Eurokod lastkombinering exempel. Eurocode Software AB



Relevanta dokument
Laster och lastnedräkning. Konstruktionsteknik - Byggsystem

Olle Bywall & Paul Saad Examensarbete Karlstads Universitet

Eurokod laster. Eurocode Software AB

Eurokod lastkombinationer. Eurocode Software AB

Laster Lastnedräkning OSKAR LARSSON


Eurokod nyttiglast. Eurocode Software AB

Projekteringsanvisning

TENTAMEN I KURSEN TRÄBYGGNAD

Stomstabilisering KAPITEL 4 DEL 1

TENTAMEN I KURSEN TRÄBYGGNAD

VSMF10 Byggnadskonstruktion 9 hp VT15

1. Dimensionering och utformning av hallbyggnad i limträ

BYGGNADSKONSTRUKTION IV

I figuren nedan visas en ritning över stommen till ett bostadshus. Stommen ska bestå av

1. En synlig limträbalk i tak med höjd 900 mm, i kvalitet GL32c med rektangulär sektion, belastad med snölast.

TENTAMEN I FÖRDJUPNINGSKURS I BYGGKONSTRUKTION

Exempel. Inspecta Academy

KONSTRUKTIONSTEKNIK 1

Stomstabilisering KAPITEL 4 DEL 2

caeec302 Pelare stål Användarmanual Eurocode Software AB

TENTAMEN I FÖRDJUPNINGSKURS I BYGGKONSTRUKTION

caeec101 Lastnedräkning Användarmanual Eurocode Software AB Detta program kombinerar laster enligt SS EN Rev: C

Föreläsning 4 del 1. Stomstabilisering. Konstruktionsteknik, LTH

Stabilisering och fortskridande ras

Konstruktionsteknik 25 maj 2012 kl Gasquesalen

Tentamen i Konstruktionsteknik


CAEBSK10 Balkpelare stål

Beräkningsstrategier för murverkskonstruktioner

Konstruktionsuppgift i byggnadsmekanik II. Flervåningsbyggnad i stål. Anders Andersson Malin Bengtsson

BOVERKETS FÖRFATTNINGSSAMLING Utgivare: Anders Larsson

caeec310 Balkpelare stål Användarmanual Eurocode Software AB Analys av pelar- och balkelement enligt SS EN :2005. Rev A

Gyproc Handbok 7 Gyproc Teknik. Statik. Bärförmåga hos Gyproc GFR DUROnomic Regel. Dimensioneringsvärden för transversallast och axiallast

(kommer inte till tentasalen men kan nås på tel )


Följande ska redovisas/dimensioneras

Tentamen i. Konstruktionsteknik. 26 maj 2009 kl

Stabilisering av prefabbetong enligt Eurokod - En jämförande studie

2 kn/m 2. Enligt Tabell 2.5 är karakteristisk nyttig last 2,0 kn/m 2 (kategori A).

TENTAMEN I FÖRDJUPNINGSKURS I BYGGKONSTRUKTION

Karlstads universitet 1(7) Byggteknik

Karlstads universitet 1(7) Byggteknik. Carina Rehnström

Stålbyggnadsprojektering, SBP-N Tentamen

Exempel 7: Stagningssystem

Bilaga Övningsexempel

BISTEEX SL ÖVNINGSEXEMPEL I STÅLBYGGNAD FÖR BYGG- INGENJÖRSUTBILDNINGEN VID CTH

Rympålgrupp lastkombinering

CAEBBK31 VER 4.1. Programbeskrivning

CRAMO INSTANT STATISKA BERÄKNINGAR MODULTYP C40 KARLSTAD Tommy Lindvall

TENTAMEN I FÖRDJUPNINGSKURS I BYGGKONSTRUKTION

Oarmerade väggar utsatta för tvärkraft (skjuvväggar) Stomanalys

Kvalitetsfordringar på material. Betong: Betongkvalitet C25/30 om inget annat anges på ritning.

