Bältespännarauktion 2019

Download "Bältespännarauktion 2019"

1 Bältespännarauktion 2019 Nr Brevmärken Sverige och Utlandet Utrop 1 NGTO Agiation för nykterhet och upplysning Helt ark om 10 märken med alla ytterkanter skurna. xx 90:- 2 Samma som ovan 90:- Stockholms Filatelistförening. Lila brevmärke i miniark från 1914, med övertryck xx 40:- 4 Svensk Förening för FN ( Föreningen mellanfolkligt samarbete för fred ) 9 block, xx 30:- 5 SGU, För fred, mot krig. 9 block xx 45:- 6 Templarorden. ( Jubileumsmärke 30 år Helark om 63 märken. xx Marginal saknas på 6 av märkena på höger sida. Ett märke defekt längst ner till vänster på arket, " därför det låga utropet " Sällsynt helkarta! 80:- 7 Trellleborg-Sassnitz 75 år 4 st 25 block i olika färg. I mapp med Lions Emblem 40:- 8 De Blindas Dag. 16 olika märken. Uppsatta med fastsättare på blad. De första märkena är inte så vanliga. Lågt utrop! 70:- 9 Stockholms Filatelistförening 75 år, ( Utställningen Filex 61 ) 4 ark i olika färger, 25 märken i varje ark. 25:- 10 Företagareförbundet. " Fri Konkurrens ger dugligheten en chans" 25 block med dubbelperforering. Marginal upptill och till vänster, 2 märken korta tänder nertill. Lågt utrop! 25:- 11 Svenska Flaggans Dag. 38 olika märken mellan åren , alla xx 75:- 12 P.H. Ling helt ark 10 märken xx 100: Stockholm Teaterförbundets Midnattscabaret, helark om 8 märken med marginal runt om. xx ( Tryck; Bröderna Lagerström ) Facit nr :- Sveriges Krigsmakt, helark om 8 märken med marginal runt om. xx ( Baksidetryck; K.Skånska husarregementets Manskapsbibliotek. Hälsingborg ( Tryck; Bröderna Lagerström ) 150:- 15 Påven Johannes Paulus till Sverige. Numrerat häfte. xx 50:- 16 Sommaridrottsfästen Falun 14 o 15 aug Svårt märke. Facit nr : Frosta Härads Trädgårdsutställning i Höör ( Tryck; Cronholms Lito Malmö ) Mindre vanlig. Fastsättarspår. Facit nr 74 30:- Stockholm Drottningsgatans Julmarknad. Facit nr 241a + 241b. (Vänster nedre hörn av på ena märket ca 2 mm). xx ( Tryck; Norrköpings Lithografen ) 60:- Röda Korset. ( 5 häften ). 2 häften 1 kr och 3 kr motiv blommor samt 3 häften Fjärilar, Fåglar och Blommor alla 3 med glansig yta. 100:- Sverige Brevmärken i häften. 7 olika kompletta häften ( Röda korset, Einar Nerman, m fl ) samt 2 icke kompletta häften ( Djursholms Hemvärn, Frimärkssamlaren 1950) Besiktiga! 150:- 21 Sverige brevmärken. Tidigare osålda nu halverat utropspris. Besiktiga! 60:- 22 Oblatmärken 3 st, Smedbergs Boktryckeri ( röd & svart), Aeskulaplampan Malmö ( Röd & vit ), Norelius & Thorsell Akt.Bol. Gefle ( Röd & vit) 30:- 23 Brevmärken Tyskland. Första världskriget, 16 olika Cornu. xx 160:- 24 " Tyskland, Första Världskriget 96 olika xx 200:-

2 25 Brevmärken Tyskland, Första Världskriget, 6 olika " Gott strafe England " xx 60:- 26 Brevmärken Tyskland, Första Världskriget, kuvert ( oöppnat sedan 1918 ) med 25 brevmärken Schwarz - gelben Kreuz ( Fyndchans?! ) 60:- 27 Tyskland Evenemangsbrevmärken. "Bugra" Leipzig, Internationell utställning Grafik st i färgerna blå,grön och rödbrun. xx Lågt utrop! 25:- 28 Tyskland Reklambrevmärken. Michelin-gubben ( Zodiakens 12 märken ) i färgerna Gråblå+vit med gul tysk text. Komplett 12 st xx 115:- 29 Frankrike, Delandre, 23 märken för olika armeförband. Besiktiga! 75:- 30 Frankrike, England, Delandre, 11 märken med Engelska Pansarbåtar. 75:- 31 Danmark. 11 st reklambrevmärken Randers 25:- Sverige Stort märke ( 8x10 cm ) Exlibris-typ. AB Stockholms Bryggerier. Motiv våg. 32 Brunt tryck på gulaktigt papper 20:- Järnväg. Mjölkbiljetter, Järnvägsbrevkort 33 Mjölkbiljett KBJ ( Kalmar - Berga järnväg ) 5 öre brunröd, med relieftryck xx 200:- 34 -"- KEJ ( Kalmar - Emmaboda järnväg) 5 öre brunröd, med reliftryck xx 200: " - KTJ ( Kalmar - Torsås järnväg ) 5 öre rödbrun + 10 öre gulbrun xx 300:- 36 -"- KJ ( Kalmar Järnväg ) 10 öre ljusbrun xx 250: " - SÖJ ( Södra Ölands J) 5 öre brunröd. Liten Fläck + ng kt. Lågt utrop! 100:- 38 -"- Hönshylte-Kvarnamåla Järnväg öre ( 10 felcentrerad) xx 300:- 39 Hönshylte-Kvarnamåla järnväg öre överstämplade Wexiö - Virserum. 5 öringen snecentrerad. xx 550:- 40 -"- Wexiö-Klafreström-Åsheda Jernväg. 10 öre. xx Svårt märke! 400:- 41 Wexiö Tingsryds Jernväg. 10 öre ( Små versaler) xx gulbrunt papper. Ovanlig! 600:- 42 -"- Wexiö Tingsryds Jernväg. 5 och 10 öre ( stora versaler ) xx 500:- 43 -"- Wexiö Tingsryds Järnväg. 15 öre ) xx Snyggt exemplar 350:- Järnvägsbrevkort & Järnvägs-Tjänstebrevkort ( K nr enl. Hans Erikssons katalog ) x=oanvändt 44 SJ Form 356 L, ( K.nr 2 ) stp. Sveriges Statsbanor Osby 30 juni D 30:- 45 SJ Form356 M, (k. nr 1v) stp. Sverige-M.Ö.J. 23 okt 1939 Borghamn 50:- SJ Form 351 A, ( k. nr 2) stp Sveriges Statsbanor 1 apr Kortet frankerat med 46 facit 68+3st 139 och stp Vretstorp :- 47 SJ Form 351 A, (k.nr5) stp Sveriges Statsbanor 19 juni Veinge+ Postst. Veinge 30:- SJ Form 356 (k.nr 6) stp Trafikinspektörsexpeditionen Stockholm 2 okt Kortet 48 försett med 5 öre tjänste adresserat till Ödeborg. 60:- 49 SJ Form 356 ( k.nr 12a) Baksidan med statistiska uppgifter. 50: SJ Form 73 ( k.nr 2 ) frankerat med 5+2 öre tj. Otydlig stp Hälsingborg 1 3/8 18, kortet adresserat till Hasslarp 40:- Dalslands Järnväg, Form. C.147 ( k.nr 2) stp Dalslands Järnväg 20 okt Frankerat med facit 320, stp Hökedalen :- 52 Gefle- Dala Järnväg, Form 25b. ( k.nr 5 ) Järnvägs-Tjänstebrevkort. 60:-

3 53 Gefle -Dala Järnväg Form 26. ( K.nr 9b ) stp Kontrollkontoret. 100:- 54 Halmstad-Nässjö Järnväg, Form 94b ( K.nr 2 ) Johansfors : Halmstad-Nässjö Järnväg, Form 94b ( K.nr 3 ) Frankerat med 5 öre O II, stp Norrahammar Ank stp Stockholm 1 TUR :- Halmstad-Nässjö Järnväg, Form 231 g ( K.nr 12 ) Brevkort. Stp Sverige-H.B.J. 21 sep 1946 B:s Halmstad. Frankerat med 10 öre G V 70:- Hälsingborg-Hässleholm,Klippan-Eslövs,Ängelholm-Klippans och Skåne -Smålands 57 järnvägar. Form 356 ( K.nr 5 ) Svar från Storsjö Stp; Sverge-H.H.J. 14 feb 1920 Ramlösabrunn och Sverge-N.V.H.J 20 feb Storsjö 150:- 58 Köping-Hult Jernväg, Form 12, ( K.nr 1 ) Frövi :- 59 Malmö-Limhamns Jernväg, ( K.nr 2 ) stp Godsexpeditionen 14 jul :- Mariestad-Kinnekulle Jernväg ( K.nr 2 ) Kontrollkont , 60 stp; Kontrollkontoret Mariestad. Addr. Till Formulärförrådet Filipstad. 550:- 61 Nora-Bergslags Järnväg Form 167. ( K. nr 4 ) x 60:- 62 Nässjö-Oskarshamns Jernväg Järnvägs-Brevkort Blank. Nr 220 Okt 43 x 100:- 63 Stockholm-Roslagens Järnvägar, Form. Nr 34 a. Ej katalogiserat, hålslaget 150:- 64 Stockholm-Västerås-Bergslagens J. ( K. nr 9 ) x 120:- Trafik AB Grängesberg-Oxelösunds Järnnvägar, Form 41 ( K.nr 9 ) stp T.G.O. Järnvägar 65 5 jan.1938 Stationsinspektören Nyköping. Kortet hålslaget. 100:- 66 Grängesberg-Oxelösunds Järnvägar, ( K.nr 12 ) x 100:- 67 Göteborg-Dalarne-Gävle Järnväg Trafikförvaltningen (Blank 4.) ( k.nr 1 ) 60:- Göteborg-Dalarne-Gävle Järnväg ( K.nr 8A ) Frank 10 öre lejon, poststp; Göteborg Fyrkantstp Roslagernas Järnvägar 24 sep.1923 Exp.för ank.faktgods B:s Göteborg Kortet vikt, ej katalogiserat 80:- 69 Östgöta. Banorna Form 505 B, ( K.nr 2 ) x 120:- 70 Östgöta. Banorna Form 505 B, ( K.nr 5 ) x 120:- Östgöta Banorna Form 527 a, ( k.nr 6 ) Rakstp. Söderköping. Fyrkantstp; Sveriges 71 Statsbanor 17 feb 1939 Spec. Avg Godsexp. Stockholm Norra 100: Östgöta Banorna Form 527 a, ( k.nr 6 ) Raklstp. Vadstena. På baksida, SJ 10 öre fraktmärke stp med fyrkantstp Hjo-Stenstorps Järnväg 6 mars 1939 Hjo 200:- Östgöta Banorna Form 527 a, ( k.nr 7 ) Avsändt Rakstp Sonstorp, Baksidan fyrkantstp Sveriges Statsbanor 6 mrs.1939 Vikingstad 120:- 74 Uppsala - Magretehills J.ab. Dub.brevkort ( med betalt svar ) m tryckt text. x 250:- 75 Varberg-Borås-Herrljunga Järnväg. Form 233. Brevkortet frankerat med 10 öre lejon adresserat till Seglora. Baksidan fyrkantstp Varberg-Borås-Herrljunga Järnväg Sverige 17.dec.1934 Fritsla 120:- 76 Västergötland-Göteborgs Järnvägar Form 152, ( k. nr 8 ) x 100:- 77 Littratur; Svenska Järnvägsbrevkort, av Hans Eriksson Nyskick! 160:- 78 Brevkuvert inkl tjänstebrev-kuvert från Järnvägsbolag SJ kuvert skickat till Norra Södertörns Järnväg. Kuvertet försett med två 5 öres stora tjänstemärken, stp Pkxp no 74, :- 79 Tjänstebrev till Örebro-Köping Jernvägsaktiebolag. Rek ( Hålslaget ) 50:- 80 Brev med 5 öre stora tjänste tand 13, stp Stockholm På baksidan förslutningsoblat Kongl.Jernvägsstyrelsen. Maskinstämpel Stockholm i 5 tur 50:-

