Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns.



Relevanta dokument
Maria Österlund. Godisfabriken. Mattecirkeln Vikt 2

Arbetsblad 1:1. Decimaltal på tallinjen 1 0,8 1,1 0,05. Skriv rätt tal på linjen. 0 0,1 0,2 0,3 0,5 0,6 0,9 1 1,9 2. Grundboken sid 8, 22

bia HÄRDPLAST AB Datablad för lagerbehållare VCSPE 1100

Kapitel 4 Inför Nationella Prov

Maria Österlund. I affären. Mattecirkeln Vikt 1

Avrundning till heltal

GRANSKNING MARKNADSFÖRING Version 18/10

Identifiera dina kompetenser

SÅ MYCKET DYRARE ÄR DET ATT KÖPA SMÅ LIVSMEDELS- FÖRPACKNINGAR GRANSKNING KFS RAPPORT OM STORA OCH SMÅ FÖRPACKNINGAR

Väga paket och jämföra priser

Café Skälltorp Instruktioner

KOM OCH BESÖK VÅR FINA KÖTTDISK!

OBSERVERA ATT DETTA EXEMPELMATERIAL INTE MOTSVARAR ETT HELT KURSPROV I OMFATTNING OCH INNEHÅLL.

1. TAL P PENGAR TILLBAKA. Du handlar tre liter mjölk för 9,35 kr per liter, en påse bananer för 14,95 kr och en tidning för 29 kr.

VECKANS VAROR VECKA /12 20/12, Pris med kupong i kassan. /st

Arbetsblad 1:1. 1 Svara i bråkform hur stor andel av den stora rutan som är. 2 Svara i decimalform hur stor andel av den stora rutan som är.

Arbetsblad 1:1. 1 Svara i bråkform hur stor andel av den stora rutan som är. 2 Svara i decimalform hur stor andel av den stora rutan som är.

Maria Österlund. Inför festen. Mattecirkeln Addition 2

Café Skälltorp Instruktioner

VECKANS VAROR VECKA 19. 4/5 10/5, POTATIS Sverige, klass 1 jfr-pris 1:98/kg Max 3kg per kund & hushåll, därefter 9:98/kg

VECKANS VAROR VECKA /3 29/3, TORSKFILÉ SKREI Vildfångad Nordostatlanten Gadus Morhua Viktvara, jfr-pris 99:00/kg. Ord.

: Förp. Välkommen. till... 15: Styck KLIPP! Veckans App-vara! Falukorv 800 g Ingemar Johansson Jämförpris 24,94/kg

69k. 59)= /kg. 14)= /kg. 20k. 44)= /kg VECKANS ERBJUDANDEN 2/12 8/12. 3 för SÅ SKA JULEN SMAKA. UPP TILL 5% TILLBAKA. UPP TILL 5%

De här symbolerna kommer du att möta i boken. De visar vilken nivå övningarna är på.

Hälsa. Livsstil kan förbättra kroppslig och psykisk hälsa

Lokal pedagogisk planering. Frivilligt kvällsdisco i skolmatsalen för de som går i årskurs 1 4 på skolan.

28 Lägesmått och spridningsmått... 10

1 Ordna talen i storleksordning med det minsta först 1000,l 999,8 998, , Skriv i kilogram a) 4hg 3 Beräkna a) 72 0,1-0, ,7

Konsumenter granskar sillmarknaden

Resultat från matsvinnsmätning del 3, v

PÄRMSKÅP / SMÅFACKSKÅP

32 Skriv med siffror. 33 Vilket tal ska stå istället för rutan? 34 Skriv talen i storleksordning. Börja med det minsta.

Brukarundersökning Individ- & familjeomsorgsavdelningen oktober 2015

5 dagar. Ingredienser v.39. Recept. Hej! Veckans meny: Bra att ha hemma v.39. Köp gärna med fler matvaror!

