Trampolinen Steg för steg En guide för dig som ska handleda morgondagens arbetskraft in i din yrkesroll, ditt företag eller din bransch.

Relevanta dokument
Vad roligt att ni har valt att bjuda varandra på den här timmen.

LIA handledarutbildning 22/10. Att vara handledare

Future City Så här kan ditt företag delta i Future City:

Future City Så här kan ditt företag delta i Future City:

Utvärdering 2015 deltagare Voice Camp

Grundskoleprogram 2012

Förslag på lektionsupplägg: Dag 1- en lektionstimme

Vad tycker du om sfi?

Det handlar om att ta fram och utveckla elevers inneboende nyfikenhet, initiativförmåga och självförtroende redan från tidiga åldrar.

Digital IUP med Skriftliga omdömen. Guide för Vh

Förarbete, planering och förankring

Utvärdering APL frågor till handledare VT2015

Barns brukarmedverkan i den sociala barnavården - de professionellas roll för barns delaktighet

Kom igång med din SMART Board. Det praktiska

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om mat, traditioner och högtider.

Lära och utvecklas tillsammans!

Utvärdering av föräldrakurs hösten 2013

Att vilja vara en undulat är naturligtvis ovanligt men inte något farligt.

Så bra är ditt gymnasieval

Storyline Familjen Bilgren

FRASER FÖR FÖRETAGSPRESENTATION PÅ SVENSKA

Skall jag stanna eller ska jag gå? D

Kursutvärdering Ämne: SO Lärare: Esa Seppälä/Cecilia Enoksson Läsåret Klass: SPR2

TILL DIG SOM ARBETSGIVARE. PRAO I PRAKTIKEN Tips och information för dig som tar emot prao-elever

Att ge feedback. Detta är ett verktyg för dig som:

SAMVERKAN SKOLA-ARBETSLIV

Konsten att leda workshops

Studiehandledning. gör en annan värld möjlig

Nå Framgång på Instagram En guide till små och medelstora företag

Foto: Tomas Ohlsson. Vi väntar på dig.

1En engagerad förälder är positivt. 1 Skriftliga omdömen. 2 En framåtsyftande planering

Till dig som bryr dig

Resultat- och. utvecklingssamtal

Plan för Studie- och yrkesvägledning 2013/2014 Gumaeliusskolan

Lärarutbildningen. Validering för tillgodoräknande av kurserna Läraruppdraget, 15 hp och Lärande och utveckling, 15 hp i Lärarutbildning, 90hp

FÖRETAGSAMHET LÖNAR SIG ALLTID

Juseks studerandesektion Årsmötesskola

Vad ska vi ha varandra till?

Att överbrygga den digitala klyftan

Skrivprocessen. Varför skriva för att lära? Min kunskapssyn

Om mig. Manual för genomförande. Ungdomsenkät för elever i Östergötland - grundskolan år 8 och gymnasieskolan åk 2

Elevkår, vadå? Varför elevkårsverksamhet?

Söderslättsgymnasiets studentvecka. Bakgrund - tidigare års studentveckor Elevmedverkan Ansvar

5 vanliga misstag som chefer gör

Antal svarande i kommunen 32 Andel svarande i kommunen, procent 43 Kategorier ångest? Mycket dåligt Totalt Nej. Någorlunda. Mycket gott.

RAPPORT Medborgardialog i Svalövs kommun 2010 Fokusgrupper vad är kvalitet i skolan för dig?

sommarjobb i botkyrka Guide för dig som ska sommarjobba

Sveriges Arkitekter Swedish Association of Architects. Lönestatistik. Från 2014 års löneenkät

Guide till handledare

Bättre Självförtroende NU!