4 81 82 Brev från Jädraås och Tafikchefen för Dala-Ockelbo-Norrsundets Järnväg. Sändt till Vagn & Maskinfabriken Falun. Sidvänd stp Ockelbo på 15 öre G V 100:- Brev från Grufgården-Fors Järnvägs Aktiebolag, Dala Finnhyttan. Adresserat till Stockamöllans Aktiebolag. Tre st medaljong stp Dala Finnhyttan :- 83 Brev Härnösand-Sollefteå Järnväg. Adress; till Vagn & Maskinfabriken Falun. 140:- 84 Brev Kalmar Järnvägar. Adresserat till Stockamöllans AB, Stockamöllan 120:- 85 Brev Nordmark-Klarälvens Järnvägar, Hagfors. Stp PLK 377 C 130:- Rekbrev Skåne-Smålands Järnväg Hälsingborg. Frank 35 öre postemblem vacker 86 stämpel Hälsingborg ( Nyårsafton) Adresserat till AB Huskvarna Borstfabrik, Huskvarna 150:- Brev Södra Ölands Järnväg, Mörbylånga Station. 10 öre medaljong snygg stp; 87 PLK 421 B Adresserat till Göteborg och ank.stp med 2 olika stp. 180:- Brev Ystad Eslövs, Malmö-Ystads, Ystad-Gärdsnäs S:t Olofs, Ystad-Brösarps och 88 Börringe-Östratorps Järnvägar. Frank; 15 öre V G. Stp Ystad. ( Intressant med så många järnvägssträckningar tryckta på samma kuvert. ) 200: Fraktmärken. Fraktsedlar. Biljetter. Fraktmärke Gärds Härads järnväg öre ostämplat, ngt rufftandat ( vanligt ) 1 kort tand. (Reidmar-Wahlbom nr 11 ) Svårt märke! 40:- Fraktmärke H.L.J Egen trafik, 90 öre ljusbrun. ( öre inom ovalen ) R-W, nr 24. Ostämplat ex med fastsättare. 25:- SJ Fraktmärken blåvita samtrafik, första emissionen st, i postfriska femstrip = 90 märken. Lågt utrop! 240:- AB Lidingö Villastad. 1 kolli Resgods. Tredelat märke i biljettyp. Svart tryck på blått ppr " 10 öre per dag intill 10 kg", överstämplad Makulerad. xx 50:- Fraktsedlar enskilda järnvägar 19 stycken, de flesta olika, Inga fraktmärken, men olika lokbilder. Sända på 1910-talet 75:- 94 Äldre personbiljett H.N.J 2:a klass Smålands Taberg. Utfärdad den :- 95 H.N & V.C.J samtrafik 3:e klass Smål.Taberg. Utfärdad den Tåg nr 7 25:- 96 H.N & V.C.J. samtrafik 2:a klass Smålands Taberg. Utfärdad den :- 97 Stämpelmärken Sverige Tullstämpelmärke Facit nr 6. Stockholm. Använd Mycket snyggt bredrandigt exemplar av detta mycket svåra stämpelmärke utgivet 13 år innan Sveriges första frimärken! 400:- 98 Sverige Stämpelpapper. 8 stycken stämpelbelagda handlingar. Besiktiga! 180:- 99 Stämpelmärken Sverige 150 olika. Lågt utrop! 200:- 100 Stämpelmärke dubbel nr 1, gul med vattenmärke ( stp ) mycket svår! 400:- 101 Insticksalbum med 160 olika stämpelmärken Sverige några Göteborg ingår. 275:- 102 Insticksalbum med 186 olika stämpelmärken. Förteckning medföljer. 350:- Stämpelmärken Sverige, helt ark av provisoriet 5/50 öre ( = 12 par ), xx, ( med 103 marginalvattenmärken ), Facit 127 A+B. Helark sällan utbjudna! 1000:- 104 Stämpelmärken Sverige, arkdel ( 32 av 36 ) av provisoriet enkel stämpel 5/75 öre, xx, ( med marginalvattenmärken ), Facit :-

5 105 Stämpelmärken Sverige, 3 olika provisorier, xx: dubbel stämpel 5/50 öre nr 2, xx, hörnexemplar med marginaler ( med vattenmärke ), Facit 127 B, dubbel stämpel 20/30 öre, nr 2, hörnexemplar med marginaler, Favcit128 B, enkel stämpel 5/75 öre, xx, Facit : st helsaksklipp med påtryckta märken, 7 olika valörer mellan 1 kr och 50 kr 40:- 107 Liten sammanställning Sv Cartha Sigillata 1845 & 1858 och stämpelmärken bl.a Facit nr 127 & 132 övertryck i par nr 1 & 2 ( något korta hörntänder ) med hörnmarginal samt Facit nr 187 övertryck ostämplat. Besiktiga! 50:- 108 Stämpelmärke Sverige, en växel med både svenskt ( 50 öre ) och danskt ( 20 öre ) stämpelmärke, det svenska med perfin. 40:- 109 Stämpelmärken Sverige, en växel med tryckt carta sigillata ( 75 öre rmt ), vattenmärke R ST CH SIG Tumba; utomodentligt sällsynt 500:- 110 Lokala stämpelmärken. Uppsala 6 kr samt 1 kr statligt på klipp. Snyggt avstämplade Rådhusrätten i Uppsala :- 111 Lokala stämpelmärken Göteborg. Fem helark 0.50, 1 kr, 2 kr, 6 kr, 7 kr xx 425:- 112 Lokala stämpelmärken Eksjö Stad fyrblock med marginal av 3 kr rödlila. xx 125:- 113 Helt dokument 1962 med Stadslösen 7 kr Södertälje, + 3 kr statligt märke, samt 25 öre inteckningskontrollstämpels märke. God kvalité! 50:- 114 Sverige Punschstämpelmärke 20 öre orange och 60 öre brun. Snygga ex, men lite märken efter de punchflaskor de suttit på. Lågt utrop! 75:- 115 Island stämpelmärken. 11 olika mellan 5 aur och 100 kr. Stämplade. 300:- 116 Norge Handling belagd med 37 stycken stämpelmärken ( Norge Omsätnings avgift.) Ett av märkena OA 30 kr, med kliscefel, ett annat, OA 500 kr, med smalt O. Sammanlagda redovisade belopp kr. Intressant handling! 150:- 117 Stämpelmärke Sverige, klipp med 4 st 5 öre ( dubbel beläggningsstämpel ) nr 137 A. Fem små stämplar Tullkammaren Marstrand. I stämpeln tre kronor. 40:- 118 Stämpelmärke Sverige (1+2 ) rött övertryck 5 på 50 öre grön. Facit 127. xx 40:- 119 Stämpelmärken Sverige 150 olika några lokala. Stp. Lågt utrop! Besiktiga! 300:- 120 Patenthandling " Konungariket Sverige Patent nr 94229". Pampigt dokument med 10 kr stämpelmärke ( Facit nr 167 ) + papperssigill och Patentbeslut. På dokumentet bild av Stora Riksvapnet. Snygg handling! 75:- 121 Stort pampigt dokument med Stora Riksvapnet, Svenskt Pass utfärdat 1913 i Helsingfors med 5:- UD-stämpelmärke ( Facit nr 16 ) makulerat med krita samt ett finskt dokument Vistelsebiljett för utlänning, (" för svensk undersåte " ) dokumentet försett med finskt stämpelmärke makulerat :- 122 Sverige överlåtelsestämplar, ostämplade par nr 1+2 (1)( av Facit nr 71 och 80 samt nr 97 ( 500:-) nr 1 stämplad ( Facit 235:-) 60:- 123 Sverige stämpelmärke, enkel stpl :- Facit nr 193. Snyggt stämplad ( Facit 200:- ) Inte så vanlig! 75:- 124 Sverige stämpelmärke enkel stpl 1:- 1968, Facit nr 188, ostämplat postfriskt par! ( Facit 400:- ) Sällsynt! 120:- 125 Sverige stämpelmärke, enkla Facit nr :- stämplat. ( Facit 250:- ) 75:- 126 Sverige stämpelmärke, enkla 1968 Facit nr 210, 115:- ( Facit 300:- ) Svårt märke 100:- 127 Sverige stämpelmärke, enkla :- ( Facit nr :- ) Fint exemplar! 100:- Sverige stämpelmärken enkla 10 öre 1880,2 stycken hundrabuntar samt hundrabunt 30 öre Något blandad kvalité, men 10 öres-märket ej allt för vanligt. Lågt utrop! 60:-

