Under årskurs 2 har du tvättid på lektionstid som bokas av dig själv och du sköter tvätten efter de strategier som är framarbetade under årskurs 1.

Relevanta dokument
KURSBESKRIVNING ALLMÄN KURS - BAS ÖSTERLENS FOLKHÖGSKOLA SKOLÄMNEN

Nationella skolplaner i hemkunskap (hämtat från skolverket)

Broskolans röda tråd i Hemkunskap

Katrinebergs folkhögskola. Kursmål. Linje: Praktisk linje. Kursplan, se nedan

LOKAL KURSPLAN HEM OCH KONSUMENTKUNSKAP

hem- och konsumentkunskap

Katrinebergs folkhögskola. Kursmål. Linje: Praktisk linje. Kursplan, se nedan

LÄSÅRSPLANERING I HEM OCH KONSUMENTKUNSKAP Lpo 94

Södra Innerstadens SDF Sofielundsskolan

Hem- och konsumentkunskap inrättad

Upplägg 12 oktober. Reformerna innebär bl a. Kursplan Del 1: Föreläsning ca 30 min. Nya reformer i den obligatoriska skolan

HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM SÄRSKILD UTBILDNING FÖR VUXNA GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Ekonomi och konsumtion - Vad olika matvaror kostar. Prisjämförelser mellan matvaror. Miljö och livsstil, ekonomi och konsumtion

Höstterminsplanering/Pedagogisk planering 2014 årskurs 7 Hem- och konsumentkunskap

Kursbeskrivningar Särskild utbildning för vuxna

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i hem- och konsumentkunskap

HKK 3.3 HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP. Syfte. Centralt innehåll

Mål för fritidshemmen i Flyinge och Harlösas rektorsområde

Kursplanen i ämnet hem- och konsumentkunskap

Syfte ämnesspecifika förmågor som eleverna ska utveckla genom undervisningen.

Följande är exempel på underliggande mål som ligger till grund för det övergripande målet:

Terminsplanering HKK VT 2015 årskurs 7

ESN lokal kursplan Lgr11 Ämne: Hem- och konsumentkunskap

Kursens namn: Bild LOK... 2 Kursens namn: Datorkunskap... 3 Kursens namn: English drama and music LOK... 4 Kursens namn: Idrott LOK...

Vårterminsplanering/Pedagogisk planering 2013 årskurs 7 Hem- och konsumentkunskap

Särskild utbildning för vuxna

Innehåll. Grundläggande kurser nivå träningsskola 6 SPRÅK OCH KOMMUNIKATION. Gymnasiala kurser nivå gymnasiesärskola

Gemensamma mål för fritidshemmen i Lidingö stad

Plan för hur fritidshemmens uppdrag att stimulera elevernas utveckling och lärande kopplas till förskoleklass och de obligatoriska skolformerna

CAS-vuxenutbildning för dig

Vårterminsplanering/pedagogisk planering årskrurs 8 Hem- och konsumnetkunskap

Tollare folkhögskola. Kursplan för Journalistkurs reportage/multimedia - Yrkesförberedande

Ekonomi och konsumtionsfrågor i hemoch konsumentkunskap och samhällskunskap

Särskild utbildning för vuxna

KURSPLAN och MÅL. HÄLSOVÄGLEDARUTBILDNING, Utbildning till Diplomerad Hälsovägledare

Skapande och estetiska uttrycksformer Du lär dig att:

Bilder på framsidan: Vuxenliv 2 ute på årstidsspaning, arbete med Ipad och laborativ matematik

Välkommen till Särskild utbildning för vuxna

Hösten Våren 2018

Arbetsplan för fritidshemmet

Hösten Våren 2016

HÄLSA. Ämnets syfte. Undervisningen i ämnet hälsa ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

Särskild utbildning för vuxna

VÄLKOMMEN TILL LÄRVUX. Särskild utbildning för vuxna. - Att studera som vuxen är roligt och stimulerande!

Kurskatalog Lärvux. Särskild utbildning för vuxna i Skellefteå 2018/2019

Idunskolans lokala pedagogiska planering för gymnasiesärskolan. Läsåret 2015/2016 och 2016/2017

Terminsplanering i Hem- och konsumentkunskap årskurs 8 Ärentunaskolan

Särskild undervisning för vuxna. Välkommen att studera på. Särvux

Innehåll upplägg och genomförande

Särvux. Sista ansökningsdag 9 maj boras.se/sarvux. Välkommen till. (Särskild utbildning för vuxna) Sid 1

Idrott och hälsa Lokal pedagogisk arbetsplan vt-14.

