BÄLTESPÄNNARAUKTION Lördag 14 mars 2015 kl VÄRNAMO

Download "BÄLTESPÄNNARAUKTION Lördag 14 mars 2015 kl 15.00 VÄRNAMO"

1 18 BÄLTESPÄNNARAUKTION Lördag 14 mars 2015 kl VÄRNAMO I samband med Värnamo Filatelistförenings frimärksutställning i Värnamo mars 2015, håller Samlarföreningen Bältespännarna en specialauktion om 185 objekt annorlunda filateli. Auktionen hålls i Gummifabriken Värnamo, nära järnvägsstationen. Visning: Fredag , Lördag Skriftliga anbud mottages till och med 11 mars Anbud skickas till: Hans Gunnar Eklöf; Radhusvägen 5; Landsbro. AUKTIONSVILLKOR Objektet tillfaller den högstbjudande, för näst högsta bud + en fast höjning. Vid två lika anbud räknas det först inkomna. Vid auktionen tillämpas följande fasta höjningar: upp till 100:- = 5:-, :- = 10:-, :- = 25:-, över 500:- = 50:- På uppnått auktionspris tillkommer 10% i provision, dock med lägsta provision per objekt 5 kr. Objektupplysningar samt kopior fås genom H G Eklöf, tel: Efter auktionen kan närvarande hämta ut köpta objekt, övriga utsändes per post efter förskottsbetalning mot faktura. (Obs!, vi sänder inte ut mot postförskott på grund av det höga tilläggsportot). Önskas särskilt betalnings- och/eller leveranssätt skall överenskommelse ske före auktionen. Portoavgiften för utsändandet av objektet betalas av köparen. Om objektet inte motsvarar beskrivningen i auktionskatalogen kan reklamation göras. Reklamationsrätten gäller inte samlingar, sammanställningar och partier av olika slag. Berättigad reklamation godtas om objektet återsändes i samma skick och montering inom sju dagar efter mottagandet. Vid tvist gäller svensk lag. BREVMÄRKEN 1 Lindome GIF, 6 häften brevmärken utgivna åren karta första utgåvan Motiv olika möbler tillverkade på Lindomesnickeriet. Svenska äldre stilmöbler intressant post! 120:- 2 Häfte Svenska Flaggan år 1975 kompl. Facit 2003 H3 10x10 125:- 35:- 3 Barnens Dag, arkdel med 94 märken utan ort och år. 30:- 4 Svensk Förening för FN, arkdel med 15 märken 20:- 5 5 Frankrike 1942, helt ark om 12 olika av Aide Aux Artistes, arket med hel marginal runtom. 25:- 6 Vasaloppet 11 olika, Åren 1937, 1945, :- 7 De blindas Dag 16 olika åren 1937, 1945, :- 8 Fars Dag 15 olika (bl.a. år 1933 och ) 200:- 9 Scouting 10 olika 15:- 10 Häfte Röda korset. Blommor. Konstnär G Westenberg, tandade märken+ häfte postmuseum, båda häftena med 10 märken. 20:- 11 Nykterhet, ca 70 olika svenska postfriska. /Intressant kollektion/ 100:- 12 Trelleborg-Sassnitz 75 år, Originalfolder med fyra ark, vardera med 25 märken = 4 olika färger. 50:- 13 Frimärkets Dag ( Treffenberg), 4 ark = 4 olika färger 40:- 14 Glory Lot Sverige; välgörenhet, utställningar, propaganda, reklam. Allt före 1955, drygt 500 olika märken, de flesta postfriska. 400:-

2 Lyckomärkena Under ett sekel har dessa märken utgjort ett mysterium. Äntligen ges här lösningen på de översta raderna på ett av dessa ark! (Se SV Cinderella nr 11, sid 247), 1 ark + 1 arkdel (30 +27) Arkdelen något ofräsch. 300:Bilagsmärken 10 olika svenska. 20:Gröna numrerade bilagsmärken, karta om 50 st xx, Skåne Malmö ( Försäkringsbolag) motiv fågel. Sällsynt med helkartor från företag. 50:Samma som ovan fast i rött. 50:Fyra stycken otandade brevmärken med olika texter för Volvo. 20:Fyra stycken samlarmärken PIX pastiller nr 3, 15, 17, :Fyra olika reklambrevmärken från Carl P. Påhlsson konfektyr. (u.g.) 20:30-tal olika utländska evenemang & utställningsmärken. Besiktiga. 20:På post för Sverige. 4 häften; 3 olika från år ett från :Västernorrlands Läns Kungl. Hushållningssällskap U-märke 1916 (xx) 25:Låda brevmärken gammalt och nytt. Fyndchans! 150:Danmark 30 olika brevmärken Byvaaben (xx) Mycket snygga 50:Utställningsmärken Norrlandsmässan Sundsvall 1920 och 1921, samma motiv men olika storlek. (u.g) 25:Röda Korset 6 st häften. Bland dessa det svåra häftet Svenska Röda Korset kuponger 30 stycken 1 kronors-märken. Svårt material! 100:Svenska Flaggan 10 st äldre + några otandade, feltandade, färgfel + 2 vikta helkartor. 70:Lions Club 3 st häften Burlöv , Tidaholm 1981, Mullsjö (häfte om 24 märken båtmotiv).lågt utrop! 30: :30:- 25:200:30: Tre häften Frimärksklubben CGT 20 år 1964 Postmuseum. Övertryck på 2 öre Lilla Riksvapnet, olika färg på häftesomslagen. Karlskrona Filatelistklubb 8 olika Brevmärkshäften, bl.a. 1 häfte nytryck Lokalposten. Lågt utrop! Brevmärken 6 olika med fotografiskt motiv av katolskt processionståg 2 filler Javara 30 maj (svart-röda märken) Fastsättare baksidan. 9 olika häften På post -märken bl.a. ingår 2 svåra häften med 50 märken i vardera. Besiktiga! Häfte The Helping Lion. The Queen of Sweden Patroness. Of Lions Int. Air Relief. Besiktiga! Spanienhjälpen. 30 st brevmärken, varav 20 kvar i häfte +löst 10 block (från början 50 st) Motiv barn med nedfallande bomb. Märkena såldes till hjälp för Spanska folkets barn & sårade. 30:4 olika brevmärken Barnängen. Motiv; Damer som gör reklam för Parba hudcréme och tvål, Vademecum, tandpulver, skrift & kopiebläck. (u.g.) 25:Häfte 1 kr, 20 märken R.F.U.B. Riksförbundet för utvecklingsstörda barn (Motiv Julros vars stjälk slingrar sig runt pinne. (Ovanligt häfte) 30:Röda Korset. Numrerat häftesblock med 6 st 50 öre + 8 i mindre format 25 öre, För Greklands Röda Kors Greklandsinsamlingen. Ovanliga! 40:Röda Korset parti med häften utställningsmonterade bl.a. ingår de 2 svåra häftena Röda Kors veckan Kuponger 10 öre samt 1 kronors häftet. ( Motiv, trumpetare ) 160:Helkarta brevmärken Malmö firar Baltiska året med Utställningar idrott musik teater. Motiv 4 storkar. 50:Julmärken Sverige komplett , inklusive stora svanen och överstämplingen :-

