Trä- och metallslöjds planering Olaus Petriskolan, Örebro

Relevanta dokument
Trä- och metallslöjds planering Olaus Petriskolan, Örebro

Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

Del ur Lgr 11: kursplan i slöjd i grundskolan

eck utv relativt väl ecklade utv goda relativt väl ecklade elativt väl förhållandevis stor utv lade och r 213

Lokal pedagogisk planering för årskurs 4 i ämnet textilslöjd

Kursplanen i ämnet slöjd

Slöjdens arbetsprocesser - Orientering i slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering.

Syftet med undervisningen i slöjd är att eleverna ges utvecklar sin förmåga att:

Centralt innehåll. Estetisk framställning. Material, redskap och tekniker. Estetisk verksamhet i samhället. Ämnesspecifika begrepp

FOLK OCH FÄ PÅ LILLARYDSGÅRDEN

Idé och formgivning Skolan strävar efter att eleven:

Kommentarmaterial till kursplanen i slöjd

Kommentarmaterial till kursplanen i slöjd

Kursplan För Slöjden

Lokal studieplan för träningsskolan i estetisk verksamhet för åk 1-9

Beställningsuppdraget i Åk9 - ett samarbete mellan skola och förskola

Esko Mäkelä. Lektor i slöjd vid Konstfack Lektor i pedagogiskt arbete vid Umeå universitet

Duodji Ett kulturellt uttryck ARBETSOMRÅDE 1, PLANERING ÅR 9, 2016 / 2017

Slöjd. Grönt, lönt och skönt!

FORMGIVNING. Ämnets syfte

Undervisningen i ämnet verkstadsteknik ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

FORMGIVNING. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

Broskolans. röda tråd i Slöjd

Beslut för förskoleklass och grundskola

Formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap, verktyg och hantverkstekniker.

Ämnets syfte och roll i utbildningen Mål att sträva mot

Beställningsuppdraget i Åk9 - ett samarbete mellan skola och förskola

PROGRAMVERKSAMHET 2016

Tema Drömmar. Kunskapsmål Efter avslutat arbete skall eleven ha förmåga att:

Tidsresan Kopplingar till läroplanen (Lgr11) för årskurs F-3

matrisen, tanke och praktik Bedömning Luis Stubing Orminge Skola, Nacka

Elevens val Johan Skytteskolan

MATERIAL OCH VERKTYG. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

Bedömningsstöd i slöjd

Sammanfattning av materialets innehåll 1. Hur materialet är tänkt att användas 2. Avsikten med materialet 3. Principer för årskursplanering 6

Att orientera i den närliggande natur- och utemiljön med hjälp av kartor, såväl med som utan digitala verktyg. Kartors uppbyggnad och symboler.

Från kalvhjärna till mikromat Kopplingar till läroplanen (Lgr11) för årskurs 4-6

Lägenhetsprojekt, så 9 ht 16 Teknik, slöjd och hem-, och konsumentkunskap

Några av aktiviteterna här är : Innebandy, fotboll, pingis, dans, teater.

Lektion 1 PRESENTATION AV MIG OCH DIG VARFÖR HAR VI SLÖJD? VEM BESTÄMMER VAD VI SKA GÖRA? REGLER OCH SÄKERHET

Används oftast som snickarhammare För att slå i stora spikar Du kan dra ut spikar med klon

Verktyg & Maskiner. trämaterial. Såga med rakt snitt. svängda snitt. Finns med sågblad för metall eller för trä.

detaljer. får fram budskapet ganska väl. får fram budskapet väl.

GOLVLÄGGNING. Ämnets syfte

SLÖJDUPPGIFTER VIBYSKOLAN

Hållbar utveckling Kungsmarksskolan 2016

Krav på yrkesskicklighet Den studerande eller examinanden kan. Föremål för bedömning enligt bedömningskriterierna för N1, G2, B3

Bild åk 7. Ämnets syfte: Centralt innehåll Detta kommer du att få undervisning i:

Makeriet Lärarhandledning 3. Dimensioner

Innehållsförteckning.

HANTVERK. Ämnets syfte

Teknik. Betyg E. Tillfälle att undersöka, reflektera och ifrågasätta produkter och tekniska system.

Slöjdprojektet årskus 9

Centralt innehåll. Bildframställning. Redskap för bildframställning. Bildanalys. Bildframställning. Redskap för bildframställning.

Verktygsbilder i slöjden, Sid 1(12) Leif Blomqvist. Verktyg & Maskiner. Namn Bild Används till. Kapa och klyva trämaterial. Såga med rakt snitt

Strävansmål för åk 2 Exempel på arbetsuppgifter Fridhems uppnåendemål för åk 2

Centralt innehåll. Bildframställning. Redskap för bildframställning. Bildanalys. Ämnesspecifika begrepp. Bildframställning.

