Samlarföreningen Bältespännarna AUKTION. Söndag den 9 februari 2014, på Postmuseum i samband med Bältespännardagen.

Download "Samlarföreningen Bältespännarna AUKTION. Söndag den 9 februari 2014, 13.00 på Postmuseum i samband med Bältespännardagen."

1 2013:3 BÄLTESPÄNNAREN SIDAN 17 Samlarföreningen Bältespännarna AUKTION Söndag den 9 februari 2014, på Postmuseum i samband med Bältespännardagen. Auktionen är offentlig. Allt material som här säljs kommer från föreningens medlemmar samt några tidigare osålda objekt från sterbhus. Visning av objekten sker såväl den 8 som 9 februari på Postmuseum. Auktionsadress; Bältespännarauktion, Hans Gunnar Eklöf, Radhusvägen 5, LANDSBRO. AUKTIONSVILLKOR Skriftliga bud mottages till och med 3 februari 2014 Telefonbud till och med 3 februari 2014 på tel (Hans Gunnar Eklöf) E-post anbud kan lämnas till ffs@swipnet.se som tillhör Jan Grönwall. På uppnått auktionspris tillkommer 5 kr per objekt med klubbat pris upp till 50 kr. På uppnåt auktionspris över 50 kr tillkommer en provision på 10%. Lämnat bud är bindande och samtidigt har auktionsvillkoren godkänts. För skriftliga budgivare kommer erhållna objekt att sändas efter att förskottsbetalning har kommit till auktionsansvariga. AUKTIONSHÖJNINGAR. Upp till 100 kr en höjning minst på 5 kr. 100 till 500 kr en höjning på minst 50 kr 500 till 1000 kr en höjning på minst 100 kr Kallelse till Samlarföreningen Bältespännarnas Årsmöte Lördag 8 februari 2014 Föreningslokalen Svanen på Telefonvägen 19, Hägersten, kl Anmälan är obligatorisk då vi måste komma och öppna. Mötet avslutas med middag kl till en kostnad av 250:- som inbetalas senast den 1 februari till föreningens plusgiro Glöm inte att ange ditt namn.

2 SIDAN 18 BÄLTESPÄNNAREN 2013:3 BREVMÄRKEN 1 Reklambrevmärken, Huskvarna Värmeackumulerande Kamin nr 150. Helkarta om 10 st tandade märken xx (Tryckta på Jönköpingslitografen). Några små riss i marginalen. Svårt material! 90:- 2 Norrköpings spelkort. 6 märken visande olika kortspel. (2 märken måste blötas då de är sammanfogade med del av arkmarginal) annars postfriska. 25:- 3 Cap Wien / Grillparzer/, postfrisk 50:- 4 Schwarz-gelbes Kreuz, 25 märken (sannolikt!) i en sedan 1918 obruten orginalförpackning. Fynd! 50:- 5 Posthumus Pax-serie, 6 olika, postfriska 40:- 6 Olympiska spelen 1912, 11 olika 100:- 7 Olympiska spelen 1912, arabisk text 150:- 8 Olympiska spel; 3-strip av svenska märket för 1916, Framgång förpliktar, postfriskt + 2 Skilletts samt 1 francostämpel. 50:- 9 Vict.Th.Engvall 1928, röd och guld, postfriskt. Mycket ovanligt. 60: Norrköpingsutställningen 1906 (hand hållande röd fackla) Reklam Motala Werkstads nya Aktiebolag Motala Verkstad. (Se Bältespännaren nr 2 år 2006).Sällsynt! 200:- 11 Norrköpingsutställningen 1906 (hand hållande röd fackla) Som ovan Reklam; Stockholms Superfosfat Fabriks AB, Stockholm, Göteborg, Malmö, Helsingborg & Avesta. Sällsynt! 200:- 12 Norrköpingsutställningen 1906 (Hand hållande gul fackla) Som ovan Reklam; Ossian Humblas Bok-Musik-& Pappershandel Ossian Humbla & Wilhelm Andersson. Sällsynt! 200:- 13 Konstindustriutställningen Stockholm 1909 på brev. 150:- 14 VI Internationella kvinnoröstkongressen i Stockholm 1911 på vykort. 150:- 15 Stockholms Filatelistsällskap, 10-års jubileum 1914, (lila). (x) 75:- 16 Jubileumsutställning i Vänersborg 1920 (xx) 25:- 17 Heimdalsmötet i Borlänge (x) 50:- 18 Lappmarksutställningen Lycksele (x) 25:- 19 Trelleborg-Sassnitz 75 år, 4 hela ark i olika färger (med alla marginaler), i originalfolder. 50:- 20 Småland-Östergötlands vinterspel 1912, helt ark (21 märken,med alla marginaler), postfriska. 60:- 21 Templarorden 1914, helt ark (63 märken, varav ett defekt - därför det låga utropet) 90:- 22 Svenska Mässan 1921, Engelsk text. Helt ark (36 märken) postfriskt 50:- 23 Lantbruksmötet Nyköping 1914, helt ark, med alla marg (10 märken) postfriskt. Svårt!120:- 24 P H Ling 1916, helt ark (10 märken), (med alla marginaler), postfriskt 100:- 25 Minne av 100-årig fred, helt ark (12 märken), (med alla marginaler), postfriskt 120:- 26 SGU, För fred, mot krig, 9-block, postfriskt 60:- 27 Teaterförbundets midnattscabaret Berns 1913, helt ark (8 märken), (med alla marginaler) postfriskt. Märket svårt, och här i helark! Raritet! 250:- 28 NGTO Agitation för nykterhet och upplysning 1907, helt ark (10 märken), (med alla ytterkanter skurna), postfriskt 250:- 29 NTO Solidaritet Soliditet, helt ark (10 märken), med alla marginaler), postfriskt 20:- 30 Riksföreningen för svenskhetens bevarande i utlandet, helt ark (20 märken), (med alla marginaler). Postfriskt 50:- 31 Påve Johannes Paulus II:s besök i Sverige Numrerat häfte om 6 märken. 35:- 32 Kulturhuset Nässjö, helark brevmärken (5 st med marginal runtom). 20:- 33 Helark brevmärken med motiv från Göteborg (12 st i färg) Troligen tidigt 1900-tal. 25:- 34 Ryskt brevmärke 1914, troligen egen olympiad (Motiv romerska krigare) postfriskt 25:- 35 Skånemässan 1948, 2 st otandade ark (25+25), sammanhängande lodrätt, tyvärr några märken vattenskadade upptill och nertill. Sällsynt material! 40: st olika svenska utställningsmärken. Flera äldre. (postfriska). Lågt utrop! 35:- 37 Barnens Dag 2 märken med och utan text Malmö 9-11 juni. (1 st xx) 25:- 38 Danskt märke Vi kæmper for Fred vil du være med?. Nordisk Broderskab Danmark. (Motiv 5 flygande svanar) postfriskt 25: st oblatmärken bl.a 1 st med tyska örnen och hakors. Besiktiga! 50: märken, blandat även utländska stämpelmärken. Besiktiga! 25:- 41 Frimärksutställning i Jönköping 1950, 4 st 8 block i olika färger. (xx) 20:- 42 Insticksalbum (format17x22cm) med diverse jul & välgörenhetsmärken. Besiktiga!25:- 43 Hem åt Hemlösa Barn, äldre helark (12 märken) med marginal runt om. Motiv barnansikte. 25: häften i fyra olika färger. FFS (Fören.Frimärks Samlaren) Med frimärken Jorden Runt utställning 2-3 nov Kungshallen Stockholm. 90:-

