BRUKSANVISNING for Exerfit 280 (SM370RM)

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Storlek: px
Starta visningen från sidan:

Download "BRUKSANVISNING for Exerfit 280 (SM370RM)"

Transkript

1 BRUKSANVISNING for Exerfit 280 (SM370RM) BUILT FOR HEALTH

2 INNEHÅLL SM 370RM LISTA ÖVER DELAR... 4 MONTERINGSTILLBEHÖR... 6 MONTERINGSANVISNINGAR... 7 BRUKSANVISNING... 9 SPECIFICATION... 9 VIKTIGT BETRÄFFANDE SERVICE... 0 BESTÄLLNING AV RESERVDELAR

3 a b

4 SM 370RM LISTA ÖVER DELAR NR. DELENS NAMN SPECIFIKATION ANT. NR. DELENS NAMN SPECIFIKATION ANT. HUVUDRAM 42 MUTTER M8 2 RÖRLIG SKENA 40*80*2,0* STÅNGHÄTTA 40*80 3 BAKRE STABILISATOR 44 SKRUV * FRÄMRE STABILISATOR 4 SKRUV 6*2 4 SÄTE 46 DYNA 4 6 RÖRLIG PLATTA 47 SKRUV 8*40 2 7a PEDAL V 48 STÅNGPLUGG Ø2,7 2 7b PEDAL H 49 DÄMPARPLATTA 80*,* STYRSTÅNG 2,4*,*30 0 STÅNGPLUGG 2 9 SKUMGUMMIGREPP 2,4*3*70 2 DATOR BC REP 2 BULT BAKRE STÅNGHÄTTA HJULHÄTTA Ø C-KLÄMMA S 2 2 FRÄMRE STÅNGHÄTTA Ø LAGER 6002Z 2 3 BRICKA Ø3*Ø26 STÖDPLATTA FÖR LAGER 2 4 NYLONMUTTER /2'' 3 6 AXEL Ø7* MUTTER 3 7 PLASTBRICKA 7*26*2 2 6 BRICKA Ø8*Ø9*, 2 8 SKRUV *2 6 7 SKRUV M8* 6 9 LAGER 6203Z 2 8 SKYDD (V) 60 PANEL 9 SKYDD (H) 6 SKRUV * SKRUV M8* RATT 2 AXEL 63 FJÄDERBOX Ø97*22, 22 BALANSHJUL 64 FJÄDER 23 SPÄNNINGSKONTROLLENHET 6 FJÄDERSKYDD Ø97 24 GUMMIBRICKA Ø0*26*3 66 SKRUV 7,8*M6*27, 4 2 HJUL 2 67 ENVÄGSLAGER 26 KUPAD PLATTA 2 68 SKRUV 4* SKRUV 3 69 RULLE 33**20 28 NYLONMUTTER M SKRUV M6*6 29 MAGNET Ø2, 7 SKRUV M4* 8 30 FJÄDER,*64 72 SKRUV * AXEL /2*00 73 FÖRLÄNGNINGSVAJER 900L 32 VAGNSBULT M8* SENSORVAJER 700L 33 SKRUV Ø6*2 8 7 STÖDPLATTA 34 BRICKA Ø8*Ø2,7*2, KUPAD BRICKA 8*9 2 3 RÖRLIGT HJUL 77 KAPSELMUTTER M LAGER 608ZZ 0 78 SKRUV 4*0 4 4

5 NR. DELENS NAMN SPECIFIKATION ANT. NR. DELENS NAMN SPECIFIKATION ANT. 37 RÖRLIGT HJUL Ø36*Ø20* NYLONMUTTER M PLASTSTOLPE 8* *23, 4 80 SKRUV * 39 SKRUV Ø7,8*M6*23, 4 8 MUTTER M 3 40 STÅNGHÄTTA 2, GUMMIDYNA 4 RULLE 2,8*3*28 83 RUND PLATTA 2