Datorprogram för tunnplåtskonstruktioner

BSAB 83 N5 BSAB 96 JUF MAJ Plannja Profiler TEKNISK INFORMATION

Protect. Monzon. Monteringsanvisning

Tentamen i Konstruktionsteknik

caeec310 Balk stål Användarmanual Eurocode Software AB

Umeå Universitet Tillämpad fysik och elektronik Byggteknik


Anvisningar för utskrift i Ramanalys, speciellt för konstruktionsuppgift K1 1. I rulllgardinsmeny ARKIV välj UTSKRIFTSVAL

CAEBBK10 Balkpelare betong

Allmänna profildata. *Gäller Z och C. Dessutom finns ofta udda planplåtsbredder för tillverkning av specialprofiler.

3. Bestäm tvärsnittsklass för en balk av VKR 120 x 120 x 4,5-profil i stålkvalitet S355 som endast är påverkad av moment.

Betongkonstruktion Facit Övningstal del 1 Asaad Almssad i samarbete med Göran Lindberg

Byggbeskrivningar Dimensionering

Väglednings-PM. Väderskydd. 1. Bakgrund. 2. Definitioner. 3. Regler. Diarienummer: CTB 2004/ Beslutad datum:

CAETRA10 Balkpelare trä

Översättning från limträbalk till stålbalk (IPE, HEA och HEB)

Kvalitetsfordringar på material. Betong: Betongkvalitet C25/30 om inget annat anges på ritning.

Eurokoder grundläggande dimensioneringsregler för bärverk. Eurocode Software AB

Skivverkan i tak. Board meeting

Bromall: Lastkombinationer järnvägsbro. Lastkombinering av de olika verkande lasterna vid dimensionering av järnvägsbro.

Stomdimensionering för Tillbyggnaden av ett Sjukhus en jämförelse mellan BKR och Eurokod

Kvalitetsfordringar på material. Betong: Betongkvalitet C25/30 om inget annat anges på ritning. I plintar frostbeständig betong C30/37.

caeec110 Kontinuerlig balk statik Användarmanual Eurocode Software AB

Beräkningsmall för vindlast enligt Eurokoder samt jämförelsestudie av vindlastberäkningsmetoder

Dimensionering av curlinghall ELIN STENLUND LINDA STRIDBAR

Vår kontaktperson Direkttelefon E-post

caeec211 Balk betong Användarmanual Eurocode Software AB Dimensionering av balkar i betong enligt SS EN Rev C

Plannja Lättbalk Teknisk information

Ba rande tra konstruktioner, 7,5 hp

DIMENSIONERING AV LIMTRÄBALKAR. Effekt av osymmetrisk snölast enligt EKS 10. Structural Mechanics. Bachelor s Dissertation

Beräkningsmall för vind- och snölast enligt Eurokoderna

Modellfamilj: Martinsons småvägsbro, tvärspänd platta Teknisk Specifikation Överbyggnad. Version: 1.0 Ändrat:

Precisering av vindlastens fördelning på en byggnad

Beräkningsmall för vindlast enligt Eurokod baserad på väggar och olika taktyper

Martinsons gång- och cykelbro av fackverkstyp Produktfamilj: MGC-FV Teknisk Specifikation Överbyggnad

Kvalitetsfordringar på material. Betong: Betongkvalitet C25/30 om inget annat anges på ritning.

Eurokod grundläggning. Eurocode Software AB

Martinsons maskinhall LSFH

Betongbalkar. Böjning. UMEÅ UNIVERSITET Tillämpad fysik och elektronik Annika Moström. Räkneuppgifter


Exempel 5: Treledstakstol

Säkra limträkonstruktioner

Exempel 2: Sadelbalk. 2.1 Konstruktion, mått och dimensioneringsunderlag. Exempel 2: Sadelbalk. Dimensionera sadelbalken enligt nedan.

Betongkonstruktion BYGC11 (7,5hp)

Transkript:

Eurokod lastkombinering exempel Eurocode Software AB

Nybyggnad Lager & Kontor Stålöverbyggnad med total bredd 24 m, total längd 64 m. Invändig fri höjd uk takbalk 5,6m. Sadeltak med taklutning 1:10.