3 2013:3 BÄLTESPÄNNAREN SIDAN tidigare poster med Bältespännarnas egna märken, lösa märken samt på kort och brev. Egna stp samt postala minnespoststämplar. Lågt utrop! 100:- 46 Utställningsbrevmärke Fritid Frimärkstid 11/3-15/ häfte med 10 st otandade blå-vita märken. Motiv Stockholms Stadshus. (Tidigare utrop 40:-) 30:- 47 Häfte med 10 st Röda Korsets Brevmärken (pris 50 öre) Vit text på röd botten, Att Lindra nöd och sjukdom att hjälpa barn och gamla, Häftet utställningsmonterat. 25: st helark Svenska Flaggan (vikta, i övrigt postfriska) 1978,1981,1983, 1984,1986, 1987, Tidigare utrop; 225:- 150:- 49 Fritid Frimärkstid 11/3-15/3 1949, 4 st häften i olika färger. (Utställningsmonterade) 40:- 50 Sv. Röda Korset, 3 st häften om vardera 10 märken utgivna Ena häftet dubbelperforering höger marginal. 2 olika tryck av Häftesomslaget.Motiv blommor. Konstnär: G. Westenberg. (J.Olséns Lito Stockholm). 75: helkartor svenska julmärken, samt en del lösa. BUD 52 Julmärken Sverige; helt ark 1930 (vänster marginal saknas) + arkdelar 1927 (50 märken) och diverse nyare i arkdelar 40:- 53 Valkyrian, två hela ark - ett av vardera typen. (tandningen håller ihop men nätt och jämnt) märken, postfriska. 400:- 54 Valkyrian helt häfte om 50 märken 1:a upplaga. Märke Facit nr 10, H1 Kat v. 1200:- Häftet i prima kvalité, Mycket ovanlig. 300:- 55 Kirkens korshaer, 21 (!) hela ark mellan 1921 och 1967 (inklusive 1962) postfriska 300:- 56 Bältespännarnas egna första ordinarie brevmärken. 3 stycken kartor om vardera 12 märken, alla med genomstick o på turkost, rött resp orange papper. Utgivna omkring Mycket liten upplaga på dessa märken på färgat papper. 75:- 57 Bältespännariana. Föreningens ordinarie brevmärken 10 st i block med streckperforering, bl.a Båtpost, järnvägspost osv med påtryck Vadstena Påtrycket gjordes till föreningens årsmöte det året. Mycket liten upplaga 35: st otandade reklammärken, Skandinavisk Eternit, Kanthal, AB Wahlen & Block sistnämnda liten reva (xo) + ett äldre litet tandat märke Skandinavisk Express (Kartmotiv) 25:- 59 Slania-block (8 brevmärken färg blå och vit) Boxarna Ingemar Johansson & Floyd Pattersson 4 av varje. Blocket har fina marginaler runt om. Superfint skick. Postfriskt! Lågt utrop! 150:- 60 Slania-block samma som ovan fast i brunt och vitt. 150:- Bazarpost 61 Postbefordrat vykort från Röda Korsets Bazar i Venersborg :- 62 Bazarpostmärke 2 öre Godt. Trädg på vykort 300:- 63 Bazarpostmärke 2 öre Godt. Trädg på vykort 300:- 64 2:dra Kåren Tomtebogatan 5. Vykort sänt inom bazaren. 100:- Privat Lokalpost 65 Borås. Sven Erikson 15 öre grön helark om 10 märken marginal upptill (xx) 250:- 66 Södertälje. Bruksbrev 8 öre röd på vitt papper, perf. (Kuvertfliken saknas) 100:- 67 Lokalpost på visirblad 30-tal märken. blandat. Besiktiga! 50:- 68 Karlstad lokalpost FDC nr märken av varje 4 och 15 öre med olika perf ett vinkeltandat av vardera valören. 8 öres i 4 sid perforering i par. Unikt? Värde i Facit minst 925:- 550:- 69 Halmstad Lokapost nr 1 & 2 Europa & Tjuren 2 operforerade horisontella par. Exemplar i fin kvalité. Facit 1000:-. (xx) 500:- 70 Göteborgs Stadspost F1-2, liten post om 14 st ostämplade märken 20:-

