Om vatten, kretslopp och ekosystem

Relevanta dokument
Om klimat, miljö och energi

Syfte Tillsammans med filmen och det tillhörande elevmaterialet får eleverna lära sig mer om:

Utdrag ur Läroplan 2011 som matchar utställningsmoment Den hållbara staden

Fotosyntesen. För att växterna ska kunna genomföra fotosyntesen behöver de: Vatten som de tar upp från marken genom sina rötter.

MILJÖMÅL: GRUNDVATTEN AV GOD KVALITET

Lektionsupplägg: Rent vatten, tack!

Sveriges miljökvalitetsmål i Läroplan för grundskolan 2011 (Lgr 11). Källa: Skolverket. 1/7

Grön tråd i Malmslätts upptagningsområde, från förskolan årskurs 9, F-6-delen Innehåll

LPP natur och miljö. Varför läser vi. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? Så här ser planen ut. March 04, LPP biologi.

Vi jobbar så här: Varför läser vi om miljö. Vilka ämnen ingår. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? LPP miljö.notebook.

Lärarhandledning för arbetet med avlopp, för elever i år 4 6. Avloppsvatten

Drömstaden upplägg och kopplingar till läroplanen

Om klimat, miljö och energi

Vatten och luft. Åk

Var med och spara på vårt vatten! Från hav till moln VAR KOMMER VATTNET IFRÅN? VATTENKRIG LAGA MAT DUSCHA DRICKA SPOLA TVÄTTA BILEN PLASKA DISKA

Och vad händer sedan?

NO Biologi Åk 4-6. Syfte och mål

Jobba i motorbranschen?

Sammanställning av projektet Hållbar utveckling, klass 5 på Rydaholms skola.

Pedagogisk planering i geografi. Ur Lgr 11 Kursplan i geografi

Medborgardialog med unga

ESN lokala kursplan Lgr11 (f.o.m 2012) Ämne: Geografi

LEKTIONSPLANERING & UTBILDNINGSMATERIAL

Vattentema på Hägneskolan.

Undervisningen i de naturorienterande ämnena ska behandla följande centrala innehåll

Del ur Lgr 11: kursplan i biologi i grundskolan

BIOLOGI Ämnets syfte Genom undervisningen i ämnet biologi ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM KOMMUNAL VUXENUTBILDNING GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Pedagogisk planering projekt Eco Friends (biologi, fysik, kemi, teknik)

Kurs: Geografi. Kurskod: GRNGEO2. Verksamhetspoäng: 150

Vecka Genomgång/Teoretiska uppgifter Sidhänvisningar och uppgifter. Fotosyntes och förbränning. Fotosyntesen fångar in solenergin

BIOLOGI FYSIK KEMI TEKNIK

KLIMATZONER - GEOGRAFI ÅR 7

Tema Vatten och luft Bedömningsuppgifter: Föreläsningar: Filmer: Begrepp och ämnen: Diskussionsuppgift: Laborationer:

Grön Flagg TEMA: Vatten förankrat i Lgr 11.

VATTEN OCH LUFT VILKA ÄMNEN ÄR VATTEN UPPBYGGT AV? VAR KOMMER REGNVATTNET IFRÅN? VAD ÄR BUBBLORNA I LÄSK FÖR NÅGOT? HUR KAN REGN BLI FÖRORENAT?

Vatten. Vattenrnolekyler i tre faser

Naturorienterande ämnen

Skogsbruk på ren svenska Lektion 3: Klimatnytta som bara växer. Tema: Klimatnytta Ämne: Biologi, Kemi Årskurs: 7-9

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

Bajsets väg. Rekommenderade böcker och hemsidor:

Norra halvklotet. Norden Sverige, Norge, Finland, Island och Danmark Norr om 52:a breddgraden Fyra årstider Vår, sommar, höst och vinter

LPP Geografi Livsmiljöer, geografiska arbetssätt och människors levnadsvillkor.