Fasader

Plan

Sektioner

Laster Växjö Tak och vägglaster Snölast grundvärde 2,0 kn/m2 Egentyngd tak 0,4 kn/m2 Vindlast 24 m/2, terrängtyp II, h=7 m, qk=0,7 kn/m2 Bjälklag Egentyngd 0,75 kn/m2 Egentyngd lätta mellanväggar 0,5 kn/m2 Kategori B: Kontorslokaler 2,5 kn/m2

Pelarnumrering

Lasteffekt/Lastkombination Karakteristiskt värde, Q k Kombinationsvärde, ψ 0 Q k P Ed =1,2*G kj +1,5*Q k,1 +1,5*ψ 0,i *Q k,i P Ed =1,2*G k,egentyngd +1,5*Q k,snö +1,5 * ψ 0,nyttig *Q k,nyttig P Ed =1,2*G k,egentyngd +1,5*ψ 0,snö *Q k,snö +1,5*Q k,nyttig P Ed =1,2*G k,egentyngd +1,5*(ψ 0,snö *Q k,snö +Q k,nyttig )

Pelare P6 Taklaster G k,egentyngd =(0,4*6,4*1,1+0,6)*12=41,0 Q k,snö =2,0*0,8*6,4*12*1,1=135,2 Bjälklagslaster Q k,nyttig =2,5*6,4*1,25*6/2*0,9=54 kn G k,egentyngd =((0,75+0,5)*6,4*1,25+0,6)*6/2*0,9=28,6 kn Dimensionerande last, Snölast huvudlast P Ed =1,2*G k,egentyngd +1,5*Q k,snö +1,5*ψ 0,nyttig *Q k,nyttig =1,2*(41+28,6)+1,5*135,2+1,5*0,7*54=343 kn Dimensionerande last, Nyttig last huvudlast P Ed =1,2*G k,egentyngd +1,5*ψ 0,snö *Q k,snö +1,5*Q k,nyttig =1,2*(41+28,6)+1,5*0,7*135,2+1,5*54=306,5 kn

Pelare P10 Bjälklagslaster G k,egentyngd =((0,75+0,5)*6,4*1,25+0,6)*6*1,1=70,0 kn Q k,nyttig =2,5*6,4*1,25*6*1,1=132 kn Dimensionerande last, Nyttig last huvudlast N Ed =1,2*G k,egentyngd +1,5*Q k,nyttig =1,2*70+1,5*132=282 kn Dimensionerande last, Nyttig last huvudlast Med lastreduktion α a =0,5+10/A=0,5+10/(6,4*1,25*6*1,1)=0,69 N Ed =1,2*G k,egentyngd +1,5*Q k,nyttig *αa=1,2*70+1,5*132*0,69=220,6 kn

Pelare P13 Taklaster G k,egentyngd =(0,4*6,4/2*1,0+0,6)*6*0,8=9,0 Q k,snö =2,0*0,8*6,4/2*1,0*6*0,8=24,6 Bjälklagslaster G k,egentyngd =((0,75+0,5)*6,4/2*0,8+0,6)*6*1,0=22,8 kn Q k,nyttig =2,5*6,4/2*1,0*6*1,0=48 kn Dimensionerande last, Snölast huvudlast N Ed =1,2*G k,egentyngd +1,5*Q k,snö +1,5*ψ 0,nyttig *Q k,nyttig =1,2*(9,0+22,8)+1,5*24,6+1,5*0,7*48=125,5 kn Dimensionerande last, Nyttig last huvudlast N Ed =1,2*G k,egentyngd +1,5*ψ 0,snö *Q k,snö +1,5*Q k,nyttig =1,2*(9,0+22,8)+1,5*0,7*24,6+1,5*48=136 kn

Vindlast mot vägg R a =q vind *L,pelare /2*delning R b =q vind *(L,pelare /2+h,tak )*delning

Vindlast väggar, formfaktorer För h/d=8/64 <0,25, gavlar C pe =0,7 och C pi =0,3 vilket ger 1,0, vid dimensionering av vindstag väljs C pe =(0,7+0,3)*0,85=0,85. För h/d=8/24=0,33, långsidor C pe =0,8 och C pi =0,3 vilket ger 1,1, vid dimensionering av vindstag väljs C pe =(0,8+0,5)*0,85=1,1.