3 20 Fraktmärken, Fraktsedlar 43 järnväg 5 öre (nr 1) 44 järnväg 10 öre (nr 2) 45 järnväg 5 öre överstämplad Vexiö-Virserums Järnväg. 46 järnväg 10 öre, överstämplad Vexiö-Virserums Järnväg 47 Mjölkbiljett, Växjö-Klafreström-Åseda 5 öre+10 öre+15 öre (nr 1-3) 48 Mjölkbiljett, Växjö-Tingsryds Jernväg 10 öre (nr 2) 49 Mjölkbiljett, Växjö-Tingsryds Jernväg 5 öre versaler + 10 öre versaler + 15 öre (nr 4-6). 50 Mjölkbiljett, Södra Ölands Järnväg 5 öre (nr 1) mycket svår ex :600:150: :700: :- Fraktsedel HNJ 3 st med tillsammans 12 märken stämplade Sverige H.B.J Lidhult & Byholma. 75:Fraktsedel SJ med 1 märke samt vidhäftad felräkningsnota med 1 märke. Stor stämpel makuleras. 40:Fraktsedel Fem stycken SJ med tillsammans 13 märken. Besiktiga! 50:Fraktsedel SJ/GDG 2 st med 3 märken (stp, Skedalahed & Kungsgården) 40:Fraktmärke Hornstull- Midsommarkransen, 10 öre, postfriskt märke 40:30 olika järnvägsmärken alla stp, en del ovanligare. BRA POST! 200:- 700:600: Mjölkbiljett, Södra Ölands järnväg 15 öre (nr 3) mycket svår. 600:Mjölkbiljett, Kalmar-Berga järnväg 5 öre (Relieftryck) 200:Mjölkbiljett, Kalmar-Emmaboda Järnväg 5 öre 200:Mjölkbiljett, Kalmar Järnväg 5 öre + 10 öre nr (Båda med relieftryck) Femöringen med litet riss. 200:Mjölkbiljett, Kalmar-Torsås järnväg 5 öre + 10 öre, båda med relieftryck 300:Fraktsedel ÖJ 2 st med 5+5 blåvita märken samtrafik. 60:Fraktsedel KVBJ, med 10 märken (stp 22 jan 1946 Hovmansbygd) 50:- Stockholm-Djursholm, 3 olika, 10, 20, 30 öre. Alla med de tre delarna. (SRJ nr 1 3) 200:- Fraktmärken, Fraktsedlar 65 CHJ 25 öre 2-delad godsbiljett (nr 1) + UGJ 25 öre 2 delad, (nr 29) (makulerad) 100:66 SSS 10 öre (nr1 ) + Södra förstadsbanan, 10 öre, (nr 6), båda xx 40:67 NBJ (Nora Bergslags jvg) 10 öre gul, 15 öre röd (tunn fläck) 60 öre grön (x) 75:68 TÖJ (Trafikförvaltningen Östergötlands Smalspåriga järnvägar) 18 st märken, samtrafik blåvita. (xx) 140:69 TÖJ 10 olika valörer gula, 9 st med svarta valörsiffror samt 1 kr röd (xx) 120:70 VB Vikbolandets järnväg 8 olika valörer gul/grön (xx) 100:71 TÖJ paketmärke öresvalörer; 40 röd, 50 grå,60 grön,70 brunoliv 80 lila 50:72 SJ paketmärke samtrafik 25 st 10 öre 1 st övriga 2 av varje valör. Blåvita xx 75:73 SJ paketmärke samtrafik 9 olika valörer o färg vita siffror + 4 st gulorange med svarta siffror. (xx) 75:-

4 Utländska fraktsedlar, paketavier, järnvägsmärken från Danmark samt Belgien. Besiktiga! 150:- 75 Lokalpost 75 Hälsingborg 4 öre på firmabrev Paulssons Järnmanufaktur Aktiebolag Helsingborg stp 25 okt På framsidan vinjett med sittande Uggla på såg. Vinjett baksidan samt text, Allt för sportfisket linor, drag, och spön av ledande fabrikat. (Fönsterkuvert) 76 Kumla 4 öre blå och 8 öre röd (1, 2) xx 77 Göteborg liten post om 25 märken nytryck, Besiktiga! 78 Motala första dag brev med nr 1+3 samt löst 3 xx 79 Norrköping 2 brev med 6 block + 2 med 4 block + lösa 4 & 8 öres xx. 80 Borås 8 öre i helark xx (F6) 81 Borås Sven Eriksson 15 öre i 4 block F 7b, c, d 50:30:40:25:25:100:100:- Lokalpost LUNDY komplett serie blommor 1996 samt silver jubilee inkl Block Båda utgåvorna i presentation pack. Lågt Utrop! 40:Sävsjö lokalpost 3 kr lila på lokalt firmabrev, stämplat Sävsjö Mail 25:Helsingborg Närbrev 3 kr, helkarta om 65 st + 9 lösa. (nominal 222:-) Motiv Lodjur. 150:Kort med motiv Västervik 8 öre lokalpost, frank. och stpl försett med litet märke Samlarföreningen Bältespännarnas årsmöte i Fårhult 13 maj 2000, stor rakstpl Verkebäck till vänster på kortet. bud Bältespännarkuvert SfB 2 år lokalpost. 10:- Postalt 87 Frankostämplar Postverkets lånemaskin, 200 st, avklippta från brev, Många licensnummer. 50:88 Frankostämplar Provtryck får ej postas. 5 st. 50:89 Postal dokumentation ( frankering eller stämpelbeläggning-ett mellanläge) Intyg angående avlämnandet av frimärkta, vanliga brevförsändelser 10 st åren , alla med frimärken. 400:90 Postala blanketter 22 olika obegagnade 50:91 Postala etiketter, häfte med 10 lördagsutdelning 20:92 33 olika svenska Postala etiketter postfriska, många gamla och sällsynta + kuvert med adressändringskort. 200:93 Rek-etiketter Sverige, ca; 300 olika, många av typ 6 och 7. (enligt Sv Cinderella nr 7) 100:94 Rek-etiketter Sverige ca 200 på klipp 40:95 Kuvert med rek-etiketter Helsingborg 90:96 Samling utländska Rek-etiketter i stor kartong, många förpackade i små plastlådor. Mest Polen, olika typer. Måste vara tals. Något för Reketikett samlaren. Lågt utrop! 500:97 Danska rek-etiketter, stor dubblettsamling i 7 insticksböcker. Besiktiga 1500:98 Frankrike samling rek-etiketter i insticksbok. Snygg samling! 300:99 Polen, stor samling rek-etiketter i 3 tjocka insticksalbum. 900:100 Tjeckoslovakien samling Rek-etiketter i 2 tjocka insticksalbum. 900:101 Kartong med Tyska moderna Rek-etiketter lösa och i block samt 28 st Nummer av tidskriften Modern Arbeitsgemeinschaft, R+V-Zettel e.v. Im Bund Deutscher Philatelisten e V 200:-