6 129 UD:s konsulatmärken 2:- och 5:- " Gulddollar" samt 4:- utan valutakurser. Alla stämplade, Facit nr 5,7 & :- 130 Lokalt lösernmärke, Karlstad 5:- blå på helt dokument ( Gravationsbevis ) 50:- 131 Sverige Punschstämpelmärke 60 öre brun, Facit nr 16 60:- ÅLAND, äldre stämpelmärke 100 mark ( Stort kvadratiskt format ) ngt rufftandat o 132 ojämn perf som följd. Mycket ovanligt märke! 70:- Postalt Postens Identitetskort utfärdat 20/8 1965, och försett med foto OCH 1 kr gul tre kronor, stp Örebro ( Bl.364 ) Bra skick. 120:- Postens Identitetskort utfärdat 26/5 1966, och försett med foto och 1 kr gul tre kronor, stp Bromma ( Bl.364) Bra skick. 150:- Nordiskt Resekort utfärdat i Mellerud Frimärke GV 50 öre grå, fäst upp till vänster och ppoststämplat ( Tryckår?, men Pv.tr.Sth ) 100:- Nordiskt Resekort utfärdat i Oskarshamn öre postdiligens fäst upp till vänster. Poststämplat ( Tryckår 1929, Iduns Tr.AB Sthlm ) 100:- Wasa Redivia. Övertryck på 2,3 & 4 öre Lilla Riksvapnet. Tre stycken 24 block med hörnmarginal. Något särade, men hänger ihop. Fin kvalité. Lågt utrop! 90:- 138 Wasa Redivia. Övertryck på 2, 3, & 4 öre Lilla Riksvapnet, i fyrblock. 25: Provhäften Uppsala Domkyrka. 13 stycken. Ryggtryck, cylindersiffror, häften med nummer, " blankt häfte" 2 häften signerade av Slania. Tidigare utr.400:- 300:- Provhäften Uppsala Domkyrka. Blåa samt Brun/blå/orange märken. Alla med ryggtryck, cylindersiffror, kontrollnummer! Totalt 14 häften. Fin kvalité! 200:- Provhäfte Uppsala Domkyrka blå, sig Slania + brev med vanligt porto samt stämpelbundet par av provmärket i blå färg. Lågt utrop! 20:- Modern Posthistoria. Postens Blankett, "Meddelande otillräcklig frankering" Ett 30- tal blanketter använda och frankerade på 1980-talet. Flera med olika skrivna kommentarer. Trevlig post för samlaren av posthistoria! 200:- Liten post med brev och kort bl.a. Chrashpost 1969, Blankett Statistik Befordringstid, stämplad vid ankomst " Fältpostkontoret Nordbatt, Unprofor, Makedonien Malmö Utrikes. Skridskopost, Helikopterpost, m.m. 50:- Postal Dokumentation " Förkortad liggetid " C.a 15 försändelser och ett antal lösa postala etiketter om förkortad liggetid, julposten tar stor plats etc, i olika varianter. Från främst talen. Besiktiga! 100:- Två stycken olika Kronodebetsedlar. Båda med påsatt etikett inbetalt belopp och n:r vid postanstalten, ifyllt belopp med blyerts. Poststämpel Korsnäs ( nst 33 ), samt Korsnäs ( nst 17 ) Tidigare utrop 200:- 100:- Två brevkort postförskott med GV profil höger 15 och 20 öre. Ett med privat tilltryck samt ett med blå stämpel " Rädda Barnens Lokalavd. VÄXJÖ " Ett oanvänt 15 öre kortbrev GV medföljer. Lågt utrop! 30:- " Tomtepost" PS-kuvert avstämplat med 4-radig postal stämpel Father Christmas Swedish P.O Tomteboda 25:- Julkort med 10 öre grön G V vänster stämplat med 4-kantig stämpel " Lantbrevbäraren Järnboås Linje " ( något otydligt datum ) Okänd enligt Facit Postal (? )! Besiktiga! 90:-

7 149 Bilaga till personkort avseende gåvopaketsändningar. Stämpel utsidan Tullkamaren Göteborg. En fyrkantig stp insida; Livsmedel etc utförda 10 juli 1948 Centraltullk. I Göteborg ( tryck baksida; HK dec :- 150 Samma som ovan fast poststämpel Bjärnum två stämplar på insidan. 40: Bruksbrev med frimärket " Skogens Skafferi" ( märket med blåbärskorgen ) stämplat med 4-kantig gummistämpel med text " Utd, omr Djurgården/Gärdet 7 jan 2005 Bryggan Tel " Besiktiga! 30:- Frimärksförfalskningar. Dag Hammarsköld 2005, förfalskat märke tryckt i boktryck. Stämplat i Karlsborg samt Sverige porto betalt Forsvik-märke med specialstämpel Karlsborgs Filatelistklubb 85 år. 25:- 153 Frimärkena " Skogens Skafferi ", 2 förfalskningar stämplade på klipp, + 2 äkta. 25:- Turistporton Sverige. Liten samling 9 vykort med turistmärken sända till Sverige, 154 samt c:a 10 klipp turistmärken. (Har blivit mer och mer eftersökta!!) 150:- 155 Turistporton Sverige helt häfte om 12 märken ( 2 motiv ) xx 80:- 156 Turistporton Sverige helt häfte om 12 märken ( 2 motiv ) xx 80:- 157 Turistporton Sverige helt häfte om 12 märken ( 2 motiv ) xx 80:- 158 Internationella Svarskuponger (från utlandet) 8 stycken med olika stämplar 80:- 159 Postala etiketter. Helkarta 50 stycken Reketiketter med marginal runt om utan ortsnamn. Tryck i marginalen BL 60 ( jan 30 ), samt helkarta ASS 50 märken från Stockholm 21. Bl ( sept 65 ) 40:- 160 Reketiketter Utländska reketiketter flera hundra. 30:- 161 Liten samling paket & Tulletiketter, mest från utlandet 1950-talet och modernare. Litew blandad kvalité. Totalt ca 50 obj. 50:- 162 Svenska frimärken Nytryck 1858 Vapentyp Facit nr 7-12, Uppsatta på blad som bilaga till handbok över Sveriges Francotecken :- 163 Postskolan. Två stycken 5 strip av 1 kr och 2 kr ( Blå valörsiffror ) 50:- Frankrike. " Frankrikes Postskola", 12 olika märken i olika valörer och format, samt st lösenmärken, alla med inskription " Sans valeur " 100:- 165 Airporttaxmärken 7 stycken, bl.a. Jordanien, Tanzania. Intressanta! 30:- 166 Militärt. Sverige rekbrev 1943 stämplat Postanstalten 1107 ( Charlottenberg ) med reketikett där ortsnamnet rivits bort på etiketten. Frankering 40 öre GV samt porto öre rek. 75:- 167 Brev med maskinstämpel Äppelviken , adress; ch Fp Brevet försett med kvadratisk lila stpämpel " Fält eller marinpostnummer skall numera icke användas som postadress " På brevets baksida oval stämpel " Kungl Generalpoststyrelsen 1 byrån 17 aug 1948 Försvatrsavdelningen " 30:- 168 Militärpost, krigsplaceringsorder i tjänstekuvert, maskinstämplat Stockholm 30:- 169 Censurpost 2:a världskriget 4 aerogram sända till USA med olika frankeringar samtliga med censurremsor och ett brev har stämpeln " By air over the Atlantic and from New York " ett cencurbrev från England med svensk lösen. Äkta bruksförsändelser. Som vanligt något slitna. Lågt utrop! 200:- Censurpost 2:a världskriget, 3 brev med frankering GV profil höger. Sända till USA. 170 Olika typer av censur-banderoller, stämplar etc. Bl.a. Stp " By air over the atlantic and from New York " Något slitna efter postbehandlingen. 100:- 171 Svenska postverkets julgåva till sina abonnenter , 2000, & 2001 totalt 14 olika med gravyravdrag, svarttryck etc bl.a Cirkus 1987 ( Facit 200:- ) 60:-

8 Bruksrekbrev från Västtyskland 1972, stp Heidelberg adresserat till, " Eure Königliche Hoheit König Gustaf Adolf VI, Stockholms Slott Schweden" 50:- Grön Blankett Internationell Postförskottsanvisning Brevförsändelse, oanvänd. Bl ( jul 77 ) Tryckt märke Flygpost Par Avion 20:- PS kort stämplat Värmlands Bro stationsmästarens ovala stämpel. Kortet försett med rött lacksigill ( Posthorn+ Värmlands Bro ) 50:- 175 Lördagsutdelning. Brev med stp bundna lördagsetiketter daterat : Tyskt vykort från Hannover sänt till Sverige, stämplat med fyrkantstämpel Postkontoret Sollentuna 1, 16 juli 1980 Adressgranskning 30:- Svenska försändelser c.a, 100 st, försedda med postala streckkoder i orange färg och de tidigare 70/80-tal i gul flucerande färg. C:a 100 st ( Åke T, samling ) 30:- Postal Dokumentation. 2 stycken " Avis En Värdeförsändelse" Poststämplade Saltsjö Nacka Blankett nr 314 ( jan 1900 ) Ett litet hål i varje blankett efter at5t ha varit uppsatta på pappernålhållare. 30:- 2 stycken " Bilaga till personkort" ang gåvopaketsändningar stämplade i Katrineholm resp Enskede Ovanlig posthistoria! 50:- Svenskt tryckt Diligenspaketkvitto från 1837 utfärdat på " Diligence Contoret" i Stockholm för sändande av paket till W. Rhodin i Götheborg. 18 skilling Bco. Tidigt tryckt postal dokumentation! Mycket sällsynt! 300:- Tryckt PS-kort sänt från Filipstad 1876 ( med jättesnygg stämpel! ) till Stockholm, med en beställning av olika blanketter. Tidigt PS-kort! 75:- Helt paketadresskort bl.239b. ( aug 28.), använd för att sända röstlängder. Adresskortet försett med gul värdeetikett Gränna och stämplad Gränna , samt försett med 3-radig stämpel " Tjänsteförsändelse från Häradsskrifvaren". Adressskortet adresserat till " Ordföranden i Bottnaryd sockens valnämnd. På adresskortets baksida 2 poststämplar Bottnaryd. 75:- 2 paketadresskort med olika frankeringar ( bl.a. 20:- svanar ) från Båda sända till Linköping och försedda med ( olika ) stora 4-kantiga stämplar "Postens Bilbud, Linköping" + tel nr. Ovanlig modern posthistoria! 100:- Sverige 50:- Pilgrimsfalk " Bruks FDC ", assbrev :-, sänt från Sthlm PFA med röd ass-etikett till Åke Torkelstam. Ass-tejp på baksidan Ett av de ytterst få verklit sända FDC med detta högvalörsmärke. 100:- Provmärken. Sven Evert, Kvinnohuvud grönt par operforerat emellan. Högra märket med stor grön färgfläck i pannan. ( Ser ut som det kan härröra från skada i tryckplåten. 50:- Sven Evert Kvinnohuvud-provmärke grönt 4x2 block 3 sid perf med marginal samt grått märke 2x4 märken,3 sid perf. 40:- Sven Evert Kvinnohuvud provmärke. Grönt block om 8x5 märken 3 sid perf med marginal upptill. 80:- 188 Sven Everts provmärke 5-strip brunt märke, 2 sid perf. " Ej vanliga typen " 50:- 189 Nytryck av Danska Skillingmärken. 4 st helkartor + karta över Kongeriket Danmark, samt ett färgtryck, Brevbärare " Klädedräkter i Kiobenhavn", allt utgivet till eller i samband med Hafnia 76. Besiktiga! 100:- Svarslösenmärken, provtryck. Socialdemokraterna ( färgprov ) Provtryck och 190 förskjutet tryck, 3 par och ett fyrblock ( + 1 utgivet märke ) Sällsynt material! 100:- 191 Aerogram, obegagnat, Ljungdahls. ( Tidigt aerogram ) 30:- 192 Postala etiketter ca 75 st Sverige och utlandet 30:-