6 MONTERINGSTILLBEHÖR ASSEMBLY ASSEMBLY ACCESSORY ASSEMBLY ACCESSORY ASSEMBLY ACCESSORY ASSEMBLY ACCESSORY Ø8xØ9 Ø8xØ9 x. x. washer(6)-6 washer(6)-6 Ø8xØ9 Ø8xØ9 Ø8xØ9 x. x. x. washer(6)-6 washer(6)-6 washer(6)-6 Ø8xØ9x, x. x. bricka washer(6)-6 washer(6)-6 Ø8xØ9 Ø8xØ9-6 x. x. washer(6)-6 washer(6)-6 M8xmm M8xmm bolt(7)-6 bolt(7)-6 M8xmm M8xmm M8xmm bolt(7)-6 bolt(7)-6 bolt(7)-6 M8xmm M8xmm bolt(7)-6 bolt(7)-6 M8xmm M8xmm bult bolt(7)-6 bolt(7)-6-6 Nut Nut cap cap ()-3 ()-3 Nut Nut Nut cap cap cap ()-3 ()-3 ()-3 Mutterhätta Nut cap ()-3-3 Nut cap ()-3 Nut Nut cap cap ()-3 ()-3 Rubber Rubber washer(24)- washer(24)- Rubber Rubber Rubber washer(24)- washer(24)- Rubber washer(24)- Gummibricka Rubber washer(24)- Rubber Rubber washer(24)- washer(24)- - 3*26 washer(3)- 3*26 3x26 washer(3)- bricka - 3*26 3*26 3*26 washer(3)- washer(3)- 3*26 washer(3)-3*26 washer(3)- 3*26 washer(3)- 3*26 washer(3)- Knob(62)- Knob(62)- Knob(62)- Knob(62)- Knob(62)- Knob(62)- Ratt - Knob(62)- Knob(62)- Sexkantsnyckel Allen wrench M6- - Allen wrench M6- Allen Allen Allen wrench wrench wrench M6- M6- M6- Allen wrench M6- Allen wrench M6- Allen wrench M6- Allen wrench M6- Bolt(2)- Bolt(2)- Bolt(2)- Bolt(2)- Bult Bolt(2)- - Bolt(2)- Bolt(2)- Bolt(2)- Sexkantsnyckel Allen wrench M M- - Allen Allen wrench wrench M- M- Allen Allen Allen wrench wrench wrench M- M- M- Allen wrench M- Allen wrench M- Screw Wrench-2 Screw Screw Wrench-2 Wrench-2 Screw Screw Wrench-2 Wrench-2 Skruvmejsel Screw Wrench-2-2 0x3x4xx9 Screw Wrench-2 Screw Wrench-2 0x3x4xx9 0x3x4xx9 0x3x4xx9 0x3x4xx9 0x3x4xx9 0x3x4xx9 0x3x4xx9 6

7 UNPACK UNPACK CARTON CARTON AND AND CHECK CHECK PARTS PARTS WHICH WHICH ALL ALL COMPONENTS COMPONENTS ARE ARE ARE PRESENTED. PRESENTED. PRESENTED. DON' DON' DON' T DISPOSE DISPOSE DISPOSE OF OF OF PACKING PACKING PACKING MATERIAL MATERIAL UNTIL UNTIL ASSEMBLY ASSEMBLY HAS HAS HAS BEEN COMPLETED. BEEN BEEN COMPLETED. COMPLETED. (PLEASE ASSEMBLY BY USING AL LEN WRENCH INCLUDED) MONTERINGSANVISNINGAR (PLEASE (PLEASE ASSEMBLY ASSEMBLY BY BY USING USING AL AL LEN LEN WRENCH WRENCH INCLUDED) INCLUDED) step step step... A.Attach A.Attach Steg the the the. front front front stabilizer stabilizer (4)onto (4)onto the the the main main main frame frame (),with (),with A. Anslut carriage carriage den bolt bolt bolt främre (32),washer (32),washer stabilisatorn (4) till huvudramen () med vagnsbult (32), (76) (76) and and and nylon nylon nut nut nut (77). (77). (77). bricka (76) och nylonmutter (77). B. B. B. fix fix fix support support B. plate plate Fäst (7) (7) (7) stödplattan onto onto onto main main main (7) frame frame på huvudramen () ()by ()by washer washer med (6) (6) and and and bricka screws screws (6) (7 (7 (7 och ). ). ). skruvar (7) step step attach attach the the rear rear stabilizer(3)onto stabilizer(3)onto the the the rail rail rail tube tube (2),with (2),with Steg 8* 9*.washers(6)an 8* 9*.washers(6)an 2. d four four M8* M8* Anslut bolts(7). bolts(7). den bakre stabilisatorn (3) till skenan (2) med ø8*ø9,-brickor (6) och fyra M8*- bultar. 3 3 step A.first please take off off two two M8*30(4)bolts and two Steg plugs 3. (46)by Allen wrench. B.second,slide the seat ()onto the the rail rail tube(2),then set up up two M8*30(4)bolts and two plugs (46)by Allen wrench. A. Börja med att ta bort två M8*30-bultar (4) och två pluggar (46) med sexkantsnyckeln. B. För sätet () på skenan (2) och fäst därefter två M8*30-bultar (4) och två pluggar (46) med sexkantsnyckeln. 6 7