Vindlast mot långsida h,tak=sarg+isolering+plåt+upplagshöjd=0,15+0,15+0,1+0,2=0,6 L,pelare=6,5-0,6=5,9 m Q k,vind =C pe *q k,vind *b z *b x =1,1*0,7*(5,9/2+0,6)*64/2=87,5 kn

Vindlast mot gavel h,tak=sarg+isolering+plåt+gavelbalk=0,15+0,15+0,1+0,2=0,6 L,pelare=((6,5-0,6)+((6,5-0,6)+12/10))/2=6,5 m Q k,vind =C pe *q k,vind *b z *b x =0,85*0,7*(6,5/2+0,6)*24/2=27,5 kn

Snedställning φ= φ 0 *α h *α m φ 0 =1/200=0,005 α h =2/ h α m = 0,5*(1+1/m)

Snedställning φ= φ 0 *α h *α m φ 0 =1/200=0,005 α h =2/ h=2/rot(6)=0,71 α m = 0,5*(1+1/m)=rot(0,5*(1+1/3))=0,82 φ=0,005*0,71*0,82=0,0034

Snedställningslast Snedställningslast tak per vindfackverk Q k,egentyngd =q e *b x *b y /2=0,4*64*24/2=307 kn Q k,snö = μ*sk*b x *b y /2=0,8*2,0*64*24/2=1229 kn Snedställningslast bjälklag vindfackverk Q k,egentyngd =q e *b x *b y =(0,75+0,5)*12,8*24=384 kn Q k,nyttiglast =q e *b x *b y =2,5*12,8*24=768 kn

Fackverksbalk Taklaster G k,egentyngd =(0,4*6,4*1,1+0,6)=3,4 kn/m Q k,snö =2,0*0,8*6,4*1,1=11,3 kn/m Upplagsreaktion R k,egentyngd =G k,egentyngd *l/2=3,4*24/2=40,8 kn R k,snö =Q k,snö *l/2=11,3*24/2=135,6 kn Moment M k,egentyngd =G k,egentyngd *l^2/8=3,4*24^2/8=244,8 knm M k,snö =Q k,snö *l^2/8=11,3*24^2/8=813,6 knm

Fackverksbalk Upplagsreaktion R Ed =R k,egentyngd *1,2+R k,snö *1,5 40,8*1,2+135,6*1,5=252,4 kn Moment M Ed =M k,egentyngd *1,2+M k,snö *1,5 244,8*1,2+813,6*1,5=1514 knm

Bjälklagsbalk Bjälklagslaster G k,egentyngd =((0,75+0,5)*6,4*1,25+0,6)=10,6 kn/m Q k,nyttig =2,5*6,4*1,25=20 kn/m Upplagsreaktion R k,egentyngd =G k,egentyngd *l*(0,6071+0,5357) =10,6*6*(0,6071+0,5357)=72,7 kn R k, nyttig =Q k, nyttig *l*(0,6205+0,6026) =20*6*(0,6205+0,6026)=146,8 kn Moment M k,egentyngd =-G k,egentyngd *l^2*0,1071 =-10,6*6^2*0,1071=-40,9 knm M k, nyttig =Q k, nyttig *l^2*0,1205 =-20*6^2*0,1205=-86,8 knm

Bjälklagsbalk Upplagsreaktion R Ed =R d,k,egentyngd *1,2+R d,k,nyttig *1,5 =72,7*1,2+146,8*1,5=307,5 kn Moment M Ed =M k,egentyngd *1,2+M k,nyttig *1,5 =-40,9*1,2-86,8*1,5=-179,3 knm HEA 220, Tvärsnittklass 2 W pl =0,000568 m 3 M c,rd = W pl f y /γ M0 =0,000568*355000/1,0=201,6 knm

Bjälklagsbalk Bjälklagslaster G k,egentyngd =((0,75+0,5)*6,4/2*0,8+0,6)=3,8 kn/m Q k,nyttig =2,5*6,4/2*1=8 kn/m Upplagsreaktion R k,egentyngd =G k,egentyngd *l/2=3,8*6/2=11,4 kn R k, nyttig =Q k, nyttig *l/2=8*6/2=24 kn Moment M k,egentyngd =G k,egentyngd *l^2*/8=3,8*6^2/8=17,1 knm M k, nyttig =Q k, nyttig *l^2/8=8*6^2/8=36 knm