4 SIDAN 20 BÄLTESPÄNNAREN 2013:3 71 Helt ark Privata lokalposten Ferm 3 öre (28 märken) u.g., några av märkena missfärgade. 20:- 72 Södertälje F-1,2,3,4 åtta st ost, 1 st av vardera 3 och 4, stämplade. Besiktiga! 40:- 73 Ark med 24 blå etiketter svart text Sändes med kommunens budtjänst (Göteborgs vapen) 25:- 74 Helkarta 16 märken Lokalposten NYE 1983, med tidningsinformation. Dom flesta kartorna delades på, endast ett litet fåtal hela kartor kända. 50:- 75 Norge Bypost 2 st 2 öre + 2 st 8 öre motiv renar. Ostp 20:- 76 Helsingfors Stadspost 10 märken verkar bra, Besiktiga! 150:- 77 Tysk privatpost 10 ostp märken uppklistrade på gammalt albumblad + 2 lösa. Värde? 50:- 78 Jönköping lokalpost 2 st 8 block orginalutgåvorna från mars och maj 1945 med rent respektive orent tryck.+ 1 st nytryck utgivet till Småfil 1987 av Jönköpings Filatelistförenings ungdomsavd. Bud Postalt; etiketter, blanketter, m.m. 79 Etiketter för obeställbara försändelser 5 st, text på Franska & Svenska svart skrivstil blå ram. Rufftandn. Vägrad, Afliden, Okänd, Adressen ofullständig, Afrest 150:- 80 Samma som ovan med text på Danska & Franska Død, Afreist, Ikke afhentet, Ubekjendt, Forbud. Otandade svart text blå ram. 100: st mindre äldre tyska etiketter gulaktigt papper svart text, bl.a 2 st med text Retourbrief Kgl. Oberamt Nürnberg. Intressant post Besiktiga! 80:- 82 Rött 5 öres avtryck från frankeringsmaskin Stockholm 25 VI 35, med tillägg överst i rött, Försändelsen avsänd den :- 83 Helark om 50 st Värdeetiketter Stockholm 21, Nr (karta 7) 50:- 84 Helark om 50 st Värdeetiketter Stockholm 21, Nr (karta 8) 50:- 85 Värdeetiketter 29 olika röd text för asspaket. Facit postal, 67 a 1-3. Besiktiga! 100: st etiketter, (postfriska) Lokal Paket, Ömtåligt Inehåll, Skrymande, Ilpaket. 25:- 87 Karta om 30 märken Postsparbanken sparbilder serie postverkets Tryckeri (perf skick!) 75:- 88 Blankett Postens Expressavdelning (fraktsedel) specialtryckt använd vid Stockholm 1. Frankerad med 60 öre Tre kronor & 10 öre lila profil höger och stämplade med speciell poststämpel (lite svag) ANK EXPR Ett mycket intressant objekt från denna inte så kända postala verksamhet. Sällsynt! 100: olika bruksförsändelser med porto betalt märken posten gav ut 2005, motiv blomma resp fyr. Båda snyggt stämplade Karlsborg , resp Nybrogatan postcenter Sällsynta märken som är ännu mer sällsynta på försändelser. 100:- 90 Postens julpostogram 1978,1979 & 1980 oanvända. Motiv utförda av bl.a Ivar Arosenius 50:- 91 Rek-etiketter Sverige: 250 olika olika olika + 4 poströster (många av typ 6 och 7 från små postanstalter) 50:- 92 Diverse etiketter Sverige; 20 olika, postfriska, flera ovanliga. 50:- 93 Postblanketter Sverige 73 st (457 olika) obegagnade + ett 60-tal inlämningskvitton för rek. 50: st PS-blanketter 15:- 95 Aerogram, obegagnat, Ljungdahls, (Tidigt) 30:- 96 Postala småtryck, 30 st ( Nya frimärken, posttaxor, rabattkuponger m.m.) 30:- 97 Värdeetiketter för asspaket Facit postal 67a3, 4 st med handskrivet nr samt 1 st utan nr. 50:- 98 Över 100 klipp med ass-förslutningsremsor, mest Postverket men också flera privata. 20:- 99 Två frankostämplar för demonstrationsändamål, en med texten Provtryck, får ej postas 25:- 100 Svarslösen, 45 kuvert och kort, såväl märken som helsaker, mest Det Bästa men också många andra. 40:- Järnväg och Buss Fraktmärken, Fraktsedlar, biljetter m.m st olika valörer (blå vita) ÖJ samtrafik stp + 1 st valör 1.20 på klipp stp Borgholm : st olika valörer (Blå vita) HNJ samtrafik stp varav 1 st på klipp + 1 st Brun HNJ paketm. Stp 100: st UVHJ samtrafikj, varav 3 st på klipp stp Vänersborg, Vara, Uddevalla. 100: st stp blåvita Varberg.Borås-Herrljunga järnväg (VBHJ) samtrafik, varav 6 st på klipp med snygga stämplar Fritsla, Skene, Fristad, Rydboholm, Horred, Ljung. Samtliga stp :-