Fest. Meny. Välkommen till festfixaren ICA Kvantum

Matavfallsinsamling i Borgholms kommun startar i januari 2015

Ingredienser v.38. Recept. Veckans meny: Bra att ha hemma v.38. Köp gärna med fler matvaror! Hej!

SÅ HÄR JOBBAR DU HEMMA INFÖR PROVET I MATEMATIK, åk 6, 8/11

L ÄR ARHANDLEDNING. Gunilla Viklund Birgit Gustafsson Anna Norberg

VEGOKASSE. 3 dagar. Ingredienser v.3. Recept. Hej! Veckans meny: Bra att ha hemma v.3. Köp gärna med fler matvaror!

8-1 Formler och uttryck. Namn:.

7 Använd siffrorna 0, 2, 4, 6, 7 och 9, och bilda ett sexsiffrigt tal som ligger så nära som möjligt.

Vår butik - Totebo! Viktig service på landsbygden. Hans Källgren. En plats för bygden

Recept. Ingredienser v.29. Veckans meny: Bra att ha hemma v.29. Köp gärna med fler matvaror! Hej!

Anvisningar för ifyllande av matdagbok

VECKANS VAROR VECKA /4 26/4, FÄRSK KYCKLINGFILÉ Kronfågel Sverige Ca 900g, jfr-pris 89:00/kg Ord.pris 139:00/kg

Festmat. Åkersberga. för alla tillfällen! Ring in din beställning senast 3 dagar i förväg! Tel Öppet alla dagar 8 21 Torsdagsöppet 8 22

GRANSKNING MARKNADSFÖRING

3 dagar. Ingredienser v 40. Recept. Hej! Veckans meny: Bra att ha hemma v 40. Köp gärna med fler matvaror!

Decimaltal Kapitel 1 Decimaltal Borggården Diagnos Rustkammaren Tornet Sammanfattning Utmaningen Arbetsblad Läxboken 1:1 Läxa 1 1:2 1:3 Läxa 2 1:4

SPELREGLER. För dig som tränar och tävlar för SK Triton

Vårnyheter & kampanj

Kompletterande lösningsförslag och ledningar, Matematik 3000 kurs B, kapitel 1

BUNN-O-MATIC FILTERBRYGGARE OCH KAFFEKVARNAR. Effektiva kaffebryggare och -kvarnar när du behöver gott och färskt kaffe snabbt.

Energirik mellanmålsmeny

1. Skulle du vilja att dina barn åt mer frukt- och grönsaker än vad de gör idag?

Uppföljningsformulär 2 och 5 år efter överviktsoperation

Kontrollköp av folköl och tobak

Matavfall till biogas

3 DAGAR VECKA 42 VECKANS MENY

Elevportfölj 6 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

VECKANS VAROR VECKA /11 29/11, /st

Snyggt är gott? Tyck till. Lycka till!

Välkommen. som medlem i konsumentkooperationen!

Stå upp, stå ut, stå kvar

50% RABATT ELLER MER ÖPPET ALLA DAGAR T-FRIDHEMSPLAN/FLEMINGGATAN S:t Eriksgatan Tel e-post:

Vill du synas lite mer än alla andra under eventet?

5 dagar. Ingredienser v 13. Recept. Hej! Veckans meny: * Bra att ha hemma v 13. Köp gärna med fler matvaror!

Gör det själv uppgifter 3 : konsumentteori

Bra att veta! Vi använder alltid högklassiga råvaror, olivolja, äkta grekisk fårost och färska örter, samt lägger stor vikt vid vackra upplägg.

VECKANS VAROR VECKA 23. 1/6 7/6, :- /kg. KVISTTOMATER Holland, klass 1 Viktvara, jfr-pris 14:98/kg

Förslag till Konsumenternas utvecklade inköpsunderlag

SP biogasar häng med!

Pris 100:- Gäller 1 mars augusti 2010.