Kursens namn: Datorkunskap AKO... 2 Kursens namn: Engelska AKO... 3 Kursens namn: Idrott AKO... 4 Kursens namn: Klasstimme AKO...

Välkommen. Varvsgatan Karlshamn. Telefonnummer:

Höstterminsplanering/Pedagogisk planering 2014 årskurs 8 Hem- och konsumentkunskap

Hem- och konsumentkunskap. Göteborg 9 november 2011

GYMNASIESÄRSKOLAN i Kalmarsunds Gymnasieförbund

Grundskolans. Elevens Val

Pedagogisk planering för 3klubbens fritids

NOLLPUNKTSMÄTNING AVESTA BILDNINGSFÖRVALTNING KOMMENTARER I FRITEXT- GRUNDSKOLAN

Move & Walk. Skolan. Gymnasiesärskolan

Grundskolans. Elevens Val

Folkhögskoledag i Partille 26/1 2017

Höstterminsplanering/Pedagogisk planering 2013 årskurs 8 Hem- och konsumentkunskap

Grundskolans. Elevens Val

Nationellt och. Fyrisskolans gymnasiesärskola. Individuellt program Fyris E

Mål som eleven ska ha uppnått i slutet av det femte skolåret:

Välkommen att studera på Särvux i Avesta!

Skolbild för Grundsärskolan Regnbågen

Högalids Folkhögskola

Vad är goda levnadsvillkor för dig?

Genomförandeplan Exempel på en genomförandeplan som utgår från exempelutredning

Välkommen till. Uddevalla Gymnasiesärskola Elevens bästa Agneberg - Östrabo Y

Förskoleklassens verksamhetsplan

Arbetsplan för fritidshemmet på Ljuraskolans grundsärskola inriktning Träningsskolan

Särskild undervisning för vuxna. Välkommen att studera på. Särvux. Särvux

Kommunicera engagerat med patienter. Lyssna. Ge patienten ett adekvat utrymme i dialogen. Visa respekt och empati.

SKOLFS. På Skolverkets vägnar. ANNA EKSTRÖM Christina Månberg

Arbetsplan Herkules Förskola - Läsår

Kursmål och kostnader för respektive kurs

TROLLKOJANS VERKSAMHETSMÅL OCH RIKTLINJER

Vid varje terminsslut får eleverna praktiskt delta i städning och vi talar hela tiden om vikten av rengöring och förvaring.

Innehåll Kostnadsfri utbildning Du hittar Lärvux på Anders Ljungstedts Gymnasium Vi som arbetar på Lärvux Linköping :...

Ansvar Självkänsla. Empati Samspel

Prövningsanvisningar Svenska som andraspråk grundläggande nivå våren 2016

Fritidshemmets syfte och centrala innehåll

LÄRVUX kurser 2015/2016

Hej och välkommen. till Fjälkestads fritidshem, ht-14!

Elevsamtal med eleverna kring deras lärande

Välkommen till. Särskild utbildning för vuxna i Trelleborg

ARBETSPLAN FÖRSKOLAN EKBACKEN

3 Förskoleklassen. Förskoleklassens syfte och centrala innehåll

Kursplan ENGELSKA. Ämnets syfte. Mål. Innehåll. Insikt med utsikt

Studiebesök Malmö Stad, projekt Språkkraft, den 12 maj 2006.

Välkommen Till. särskild utbildning för vuxna. Kurskatalog Träningskolan, Grundläggande nivå och gymnasienivå

Kontakta oss. Arbetsmarknadskonsulen t Fredrik Berg

3 Förskoleklassen. Förskoleklassens syfte och centrala innehåll

Kursplanen i hem- och konsumentkunskap

På grund- & gymnasienivå + yrkesutbildningar. Studium Lärvux. Särskild utbildning för vuxna.

