Syfte Tillsammans med filmen och det tillhörande elevmaterialet får eleverna lära sig mer om:

Relevanta dokument
Om klimat, miljö och energi

Om klimat, miljö och energi

Om värme. Lärarhandledning

Om klimat, miljö & energi och ett viktigt yrke

Om vatten, kretslopp och ekosystem

Utdrag ur Läroplan 2011 som matchar utställningsmoment Den hållbara staden

Sveriges miljökvalitetsmål i Läroplan för grundskolan 2011 (Lgr 11). Källa: Skolverket. 1/7

Min bok om hållbar utveckling

Grön tråd i Malmslätts upptagningsområde, från förskolan årskurs 9, F-6-delen Innehåll

Vi jobbar så här: Varför läser vi om miljö. Vilka ämnen ingår. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? LPP miljö.notebook.

Utbildningspaket Konsumtion

HANDLEDNING FÖR LÄRARE, ÅRSKURS 7 9

Jobba i motorbranschen?

Växthuseffekten ger extremt väder i Göteborg Dina val gör skillnad

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM KOMMUNAL VUXENUTBILDNING GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Kurs: Geografi. Kurskod: GRNGEO2. Verksamhetspoäng: 150

FJÄRRVÄRME EFFEKTIVT BEKVÄMT MILJÖKLOKT

Hållbar utveckling - vad, hur, när, varför?

ESN lokala kursplan Lgr11 (f.o.m 2012) Ämne: Geografi

Lektion: Undersök inomhustemperatur

Bygg och bo energismart i Linköping

Energideklaration. Smultronvägen Åby. Datum: Utförd av:

Klimat, vad är det egentligen?

Min bok om hållbar utveckling

Vi lär oss att använda kartor och att använda dem för att förstå geografisk information, jämföra länder och annat.

Växthuseffekten ger extremt väder i Göteborg Dina val gör skillnad

Pedagogisk planering i geografi. Ur Lgr 11 Kursplan i geografi

Liv och miljö Lärarmaterial

Arbetsområde: Miljöanalys av den egna skolan - Energifallet

BERÄTTA OM ETT YRKE. LEKTION FÖR ÅRSKURS 7-9 ÄMNEN: Samhällskunskap, Svenska, Bild, Geografi

Vision År 2030 är Örebroregionen klimatklok. Då är vi oberoende av olja och andra fossila bränslen och använder istället förnybar energi.

Biobränsle. Biogas. Cirkulär ekonomi. Corporate Social Responsibility (CSR) Cradle to cradle (C2C)

Minskade utsläpp genom moderna braskaminer och kassetter med ny teknik

GEOGRAFENS TESTAMENTE NORDEN

Drömstaden upplägg och kopplingar till läroplanen

Energieffektivisering i BRF. Kristina Landfors, K-Konsult Energi Örebro 30 september 2009

Atmosfär. Cirkulär ekonomi. Delningsekonomi. Albedo. Corporate Social Responsibility (CSR)

Energismarta tips. Tänkvärt! Bra för både miljön och plånboken. Tillsammans kan vi spara energi och sänka kostnaderna i bostadsrättsföreningen!

LPP natur och miljö. Varför läser vi. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? Så här ser planen ut. March 04, LPP biologi.

Energismarta tips. Bra för både miljön och plånboken

Lokal pedagogisk planering för årskurs 4 i ämnet Geografi

TE: Centralt innehåll: Material för (eget) konstruktionsarbete, deras egenskaper och hur de sammanfogas. Kunskapskrav:

Vill du bli ett energigeni? Lärarhandledning

Mjölkkon & biologisk mångfald

DITT ENERGIEFFEKTIVA A-HUS

Lokal pedagogisk planering Levnadsvillkor i världen

MILJÖMÅL: GENERATIONSMÅLET

LPP i Geografi. Varför läser vi. Vad skall vi gå igenom. Vilka är våra mål? Så här ser planen ut. August 31, LPP geografi ht.2016.

7 konkreta effektmål i Västerås stads energiplan

Energideklaration ST JOHANNES 3:31. Kårtorpsv

KLIMATZONER - GEOGRAFI ÅR 7

Koldioxid Vattenånga Metan Dikväveoxid (lustgas) Ozon Freoner. Växthusgaser

Biobränsle. Effekt. Elektricitet. Energi. Energianvändning

Energi VT av 6. Syfte: Kopplingar till läroplan. Lerum. Energi kan varken förstöras eller nyskapas, utan bara omvandlas mellan olika former.