9 Fraktmärken, Fraktsedlar Biljetter 193 Godsfrimärke Göteborg-Särö Järnväg. 25 öre ( tvådelad biljettyp ) 40: Paketfrimärke Göteborg-Särö Järnväg 40 öre. Det kanske pampigaste svenska järnvägsfraktmärket, av alla c:a 2500 ( c:a 5x6 cm stort! ) Fin kvalie och som vanligen makulerat med ett blått pennstreck. Eftertraktat och sällsynt 200:- Godsbiljett Christianstad - Hessleholms Jernväg 25 öre, 2 delad " Östraryd" samt,ugj 25 öre, 2 delad ( sistnämnda perf " Makulerad " ) 80:- 196 Godsbiljett Christianstad - Hessleholms Jernväg 25 öre,, 2 delad " Boalt" 40:- 197 Godsbiljett Christianstad-Hessleholms Jernväg 25 öre, 2 delad,"kräbbleboda " 40: Godsfrimärke från Dannemora - Harg Järnväg ( oanvänt ) 25 öre röd " Biljettyp " 2 delad, med tryckt årtal 189 Mycket sällsynt!! 500:- Järnvägsfraktmärken HSJ ( Hjo Stenstorps Järnväg ) W & R nr 1-9 ostämplade, komplett serie. 70:- 200 HSJ ( Hjo Stenstorps Järnväg ) 70 öre o 1:-, R &W nr 4 och 6 i postfriska 9-block 100:- 201 HSJ ( Hjo Stenstorps Järnväg ) 1.20 & 2:-, R &W nr 7 och 9 i postfriska 8-block 70: Liten sammanställning Fraktmärken. Mjölby Hästholmens Järnväg ( pytteliten jvg ). Ett fyrblock 90 öre med hörnmarginal samt ett 3-strip 1 :- samt från Tidaholms Järnväg två handöverstämplade kvadratiska märken 50 & 70 öre och ett par 70 öre, Totalt 11 märken. 50:- NBJ ( Nora Bergslags Järnväg ) Små gula märken egentrafik. Fem stycken olika 25- block med nedre högra marginalen. ( 125 märken ) Postfriska 200:- NBJ ( Nora Bergslagens Järnväg ) 6 större block ostämplade av gula Egentrafiksmärken. Totalt 84 märken. Sköra,men fin kvaölité. 120:- NBJ ( Nora Bergslagens Järnväg) Egentrafik. Ark och arkdelar ihopklibbade olika valörer. Går att blöta upp, säkert ett par hundra märken. Lågt utrop! 40:- Järnvägsfraktmärken SJ Egentrafik. R & W nr öre och 10 kr i postfriska 15 block med marginal till höger. ( = 255 märken) 150:- SJ Egentrafik 12 stycken olika otandade märken " gula typen ", antagligen provtryck. Sällsynta! 250:- SJ fraktmärke " sista gula typen ", 6-block utan valör, bara gula trycket. Tandat. " Färdigtryckt halvfabrikat" som sedan önskad valör trycktes på innan de sändes ut på stationerna. Fin kvalité. Troligt lågt utrop! 40:- 209 Godsmärke Upsala-Gefle Jernväg. Biljettyp, enkel 10 öre på grönt papper. 50:- 210 " Upsala-Gefle Jernväg. 7 olika fraktmärken av biljettyp, alla med stam. 300: C.H.J Godsbiljett Christianstad-Hessleholms jernväg 6 stycken 25 öre på rött papper. tvådelad biljettyp med olika stationsnamn, samt en godsbiljett Christianstad-Åhus Jernväg, samma typ på grönt papper " Åhus hamn --" 300:- Godsfrimärken från Dannemora-Hargs Järnväg. Två olika 25 öres märken i "biljettyp" från tiden kring förra sekelskiftet. Synnerligen sällsynta märken kända i endast något/några enstaka exemplar. Ex Å. Torkelstam. Rariteter! 800:- Nora Bergslagens Järnväg 3:-, 5:- & 10:-, design som R&W nr 7-21 men med genomstick! Ostämplat par av varje märke. 45:- 214 Östra Centralbanan fraktmärken i block. R&W nr 19 i 25 block, nr 20 i 15 block med hörnmarginal, nr 24 i 25 block och nr 25 i 20 block med hörnmarginal. Fin kvalité. 75:-

10 Fraktsedelklipp med svenska järnvägsfraktmärken från olika privatbanor. God blandning, säkert 150 klipp! Dubletter finns, men mycket olika märken och stämplar! 250:- Fraktsedelklipp med olika fraktmärken från olika privatbanor. Tydliga stämplar från olika orter. Trevlig sammanställning! 31 olika. Lågt utrop. 100:- AB Lidingö Villastad Resgodsbiljett för inlämnat gods, 210 öre på blått papper, 3- delad biljettyp. Överstämplad " Makulerad" 50:- 218 SJ " Gångbiljett " Oanvänd biljett för att få tillåtelse att gå rälsen/banvallen! /Form.nr 206.C ( 1945 )/ Skulle nog inte vara gångbart i dag?! 35:- 219 Fraktetikett ILGODS till Sörby fr Falköpings stad. Tryckt på grovt brunt papper 30: SJ Fraktsedlar med fraktmärken typ R&W nr , 15 olika med genomgående utplockade snygga stämplar från olika småorter. Ovanliga & trevliga objekt speciellt för hembygdssamlare. Besiktiga! 300:- 4 fraktsedlar A5-format med SJ märken ( första blå serien ) i olika valörer. Avstämplade; Habo, Södertälje Södra, Edsbyn samt Orrefors. Även en fraktsedel frankerad med SWB-märke avstämplad Skultuna. 80:- 6 fraktsedlar A5-format med SJ:s gula märken avstämplade 1959 vid stationerna; Snogeröd, Askeby, Altuna, Gärds Köpinge och Tellejåkk. Minst 2 fraktmärken på varje sedel i olika valörer. God Kvalité! 100:- 4 fraktsedlar A-5 format från VGJ med deras gröna fraktmärken, avstämplade Nossebro, Trollhättan, Göteborg, och Vara. Alla från God kvalité 80:- Små klipp från fraktsedlar med endast stationsstämplarna från 1960-talet, mest från sydöstra Småland och Öland c:a 25 stycken. 25:- Tjänstekuvert från " Statens Järnvägar". Tryckt fönsterkuvert med stationsstämpel Göteborg-Tingstad , samt poststämpel " Göteborg 1 LBR ", sänt till Hisingsbacka 40:- Fraktsedlar svenska järnvägar A5-format från 4 olika järnvägar. Frankeringen är i form av blå francostämplar från banorna + valör; Växjö-Alvesta Järnväg Sveriges Statsbanor, Nässjö-Oskarshamns järnväg samt Norsholm-Västervik-Hultsfreds Järnvägar. Fraktsedlarna från åren :- Bilfraktmärken, biljettyp Wasatrafik. 5:- helt häfte om 25 märken i fin kvalité, samt 3:- helt häfte om 25 märken, dock hela häftet ihopklistrat av fukt ( ser ändå helt o snyggt ut ) 75:- 228 Bilfraktmärke, biljettyp Wasatrafik 30 öre. Helt häfte om 100 märken! 75:- Bilfraktmärken, biljettyp Erlandssons Trafik AB, 5:- helt häfte om 100 märken! 229 Mycket Sällsynt! 100:- GDG Biltrafik. 4 uppklistringsblad med fraktmärken i olika valörer stämplade inkl 25:- fraktmärken med texten " GDG Transport AB", ej det vanliga " GDG Biltrafik" som det står på de övriga märkena. Totalt 32 märken. 120:- 231 GDG Bilfraktmärke på 5 fraktsedlar olika valörer, bl.a. en sedel med 8x10:-, 2x1:50 + 1x0,25 stämplade Ludvika 20 aug :- 232 Uppklistringsblad för månadsbetalning av frakt, totalt kr 696:50, redovisat med flera A4-blad fullproppade med uppklistrade bilfraktmärken från GDG i olika valörer. Allt stämplat " SJ Hedemora " under olika dagar i april Totalt 174 fraktmärken ( om vi räknat rätt! ) 75:-