Antaget av kommunfullmäktige , 183 PROGRAM FÖR BARN- OCH UNGDOMSKULTUREN I VÄRNAMO KOMMUN

Transkript:

All verksamhet på Allmän kurs - BAS utgår från individens behov och förmåga. Vi gör en kartläggning i början av terminen över vilket stöd du behöver i olika situationer, både i skola, på fritiden och på internatet. Vi ser också vilka målsättningar du har med dina studier. Kontinuerlig uppföljning sker under terminens gång. Utbildningen är uppdelad i ett basår och ett påbyggnadsår. Du söker ett år i taget. År två väljer du en inriktning mot antingen vidare studier eller praktik/arbete. Övergripande mål för årskurs två är att du ska förankra den teoretiska kunskap som du har förvärvat under årskurs ett genom mycket praktisk tillämpning. Detta sker genom en individualiserad studieplanering. Du ska erbjudas en bred kunskap i klädvård/skovård och hur du som person kan påverka dina val och kläder och inköp. Du får lära dig att på ett enkelt sätt kan laga dina kläder. Du ska få ökad kunskap om olika material, dess ursprung, uppkomst och tillverkning utifrån miljösynpunkt och utifrån olika etiska och moraliska perspektiv. Under årskurs 2 har du tvättid på lektionstid som bokas av dig själv och du sköter tvätten efter de strategier som är framarbetade under årskurs 1. Du ska få inblick i vad som får DIG att må bra fysiskt/psykiskt och mentalt. Du ska få inblick i vad som kan påverkar dig i ditt dagliga liv t.ex. Kost Sömn Stress Fysisk aktivitet/avsaknad av fysisk aktivitet 1

Du ska få inblick i olika aktiviteter som kan påverka ditt välbefinnande och hur du kan öka din självkännedom. Du får kunskaper om hur du kan påverka din hälsa genom ditt sätt att tänka och göra. Du ska få en ökad sociala medvetandehet. Du ska på ett roligt sätt få inblick i vilka aktiviteter som kan erbjudas i samhället utifrån ett friskvårdsperspektiv. Kursplanen och kursinnehållet för Livsstil och hälsa är samma som för årskurs ett med fördjupningsdiskussioner. Du ska på ett teoretiskt sätt få en bredare och objektiv bild av hur det är att vara en aktiv, kritisk och kunnig konsument. Du ska få ökad kännedom om vad konsumentköplagen är och står för, samt hur man tillämpar den på bästa sätt. Du ska få ökad kunskap om hur du kan påverka som konsument och vad du kan bli påverkad av för yttre faktorer t.ex. reklam och media och hur det kan påverka val av inköp. Skyldigheter/rättigheter, behov, kostnad och försäkring. Under årskurs två är konsumentkunskapen projektbaserad med ett fördjupningsarbete utefter dina intressen och frågeställningar. Diskussion kring kritisk konsumtion kommer att genomsyra kursens innehåll. Du ska också få en ökad inblick i vad det innebär att flytta hemifrån. Du ska få ökad insikt i vardagsekonomin, vilka problem och svårigheter som kan uppstå. Du ska ges möjlighet att hantera detta utifrån ett ekonomiskt tänkande och bli medveten om ekonomins inverkan på ditt eget liv. Kunskap och insikt ökar självständigheten och oberoende, vilket kan leda till ökad självkänsla och ett bättre självförtroende. Årskurs två utgår från din egen ekonomi och aktuellt läge. Fördjupningsarbete i budget och ekonomisk planering. Planering och val av vilka varor som passar dina individuella behov och önskemål. Du ska under kursen få ett ökat självförtroende för att våga säga vad du tycker och svara på frågor. Du ska få inblick i vad det kan innebära i ett samtal/diskussion att lyssna på andra och bli lyssnad på. Under årskurs två fokuseras konversera mera på diskussioner kring självkänsla och självförtroende. Samtals- och diskussionstekniken som du har lärt dig under årskurs ett tillämpas även i diskussionerna i årskurs två. Du ska få en praktisk erfarenhet av att laga mat. Du ska få en ökad inblick i hur du 2

