HANDLEDNING FÖR LÄRARE, ÅRSKURS 7 9

Relevanta dokument
Utbildningspaket Konsumtion

Vad betyder hållbar utveckling?

LEKTION 6: INGENJÖREN OCH HÅLLBAR UTVECKLING

Om klimat, miljö och energi

MILJÖSMART SKOLRESTAURANG

Utdrag ur Läroplan 2011 som matchar utställningsmoment Den hållbara staden

MILJÖMÅL: GENERATIONSMÅLET

BERÄTTA OM ETT YRKE. LEKTION FÖR ÅRSKURS 7-9 ÄMNEN: Samhällskunskap, Svenska, Bild, Geografi

Upptäck Jordens resurser

Miljömålen: Skånes gemensamma ansvar - tillsammans kan vi

MATENS KLIMATPÅVERKAN

Informationshäfte. - Ett koncept för skolor om hållbar utveckling och socialt entreprenörskap

Hur och vad konsumerar vi?

Syfte: Geografi värdera lösningar på olika miljö- och utvecklingsfrågor utifrån överväganden kring etik och hållbar utveckling.

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om vikten av att äta en bra lunch i skolan.

Hållbar utveckling. Biologi introduktion

Kurs: Geografi. Kurskod: GRNGEO2. Verksamhetspoäng: 150

MILJÖMÅL: BEGRÄNSAD KLIMATPÅVERKAN

Projektplan på Viby friskola. Bakgrund. Ämnen

Transport. have a. We will not. society. Margaret Mead. Transport 33

Till varje Aktion FN finns förslag på aktiviteter på skolan, material att använda till dem samt förslag på fördjupning i det aktuella ämnet.

Black Friday bra eller dåligt?

Spektrum Biologi. PROVLEKTION: Perspektiv Konsumtion vår tids fråga

Undervisning i lärande för hållbar utveckling. Karin Bårman

Vi jobbar så här: Varför läser vi om miljö. Vilka ämnen ingår. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? LPP miljö.notebook.

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM KOMMUNAL VUXENUTBILDNING GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Frågor för framtiden och samverkan

BIOLOGI Ämnets syfte Genom undervisningen i ämnet biologi ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att

Hållbar utveckling Kungsmarksskolan 2016

ESN lokala kursplan Lgr11 (f.o.m 2012) Ämne: Geografi

Grön tråd i Malmslätts upptagningsområde, från förskolan årskurs 9, F-6-delen Innehåll

Sveriges miljökvalitetsmål i Läroplan för grundskolan 2011 (Lgr 11). Källa: Skolverket. 1/7

En grön tråd från förskolan till årskurs 9 i Hagby, Ånestad, Brokind/Sätra samt fsk-åk 6 i Tornhagen/T1 7-9

Hållbar utveckling - vad, hur, när, varför?

Foto: Malmö stad / Annika Trenneman. Hållbar utveckling. Vad är det och vad kan jag göra? Övningar elev

Lärarhandledning till tre teman om entreprenörskap för årskurs 7-9

Upptäck Jordens resurser

Koppling mellan nationella miljömål och regionala mål Tommy Persson Länsstyrelsen Skåne

*PRIO Geografi 9 Lärarstöd kommer under hösten att läggas upp och kunna nås via hemsidan tillsammans med de övriga lärarstöden som nu finns där.

En jämförelse mellan ekologiskt och konventionellt i butik

MILJÖMÅL: GIFTFRI MILJÖ

ESN lokal kursplan Lgr11 Ämne: Hem- och konsumentkunskap

Boken om SO 1 3. PROVLEKTION: Världsmiljödagen. Boken om SO 1-3 Grundbok, sidorna Boken om SO 1 3 Arbetsbok 1, sidan 22.

Skogsbruk på ren svenska Lektion 6: Vad skulle hända om svenskt skogsbruk inte fanns?

Ekonomi och konsumtionsfrågor i hemoch konsumentkunskap och samhällskunskap

Vårterminsplanering/pedagogisk planering årskrurs 8 Hem- och konsumnetkunskap

Skogsbruk på ren svenska Lektion 5: Ansvarstagande som inte slutar där skogen slutar.