5 2013:3 BÄLTESPÄNNAREN SIDAN st Dalslands Järnvägar (D.J.) 60 öre svart gulaktigt papper + 10 öre röd + 2 st 50 öre ljusbrun nr (4). Märkena Stämplade : st Bergslagarnas Järnvägar G.D.G (Göteborg-Dalarne-Gävle) varav 4 på klipp stp Årjäng, Deje, Grums,Sunne Egen trafik + 2 st N.B.J blåvita samtrafik + 1 st N.K.I.J 60 öre Egen Trafik (Nordmark-Klarälvens Järnvägar) + 1 st 70 öre blåvit SJ samtrafik. 100: st Tidaholms järnväg 50 öre grön 2 kg, 1 st HLJ samtrafik blåvit 0.70 på klipp (Lidköping-Håkantorps järnväg), 1 st TGOJ samtrafik blåvit 0.90 på klipp (Grängesberg-Oxelösunds järnvägar), 3 st SJ samtrafik, klipp. 100: st SJ egen trafik Gula på 4 klipp stpl Vilhelmina (0.10, 0.40, 1.00) Sollefteå (1,00, 0,70) Kramfors (0,90), Lycksele (2.00, 1.20) 100: st blåvita SJ samtrafik (0,70, 0,80, 2,00(2ex), 1.20, 1.50, 70 och 80 öre i vågrätta par. 100: st C.T.J.(Simrishamn-Tomelilla Järnväg) 25 öre (x) del av fastsättare. Del av svag rak-stp.. 50: st 5 strip SJ blåvita samtrafik första emissionen 1933 kpl. Postfriska. Bra post! 250: st stp Järnvägsfraktmärken Danske Statsbaner 10 öre brun, 60 öre grön, 90 öre grön 20: st fraktsedlar Blandad kvalité 40:- 114 Fraktmärke 50 öre grön 3 kg Nässjö- Oskarshamns Järnväg, otandat nertill, stp sept :- 115 Fraktmärke 60 öre röd 5 kg Nässjö-Oskarshamns Järnväg 4 sid tandn. stp aug :- 116 Fraktmärke 50 grön 3 kg, 60 öre röd 5 kg, 70 öre blå 10 kg Nässjö-Oskarshamns Järnväg alla 4 sid tandn, stp :- 117 Järnväg: Excursions en Suéde - litet häfte som inehåller/har innehållit biljette, tidtabell, karta m.m., utfärdat av SJ Något för järnvägssamlaren, verkar intressant. Besiktiga! 100: stycken Fraktsedlar järnväg V.G.J. (Västergötland-Göteborgs Järnvägar) med märken 1 st 40+10, 1 st 50, 1 st 70 öre alla 3 till Varnhem. Märkena stp Lidköping, Axvall, Skara 30: st Bussfraktsedlar med fraktmärken Söne Trafik, (1 st 1.25kr kr + exp. -avg 50 öre) + (1 st 2x1 kr + exp.-avg 50 öre. (Båda kvittona på exp.avgiften Lidköpings Busstation) Godsbeskrivning Rördelar. Lidköping 1966 & : st Bussfraktsedlar från Lidköpings Busstation SJ Biltrafik en med 1kr+0.25kr exp.avg samt 1 st med 2 kr + 0,50 exp.avg. (1 kr, utg öre. Uppl.61 & 2 kr Ser.22) 25: st Bussfraktsedlar AB Linjebuss 2x1.50kr + Exp-.avg 50 öre, Exp-avg 50 öre, :- 122 Bussfraktsedel Roséns Omnibusstrafik Kållandsö. Fraktmärken: 2x 1 kr + 50 öre Exp. avg. (Godsbeskrivning Krattor. Mottagare Otterstads kyrkokassa. År 1966.) 25:- 123 Samma som ovan fast fraktmärke 2x1 kr exp.avg 50 öre. (Gods; Plåtar till Utsikten ) 25:- 124 Bussfraktsedel försedd med 2 märken fraktkvitto LGV 1 kr (Bult till Gillstad 1967) 25:- 125 Bussfraktsedel Götene Omnibusstrafik med kvittomärke Exp.avg 50 öre. (År 1965) 25:- 126 Bussfraktsedel Götene Omnibusstrafik med kvittomärke 2 kr. (år 1967) 25:- 127 Fraktmärke Hornstull-Midsommarkransen 10 öre (röd text gulaktigt papper) (veck) Svårt! 50:- 128 Mjölkbiljett Hönshylte-Kvarnamåla Järnväg 5 öre sällan utbjudet material! 100:- 129 Mjölkbiljett Hönshylte-Kvarnamåla Järnväg 10 öre sällan utbjudet material! 100: st Fraktsedlar VJ (Vetlanda Järnvägar) åren alla med paketmärken Egen Trafik (16 märken, 5 olika valörer) ena fraktsedeln med femstrip 0,10 kr röd. 50:- 131 Underbart vykort visande Gnesta Järnvägsstation med ånglok, passagerare och personal.. (några småveck på grund av att frimärket tagits bort, hel adressida) 50:- 132 Klassiskt vykort med Lucka o lång remsa med vyer från Katrineholm ca: 1910 På Luckan motiv Järnvegstationen Katrineholm (Obs stavningen!). Kortet i bra skick stp först :- Stämpelmärken, Tullstämplar, m.m. 133 Tullpostsedelmärke i 8 block (Helsingsborgs-Tull-Stämpel) obegagnad, varit vikt. 1500:- 134 Göteborgs Tullstämpel Packhus-inspectionen 1857, lite sliten. 300:-

