IKT och mänskliga rättigheter det globala klassrummet



Relevanta dokument
Det digitala och globala klassrummet

IT i skolan. Vem är jag? Förstelärare, lärare i historia och religion på Bromma gymnasium. Föreläsare, lärarutbildare. Skribent, läromedels författare

Elevers digitala kompetens och användning av IT för bättre måluppfyllelse

LBD4ALL-BRUKSANVISNING E-lärande i LbD4All-verksamhetsmodellen

Hur kan vi studera effekterna av digitala läromedel? Åke Grönlund Örebro universitet

IT:s ställning i skolan. Webbstjärnan vill utveckla elever och lärares digitala kompetenser

Utbildning för hållbar utveckling

Att förbättra språkundervisning med hjälp av sociala medier och öka data- och internetkunskap och flexibilitet i lärande.

Syftet med digitalt lärande 1-TILL-1 I ETT SAMMANHANG

TRETTON RÅD FÖR ATT LYCKAS MED DIGITALA VERKTYG I SKOLAN

Språkäventyret. Mål. Verktyg. Inledande arbete

Hagaskolans IT-plan. Hur jobbar du med kommunikation på dina lektioner?

IKT-Strategi. En strategi för det pedagogiska arbetet med informations- och kommunikationsteknik, IKT

Att presentera ett land med hjälp av Gapminder

Peter Norlander Forskarskolan historiska medier

Studiedag Seminarium. Inspiration och praktik IKT i skolan. Home Om våra föreläsare Program Seminarium Workshops Anmäl dig här! Diskutera!

Jag känner mig trygg på min skola

E-strategi fo r Knivstas fo rskolor och skolor

AFFÄRSUTVECKLING i den digitala tornadon

NATURVETENSKAP FÖR LIVET?

Den här broschyren är en sammanfattning av redovisningen för kalenderåret 2006.

IKT-plan Barn- och ungdomsnämnden. Upprättad av IKT-rådet Barn- och ungdomsförvaltningen Hemsida:

Ungdomarna och nätet Ungdomar Identitet Nät hälsa. Föreläsare: Anders Eklöf

Lagga. Lokal IT plan

ADITRO OUR FOCUS BENEFITS YOURS webinar Aditro elearning P självservice 24/09/2015 COPYRIGHT ADITRO. ALL RIGHTS RESERVED.

Verksamhetsplan. Biblioteket Elof Lindälvs gymnasium

Tingsholmsgymnasiet är en modig och nytänkande skola som kännetecknas av gemenskap och trygghet och utmärker sig genom kunskap och kompetens

Textning av avsnitt 4, Skolverkets poddradio 2016

Myrsjöskolans IT-plan

Verksamhetsplan Arbetsåren

Skolinspektionens uppdrag Skolinspektionen granskar förskolan. Skolinspektionen

IKT, pedagogik och ledarskap. Jenny Edvardsson Skolledarkonferensen Tylösand, 1 oktober 2015

VÄRLDENS LÄNDER RESAN

IKT - handlingsplan för skolområde Tuna

Digital kompetens. i perspektiv av livslångt lärande. Lennart Axelsson

Dödsstraff. Överensstämmande med de mänskliga rättigheterna? Sara Bjurestam Darin Shnino Jannike Tjällman

IT-användning och IT-kompetens i skolan

IKT i fokus. Kopierat och klistrat från LGR11, Eva-Lotta Persson, eva-lotta.persson@utb.kristianstad.se

svenska som andraspsråk

Rapport från enkät Digital kompetens lärare f-6

Underlag för utformning av lokal digital plan

MOBBNINGSENKÄT. XXX-skolan

Lektionsupplägg: Varför behövs miljömålen?

Skolenkäten hösten 2012

Bildningsförvaltningen Bildningskontoret

Innovationspriset. Tävlingen är ett sätt att inspirera och skapa dialog om kvalitetsarbetet. Innovationspriset

Åk: 1 Tidsperiod: höstterminen åk 1

(genomsnittlig dag) (genomsnittlig dag)

TEMA BALDER Arbetslag 5-6

Kurser i att skapa korta filmer som skall användas i undervisningen eller för instruktion och support.

