Fåglar i skogen Fåglar vid stranden Fåglar vid fågelbordet Flyttfåglar

Relevanta dokument
Biologi. Ämnesprov, läsår 2013/2014. Delprov C. Årskurs. Elevens namn och klass/grupp

A PPENDIX B URMÅTT, J OURNAL OCH U NGAR, B ON OCH Å RSTIDER

Årskurs 7 - Biologi. Djurvärlden

Jordens utveckling - 4,6 miljarder år på en timme

Fenologimanual. instruktioner för fenologiväktare inom Fågelkalendern. Så här gör du: SVENSKA FENOLOGINÄTVERKET

Ryggradsdjur - Vertebrater. Skelettet inuti kroppen.

Svenska pärlor Världsnaturfonden WWF

Bonusmaterial. Min naturlogg. Innehåll Lektionsförslag 2 Lekar 3 4 Vi följer året i naturen 5 8 Facit 9

Fåglar - välkomna tillbaka! åk 1-3

Vad ska ni kunna om djur?

Här växer människor och kunskap

FÅGLAR. På fågelspaning med. Ulf Nilsson och

Fågelinventering vid Lommarstranden i Norrtälje kommun

INVENTERING AV FÅGLAR

Fåglar i Velamsunds naturreservat

Kännetecken. Mjölkkörtlarna producerar mjölk till nyfödda ungar, som diar sin mor.

3. titta i ditt läromedel (boken)

MED ÖPPNA ÖGON. Text och musik och arrangemang: Gerd och Alf Strandberg

Biologi Livets utveckling

Standardrutter i Stockholms län. Ett inventeringsverktyg för miljömålsarbetet. Faktablad 2012:1. Samarbete med Stockholms Ornitologiska Förening

Artlistning av skogens fåglar på några trädbevuxna skärgårdsöar i Oxelösunds kommun under år 2012

Del 1. 3,2-4,6 miljarder år sedan

Tecken på häckning BILDERNA I PRESENTATIONEN FÅR INTE ANVÄNDAS TILL ANNAT UTAN TILLSTÅND. Bilder: Petri Kuhno


ENKEL Svenska Vilka skolämnen har du haft idag? 2. Vilka skolämnen tycker du bäst om? 3. Vilka skolämnen tycker du inte om?

Artlista över fåglar vid Råstasjön sammanställd i februari 2013 av Hasse Ivarsson

RYGGRADSDJUR. Biologi årskurs 7 Vårterminen 2017 Biologiboken s och 322

TEMA Vinterekologi åk 4

NATURHISTORISKA MUSEET FRÅGOR TILL UTSTÄLLNINGEN FINLANDS NATUR ÅRSKURSERNA 5-6

FÅGELTURER Vinterfågelmatning

Allt om årstiderna - Hösten

Skogen + Naturen på hösten. Åk 4

Biologi. Ämnesprov, läsår 2012/2013. Delprov C. Årskurs. Elevens namn och klass/grupp

Biologi Livets utveckling

Minifakta om djurungar vid vatten

FÅGLARNA VID LERKILEN

Inventering av häckande och revirhävdande fåglar vid Lunda flygfält våren 2005

CES-ringmärkningen vid Älviken 2011

Rapport över skyddsvärda fågelförekomster i Möllstorp 2:4 m.fl.

Inventering av fåglar inom detaljplan för bostäder vid Torpagatan i Göteborgs kommun

Inventering av fa glar info r gra smarksrestaurering pa tre o ar i Luro ska rga rd 2014

Kvalitetsarbete. Naturvetenskap. Kungshöjdens förskola Lingonriset

CES-ringmärkningen vid Älviken 2018

Biologi. Ämnesprov, läsår 2014/2015. Delprov C. Årskurs. Elevens namn och klass/grupp

Strandängar i Södermanlands län inom Life Coast Benefit

Leken som pedagogiskt verktyg A26 Ute är inne 2015

Märkningen 2016 och lite statistik

Falsterboresan 5 8 september 2013

CES-ringmärkningen vid Älviken 2017

Häckfågelinventering vid Galtryggen våren Nina Rees

Barnens guide till Getteröns naturreservat

Fågelinventering vid Storfinnforsen

Var med och utse en svensk nationalfågel

Handledning. 6 Naturresan Skogen

LÄTTLÄST. Skogstrollens stig STORE MOSSE NATIONALPARK

Syfte På ett handfast sätt få förståelse för arternas betydelse för ekosystemets/naturens överlevnad.