ERFARENHETER AV ATT ANVÄNDA FOKUSGRUPPER

Förhandling - praktiska tips och råd

Studiehandledning UNG LEDARE SISU IDROTTSBÖCKER

för chefer och handläggare

Lektion 1. Bli nyfiken

Enkät till föräldrar och elever i årskurs 3, 5, 8 och Olsboskolan, vt 2015

Tänk på att alltid involvera programrådet i diskussioner som rör marknadsföring av er skogliga utbildning!

antoni lacinai Framgångsrika kundsamtal

... Blir skjutsad med bil. Blir skjutsad med bil med kompisar (samåkning) Bli skjutsad med bil med kompisar (samåka)

Guide till projektarbetet

BILAGA KARTLÄGGNING SOCIALSEKRETERARE STOCKHOLM (MELLAN)

KiVa Skola situationskartläggningen 2016 sidan 1/31. KiVa Skola situationskartläggningen 2016 sidan 2/31

Hjo kommuns medborgare ska ha tillgång till lättillgänglig och relevant information om kommunens verksamheter

NATURVETENSKAP FÖR LIVET?

Ledarskap Utbildning & bildning Matematik

Barn på sjukhus FÖRBEREDELSETIPS FRÅN BARN- OCH UNGDOMSSJUKVÅRDEN, SUS

PRAO Årskurs 9 Björnekullaskolan, Åstorp Höstterminen 2011

Varför Hur upprättar man man en en kommunal rese- och mötespolicy?

STÖD BARN MED ADHD I KLASSRUMMET

Vill du arbeta som egenerfaren kamratstödjare inom socialpsykiatrin?

ÖREBRO LÄN KURSER FÖR FÖRENINGAR VÅREN 2016 GÖR EN ANNAN VÄRLD MÖJLIG

Linnéskolan. en skönare skola

MOBBNINGSENKÄT. XXX-skolan

#talasomted. Om konsten att tala - #talasomted

Bemötandeguide. En vägledning med enkla tips när du möter människor med olika funktionsnedsättningar

Huddingetrainee: ingenjör och arkitekt

Enkät. Värderingar inom barn- och ungdomsidrott Högskolan Dalarna SISU Dalarna. Bakgrund. 1. Kön Kvinna Man. 2. Ålder...år

Här ger vi dig några tips om bl a din roll, dina arbetsuppgifter, hur du kan få stöd från konsulenter och hur du kan använda ledning och kollegor i

Sammanställning av enkätundersökning

SANNARPSGYMNASIET. Guide till ditt gymnasieval. Hallå! Vet du inte vad du ska välja? Här får du tips!

Vision. Förväntansdokument. Ordningsregler. Läsåret

FÖRÄLDRAENKÄTER. Magelungen Kolloverksamheter BONDEGATAN STOCKHOLM TELEFON

Bedömningmatris Moderna språk år 7-9 Grundskola 7 9 LGR11 Mspr2

Varma hälsningar, Susanna Vildehav och Mia Kjellkvist, skådespelare och konstnärliga ledare.

Rörelse i sexan Vilka tankar och vilken inställning har eleverna kring fysisk aktivitet och ämnet idrott och hälsa o skolan?

Vi vill veta vad tycker du om skolan

TRÄNARGUIDE. Mattekoden FLEX.

Stort tack för att du vill jobba med rädda Barnens inspirationsmaterial.

Positiva pedagoger och kreativa arbetslag i förskolan. Susanne Bogren och Nanna Klingen

Ledarskap i klassrummet. Lärarens relationella kompetens

7 steg från lagom till världsklass - 7 tips som berikar Ditt liv

om att anordna föreningsstyrelsesamling i unf

För att kunna genomföra en diskussion bör ämnet och syftet för diskussionen vara kända för eleven.

Välkomna på min rundtur runt Prakticum Borgå.

TW Jag tror du har missuppfattat ganska mycket.

Sagor och berättelser

Webbstrategi. Strategi. Fastställt av. Kommunikationsdirektör. Datum för fastställande Giltighetstid. Tillsvidare.