3. Kursplaner 3.1 BILD. Syfte

Jag har limmat fast gitarren på bakgrunden genom att jag först limmat små bitar av tjock papp/frigolit för att få ett djup i bilden.

Ämnesordsmöte Protokoll

Rymdutmaningen koppling till Lgr11

HÖGSKOLAN FÖR DESIGN OCH KONSTHANTVERK

Lokal pedagogisk planering för årskurs 5 i ämnet Slöjd - textil

LOKAL PLANERING I SLÖJD TRÄ/METALL och TEXTIL FÖR FUNÄSDALENS SKOLA. Funäsdalens skola HT 2009

SLÖJD. Läroämnets uppdrag

Slöjdens estetiska och kulturella uttryck

PLÅTSLAGERITEKNIK. Ämnets syfte

Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av år 5 enligt nationella kursplanen

Gymnasiesärskolan, Jenny Nyströmsskolan

Idéer och uppfinningar för grundsärskolan

sätergläntan skola LÄSÅRSUTBILDNINGAR väv sömnad trä smide

Bygg en båt som drivs av en propeller.

Ett arbetsområde i Teknik. Vi kommer att arbeta med teknik v. 37, 38, 39 och 40.

SALSTENTAMEN BILD TILLVAL, TILLFÄLLE 2 (11gf31, C46B30)

SFS 2005:209. Bilaga 1

Tillvalsämnen i Dalsbruks skola åk 8-9

Individuell utvecklingsplan HT Namn. Myrans Heldagsskola

Information om BEHÖRIGHETSPROV I SLÖJD inför ansökan till VT 2017

BYGG OCH ANLÄGGNING. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

Kursplan och kunskapskrav för skolämnet Teknik

Lgr11 och Spana på matavfall Innehåll

Teknik Granbergsskolan 7-

Följande ämnen kan väljas som tillval i åk 8 BILDKONST MUSIK GYMNASTIK. Följande ämnen kan väljas som tillval för åk 8-9.

Mariann Kuusivuori NT-utvecklare i Huddinge kommun

VARFÖR TEKNIK I FÖRSKOLAN? VARFÖR TEKNIK I SKOLAN?

Pedagogisk planering

Centralt innehåll. Några enkla ord och begrepp för att benämna och samtala om tekniska lösningar. I årskurs 1 3. I årskurs 4 6

Handledning av arbetsprocess och rapportskrivande. Skrivråd. Förberedelser inför vårutställning och vårutställningen.

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet teknik

Jörgen Lagnebo PLANERING OCH BEDÖMNING TEKNIK ÅK 8

Att bedöma och sätta betyg i slöjd utifrån Lgr11

HUSBYGGNAD. Ämnets syfte

Pedagogisk planering till klassuppgifterna Teknikåttan 2019

ESN lokala kursplan Lgr11 Ämne: Teknik

Pedagogisk planering till klassuppgifterna, rikstävling Teknikåttan 2018

Presentation av val till År 6 och 7

En grön tråd från förskolan till årskurs 9 i Hagby, Ånestad, Brokind/Sätra samt fsk-åk 6 i Tornhagen/T1 7-9

Presentation av val till År 6 och 7

Förslag på kunskapskrav och förmågor

Transkript:

Klass/Nr Arbetsområde Kommentar Hänvisning Läroplan 3:1 Presentation av slöjden och slöjdsalen Vi börjar med genomgång av salen samt säkerhetsföreskrifter. 3:2 Namnskylt Eleven börjar med att: Skissa, rita på, samt såga ut och spika sitt namn på en furubiten. Dekorerar den sedan på ett enkelt sätt. I egen design. Läraren visar olika förslag. 3:3 Fantasifigur Träning med Kontursåg, limning, borrning. Genomgång av pelarborrmaskin och borrning med skruvdragare Kreativ målning och utsmyckning! 3:4 Spökhylla. Övning med kontursåg, spikning och att såga vinkel rätt. Såglåda och geringssåg. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker Metall, textil och trä. Materialens egenskaper och användningsområden. Handverktyg och redskap, hur de benämns och hur de används på ett säkert och ändamålsenligt sätt. Enkla former av några hantverkstekniker, till exempel metalltrådsarbete, sågning och tovning. Enkla skisser och arbetsbeskrivningar, hur de kan läsas, följas och kopplas till enkla beräkningar. Slöjdens arbetsprocesser Slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och muntlig värdering av arbetsprocessen. Utforskande av materialens, redskapens och verktygens möjligheter. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer Berättelser som inspirationskällor och förebilder för egna idéer och skapande. Hur färg, form och material påverkar slöjdföremåls uttryck. Slöjden i samhället Slöjdföremåls funktion och betydelse som bruks-och prydnadsföremål. BOD/JÖN version 1.1 Sida 1