Checklistor och exempeltexter. Naturvetenskapens texttyper

Målet med undervisningen är att eleverna ska ges förutsättningar att:

Fjärrvärme och Fjärrkyla

Hållbar utveckling. Biologi introduktion

Uppvärmning av flerbostadshus

Fjärrvärme och fjärrkyla

Energiutredning/Energideklaration

MILJÖMÅL: GRUNDVATTEN AV GOD KVALITET

Energideklaration M AJ E L D E N 22. Storsvängen Norrköping. Datum: Utförd av: Fukt & SaneringsTeknik AB acc Nr: 7443:1

Centralt innehåll. Några enkla ord och begrepp för att benämna och samtala om tekniska lösningar. I årskurs 1 3. I årskurs 4 6

Energideklarationsrapport

Medborgardialog med unga

Fakta om klimatförändringar

C apensis Förlag AB. 4. Energi. Naturkunskap 1b. Energi. 1. Ett hållbart samhälle 2. Planeten Jorden 3. Ekosystem

ENERGI- OCH KLIMATPLAN GAGNEFS KOMMUN mål och åtgärder

En grön tråd från förskolan till årskurs 9 i Hagby, Ånestad, Brokind/Sätra samt fsk-åk 6 i Tornhagen/T1 7-9

Upptäck Jordens resurser

Skolan. Lektion Tankar om energi. 1. Hitta energin

Bilaga till prospekt. Ekoenhets klimatpåverkan

TellHus bo bort koldioxid. Lättare att både städa och möblera. Inga kalla fötter! Bara gosig klimatvänlig. Ett smartare sätt att bo!

Grön Flagg TEMA: Vatten förankrat i Lgr 11.

Ekologi. Samspelet mellan organismerna och den omgivande miljön

Lärarhandledning till tre teman om entreprenörskap för årskurs 7-9

Sammanställning av projektet Hållbar utveckling, klass 5 på Rydaholms skola.

VÄXTHUSEFFEKT OCH GLOBAL UPPVÄRMNING DEN GLOBALA UPPVÄRMNINGEN - NÅGOT SOM BERÖR ALLA MÄNNISKOR PÅ JORDEN

Miljö, människor och hållbarhetsfrågor

På vilka sätt sårbara platser kan identifieras och hur individer, grupper och samhällen kan förebygga risker.

Periodiska systemet, Lgr 11 kemi och skrivverktyg

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet teknik

Biobränsle. Biogas. Biomassa. Effekt. Elektricitet

Energirapport. med Energitips. Fastighetsbeteckning: Gullestorp 5:4. Gullestorp Glaskulla 2 / Äspered. Besiktigad av (certnr): Gunnar Bauner (5528)

ETT YRKE FÖR DIG? MÅLGRUPP Årskurs 4-6 ÄMNEN Samhällskunskap, Svenska, Bild TILL LÄRAREN Texten i lektionen är skriven till eleverna. Du som lärare få

HKK 3.3 HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP. Syfte. Centralt innehåll

LEKTION 6: INGENJÖREN OCH HÅLLBAR UTVECKLING

Sol i sinnet - inspirationslåda om solenergi

Steget mot framtiden. Synergi i optimalt energiutnyttjande. Fueltech

Kartläggningsmaterial för nyanlända elever. Uppgifter Kemi. 1 2 Steg 3

Studiebesök årskurs 6 Kraftvärmeverket

Lektionsupplägg: Rent vatten, tack!

Hitta ditt yrke inom installation På lätt och kortfattad svenska

Pedagogisk planering projekt Eco Friends (biologi, fysik, kemi, teknik)

Energiutredning/Energideklaration

Energiteknik p

En utveckling av samhället som tillgodoser dagens behov, utan att äventyra kommande generationers möjligheter att tillgodose sina.