8 Setp 4: Connect Setp 4: sensor cable (74) with extension cable(73),then Setp Connect 4: sensor put move cable tube (74)(2) with inside extension main Connect cable(73),then frame sensor cable (74) with extension Steg (),after 4. put this,insert move tube knob (2) (62) inside into cable(73),then main main frame(),and (),after put move this,insert fix it tube with (2) knob inside (62) axle(3),washer main into main frame frame(),and (),after (3) and this,insert nylon fix it with nknob ut (62) (4),then into axle(3),washer main put frame(),and on nut (3),finally and fix wrest it nylon with tight n ut move tube(2) axle(3),washer (3) and nylon n ut (4),then with put knob on (67) nut washer,finally ( wrest 3),rubber tight move washer(24). (4),then put on nut,finally wrest tight move tube(2) with knob (67) washer ( 3),rubber tube(2) bricka with knob (3) och (67) gummibricka. washer ( 3),rubber washer(24). washer(24). Anslut sensorvajern (74) till förlängningsvajern (73). För därefter in skenan (2) i huvudramen (). För därefter in ratten (62) i huvudramen () och fäst den med axeln (3), brickan (3) och nylonmuttern (4). Sätt därefter på muttern och spänn den rörliga skenan (2) med ratt (67), a 7b 2 7b 27b step. A.fristly, please take off one /2"*20T step. nylon step. A.fristly Steg nut(4),. and one 3* 26 please take off one /2"*20T washer(3)from A.fristly, please each take side off one /2"*20T axle. nylon nut(4) and one 3* 26 B.secondly, nylon nut(4) slide and left one and 3* 26 right washer(3)from washer(3)from each each side side axle. axle. through the axeln. axle (2),and lock tight with B.secondly, B.secondly, one 3* 26washers(3),one slide slide left left and and right right /2''*20T through through nylon the the nut(4)each axle axle (2),and (2),and side.then lock lock tight tight put with with on one 3* 26washers(3),one cap()each 3* 26washers(3),one side. /2''*20T /2''*20T nylon nylon nut(4)each nut(4)each side.then side.then put put on on one one cap()each cap()each side. side. A. Ta först av en ½ *20T nylonmutter (4) och en ø3*ø26-bricka från varje sida av B. Låt därefter vänster och höger glida genom axeln (2) och spänn med en ø3*ø26-bricka (3), en ½ *20T nylonmutter (4) på varje sida. Sätt därefter på en hätta () på varje sida. 7a 7a step 6. Connect plug of computer and ext ension cable step (73),then fix tight comput er() onto Connect computer Steg plug 6. panel of of computer (60) with and and scext rew ext (6). ension cable (73),then fix fix tight tight comput er() onto computer panel (60) (60) with with sc screw rew (6). (6). Anslut datorkontakt och förlängningsvajer (73). Fäst därefter datorn () på datorpanelen (60) med skruv (6)

9 BRUKSANVISNING FUNKTIONSSYMBOLER:. SCAN 8sökning) 2. TIME (tid) 3.COUNT (räknare) 4. STEP/MIN (steg/min). CAL (kalorier) SAMMANFATTNING: Denna monitor är utrustad med en automatisk påsättnings/avstängningsfunktion. Datorn sätts automatiskt på när du använder träningsmaskinen. Om du inte tränar på mer än 6 minuter, stänger datorn av sig själv. FUNKTIONER OCH ANVÄNDNING: RESET (återställ) Om du trycker på denna knapp i mer än 3 sekunder återställs alla funktionsvärden till noll. SCAN (sökning): När du trycker på SCAN växlar monitorn automatiskt mellan STEP/MIN, TIME, COUNT och CAL var 6: sekund. TIME (tid): (enhet=minut: sekund) Tryck på knappen tills TIME visas för att räkna den förflutna tiden. COUNT (räknare): Tryck på knappen tills COUNT visas med totalt antal repetitioner. STEP/MIN (steg/min): Tryck på knappen tills STEP/MIN visas med antalet steg per minut. CALORIE: (enhet=kalori) Tryck på knappen tills CAL visas, så visar displayen kaloriförbränningen. SPECIFICATION Autosökning Var 6:e sekund STEG/MIN FUNKTION Tid Räknare :00-99:9 sekund Kalorier ,9 Kcal Kontrollenhet 4 bitar, chip-mikroprocessor Sensor Magnettyp utan kontakt Batterityp 2 AA- eller UM-3-batteri Driftstemperatur Förvaringstemperatur

