Oftast börjar då orden på samma bokstav. Sura Sune snusar sötaste snusen i stan Upprepning Samma inledningsord på varje rad. Jag drömde om svärd inatt Jag drömde om strid inatt Jag drömde jag stred vid din sida rustad och stark, inatt. Diktjag Varje dikt har ett diktjag, en form av berättare. Detta jag kan vara i princip vad som helst: en människa, ett djur, en sten Det är viktigt att veta att diktjaget och författaren inte är samma sak, även om författaren ibland kan vara ett diktjag. Exempel 1: (Diktjaget är en sten) Jag känner kylan pulsera över mig Vågorna rullar in i novemberregnet Min grå hud har formats slät i eoner Kasta mig, så blir jag en smörgås Exempel 2: (Diktjaget är författaren) Jag sitter här och tänker Bläcket i flaskan blänker Tänk den som fick ned på sida Hur det känns att lida Och hur svårt jag det har, Oj, nu blev jag visst klar.