11 fraktsedlar Svenska Lastbil AB:s fraktmärken i olika valörer, god blandning. Alla fraktmärkena snyggt stämplade SPÅNGA :- 10 fraktsedlar med Svenska Lastbil AB:s fraktmärken i olika valörer. Fraktmärkena snyggt stämplade SPÅNGA Sänt till olika orter. 100:- Fraktsedel från Spånga med Svenska Lastbil AB:s fraktmärken 50 öre och 1:-. Ankomststämpel MLJ Limhamn ( MLJ = Malmö Limhamns Järnväg ) 20:- Fraktsedel från Olskroken ( inkl med SJ stämpel ) 1960 o försedd med fraktmärke 3x2:- Svenska Lastbil AB, stämplade i Spånga, även stämpel över märkena " Makuleras kontrollkontoret " 25:- Järnvägs-Transport-Försäkring AB. Ej övertryckta märken som sedan trycktes över för Sthlms Privata Lokalpost 1926! 2:- grön 2x8=16-block med marginal till höger. Mycket sällsynt 250:- Järnvägs -Transport-Försäkring AB. Ej övertryckta märken som sedan trycktes över för Sthlms Privata Lokalpost 1926! 3:- brun i 12-block med marginal till höger. Unikt? 250:- 239 Järnvägs-Transport-Försäkring AB. Ej övertryckta märken 50 öre och 1:- 75: Järnvägsdokumentation: Litet A5-häfte " Bolagsordning för Börringe-Östra Torps Jernvägsaktiebolag 1887" Kulturhistoria! 75:- 2 fraktsedlar, Uppklistringsblad" med fraktmärken " Svenska Lastbil AB", totalt 16 stycken. Stämplade " SJ Vellinge" respektive " SJ Falsterbo " För hembygdssamlare! 60:- Fraktsedel för paket sänt 1927 mellan Hjo och Ödeshög med stämplar från Hjo- Stenstorps Jvg och mellersta Östergötlands Jvg. På sedeln sitter även 3 godskvittomärken 25 öre ( i synnerligen enkelt utförande! ), dessa är makulerade med en signatur. Båtfrakt? 75:- Specialtryckt Ångbåtsfraktsedel från 1911 med fartygsbild. " Ångfartyget Eskilstuna " för transport av 1 damejong terpentin. 40:- Intressant lot med fem använda tryckta Ångbåtsfraktsedlar med olika ångbåtsbilder, från 1900-talets början. Sända på Mälaren mellan Stockholm och Eskilstuna. 125:- Dalslands Järnvägar 5 fraktsedlar,även typr & W nr 8-24 snygga, fräscha fraktsedlar med läsbara stämplar. Ovanliga! 150:- ULB (Uddevalla - Lelångens Järnväg ) Två fraktsedlar med 50 öre resp 90 öre blå/svart från denna lilla järnväg. Båda stämplade Bengtsfors Sällsynta! 70:- Mjölby Hästholmens Järnväg, 25-block med hörnmarginal av handöverstämplade kvadratiskt märke 50 öre 2 kg från Tidaholms järnväg. Mycket sällsynt och antagligen största kända enhet! 250:- SJ Blankofraktmärkeskarta Gula för både egen o samtrafik. 3 helark om 5 märken vardera. Ett ark helt oanvänt, ett bara överstämplat makuleras samt ett med både " Makuleras" samt med stationsstämpel " Grycksbo 31 dec :- Fraktsedel stämplad Sverige M.Ö.J. 26 juni 1927 Ödeshög försedd med rött märke " Godskvitto 25 öre " 50:- 250 Pärm med samling av svenska järnvägsfraktmärken ett par 100 olika. Nästan bara de olika standarddesignerna, men stor variation, och nästan bara olika privatbanor 300:- 251 Åke T:s samling av järnvägsfraktsedlar från Belgien och Schweiz med resp. lands järnvägspaketfrimärken. Totalt ett 25-tal. 75:-

12 Lokalpost 252 Stockholms Stadspost 1888 Kortbrev H 14 Virén, gulaktoig kartong oanvänt. 50: Hälsingborgs Lokalpost 1944, nr 22 6 öre ljusblå i helark med inhäftningsmarginal. 60:- Hälsingborgs Lokalpost 1945, nr 24 2 öre gulgrön i helark xxx. Ngt skadad inhäftningsmarginal 70:- Karlstad Lokalpost em 1,FDC med 2 märken av varje valör med olika tandningar. Fin kvalité! Hur många sådana här FDC kan existera? Facit 400:- för enkelmärken 400:- Lidköpings Lokalpost Facit nr 40, 4 öre vinkeltandat bruksstämplat 22 mars 1946 (? ) Knappt synlig gummeringsfläck på framsidan. Facit 350:- 100:- 257 Malmö Lokalpost nr 6 24 öre i helark xxx med hörnmarginal. 70:- 258 Nässjö Lokalpost 1945, 2 ex av nr 3 B ( 1 skurit upptill + 1 nertill ) samt 2 ex av 4 B ( 1 st skurit upptill + 1 skurit nertill ) xxx 80:- 259 Nässjö Lokalpost 1945 nr 5 C x 80:- 260 Nässjö Lokalpost 1945 nr 3 helt ark från häfte ( 10 ) xx Fin Kvalité! 350:- 261 Nässjö Lokalpost 1945 nr 4 helt ark från häfte ( 10 ) xx något skadat. Besiktiga! 250:- 262 Nässjö Lokalpost 1945 nr 3 och 4, På rött FDC kort, ej adresserat. o 50:- 263 Nässjö Lokalpost 1945 nr st frim F 139, FDC postgånget. O 50:- 264 Stockholm Centrala Lokalposten helt ark ( 30 st 10xnr 1, 10xnr2,10x nr3 xx 150:- 265 Hälsingborgs Lokalpost 4 öre mörkbrun Kärnan. Tryckupplaga utgiven 10 aug 1942 Facit nr 15, Hoverbyboken nr 6 Ex Hoverby. Postfriskt helark med marginal, fin Kvalité. Sällsynt! 200:- Malmö Lokalpost 1947 Facit nr 10 Två stycken helark, position 2 och 3 från 266 tryckarket ( som bestod av 3 utgivna ark ). Postfriska och med inhäftningsmarginal. Fin Kvalité 100: Uppsala lokalförsändelser 1945 " Gunillaklockan ", Facit nr 4 B-C-D i postfriskt hörnfyrblock! 90:- Uppsala Lokalförsändelser Facit nr 4. Bruksbrev med Svenska Postverkets maskinstämpel ! ( Verkar ha haft någon större postal (? ) etikett påklistrad tidigare). Adresserat till I 8 Motorverkstad i Uppsala. Tryckt affärskuvert " Kirurgisk o Sjukvårdsaffär..." Snyggt! 100:- 269 Zemstvo-tsarrysk lokalpost 27 olika märken från olika städer, alla i mycket god kvalite, alla ostämplade. Dekorativt urval! Ovanligt material 1400:- Lokalpost Kiruna Mail HB ( 1997-) Helt ark facit 5-15 ( sammantryck ) färg blå+vit. 100:- 271 Ockelbo ( Administration Specialisten) Museijärnvägen sammantryck 12 märken i häfte med gult omslag. ( motiv :Turistkontoret,Dockmusset, samt olika lok )xx 80: Ockelbo ( Administration Specialisten) Museijärnvägen 12 märken i häfte med grått omslag. ( motiv Hyttan och Smedjan ) )xx 80:- Ockelbo ( Administration Specialisten ) Museijärnvägen samantryck 12 märken 6+6 i häfte med rosa omslag. ( Motiv lok och vagnar ) xx 100:-

13 Vännäs Lokalpost ( Roines Distribution ) Facit nr 2, Häfte om 16 st märken ( 3,50 kr st ) ( Motiv; lok ) xx 80:- Ystad Lokalpost Museijärnvägen Simrishamn-Tomelilla. Facit nr 14, 2 häften, rättvänt + omvänt. Endast 200 av vardera utgavs xx 300:- Ystad Lokalpost Museijärnvägen Simrishamn-Tomelilla. Två brev c 5 normalbrev+ekonomibrev Stämpel; City Brevet Facit nr :- 277 Söderköpings Lokalpost ark om 14 märken Favcit nr 5. xx 80: Brevmärken Evenemang Sverige Brevmärken. " Internationella Automóbil och Motorbåtsutställningen i Stockholm 1905 " ug. Facit nr 18. Snyggt exemplar av svårt tidigt märke! 100:- Stockholms Filatelistförening 25 år 1911 Facit nr 62. Sällsynt märke postfriskt i fin kvalité 50:- Olympiska Spelen Stockholm Grekisk text Facit 66 l, ( 100:- ) ostämplat ex med gummering. Fin tandning. 75:- Olympiska Spelen. Stockholm med Tysk text Facit 66 c + ett med Tjeckisk text, någon kort tand. Facit nr 66 j xx 60:- Olympiska Spelen Stockholm Tjeckisk text. Facit nr 66 j ( 100:-) snyggt ostämplat ex med gummering. 75:- Olympiska Spelen Stockholm Kinesisk text. Brevmärke Facit nr 66p Fint exemplar med snygg tandning. U.g. Eftertraktat märke! ( Facit 300:- ) 250:- Olympiska Spelen Rysk text Brevmärke Facit nr 66 m ( 100:-). Snyggt exemplar med gummering. 75:- Olympiska Spelen olika märken. Snygga ex med fin tandning. Alla med gummering, men kan ha rester av fastsättare etc. Språk; Svenska, Tyska, Finska, Franska, Ungerska, Portugisiska ( Facit 360:- ) 180:- Sv Flaggans Dag 1917 års märke, första året, på bruksbrev ( dock ej stämpelbundet ), stämplat Stockholm Rent och snyggt objekt, brevmärket sticker dock ut lite, minimalt i brevets underkant. 25:- 3-strip av Evenemangsbrevmärke " Barnens och de gamlas Dag " Hälsingborg xxx Facit nr :- 9 stycken Svenska Evenemangsbrevmärken mellan åren Samtliga utan gummering. Besiktiga! 40:- 289 Brevmärke Skansenutställningen " Tåget Går" juni-sept :- 290 Helkarta Brevmärken 50 märken. ( vikt ) utställningen Katrineholm :- 291 Brevmärke i form av miniark " Pro-Phil Nässjö ot. Ett svart + ett grönt. 40: Brevmärken ESPERANTO, 10 olika märken från kongresser + helkarta om 10 märken från 61:a kongressen i Norrköping Lågt utrop! 30:- 3 brevmärken ESPERANTO, med motiv bil & radio ( Dessa märken ingick och trycktes i block om 6 olika motiv på 12 språk samt olika bakgrundsfärg. ) ( om man ska ha alla ca; 72 olika ) 30:- Bältespännar-föreningsobjekt. Provtryck av bara själva övertrycket för "Bältex-69 ", (som övertrycktes på Göteborgs lokalförsändelsers märken) 4-block på blankt korrekturpapper. Raritet! 75:- 295 Brevmärken; reklam, välgörenhet, Helkarta om 25 brevmärken " För flygsinnad ungdom ". Märkena utgivna av Kungliga Svenska Aeroklubben. Motiv; KSAK vingar. 40:-