Pelare P4 Taklast R k,egentyngd =40,8 kn R k,snö =135,6 kn Vindlast Fw=c s c d *c f *q p *A ref =1,0*1,0*0,7*A ref C s C d =1,0 C f =Cpe+Cpi=0,7+0,3=1,0 q p =0,7 kn/m2 M k, vind =1,0*1,0*0,7*6,4*6^2/8=20,2 knm

Pelare P4V (vindkryss) Pelarlängd=6 m, c/c=6,4 m Vindlast Q k,vind,gavel =27,5*6/(2*6,4)=12,9 kn Snedställning Q k,egentyngd =307*0,005*6/(2*6,4)=0,7 kn Q k,snö =1229*0,005*6/(2*6,4)=2,9 kn Vindlast M k, vind =1,0*0,5*0,7*6,4*6^2/8=10,1 knm

Pelare P4V (vindkryss) Taklast huvudlast N Ed =(R k,egentyngd +Q k,egentyngd )*1,2+R k,snö *1,5 +Q k,vind,gavel *ψ 0, vind *1,5 =(40,8+0,7)*1,2+(135,6+2,9)*1,5+12,9*0,3*1,5=263,3 kn M Ed = M k,vind *ψ 0, vind *1,5 =10,1*0,3*1,5=4,5 knm Vindlast huvudlast N Ed =(R k,egentyngd +Q k,egentyngd )*1,2+R k,snö *ψ 0, snö *1,5 +Q k,vind,gavel *1,5 =(40,8+0,7)*1,2+(135,6+2,9)*0,7*1,5+12,9*1,5=214,6 kn M Ed = M k,vind *1,5 =10,1*1,5=15,2 knm

Pelare P2V dimensionering Pelarlängd=6,5 m, c/c=6 m Taklast R k,egentyngd =(0,4*6,4/2+0,6)*6*1,1=12,4 kn R k,snö =2,0*0,8*6,4/2*6*1,1=33,8 kn Vindlast Q k,vind,långsida =87,5*6,5/(2*6)=47,4 kn Snedställning Q k,egentyngd =307*0,005*6,5/(2*6)=0,8 kn Q k,snö =1229*0,005*6,5/(2*6)=3,3 kn Vindlast M k, vind =1,0*0,5*0,7*6*6,5^2/8=11,1 knm

Pelare P2V (vindkryss) Taklast huvudlast N Ed =(R k,egentyngd +Q k,egentyngd )*1,2+R k,snö *1,5 +Q k,vind,gavel *ψ 0, vind *1,5 =(12,4+0,8)*1,2+(33,8+3,3)*1,5+47,4*0,3*1,5=92,8 kn M Ed = M k,vind *ψ 0, vind *1,5=11,1*0,3*1,5=5,0 knm Vindlast huvudlast N Ed =(R k,egentyngd +Q k,egentyngd )*1,2+R k,snö *ψ 0, snö *1,5 +Q k,vind,gavel *1,5 =(12,4+0,8)*1,2+(33,8+3,3)*0,7*1,5+47,4*1,5=125,9 kn M Ed = M k,vind *1,5=11,1*1,5=16,7 knm

Pelare P13 Pelarlängd=6,5 m, c/c=6 m Taklast R k,egentyngd =9,0 kn R k,snö =24,6 kn Bjälklagslast R k,egentyngd =22,8 kn R k,nyttig =48,0 kn Vindlast M k, vind =1,0*1,0*0,7*6,4*7,2^2/8=29 knm

Pelare P13 Nyttig last huvudlast N Ed =136 kn M Ed = M d,k,vind *ψ 0, vind *1,5=29*0,3*1,5=13,1 knm Vindlast huvudlast N Ed =R k,egentyngd *1,2+R k,snö *ψ 0, snö *1,5+R k,nyttig *ψ 0, nyttig *1,5 =(9+22,8)*1,2+24,6*0,7*1,5+48*0,7*1,5=114,4 kn M Ed = M k,vind *1,5=29*1,5=43,5 knm