6 SIDAN 22 BÄLTESPÄNNAREN 2013:3 135 Dubbla Beläggningstämplar 1847: Facit nr 7,12,19,20+23 (alla A). Sliten kvalitet.(kv: >600:-) 50:- 136 Dubbla Beläggningstämplar1858: Facit nr , , 40+49, 48, 52 (alla A). Sliten kvalitet. (Kv: >1000:-). 50:- 137 Enkla Beläggningstämplar 1845 och 1858: 37, 40, 41, 68, 71, 74, 84, Mycket slitna, nedklippta etc. (kv: ca 400:-) Besiktiga! 30:- 138 Överlåtelsestämpel 500 kr No 1 obegagnat Postfriskt. Obs! R i Facit 400:- 139 Stämpelmärke (dubbel 1+2) rött övertryck 5 på 50 öre grön. Facit 127. Postfriskt. (Kv: 180:-) 50:- 140 Stadslösenmärke Eksjö postfriskt 4 block 3 kr vinröd med marginaler (Facit nr 3,Kv: 800:-) 400:- 141 Stadslösenmärke Eksjö postfriskt 4 block 8.50 röd med marginaler (Facit nr 5, Kv: 1000:-) 400:- 142 Stadslösenmärke Göteborg 3 hela postfriska ark om 50 märken vardera, 50 öre, 1 kr rödorange, & 2 kr rödorange (Facit 4, 7 och 9) facit nr 9, Sällan utbjudet material. Högt katalogvärde. 200:- 143 Stadslösenmärke Göteborg 3 hela postfriska ark om 50 märken vardera, 4kr rödorange facit nr 12, 4 kr rödorange, facit nr 14, 5 kr gul samt 6 kr brun facit nr 16. Högt katalogvärde. 250:- 144 Stadslösenmärke Göteborg 2 hela ark om 50 märken 7 kr rödbrun samt 10 kr violett F.nr 18 & 21. Högt katalogvärde; 6250:- (Bara nominalvärde 750:-) Lågt utrop! 300:- 145 Stadslösenmärke Vetlanda helark (8 märken) med marginaler 5 kr blå på grönt papper. Facit nr 6, (nålstick i vänster marginal efter att blocket varit infästat i häfte) Kat.värde: 3200:- 500: olika svenska stämpelmärken, en del ovanliga ingår. 70:- 147 Tjock bunt med 51 stämpelbelagda handlingar och stämpelpapper bl.a. 3 Inteckningsprotokoll 1 kr. ca 190 märken. Besiktiga! 450:- 148 Danmark 184 beg stämpelmärken (flera skillingar) samt 8 postfriska 60: st utländska stämpelmärken bl.a. japanska Fyndchans! 50:- 150 Punschstämpelmärke 20 öre orange facit nr 13. Märket något fläckigt troligen av Punsch, beroende på att märket suttit över korken på flaskan. Hyfsat exemplar av svårt märke! 125:- 151 Punschstämpelmärke 60 öre brun, Facit nr 16. God kvalité sällsynt märke. 80:- 152 Banderoller för cigarretter, 23 olika, bl.a tre gröna Sverige 30:- 153 Postens intyg på kopia av avsänd skrivelse, frankerat med öres frimärken 1923 (Ett gränsområde mellan stämpelväsende och postväsende). 60:- 154 Postens blankett Intyg angående avlämnande av frimärkta.brevförsändelser, fyra blanketter frankerade med 10 öre vardera, ; även detta ett mellanting mellan frankering och stämpelbeläggning. 150:- 155 Facsimile av Aftonbladets första nummer, 6 dec 1830 med röd tidningsstämpel. 50:- Postskolan, Övningsmärken, provtrycksmärken m.m. 156 Postskolan häften. Omslag utan inklistrade frimärksblad. 15 olika häften från 1980-talet. 100: st 5 strip postskolans övningsmärken 10 öre + 15 öre (blåa valörsiffror) 50: st 5 strip 55 öre (blåa valörsiffror) mittenmärket med baksidenummer. 50: st 5 strip 65 öre (Gröna valörsiffror) 50: st 5 strip 80 öre (blåa valörsiffror) blank gummering 50: st 5 strip, 1 kr + 2 kr (blåa valörsiffror) 50: st 5 strip, 3 kr + 9 kr (blåa valörsiffror) båda stripen med ett baksidenummer. 50:- 163 Postskolan Övningskuvert PS med 4-kantig avsändarstämpel Postkontoret Åstad i ram samt speciell Rek-etikett Åstad 1, övning med nr Kuvertet oadresserat. Ovanlig övningsförsändelse! 75:- 164 Postskolan övningsförsändelse med adress gjord med adressövningsmaskin Till Ida Kristensson på Mästersamuelsgatan i Sthlm. Kuvertet frankerat med 15 öre & 2-strip av 30 öre blå postskolans övningsmärken, stämplade med maskinstämpel Åstad och 6 vågor i stämpel.

7 2013:3 BÄLTESPÄNNAREN SIDAN 23 Brevidstämpel i gummi Övningsförsändelse. En pärla för posthistoriesamlaren! Mycket ovanlig äkta bruksförsändelse. 150:- 165 Övningshäfte med omslag Julförberedelser 1977, innehållet utan tryck. 40:- 166 Sven Ewerts provhäfte. Grönt omslag med text provhäfte i svart.lila märken 3-sid perf. (10 par+marginal). Alla märkena kraftigt felskurna i sidled. Mycket sällsynt 500: st 3 strip Sven Ewerts märken blå färg, ena mittenmärket med blå färg i marginalen. 30:- 168 Sven Ewerts provmärke i grönt par på kuvert specialstämplat Sthlm Postmuseum Järnvägsmännens Frimärksutställning kort med grönt märke med röd stp SFB 40:- 169 Prov på reketiketter? 3-strip Dataprint numrerade etiketter. 40:- 170 Sven Ewerts 13 märken 3 olika färger och tandningsvariationer. Besiktiga! 50:- 171 Franska övningsmärken 31 st olika. Fyrsidigt tandade flera olika storlek. Besiktiga! 100:- Diverse Smågodis, samlingar & varia 172 Svenskt frimärkshäfte (makulatur från tryckning) Europa 95 häfte med blank inlaga (=bara det perforerade frimärksblocket men inget tryck), dessutom är inlagan felskuren! 100:- 173 Brevmärke nytryck av fraktmärke för utställningen Pro Phil 1979 Göteborg Särö Järnväg. Stort pampigt märke Provtryck i svart färg! Endast ett fåtal gjorda (ca: 5 ex) 50:- 174 Götene FF fyller 1 år/ frimärket fyller 100 år Häfte med 10 märken 2 öre gul lilla riksvapnet övertryckta. Detta häftet är inte så vanligt! 30:- 175 Reklambrevmärken 3 st äldre från Armaturfabriken Carl Holmberg Lund. (3 motiv, Fabriken, Högtryck och Injektor) Märkena tryckta på Wezta Göteborg. 30:- 176 Finska Ångbåtpostmärken, 4 st 10 penni (Skärgårds Trafik Aktiebolaget.) Olika färger. 1 st ostämplat med fastsättarspår övriga 3 märken kryss-stp. 100:- 177 Drammen Bypost, 3 st provtryck Bypost. 3 st treöres guldfärgade på tunt blåaktigt ppr, 3 st 5 öre svart på grönaktigt ppr, 3 st 10 öre svart på gulaktigt papper. 150:- 178 Blankett för skatteanvisning 1967 stämplad Ödeshög 1966, samt på baksidan frimärken med 4-kantstämpel Ödeshög Lbb 3 bläckskrivet datum och signatur. Sällsynt! 50:- 179 Lokalpost 18 st tidigare osålda objekt. Besiktiga! Lågt utrop. 200:- 180 Fem kuponger från första världskriget gällande bl.a ett kg.salt sill och ett par halvsulor 20:- 181 Biljett; Seriekort till Nordiska Spelen 1909; väl använt. Något för samlaren av idrott! 30: st visirblad med brevmärken Svenska Flaggan och Höstsol. Ca 110 märken 40:- 183 Olympiad. Stockholmsmärket 1912 med tysk text otandat. Mycket svårt! 150:- 184 Tändsticksetiketter. Solstickan Olympiaasken 2 stycken moderna kartong omslag samt ett brev från föreningsbanken med maskinstämpel med de olympiska ringarna och texten Vi ställer upp för Sverige (Falköping ) 20:- 185 Numrerat Brev Barnens Dag Jubileumsflygpost 1937 Stämplat Barnens Ö Barnens Dag flygpostmärket övertryckt med Silverjubileet : st nålmärken i papp Barnens Dag Norrköping maj 1922 samt Barnen och de gamlas dag i Helsingborg 1919, sistnämnda samma bild som brevmärket men rund i stället för rektangulär. 50:- 187 Fickalmanacksblad i form av en postsparbanksbok, utgiven av Postsparbanken som önskar Ett gott nytt sparår :- 188 Postmuseum Sthl gamla vykort sv vita 6 olika 1950-tal (?) & 2 i färg med vågig kant.1960-tal. 50:- 189 Souvenir card Malmex 81 (nr 0752). Specialtryckt blad med motiv av Trolle Ljungby Slott. Kortet försett med Kronblomsfrimärket (1.50) sedan stämplat med utställningens stämpel. 20:- 190 Sealand FDC sänt från ön (Oljeplattformen) med serien Segelfartyg 5 märken + miniark. Brevet sänt till Tyskland och försett med speciell rek-stämpel från Sealand med handskrivet nr. Sealand poststämpel 2.8.juli Dekorativt! 60:-

