Lokal pedagogisk planering för årskurs 4 i ämnet textilslöjd



Relevanta dokument
Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

eck utv relativt väl ecklade utv goda relativt väl ecklade elativt väl förhållandevis stor utv lade och r 213

Beställningsuppdraget i Åk9 - ett samarbete mellan skola och förskola

Kursplanen i ämnet slöjd

Slöjdprojektet årskus 9

Beställningsuppdraget i Åk9 - ett samarbete mellan skola och förskola

Tema Drömmar. Kunskapsmål Efter avslutat arbete skall eleven ha förmåga att:

Lokal pedagogisk planering för årskurs 5 i ämnet Slöjd - textil

Del ur Lgr 11: kursplan i slöjd i grundskolan

Trä- och metallslöjds planering Olaus Petriskolan, Örebro

Syftet med undervisningen i slöjd är att eleverna ges utvecklar sin förmåga att:

Centralt innehåll. Estetisk framställning. Material, redskap och tekniker. Estetisk verksamhet i samhället. Ämnesspecifika begrepp

Formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap, verktyg och hantverkstekniker.

Idé och formgivning Skolan strävar efter att eleven:

Carpe diem. Det fanns andra folk i Europa vi den tiden. Men grekerna och romarna lämnade efter sig skriven historia.

matrisen, tanke och praktik Bedömning Luis Stubing Orminge Skola, Nacka

Lektion 1 PRESENTATION AV MIG OCH DIG VARFÖR HAR VI SLÖJD? VEM BESTÄMMER VAD VI SKA GÖRA? REGLER OCH SÄKERHET

Slöjd. Grönt, lönt och skönt!

Slöjd. Innehåll. Bedömningsmatriser sid. 2. Ramar och regler för betygssättning sid. 11. Hela eller delar av kunskapskraven sid.

Vem är du att bestämma över mig

Slöjdens arbetsprocesser - Orientering i slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering.

FORMGIVNING. Ämnets syfte

FORMGIVNING. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

Bedömningsstöd i slöjd

Teknik. Betyg E. Tillfälle att undersöka, reflektera och ifrågasätta produkter och tekniska system.

Lägenhetsprojekt, så 9 ht 16 Teknik, slöjd och hem-, och konsumentkunskap

Strävansmål för åk 2 Exempel på arbetsuppgifter Fridhems uppnåendemål för åk 2

Slöjd. Innehåll. Bedömningsmatriser sid. 2. Ramar och regler för betygssättning sid. 14. Hela eller delar av kunskapskraven sid.

Duodji Ett kulturellt uttryck ARBETSOMRÅDE 1, PLANERING ÅR 9, 2016 / 2017

Ämnets syfte och roll i utbildningen Mål att sträva mot

Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av år 5 enligt nationella kursplanen

Trä- och metallslöjds planering Olaus Petriskolan, Örebro

Bild åk 7. Ämnets syfte: Centralt innehåll Detta kommer du att få undervisning i:

HANTVERK. Ämnets syfte

Broskolans. röda tråd i Slöjd

Centralt innehåll. Bildframställning. Redskap för bildframställning. Bildanalys. Bildframställning. Redskap för bildframställning.

Lägenhetsprojekt, så 9 ht 14 Teknik, slöjd och hemkunskap

Kommentarmaterial till kursplanen i slöjd

Beslut för förskoleklass och grundskola

Lägenhetsprojekt, så 9 ht 15 Teknik, slöjd och hemkunskap

PROGRAMVERKSAMHET 2016

3. Kursplaner 3.1 BILD. Syfte

Elevens val Johan Skytteskolan

Pedagogisk planering

Kommentarmaterial till kursplanen i slöjd

använda ämnesspecifika ord, begrepp och symboler.

Jag har limmat fast gitarren på bakgrunden genom att jag först limmat små bitar av tjock papp/frigolit för att få ett djup i bilden.

Individuell utvecklingsplan HT Namn. Myrans Heldagsskola

Centralt innehåll. Bildframställning. Redskap för bildframställning. Bildanalys. Ämnesspecifika begrepp. Bildframställning.

