Målkriterier Beskrivning Exempel



Relevanta dokument
Mål att sträva mot för de samhällsorienterande ämnena

SO-ämnen mål och kriterier

ÄLTA SKOLAS LOKALA KURSPLAN

Eleven skall kunna framställa bilder och former med hjälp av olika redskap och tekniker,

Kravnivåer som eleven skall ha uppnått vid avslutad årskurs. Eleven. 1 skall känna till sin närmiljö skall kunna förstå och använda en enkel karta

Södervångskolans mål i SO

En presentation av de moment vi kommer att arbeta med under år 3. Analysförmåga kunna beskriva orsaker och konsekvenser, föreslå

Geografi Analys och reflektion

Geografi Mål som eleven skall ha uppnått i slutet av det fjärde skolåret

GEOGRAFI. Ämnets syfte och roll i utbildningen

Åk: 1 Tidsperiod: höstterminen åk 1

Ett lektionsmaterial bestående av film och lärarhandledning samt måldokument ur nya läroplanen Lgr 11

Extramaterial till Boken om SO 1-3

Livet efter döden 1. Inlednidn:

Tunadalskyrkan Jag har en dröm. Amos 9:11-15

Lokal kursplan för samhällsorienterande ämnen vid Kungsmarksskolan

Samhällskunskap Demokrati

VÄLKOMMEN till ett helt nytt liv! Innehåll. Dina första steg på vägen till ett liv tillsammans med Gud.

Engelska Matematik Svenska Svenska som andraspråk Idrott och hälsa Musik Biologi Fysik Kemi...

namnge de tre största kommunerna/städerna i Östergötland Östergötlands landskapsblomma och landskapsdjur

GEOGRAFI HISTORIA RELIGION och SAMHÄLLS- KUNSKAP

RÖDA TRÅDEN SO: GEOGRAFI, HISTORIA, RELIGIONSKUNSKAP OCH SAMHÄLLSKUNSKAP F-KLASS ÅK

Född är Frälsaren och Förlossaren, Kristus, Herren, i Davids stad. Kommen är friden, himmelska tiden nu är fullbordad. Min själ, var glad.

TEMA BALDER Arbetslag 5-6

Kristendomen. Kristendomens tidiga historia

MARTIN LUTHER OCH REFORMATIONEN

Samhällskunskap. Mål som eleven skall ha uppnått i slutet av fjärde skolåret

Kursplaner för Montessoriskolan Växthuset

LPP 9P2 Geografi, Samhällskunskap, historia och religion Centralt innehåll

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om mat, traditioner och högtider.

Planering för religionskunskap vårterminen 2009

En given ordning. En traktat om Kyrkans ämbete

Bilder på framsidan: Vuxenliv 2 ute på årstidsspaning, arbete med Ipad och laborativ matematik

Världens fest i Sverige (sas)

Särskild utbildning för vuxna SÄRVUX. Kurskatalog, 2014/2015. Hagfors kommun

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i geografi

Del ur Lgr 11: kursplan i geografi i grundskolan

EN MATRESA JORDEN RUNT

Vifolkaskolan, Mantorp. Lokala kursplaner Och betygskriterier i SO År 6-9

Fakta om Malala Yousafzai

Islam en livshållning Islams uppkomst

Lärarhandledning lågstadiet

Jag känner mig trygg på min skola

GUD JESUS TRO LEK LLIVET KÄRLEK PARTY STILLHET. familj DÖDEN. kyrka RELATIONER TVIVEL SKRATT VÄNNER. läger livskunskap BIBELN KOMPISAR

Berättelsen vi befinner oss i

Herren behöver dem. Av: Johannes Djerf

DET CENTRALA INNEHÅLLET

Tro - från Oden till Jesus

Livet förr och nu. Pedagogisk planering år 3

Kristendomen...2 Kristendomen ut i världen...2. Kristendomen kommer till Sverige...5. Proteströrelser i kyrkan...7

Engelska Svenska Svenska som andraspråk Idrott och hälsa Musik Biologi Fysik Kemi Slöjd...

Och alla dessa frågor bottnar i den här, grundläggande frågan: Vad är en församling? Hur ofta försöker vi att formulera ett svar på den frågan?

I dagens predikotext möter vi lärjungarna i väntan.

Globalisering. Ur olika olika perspektiv

LPP i religion ht. 2015

LPP 7P2 Geografi, samhällskunskap, religion och historia

Tolknings övning Markusevangeliet 2: Bröllopsgästerna fastar inte

~~:~,~:,:::h :~.: bm"

Ett Liv i Lärjungaskap Del 1 - Frälsningens Mysterium

Skola KURSPLANER Motiv- och syftestexter

Kurskatalog

BEDÖMNINGSSTÖD till Tummen upp! SO Historia inför betygssättningen i årskurs 6

Viggo, du ljuger! Lärarmaterial

NATURVETENSKAP FÖR LIVET?