14 Hemvärnsmärken. " Malmö Fo Hemvärn " 10 märken i karta med marginal runt om. Xxx Lågt utrop! 40:- Brevmärke Stockholms Filatelistförening 75 år st brevmärkesark med märken i ringtypsdisign i olika färger. 40:- 298 Reklambrevmärke från Södertälje Verkstäder. Motiv Semafor. u.g. Eftersökt! 40: stycken Reklam brevmärken SKF, båda med motiv av tåg och kullager 50:- 300 Brevmärke Uppsala-Gävle Järnväg. " Stockholm-Dalarna via Uppsala-Gävle, Snabb och Bekväm-Förbindelse-" Motiv; Lok framifrån i en cirkel. Röd svart bakgrund. 50:- 301 Uppsala-Gävle Jvg. Samma som ovanstående, fast offwhite bakgrund 40:- 302 Uppsala-Gävle Jvg. Som ovanstående, men med dubbelram, Röd o svart. 40: stora brevmärken ( 6x9 cm ) SJ Polcirkeln, svensk + Engelsk text. ( Användes troligen också som Bagagetiketter ) Motivet förekommer som Vykort och som afficher och fanns förr uppsatta i tågstationernas väntsalar. Lågt utrop! 50:- Brevmärke Svenska Amerikalinjen. " Gripsholm World Cruise Swedish American Line ". Halv karta om 36 brevmärken xxx Motiv; Fartyget Gripsholm 50:- 305 Brevmärkskarta med marginal runt om, med 12 olika Göteborgsmotiv i färg. 45: stycken Brevmärken+ tändsticksetiketter reklam med Malmö-anknytning. 80:- Reklambrevmärke " Eugéne Heimansons försäkringsbyrå". Afd för glasförsäkring. ( 307 Baksidetext; BL:s Reklammärke 1914 nr 49 ) u.g. 20:- 308 Brevmärke Forsbergs Mexicanare o.t. ( Choklad ), samt ett jubileumsmärke från AB Isqakson & Co ( ). Motiv; Isaksons;s byggnad. 20:- 309 Kulturhuset Nässjö, Helark brevmärken ( 5 st med marginal runt om ) BUD 310 Bältespännarnas egna första ordinarie brevmärken. 3 stycken kartor om vardera 12 märken, alla med genomstick och på turkost, rött resp orange papper. Utgivna omkring Mycket liten upplaga på dessa märken på färgat papper. Bältespännariana!! 75:- 311 Brevmärken Frankrike WW 1 Delandre 50 olika xxx 350:- 312 Brevmärken Frankrike WW 1 Delandre 20 olika. Trevlig post för samlare av militäriana första världskriget. 175:- 313 Brevmärken Tyskland/Österike, Reichverein für Kinderschutz, 40 olika xxx 275:- 314 Brevmärken Tyskland/ Österike, 3 olika Kriegsfond 1914/1918, postfriska 30:- 315 Brevmärken Spanien. 9 spanska märken, inbördeskriget, Cordoba, Alicante. 50:- Telegrafmärken ESPANA. 14 olika, mest från Huerfanos de telegrafos Espana, oficina 316 de TANGER. Bl kvalité 40:- Julmärken 317 Lions Club Bettna 24 märken kyrkor i häfte. ( 7 olika kyrkor ) Självhäftande. 50:- Lions Club Jubileumsmärken Linköping 700 år självhäftande märken i 318 häfte ( b.l.a ingår snyggt märke på " JAS 39 Gripen " ) 50: års God Helg märke med förskjutet guldtryck 6 juni : års permanenta välgörenhetsmärke " Valkyrian " Typ 1. Helt häfte 50 st. ( Facit 2003-års katalog 1200:-) Fräscht häfte! 400:-

15 321 3 stycken julmärken för paket bl.a. stora svanen 1914,samt 1964, 1967 års. 40:- 322 God-Helg märke i otandat 4-block. Marginal vänster & nertill. Sällsynt! 50:- 323 God-Helg Fåglar med svart text. " Operforerat 4 block " Ovanligt! 40:- 324 God-Helg märke stycken otandade 4 block. Ett med enbart rött kraftigt tryck och ett med förskjutet blått tryck. Alla tre troligen provtryck! 50:- 325 Julmärken Sverige. 25 stycken brev och kort med mestadels stämpelbundna julmärken. 15:- 326 Julmärken Sverige. 11 ark på kartong mellan åren 1962 och : Julmärken Sverige, 7 olika kartongskyltar ( för postkontoren ) mellan 1955 och Eventuellt fynd för kartongskyltsamlaren! 120:- Sverige God-Helg märken. Ett av de nya 12-blocken som ej gått att köpa. Delades bara ut till givare. Nytryck av märken från 1919/20, 1999/2000 x 2, samt 1976/77. Svåra att få tag på! 25:- Sverige God-Helg märken. Samma som föregående obj fast nytryck åren 1920/21, 1921/22, 1923/24, och 1931/32. Svåra att få tag på! 25:- 2 häften Julmärken. Suid Afrika 1951, 6 märken, Danmark 1982 ( ej kompl.) 18 st av 24. Postalt Postal Dokumentation. Kungörelse 1747 ang " Inrikes Bref-Porto Taxa för varje Post- Contoir i Sverige och Finland" Perfekt kondition! 100:- Kvitto på inlämnad " Speciel recommendation " från Stockholms Kongl. General-Post- Contoir Försändelsen har innehållit sedlar och en förteckning över dessa med sina nr är fastsatt med lack på kvittoblanketten. 100:- 333 Postala småtryck 30 st ( " Nya frimärken,posttaxor, rabattkuponger m.m. 30:- 334 Postens Identitetskort 1964 för Åke Torkelstam. Kortet frankerat med!:- tre kronor och snyggt stämplat med oval lila gummistämpel, " Postexp. Solna 8 10 nov 1964 stationsmästaren " 250:- 335 Sven Ewerts provmärke kvinnohuvud, 3 sidigt perforerade märken i 4-block; grön färg, röd/rosa färg och grå färg. Blocken operforerade lodrät i mitten perf för övrigt. Marginal i överkant på alla blocken. Det röda blocket har intressant hoppande perforering mitt i. 90: Postskolans Övningsmärken 10 olika valörer i 5 strip. Blå färg från olika serier. Fin kvalité, postfriska. Lågt utrop! 100:- Postskolan. 8 olika häftesomslag utan inlagor/frimärken tillverkade för postskolan som övningsmaterial! 40:- Svarslösen Det Bästa. Liwendahl provtryck nr P2b från augusti Brunaktigt röd och svart, 4 sidig tandning med kantmarginal på ovansidan ( som, liksom den 4-sidiga tandningen, bevisar att märket kommer från ( det enda! ) delvis bevarade provarket. Mycket sällsynt! 300:- Svarslösen Det Bästa. Liwendahl nr 1 30 öre röd, matt papper, tandning 11 1/4 på klipp ( Detta märke är endast känt ostämplat u.g eller på oanvänd försändelse från Det Bästa ) Det första och det absolut svåraste utgivna svarslösenmärket, känt i 3-4 ex!! 500:- Bud 340 Sweden Facit 271C, 273C cover, 1946 Gustaf V stora siffror 5 öre grön och 15 öre brun,fyrsidig tandning i två ex vardera på rek. FDC stämplat Linköping Kompletterat med två ex av 10 öre violett. ( ex. Ingmar Spykman ) 150:-

16 341 Norsk stämpel på GV 20 öre röd Facit nr 276b. ( Hamar-Rörås ) 50:- 342 Sverige frimärken Facit nr 469 & 470 Svenska Flaggans Dag i fina postfriska helark 10 öre och 15 öre. 125:- 343 Sv Postverkets gåvofolder i julklapp 1987 till deras abonnenter. Cirkusblocket otandat i 3 olika färgutföranden ( Facit 200:- ) 25:- 344 Minnespoststämplar. 7 stycken försändelser med stp" Vasaloppet" åren 1943, 44,45,75,79,96,97, samt 2 lösa brevmärken 1937, 40:- USA tidningsfrimärken 1866 " Världens största " enl uppgift, 5,5 x 10 cm! 5 cent blå, cent grön, och 25 cent ljusröd. Alla med litet påtryck " Facsimile" Uppklistrade på ett gammalt albumblad. 100:- 346 HELGOLAND Värdetryck ( från helsaker?? ) 3,5,& 10 pfennig. Två ex av varje. 25: Stämpelmärken Helt stämpelpapper 1 kr " Inteckningsprotokoll" använt 1929 resp samma men använt Det ena har förtryckt text. Stämpelpappershuvudena har stora riksvapnet som motiv och sedan " krusidullig bakgrund " till text och valör. Snygga fräscha exemplar. 40:- Svenskt Pass med UD-stämpelmärke ( Facit nr 16 ) Stort pampigt pass med stora riksvapnet. Märket med högermarginal ( Sällsynt ) men med veck över märket, i övrigt snyggt dókument 75:- Svenskt Pass med UD Stämpelmärke 5:- ( Facit nr 16 ) samt ryskt stämpelmärke. Utfärdat i Helsingfors Veck på det svenska märket, men båda på framsidan och snyggt stämplat. Stora Riksvapnet på passet. Allt mycket dekorativt! Ovanligt i denna kvalité 175:- Sverige Stämpelmärken Charta Sigillata dubbla " nr 1 " Facit 35, 62, ( ett hål i ) samt nr 71, nr 1&2 ihop använd. Stora märken," nr 2 " i lodräta par av Facit 101, 106, 127,147,och nr 148. Enkelmärken av 104 & 106. Fin Kvalité. 150:- Två Aktiebrev med tryckta stämpelmärken 1 kr. Aktiebrev i AB Möbler 1918, samt Aktiebrev i AB Örkelljunga Cementindustri Båda aktiebreven med kuponger. Snygga aktiebrev, Lågt utrop! 60:- Två aktiebrev med tryckta stämpelmärken 1 kr och 10 kr. Båda Gefle Porslinsfabriks Aktiebolag. En på 100:- och en på 1000:- båda från Dekorativa och i mycket fin skick. 100:- 353 Svenska stämpelmärken. Stort kuvert med några hundra märken,blandat, mycket på klipp. Mycket 1880 enkla & dubbla dubbla. Mycket att plocka med! 200: Sverige enkla stämpelmärken, klipp stämplat " Inskrivningsmyndigheten Göteborgs Domsaga " med 1x10.000:-, par av 1000:- och 1x20:- Facit nr 183, 224 och nr 196. Dekorativt och snyggt stämplat klipp. 90:- Svenskt Pass 1949, ngt slitet med 3:- enkel stämpelmärke, Svenskt internationellt körkort 1967 ( inget stpl märke ) samt vanligt svenskt körkort 1968 med 15 kronors stämpelmärke, stämplat " Länstyrelsen Falun " 50:- Stadslösenmärke klipp. Gävle 2+5 kronor ngt otydlig stämpel " Rådhusrätten Gävle 12 juni 1962 " 50:- 357 Stadslösenmärke Uddevalla 5:- på gravationsbevis-stämpelpapper 1:- Snyggt dókument stämplat 14 dec :-