10 VIKTIGT BETRÄFFANDE SERVICE Om det skulle uppstå andra problem av något slag, ber vi dig kontakta NF:s servicecenter. Här sitter det konsulter med speciell kompetens för att hjälpa dig med frågor som rör produkten, montering eller fel och brister. Du kan även gå till hemsidan Här kommer det att finnas mycket information om produkterna. VI VILL HELST ATT DU KONTAKTAR OSS INNAN DU EVENTUELLT GÅR TILLBAKA TILL BUTIKEN MED PRODUKTEN: Kundtjänst: När du kontaktar oss bör du ha denna bruksanvisning samt originalbruksanvisningen ( USER S MANUAL ) tillhands. BESTÄLLNING AV RESERVDELAR Ring eller e-posta till: Kundtjänst: E-post: När du beställer reservdelar är det viktigt att du uppger följande information: Träningsredskapets modellnummer Produktens namn Produktens serienummer Reservdelsnummer (finns i USER S MANUAL ) Beskrivning av önskad reservdel, se sprängskissen i originalbruksanvisningen (Exploded Drawing i USER S MANUAL ). 0

BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower

BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower ÖVERSIKTSDIAGRAM BUILT FOR HEALTH 4 10 3 10 4 57 77 30 71 30 31 12 32 2 8 NO Delenavn Beskrivelse Ant NO Delenavn Beskrivelse Ant 1 Huvudram 1 41 Grepp handtag 25.4*3*170

Läs mer

BRUKSANVISNING för Exerfit 520

BRUKSANVISNING för Exerfit 520 BRUKSANVISNING för Exerfit 520 BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL Översiktsdiagram... 3 Lista över delar... 4 Montering... 5 VIKTIGT BETRÄFFANDE SERVICE... 13 BESTÄLLNING AV RESERVDELAR:... 13 2 3 Översiktsdiagram

Läs mer

Benefit B425 Bike 91105

Benefit B425 Bike 91105 Benefit B425 Bike 91105 1 B 425 M8Acorn Nut (51)-6 M8X65mm Carriage Bolt(52)-4 Curved Washer(53)-10 M8X65mmBolt(57)-2 M8X16mm Screw(19)-4 M5X20mm Screw(68)-2 Allen Key(1) Screwdriver (1) Wrench(1) (MM)

Läs mer

BRUKSANVISNING for Exerfit 580

BRUKSANVISNING for Exerfit 580 BRUKSANVISNING for Exerfit 580 BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL SÄKERHETSINSTRUKTIONER... 2 SPRÄNGSKISS... 4 LISTA ÖVER DELAR... 5 KONTROLLISTA (FÖRPACKNINGENS INNEHÅLL)... 7 SM2690-67 ANVÄNDNINGSINSTRUKTIONER...

Läs mer

BRUKSANVISNING för 440 Magnetic

BRUKSANVISNING för 440 Magnetic BRUKSANVISNING för 440 Magnetic BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL SÄKERHET OCH FÖRHÅLLNINGSREGLER... 2 FØR DU BEGYNNERINNAN DU BÖRJAR... 3 MONTERING... 4 DISPLAY... 14 MÄTA HJÄRTRYTM... 15 ÖVERSIKTSDIAGRAM...

Läs mer

X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING

X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING INNEHÅLL SÄKERHETSFÖRESKRIFTER 2 SPRÄNGSKISS 8-9 CHECKLISTA FÖRE MONTERING 3 LISTA ÖVER DELAR 10-11 LISTA ÖVER MASKINVARA 4 MONITORINSTRUKTIONER 12-13 MONTERINGSINSTRUKTIONER

Läs mer

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner C305 Crosstrainer 1 Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner B4140 Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna motionscykel bör läsa igenom instruktionerna. Motionscykeln skall användas av en

Läs mer

BRUKSANVISNING. för. Exerfit 345 Magnetic

BRUKSANVISNING. för. Exerfit 345 Magnetic BRUKSANVISNING för Exerfit 345 Magnetic INNHOLD BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL Förhållningsregler 2 Checklista, montering 8 Lista över delar 3 4 Montering 9 13 Översiktsdiagram 5 6 Dator 14 15 Smådelar 7 Täningsinstruktioner

Läs mer

BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL

BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL BUILT FOR HEALTH MONTERING 1* 2* M 8 * 1 6 L M 8 * 5 5 L M 8 Steg 1: a. Fästa främre stabilisator (D-1) till huvudbasen genom att använda två insexskruvar (H-1)