Fredagsbönen mitt på dagen är veckans höjdpunkt. Hinner man så tvättar man sig i ett särskilt tvättrum före bönen i moskén.

Tunadalskyrkan Det är roten som bär Dig!

MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER I ISLAM

3.15 Samhällskunskap. Syfte. Centralt innehåll

3.15 SAMHÄLLSKUNSKAP. Syfte

Planering Historia Antikens världar HT/2015. ÅK 7 Namn:

Religion - Delta i etiska samtal, etik och moral - Vad förkunnade Jesus - Bibelkunskaper om GT - Bibelkunskaper om NT

Särskild undervisning för vuxna. Välkommen att studera på. Särvux

Textning av avsnitt 3, Skolverkets poddradio 2016

Tunadalskyrkan Den kämpande tron Mark 14:3-9

Helande. En lärjungens identitet. Av: Johannes Djerf

Kursutvärdering Ämne: SO Lärare: Esa Seppälä/Cecilia Enoksson Läsåret Klass: SPR2

Grunden till kristendomen. Kristendomen. Vad Jesus ville förmedla. Vad Jesus ville förmedla

RELIGION. Läroämnets uppdrag

MOBBNINGSENKÄT. XXX-skolan

Särskild utbildning för vuxna Läsåret 2014/2015

Engelska A. Engelska B. Engelska C. 100 poäng. Mål för kursen. 100 poäng. Mål för kursen. 100 poäng. Mål för kursen

Fråga: Vad är du? Svar: En förnuftig och dödlig människa, en varelse skapad av Gud.

UPPTÄCK NORDEN SVERIGE Geografi & Historia

Lektionsupplägg: Behöver vi våtmarker?

Allan Zongo. Vad handlar boken om? Mål och förmågor som tränas: Eleverna tränar på följande förmågor: Författare: Henrik Einspor

Religion Livsfrågor och etik

VÄRLDENS LÄNDER RESAN

Kursbeskrivning utbud grundläggande kurser hösten Engelska

1. Vad är skillnaden mellan pliktetik och konsekvensetik?

Första söndagen efter Trefaldighet Lars B Stenström

Kurskatalog 2016 / 2017 LÄRVUX

Enkät till föräldrar och elever i årskurs 3, 5, 8 och Olsboskolan, vt 2015

Uppgift 1. Uppgift 2.

Lärarmaterial BROTT PÅ NÄTET. Vad handlar boken om? Mål och förmågor som tränas: Eleverna tränar på följande förmågor: Författare: Christina Wahldén

Mitt arbetshäfte om religion.

Kurskatalog för Särvux. Särskild utbildning för vuxna

Sjuk till lucia Lärarmaterial

Elevenkät år

Målet med undervisningen är ett eleverna ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att:

Transkript:

ÖREBRO SAMHÄLLSORIENTERANDE ÄMNEN (SO),ÅR 5 1(5) Geografi Eleven kan reflektera över hur människans handlingar påverkar miljön Eleven är förtrogen med globen och känner till olika platsers och områdens lägen i förhållande till varandra Eleven kan uppskatta avstånd Eleven förstår hur miljön påverkas positivt eller negativt beroende på hur vi lever Eleven förstår hur olika delar av världen hänger samman Eleven kan med hjälp av känd information uppskatta olika avstånd i verkligheten, på kartan och på jordgloben Jag kan beskriva hur människor, djur och natur påverkas av tex vad vi göra med vårt skräp, hur vi använder lampor och andra elektriska saker Jag vet tex var på jordklotet polerna, haven och kontinenterna ligger i förhållande till varandra Jag kan uppskatta avståndet mellan tex två länder, vägen till affären med hjälp av information på kartan eller på annat sätt Eleven kan med hjälp av kunskaper, egna iakttagelser och upplevelser i närmiljön ge exempel på hur naturkrafter förändrar landskapet Eleven kan iaktta och beskriva hur olika naturkrafter formar landskapet Jag kan med egna ord beskriva hur tex en storm eller inlandsisen påverkat landskapet Eleven har kännedom om hur klimatförhållanden, väder och årstider varierar mellan olika områden Eleven känner till hur klimat, väder och årstider ser ut beroende på var på jorden man befinner sig Jag vet att årstider ser olika ut beroende på var på jorden man är Jag vet att det finns olika klimattyper på jorden och att vädret påverkas av klimatet