Lärande & utveckling. En kvalitetsanalys inom det systematiska kvalitetsarbetet Läsåret 2013/2014 Förskolan Ängen Barn- och utbildningsförvaltningen

Programmering och digital kompetens

Nulägesanalys. Nolhagaskolan grundskola 13/14. Ämnesfortbildningar i språkutvecklande arbetssätt och matematik

Musik och bibliotek - upphovsrätt

Kommunal - Åk 2 - Partille kommun

Tingsholmsgymnasiet är en modig och nytänkandeskola som kännetecknas av gemenskapoch trygghetoch utmärker sig genom kunskap och kompetens

Arbetsinriktning för Stallarholmsskolan Ht- 2012

Dynamisk programvara, ett didaktiskt verktyg?

Ugglumskolan - Åk 2 - Partille kommun

The 3D Classroom gör det komplexa enklare att förstå!

Sverige tåget - Vem kör lok och vem åker vagn? Innehållsförteckning. All data avser år 2004

Entris mars 2013 Gabriella Holm

IKT-strategi för Bildningsförvaltningen Motala kommun

ATT VARA LÄRARE I DAGENS MEDIESITUATION

Ungdomsgruppen 18 april

Distansundervisning i matematik på vuxenutbildningen en utmaning? Andreas Lindahl.

Diskussion kring klassrum/verksamhetsbesök (2011)

Mikael Andersson imotion på fritids

Mobilanvändarundersökning

Sagt & gjort. House of Alvik

Nätverksträff Fritidshem 3 juni 2015

Textning av avsnitt 3, Skolverkets poddradio 2016

12 STEG TILL DIGITAL SUCCÉ

Resursutnyttjandet på lektionstiden. I hur stor utsträckning blir du på bästa sätt utmanad att förbättra dina kunskaper på ämnets lektioner?

PP - kampanj För Sverige i framtiden NU SKA PIRATPARTIET TA PLATS!

EU PÅ SCHEMAT. Torsdagen den 19 april Luleå tekniska universitet

ALLMÄN BESKRIVNING AV LÄROÄMNET MATEMATIK I ÅRSKURS 1-2

Flippat lärande. högstadiet

0HG HXURSHLVNW GLJLWDOW LQQHKnOO EHKnOOHUYLOHGQLQJHQ

IKT-plan. Bosgårdsskolan Upprättad Senast reviderad

Enkätresultat för elever i år 2 i Rekarnegymnasiet 2 i Eskilstuna våren 2013

LOKAL VERKSAMHETSPLAN BLÅKLOCKVÄGENS FÖRSKOLA 2014/2015

VÄLKOMMEN METALLENS FÖRSKOLA TILL. Egna anteckningar:

Guide till LogMeIn. AnyWare. Så genomför du de praktiska övningarna på din AnyWare -kurs. Du är där med AnyWare! SE1311 LogMeIn Guide ALAG-UK/A.

Regional Digital Agenda för Gotland

En liten introduktion till SLI Community

Yttrande över delbetänkandet En digital agenda i människans tjänst en ljusnande framtid kan bli vår (SOU 2014:13)

Ung Företagsamhet i ett nationellt och internationellt perspektiv -Tällberg 26 augusti 2015, Jonas Hehrne

Varför bär de sjalar?

Bruttoräckvidd / dag: Nettoräckvidd / dag: Orvesto Total Tertial Källa och period

qfjj( C'" Barn- och utbildningsnämndens beslut Bou 56 Dnr 00210/

Förebyggande arbete mot kränkningar på nätet.

Dataspel för barn med läs- och skrivsvårigheter

Pedagogisk IKT-plan - verksamhetsåret 2015

BARNENS PRESSKONFERENS 2015

KiVa Skola situationskartläggningen 2016 sidan 1/31. KiVa Skola situationskartläggningen 2016 sidan 2/31

Kurskatalog för Särvux. Särskild utbildning för vuxna

Sambedömning - en modell för pedagogisk utveckling?

Barnens mobila vanor 2012

Den svenska statistiken 3 Människorna i Sverige 4 Samhällets ekonomi 7 Utbildning, jobb och dina pengar 10 Val och partier 12

Transkript:

IKT och mänskliga rättigheter det globala klassrummet Ulf Jämterud 14 augusti 2015 Vem är jag? Förstelärare, lärare i historia och religion på Bromma gymnasium Föreläsare, lärarutbildare Skribent, läromedels författare 1