5 Svenska Paketetiketter i låda. Lilla formatet, flera hundra. 80:- 103 Div post svenska Postgiro & paketmärken samt från Köpenhamn utfärdade tryckta Direktorat, vägledning för den Kongelige Grönlandske handel, äldsta från 1873 samt från 1902 och :- 104 Danska paketetiketter i pergamynlåda sorterade i kuvert från a-aa, de flesta oanvända. Besiktiga! 250:- 105 Tyska paketetiketter samling i låda. 250:- 106 Typsamling postförskottsetiketter, flyg & paketetiketter, införda i Facit. 100:- 107 Samling lösenetiketter i album, inkl osorterade i kuvert. Besiktiga! 140:- 108 Samling Flygpostetiketter i tjockt insticksalbum. Bra post. 900:- 109 Luftpostetiketter 3 häften (ej kompl.) Pan America World Airways, Scandinavian Airlines System, Aerotransport ABA. 40:- 110 Postala etiketter, 2 insticksalbum Bra post! Besiktiga! 800:- 111 Låda postala etiketter och försändelser blandat. Fyndchans! 750:- 112 Låda som föregående, men utan försändelser, men mycket rullar Paketmärken. Besiktiga! 750:- 113 Låda som föregående. Fyndchans! 750:- 114 Utländska paketavier ca 200 st från bl.a., Belgien, Schweiz, Liechtenstein, Finland, Danmark m fl länder. Många med ovanliga stämplar och etiketter. Intressant post, lågt utrop! 200:- 115 Postens Identitetskort försett med foto + 1 kr gul tre kronor, oval stpl Postkontoret Kristianstad 1, 19 apr Överpostexpeditören 150:- 116 Postens Identitetkort med foto och 1 kr gul tre kronor, stpl Bromma : st 70 öre Hällristningar på klipp, svag lantbrevbärarstpl Lövestad linje 2 (1962) 25:- 118 Brev med internt brevmärke (Mål 50) använt på posten i Kista. Brevet har sänts iväg med vanliga posten och lösenbelagts. Litet roligt brev med ovanligt märke. 25:- 119 Provhäften Uppsala Domkyrka (13 st), 6 häften 3-färg. 1 st rygg-tryck, 2 st cyls 1 & 2, 2 st med nummer samt 1 blankt. 7 häften blå färg, 1 st rygg-tryck, 2 st cyl-siffra 1 & 2, 1st cyl-siffra 2 och nr, 1st nummer + 1st med nummer sig Slania + 1st sig Slania. En bra grundsamling provhäften. 200:- 120 Provhäfte Uppsala Domkyrka. Häftet signerat av Slania på märkenas inhäftningsremsa, + ett brev med vanligt brevporto+ stämpelbundet Par Uppsala Domkyrka,samt 4st lösa 4-block ostämplade, Blå färg. 30:- 121 Provmärke Snurran blå färg 2 sid perf, 5 strip, + ett bruksbrev med 2 sid Grå-blått märke Sven Ewerts, maskinstämplat från poststyrelsen, Stockholm Ban :- 122 Provtryck Sven Ewerts 2 st 6 block grå & brunrosa samt 1st block grön alla 4 sidig tandning och 1st grön otandat. 50:- 123 Postskolan 3 st övningsförsändelser + postogram samt 4 olika sedlar. 100:- 124 Program till ärade gäster vid postverkets 300-årsjubileum konserthuset Stockholm, försett med 15 öre postryttare stp Postverkets 300 årsjubileum Ovanligt 40: Postoblater 8 st Småland. Målilla, Gamleby, Ljungby, Borgholm Hvetlanda, sistnämnda 3 något skadade i kanterna. Wernamo, Alfvesta, Oskarshamn. SVÅRT MATERIAL! 250:- 126 Postoblater 6 st Skåne. Engelholm, Hörby, Malmö, Landskrona Cimmbrishamn, Postinspektionen Södra Distriktet. Sista 3 med Minimala hörnskador 225:- 127 Postoblater, Oroust, Herrljunga, Lilla Edet, Kungelf, Mellerud, Göteborg 250:- 128 Postoblater, Onsala, Nyland, Stenstorp, Haparanda, Frövi, Hedeviken 250: Postoblater, Billingsfors, Söderköping, Falun, Stockholm, Ljusdal, Råda 250:- 130 Postoblater, Årjeng, Trosa, Wara, Degerfors, Säfsjöström, Wenersborg 250:- 131 Postoblater, Skara, Äs, Sölvesborg, Trollhättan, Skeninge, Storvik 250:- 132 Postoblater, Arvika, Gefle, Åtvidaberg, Sunne, Lindesberg, Kalmar 250:- 133 Postoblater. 21 olika de flesta med små hörnskador, 3 st rundklippta. några ovanliga ingår. Besiktiga! 200:- 134 Postoblat, Postinspektionen Centraldistriktet (motiv; lok i posthornet). 50:- 135 Postoblat, Kiöbenhavns Overpostmesterembede, Brevpostkontoret 40:-

6 Stämpelmärken 136 Stämpelpapper, Twå daler sölfvermynt Estenberg ( ), helark med bortskuren text på första bladet, vm: Pro patria 100:137 Stämpelmärke Sverige. Dubbel beläggningsstämpel 20/30 öre. Två par ( A+B) från övre vänstra hörnet med marginaler på två sidor med vattenmärke. Postfriska. Ett praktobjekt! 200:138 Stämpelmärke Sverige, klipp med fyra dubbel beläggningsstämpel 5 öre (nr 137A) klippet försett med 5 runda stämplar med tre kronor Tullkammaren Marstrand. 50:139 Två växlar, en stämpelbelagd 1912, en endosserad 1815 i Stockholms Stora Sjö-Tulls Uppbördscontor. 30:140 Stämpelmärken Sverige, ca 300 st, ingen variation, de flesta enkel :141 Utgår 142 Stämpelmärken Stora riksvapnet Facit använd stämpel nr 2 B, Stor bunt med olika valörer. Tråd igenom bunten. Flera hundra stycken (Nålstick; se Facit arkiveringsätt). Tillfälle för samlaren av stämpelmärken. Besiktiga! Lågt utrop. 150: Samma som ovan, kan variera något i buntarna beträffande valör. 150:Samma som föregående 150:Samma som föregående, (Tråden lösgjord) 150:Charta Sigillata Sjömansrulla utfärdad den 9 augusti 1880 med påsatt Stämpelpapper Stora Riksvapnet 1875, 1 kr, Facit nr 82. På grund av alla vikningar har den gått isär i 2 delar, (58 x 45 cm.) Stämplad Carlshamns Sjömanshus Sigill. Intressant obj! 25:Lokala stämpelmärken Göteborg 14 olika. 40:- Stadslösen Lidingö Stad 2 kr blå ktt Stp 50:Stadslösen Växjö Stad 50 öre grön xx 50:Stämpelmärken Island, 11 olika, 5 aur 100 kr.(sällan utbjudet material) 600:Stämpelpapper Österike/Ungern; Fracht 5 brief 1883 (?) med 5 kr Imprint, fin kondition 50:Punschstämpelmärke 60 öre brun, enkel 1905, nr 16 facit 250:75:Turistavgiftsmärken Jämtlands Turistförening 25 och 50 öre xx 50:Norge, Sportelmärken 9 olika, handmakulerade Två märken. något trasiga några med tunna fläckar, resten fina. Valörer i skilling 2,4,12,24,48,120,144, 168, & 240. Sällsynta! 140:152