UTBILDNINGSPAKET FÖR SKOLINFORMATÖRER

Medborgardialog med unga

Skydda din mobiltelefon

Höstterminsplanering/Pedagogisk planering 2014 årskurs 7 Hem- och konsumentkunskap

Vårterminsplanering/Pedagogisk planering 2013 årskurs 7 Hem- och konsumentkunskap

Gotlands miljö. Hur går det och vad kan vi göra?

Sammanställning av projektet Hållbar utveckling, klass 5 på Rydaholms skola.

Arbetsområde: Kartan. Världen i din ficka

MILJÖMÅL: GRUNDVATTEN AV GOD KVALITET

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i hem- och konsumentkunskap

Fördjupad utvärdering av miljömålen Forum för miljösmart konsumtion 26 april 2019 Hans Wrådhe, Naturvårdsverket

Tipspromenad. Fråga X

#räddaplaneten. Ämne: Geografi Årkurs: 8 Lärare Sofie Lennman. Inledning/Syfte

Mikroplaster. Kort om. Det stora miljöhotet KORT OM. Lärarhandledning: Författad av Lena Lacopie lärare på Åva Gymnasium

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

Position paper FN:s globala hållbarhetsmål

Livsmedelsverkets arbete inom hållbar mat och matsvinn

Lektion nr 3 Matens resa

Skogsbruk på ren svenska Lektion 3: Klimatnytta som bara växer. Tema: Klimatnytta Ämne: Biologi, Kemi Årskurs: 7-9

LEKTIONSFÖRSLAG 2 GARDEROBSKOLL ÄMNE: SAMHÄLLSKUNSKAP HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP SLÖJD ÅRSKURS: GYMNASIET

Maten och den cirkulära ekonomin. Germund Sellgren Susie Broquist Lundegård

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Teknik. Betyg E. Tillfälle att undersöka, reflektera och ifrågasätta produkter och tekniska system.

Indikatornamn/-rubrik

MILJÖMÅL: FRISK LUFT. Stiftelsen Håll Sverige Rent E-post: Telefon: Webbplats:

Kartläggningsmaterial för nyanlända elever. Uppgifter Teknik. 1 2 Steg 3

HKK 3.3 HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP. Syfte. Centralt innehåll

Grön Flagg TEMA: Vatten förankrat i Lgr 11.

Koppling till kursplaner

döden i datorn SPN-uppdrag

Energi- & klimatplan

Naturvårdsverkets uppdrag inom energi och klimat med kopplingar till Länsstyrelserna

MILJÖMÅL: INGEN ÖVERGÖDNING

Eftermiddagens innehåll:

Mjölkkon & biologisk mångfald

Syfte Tillsammans med filmen och det tillhörande elevmaterialet får eleverna lära sig mer om:

Fox, Hiba, Li, Lisa, Liza. Jordlära i skolan

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Framställning av berättande informativa och samhällsorienterande bilder om egna erfarenheter, åsikter och upplevelser.

Hållbar utveckling. Ämnesövergripande område No,Tk, Sv, Slöjd, SO och Hkk 8A ht Namn: Klass:

MILJÖMÅL: LEVANDE SKOGAR

Vad gör en entreprenör? 1/7

Terminsplanering HKK VT 2015 årskurs 7

Höstterminsplanering/Pedagogisk planering 2014 årskurs 8 Hem- och konsumentkunskap

KLIMATET. Du gör skillnad! Projektbeskrivning och tidsplan

MED SIKTE PÅ ATT FÖRÄNDRA DRIVKRAFTERNA. Miljötillståndsdagen 2018 Malmö Marcus Carlsson Reich

Lektionsupplägg: Rollspel om fjällen

Mikroplaster. Det stora miljöhotet. Lärarhandledning: Författad av Lena Lacopie lärare på Åva Gymnasium

Uppgift Hållbar Utveckling. Naturbruksgymnasiet NV-inriktning.

Energi- och klimatstrategi

LEKTION 1: VAD GÖR EN INGENJÖR?