Till dig som har en tonåring i Sundbyberg. FOTO: Susanne Kronholm

Transkript:

Trampolinen Steg för steg En guide för dig som ska handleda morgondagens arbetskraft in i din yrkesroll, ditt företag eller din bransch. Årskurs 8-9

Trampolinen Yrkeslivet Det ska vara lätt att hitta rätt i yrkeslivet! Tack för att du och ditt företag deltar i Trampolinen, ett program som Handelskammaren har skapat för att bidra till att lösa kompetensförsörjningen i regionen på lång sikt. Målet är även att bidra till en ökad förståelse mellan skola och näringsliv. Programmet riktar sig till företag, lärare och inte minst till skolungdomar inför deras språng ut i vuxenlivet. Ditt företags medverkan gör det lättare för dem att hitta rätt i yrkeslivet! Ditt företag har nu matchats ihop med en skolklass i årskurs åtta, och under de kommande åren ska ni tillsammans lära känna varandra genom studiebesök och projektarbeten. Vi hoppas och tror att ni går en berikande tid till mötes. Inför er första kontakt med skolan och eleverna vill vi med denna handledarguide skicka med några ord på vägen.

Så väljer du handledare För att få ut bästa möjliga resultat av Trampolinen, tänk på att välja en handledare som gärna vill ha uppdraget och som tycker det är roligt. Välj en person som: Tycker om ungdomar. Är öppen och kan kommunicera över åldersgränserna. Vet mycket om företaget och kan presentera det på ett enkelt sätt. Kan och vill avsätta tid för projektet. Innan det första besöket i skolan rekommenderas också att ni som företag lär känna elevernas klassföreståndare lite bättre. Det gör det lättare för klassföreståndaren att stödja er längs vägen, ställa frågor, ge relevant information och vara behjälplig under lektioner och företagsbesök. Handelskammaren kontaktar klassföreståndaren, och ansvarar för att ett möte blir av. Bestäm först datum för det första besöket i skolan. Boka sedan ett kort möte med klassföreståndaren. Ställ alla frågor som känns relevanta inför skolbesöket. Lämna gärna material om företaget som eleverna kan förberedas med. Glöm aldrig vilka Trampolinen handlar om! Tänk på att ni under hela projektet kommer att möta ungdomar som kanske aldrig har kommit i kontakt med ett företag. Använd därför ett enkelt språk och enkla presentationer. Förklara alltid facktermer så att innebörden blir lätt att förstå. Dela ut många frågor eller påståenden en dialog är utvecklande, men också ett sätt att stämma av att gruppen hänger med.

Trampolinen Introduktion 8Höstterminen Vårterminen Trampolinen inleds i årskurs åtta, under höstterminen, med ett besök av företaget på skolan. Besökets omfattning: 40 minuters lektion. Under besöket presenterar företaget sin verksamhet: Var finns vi och vad gör vi? Vilka produkter har vi? Vilka arbetar här? Vilka yrken finns på företaget och vad kräver dessa för utbildning? Lönenivå, vilka karriärmöjligheter finns? Hur ser företaget på klädkodex, beteende, moral och etik? Introduktion Under vårterminen är det dags för skolklassen att besöka företaget, för att göra en rundtur på plats, en rundvandring med olika stationsstopp relaterade till personalen. Besökets omfattning: En till en och en halv timme. Vad arbetar företagets personal med? Hur ser en vanlig arbetsdag ut? Vilka människor, produkter och tjänster kommer de i kontakt med? Har de särskilda arbetskläder eller annan utrustning? Varför? Vilka yrken finns på företaget? SID 3