HANDLEDNING FÖR LÄRARE, ÅRSKURS 7 9

Workshop om kursplaner åk 7 9

Lokal pedagogisk planering Levnadsvillkor i världen

Grön tråd i Malmslätts upptagningsområde, från förskolan årskurs 9, F-6-delen Innehåll

GÖR ETT EGET SLUTET KRETSLOPP

Utbildningspaket Konsumtion

Hållbar utveckling - vad, hur, när, varför?

GÖR ETT EGET SLUTET KRETSLOPP

UPPDRAG: AVLOPP. Toaletten - slasktratt eller sparbössa

LPP i Geografi. Varför läser vi. Vad skall vi gå igenom. Vilka är våra mål? Så här ser planen ut. August 31, LPP geografi ht.2016.

GEOGRAFENS TESTAMENTE NORDEN

LEKTIONSPLANERING & UTBILDNINGSMATERIAL

Utveckling och hållbarhet på Åland

Vi lär oss att använda kartor och att använda dem för att förstå geografisk information, jämföra länder och annat.

Lokal pedagogisk planering för årskurs 4 i ämnet Geografi

Nationella Skräpplockardagar

NATURORIENTERANDE ÄMNEN

Lokal Pedagogisk planering

BERÄTTA OM ETT YRKE. LEKTION FÖR ÅRSKURS 7-9 ÄMNEN: Samhällskunskap, Svenska, Bild, Geografi

MILJÖSMART SKOLRESTAURANG

Läsårsplanering NO-ämnen (Thunmanskolan)

NATURKUNSKAP. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

3.11 Kemi. Syfte. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet kemi

Brandholmens avloppsreningsverk.

Vatten och avlopp i Uppsala. Av: Adrian, Johan och Lukas

Mjölkkon & biologisk mångfald

Alla experiment. Mälaren. En sammanställning av samtliga experiment. 1. Gör ett eget slutet kretslopp. Visste du att...

Undervisningen i ämnet biologi naturbruk ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

Förslag den 25 september Biologi

Välkommen till Lundåkraverket

Hur reningsverket fungerar

Vatten- och avloppssystemen i Göteborg

Experiment 1: Gör ett eget slutet kretslopp

1. Har du några idéer om hur vi kan minska utsläppen av koldioxid?

Hållbar utveckling svarar mot ett samspel med naturen, inte ett utnyttjande av naturen.

Målet med undervisningen är att eleverna ska ges förutsättningar att:

Betyget D innebär att kunskapskraven för betyget E och till övervägande del för C är uppfyllda. KUNSKAPSKRAV I ÄMNET KEMI

Identifiera och analysera tekniska lösningar. Identifiera problem och behov som kan lösas med teknik.

Havets försurning är ett relativt nytt forskningsområde men dock en aktuell samhällsfråga. Vad orsakar denna försurning och hur påverkar det haven?

Undervisningen i de naturorienterande ämnena ska behandla följande centrala innehåll

Bedömningsuppgifter: Skriftligt prov Vatten och Luft Vattentornet (modell och ritning) Scratch (program)

Välkommen till Öresundsverket

NSVA - Nordvästra Skånes Vatten och Avlopp AB

En grön tråd från förskolan till årskurs 9 i Hagby, Ånestad, Brokind/Sätra samt fsk-åk 6 i Tornhagen/T1 7-9

LPP i Geografi. Varför läser vi. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? Så här ser planen ut. May 26, LPP geografi vt.2016.