Läs mer

BenefitSports E410 995105

BenefitSports E410 995105 BenefitSports E410 995105 1 Säkerhetsinstruktioner Om du känner smärta i bröst, yrsel eller andfåddhet avbryt träningen och kontakta läkare. Dra inte runt pedal armarna med händerna. Använd inte kläder

Läs mer

INSTRUKTION DATOR MASTER B430

INSTRUKTION DATOR MASTER B430 Master B430 2011/1/5P1/5 INSTRUKTION DATOR MASTER B430 KNAPPFUNKTIONER: MODE För att bekräfta alla inmatade träningsuppgifter och för att påbörja ett program. RESET Vid tryck på denna knapp återgår man

Läs mer

Titan Motionscykel SB240. Manual

Titan Motionscykel SB240. Manual Titan Motionscykel SB240 Manual Bästa kund Vi är glada för att du har valt en produkt från Titan. Denna kvalitetsprodukt är tillverkad för att användas i hemmet och är testad efter Europanorm EN 957. Innan

Läs mer

BRUKSANVISNING. för. Runner 1600

BRUKSANVISNING. för. Runner 1600 BRUKSANVISNING för Runner 1600 INNEHÅLL Förhållningsregler 3 Montering 4 Folding 7 Stigning 8 Dator 9 Underhåll 13 Justering av motorbälte 14 Justering av löpband 15 Översiktsdiagram 16 Delelista 17 Felsök

Läs mer

BRUKSANVISning för 850 rower

BRUKSANVISning för 850 rower BRUKSANVISning för 850 rower BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL Delar 3 Monteringsdelar 4 Monteringsanvisning 5 Folding 7 Folda ut 8 Användning av roddmaskinen 9 Viktig information innan användning 10 Dator 11

Läs mer

SV C2.5 cross trainer

SV C2.5 cross trainer C2.5 cross trainer SV Bästa kund! Det gläder oss att du har valt en Reebok Fitness-produkt. Denna kvalitetsprodukt är tillverkad för hemmabruk och har testats enligt den europeiska normen EN 957-1/9. Vi

Läs mer

Casall X400 CROSSTRAINER 93002

Casall X400 CROSSTRAINER 93002 Casall X400 CROSSTRAINER 93002 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer. Serienummer: 2 NO.P-10 Curved washer for 8* 19*2T bolt(4) NO.P-13 Flat washer for 8* 19*2T bolt(4) NO. P-8 Curve washer

Läs mer

CROSSTRAINER CT880 MANUAL

CROSSTRAINER CT880 MANUAL CROSSTRAINER CT880 MANUAL Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten, om

Läs mer

Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018

Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018 Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018 INFINITY 1.2B No:J-2 Allen Bolt M7*P1.0*30L (1) No:J-4 Spring Washer?7*2t(2) No:J-3 Regular Washer?7*1t(2) No:J-5 Bushing φ12*40l (1) No:J-8 Metal cover (1) No:J-7

Läs mer

BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic

BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL Förhållningsregler... 2 Viktige merknaderviktiga anmärkningar... 3 Översiktsdiagram... 4 Lista över delar... 5 Montering... 7 Svensk

Läs mer

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 DELLISTA Nr Detalj Specifikation Antal A, A-1 Träningsdator och tillhörande skruv SM2871-67 1 st. B Främre handtag ø25,4 mm 1 st. B-1 Skumgummigrepp för främre handtag 440

Läs mer

Bruksanvisning till 4000 pro B

Bruksanvisning till 4000 pro B Bruksanvisning till 4000 pro B Sprängskiss LISTA ÖVER DELAR Artikel Beskrivning Specifikation Antal 01 Huvudram Röd 1 02 Bakre stabilisator n76*t1,5*450 1 03 Ändhätta, justerbar Ø76 2 04 Främre stabilisator

Läs mer

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer: Serienummer:: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P- 6 P- 9 P- 13 P- 12 Allen Bolt M7*P1. 0*30L( 2) P- 2 P- 4 Screw M3*14L(2)

Läs mer

EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder

Läs mer

EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhets instruktioner För en säker och bra träning, kontrollera regelbundet crosstrainern. Om du lånar ut crosstrainern till någon, se till att personen är väl

Läs mer

Observera säkerhetsrekommendationerna innan montering. Steg 1. Installation av främre och bakre ben (5+6) i huvudramen (1) Monteringsanvisning

Observera säkerhetsrekommendationerna innan montering. Steg 1. Installation av främre och bakre ben (5+6) i huvudramen (1) Monteringsanvisning Minicykel MB3 Monteringsanvisning Observera säkerhetsrekommendationerna innan montering. Steg 1. Installation av främre och bakre ben (5+6) i huvudramen (1) 1. Placera vardera 2 skruvar (9) bredvid den