8 BÄLTESPÄNNAREN 2013: olika, totalt 13 stycken kartongark visande Årets Julmärken Kartongbladen fanns uppsatta på postkontoren som reklam (Samma tryck som de utgivna julmärkena, men operforerade och på kartong) Ett ark lite skadat, övriga i god kvalité. 120: visirblad med blandade märken bl a brevmärken Nixon Watergateskandalen,Fyndchans!. 50: visirblad tändsticksetiketter + 1 blad läsketiketter+ 1 karta postens bokmärken. Besiktiga! 50: st små rabattsparmärken 5 öre Kaffehuset Skandia AB. Avsedda klistras in i rabattbok. 20:- 195 Bruksbrev med frimärket Skogens skafferi (märket med blåbärskorg) stämplat med 4-kantig gummistämpel med text Utd. omr Djurgården/Gärdet 7 jan 2005 Bryggan. 30: st lokala stämpelmärken 20 kr Varberg, 2 kr Stockholms Stad samt 10 kr Göteborg, sistnämnda på klipp med poststämpel Göteborgs Posterminal : märken Lokalpost Malmö. Besiktiga 20:- 198 Minnesalbum Svenska Statens ransoneringskort sidor med färgavbildningar av ransoneringskort för olika varor bl.a Sirap och påbrödskort för flottningsarbetare, några lösa restaurangkort för köttvaror 1940-talet följer även med. Historisk dokumentation! 75:- 199 Finska Statens Premieobligationslån. 11 stycken a 200 finska mark år medföljande brev från Stockholms Enskilda Bank :- 200 Chokladkort Felix Potin i olika utförande 27 st 100:- 201 Kort med frimärken; Gratis-Beigabe olika nr, 11 st samt rysk d:o 1 st samt från Godfrey Phillips Ltd 7 st. 25:- 202 Pärm med Players och Churchman cigarettmärken + samlarbilder målningar på kända historiska personer, sammanlagt ca 400 samlarbilder. 300:- 203 Litteratur. Svenska Röda-kors-veckans tidning (Ej helt fräsch.) Flera svenska författare har medverkat. Röda-kors-veckans brevmärke kallas där för Röda-kors-kupongen 20:- 204 Tänd och Rekl, Ahlin-Hässlers klassiska handledning till samlande av brevmärken och tändsticksetiketter, 1942 Eftersökt! 50:- 205 Hylten-Cavallius: Samlare i Sverige häftad. (Gott skick) Listar bl.a fem samlare av charta sigillata och sex rek-etikettsamlare.) 100:- 206 Tidiga nummer av Bältespännaren, nr samt (dubbelnummer) & del (Välbevarade) 50:-

BÄLTESPÄNNARAUKTION Lördag 14 mars 2015 kl 15.00 VÄRNAMO

BÄLTESPÄNNARAUKTION Lördag 14 mars 2015 kl 15.00 VÄRNAMO 18 BÄLTESPÄNNARAUKTION Lördag 14 mars 2015 kl 15.00 VÄRNAMO I samband med Värnamo Filatelistförenings frimärksutställning i Värnamo 13-15 mars 2015, håller Samlarföreningen Bältespännarna en specialauktion

SAMMANSTÄLLNING ÖVER MARGINALTECKEN I HANDGJORDA FRIMÄRKSHÄFTEN av Per Lundberg

SAMMANSTÄLLNING ÖVER MARGINALTECKEN I HANDGJORDA FRIMÄRKSHÄFTEN av Per Lundberg SAMMANSTÄLLNING ÖVER MARGINALTECKEN I HANDGJORDA FRIMÄRKSHÄFTEN av Per Lundberg Uppgifterna är hämtade ur ett stort antal auktionskataloger från c:a 1975 till och med de allra senast utgivna. Eftersom

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Halländska Skilling Banco

Halländska Skilling Banco Halländska Skilling Banco Halländska stämplar på Skilling Banco Det finns 14 kända stämplar från Halland på skilling banco-frimärken. Alla finns med i denna skrift. Denna artikel är en uppdaterad version

Fältposten. SMPS - Sveriges Militärpostsällskap. SMPS - Sveriges Militärpostsällskap. Söndagen den 3 februari 2013. Fotograf okänd.