3:5 Egna förslag i trä. Jobba vidare utifrån tidigare kunskaper. Några slöjdmaterials ursprung, till exempel svenska träslag och ull. BOD/JÖN version 1.1 Sida 2

4:1 Presentation av slöjden och slöjdsalen Vi börjar med genomgång av salen samt säkerhetsföreskrifter. 4:2 Brev, servett och skrivbordsställ. Planering med skiss / ritning Såg och borrövning Färg, form och dekorering Sammanfogning med spikförband Egen design utifrån inspirations material 4:3 Tenngjutning Materiallära Inspiration ur vikingasmycken Gjutning i masonite form Bearbetning och polering Fil, slipduk, sågning, borrning Punsning med stålstämplar 4:4 Enkla metallarbetern Nyckelring i stål # 6 mm Sågning med bågfil, filning och slipning samt borrning Vridning med svängjärn Trollerispik enl. modell Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker Metall, textil och trä. Materialens egenskaper, deras användningsområden och kombinationsmöjligheter. Handverktyg, redskap och maskiner, hur de benämns och hur de används på ett säkert och ändamålsenligt sätt. Några former av hantverkstekniker, till exempel virkning och urholkning. Begrepp som används i samband med de olika teknikerna. Två-och tredimensionella skisser, modeller, mönster och arbetsbeskrivningar och hur de kan läsas, följas och kopplas till matematiska beräkningar. Slöjdens arbetsprocesser Slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering av arbetsprocessen. Hur delarna i arbetsprocessen samverkar till en helhet. BOD/JÖN version 1.1 Sida 3

4:5 Egna förslag Utifrån tidigare kunskaper och erfarenheter. Undersökande av olika materials och hantverksteknikers möjligheter. Dokumentation av arbetsprocessen i ord och bild, till exempel i en loggbok. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer Hantverk och slöjdtraditioner från olika kulturer som inspirationskällor och förebilder för egna idéer och skapande. Hur olika kombinationer av färg, form och material påverkar slöjdföremåls estetiska uttryck. Hur symboler och färger används inom barn-och ungdomskulturer och vad de signalerar. Slöjden i samhället Slöjdverksamhetens betydelse för individen och samhället, historiskt och i nutid. Resurshushållning, till exempel genom reparationer och återanvändning av material. BOD/JÖN version 1.1 Sida 4

5:1 Säkerhetsgenomgång av salen och vikten av en god arbetsmiljö och ergonomi. 5:2 Kallbearbetning av metall (kallböjning runt rör eller axel) Eleven designar en ljuslampett eller dylikt. Planering med en tre dimensionell modell i ett lätt böjligt material typ. Pappremsa med tejpad ståltråd. Material: Plattjärn och plåt Filning, sågning, borrning Klippning av plåt, POP-nitning Bearbetning, slipduk, polering samt ytbehandling 5:3 Mjukform Eleven hugger en skål, sked eller liknade i trä. Verktyg: Vi använder skölp, klubba, såg, rasp, fil, sickel, slipduk mm. Planering medhjälp av klippt symetrisk mall i papper, som användes som mall. Material: Lind eller Al Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker Metall, textil och trä. Materialens egenskaper, deras användningsområden och kombinationsmöjligheter. Handverktyg, redskap och maskiner, hur de benämns och hur de används på ett säkert och ändamålsenligt sätt. Några former av hantverkstekniker, till exempel virkning och urholkning. Begrepp som används i samband med de olika teknikerna. Två-och tredimensionella skisser, modeller, mönster och arbetsbeskrivningar och hur de kan läsas, följas och kopplas till matematiska beräkningar. Slöjdens arbetsprocesser Slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering av arbetsprocessen. Hur delarna i arbetsprocessen samverkar till en helhet. Undersökande av olika materials och hantverksteknikers möjligheter. Dokumentation av arbetsprocessen i ord BOD/JÖN version 1.1 Sida 5

5:4 Egna förslag Utifrån tidigare kunskaper och erfarenheter. och bild, till exempel i en loggbok. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer Hantverk och slöjdtraditioner från olika kulturer som inspirationskällor och förebilder för egna idéer och skapande. Hur olika kombinationer av färg, form och material påverkar slöjdföremåls estetiska uttryck. Hur symboler och färger används inom barn-och ungdomskulturer och vad de signalerar. Slöjden i samhället Slöjdverksamhetens betydelse för individen och samhället, historiskt och i nutid. Resurshushållning, till exempel genom reparationer och återanvändning av material. BOD/JÖN version 1.1 Sida 6