Läs mer

Användarmanual Motionscykel XT 317

Användarmanual Motionscykel XT 317 Användarmanual Motionscykel XT 317 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten,

Läs mer

Bruksanvisning RODDMASKIN R-600

Bruksanvisning RODDMASKIN R-600 Bruksanvisning RODDMASKIN R-600 VERKTYG OCH SKRUVAR LISTA R600 I-1 Allen Bolt M8x16mm ]8 ^ I-2 Curved washer for?8*?19*2t bolt(8) I-3 Screw M5*12 (8) Screwdriver (1) (Pedal Wrench) Allen Key(1) I-4 Screw

Läs mer

RODDMASKIN RW200 MANUAL

RODDMASKIN RW200 MANUAL RODDMASKIN RW200 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. SÄKERHETS INSTRUKTIONER Denna roddmaskin

Läs mer

SVENSK BRUKSANVISNING

SVENSK BRUKSANVISNING SVENSK BRUKSANVISNING INNEHÅLL Viktiga säkerhetsföreskrifter 2 Anmärkningar 3 Montering 5 Dator 7 Skötsel och underhåll 8 Töjning 9 Service 10 VIKTIGA SÄKERHETSFÖRESKRIFTER Läs noga igenom alla anvisningar

Läs mer

B2.5 bike. USER MANUAL Reebok-B 2.5-20110805

B2.5 bike. USER MANUAL Reebok-B 2.5-20110805 DK SV B2.5 bike USER MANUAL Reebok-B 2.5-20110805 Bästa kund! Det gläder oss att du har valt en Reebok Fitness-produkt. Denna kvalitetsprodukt är tillverkad för hemmabruk och har testats enligt den europeiska

Läs mer

MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL

MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel

Läs mer

Montering- User och manual användarmanual -EN - SWE (BR-3160-H)

Montering- User och manual användarmanual -EN - SWE (BR-3160-H) Montering- User och manual användarmanual -EN - SWE IN 2812 8802812 Rowing Amazonia machine roddmaskin Amazonian (BR-3160-H) EXPLODED-VIEW ASSEMBLY Sprängskiss DRAWING Parts List Lista över beståndsdelar

Läs mer

Glass fence Glasräcke / Glassrekkverk

Glass fence Glasräcke / Glassrekkverk Manual/Bruksanvisning/Bruksanvisning Glass fence Glasräcke / Glassrekkverk ENG SE NO Item. No 6210 1155 0101 59 0101 ENG Thank you for choosing to purchase a product from Rusta! Read through the entire

Läs mer

mounting step-through

mounting step-through mounting step-through Thank you so much (tack så mycket) for choosing BIKEID. We ve put a huge amount of research, hardwork, design and love into creating one of, if not the best commuter bike in the world.

Läs mer

Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna.

Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. 1. Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall användas av en person

Läs mer

*Förvara denna manual på en säker plats för ev framtida behov.

*Förvara denna manual på en säker plats för ev framtida behov. R60 EN 957 Viktig Säkerhetsinformation *Förvara denna manual på en säker plats för ev framtida behov.. Det är viktigt att läsa igenom hela manualen före montering och för säker användning. Ägaren ansvarar

Läs mer

ANVÄNDARMANUAL LÖPBAND T20

ANVÄNDARMANUAL LÖPBAND T20 ANVÄNDARMANUAL LÖPBAND T20 www.masterfitness.se 1. VIKTIGA SÄKERHETSINSTRUKTIONER VARNING: För att minska risken för allvarliga skador, läs alla viktiga försiktighetsåtgärder och instruktioner i denna

Läs mer

PROTEUS FITNESS INNOVATION

PROTEUS FITNESS INNOVATION Bruksanvisning PROTEUS FITNESS INNOVATION Modell PEC-3000 Monteringsvägledning Gratulerar till Er nya Proteus Motionscykel modell PEC-2030. Läs denna bruksanvisning innan ni använder motionscykeln. 1.