Fältposten. SMPS - Sveriges Militärpostsällskap. SMPS - Sveriges Militärpostsällskap. Söndagen den 3 februari 2013. Fotograf okänd. SMPS - Sveriges Militärpostsällskap SMPS - Sveriges Militärpostsällskap Fotograf okänd. Nummer 47 1(7) 1(7) Fältposten Fältposten är ett elektroniskt nyhetsbrev som ges ut av Sveriges Militärpostsällskap

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

INFORMATION FRÅN KTH-POST

INFORMATION FRÅN KTH-POST 20120305 INFORMATION FRÅN KTH-POST Fr.o.m. 2012-01-01 har KTH övergått till streckkodskuvert Kuvert med streckkod beställs från Svanströms Det innebär att alla utgående brev ska vara försedda med skolans/avdelningens

Bältespännarauktion 2019

Bältespännarauktion 2019 Bältespännarauktion 2019 Nr Brevmärken Sverige och Utlandet Utrop 1 NGTO Agiation för nykterhet och upplysning 1907. Helt ark om 10 märken med alla ytterkanter skurna. xx 90:- 2 Samma som ovan 90:- Stockholms

Alla utrop är i svenska kronor.

UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET

UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET Sveriges Filatelist Förbund Sveriges Frimärksungdom UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET C1: TRADITIONELL FILATELI Specialreglemente (SREV) 1. Bedömda utställningar I överensstämmelse med artikel 1.4 i FIP:s allmänna

SAMOA KARTA FRÅN 1918

På sikt kommer diabildsserierna att skannas. Några är klara.

posthornsmärken. Ett brev till Frankrike som var frankerat med ett singelmärke av 1 skilling

posthornsmärken. Ett brev till Frankrike som var frankerat med ett singelmärke av 1 skilling U ER KLUBBAN Ett sällsynt norskt brev till Argentina som kostade motsvarande 21 900 kronor hos Engers Frimerker i Oslo. Frimärksbranschen är i dessa oroliga finans - tider tydligen privilegierad jämfört

Portoguide Priser och tjänster för brev och paket Gäller fr o m 2 april 2012 2012-2

Portoguide Priser och tjänster för brev och paket Gäller fr o m 2 april 2012 2012-2 Portoguide Priser och tjänster för brev och paket Gäller fr o m 2 april 2012 2012-2 Här är en liten hjälpreda för dig som skickar och får brev och paket. Du behöver inte sträckläsa Portoguiden nu, men

60 Stockholm-Göteborg

60 Stockholm-Göteborg 60 Stockholm-Göteborg Alla tåg Stockholm-Katrineholm-Hallsberg tab 61, Hallsberg-Laxå tab 64, Skövde-Göteborg tab 62, Alingsås-Göteborg tab 131, Övriga tåg Flen-Katrineholm tab 56/61 29 jun-13 dec 2014

PORTOGUIDE. En del av din dag. Priser och tjänster för dig som gillar brev och paket. PORTOGUIDE Priser och tjänster för dig som gillar brev och paket. En del av din dag. Alla priser anges i SEK inkl 25% moms. Gäller fr o m 1 januari 2010. POGN Här kommer en liten hjälpreda för dig som

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

INNEHÅLLSFÖRTECKNING prislista 2012 INNEHÅLLSFÖRTECKNING A4-papper (budget)... 1 A4-papper (digital)... 2 A4-papper (offset)... 3 Affischer... 4 Almanackor... 5 Banderoller... 6 Block (budget)... 7-9 Block (digital)... 10-12

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Söta änglar med guldlockar

Söta änglar med guldlockar SK-0025 Söta änglar med guldlockar Den här gången innehåller ditt paket material till att göra fint julpynt. Du får två söta trädockor som du målar och dekorerar med vingar, guldlockar, glitterlim mm.

En presentation av häftet med frimärksmotiv från Folkets Park Utgivet

En presentation av häftet med frimärksmotiv från Folkets Park Utgivet En presentation av häftet med frimärksmotiv från Folkets Park Utgivet 2012-01-12 lite historia Bergsrådet Detlof Heijkensköld d.ä. ägare till Hällefors bruk anlade den första privata folkparken, Krokbornsparken,

60 Stockholm-Göteborg

60 Stockholm-Göteborg 60 Stockholm-Göteborg Alla tåg Stockholm-Katrineholm-Hallsberg tab 61, Hallsberg-Laxå tab 64, Töreboda-Göteborg tab 62, Alingsås-Göteborg tab 131, Övriga tåg Flen-Katrineholm tab 56/61 12 dec 2010-18 jun

Portoguide. Priser och tjänster för brev och paket Gäller fr o m 1 januari 2012

Portoguide. Priser och tjänster för brev och paket Gäller fr o m 1 januari 2012 Portoguide Priser och tjänster för brev och paket Gäller fr o m 1 januari 2012 Här är en liten hjälpreda för dig som skickar och får brev och paket. Du behöver inte sträckläsa Portoguiden nu, men spara

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Tjänster och priser för privatpersoner. Portoguide. Gäller fr o m 1 juli 2008.

Tjänster och priser för privatpersoner. Portoguide. Gäller fr o m 1 juli 2008. Tjänster och priser för privatpersoner Portoguide Gäller fr o m 1 juli 2008. Postombud Där den här skylten finns kan du skicka och ta emot brev, Rek och paket. Du kan också köpa frimärken och förfrankerade

Stockholmsutställningen 1897, egentligen tänds ckse ke (Ahren enligt Tejder) men noterad som brevmärke i Gardiner. Sällsynt märke!