Vad är vatten? Ytspänning

Välkommen till Torekovs reningsverk

Liv och miljö Lärarmaterial

Arbetsområde: Miljöanalys av den egna skolan - Energifallet

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

Vägen mot hållbara VAsystem. Anna Linusson, VD Svenskt Vatten

2012/13 Bilaga A2. Kopplingar till läroplanerna Lgr11

ETT YRKE FÖR DIG? MÅLGRUPP Årskurs 4-6 ÄMNEN Samhällskunskap, Svenska, Bild TILL LÄRAREN Texten i lektionen är skriven till eleverna. Du som lärare få

Lgr11 och Spana på matavfall Innehåll

Kol och förbränning kapitel 10 samt Organisk kemi kapitel 7

Upptäck Jordens resurser

Centralt innehåll. Några enkla ord och begrepp för att benämna och samtala om tekniska lösningar. I årskurs 1 3. I årskurs 4 6

Transkript:

Om vatten, kretslopp och ekosystem Årskurs 4-6 Bild/framsida Inledning Var kommer vatten ifrån? Vad händer när det har runnit ner i avloppet? Vem fixar vattenledningen? Övning tillsammans med den tillhörande filmen handlar om var vatten kommer ifrån, hur mycket vatten vi förbrukar, vart avloppet tar vägen, hur vatten renas och VVSmontörens roll i vattenhanteringen. Den handlar också om den ojämna fördelningen av rent vatten i världen. Syfte Tillsammans med filmen och det tillhörande elevmaterialet får eleverna lära sig mer om: Vikten av rent vatten Kretslopp Ekosystem Miljö och hållbarhet Lärarhandledning Lektionen baseras på fakta om vatten och är en del av VVS-Branschens Yrkesnämnds utbildningsmaterial om vatten, värme och klimat miljö och energi. Eleverna får se en film om bland annat om var vatten kommer ifrån, hur mycket vatten vi förbrukar, hur vatten renas och VVS-montörens roll i vattenhanteringen. Vid sidan av filmen finns också en faktatext som kompletterar filmen och som eleverna har hjälp av när de arbetar med uppgiften. Uppgiften består av fyra steg. 1. Frågor på filmen 2. Grupparbete och arbete med frågor

3. Redovisning 4. Avslutande diskussion i helklass I tillägg till uppgiften finns också två gåtor som eleverna får klura på. Förslag på koppling till kurs- och läroplaner finns angivet nedan, före elevmaterialet. Övningen kopplas i första hand till kurserna Biologi, Geografi, Kemi och Teknik. Dessutom följer en beskrivning från skolverket om vikten av att integrera studie-och yrkesvägledning i det dagliga arbetet med eleverna. Koppling till kurs- och läroplaner Nedan anges både kopplingar till kurs- och läroplaner samt vikten av att arbeta med integrerad studie- och yrkesvägledning redan i tidiga årskurser. Förmågor som tränas (årskurs 4-6) Biologi Använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet Geografi Utforska och analysera samspel mellan människa, samhälle och natur i olika delar av världen Värdera lösningar på olika miljö- och utvecklingsfrågor utifrån överväganden kring etik och hållbar utveckling. Kemi Använda kunskaper i kemi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör energi, miljö, hälsa och samhälle, Teknik Värdera konsekvenser av olika teknikval för individ, samhälle och miljö.

Centralt innehåll (årskurs 4-6) Biologi Människans beroende av och påverkan på naturen och vad detta innebär för en hållbar utveckling. Ekosystemtjänster, till exempel nedbrytning, pollinering och rening av vatten och luft. Tolkning och granskning av information med koppling till biologi, till exempel i faktatexter och tidningsartiklar. Geografi Jordens naturresurser, till exempel vatten, odlingsmark, skogar och fossila bränslen. Var på jorden olika resurser finns och vad de används till. Vattnets betydelse, dess fördelning och kretslopp. Kemi Vattnets egenskaper och kretslopp. Materiens kretslopp genom råvarors förädling till produkter, hur de blir avfall som hanteras och sedan återgår till naturen. Teknik Vanliga tekniska system i hemmet och samhället, till exempel trafiksystem, vattenoch avloppssystem samt system för återvinning. Några delar i systemen och hur de samverkar. Koppling till studie-och yrkesvägledning Med kontinuerlig vägledning menas att skolan ser studie- och yrkesvägledning som en integrerad del av undervisningen genom hela grundskolan och där skolan arbetar medvetet och målinriktat med arbetslivsanknytning och personlig utveckling för eleverna. Alla elever behöver få tillgång till kontinuerlig vägledning av sådan kvalitet att de kan göra medvetna och väl underbyggda val av fortsatt utbildning och yrkesinriktning. En studie- och yrkesvägledning av god kvalitet innebär också att skolan arbetar aktivt för att elevernas studie- och yrkesval inte ska begränsas av deras kön, sociala eller kulturella bakgrund.