SALSTENTAMEN BILD TILLVAL, TILLFÄLLE 2 (11gf31, C46B30)

Centralt innehåll. I årskurs 1.3

Lokal Pedagogisk planering- Teknik åk 8- VT/ 13 Grimstaskolan

Lokal pedagogisk planering för årskurs 3 i ämnet Slöjd - textil

Pedagogisk planering till Klassuppgiften Teknikåttan 2016

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet matematik

Förslag den 25 september Matematik

Grunderna i programmering - vad är en dator? 1 av 6

RENGÖRINGSSERVICE. Ämnets syfte

KRAVNIVÅER. Åtvidabergs kommuns grundskolor SLÖJD. Reviderade

MATEMATIK 5.5 MATEMATIK

Esko Mäkelä. Lektor i slöjd vid Konstfack Lektor i pedagogiskt arbete vid Umeå universitet

Mariann Kuusivuori NT-utvecklare i Huddinge kommun

HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP

GOLVLÄGGNING. Ämnets syfte

3.11 Kemi. Syfte. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet kemi

Arbetsområde: Inte konst(igt)

Pedagogisk planering till klassuppgifterna, rikstävling Teknikåttan 2018

En grön tråd från förskolan till årskurs 9 i Hagby, Ånestad, Brokind/Sätra samt fsk-åk 6 i Tornhagen/T1 7-9

Kursplanen i matematik grundskolan

Lokal pedagogisk planering för årskurs 7 i ämnet Matematik

Pedagogisk planering till klassuppgifterna Teknikåttan 2019

Att bedöma och sätta betyg i slöjd utifrån Lgr11

Särskild Utbildning För Vuxna

ESN lokala kursplan Lgr11 Ämne: Matematik

Algebra och Ekvationer År 7

NO Biologi Åk 4-6. Syfte och mål

MATEMATIK 3.5 MATEMATIK

HUSBYGGNAD SPECIALYRKEN

Vi skall under ett antal veckor jobba med evolutionsundervisning. Arbetet kommer att se lite olika ut.

ANLÄGGNING. Ämnets syfte

PLÅTSLAGERITEKNIK. Ämnets syfte

ämnesområden. Funktioner och räta linjens ekvation. Hur funktioner kan användas för att undersöka förändring, förändringstakt och andra samband.

Teknik Tekniska lösningar v.17-v.18

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM KOMMUNAL VUXENUTBILDNING GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Teknik. Syfte. Kurskod: SGRTEK7 Verksamhetspoäng: 150 TEKNIK 62 SÄRSKILD UTBILDNING FÖR VUXNA PÅ GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

PLÅTSLAGERI. Ämnets syfte

Kursplan Grundläggande matematik

Information om BEHÖRIGHETSPROV I SLÖJD inför ansökan till VT 2017

skissar i min skissbok och ritar bilder som är ganska enkla, med få detaljer.

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet teknik

detaljer. får fram budskapet ganska väl. får fram budskapet väl.

Pedagogisk planering till Klassuppgiften Teknikåttan Förankring Lgr11

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i hem- och konsumentkunskap

FOLK OCH FÄ PÅ LILLARYDSGÅRDEN

BYGG OCH ANLÄGGNING. Ämnets syfte

SLÖJD. Läroämnets uppdrag

FÖRETAGSEKONOMI. Undervisningen i ämnet företagsekonomi ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

VENTILATIONSPLÅTSLAGERI

BILDKONST. Läroämnets uppdrag

Transkript:

Annerstaskolan Lokal pedagogisk planering för årskurs 4 i ämnet textilslöjd Centralt innehåll benämns och hur de används på ett säkert och ändamålsenligt till exempel virkning och urholkning. Lärområde 1 Tid Delområde Undervisning/ Introduktion av Handsömnad, Teoretiska och textilslöjdens att mäta, handredskaps att klippa i tyg. genomgångar samt övningar. ansvar och formge och Eleven känner till framställa föremål namnet på de vanligaste i olika material handredskapen och kan aktivt delta i med hjälp av använda dessa redskap på övningar. lämpliga redskap, ett säkert och i huvudsak verktyg och fungerande hantverkstekniker miljöaspekter