Stockholmsutställningen 1897, egentligen tänds ckse ke (Ahren enligt Tejder) men noterad som brevmärke i Gardiner. Sällsynt märke! Nr Brevmärken Sverige och utlandet. Utrop 1 Myrorna nr 1-9 och 11. 35:- 2 Samlarförbundet Skandia 1946. Pos riskt. 3 Högerns Ungdomsförbund. (år ca: 1948) 15:- 4 Första Frimärkets Dag 1944. 4 ark i olika

Portoguide. Priser och tjänster för brev och paket Gäller från 1 april 2014

Portoguide. Priser och tjänster för brev och paket Gäller från 1 april 2014 Portoguide Priser och tjänster för brev och paket Gäller från 1 april 2014 Utförlig information om Postens allmänna villkor (PAV), tjänstevillkor, tjänstebeskrivningar och hur du gör en reklamation hittar

60 Stockholm-Göteborg

60 Stockholm-Göteborg 60 Stockholm-Göteborg Alla tåg Stockholm-Katrineholm-Hallsberg tab 61, Hallsberg-Laxå tab 64, Skövde-Göteborg tab 62, Alingsås-Göteborg tab 131, Övriga tåg Flen-Katrineholm tab 56/61 26 aug-14 dec 2013

UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET

UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET Sveriges Filatelist Förbund Sveriges Frimärksungdom UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET C3: HELSAKER Specialreglemente (SREV) 1. Bedömda utställningar I överensstämmelse med artikel 1.4 i FIP:s allmänna reglemente för

UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET

UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET Sveriges Filatelist-Förbund Sveriges Frimärksungdom UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET D2: VYKORT Specialreglemente (gemensamt för de nordiska länderna) Inledning Detta specialreglemente tillämpas vid bedömning av

Östtyskland 7/10 1949 3/10 1990. Björn Rosvall 2012 01 25

Östtyskland 7/10 1949 3/10 1990. Björn Rosvall 2012 01 25 Östtyskland 7/10 1949 3/10 1990 Björn Rosvall 2012 01 25 Varför? Bildmärken Sperrwert Första märket 9/10 1949 Deutsche Post beteckning under 1949 Från 1950 står det Deutsche Demokratische Republik Mitten

Vad är scoutfilateli?

Vad är scoutfilateli? Vad är scoutfilateli? Översättning av Was ist Pfadfinderphilatelie? på den tyska hemsidan www.arge-pfadfinder.org/was_ist.htm Det finns många sätt att bygga upp en frimärkssamling. Vanligast är att samla

Posten i Stångby. Brevkort, poststämplat Stångby 8/7 1908. Sven-Erik Strand

Posten i Stångby. Brevkort, poststämplat Stångby 8/7 1908. Sven-Erik Strand Posten i Stångby Sven-Erik Strand För den som flyttade till Stångby 1970, innebar den första kontakten med posten en trivselfaktor. Först handslaget genom luckan med ett vänligt Välkommen till Stångby

Portoguide. Priser och tjänster för brev och paket Gäller från 1 april 2015

Portoguide. Priser och tjänster för brev och paket Gäller från 1 april 2015 Portoguide Priser och tjänster för brev och paket Gäller från 1 april 2015 Hej! Här är en liten hjälpreda för dig som skickar och hämtar brev och paket. Mer information finns på posten.se och hos kundservice.

Skeppspost i Åbo Skärgård fram till 1960-talet

Skeppspost i Åbo Skärgård fram till 1960-talet Skeppspost i Åbo Skärgård fram till 1960-talet karta 1 Innehåll Milstolpar i ångbåtstrafiken Post med ångbåtar, fråmst Åbo södra skärgård Skeppspoststämplar Båtfigurstämplar Figurstämplar Namnstämplar

INLÄMNING pågår just NU till nästa AUKTION

INLÄMNING pågår just NU till nästa AUKTION Söndagen den 20 maj, kl. 09:30 Övriga nordiska länder / Other Nordic countries Danmark förfilateli / Denmark Prephilately 2292K Tjänste, sänt till Heide utan frimärke, sidostämplat med den sällsynta ramstämpeln

UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET

UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET Sveriges Filatelist-Förbund Sveriges Frimärksungdom UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET C3: HELSAKER Specialreglemente (SREV) 1. Bedömda utställningar I överensstämmelse med artikel 1.4 i FIP:s allmänna reglemente för

Förord. Vi använder oss av systemet med normalstämplar (nst.) samt littera och placeringar av TUR, vilket finns i Handbok

Förord. Vi använder oss av systemet med normalstämplar (nst.) samt littera och placeringar av TUR, vilket finns i Handbok Förord Härmed presenteras resultatet av ca 10 års forskning och granskning av omkring 300.000 försändelsers baksidor. Det har tagit lång tid, och när jag fick hjälp av Anders Pleijel med tillgång till

AFK:s bibliotek Förteckning över objekt för utlåning

AFK:s bibliotek Förteckning över objekt för utlåning 1 Facit Special 2000 1 2 Facit Special 2001 1 3 Facit Special 2003 Hösten 2002 1 4 Facit Special 2008 1 5 Facit Special 2009 1 6 1 7 1 8 1 9 1 10 Facit Ortstämplar 1982 1 11 Facit Postal 1989 - Ortstämplar

Portoguide Alla priser anges i SEK inkl 25% moms gäller fr o m 1 januari 2009. PRIVATPERSONER Priser och tjänster

Portoguide Alla priser anges i SEK inkl 25% moms gäller fr o m 1 januari 2009. PRIVATPERSONER Priser och tjänster Portoguide Alla priser anges i SEK inkl 25% moms gäller fr o m 1 januari 2009 PRIVATPERSONER er och tjänster Postombud Där den här skylten finns kan du skicka och ta emot brev, Rek och paket. Du kan också

Statens inköpscentral Box 2218 103 15 Stockholm Upprättat av Projektnamn Dokumenttyp Mattias Ek Fordonsförhyrning Bilaga 1 c, Kravspecifikation

Statens inköpscentral Box 2218 103 15 Stockholm Upprättat av Projektnamn Dokumenttyp Mattias Ek Fordonsförhyrning Bilaga 1 c, Kravspecifikation 2012-03-16 1 (8) Bilaga 1 c Kravspecifikation Övrig förhyrning 1 Introduktion 1.1 Avgränsning Denna kravspecifikation gäller för fordon som inte förhyrs i samband med annan resa, t.ex. flyg eller tågresa.

Organisationer med gällande överenskommelse Följande organisationer har en gällande överenskommelse om SUS-behörigheter med Försäkringskassan 1 (5) Organisationer med gällande överenskommelse Följande organisationer har en gällande överenskommelse om SUS-behörigheter med Försäkringskassan Part Orgnr Alvesta kommun 212000-0639 Aneby kommun 212000-0498