Tips till skolan! Inför första besöket på skolan: Skriv på skolans hemsida att ni deltar i Trampolinenprojektet, länka gärna till företagen. Integrera Trampolinen i alla ämnen. Studera företagets hemsida. Förklara begrepp och förbered frågor. Efter besöket på skolan: Förstärk det företagen berättar om klädkod, bemötande och om hur man söker jobb. Träna på att skriva ett personligt brev till en ansökan om jobb på företaget. Använd rollspel för att träna på en jobbintervju. Tips! Prata i jagform. Tänk på att ni möter ungdomar, gör en enkel presentation. Arbeta mycket med bilder visa olika yrkesfunktioner och bilder på personalen. Exemplifiera gärna: Erik som sökte jobbet XXX och idag arbetar som Ställ många frågor och påståenden, försök skapa dialog. Tänk på språket, använd gärna lite facktermer, men förklara vad de betyder. När eleverna anländer, samla dem och informera kortfattat om vad de kommer att få se. Informera om det är något de bör tänka lite extra på under besöket. Dela gärna upp gruppen i mindre grupper. Glöm inte att visa personalutrymmen, toaletter, omklädningsrum och liknande. Bjud gärna på något. Föreslå uppgifter som klassen kan arbeta med efter besöket. Tänk igenom har eleverna ändrat inställning till något yrke efter besöket? SID 4

Trampolinen Fördjupning 9 Fördjupning Höstterminen I årskurs nio är det dags för eleverna att ta ett helhetsgrepp om företaget. Ett företagsbesök görs på skolan under höstterminen, där företaget som helhet sätts i fokus. Besökets omfattning: 60 minuters lektion. Historik, hur startade företaget? Vilken är affärsidén? Finns konkurrens? Kunder och marknader? Vilka kostnader finns fasta och rörliga? Vad används eventuell vinst till och vad är tillåtet att göra med den? Möjligheter? Risker? Bolagsform? Avsluta med att ge klassen ett projektarbete, gärna i mindre grupper inför nästa besök den kommande vårterminen. Tänkbara teman: Marknadsföring, nya användningsområden för företagets produkter, anställningsprocessen, nyetablering, arbetskläder och utrustning, arbetsmiljö och miljöfrågor. Vilka kostnader finns fasta och rörliga? Vårterminen Under vårterminen i årskurs nio besöker klassen företaget. Då är det dags att redovisa de projekt som klassen arbetat med sedan höstterminen. Besökets omfattning: Enligt överenskommelse. SID 5

Tips! Förbered eleverna på att de kommer att få projektarbeten. Var tydlig med förutsättningarna och vad företaget förväntar sig av projektarbetet. Stäm av och diskutera i förväg projekten med klassföreståndaren. Samla gärna några ur personalen som deltar vid presentationen (gärna ur ledningsgruppen). Behöver eleverna projektor, OH-utrustning, datorer? Ge dem förutsättningar för att kunna göra sina presentationer på ett professionellt sätt. Bjud till. Ju trevligare avslutning på de här åren, desto trevligare minnen får eleverna med sig inför framtiden! SID 6

Varför engagerar sig Handelskammaren? Östsvenska Handelskammaren är en privat näringslivsorganisation med ca 600 medlemsföretag. På olika sätt försöker vi erbjuda företagen vägledning och inspiration till affärsmässiga framgångar. Vi försöker också lyssna så mycket vi kan på hur våra medlemsföretag vill att framtidens näringsliv ska se ut. Ett önskemål som kommit fram är att de vill att vi bättre ska stödja ungt företagande. De har också pekat på att näringslivets kontakt med morgondagens arbetskraft måste börja tidigare än vad den gör idag, långt innan ungdomarna ska göra sina gymnasieval. Därför har vi valt att rikta Trampolinen mot högstadiet. Genom programmet hoppas vi skapa en möjlighet för de östsvenska företagen att påverka sin egen och våra ungdomars framtid i positiv riktning. Tillsammans kan vi ta språnget mot morgondagen. Vill du veta mer? Kontakta Östsvenska Handelskammaren ESKILSTUNA LINKÖPING NORRKÖPING NYKÖPING Fristadstorget 10 632 20 Eskilstuna Tel 016-51 31 05 eskilstuna@east.cci.se Näringslivets hus, Ågatan 9 Box 388, 581 04 Linköping Tel 013-25 30 13 linkoping@east.cci.se Dalsgatan 13 602 32 Norrköping Tel 011-28 50 30 info@east.cci.se V:a Kvarngatan 64 611 32 Nyköping Tel 0155-778 22 nykoping@east.cci.se