7 24 Litteratur 155 Svensk Ortsförteckning 1980, utgiven av Postverket & Televerket. 50:- 156 Posthandboken , (NA Bergfors Malmö) 70:- 157 Posthandboken 1970 (NA Bergfors Malmö) 70:- 158 Sveriges Fasta Postanstalter genom tiderna. Hft andra upplagan Yngve Nylander. 100:- 159 Tre stycken Bihang till Postverkets Årsberättelser 1964, 1965, :- 160 Posthandbok 1 Kongl Generalpoststyrelsen inb, tryckt hos KL Beckman 1882 (har släppt i ryggen, annars i bra skick) 125:- 161 Tre nummer Cinderella Philatelist (med free gifts) + Danmark-avsnittet i Mosbaugh + Norgeavsnittet i Green m.m. 50:- 162 Mosbaugh s Red Cross Seals of the World Catalog 67 sidor A4. En bra katalog för alla som samlar Röda Korsets brevmärken. Sträcker sig fram till och med 1950-talet. 50:- 163 Sex nr av Les Cahlers Erinnophiles (nr 2,3,5 år 1963 och 1,2,3, år 1964) 40:- 164 Stor bunt med olika cinderella skrifter. Besiktiga! 40:- Samlingar m.m. 165 Hundskattemärke 1964 ( Tuve Kommun ) 15:- 166 Aktiebrev Aktiebolaget Stockholms Handtverksbank. Brevet Utfärdadt Stockholm juli Motiv Stockholms Slott. 2 små veck. Dekorativ! 25:- 167 Kuvert med svenska helsaker ca 50 st. Besiktiga! 75:- 168 Sju försändelser Minnespost-stp, Vasaloppet 43-45, 75, 79, 96, 97, samt 2 lösa brevmärken 1937 och 1958 ug. 40:- 169 Liten post med brev & kort bl.a. kurirpost & crashpost Raket :- 170 Minnespoststämplar från Filatelistevenemang, ca 100 st på kuvert och kort. Flera från talet. Bra spridning. Lågt utrop! 75:- 171 Samling brev & kort på visirblad stämplade Morokulien samt Morokulien- Diligensen från åren 1959, 1964, 1970, 1981, 1989 stp, många olika orter 75:- 172 Häfte för Postsparbankens bilder, tryckt Pv tr Sth 1946 (10 märken insatta) + 3 kartor postsparbankens bilder med några märken tagna på varje karta. Besiktiga! 75:- 173 Fyra jubileumsbrev Karlsborgs Filatelistklubb 70 år. Frankerade med blocket Norden XI turistmål, två olika minnesstämplar. 2 brev befordrade med 1:a turen M/S Juno 13 maj :- 174 Vykort 120 st med järnvägsanknytning. Olika tryck och motivstämplar. 120:- 175 Kartong med foldrar, jubileumsgåvor till Postens abonnenter. Ca 25 st inkl PFA meny En del postfriska märken ingår. 50:- 176 Kartong med massor av välgörenhetsmärken i kartor men även mycket andra lösa märken. Fyndchans! Lågt utrop, Besiktiga! 150:- 177 Lundy. Ostämplade 50/60 talsserier + något modernt. En serie blommor 1966, + 1 seie kyrkan 1997, 1 block Sea Birds 1967, 3 FDC coronation + Europa 25 olika :- 178 De Blindas Dag i Göteborg Numrerat och perforerat insamlingskort papp. med 50 små märken märkta 10 öre. 25:- 179 Liten post hotell och resebyråmärken. Besiktiga! 25:- 180 Visiralbum med över 80 brevmärkshäften, flera ovanliga. Besiktiga! 400:- 181 Stor låda med massor av brevmärken, kort med stämplar & märken. För den som vill ha sysselsättning! Lådan måste hämtas! 800:- 182 Tullsedelmärke, Helsingborgs-Tull- Stämpel, i 8-block obegagnad, varit vikt 1200:- 183 Lokalpost Halmstad nr 1 & 2 Europa & ` Tjuren 2 st operforerade horisontella par. Fin kvalité (xx) Facit Fraktmärken 18 st 5 strip SJ Blåvita samtrafik första emissionen 1933 komplett. Postfriska Brevmärken. PH Ling 1916, helt ark (10 märken), med alla marginaler, postfriskt. 80:-

BUTIKER POSTORDER. www.norsten.com. Marknadsplatsen. Märket för köptrygghet! FRIMÄRKSHÄFTEN & FDC. Otroligt stort frimärks- & vykortslager

BUTIKER POSTORDER. www.norsten.com. Marknadsplatsen. Märket för köptrygghet! FRIMÄRKSHÄFTEN & FDC. Otroligt stort frimärks- & vykortslager NORDISK FILATELIS YELLOW PAGES BUTIKER Marknadsplatsen Nordisk Filateli AB, Box 90, S-277 21 Kivik Här finner Du oss som har öppna butiker och som säljer över disk. Välkommen att titta in. Brev, vykort,

a c c e s s o r i e s 2013-2014

a c c e s s o r i e s 2013-2014 accessories 2013-2014 Fredrikssons är en av marknadens ledande leverantörer av slipsar, scarfs, halsdukar, bälten och plånböcker. Här presenteras årets kollektion av det senaste inom accessoarer. Ni kan

Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort;

Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort; Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort; beslutade den xx 2013. Transportstyrelsen föreskriver följande med stöd av 8 kap. 3 första stycket körkortsförordningen (1998:980). 1

Åklagarmyndighetens författningssamling

Åklagarmyndighetens författningssamling Åklagarmyndighetens författningssamling Åklagarmyndighetens föreskrifter om ändring i Åklagarmyndighetens föreskrifter (ÅFS 2005:5) om åklagarkamrarnas lokalisering och verksamhetsområden; ÅFS 2007:2 Utkom

Levande objekt i Fastighetsregistrets allmänna del

Levande objekt i Fastighetsregistrets allmänna del Bilaga till Helårsstatistik 2009 Fastighetsregistrets allmänna del, innehåll per den 31 december 2009 1(8) Levande objekt i Fastighetsregistrets allmänna del Antal levande objekt i Fastighetsregistrets

Sverigebarometern 2010

Sverigebarometern 2010 2010-06-16 Kontaktperson För mer information kontakta: Michael Blaxland, 0708-30 70 03 michael.blaxland@reseguiden.se Materialet får användas fritt med hänvisning till källan. Sverigebarometern 2010 Fakta.

STATOILS MILJÖBILSRANKING FÖRSTA HALVÅRET

STATOILS MILJÖBILSRANKING FÖRSTA HALVÅRET KOMMUN (bokstavsordning) STATOILS MILJÖBILSRANKING FÖRSTA HALVÅRET 2013 Statoils Miljöbilsranking baseras på andelen miljöbilar bland de nya bilarna som registrerats i kommunen eller länet under första

Statistiska centralbyrån Offentlig ekonomi och mikrosimuleringar. April 2012 1( 22)

Statistiska centralbyrån Offentlig ekonomi och mikrosimuleringar. April 2012 1( 22) April 2012 1( 22) 01 0127 Botkyrka 2013 2011 51 x 109 186 67 101 71 22 x 178 272 160 01 0127 Botkyrka 2012 2010 50 x 109 185 70 106 62 23 x 167 253 153 01 0162 Danderyd 2013 2011 17 0 32 39 11 25 9 0 0

UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET

UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET Sveriges Filatelist-Förbund Sveriges Frimärksungdom UTSTÄLLNINGSKOLLEGIET D2: VYKORT Specialreglemente (gemensamt för de nordiska länderna) Inledning Detta specialreglemente tillämpas vid bedömning av

Nyföretagarbarometern 2012:B RANK

Nyföretagarbarometern 2012:B RANK Nyföretagarbarometern 2012:B RANK Nyföretagarbarometern I Nyföretagarbarometern, som är ett samarbete mellan NyföretagarCentrum Sverige och Bolagsverket, presenteras regelbundet dagsfärsk statistik över

Alla 290 kommuner rankade efter antal nyregistrerade företag per 1000 inv.