MILJÖMÅL: GOD BEBYGGD MILJÖ

Transkript:

HANDLEDNING FÖR LÄRARE, ÅRSKURS 7 9

Sverige bidrar till utsläpp utomlands I Sverige minskar utsläppen av växthusgaser men det vi konsumerar ger utsläpp utomlands. Om materialet Årskurs: 7 9 Lektionslängd: 120 minuter Kurser: biologi, geografi, hem- och konsumentkunskap, teknik Fokusområden: Globala målen, Hållbar konsumtion Välkommen till ett material för årskurs 7 9 som handlar om de globala målen, konsumtion och svenska utsläpp här och i utlandet. Konsumtion förekommer på olika nivåer i samhället. Företag och offentliga verksamheter står för en stor del av samhällets totala konsumtion. I detta material fokuserar vi på den enskilde individens konsumtion och hur den påverkar miljön och utsläppen. Liksom frågan om hållbar utveckling är global spänner även det här materialet över flera ämnen. En idé kan därför vara att arbeta övergripande mellan biologi, geografi, hemoch konsumentkunskap och teknik. Lektionen består av följande steg: Om Agenda 2030, de globala målen för hållbar utveckling och det svenska generationsmålet för miljöpolitiken Om Statistiska centralbyrån, scb Statistiska centralbyrån SCB:s främsta uppgift är att förse användare och kunder med statistik. Det gör SCB i huvudsak på uppdrag av regeringen och olika myndigheter. SCB har även kunder i det privata näringslivet och bland forskare. Om konsumtion Om behov Konsumtion här påverkar utsläpp där En affisch om minskad konsumtion Avslutning Längst bak i materialet hittar du koppling till kursplaner. Länkar miljomal.se sverigeisiffror.scb.se naturvardsverket.se globalamalen.se 2 Statistiska centralbyrån Sverige i siffror Handledning för lärare

Inledning Fakta om Agenda 2030 (20 min) Börja med att med att titta på filmen om Agenda 2030. Fortsätt med att läsa texten nedan tillsammans med eleverna. Agenda 2030 FN:s Agenda 2030 omfattar 17 globala mål, och 169 delmål, för hållbar utveckling. Tillsammans ska de bidra till att skapa en socialt, ekonomiskt och miljömässigt hållbar global utveckling. Mål 12 Hållbar konsumtion och produktion Mål 12 handlar om hållbar konsumtion och produktion. Omställning till en hållbar konsumtion och produktion av varor och tjänster är en nödvändighet för att minska negativ påverkan på klimat och miljö samt människors hälsa. Särskilt utvecklingsländer påverkas i hög grad av klimatförändringar och annan miljöpåverkan vilket innebär ökad fattigdom och minskad välfärd. Ur globalamalen.se SCB Statistiska centralbyrån (SCB) har på regeringens uppdrag gjort en analys av hur Sverige i dagsläget lever upp till målen och delmålen i Agenda 2030. I uppdraget ingick också att föreslå nationella indikatorer där det var möjligt. Ett exempel på det senare är de nationella miljömålen som finns formulerade på miljomal.se. Generationsmålet Sverige har även egna mål för miljön. Ett exempel är generationsmålet som är ett övergripande mål för miljöpolitiken. Målet formuleras så här: Det övergripande målet för miljöpolitiken är att till nästa generation lämna över ett samhälle där de stora miljöproblemen är lösta, utan att orsaka ökade miljöoch hälsoproblem utanför Sveriges gränser. Ur miljomal.se 3 Statistiska centralbyrån Sverige i siffror Handledning för lärare

Övningar Arbeta med frågorna i grupper eller helklass. 1. Om Agenda 2030, de globala målen för hållbar utveckling och det svenska generationsmålet för miljöpolitiken (10 min) Vad är Agenda 2030? När ska de globala målen vara uppnådda? Varför är det viktigt att alla har kunskaper om de globala målen? 3. Om behov (10 min) Nu får ni fundera över vad vi egentligen behöver. Två saker som till exempel att ha varma kläder eller att äta sig mätt är för oss självklara saker. Ta hjälp av exempelvis bilder och prata om vad behov är och vilka behov som är viktigast. Mobiltelefon Kärlek Mat Kläder Vad innebär det svenska generationsmålet? 2. Om konsumtion (10 min) Hur och vad vi konsumerar påverkar miljön. Vi handlar inte alltid för att vi behöver det. Nya smarta telefoner och nya tv-spel ersätter tidigare modeller och versioner och de lanseras allt oftare. Vi köper nya kläder trots att de vi har inte är utslitna. Även våra matvanor påverkar miljön. Det handlar om vilken mat vi äter men också att vi slänger mat som då har producerats och påverkat miljön helt i onödan. Diskutera: Vad påverkar er att vilja köpa nya saker? Tänker ni på vad ni äter? Slänger ni mat som går att äta? Konsumerar vi för mycket? Motivera. Cykel Avsluta med att göra en lista över behov som ni tycker är viktiga och en lista över behov som inte är lika viktiga. 4. Olika sätt att minska utsläppen från sin konsumtion (10 min) Ett sätt att minska utsläppen från sin konsumtion kan vara att köpa saker på second hand eller att byta ut vissa produkter mer sällan. Delningsekonomi blir också allt vanligare där människor delar bil, cykel och även kläder. Prata om hur ni själva kan minska utsläppen från er konsumtion. TV Hur ni kan minska utsläppen från konsumtionen. Ge exempel på produkter eller varor som inte ger så mycket utsläpp. Finns det konsumtion som inte orsakar utsläpp eller påverkar miljön negativt? Hur vet man om en vara eller en produkt påverkar miljön? 4 Statistiska centralbyrån Sverige i siffror Handledning för lärare