2

Källa: Småungar och medier 2013 3

Källa: Småungar och medier 2015 Grafik från www.dn.se 4

5

Varför IT i undervisningen? 6

Varför IT i undervisningen? 1. Vårt uppdrag digital kompetens 7

IT i styrdokumenten Eleverna ska utan kostnad ha tillgång till böcker och andra lärverktyg som behövs för en tidsenlig utbildning. (Skollagen 2010:800) Multimedia och informationsteknik kan i förskolan användas såväl i skapande processer som i tillämpning. (Lpfö 98/10) IT i styrdokumenten Fotografering och överföring av bilder med hjälp av datorprogram. (Bild åk 1 3) Stödord, bilder och digitala medier som hjälpmedel för att planera och genomföra en muntlig presentation. (Svenska åk 4 6) Eleverna ska använda digital teknik för att kunna undersöka problemställningar, göra beräkningar och för att presentera och tolka data. (Matematik) 8

IT i styrdokumenten Eleverna ska utveckla sin förmåga att använda digital teknik, digitala medier. (Matematik) Eleverna ska utveckla färdigheter i att använda digitala geografiska verktyg för att analysera och visualisera rumsliga förhållanden. (Geografi) Olika metoder för att söka, bearbeta och sammanställa historiskt källmaterial, till exempel genom arkiv, muntlig historia eller digitala media. (Historia) Varför IT i undervisningen? 1. Vårt uppdrag digital kompetens Åtta nyckelkompetenser 9

Varför IT i undervisningen? 2. Digitala verktyg berikar undervisningen Varför IT i undervisningen? 3. Digitala verktyg kan främja lärandet 10

Varför IT i undervisningen? 4. Digitala verktyg gör undervisningen relevant http://www.nvrk.edu.ee/new/media/k2/items/cache/deb45d333d0414ba3de42155789fdb4a_l.jpg Digitala verktyg ersätter inte läraren! Varje lärare som skulle kunna bli utbytt mot en maskin borde bli det! Arthur C. Clarke 11

Digitala verktyg ersätter inte läraren! En dålig lektion blir inte bättre med IT. Det är fortfarande en dålig lektion som dragit mer ström. Medaljens baksida Credit: Flickr. VersimoVita. Some rights reserved http://www.funtunu.com/2012/02/27/funny picture of the back of mount rushmore/ 12

Medaljens baksida http://www.mobilefuture.org/page/ /images/2010 04 30 Cellphone mountain.jpg Ständig tillgänglighet förutsätts Medaljens baksida Ökad förväntan på effektivitet 13

Medaljens baksida Medaljens baksida Ökat beroende av fungerande teknik 14

Medaljens baksida Ständig tillgång kan ha distraherande effekter Medaljens baksida photo credit www.flickr.com/photos/misbehave/2352753067/sizes/l Den mänskliga kontakten kan hämmas 15

Medaljens baksida photo credit Flickr: Some rights reserved ChrisL_AKby Utsatthet för dem som saknar tillgång Medaljens baksida Informationsstress 16

Medaljens baksida Photo Credit: http://mr burns.hubpages.com/hub/facebook The Addiction123. Används med tillstånd. Digitalt beroende Medaljens baksida Photo Credit: http://mr burns.hubpages.com/hub/facebook The Addiction123. Används med tillstånd. Digitalt beroende 17

Medaljens baksida Ökat ensamarbete Medaljens baksida Ytinlärning och brist på källkritik 18

19

Dagens Nyheter 6/9 2012 Medaljens baksida Klipp och klistra generationen 20

Våga ifrågasätta och utmana Våga ifrågasätta och utmana 21

Frågor? Reaktioner? IKT och mänskliga rättigheter det globala klassrummet 1. Vidgade vyer 2. Kontakt med omvärlden 3. Digitala verktyg i undervisningen 22

Vidgade vyer Sverige ligger bra till 23

Men resten av världen då? http://www.youtube.com/watch?v=y3bx_d6l9pk https://www.youtube.com/watch?v=4u7wkzty0tc https://www.youtube.com/watch?v=ebxtxpfvedy 24

http://www.youtube.com/watch?v=7j2f8w43gwk Mobile Learning http://esl bits.net/listening/media/2013 03 23/Mobile.Telephones.in.Africa/Cell phones.jpg http://techloy.com/wp content/uploads/2011/07/mobile learning africa2.jpg http://www.dw.de/image/0,,16158749_303,00.jpg http://www.gsma.com/mobilefordevelopment/wp content/uploads/2012/09/ld_e 25

4afrika smartphone 2013 http://afritorial.com/10 digital innovations changing africa in 2013/ Elimu tablets i Nairobi http://afritorial.com/10 digital innovations changing africa in 2013/ 26