Alla 290 kommuner rankade efter antal nyregistrerade företag per 1000 inv. Nyföretagarbarometern 2012:B RANK Nyföretagarbarometern I Nyföretagarbarometern, som är ett samarbete mellan NyföretagarCentrum Sverige och Bolagsverket, presenteras regelbundet dagsfärsk statistik över

Nyföretagarbarometern 2013:B RANK

Nyföretagarbarometern 2013:B RANK Nyföretagarbarometern 2013:B RANK Nyföretagarbarometern I Nyföretagarbarometern, som är ett samarbete mellan NyföretagarCentrum Sverige och Bolagsverket, presenteras regelbundet dagsfärsk statistik över

Effektiva postemballage och E-handelsförpackningar

Effektiva postemballage och E-handelsförpackningar Effektiva postemballage och E-handelsförpackningar Nyhet! Färgade påsar Bubbelpåsar Denna populära produkt är lätt som luft och skyddande som en kudde. De små bubblorna ger utmärkt skydd för känsliga komponenter

Kommun 201412 (Mkr) % Fördelning 201312 (Mkr) % Fördelning Ändr. % Antal företag

Kommun 201412 (Mkr) % Fördelning 201312 (Mkr) % Fördelning Ändr. % Antal företag Urval av aktiebolag: Antal bokslut: minst 3, Omsättning: 0,25 Mkr till 92 Mkr, Antal anställda: 1 till 49. Avser: Aktiebolag som har kalenderår som bokslutsperiod och som redovisat sina årsbokslut den

Nyföretagarbarometern 2011 RANK

Nyföretagarbarometern 2011 RANK Nyföretagarbarometern 2011 RANK Nyföretagarbarometern I Nyföretagarbarometern, som är ett samarbete mellan NyföretagarCentrum Sverige och Bolagsverket, presenteras regelbundet dagsfärsk statistik över

2002-05-02 Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga 3. 2002041bil3/HB 1 (9)

2002-05-02 Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga 3. 2002041bil3/HB 1 (9) Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga 3 Stockholms län Botkyrka 142 41-123 -158-12 -20 7 6-3 -18-1 -1 0 6 1-1 -134 Danderyd 114 244 73 9 41-20 -2 6-3 -18-1 -1 0 6 1-1 448

Omvärldsfakta. Var tionde 18-24 åring är arbetslös

Omvärldsfakta. Var tionde 18-24 åring är arbetslös Nr 2:2012 Omvärldsfakta FAKTABLAD FRÅN ARENA FÖR TILLVÄXT ETT SAMARBETE MELLAN ICA, SVERIGES KOMMUNER OCH LANDSTING OCH SWEDBANK Var tionde 18-24 åring är arbetslös Arbetslöshetsnivåerna har minskat under

Mötesrapporter Senast uppdaterad 2009-06-04

Mötesrapporter Senast uppdaterad 2009-06-04 Mötesrapporter Senast uppdaterad 2009-06-04 Mötesrapporter Östhammas Filatelistklubb Till startsidan Från mötet i maj 2009 Inlag 4 juni 2009 Hej Filatelister i Östhammars Filatelistklubb Här kommer en

10 eller fler olika läkemedel på recept olämpliga läkemedel

10 eller fler olika läkemedel på recept olämpliga läkemedel Andel (%) av befolkningen 80+ med Andel (%) av befolkningen 80+ med 10 eller fler olika läkemedel på recept olämpliga läkemedel Kommuner 2010 2011 2010 2011 % % % % Genomsnitt riket 46,9 46,0 31,6 30,4

Placering Andel E-legitimation Säkerhetskod Telefon SMS SmartPhone Totalt 2/5 Möjliga e-dekl Placering 2010 Andel 2010

Placering Andel E-legitimation Säkerhetskod Telefon SMS SmartPhone Totalt 2/5 Möjliga e-dekl Placering 2010 Andel 2010 * Skatteverket Antal personer som deklarerat elektroniskt per 2 maj 2011 - sista dag för deklaration Bästa kommun i respektive län Stockholm Järfälla 1 70,3% 10 482 11 446 7 878 4 276 938 35 020 49 790

Konsumentvägledning 2013

Konsumentvägledning 2013 Konsumentvägledning 2013 Kartläggning gjord av Sveriges Konsumenter och Konsumentvägledarnas förening Saknar konsumentvägledning helt el. under skamgräns Konsumentvägledning över skamgräns Kommunen köper

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET NYTT FRÅN NR 9 JULI 2017 SVENSKA FDC SÄLLSKAPET FDC med Magasin Copenhagen vinjett Det stora danska varuhuset Magasin du Nord i Köpenhamn inrättade i mitten av 1940-talet en avdelning för filateli. Inriktningen

a c c e s s o r i e s www.slipsar.se 2012

a c c e s s o r i e s www.slipsar.se 2012 accessories 2012 Fredrikssons är en av marknadens ledande leverantörer av slipsar, scarfs, halsdukar, bälten och plånböcker. Här presenteras årets kollektion av det senaste inom accessoarer. Ni kan även

Reseguidens Sverigebarometer 2009

Reseguidens Sverigebarometer 2009 Reseguidens Sverigebarometer 2009 Publicerad 2009-06-02 Materialet får användas fritt med hänvisning till källan. For mer information kontakta: Michael Blaxland, 0708-30 70 03 michael.blaxland@reseguiden.se

Öppna jämförelser webbgranskning: Äldreomsorg 2011 och 2012

Öppna jämförelser webbgranskning: Äldreomsorg 2011 och 2012 Öppna jämförelser webbgranskning: Äldreomsorg 2011 och 2012 Webbgranskningen genomfördes sommaren 2011. I mars 2012 gjordes uppföljningen på frågan Överklagan. Mer info finns om du klickar på de röda trekanterna

Ballonger Pappersflaggor Cocktailflaggor Vimpelspel Applådstavar. Candab. est. 1947

Ballonger Pappersflaggor Cocktailflaggor Vimpelspel Applådstavar. Candab. est. 1947 Ballonger Pappersflaggor Cocktailflaggor Vimpelspel Applådstavar Candab est. 1947 Välkommen till Candab! Vi är Sveriges största ballongtryckeri Candab grundades 1947 av Dennis farfar Carl Anderberg. Det

Storauktions information

Storauktions information Storauktions information Auktionen startar ca kl. 11.00. Inlämning av auktionsgods sker mellan kl. 09.00 och 10.30. I år tar vi även emot föranmält gods. Har man mer än 10st poster ska man föranmäla, detta

Statistik över rutavdraget per län och kommun

Statistik över rutavdraget per län och kommun Statistik över rutavdraget per län och kommun Statistiken visar förändringen i antal personer som gjort avdrag för hushållsnära tjänster, så som hemstädning, trädgårdsarbete och barnpassning mellan första

Swedish Postal History 1939-1948 The Swedish Mail and the War Kjell Nilson

Tutorial Av Marika ioma Lantz för HannasPysselstuga.se

Tutorial Av Marika ioma Lantz för HannasPysselstuga.se Fjärilalbum med tags Tutorial Av Marika ioma Lantz för HannasPysselstuga.se Materialet som jag använt: (Hittar du inte materialet i webshopen så kontakta Hanna så kan hon ordna det) Kartong eller annat