planerar, inhandlar och genomför en måltid. Du ska få både praktisk och teoretisk kunskap om diskning. Matlagningen sker mer självständigt under årskurs 2. Inköpen görs med individuella handkassor som efter inköp och matlagning redovisas med kassabok. Recept tas fram efter individuella önskemål och genomförandet sker med stöttning men så självständigt som möjligt. Syftet är att få en rutin och struktur på matlagningen. Du ska få ökade teoretiska kunskaper om matlagning. Du ska få en ökad kunskap om dagens måltider samt olika sorters mat och råvaror. Du ska få ökad teoretisk kunskap om olika traditioners mat. Matkunskap är i årskurs två är baserad på fördjupningsarbete utefter dina önskemål och behov. Tema kring mat anpassat till årstider ingår också under årskurs två. Du ska få en ökad teoretisk och praktisk kunskap om städning, städredskap och rengöringsmedel. Du ska erbjudas en struktur för boendekunskap. Syftet med boendekunskap i årskurs två är att rutiner och strategier ska vara uppbyggt för att du ska kunna sköta boendekunskapen så självständigt som möjligt utifrån dina egna förutsättningar. Du ska få en allmän information om arbetsförmedlingen och arbetslivet. Du får en ökad inblick i hur du söker och hittar information om arbetslivet. Du ska få en ökad medvetenhet om hur olika faktorer kan påverka möten mellan personer och även hur olika faktorer kan påverka situationer i arbetslivet/på praktikplatsen. Sista lektionen på fredagen har vi dokumentation med syfte att sammanfatta veckan som har varit och reflektera över kunskap och upplevelser, både på skoltid och på fritid. Denna lektion löper över både årskurs ett och två. Att ge dig förutsättningar för vidare inlärning som i sig ger motivation, självkänsla och självförtroende inför nya livssituationer. Uppmuntra kreativiteten och förmågan till inlärning genom ett fritt skapande. Bilden erbjuder ett alternativt sätt att uttrycka sig, se, lyssna och känna. Du får möjlighet att fånga den inneboende fantasin och kreativiteten. Bild löper över båda årskurserna. Du som går årskurs två erbjuds inriktning antingen mot vidare teoretiska studier eller 3

mot praktik. Vilken inriktning du vill ha under kommande år kartläggs under årskurs ett. Om du väljer praktik börjar vi att göra en kartläggning av dina behov och önskemål. Därefter gör du studiebesök på olika praktikplatser och först därefter påbörjas praktik på uppgjord tid och omfattning. Du som önskar läsa upp dina gymnasiebehörigheter erbjuds att göra detta i kombination med studier på allmän kurs GAS. Om du önskar läsa upp din fulla gymnasiekompetens kan du efter avslutade studier på BAS söka till allmän kurs GAS på heltid. 4

Vi vill förbereda dig för ett strukturerat vuxenliv med meningsfulla aktiviteter och fritidsintressen i samhället. Du får möjlighet att genom olika aktiviteter utveckla din sociala förmåga, lära dig att samarbeta och visa respekt för allas gemensamma värde. Verksamheten planeras så att du uppmuntras till att ta egna initiativ till en aktiv och meningsfull fritid och en medverkan i samhället. Arbetsmoment Du ska få möjlighet att uppleva olika kulturella arrangemang som t.ex. teater, film, museum, musik och sport. Du ska få möjlighet att prova olika aktiviteter, både enskilt och i grupp som t.ex. bowling, simning, gokart mm. Du ska få möjlighet att ta del av olika naturupplevelser genom att besöka olika naturreservat, ständer och strövområden. Du ska få möjlighet att besöka olika typer av restauranger. Du ska få möjlighet till social samvaro av olika slag. Vi kan till exempel spela spel, titta på tv i grupp, baka eller diskutera. Syftet med årskurs två är att kunskapen och strukturen på fritiden ska förankras och göras till en rutin. På fritiden ska du anordna två aktiviteter för hela gruppen; boka, informera och följa upp. En aktivitet vardera inom områdena kultur, natur, social träning och vardagskunskap är obligatoriska under årskurs två. Syftet med vardagskunskap på Allmän kurs - BAS är att förbereda deltagarna för ett strukturerat, självständigt vuxenliv, med kunskaper om olika instanser i samhället som är en del av vardagen. Du får med stöd, möjlighet att få kunskap och strategier för att hantera olika vardagssituationer. Verksamheten planeras, utifrån individuella behov, så att du ska bli så självständig som möjligt. Arbetsmoment Du ska få kännedom om hur olika samhällsinstanser fungerar som till exempel bibliotek, post, bank och apotek. Du ska få kännedom om hur olika samhällstjänster fungerar och kan användas som till exempel optiker, läkarvård och frisörer. Du ska få kännedom om hur kollektivtrafiken fungerar och hur den kan användas Syftet med årskurs två är att kunskapen och strukturen i vardagen ska förankras och göras till en rutin. Du ska träna din självständighet genom att med förvärvade strategier från årskurs ett själv boka tider hos optiker, frisör och så vidare. Du ska också få ökad kunskap om aktiva val för vardagen till exempel val av schampo och tandkräm. 5

Du ska få en ökad praktisk kunskap om tvätt och vikning av tvätt. Du ska erbjudas en ökad struktur kring tvätt och vikning och få en ökad förståelse för dosering av tvättmedel mm. Under årskurs två erbjuds du att bo i skolans lägenhet under någon del av året. Syftet är att undersöka hur stor självständighet du har, vilket stödbehov du kan ha samt för att befästa de kunskaper du har fått under studietiden. 6