BESIKTNINGSRAPPORT. Energideklaration. Blåklockan 2

Viktigt att minska utsläppen

Transkript:

Om värme Årskurs 4-6 Bild/framsida Inledning Den här lektionen handlar om hur värme skapas och vi tittar på olika exempel på uppvärmningskällor. Övningen tar också upp vad växthuseffekten är och varför den är så viktig. Dessutom får vi veta mer om VVS-montörens roll i våra system med uppvärmning. Syfte Tillsammans med filmen och det tillhörande elevmaterialet får eleverna lära sig mer om: Vårt behov av uppvärmning Olika uppvärmningsmetoder Hur uppvärmning påverkar klimatet Växthuseffekten Lärarhandledning Lektionen baseras på fakta om värme och är en del av VVS-Branschens Yrkesnämnds utbildningsmaterial om vatten, värme och klimat miljö och energi. Eleverna får se en film om hur värme skapas, hur mycket värme vi förbrukar, vilka uppvärmningskällor som finns, hur viktigt det är med värme och VVS-montörens roll i uppvärmningen. Den handlar också om hur vi kan spara på värme för att belasta miljön mindre. Vid sidan av filmen finns också en faktatext som kompletterar filmen och som eleverna har hjälp av när de arbetar med uppgiften. Uppgiften består av fyra steg, 1. Diskussion kring filmen 2. Grupparbete och arbete med frågor 3. Redovisning 4. Avslutande diskussion i helklass

I steg två kan du som lärare fördela frågor till olika grupper för att spara tid, beroende på hur mycket tid ni har till förfogande. Frågorna är fördelade i grupper A, B, C, D och E. I tillägg till uppgiften finns också två gåtor som eleverna får klura på. Förslag på koppling till kurs- och läroplaner finns angivet nedan, före elevmaterialet. Övningen kopplas i första hand till kurserna Hem- och konsumentkunskap, Geografi, Kemi och Teknik. Dessutom följer en beskrivning från skolverket om vikten av att integrera studie-och yrkesvägledning i det dagliga arbetet med eleverna. Koppling till kurs- och läroplaner Nedan anges både kopplingar till kurs- och läroplaner samt vikten av att arbeta med integrerad studie- och yrkesvägledning redan i tidiga årskurser. Förmågor som tränas (årskurs 4-6) Hem- och konsumentkunskap Värdera val och handlingar i hemmet och som konsument samt utifrån perspektivet hållbar utveckling. Geografi Utforska och analysera samspel mellan människa, samhälle och natur i olika delar av världen Värdera lösningar på olika miljö- och utvecklingsfrågor utifrån överväganden kring etik och hållbar utveckling. Kemi Använda kunskaper i kemi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör energi, miljö, hälsa och samhälle, Teknik Värdera konsekvenser av olika teknikval för individ, samhälle och miljö. Centralt innehåll (årskurs 4-6) Hem- och konsumentkunskap Val och användning av varor och tjänster som används i hemmet och hur de påverkar miljö och hälsa. Geografi

Jordens naturresurser, till exempel vatten, odlingsmark, skogar och fossila bränslen. Var på jorden olika resurser finns och vad de används till. Hur val och prioriteringar i vardagen kan påverka miljön och bidra till en hållbar utveckling. Kemi Materiens kretslopp genom råvarors förädling till produkter, hur de blir avfall som hanteras och sedan återgår till naturen. Fossila och förnybara bränslen. Deras betydelse för energianvändning och påverkan på klimatet. Teknik Vanliga tekniska system i hemmet och samhället, till exempel trafiksystem, vattenoch avloppssystem samt system för återvinning. Några delar i systemen och hur de samverkar. Hur tekniska system i hemmet och samhället förändrats över tid och några orsaker till detta. Olika sätt att hushålla med energi i hemmet. Koppling till studie-och yrkesvägledning Med kontinuerlig vägledning menas att skolan ser studie- och yrkesvägledning som en integrerad del av undervisningen genom hela grundskolan och där skolan arbetar medvetet och målinriktat med arbetslivsanknytning och personlig utveckling för eleverna. Alla elever behöver få tillgång till kontinuerlig vägledning av sådan kvalitet att de kan göra medvetna och väl underbyggda val av fortsatt utbildning och yrkesinriktning. En studie- och yrkesvägledning av god kvalitet innebär också att skolan arbetar aktivt för att elevernas studie- och yrkesval inte ska begränsas av deras kön, sociala eller kulturella bakgrund. Lärare bör i undervisningen Ge eleverna möjlighet att utveckla en förståelse för hur kunskaper i ämnet kan ha betydelse i arbetslivet och på så sätt utgöra ett underlag för deras framtida studie- och yrkesval,