Län Ortstyp 1 Ortstyp 2 Ortstyp 3 Stockholm Stockholm Södertälje Nacka Norrtälje Nynäshamn. Östhammar

Län Ortstyp 1 Ortstyp 2 Ortstyp 3 Stockholm Stockholm Södertälje Nacka Norrtälje Nynäshamn. Östhammar Bilaga 2 Värdefaktorn ortstyp för byggnadskategorierna 17. Byggnadskategori, 14 För värdefaktorn ortstyp ska na indelas enligt följande för byggnadskategorierna 1 oljeraffinaderier eller petrokemiska industrier,

Gotlands län Gotland 28 626 kr 11 305 kr 722 kr 6 016 kr 5 580 kr 5 725 kr 12 027 kr 42,0%

Gotlands län Gotland 28 626 kr 11 305 kr 722 kr 6 016 kr 5 580 kr 5 725 kr 12 027 kr 42,0% Kommun Total årlig elräkning Elkostnad varav elcert Nätavgift Elskatt Moms Skatt+elcert +moms Andel skatt+elcert +moms Blekinge Olofström 30 304 kr 12 288 kr 723 kr 6 365 kr 5 589 kr 6 061 kr 12 373 kr

Nyföretagarbarometern 2011:A RANK

Nyföretagarbarometern 2011:A RANK Nyföretagarbarometern 2011:A RANK För publicering 31 augusti 2011 Nyföretagarbarometern I Nyföretagarbarometern, som är ett samarbete mellan NyföretagarCentrum Sverige och Bolagsverket, presenteras regelbundet

Västmanlands länmånad 12 2015

Västmanlands länmånad 12 2015 Forum för Turismanalys 1 Arkets namn R-U-län Län U-län Kommun Västerås Västmanlands länmånad 12 215 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby, camping och SoL 14 12 1 8 6 4 2 År 21 År 211 År 212 År

' 08:17 Monday, January 18, 2016 1

' 08:17 Monday, January 18, 2016 1 ' 08:17 Monday, January 18, 2016 1 1 Höör 3 099 55% 8 700 8 450 7 580 7 008 6 778 5 601 Kraftringen Nät 2 Skövde 2 000 51% 5 885 4 660 4 660 4 335 4 160 3 885 Skövde Elnät 3 Vallentuna 2 234 37% 8 299

' 08:17 Monday, January 18, 2016 1 ' 08:17 Monday, January 18, 2016 1 1 Eda 2 235 23% 12 120 11 465 11 465 10 365 10 365 9 885 Ellevio 2 Forshaga 2 235 23% 12 120 11 465 11 465 10 365 10 365 9 885 Ellevio 3 Grums 2 235 23% 12 120 11 465

Kommunranking 2011 per län

Kommunranking 2011 per län Kommunranking 2011 per län Stockholms län Södertälje 1 9 27,64 Stockholm 2 18 25,51 Sigtuna 3 27 22,85 Upplands Väsby 4 40 21,32 Botkyrka 5 45 20,99 Sundbyberg 6 49 20,24 Huddinge 7 51 20,21 Nacka 8 60

Nyföretagarbarometern 2012:A RANK

Nyföretagarbarometern 2012:A RANK Nyföretagarbarometern 2012:A RANK Nyföretagarbarometern I Nyföretagarbarometern, som är ett samarbete mellan NyföretagarCentrum Sverige och Bolagsverket, presenteras regelbundet dagsfärsk statistik över

Med vänliga hälsningar. För kommunstyrelsen Alingsås kommun Elisabeth Andersson Registrator

Med vänliga hälsningar. För kommunstyrelsen Alingsås kommun Elisabeth Andersson Registrator Från: tekniska.namnden@alingsas.se Till: tn.platinamail@alingsas.se Ärende: Vb: Remiss - Vägledning för kommunal tillstyrkan vid tillståndsprövning

Korrigerad beräkning - Regeringens avsedda fördelning av stöd till kommuner och landsting i Prop. 2015/16:47 Extra ändringsbudget för 2015 2015-11-18 Finansdepartementet Korrigerad beräkning - Regeringens avsedda fördelning av stöd till kommuner och landsting i Prop. 2015/16:47 Extra ändringsbudget för 2015 Fördelningen mellan kommunerna

Föräldraalliansen Sverige. Kommunalt grundskoleindex - Förändring 2011-2012 2012. SALSA Residual

Föräldraalliansen Sverige. Kommunalt grundskoleindex - Förändring 2011-2012 2012. SALSA Residual alt grundskoleindex - - SALSA personal Övrigt Fritidshem Index Kungsör 0,47 1,48 0,23 0,18 2,36 32 276 244 Dals-Ed 0,69 1,25 0,26 0,18 2,38 29 254 225 Älvsbyn 0,51 1,26 0,22 0,24 2,23 65 259 194 Askersund

Kommunalt anställda år 2012 lärare och ledning skola/förskola, år 2012. Stockholms län. Uppsala län. Andel 55 år och äldre.

Kommunalt anställda år 2012 lärare och ledning skola/förskola, år 2012. Stockholms län. Uppsala län. Andel 55 år och äldre. Kommunalt anställda år 2012 lärare och ledning skola/förskola, år 2012 Hela riket Hela riket Kommun / Län Andel 55 år och äldre Antal samtliga Antal 55 år och äldre Riket 29% 182840 52130 Stockholms län

Resultat 02 Fordonsgas

Resultat 02 Fordonsgas Resultat Geografiskt Ale Alingsås Alvesta Aneby Arboga Arjeplog Arvidsjaur Arvika Askersund Avesta Bengtsfors Berg Bjurholm Bjuv Boden Bollebygd Bollnäs Borgholm Borlänge Borås Botkyrka E.ON Boxholm Bromölla

Andel funktionsnedsatta som fått hjälpmedel. Ranking

Andel funktionsnedsatta som fått hjälpmedel. Ranking Statistiken är hämtad från Arbetsförmedlingens siffor över hur många hjälpmedel som har skrivits ut under åren 2009-2011 samt hur många med en funktionsnedsättning som har varit inskrivna hos Arbetsförmedlingen

' 08:17 Monday, January 18, 2016 1 ' 08:17 Monday, January 18, 2016 1 Nätbolag Kommentar Ale 565 8% 7 720 7 480 7 480 7 480 7 330 7 155 Ale Elförening ek för 98 Alingsås Alingsås Energi Nät Saknar typkunden Alvesta 1 919 28% 8 666 7 820

Statsbidrag till kommuner som tillämpar maxtaxa inom förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet

Statsbidrag till kommuner som tillämpar maxtaxa inom förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet Statsbidrag till kommuner som tillämpar maxtaxa inom förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet Bidragsåret 2013 Tabeller 1 Statsbidrag till kommuner som tillämpar maxtaxa inom förskola, fritidshem

Folkbibliotek 2008. Resultat på kommunnivå. Börjar på sida

Folkbibliotek 2008. Resultat på kommunnivå. Börjar på sida Folkbibliotek 2008 Resultat på kommunnivå Börjar på sida Tabell 5:1. Antal bibliotek, bokbussar och övriga utlåningsställen efter kommun. 2 Tabell 5:2. Personal, andel kvinnor och män samt antal årsverken