ÖREBRO SAMHÄLLSORIENTERANDE ÄMNEN (S0), ÅR 5 2(5) Historia Eleven ska känna till hembygdens historia och hur denna har format kulturen Eleven känner till grunddragen i valda delar av den svenska och nordiska historien samt kan jämföra med några andra länder Eleven kan berätta om och jämföra hur män, kvinnor och barn levt och tänkt i några skilda miljöer och tider i Sverige och på några andra platser i världen Eleven vet något om hur livet sett ut för människor i och omkring Örebro i ett historiskt perspektiv Eleven har viss förståelse för hur hembygdens historia påverkat livet och verksamheten i vår hemtrakt här och nu Eleven känner till något om tex Vasatiden och kan jämföra denna och andra tidsepoker med förhållanden i andra länder under samma tid Eleven får, tex genom skönlitterära berättelser, inblick i levnadsvillkoren för män, kvinnor och barn i olika miljöer och tider i Sveriges historia Eleven kan med egna ord berätta om detta och jämföra dessa förhållanden och även göra jämförelser med förhållanden på andra platser i världen Jag kan berätta något om hur det var i Örebro förr i tiden Jag förstår att historien påverkar vårt liv här och nu på olika sätt Jag kan berätta något om tex Gustav Vasa och hans familj Jag kan berätta om Martin Luther och reformationen Jag vet något om hur det var i andra länder under denna tid Jag har läst/hört berättelser om hur män, kvinnor och barn levde i Sverige på olika platser och under olika tider och kan berätta något om detta Jag kan berätta om hur människor hade det på andra platser i världen under samma tid

ÖREBRO SAMHÄLLSORIENTERANDE ÄMNEN (SO), ÅR 5 3(5) Religionskunskap Eleven kan samtala och reflektera kring livsfrågor utifrån olika diskussionsmaterial Eleven kan samtala om etiska problem och motivera sina ställningstaganden Eleven kan resonera om situationer där någon blivit utsatt/kränkt i skolmiljön eller annan social miljö Eleven kan med hjälp av bla SETövningar ta ställning i olika situationer och motivera sin ståndpunkt Jag kan samtala och komma med egna tankar om hur det kan vara att bli utsatt eller kränkt Jag kan med hjälp av bla en sk fyra hörns-övning ta ställning och motivera min åsikt Eleven ska kunna återge och levandegöra några grundläggande bibliska berättelser liksom berättelser från några andra religiösa traditioner och känner till vad de betyder för dem som brukar dem Eleven kan återge några viktiga berättelser ur GT och NT Eleven kan koppla berättelser om Jesu födelse och död till respektive helg Eleven känner till tex Allah, Koranen, Muhammed och vilken roll dessa har i muslimers tro och liv Eleven lär känna något om de religiösa traditioner som ev finns representerade bland elever på den egna skolan Jag kan kort återberätta några viktiga berättelser u r Bibeln Jag kan berätta varför kristna firar jul och påsk Jag kan berätta om något som är viktigt i andra religioner, tex att muslimerna kallar sin Gud Allah, att deras heliga skrift heter Koranen och att Muhammed är en profet Jag vet något om andra religioner och traditioner som finns bland kamrater/deras familjer på min skola

ÖREBRO SAMHÄLLSORIENTERANDE ÄMNEN,(SO), ÅR 5 4(5) Samhällskunskap Eleven känner till de viktigaste rättigheterna och skyldigheterna som gäller varje enskild individ Eleven känner till något om rättigheter och skyldigheter i samhället Eleven kan tillämpa vissa regler och lagar i samhället Eleven kan beskriva förhållandet mellan handling och konsekvens Jag vet att jag har rättigheter och skyldigheter i samhället Jag vet att vi i Sverige har tex yttrandefrihet Jag vet vad som händer om jag tex åker fast för snatteri Eleven känner till förhållanden och olika levnadssätt i det lokala samhället Eleven känner till att människor i samhället har olika livsvillkor och kan beskriva något om hur dessa ser ut Jag vet att familjer kan se ut på olika sätt och att olika familjer har olika förutsättningar Eleven har kännedom om människans livsvillkor i olika kulturer Eleven känner till att livsvillkoren ser olika ut i olika kulturer och vet något om vilka faktorer som kan påverkar dessa Jag vet att människor lever på olika sätt i olika sammanhang och länder Jag vet något vad det beror på Eleven känner till de grundläggande demokratiska principer som samhället vilar på och kan delta i en demokratisk beslutsprocess Eleven känner till begrepp som rösträtt, majoritetsbeslut Eleven känner till något om styrelseskicket i Sverige Jag vet att alla i Sverige över 18 år har rösträtt Jag känner till lite om hur Sveriges riksdag och regering fungerar

ÖREBRO SAMHÄLLSORIENTERANDE ÄMNEN (SO), ÅR 5 5(5) Samhällskunskap (forts) Eleven ska förstå hur de egna handlingarna påverkar miljön Eleven kan läsa, skriva och formulera sig om samhället utifrån olika källor Eleven känner till att deras handlingar får konsekvenser för miljön Eleven kan använda sig av olika källor för att samla information om samhället Jag vet att man kan spara energi genom att bla stänga av datorer, släcka lampor och åka kollektivt (med buss, tåg osv) Jag kan använda mig av tex böcker, internet och TV för att samla information om samhället