Utmana, problematisera och visa på alternativ till traditionella före- ställningar om kön, kulturell och social bakgrund som annars kan begränsa elevernas framtida studie- och yrkesval, samt Ge eleverna möjlighet att utveckla allsidiga kunskaper om hur arbetslivet fungerar. Om värme - elevmaterial Steg 1 Film och frågor Börja med att se hela filmen om värme. När filmen är slut får du börja med att enskilt svara på följande: Varför hade man en kamin i klassrummet förr i tiden tror du? Varför är det viktigt att inte förstärka växthuseffekten? Vad får man göra om man arbetar som rörmokare? Skriv upp tre saker du lärde dig i filmen Hur utbildar man sig till VVS-montör Steg 2 Grupparbete Arbeta i grupp. Använd filmen och faktatexten för att leta efter svaren. Tänk på att ni senare kommer att redovisa och diskutera frågorna i helklass. A Varför och till vad behöver vi värme? Hur värmde man husen förr? Hur värmer man husen idag? Ge exempel på olika sätt (uppvärmningskällor) som finns för att värma upp bostäder och lokaler? B Beskriv vad växthuseffekten är? Varför är växthuseffekten viktig? Varför påverkar uppvärmning av våra hus växthuseffekten?

C Vad menas med fjärrvärme? Vad kan man göra för att klara sig om värmen skulle försvinna i ditt hus mitt i vintern? Vad menas med husets klimatskal? D Hur stor del av den mängd energi som förbrukas i en genomsnittlig villa går till att värma huset? Beskriv hur uppvärmning av våra hus påverkar miljön? Hur kan ni och era familjer spara på värme och energi? Varför är det viktigt att spara på värme och energi? E Vad står VVS för? Vad gör en VVS-montör? Hur blir man VVS-montör? Steg 3 Redovisning och diskussion Grupperna redovisar och diskuterar sina svar. Steg 4 - Avslutande diskussion i helklass På vilka sätt kan ni och era familjer spara på värme och energi? Varför är det viktigt att inte slösa med värme och energi? Hur tror ni att en dag utan värme skulle se ut? Gåtor Vad är det som är varmt när det är kallt och kallt när det är varmt? Vad håller kallt kallt och varmt varmt? Faktatext Om värme Inledning

Utan uppvärmning skulle vi inte kunna bo och arbeta i svenskt klimat. Både människor och byggnader behöver uppvärmning. Människorna för komfort och hälsa, byggnaderna för att inte skadas av mögel och sönderfrysta vattenrör. Uppvärmning av bostaden, värme för matlagning och eld för belysning det är förmodligen på det viset som människan först använde energi i hushållen. Faktum är att en och samma energikälla kunde användas för att uppfylla alla tre behoven samtidigt den öppna elden. I vårt nordliga klimat användes öppen eld hos vanligt folk ända in på 1800-talet. Säker värme betyder mycket Det moderna samhället skulle aldrig klara sig utan energi. Men lättillgängliga och billiga energiformer håller på att bli knappa. Vi kan redan börja ana slutet på oljeeran och oron för ökad växthuseffekt gör att vi måste dra ner på kolanvändningen. Biobränsle framhålls ofta som en förnybar energikälla, men tillgången är begränsad. Uppvärmning, såväl fjärrvärme som individuell, kan drabbas av andra fel än elavbrott som gör att det blir värmebrist. Om fjärrvärmen i en Stockholmskommun skulle slås ut långvarigt under en lång period av sträng kyla kan man behöva evakuera flera tiotusentals människor. Om värmeförsörjningen slås ut länge behövs inte ens sträng kyla för att skapa ett svårt krisläge. Därför gäller det att vi har så säkra uppvärmningssystem som möjligt. - Diskutera vad ni tror skulle hända om värmen helt plötsligt försvann från våra bostäder. Hur ser det ut i världen? Nästan hälften av jordens befolkning saknar tillgång till energi för att laga mat, värma upp sina bostäder och tända lampor i sina hus. Järnkaminer som eldas med kolpulverbriketter ger fortfarande basvärmen i Kina. I många delar av världen där det är mycket varmt, behöver man kyla sina hus. Och för att få kyla på varma breddgrader går det åt mycket energi. - Diskutera hur det skulle vara om vi saknade energi för att laga mat och värma upp våra hus. Värmeförbrukning En genomsnittlig villa på 150 kvadratmeter använder 27 100 kwh energi per år. Större delen, ungefär 16 000 kwh, går till att värma huset. Golv, källare, väggar,