Centralt innehåll Lärområde 2 Tid Delområde Undervisning/ och kombinationsmöjligheter. redskap hur de benämns och hur de används på ett säkert och ändamålsenligt till Tvådimensionella skisser, mönster och arbetsbeskrivningar och hur de kan läsas, följas. Slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering av arbetsprocessen. Hur delarna i arbetsprocessen samverkar till en helhet. Tredimensionell figur i till exempel fleece eller filttyg sydd för hand. Planering, skiss, förberedelser (mallar och tillklippning av material) handsömnad, göra en snodd, handsömnad och utvärdera. Introduktion, teoretiska genomgångar, handledning. formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap, verktyg och Hantverkstekniker miljöaspekter analysera och värdera arbetsprocesser och resultat med hjälp av slöjdspecifika begrepp, och tolka estetiska och kulturella uttryck Eleven kan på ett enkelt sätt formge en enklare figur. Eleven väljer med stöd tillvägagångssätt och ger enkla motiveringar till sina val. Eleven kan i bidra till att utveckla idéer med hjälp av erbjudet inspirationsmaterial. Eleven kan framställa enkla slöjdföremål i olika material utifrån instruktioner. I arbetet kan eleven använda redskap på ett säkert och i huvudsak fungerande Eleven kan ge enkla omdömen om sin arbetsinsats och hur den har påverkat slöjdföremålets kvalitet. med stöd göra en skriftlig planering och formgivning inför lärområdet. Eleven försöker aktivt föra sitt arbete framåt. Eleven berättar inför slöjdgruppen om sitt färdiga arbete.

Dokumentation av arbetsprocessen i ord och bild, till exempel i en loggbok. Hur olika kombinationer av färg, form och material påverkar estetiska uttryck. Centralt innehåll Lärområde 3 Tid Delområde Undervisning/ och kombinationsmöjligheter. Slöjdverksamhetens betydelse för individen och samhället, historiskt och i nutid. Textila material. (introduktion till olika textila material, var ifrån de kommer och textila arbetens betydelse förr och nu.) Teoretisk genomgång, visning av bilder och av material och redskap. miljöaspekter, tolka estetiska och kulturella uttryck Eleven ska känna till de vanligaste textila materialen och var de kommer ifrån. aktivt delta i övningar. Centralt innehåll benämns och hur de används på ett säkert och ändamålsenligt Lärområde 4 Tid Delområde Undervisning/ Symaskinskörkort, övning på papper. Säkerhet, trä en symaskin, använda en symaskin. Teoretiska genomgångar, handledning, repetitioner. ansvar och framställa Eleven kan använda en Att aktivt lyssna föremål i olika symaskin på ett säkert under material med hjälp och i huvudsak genomgångar och av lämpliga fungerande att följa redskap, verktyg instruktionerna om och hantverks hur man använder tekniker. symaskinen på ett

ansvarsfullt och säkert Centralt innehåll Lärområde 5 Tid Delområde Undervisning/ benämns och hur de används på ett säkert och ändamålsenligt hantverkstekniker. samband med de olika teknikerna. Tvådimensionella skisser, modeller, mönster och Maskinsydd slöjdpåse Planering, maskinsömnad, snodd, eventuell utsmyckning, utvärdering. Teoretiska och genomgångar samt handledning. formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap, verktyg och Hantverkstekniker analysera och värdera arbetsprocesser och resultat med hjälp av slöjdspecifika begrepp. Eleven kan på ett enkelt sätt formge slöjdföremål. Eleven kan framställa enkla slöjdföremål i olika material utifrån instruktioner. I arbetet kan eleven använda redskap och symaskinen på ett säkert och i huvudsak fungerande Under arbetsprocessen bidrar eleven till att formulera och välja handlingsalternativ som leder framåt. Eleven kan ge enkla omdömen om sin med stöd göra en skriftlig planering och formgivning inför lärområdet. Eleven försöker aktivt föra sitt arbete framåt och använder symaskinen på ett ansvarsfullt och säkert

arbetsbeskrivningar och hur de kan läsas, följas och kopplas till matematiska beräkningar. Slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering av arbetsprocessen. Hur delarna i arbetsprocessen samverkar till en helhet. Dokumentation av arbetsprocessen i ord och bild, till exempel i en loggbok. arbetsinsats och hur den har påverkat slöjdföremålets kvalitet. Eleven berättar inför slöjdgruppen om sitt färdiga arbete.