Snabbmat. Wok Kyckling Red Curry, Sweet & Sour, Vegetarisk, Tikka Masala. Förpackning: 2 ggr 2 kg påse

Värt att veta om. Polen. Res med hjärta, hjärna och omtanke

ANVÄNDARMANUAL TILL IZETTLE- KASSASYSTEM I LUNDS ISHALL

Kommunens Kvalitet i Korthet (KKiK) 2012, detaljer per mått.

VECKANS VAROR VECKA 7. 9/2 15/2, FYLLD FÄRSK- PASTA Coop 250g, jfr-pris 39:92/kg Ord.pris 27:98/st

VECKANS VAROR VECKA 11. 9/3 15/3, /kg

RIDDAROST KALVFILÉ NORRLANDS GULD RENYTTERFILÉ DIN RESTAURANGGROSSIST. KANONPRIS! KANONPRIS! /kg

Information till caféansvariga i respektive lag;

mina intressen:... mina favoriträtter:... JAG ÄR EN SOM... (SÄTT ETT KRYSS FÖR JA ELLER NEJ)

39)= /kg FAVORITER. PRIS! 15k/kg. 20k/st. 39)= /st. 49)= /kg KANON- FÖRHANDSTIPPADE 1/2 7/2 VECKANS ERBJUDANDEN. Medlemspris.

Kontaktuppgifter & arbete

Bilaga 3A. Metaanalyser

59)= /kg VINNARE. VECKANS PRIS! 25 k. 39)= /kg. 10 k. 15 k/kg KANON- VECKANS ERBJUDANDEN gäller vecka 6, må 8/2 - sö 14/2

Högskoleprovet. Block 4. Anvisningar. Övningsexempel. Delprovet innehåller 22 uppgifter.

Portoguide Priser och tjänster för brev och paket

smaktillsatser (salt/socker etc.) Din sömn kan beskrivas som: God Orolig Vaknade du under natten? Ja Nej Vilken tid/tider? Anledning att du vaknade?

4. Vad kan man multiplicera x med om man vill öka värdet med 15 %?

Tema Linjär optimering

är en ekonomisk förening och organisation som arbetar för en fortsatt utveckling av servicen drivmedelanläggningar. Landsbygdsmentorerna består av:

TAOP86/TEN 1 KOMBINATORISK OPTIMERING MED

T S.M.A.R.T. Ät S.M.A.R.T Ät så att både kroppen och miljön mår bra MINDRE TOMMA KALORIER TRANSPORTSNÅLT STÖRRE ANDEL VEGETABILIER

IFYLLES AV PATIENTEN SJÄLV! AUTOANAMNES / REMISSUNDERLAG VID UTREDNING INFÖR EVENTUELL ÖVERVIKTSKIRURG Personnummer

Kundpanelrapport. Midsommar och maten

Påskens gåvor Tel

Gunnesboskolan, miljövänlig? Energi och Miljö tema VT-10

Sätt smak på grillfesten! Marinader, rubs och såser.

Transkript:

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?

Läxa v. 39 matte Du ska handla lite mat Du väljer själv vilken butik du ska handla i men tänk på att handla i en butik där de flesta matvaror finns. Du ska handla: 735 g Ost 3 liter mjölk 1 liter filmjölk 500g köttfärs 1,2 kg äpplen 1 limpa 1 paket Bregott 200g påse chips 4 hg godis När du redovisa dina uppgifter ska du skriva Ex Greveost 69kr/kg Uträkning prisxxxxxx När du har handlat klart ska du skriva det totala beloppet och sedan avrunda det till vad du får betala i kassan. 2. beräkna följande uppgifter Du köper 1,3 kg tomater och får betal 22 kr vad är kilopriset? Du köper 750 g godis för 89 kronor var priset/hg? Du handlar 400g vindruvor för 15 kr, hur mycket får du betala för kilopriset?

3. beräkna följande uppgifter Päronen kostar 15 kr/kg och du handla 1,5 kg vad får du betala? Du köper lösgodis på rean för 3,90 kr/hg och betalar 13 kr, hur mycket köpte du? Slutsats: om du jämför dina beräkningar kan du dra någon slutsats på hur du ska göra eller tänka?