5. Konsumtion här påverkar utsläpp där (20 min) Börja med att läsa texten: Vår konsumtion i Sverige ger betydande utsläpp utomlands. Det vi släpper ut i luften och vattnet påverkar både klimatet och vår hälsa. Inom Sverige har vi släppt ut allt mindre växthusgaser de senaste 20 åren. Å andra sidan har utsläpp som kopplas till svensk konsumtion, men som sker i andra länder, ökat. När vi importerar exempelvis mat, mobiltelefoner och andra saker sker utsläpp även i länderna som vi importerar från. De utsläppen har ökat kraftigt under de senaste 20 åren. Om du till exempel köper en moped, så skapar den först utsläpp i det land den tillverkas och även under transporten till landet den ska säljas i. När du sedan tankar den med bensin, som är ett fossilt bränsle, så blir även det en källa till utsläpp. 6. En affisch om minskad konsumtion (20 min) Arbeta i grupper och sammanställ vad ni har lärt er på ett större papper. Skriv stora rubriker, skapa illustrationer och små texter för att skapa en affisch om vad vi har att vinna på konsumtion som inte ökar utsläppen. En rubrik till er affisch kan vara Hur bidrar du till utsläppen?. 7. avslutning Tre budskap (10 min) Vad är Agenda 2030? Vad innebär generationsmålet? Ökar eller minskar de svenska utsläppen av växthusgaser som orsakas av konsumtion? Uppgift: Konsumtionens växthusgasutsläpp i och utanför Sverige Titta på filmen om Agenda 2030 igen. Fokusera på avsnittet som visar Sveriges växthusgasutsläpp i och utanför Sverige. Följ linjernas utveckling i diagrammet. Viktiga årtal: 1998: Utsläppen är lika stora i Sverige och i andra länder 2003: Utsläppen i andra länder ökar kraftigt. 2009: Finanskrisen leder till minskade utsläpp 2010: Utsläppen ökar igen Frågor: Vad kan det bero på att de svenska utsläppen i andra länder ökar kraftigt 2003? Vad kan det bero på att finanskrisen leder till minskade utsläpp 2009? Vad kan det bero på att utsläppen ökar igen 2010? Ökar eller minskar de svenska utsläppen av växthusgaser som orsakas av konsumtion sett över tid? 5 Statistiska centralbyrån Sverige i siffror Handledning för lärare

Koppling till kursplaner Biologi Människans påverkan på naturen lokalt och globalt. Möjligheter att som konsument och samhällsmedborgare bidra till en hållbar utveckling. använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet, Hem- och konsumentkunskap Hur livsmedel och andra varor produceras och transporteras och hur de påverkar miljö och hälsa. värdera val och handlingar i hemmet och som konsument samt utifrån perspektivet hållbar utveckling. Geografi Var olika varor och tjänster produceras och konsumeras samt hur varor transporteras. Hur människors försörjning och handelsmönster har förändrats över tid. värdera lösningar på olika miljö- och utvecklingsfrågor utifrån överväganden kring etik och hållbar utveckling. Teknik Återvinning och återanvändning av material i olika tillverknings processer. Hur tekniska lösningar kan bidra till hållbar utveckling. värdera konsekvenser av olika teknikval för individ, samhälle och miljö. 6 Statistiska centralbyrån Sverige i siffror Handledning för lärare

7 Statistiska centralbyrån Sverige i siffror Handledning för lärare