En beskrivning av fågellivet som finns på Haverdals golfbana.

STANDARDRUTTERNA Resultatprotokoll från kombinerad punkt- och linjetaxering

Naturen på hösten. Årskurs 4, hösten 2015 Råsslaskolan

Fågelholkar råd och riktlinjer. Naturinformation. Rapport 2014:2

Örebro kommun Kommunstyrelseförvaltningen/ Centralt skolstöd orebro.se/naturskolan Instagram: naturskolan

7 Etologi hur gör djur?

Kräldjur. Sköldpaddor, krokodiler, ormar och ödlor tillhör kräldjuren. Alla kräldjur har hårda fjäll som är vattentäta och skyddar mot

Tranbärets månadsbrev maj 2015

Temaarbete i NO- och SO-ämnena. Åk 7. Förutsättningar för. Liv på Jorden

Återinventering av häckande fåglar i Hullsjön och omgivande landskap

Revirinventering av fåglar inom naturreservatet på Västra Femöre, Oxelösunds kommun under år 2012

Fågelbesöksled Nyköping Väst

Inventering av fåglar och svartpälsbi

CES-märkningen i Älviken 20-årsjubilerar!

Vad handlar boken om? Mål och förmågor som tränas: Eleverna tränar på följande förmågor: på läger Lärarmaterial. Författare: Kirsten Ahlburg

Lektion 1. Bli nyfiken

Rapport för fågelinventering av myrområden i Kronobergs län inom projekt Life to ad(d)mire

Lagnamn Rally Lagnamn Rally Antal arter Antal arter. Placering Placering

INVENTERING AV FÅGELFAUNAN PÅ VIKSJÖ GOLFBANA ÅR Utförd av Olle Bernard.

Bedömningsstöd. Biologi 1-6. Lärarinformation

Fisktärnan, Sterna hirundo, är en av de arter som ändrat sitt ankomstdatum mest och kommer nu närmare 3 veckor tidigare än på 60-/70-talet.

Kompletterande inventering av kungsörn och havsörn

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

Översiktig inventering av fåglar i planområde på Koön

Lagnamn Rally Lagnamn Rally Antal arter Antal arter. Placering Placering

Så gör djur - tre avsnitt

Namn: Biologi för år 7 del 1

Badsjön, mitt i Storuman,

Biologi för år 7 del 1 Livets myller

Varför tror du att späckhuggaren har en fena på ryggen? Vad tror du att den använder fenorna på sidan till?

Barnens fågelbok. Tecknade bilder och digitala berättelser

Blommande mångfald Plats: gärna en äng, hage eller vägren

Djur i Sverige A-Ö Läraranvisning

RAPPORT DATUM: ENHETEN FÖR NATURVÅRD & MILJÖÖVERVAKNING KILL PERSSON, MINA MILJÖ & NATURPEDAGOGIK HG KARLSSON, NATURBILDARNA HB

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll. (SV åk 1 3)

A Titta dig omkring, ute eller inne, och försök hitta fem levande föremål, fem som varit levande

Allt om årstiderna - Vintern

Slutversion. Inventering av häckande fåglar, Engelbrektsområdet

Livets historia på ett år

Moa Wikner Biologi åk 6 Livet HT15

MILJÖMÅL: LEVANDE SKOGAR

Boris flyttar in ULF SINDT

Inventering av fa glar i tva omra den i Klara lvsdeltat 2014

Transkript:

Björne Torstenson Instruktioner Biologi / Teknik Tema Fåglar Innehåll: Välj en fågel och gör en egen A3-sida om denna/ egen powerpoint-presentation. (fakta 2 lektioner, bild ½ lektion, renskrivning 1½ lektion) Arbeta med stencilen Ryggradsdjur - fåglar (2 lektioner) Besvara frågorna med hjälp av läroboken och kopierat blad. Träna på fåglars utseende och läten på lexia (1 lektion) Instruktioner för egen fåglar: Välj en egen fågel inom någon av grupperna av fåglar nedan. Fåglar i havet Fåglar i insjön Rovfåglar Fåglar i samhällen Fåglar i skogen Fåglar vid stranden Fåglar vid fågelbordet Flyttfåglar Ugglor Hackspettar Småfåglar Gör en egen presentation som berättar om fågeln. Där skall finnas med A. Fakta om fågeln som ger svar på följande frågor. Leta i olika fågelböcker, på nätet mm men ange källorna 1. Hur ser fågeln ut? 2. I vilken miljö finner vi den? 3. Vad lever den av? 4. Hur ser boplatsen ut? 5. Hur många kullar lägger den? 6. Hur många ungar får den i en kull? 7. Är ungarna borymmare eller bostannare? (borymmare lämnare boet direkt, bostannare stannar i boet en tid) 8. Är fågeln en flyttfågel eller en stannfågel? 9. Hur är fågelns utbredning i Sverige? 10. Var finns fågeln på vintern? 11. Vilka källor har du använt? B. Bilder som tydligt visar fågelns utseende och ev miljö (Scanna in bilder från Lars Jonssons bok) Vald fågel Börjat Fortsatt Klar Letat fakta Bilder på fågel renskrivning Stencilen om ryggradsdjur Tränat på lexia Namn:

ARTKUNSKAP FÅGLAR Fågelläten: Lyssna på lätena till fåglarna nedan och försök hitta på något knep att känna igen varje fågels läte. Anteckna detta i rutorna bredvid fåglarna. Utseende: Träna också på utseendet på fåglarna nedan. Fågel Utseende Läte Talgoxe Blåmes Gulsparv Stare Sånglärka Tofsvipa Bofink Koltrast Lövsångare Domherre Fiskmås Nötväcka Ormvråk Större hackspett Sädesärla Svartvit flugsnappare Du kan träna på fåglarna genom att gå in på Lexia - användare under Diverse program. Välj 79 fåglar och övningarna "Läte", "Ord och bild" och "Hitta bilden".

Björne Torstenson Ryggradsdjur - fåglar sid 1 Namn: Komplettera: Klart: Besvara frågorna nedan med hjälp av läroboken Puls Grundbok biologi sidorna 44-57, samt löst blad kopierat från Försök & fakta Biologi. 1. I vilka grupper delas ryggradsdjuren in i 2. På vilket sätt får djuren sin energi? ( Vad innebär cellandningen? Se anteckningar från Vad behöver alla djur?) 3. Varför heter de ryggradsdjur? 4. Vad menas med växelvarma djur och vilka djurgrupper är det? 5. Vad menas med jämnvarma djur och vilka är det? 6. Vad är det för skillnad mellan vinterdvala och vintersömn? Ge ex på djur.

Björne Torstenson Ryggradsdjur - fåglar sid 2 7. Ange i korta drag vad blodomloppet består av? Vilken funktion har blodomloppet? 8. Hur kan man se på blodomloppet om djuret är växelvarmt eller jämnvarmt? 9. Nämn lite kort om befruktning för a) fiskar och groddjur: b) kräldjur och fåglar: c) däggdjur: 10. Fåglar förbrukar mycket energi när de flyger. Energin får de vid cellandningen. Då åtgår mycket näring och syre. Beskriv hur fåglarnas lungor mycket effektiv tar upp syre ur luften.

Björne Torstenson Ryggradsdjur - fåglar sid 3 11. Vilka två uppgifter har fågelhanarnas sång? 12. Vad menas med revir? 13. Ge exempel på däggdjur och berätta varför de kallas däggdjur. 14. Berätta om a) kloakdjur b) pungdjur c) moderkaksdjur