Läs mer

Diskant Yta eller Vikelfäste montering Mount

Diskant Yta eller Vikelfäste montering Mount Installation och Bruksanvisning Inledning Välj fästpunkterna för dina dome TW250 Silk diskanter. Kom ihåg att för bästa prestanda bör diskanterna monteras så nära mitten av bas som möjligt, med fri, direkt

Läs mer

Plain A262. För T16 (T5) lysrör. Innehåll. Monteringsanvisning. A. Instruktion för rampmontering

Plain A262. För T16 (T5) lysrör. Innehåll. Monteringsanvisning. A. Instruktion för rampmontering Plain A262 För T16 (T5) lysrör Innehåll Ramparmatur: ändmodul En stängd gavel/ en öppen gavel Plint i båda ändarna Överkopplingssladd 1 rampgavel 1 lysrörsbytare Ramparmatur: mellanmodul Plint i en ände

Läs mer

CROSSTRAINER CT850 MANUAL

CROSSTRAINER CT850 MANUAL CROSSTRAINER CT850 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna crosstrainer

Läs mer

Reservdelar hydrauliska K.T.S Pallgafflar - med Gejder, se nr 10

Reservdelar hydrauliska K.T.S Pallgafflar - med Gejder, se nr 10 .... Reservdelar hydrauliska K.T.S Pallgafflar - med Gejder, se nr 10 10 6 7 8 9 Front 1 Ref. nr. Reservdelsnr. Benämning Description Antal Ref. No Unit No Qty 1 2 000 Gaffel 2 500 kg Fork 2 500 kg 2 2

Läs mer

PRESS FÄLLKONSTRUKTION FOLDING INSTRUCTIONS

PRESS FÄLLKONSTRUKTION FOLDING INSTRUCTIONS PRESS FÄLLKONSTRUKTION FOLDING INSTRUCTIONS Vänd bordet upp och ner eller ställ det på långsidan. Tryck ner vid PRESS och fäll benen samtidigt. Om benen sitter i spänn tryck benen mot kortsidan före de

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? FÖRSIKTIGHET. Modellnr. PFEVBE13710.0 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. Dekal med serienummer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? FÖRSIKTIGHET. Modellnr. PFEVBE13710.0 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. Dekal med serienummer Modellnr. PFEVBE1710.0 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. BRUKSANVISNING Dekal med serienummer FRÅGOR? Kontakta butiken där du handlade denna produkt om du har frågor eller om du fattas eller

Läs mer

BRAND OCH RÄDDNINGSSTEGAR RESERVDELSLISTA FIRE AND RESCUE LADDERS SPARE PART LIST

BRAND OCH RÄDDNINGSSTEGAR RESERVDELSLISTA FIRE AND RESCUE LADDERS SPARE PART LIST BRAND OCH RÄDDNINGSSTEGAR RESERVDELSLISTA FIRE AND RESCUE LADDERS SPARE PART LIST Utskjutsstegar / Extension Ladders Toppstege Top Section Mellanstege Mid Section 810211 Understege Lower Section Stegdel

Läs mer

BRUKSANVISNING FÖR. 400 Walker

BRUKSANVISNING FÖR. 400 Walker BRUKSANVISNING FÖR 400 Walker 0 INNEHÅLL Viktiga förhållningsregler 3 Montering 5 Uppbevaring 8 Lutning 9 Dator 10 Underhåll 13 Justering av löpband 14 Översiktsdiagram 15 Delelista 16 Felsök 18 Service

Läs mer

HL 10-18 Reservdelar Spare parts

HL 10-18 Reservdelar Spare parts Reservdelar Spare parts Översikt/Over wiev 2006-09-26 Roland Landkvist 1 6 00:01 G:\Konstr\Reservdelskataloger\\Sid 2. HL Översikt.doc Innehållsförteckning/Contents 2006-09-26 Roland Landkvist 1 6 00:02

Läs mer

CROSSTRAINER CR40. www.masterfitness.se

CROSSTRAINER CR40. www.masterfitness.se CROSSTRAINER CR40 1 KOMPONENTFÖRTECKNING KOMPONENT NR. BESKRIVNING ANTAL 1. ram 1 63. stolpe 1 72. axel 1 76. handtag vänster 1 77. handtag höger 1 85 pedalarm vänster 1 86 pedalarm höger 1 88 bakre kåpa

Läs mer

INNEHÅLLSFÖRTECKNING PLACERING AV VARNINGSMÄRKEN. Placering av varningsdekaler 2. Viktiga säkerhetsföreskrifter 3. Innan du börjar 4.