Lärare bör i undervisningen Ge eleverna möjlighet att utveckla en förståelse för hur kunskaper i ämnet kan ha betydelse i arbetslivet och på så sätt utgöra ett underlag för deras framtida studie- och yrkesval, Utmana, problematisera och visa på alternativ till traditionella före- ställningar om kön, kulturell och social bakgrund som annars kan begränsa elevernas framtida studie- och yrkesval, samt Ge eleverna möjlighet att utveckla allsidiga kunskaper om hur arbetslivet fungerar. Om vattenelevmaterial Steg 1 Film och gruppdiskussion Börja med att se hela filmen om vatten och svara sedan på följande frågor: På vilka sätt tänker du annorlunda om vatten efter att ha sett filmen? Hur kan man förklara att vi dricker samma vatten som dinosaurierna gjorde? Vad gör man på ett reningsverk? Vad arbetar en VVS-montör med? Varför är det bra med fantasi för att klara jobbet som VVS-montör? På vilka sätt är arbetet som VVS-montör viktigt? Hur gör man för att bli VVS-montör? Steg 2 Grupparbete Arbeta i grupp med följande frågor. Använd filmen och underlagsmaterialet för att lösa uppgifterna. Tänk på att ni ska diskutera och redovisa frågorna i helklass. Vad menas med kretslopp och ekosystem? Varför är det viktigt med tillgång till rent vatten? Ge exempel! Hur går det till när vatten renas? Hur mycket vatten förbrukar en svensk på en dag?

Steg 3 Redovisning och diskussion Grupperna redovisar och diskuterar sina svar. Steg 4 - Avslutande diskussion i helklass På vilka sätt kan ni bidra till en bättre miljö och spara på vatten? Var någonstans i världen är det brist på vatten och hur påverkar det människor där? Varför är det viktigt att inte slösa med vatten? Hur tror ni att en dag utan vatten ser ut? Berätta! Gåtor Vad är det som bara växer på vintern? Vad kallar änglarna sina motorcyklar? Faktatext Om vatten Vatten är livsviktigt Vatten är förutsättning för allt liv på jorden. Det är fast i ett evigt kretslopp och varken nybildas eller tar slut. Vattnets kretslopp drivs av solens energi, som gör att vattnet avdunstar från havs- och sjöytor och från landytor. Avdunstning på land sker från fuktig jord eller vegetation och genom att växtligheten andas ut det mesta av det vatten som rötterna har sugit upp. Den avdunstade vattenångan stiger upp till atmosfären, där den avkyls av den kallare luften och bildar vattendroppar. De samlade vattendropparna blir till moln. Jordens bildande och teorier om vatten Jorden bildades för fem miljarder år sedan, men man vet inte säkert om den redan innehöll vatten eller om vattnet kom senare. En teori är att vattnet fanns i jordens inre, bundet i mineral, och kom upp till ytan genom vulkanutbrott och heta källor. En annan teori är att jorden ursprungligen var torr och saknade atmosfär. Vattnet fördes till Jorden genom att den krockade med himlakroppar från de yttre delarna av vårt solsystem. Himlakropparna bestod precis som dagens kometer av is med olika kolföreningar.