One Laptop Per Child program 2006. Ca. 2,5 miljoner barn I 42 länder har XO datorer. http://afritorial.com/10 digital innovations changing africa in 2013/ Lite aktuella siffror 27

Mobilt bredband World Internet Use 28

Frihet eller censur? http://www.businessinsider.com/freedom of the press worldwide 2014 2?IR=T http://rsf.org/index2014/en index2014.php 29

Frihet?! http://www.huffingtonpost.com/2013/07/03/edward snowden reporters without borders_n_3541236.html Frihet?! http://sv.wikipedia.org/wiki/fra lagen http://gargasz.info/wp content/uploads/2010/10/independent 070524 Google.jpg 30

Kontakt med omvärlden Öppna digitala lärresurser (OER) * Utbildning för alla ett av millenniemålen 31

Internationella samarbeten Internationella samarbeten > 100.000 skolor > 200.000 lärare > 50.000 projekt > 1.000 pågår 32

Internationella samarbeten Internationella samarbeten 33

Internationella samarbeten https://www.youtube.com/watch?v=7kcqrjxs_eo&index=6&list=uuuk2jwevldndwfl1u1c3z g Internationella samarbeten 34

Internationella samarbeten Webben berikar undervisningen 35

MR i skolan MR i skolan 36

MR i skolan MR i skolan 37

MR i skolan Virtuella studiebesök 38

Virtuella studiebesök Virtuella studiebesök 39

Virtuella studiebesök 360 cities www.360cities.net 40

360 cities www.360cities.net AirPano 41

Globalis Landguiden 42

GAPMINDER Unveiling the beauty of statistics for a fact based world view. The Factlab 43

Worldometers Jämför inkomster 44

Prata om ekonomi Prata om ekonomi 45

Livets lotteri Digitala foton 46

Justin, 8 år, New Jersey, USA Kaya, 4 år, Tokyo, Japan 47

Indira, 7 år, Katmandu, Nepal Anonym, 7 år, Rom, Italien 48

Ahkohxet, 8 år, Brasilien Bilal, 6 år, Västbanken 49

Anonym, 9 år, Guldkusten Google Earth 50

Google Earth Google Earth Rättvisemärkt 51

Google Earth Millenniemålen Google Earth WaterAid 52

Eyes on Darfur Nedbränning av Um Ziefa i Darfur, Sudan. 12 december 12, 2004. Brian Steidle for US Holocaust Memorial Museum. http://www.ushmm.org/learn/mapping initiatives/crisis in darfur Eyes on Darfur 53

Eyes on Darfur Eyes on Darfur 54

Eyes on Darfur Eyes on Darfur 55

Maps of World Maps of World 56

SHOW World Worldmapper 57

Worldmapper < $ 1/dag > $ 100/dag Sociala medier 58

Sociala medier Muslimska modebloggar 59

Kamp för mänskliga rättigheter Kamp för mänskliga rättigheter 60

Kamp för mänskliga rättigheter Kamp för mänskliga rättigheter 61

Kamp för mänskliga rättigheter Strömmande video 62

UR Play Svenska Play kanaler 63

64

Strömmande video för skolan Strömmande video öppnar världen 65

Strömmande video öppnar världen Levande religion på webben 66

Levande religion på webben Levande religion på webben 67

Datorspel i undervisningen Datorspel en del av kulturen 68

De mest populära spelen 13 18 år Källa: Unga & Medier 2015, Medierådet. Kan datorspel främja lärande? 69

Datorspel främjar lärandet Erbjuder konkreta upplevelser och erfarenheter. Problembaserade kräver kreativt tänkande. Simulerar verkligheten. Visualiserar abstrakta processer. Uppmuntrar samarbete och inlevelseförmåga. Ökar motivationen och variationen. Kan vara kraftfulla redskap för lärande. Pedagogiska datorspel 70

Global Conflicts: Palestine www.globalconflicts.se Global Conflicts: Palestine www.globalconflicts.se 71

Global Conflicts www.globalconflicts.se Mot alla odds http://www.motallaodds.org/ 72

Survive 125 https://www.live58.org/survive125/ Darfur is dying www.darfurisdying.com 73

Wetopia (via Facebook) http://www.youtube.com/watch?v=0t7tbo79nvq 74

Spela och gör skillnad 75

Ge presenter och gör skillnad Klicka och gör skillnad OBS! Var källkritisk! 76

77

Är det värt den tid det tar? Finns det andra värden än effektivitet? 78