StatistikHusarbete2010-01-01--2010-06-30 Antalköpare. Antal köpare riket Hushållstjänster 192.448 ROT-arbete 456.267 648.715

StatistikHusarbete2010-01-01--2010-06-30 Antalköpare. Antal köpare riket Hushållstjänster 192.448 ROT-arbete 456.267 648.715 Page 1 of 18 * Skatteverket StatistikHusarbete2010-01-01--2010-06-30 Antalköpare Typ Antal köpare riket Hushållstjänster 192.448 ROT-arbete 456.267 648.715 Page 2 of 18 Län Antal köpare Typ Blekinge län

Kommunkod Kommun Kommungrupp Kommungrupp, namn 0180 Stockholm 1 Storstäder 1280 Malmö 1 Storstäder 1480 Göteborg 1 Storstäder 0114 Upplands Väsby 2

Kommunkod Kommun Kommungrupp Kommungrupp, namn 0180 Stockholm 1 Storstäder 1280 Malmö 1 Storstäder 1480 Göteborg 1 Storstäder 0114 Upplands Väsby 2 Kommunkod Kommun Kommungrupp Kommungrupp, namn 0180 Stockholm 1 Storstäder 1280 Malmö 1 Storstäder 1480 Göteborg 1 Storstäder 0114 Upplands Väsby 2 Förortskommuner till storstäderna 0115 Vallentuna 2 Förortskommuner

Grundskolans läsårstider 2016/2017

Grundskolans läsårstider 2016/2017 Datum: 2016-02-29 Grundskolans läsårstider 2016/2017 Här finner du en detaljerad sammanställning av grundskolans läsårstider per län och kommun. Skolporten samlar och publicerar läsårstiderna årligen i

Örnar i Falun. En sammanfattning av örnutfodringen 2005-2006. Falu Fågelklubb

Örnar i Falun. En sammanfattning av örnutfodringen 2005-2006. Falu Fågelklubb Örnar i Falun En sammanfattning av örnutfodringen 2005-2006 Falu Fågelklubb Sammanfattning Vi som under denna vinter jobbat med utfodringen och bevakningen är: Lars Lagerqvist (åtelansvarig och eldsjäl),

SAMMANSTÄLLNING ÖVER MARGINALTECKEN I HANDGJORDA FRIMÄRKSHÄFTEN av Per Lundberg

SAMMANSTÄLLNING ÖVER MARGINALTECKEN I HANDGJORDA FRIMÄRKSHÄFTEN av Per Lundberg SAMMANSTÄLLNING ÖVER MARGINALTECKEN I HANDGJORDA FRIMÄRKSHÄFTEN av Per Lundberg Uppgifterna är hämtade ur ett stort antal auktionskataloger från c:a 1975 till och med de allra senast utgivna. Eftersom

ARKITEKTPROVET 2013 DAG 1. 1: LINJE & VECK [ENKELHET, UNDERSÖKNING] [1H] 9.15-10.15

ARKITEKTPROVET 2013 DAG 1. 1: LINJE & VECK [ENKELHET, UNDERSÖKNING] [1H] 9.15-10.15 ARKITEKTPROVET 2013 DAG 1. 1: LINJE & VECK [ENKELHET, UNDERSÖKNING] [1H] 9.15-10.15 Översikt: Den första uppgiften är en undersökning av linje, kant och yta. I den skall du försöka skapa något intressant

Inspiration med vårens färger!

Inspiration med vårens färger! SC-0029 ewww.creativeclub.s Vårkänsla! Snön har smält och vårsolen tittar fram - det är dags att släppa in ett fint vårtema i ditt scrapalbum! Med härliga färger som får oss att tänka på himmel, gräs,

Många arbetslösa ungdomar i Blekinge och Värmland

Många arbetslösa ungdomar i Blekinge och Värmland Nr 2:2013 1 (6) Omvärldsfakta FAKTABLAD FRÅN ARENA FÖR TILLVÄXT ETT SAMARBETE MELLAN ICA, SVERIGES KOMMUNER OCH LANDSTING OCH SWEDBANK Många arbetslösa ungdomar i Blekinge och Värmland Arbetslöshetsnivåerna

99:- Nu är det jul igen... 109:- 259:- 149:- Julerbjudanden 2010. gullbergs.se. Priserna gäller under dessa veckor! Heberleins cellofanpaket

99:- Nu är det jul igen... 109:- 259:- 149:- Julerbjudanden 2010. gullbergs.se. Priserna gäller under dessa veckor! Heberleins cellofanpaket Julerbjudanden 2010 Priserna gäller under dessa veckor! November V Må Ti On To Fr Lö Sö 44 1 2 3 4 5 6 7 45 8 9 10 11 12 13 14 46 15 16 17 18 19 20 21 47 22 23 24 25 26 27 28 48 29 30 December V Må Ti

Nya bilar ökar mest på Gotland - plus 59 procent

Nya bilar ökar mest på Gotland - plus 59 procent 2014-09-29 Nya bilar ökar mest på Gotland - plus 59 procent BIL Swedens läns- och kommunfördelade nyregistreringsstatistik för augusti 2014 visar följande: A) Nya bilar ökar mest på Gotland - plus 59 procent

Lundabygdens Prova På IF

Lundabygdens Prova På IF Lundabygdens Prova På IF bjuder in till: Sommar Under hela sommaren i Lund! Sportcamp - Mer än bara Idrott! Med sportcamp samt temaveckor i fotboll, parkour & basket. Sida 2 Lundabygdens Prova På IF -

Bokinsamlingskommittén vid Svenska Röda korsets hjälpkommitté för krigsfångars arkiv

Bokinsamlingskommittén vid Svenska Röda korsets hjälpkommitté för krigsfångars arkiv Lunds universitetsbibliotek Bengt Werner, 1997 Bokinsamlingskommittén vid Svenska Röda korsets hjälpkommitté för krigsfångars arkiv Placering: B 618 Svenska Röda korsets hjälpkommitté för krigsfångar bildades

VISITKORTSASKAR - SID

VISITKORTSASKAR - SID VISITKORT - SID 3 4900020 Visitkort 1+0 (svart) - 90x55 mm - Vitt Xerox Colotech 300 g/m² 90x55 mm 3 dagar 50 4,90 UG4 Slätt papper 100 3,30 UG4 250 1,90 UG4 500 1,25 UG4 4900000 Visitkort 1+0 (svart)

Kommunalekonomisk utjämning för kommuner Utjämningsåret 2013 Preliminärt utfall

Kommunalekonomisk utjämning för kommuner Utjämningsåret 2013 Preliminärt utfall Kommunalekonomisk utjämning för kommuner Utjämningsåret 2013 3 Tabeller 1. Kommunalekonomisk utjämning för kommuner, utjämningsåret 2013 2. Inkomstutjämning 2013 3. Kostnadsutjämning 2013 Bilagor 1. Kommunalekonomisk

Svenska Bokmärken. Kerstin Bergengren Gunilla Haglund Anne-Marie Jacobsson

Svenska Bokmärken. Kerstin Bergengren Gunilla Haglund Anne-Marie Jacobsson Svenska Bokmärken Kerstin Bergengren Gunilla Haglund Anne-Marie Jacobsson Innehåll Inledning... 7 Eric F. Olsson & Co...9 Williams förlag...65 Sagokonst AB...71 Alga... 81 Gunnar Wallén... 86 Hemmets journal...90

Nya bilar ökar mest på Gotland

Nya bilar ökar mest på Gotland 2014-06-24 Nya bilar ökar mest på Gotland BIL Swedens läns- och kommunfördelade nyregistreringsstatistik för maj 2014 visar följande: A) Nya bilar ökar mest på Gotland B) Supermiljöbilar ökar kraftigt

Namnskyltar Yrkesbroscher Pennfickor Systerur Nyckelhållare Skolringar. Välkomna in i webbutiken www.everand.se

Namnskyltar Yrkesbroscher Pennfickor Systerur Nyckelhållare Skolringar. Välkomna in i webbutiken www.everand.se Namnskyltar Yrkesbroscher Pennfickor Systerur Nyckelhållare Skolringar Välkomna in i webbutiken www.everand.se Namnskyltar Hos oss finner ni ett stort utbud av namnskyltar och yrkesbroscher mm. Välj material.