17 358 Stadslösenmärken på hela dókument. Alla hela och snygga! 7 olika med olika lokala märken+ ofta statliga samt inteckningskontrollstämpeln. En handling från varje stad; Karlstad, Göteborg, Halmstad, Uppsala, Uddevalla, Södertälje & Gävle. Sällsynt material, hur ofta syns en sådan här "liten samling"?! 300:- 359 Stadslösenmärke Uppsala 1 kr röd & 6 kr gul på klipp stämpl. Samt klipp med 6 kr gul + 1 kr enkel 1895, stämplat Rådhusrätten Uppsala På klippet även en tvåradig stämpel med text; " Lösen redovisas genom åsatt lösenmärke " 50:- 360 Stämpelmärken Sverige 100 stycken varav 50 olika ( stadslösen + statliga) 100: Punchstämpelmärke 20 öre orange. Använt exemplar ( suttit över kork! ) Lite " Slitet " exemplar efter användningen men fräscht och helt. Sällsynt! 60:- Utländskt Stort stämpelmärke ( 11x5 cm! ) med madonnabild. Text " 1966 Departaments Dos Correios e telégrafos" 150 cruzeiros. Från Peru? 30:- BLANDADE BÄLTESPÄNNAROBJEKT 363 Lokalpost Lund 1946 ( ) 2 öre violett gult papper i 20 block. 100:- 364 Lokalpost Lund 1946 ( ) 8 öre blå gult papper i 20 block 100:- 365 Lokalpost Borlänge 1945 ( 21x27 mm ) 8 block från häfte 150:- 366 Lokalpost Västerås öre gul, 8 block från häfte marginal vänster 150:- 367 Lokalpost Västerås öre rosa, 8 block från häfte marginal vänster 150:- 368 Lokalpost Östersund öre brun, 8 block ( något snedskuret block ) från häfte. Marginal vänster 150:- Privat Lokalpost 1971 Postal Strike First Day of Issue Blått märke "Public Mail " förstadag brev, motiv; J.F.Kennedy /- Rött påtryck Air Mail 5/- samt stämplat Private Mail 20 jan 1971 Delivery. Ingår ett löst 4 block med marginal vänster och upptill. streckperforering. 40: Privat lokalpost samma som föregående men motiv; W.S.Churchill och valör 2`6 och röda trycket 6/- Marginal till vänster på fyrblocket. 40:- Brevmärke Lokalpost häfte " Jenecopia 89" 8 öre Jönköpings Lokalpost i Facsimiltryck Nummrerat häfte, nr :- Sverige Utställningar & fraktmärken liten samling från Pro Phil 83 i Åmål. Brevmärkesblock med brevmärken " Dalslands Järnvägar Fraktmärke 30:- lokal trafik". Ostämplade block stämplade inkl med poststämpel, feltryck block samt ett antal utställningsvykort i olika typer, totalt 11 olika objekt. 50:- Sverige Utställningar & fraktmärken Pro Phil 1979 i Göteborg. Svartavdrag/ provtryck operforerat av brevmärkesblocket visande Göteborg Särö Jernväg.paketfrimärke 40 öre & ett utgivet block. 30:- Järnväg. Upsala-Gefle Jernväg Fraktmärken biljettyp 2 delade. 14 olika. De flesta med hålperforering Makulerad. Alla oanvända i god kvalité! 175:- Järnväg.Två blanketter oanvända " Expeditionslista för malm " ( mellan Dannemmora o Hargshamn ) tryckt 1965 samt en " Tjänstetelegramsblankett " SJ, tryckt 1961 Båda oanvända. 30:- Järnväg. Vykort med SJ stämpel; "ULRIKSFORS 1 juli 1991" 30:- Blandat Bältespännargodis

Stockholmsutställningen 1897, egentligen tänds ckse ke (Ahren enligt Tejder) men noterad som brevmärke i Gardiner. Sällsynt märke!

Stockholmsutställningen 1897, egentligen tänds ckse ke (Ahren enligt Tejder) men noterad som brevmärke i Gardiner. Sällsynt märke! Nr Brevmärken Sverige och utlandet. Utrop 1 Myrorna nr 1-9 och 11. 35:- 2 Samlarförbundet Skandia 1946. Pos riskt. 3 Högerns Ungdomsförbund. (år ca: 1948) 15:- 4 Första Frimärkets Dag 1944. 4 ark i olika

BÄLTESPÄNNARAUKTION Lördag 14 mars 2015 kl 15.00 VÄRNAMO

BÄLTESPÄNNARAUKTION Lördag 14 mars 2015 kl 15.00 VÄRNAMO 18 BÄLTESPÄNNARAUKTION Lördag 14 mars 2015 kl 15.00 VÄRNAMO I samband med Värnamo Filatelistförenings frimärksutställning i Värnamo 13-15 mars 2015, håller Samlarföreningen Bältespännarna en specialauktion

Samlarföreningen Bältespännarna AUKTION. Söndag den 9 februari 2014, 13.00 på Postmuseum i samband med Bältespännardagen.

Samlarföreningen Bältespännarna AUKTION. Söndag den 9 februari 2014, 13.00 på Postmuseum i samband med Bältespännardagen. 2013:3 BÄLTESPÄNNAREN SIDAN 17 Samlarföreningen Bältespännarna AUKTION Söndag den 9 februari 2014, 13.00 på Postmuseum i samband med Bältespännardagen. Auktionen är offentlig. Allt material som här säljs

SAMMANSTÄLLNING ÖVER MARGINALTECKEN I HANDGJORDA FRIMÄRKSHÄFTEN av Per Lundberg

SAMMANSTÄLLNING ÖVER MARGINALTECKEN I HANDGJORDA FRIMÄRKSHÄFTEN av Per Lundberg SAMMANSTÄLLNING ÖVER MARGINALTECKEN I HANDGJORDA FRIMÄRKSHÄFTEN av Per Lundberg Uppgifterna är hämtade ur ett stort antal auktionskataloger från c:a 1975 till och med de allra senast utgivna. Eftersom

Halländska Skilling Banco

Halländska Skilling Banco Halländska Skilling Banco Halländska stämplar på Skilling Banco Det finns 14 kända stämplar från Halland på skilling banco-frimärken. Alla finns med i denna skrift. Denna artikel är en uppdaterad version

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Förord. Vi använder oss av systemet med normalstämplar (nst.) samt littera och placeringar av TUR, vilket finns i Handbok

Förord. Vi använder oss av systemet med normalstämplar (nst.) samt littera och placeringar av TUR, vilket finns i Handbok Förord Härmed presenteras resultatet av ca 10 års forskning och granskning av omkring 300.000 försändelsers baksidor. Det har tagit lång tid, och när jag fick hjälp av Anders Pleijel med tillgång till

Wäxthuset HVB har Ramavtal med; Hela Kriminalvården och Frivården

Wäxthuset HVB har Ramavtal med; Hela Kriminalvården och Frivården Uppdaterad 2019-09-05 Wäxthuset HVB har Ramavtal med; Hela Kriminalvården och Frivården Alingsås kommun Alvesta kommun Arjeplogs kommun Arvika kommun Avesta kommun Bergs kommun Bjuvs kommun Bodens kommun

Bilaga 2. Förtroendeuppdrag efter facknämnd och efter kön 2011 (ANTAL) i kommuner

Bilaga 2. Förtroendeuppdrag efter facknämnd och efter kön 2011 (ANTAL) i kommuner Moderaterna Förtroendeuppdrag efter facknämnd och efter kön 2011 (ANTAL) i kommuner Förändring män kvinnor Samtliga män kvinnor Samtliga sedan 2009 Antal Antal Antal % % % %-enheter kod kommun typ av nämnd

Organisationer med gällande överenskommelse Följande organisationer har en gällande överenskommelse om SUS-behörigheter med Försäkringskassan 1 (5) Organisationer med gällande överenskommelse Följande organisationer har en gällande överenskommelse om SUS-behörigheter med Försäkringskassan Part Orgnr Alvesta kommun 212000-0639 Aneby kommun 212000-0498

Fordonsgas Sveriges klimatsmartaste drivmedel. Roland Nilsson E.ON Gas Sverige AB Fordonsgas Sveriges klimatsmartaste drivmedel Roland Nilsson E.ON Gas Sverige AB Det jobbiga först Vi människor släpper ut för mycket koldioxid i atmosfären därför har EU formulerat klimatmålen 20/20/20

Kulturskoleverksamhet

Kulturskoleverksamhet Box 27215, 102 53 Stockholm Besök: Borgvägen 1 5, 08 519 264 00 kulturradet@kulturradet.se kulturradet.se s.1(9) Kulturskoleverksamhet Beslut om bidrag, belopp i kronor Ale kommun, 176 000 Aneby kommun,

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

När ska småhusägarna snöröja trottoarerna utmed sina tomtgränser? (Efter avslutat snöfall)

När ska småhusägarna snöröja trottoarerna utmed sina tomtgränser? (Efter avslutat snöfall) småhusägarnas sina Ale 5-10 cm Alingsås Inga snönivåer tillämpas Alvesta Aneby Inga snönivåer tillämpas Arboga 5-10 cm Arjeplog Arvidsjaur Arvika Vid annan snönivå, nämligen: Askersund Inga snönivåer tillämpas

SAMOA KARTA FRÅN 1918

Nya mitträcken kan rädda 25 liv per år

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

LUND - NORRKÖPING, Nst 57 a 1. FALKENBERG - ÖSTERSUND, Nst 58 a 1

LUND - NORRKÖPING, Nst 57 a 1. FALKENBERG - ÖSTERSUND, Nst 58 a 1 a 1 KRISTIANSTAD 1 1900-08-05 1906-01-17 KRISTIANSTAD 2 1900-07-07 1904-03-22 KRISTIANSTAD 3 KRISTIANSTAD 4 1902-04-22 LUND - NORRKÖPING, Nst 57 a 1 a 1 LUND 1 1900-02-10 1903-11-14 LUND 2 1900-03-29 1904-03-20

Sveriges bästa naturvårdskommun

Sveriges bästa naturvårdskommun Sveriges bästa naturvårdskommun 2018 - alla kommuner som besvarade enkäten, sorterade enligt poäng. Placering Kommun Poäng 1 Huddinge kommun 53 2 Lomma kommun 50.5 3 Tierps kommun 48 4 Örebro kommun 47.5

Sveriges bästa naturvårdskommun Sveriges bästa naturvårdskommun 2018 - alla kommuner som besvarade enkäten, i bokstavordning. Placering Kommun Poäng 193 Ale kommun 14.5 141 Alingsås kommun 23.5 117 Alvesta kommun 26.5 134 Aneby kommun

UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET

UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET Sveriges Filatelist Förbund Sveriges Frimärksungdom UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET C1: TRADITIONELL FILATELI Specialreglemente (SREV) 1. Bedömda utställningar I överensstämmelse med artikel 1.4 i FIP:s allmänna

Ett gemensamt höjdsystem

BRF-RESPONS ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING

BRF-RESPONS ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING BRF-RESPONS 2017 50 ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING BRF-RESPONS Säljstöd för er som vänder er till svenska bostadsrättsföreningar. Marknadsföringskampanj med Marknadsrespons För snabbare

Lunarstorm Del 1 Del 1 Del 2 Del 2

Jönköping Tranås Vetlanda Nässjö Värnamo Gislaved Eksjö Aneby Vaggeryd Sävsjö... Medlemsavgift 2016 Innehåll Länsförbund Stockholms län... 7 Stockholm... 7 Nacka-Värmdö... 7 Järfälla - Upplandsbro... 7 Södertälje Nykvarn... 7 Norrtälje... 7 Lidingö... 7 Botkyrka Salem... 7 Sollentuna

Comenius fortbildning januari 2012

Comenius fortbildning januari 2012 Comenius fortbildning januari 2012 Beviljade Dnr Projekt/aktivitet Poäng Beviljat antal mobiliteter Kön M/F Kommun Län Beviljat belopp i (ange valuta) 2012:370 Språkmetodkurs (centr) 83 1 F Ronneby Blekinge

Organisationer med gällande överenskommelse Följande organisationer har en gällande överenskommelse om SUS-behörigheter med Försäkringskassan 1 (5) Organisationer med gällande överenskommelse Följande organisationer har en gällande överenskommelse om SUS-behörigheter med Försäkringskassan Alvesta kommun 212000-0639 Kommun Aneby kommun 212000-0498

På sikt kommer diabildsserierna att skannas. Några är klara.

Skyltade stråk. Detaljkartor. Sevärdheter. Turförslag. Turistleder. Trafikinfo

Skyltade stråk. Detaljkartor. Sevärdheter. Turförslag. Turistleder. Trafikinfo Tabell 3-1 1 ALINGSÅS* ATMG 02 25 0 + 2 2 2 1 2 1 2 2 ALINGSÅS en 92 50 40 + + 1 3 1 2 3 1 Gröna kartan 3 (landsbygd) i botten 3 ARVIKA en 02 14 + + + 2 1 1 1 2 3 2 4 AVESTA en 87 20 ( ) 1 0 1 0 2 2 2

Pizzafavoriter i Sverige 2011, fem-i-topp

Sammanställning av Brevbärningsstämplar

Sammanställning av Brevbärningsstämplar Sammanställning av Brevbärningsstämplar TUR- STÄMPLAR Del 1 sida 1-22 50 Kr. Utgiven av Hembygdsfilatelisterna 1999 Normalstämpeltyper Nst 9 Nst 10 Nst 16 Nst 19 N 37 Nst 38 Nst 39 Nst 40 Nst 41 Nst 42

Gästnattsrapport augusti Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport augusti Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport augusti 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, augusti 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter Augusti 640

BRF-RESPONS ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING BRF-RESPONS 2018 50 ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING BRF-RESPONS Säljstöd för er som vänder er till svenska bostadsrättsföreningar. Marknadsföringskampanj med Marknadsrespons För snabbare

BILAGA 1. Sammanställning av SKL:s enkät avseende prestationsmål 1

Kommun 201412 (Mkr) % Fördelning 201312 (Mkr) % Fördelning Ändr. % Antal företag

Kommun 201412 (Mkr) % Fördelning 201312 (Mkr) % Fördelning Ändr. % Antal företag Urval av aktiebolag: Antal bokslut: minst 3, Omsättning: 0,25 Mkr till 92 Mkr, Antal anställda: 1 till 49. Avser: Aktiebolag som har kalenderår som bokslutsperiod och som redovisat sina årsbokslut den

HKI - Holmbergs kommunindex och KPNI - kommunpolitiskt nöjdhetsindex Sören Holmberg

HKI - Holmbergs kommunindex och KPNI - kommunpolitiskt nöjdhetsindex Sören Holmberg SOM HKI - Holmbergs kommunindex och KPNI - kommunpolitiskt nöjdhetsindex Sören Holmberg februari 2008 s a m h ä l l e o p i n i o n m a s s m e d i a Nöjd med hur demokratin fungerar i den kommun där

Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort;

Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort; Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort; beslutade den xx 2013. Transportstyrelsen föreskriver följande med stöd av 8 kap. 3 första stycket körkortsförordningen (1998:980). 1

Gasbil i Skåne ett självklar val!

Gasbil i Skåne ett självklar val! Gasbil i Skåne ett självklar val! 2009-11-17 - Mårten Johansson, Biogas Syd Samhälle och näringsliv stödjer Biogas Syd 1 Biogaspusslet har många aktörer Vad är biogas? -Metan-CH 4 -Koldioxid-CO 2 2 Biogas

Kommuner som har svarat nej på frågan, sorterade efter län Dalarnas län Borlänge Nej, men till färre än hälften. Gotlands län

Kommuner som har svarat nej på frågan, sorterade efter län Dalarnas län Borlänge Nej, men till färre än hälften. Gotlands län Fr.1 Räknar kommunen med att i början av 2009 (februari-mars) kunna tillhandahålla plats i förskola eller familjedaghem till barn om föräldrarna anmäler behov i nvember 2008? Kommuner som har svarat nej

Uppdrag direkt av kommun el annan

Uppdrag direkt av kommun el annan Ingrid Kennborn AB Genomförda uppdrag 2002 och framåt - augusti 2008 Uppdrag direkt av kommun el annan Fortbildning/ utbildning med Sol och LSS som grund kring Lag om stöd och service till vissa funktionshindrade

Åklagarmyndighetens författningssamling

Åklagarmyndighetens författningssamling Åklagarmyndighetens författningssamling Åklagarmyndighetens föreskrifter om ändring i Åklagarmyndighetens föreskrifter (ÅFS 2005:5) om åklagarkamrarnas lokalisering och verksamhetsområden; ÅFS 2007:2 Utkom

Gästnattsrapport juli Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport juli Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport juli 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, juli 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter Juli 912 461 +4%

Elitserielottning 2006/07

Elitserielottning 2006/07 Elitserielottning 2006/07 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 1 SK Rockaden, Umeå 11 7 12 9 10 3 2 4 8 6 5 2 Sollentuna SK 9 108 54 6 1 3 7 1112 3 SK Rockaden, Sthlm 10 8 9 4 5 1 11 2 6 12 7 4 Wasa SK 8 9 10 3 2 11

Levande objekt i Fastighetsregistrets allmänna del

Levande objekt i Fastighetsregistrets allmänna del Bilaga till Helårsstatistik 2009 Fastighetsregistrets allmänna del, innehåll per den 31 december 2009 1(8) Levande objekt i Fastighetsregistrets allmänna del Antal levande objekt i Fastighetsregistrets

Lönejämförelse från till

Lönejämförelse från till Lönejämförelse från 2010-09-30 till 2016-10-01 Myndighet Tjänstebenämning Datum Median Genomsnittslön 10:e percentil 90:e percentil Lägsta lön Högsta lön TINGSRÄTTER ALLINGSÅS TINGSRÄTT DOMSTOLSSEKRETERARE

Andel funktionsnedsatta som fått hjälpmedel. Ranking

Andel funktionsnedsatta som fått hjälpmedel. Ranking Statistiken är hämtad från Arbetsförmedlingens siffor över hur många hjälpmedel som har skrivits ut under åren 2009-2011 samt hur många med en funktionsnedsättning som har varit inskrivna hos Arbetsförmedlingen

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Förordning om erkännande och verkställighet av vissa utländska avgöranden på privaträttens område; SFS 2014:1517 Utkom från trycket den 19 december 2014 utfärdad den 4 december

Beslut om tillstånd för fristående skolor - ansökningsomgång 2009

Beslut om tillstånd för fristående skolor - ansökningsomgång 2009 Beslut om tillstånd för fristående skolor - 2009 2 (29) Sammanfattning Av totalt 506 ansökningar beviljades 32 procent tillstånd för i sin helhet. 12 procent beviljades tillstånd för vissa delar av medan

Korrigerad beräkning - Regeringens avsedda fördelning av stöd till kommuner och landsting i Prop. 2015/16:47 Extra ändringsbudget för 2015 2015-11-18 Finansdepartementet Korrigerad beräkning - Regeringens avsedda fördelning av stöd till kommuner och landsting i Prop. 2015/16:47 Extra ändringsbudget för 2015 Fördelningen mellan kommunerna

Gästnattsrapport december Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport december Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport december 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, december 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter: december

Nu får invånare chans att tycka till om sin kommun

Nu får invånare chans att tycka till om sin kommun Utkast/Version PRESSMEDDELANDE 1 (5) 2017-08-07 Nu får 153 800 invånare chans att tycka till om sin kommun Nu är det dags för årets omgång av SCB:s medborgarundersökning. I dagarna får 153 800 invånare

Vi täcker närmare 200 kommuner med vår rådgivning. Leta upp din hemkommun i listan och kontakta ditt närmaste NyföretagarCentrum idag!

Vi täcker närmare 200 kommuner med vår rådgivning. Leta upp din hemkommun i listan och kontakta ditt närmaste NyföretagarCentrum idag! Vi täcker närmare 200 kommuner med vår rådgivning. Leta upp din hemkommun i listan och kontakta ditt närmaste NyföretagarCentrum idag! Kommun Telefonnummer E-postadress Ale 0520-48 84 41 vast@nyforetagarcentrum.se

Statistiska centralbyrån Offentlig ekonomi och mikrosimuleringar. April 2012 1( 22)

Statistiska centralbyrån Offentlig ekonomi och mikrosimuleringar. April 2012 1( 22) April 2012 1( 22) 01 0127 Botkyrka 2013 2011 51 x 109 186 67 101 71 22 x 178 272 160 01 0127 Botkyrka 2012 2010 50 x 109 185 70 106 62 23 x 167 253 153 01 0162 Danderyd 2013 2011 17 0 32 39 11 25 9 0 0

Statistik över rutavdraget per län och kommun

Statistik över rutavdraget per län och kommun Statistik över rutavdraget per län och kommun Statistiken visar förändringen i antal personer som gjort avdrag för hushållsnära tjänster, så som hemstädning, trädgårdsarbete och barnpassning mellan första