6:1 Sammansättning i trä Eleven gör en låda / skrin med klurig låsanordning. Utifrån svenskt kulturarv. (Alt. 2. Att tillverka en hylla) Planering med skiss och ev. modell. Mätning, sågning, skruvning, skruvmaskin, spikning mm. Montering av gångjärn Ytbehandling 6:2 Skärning av relief Genomgånga av symboler och dess betydelse. Verktyg: Bildhuggarjärn, skölpar, stämjärn och såg. Ytbehandling med vattenfärger typ. Färglådor, alt. Oljning. 6:3 Egna förslag Utifrån tidigare kunskaper och erfarenheter. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker Metall, textil och trä. Materialens egenskaper, deras användningsområden och kombinationsmöjligheter. Handverktyg, redskap och maskiner, hur de benämns och hur de används på ett säkert och ändamålsenligt sätt. Några former av hantverkstekniker, till exempel virkning och urholkning. Begrepp som används i samband med de olika teknikerna. Två-och tredimensionella skisser, modeller, mönster och arbetsbeskrivningar och hur de kan läsas, följas och kopplas till matematiska beräkningar. Slöjdens arbetsprocesser Slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering av arbetsprocessen. Hur delarna i arbetsprocessen samverkar till en helhet. Undersökande av olika materials och hantverksteknikers möjligheter. Dokumentation av arbetsprocessen i ord och bild, till exempel i en loggbok. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer Hantverk och slöjdtraditioner från olika kulturer som inspirationskällor och BOD/JÖN version 1.1 Sida 7

förebilder för egna idéer och skapande. Hur olika kombinationer av färg, form och material påverkar slöjdföremåls estetiska uttryck. Hur symboler och färger används inom barn-och ungdomskulturer och vad de signalerar. Slöjden i samhället Slöjdverksamhetens betydelse för individen och samhället, historiskt och i nutid. Resurshushållning, till exempel genom reparationer och återanvändning av material. BOD/JÖN version 1.1 Sida 8

8:1 Trä och metall med flera material i kombination. Vi utvecklar slöjdföremål där kombinationer av olika material förstärker funktionen och det estetiska uttrycket. Även återvunnet material används t.ex.dekorativa detaljer i olika material såsom plåt, glas, snöre, kedja, textilier, plast 8:2 Gjutning i fiberbetong Förslag: Tillverkning av en ljusstake med t.ex. en återvunnen glassform till gjutform. Naturmaterials mönster kan appliceras i den våta betongen. 8:3 Genomgång av varmsmide samt olika sätt att forma metall t.ex. drivning. 8:4 Egna förslag Förslag till föremål: Handdukskrok Grillspett Glöggskopa Ljussläckare Marschallhållare Ljusstake Eget förslag MIG-svetsning introduceras som sammanfogningsteknik. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker Metall, textil och trä, deras kombinationsmöjligheter med varandra och med andra material, till exempel nyproducerade och återanvända material. Handverktyg, redskap och maskiner, hur de benämns och hur de används på ett säkert och ändamålsenligt sätt. Utvecklade former av hantverkstekniker, till exempel gjutning, vävning och svarvning. Begrepp som används i samband med dessa. Två-och tredimensionella skisser, modeller, mönster och arbetsbeskrivningar och hur de kan läsas, följas och kopplas till matematiska beräkningar. Arbetsmiljö och ergonomi, till exempel ljudnivå och arbetsställningar. Slöjdens arbetsprocesser Slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering och hur delarna i arbetsprocessen samverkar och påverkar resultatet. Undersökande av olika materials form, funktion och konstruktionsmöjligheter. Dokumentation i ord och bild av arbetsprocessen och resultatet. Lp s. 215 BOD/JÖN version 1.1 Sida 9

9:1 Ett eller mera omfattande slöjdarbete. Inspiration - Planering - Genomförande Ändamålsenlig ytbehandling - Utvärdering muntligt och med slöjdmatris. Eleven söker inspiration både i och utanför skolan. Eleven jobbar med slöjdens kända material. Eleven förväntas att jobba med stort engagemang, noggrannhet. Eleven jobbar mot ett tydligt mål, som beskrivs i planeringen av slöjdarbetet. Under arbetets gång kan slöjdarbetes utseende och funktion förändras, men då ska det noteras noggrant i elevens slöjdplanering. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer Arkitektur, konst och design som inspirationskällor och förebilder vid bearbetning av egna idéer. Egen formgivning med hjälp av olika material, färger och former. Mode och trender, vad dessa uttryck signalerar och hur de påverkar individen. Slöjd och hantverk i Sverige och andra länder som uttryck för etnisk och kulturell identitet. Slöjden i samhället Design, konsthantverk, hemslöjd och andra slöjdformer i det offentliga rummet. Olika material och hur de produceras utifrån ett hållbarhetsperspektiv BOD/JÖN version 1.1 Sida 10