H 310 Svampar 1,2. Sven Erik Mattsson Inledning. Färgkort

H 310 Svampar 1,2. Sven Erik Mattsson Inledning. Färgkort H 310 Svampar 1,2 Sven Erik Mattsson Inledning Denna artikel redogör för resultatet av ett antal års samlande och studier av H 310 Svampar som väl bör få speciell uppmärksamhet i höst eftersom Posten ger

Centrummatad. För perforerat papper. 69221 (473137) blå. 64021 (473474) 2-lagers, 67 m, 19,5 cm bred, 0,5 kg, 200 ark.

Centrummatad. För perforerat papper. 69221 (473137) blå. 64021 (473474) 2-lagers, 67 m, 19,5 cm bred, 0,5 kg, 200 ark. Papper Handtork i system M1 System Centrummatad M2 System Centrummatad M3 System Centrummatad M4 System Centrummatad H1 System tork Dispenser Centrummatad Mini M1 69101 (558000) vit 69103 (558008) svart

Ridskoleföreningar med skyltmärkning 2013-12-31

Ridskoleföreningar med skyltmärkning 2013-12-31 Från 1 januari 2014 gäller ny skyltmärkning för ridskolor med föreningstillhörighet till Svenska Ridsportförbundet. Denna lista visar märkning till och med 31 december 2013 Ridskoleföreningar med skyltmärkning

SKAPA MED TOARULLAR! INSPIRATIONSHÄFTE, TOARULLAR DEL 1. Del 1. Härliga och roliga tips för dig och ditt kreativa barn.

SKAPA MED TOARULLAR! INSPIRATIONSHÄFTE, TOARULLAR DEL 1. Del 1. Härliga och roliga tips för dig och ditt kreativa barn. INSPIRATIONSHÄFTE, TOARULLAR DEL 1 SKAPA MED TOARULLAR! Del 1. Härliga och roliga tips för dig och ditt kreativa barn. COLORONA ÄR EN DEL AV RAHMQVISTGRUPPEN Färgglad fisk Toarulle Plast/papptallrik Häftapparat

Åklagarmyndighetens författningssamling Åklagarmyndighetens författningssamling Åklagarmyndighetens föreskrifter om ändring i Åklagarmyndighetens föreskrifter (ÅFS 2005:5) om åklagarkamrarnas lokalisering och verksamhetsområden; Utkom från trycket

Kommunranking Instagram, mars 2014 Av Placebrander, www.placebrander.se Resultat inhämtat 14 mars 2014

Kommunranking Instagram, mars 2014 Av Placebrander, www.placebrander.se Resultat inhämtat 14 mars 2014 Kommunranking Instagram, mars 2014 Av Placebrander, www.placebrander.se Resultat inhämtat 14 mars 2014 Kommun n Ranking ant inv Instagramkonto Antal följare Stockholm 1 visitstockholm 4892 Jönköping 10

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Innehållsförteckning. Ficknäsdukar 4-5. Flugor 6. Polyesterslipsar / säkerhetsslipsar 7. Enfärgade slipsar & scarfs 8-11

Innehållsförteckning. Ficknäsdukar 4-5. Flugor 6. Polyesterslipsar / säkerhetsslipsar 7. Enfärgade slipsar & scarfs 8-11 Fredrikssons är en av marknadens ledande leverantörer av slipsar, scarfs, flugor, halsdukar, bälten och plånböcker. Här presenteras årets kollektion av det senaste inom accessoarer. Ni kan även se dessa

Hjälpens utförande. Hjälpens omfattning. Social samvaro

Hjälpens utförande. Hjälpens omfattning. Social samvaro Tabell 3 NKI kvalitetsfaktorernas index, särredovisade för samtliga landets kommuner. Medelvärden. Vad tycker Du om Hemtjänsten? På en skala 1-10 har brukarna för varje fråga kunnat ange hur nöjd man är

per landsting samt total i riket 2010-2015

per landsting samt total i riket 2010-2015 Koll på Läkemedel statistik per landsting samt total i riket 2010-2015 Presentation framtagen av Margita Jacobsson SPF Seniorerna och Pharma XY och bearbetad av Lars Rönnbäck Andel av befolkningen 80+

Statistiska centralbyrån Juni 2014 Tabell 1 Offentlig ekonomi och Tabell mikrosimuleringar

Statistiska centralbyrån Juni 2014 Tabell 1 Offentlig ekonomi och Tabell mikrosimuleringar Juni 2014 Tabell 1 1 Utjämning av LSS-kostnader mellan kommuner utjämningsåret 2015, preliminär-preliminärt utfall Län Folk- Grund- Personal- Standard- Standardkostnad Utjämnings- Utjämnings- Utjämnings-

av sina bostadsföretag och ca 600 (1 000) övertaliga lägenheter återfinns i 4 kommuner (8); Flen, Hultsfred Ludvika och Ydre,.

av sina bostadsföretag och ca 600 (1 000) övertaliga lägenheter återfinns i 4 kommuner (8); Flen, Hultsfred Ludvika och Ydre,. et och minskar ytterligare BKN har under våren uppdragit till SCB att genomföra en inventering av antalet outhyrda i de allmännyttiga bostadsföretagen per mars månad. Upplägget överensstämmer i huvudsak

Gästnattsrapport juni 2012

Gästnattsrapport juni 2012 Gästnattsrapport juni 2012 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och vandrarhem för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken

BARN Städerskor var ett vanligt jobb. Vad kallas denna städerska? 1 Buss-städerska Spårvagns-städerska 2 Tåg-städerska Hon städar det fordonet

BARN Städerskor var ett vanligt jobb. Vad kallas denna städerska? 1 Buss-städerska Spårvagns-städerska 2 Tåg-städerska Hon städar det fordonet 4 25 66 86 FRÅGA 1: KVINNOYRKEN FÖRR VUEN Vad gjorde en brukssmäcka? 1 Bar bruk vid husbyggen Prostituerad på större bruk* 2 Uppasserska vid bruk* (* järn-, mässingsbruk med mera) Skitbärarkärringar eller

Barn berörda av avhysning 2015

Barn berörda av avhysning 2015 Sida 1 av 13 Barn berörda av avhysning 2015 Antal barn berörda av verkställd avhysning uppgick under 2015 till 472 stycken. Det är en ökning med ca 3 procent jämfört med 2014 då antalet uppgick till 459.