fönster och tak tillsammans med ventilation och isolering brukar kallas husets klimatskal. Om klimatskalet är bra sjunker husets energianvändning. Ett dåligt klimatskal, till exempel ett dåligt isolerat hus, släpper ut mycket värme och gamla, dåliga fönster släpper in kall luft under vintern. Olika uppvärmningskällor Det finns många olika sätt att värma upp bostäder och lokaler. Men inget är bäst ur alla miljöaspekter. Med fjärrvärme värms vatten centralt och distribueras i nedgrävda ledningar. En enda anläggning värmer flera hus. Fjärrvärme har medelhög miljöpåverkan till följd av utsläpp i luften. Solen kan användas till att värma varmvatten och även bidra till uppvärmningen av ditt hus. Solfångare kan inte helt ersätta din uppvärmning, men den är ett komplement. Solfångaren behöver inte höga utomhustemperaturer, bara solljus. Solvärme har i princip inga farliga utsläpp, men måste kompletteras med annan energikälla under vinterhalvåret. Pellets är ett biobränsle som användas i kamin, panna eller brännare. Pellets tillverkas av restprodukter från snickeri- och sågindustrin, till exempel sågspån. Pelletspannorna är bra med tanke på växthuseffekten, men de bidrar dock till försurning, övergödning och utsläpp av partiklar. Vedeldning är hemtrevligt, men det är en konst att elda med minsta möjliga utsläpp. Fördelen är att ved är ett inhemskt bränsle som inte ökar utsläppen av koldioxid. En vedpanna som eldas rätt är nästan lika bra som en pelletspanna med avseende på växthuseffekten. Vedpannorna bidrar dock mycket till försurning, övergödning och utsläpp av partiklar. En värmepump tar tillvara värmen i luften, berget, marken eller vattnet. Vissa värmepumpar ger enbart tillskott till uppvärmningen, andra kan också ge varmvatten. En värmepump täcker inte alltid hela årsbehovet av värme och varmvatten, ofta behövs kompletterande uppvärmning. Växthuseffekten Växthuseffekten är ett begrepp som vi stöter på dagligen i media, i politiken och i debatter. Den påverkar klimatet på jorden och är avgörande för våra levnadsvillkor idag och, inte minst, i framtiden. Men vad är växthuseffekten? Här är en förklaring: I atmosfären finns det gaser som hindrar en del av värmen från den inströmmande solstrålningen att strömma ut i rymden. Gaserna fungerar på samma sätt som glaset i ett växthus. Utan denna naturliga växthuseffekt skulle jordens klimat vara 15 30 grader kallare. Sedan människan började förbränna fossila bränslen i stor skala har mängden växthusgaser i atmosfären ökat kraftigt. Ökningen av halten växthusgaser i

atmosfären bidrar till att medeltemperaturen på jorden ökar och att klimatförändringar uppstår. Spara på värme All energianvändning skapar miljö- problem men det finns många smarta sätt att spara värme. Här är några: Energianvändningen minskar med 5 procent om du sänker inomhustemperaturen med en grad (1 ). För en normalvilla kan det spara 500 1 000 kronor per år i minskade uppvärmningskostnader. Åker du bort ett par dagar är det lönsamt att dra ner värmen till femton grader (15 ). Både ekonomi och krukväxter gynnas. Ett annat säkert sätt att spara energi och pengar är att se över användningen av varmvatten en av hemmets verkliga energislukare. Stäng av golvvärmen och handdukstorken när de inte behövs. Vad som drar mest av dusch eller bad beror på hur länge du duschar. Sätt i proppen i badkaret och blir det fullt när du duschar kan du lika gärna bada. Sätt in tätningslister i dörrar och fönster Vädra kort och mycket, 5 10 minuter räcker. Vrid ner termostaten innan du öppnar fönstret. VVS-montörer VVS-montörer utbildas på VVS- och Fastighetsprogrammet. Efter gymnasiet behöver man gå som VVS-lärling på ett företag i ungefär två år innan man gör ett branschprov. När man klarar det blir man branschcertifierad VVS-montör. VVS-montörer jobbar med värme, vatten och sanitet. De gör det möjligt att transportera vattnet dit det behövs, till exempel till våra hem, restauranger, fabriker och sjukhus. VVS-montörer jobbar ofta mycket självständigt och får använda sin fantasi för att komma på bästa sättet att dra rör och göra olika installationer. En del kallar VVS-montören för rörmokare eller rörläggare.