Vatten är livsviktigt Alla organismer på jorden behöver vatten. Människan består till 65 70 procent av vatten. Växter och djur på land är beroende av det vatten som cirkulerar mellan hav och land, vilket är mindre än en procent av världens vatten Det finns totalt cirka 1400 miljoner kubikkilometer vatten på jorden. 97 procent är saltvatten och finns i havet. Tre procenten är sötvatten. Av de tre procenten är två procent bundet som snö och is i framför allt Antarktis och på Grönland. Närmare 0,25 procent utgörs av grundvatten och 200 000 km3 eller 0,01 procent av allt vatten på jorden är tillgängligt för växter och djur. Vatten i världen Vattentillgångarna är mycket ojämnt fördelade i världen. Det beror på klimatet. Markens nederbörd varierar mellan olika delar av jorden och fördelar sig olika över året. Avrinningen har olika hastighet beroende på jord och bergartsförhållanden. Avdunstningens storlek varierar mellan olika områden på jorden. Vattenförbrukning En svensk använder cirka 150 200 liter vatten per dygn, ungefär fördelat på: mat och dryck 10 liter, disk 25 liter, tvätt 30 liter, personlig hygien 70 liter, toalett 45 liter och övrigt 10 liter. I Afrika är förbrukningen under 50 liter om dagen och i USA närmare 600 liter, men vi dricker inte mer än 1 2 liter om dagen. Ett badkar rymmer ungefär 150 liter. Den som duschar förbrukar ungefär 40 liter vatten. Vatten används också till olika processer inom industrin, för att odla alla slags växter och till lantbrukets djur. En mjölkko dricker till exempel 40 130 liter vatten om dagen. Spara på vatten På de flesta platser i Sverige finns oftast gott om vatten, men man kan ändå behöva spara på vattnet. Bland annat därför att det är bättre för reningsverken om de får mindre vatten att ta hand om. Enkla sätt att spara på vatten i hushållet är att duscha istället för att bada, stänga av duschen medan man schamponerar in håret, att inte handdiska i rinnande vatten och att skaffa snålspolande toaletter och energisnåla diskoch tvättmaskiner. Om det har varit torrt under en längre period kan det bli brist på vatten på flera platser. Då ska man undvika att vattna till exempel gräsmattor. Rening av vatten Avloppsledningar började byggas på 1860-talet. Till att börja med användes de bara till spillvatten och dagvatten avleddes i diken eller ränndalar på gatorna. Så småningom började även dagvattnet ledas in på avloppsledningarna. I dag finns 9200 mil avloppsledningar i Sverige 12 meter per hushåll. Avloppsvattnet transporteras till reningsverket. Där renas vattnet vanligtvis i tre steg: mekanisk, biologisk och

kemisk rening. De flesta reningsverk utefter kusten är också utbyggda för kväverening. Vid mekanisk rening tas större partiklar som småsten, sand, grus, träbitar, papper, hår och textilier bort. Om toaletter inte användes som papperskorgar utan bara till toalettpapper och sådant som har passerat kroppen, skulle den mekaniska reningen bli lättare. Vid biologisk rening tas det organiska materialet bort. Vid kemisk rening avskiljs främst fosfor från avloppsvattnet. I många länder och geografiska områden saknas reningsverk. Rent vatten är en bristvara i världen. Ungefär 1,1 miljarder människor i fattiga länder saknar tillgång till rent dricksvatten och 2,3 miljarder saknar hygieniska resurser som riktiga toaletter. Varje år dör 3-4 miljoner människor i kolera, diarré, dysenteri, malaria och andra sjukdomar som orsakas eller förvärras av bristen på rent vatten och toaletter. VVS-montörer VVS-montörer utbildas på VVS- och Fastighetsprogrammet. Efter gymnasiet behöver man gå som VVS-lärling på ett företag i ungefär två år innan man gör ett branschprov. När man klarar det blir man branschcertifierad VVS-montör. VVS-montörer jobbar med värme, vatten och sanitet. De gör det möjligt att transportera vattnet dit det behövs, till exempel till våra hem, restauranger, fabriker och sjukhus. VVS-montörer jobbar ofta mycket självständigt och får använda sin fantasi för att komma på bästa sättet att dra rör och göra olika installationer. En del kallar VVS-montören för rörmokare eller rörläggare.