INNEHÅLLSFÖRTECKNING PLACERING AV VARNINGSMÄRKEN. Placering av varningsdekaler 2. Viktiga säkerhetsföreskrifter 3. Innan du börjar 4. INNEHÅLLSFÖRTECKNING Placering av varningsdekaler 2 Viktiga säkerhetsföreskrifter 3 Innan du börjar 4 Montering 5 Drift 9 Underhåll och felsökning 16 Riktlinjer 17 Lista över delar 18 Översiktsdiagram

Läs mer

BATH MIXER 160 LINC 21. incl. HAND SHOWER. inr.se

BATH MIXER 160 LINC 21. incl. HAND SHOWER. inr.se LINC 21 BATH MIXER 150 BATH MIXER 160 incl. HAND SHOWER 110309 inr.se Innan montering Vi förordar en sakkunnig VVS-installatör vid installation och service. Ledningarna ska renspolas innan installation.

Läs mer

Kundservice. Bortskaffande. www.medicsportretail.dk. Bästa kund

Kundservice. Bortskaffande. www.medicsportretail.dk. Bästa kund Löpband T3.1 SE Sida 2 2 Bästa kund Vi är glada för att du har valt en produkt från Reebok. Denna kvalitetsprodukt är tillverkad för att användas i hemmet och är testad efter Europanorm EN 957-1/5. Innan

Läs mer

ARC 32. Tvättställsblandare/Basin Mixer. inr.se

ARC 32. Tvättställsblandare/Basin Mixer. inr.se ARC 32 Tvättställsblandare/Basin Mixer inr.se SE Användning och skötsel Manualen är en del av produkten. Bevara den under hela produktens livscykel. Vi rekommenderar er att noggrant läsa igenom manualen

Läs mer

00-1595. Fiat 500 2007» Fiat Panda / 4x4 2003» Fiat Panda 4x4 Climbing / 4x4 Cross 20033» 619-0300

00-1595. Fiat 500 2007» Fiat Panda / 4x4 2003» Fiat Panda 4x4 Climbing / 4x4 Cross 20033» 619-0300 00-1595 120 Fiat 500 2007» Fiat Panda / 4x4 2003» Fiat Panda 4x4 Climbing / 4x4 Cross 20033» 619-0300 rev. 2014-04-04 DC Congratulations on purchasing an ATS towbar Alexo Towbars Sweden offer quality towbars

Läs mer

TL8 Reservdelar Spare parts

TL8 Reservdelar Spare parts TL8 Reservdelar Spare parts Översikt/Overview 2008-04-01 Kari Laine 1 7 00:01 C:\ReservdelskatalogTL8\Sid 2. TL Översikt.doc Innehållsförteckning/Contents 2008-04-01 Kari Laine 1 7 00:02 Ant Qty Art. nr

Läs mer

ANVÄNDARINSTRUKTION VETEK VIBRA PRO BS-5699

ANVÄNDARINSTRUKTION VETEK VIBRA PRO BS-5699 ANVÄNDARINSTRUKTION VETEK VIBRA PRO BS-5699 Tack för att Du valt den kraftfulla Vibra Pro BS-5699. Du är nu inne på rätt väg för att komma i form. Tveka inte att kontakta återförsäljaren om Du får problem

Läs mer

mounting diamond/track

mounting diamond/track mounting diamond/track Thank you so much (tack så mycket) for choosing BIKEID. We ve put a huge amount of research, hardwork, design and love into creating one of, if not the best commuter bike in the

Läs mer

LÖPBAND 70T. www.jtc-sport.se. Art nr 32-500-1012

LÖPBAND 70T. www.jtc-sport.se. Art nr 32-500-1012 A n v ä n d a r m a n u a l LÖPBAND 70T B www.jtc-sport.se Art nr 32-500-1012 Bäste kund! Tack för att du valt vår produkt, vi önskar dig mycket nöje och gott resultat med din träning. Läs igenom alla

Läs mer

Abilica 4000. Artikelnr 554 000

Abilica 4000. Artikelnr 554 000 Abilica 4000 Artikelnr 554 000 Sprängskiss 1 Monteringsanvisning Steg 1 Det främre tvärstaget (A2) monteras på huvudramen (A1) med hjälp av bult (1) och muttrarna (2). Steg 2 F 鰎 st kopplas pulskabeln

Läs mer

Titan Go Elliptical T100 Crosstrainer Manual

Titan Go Elliptical T100 Crosstrainer Manual Titan Go Elliptical T100 Crosstrainer Manual Bästa kund Vi är glada för att du har valt en produkt från Titan. Denna kvalitetsprodukt är tillverkad för att användas i hemmet och är testad efter Europanorm

Läs mer

Titan Crosstrainer SE650 Manual

Titan Crosstrainer SE650 Manual Titan Crosstrainer SE650 Manual Bästa kund Vi är glada för att du har valt en produkt från Titan. Denna kvalitetsprodukt är tillverkad för att användas i hemmet och är testad efter Europanorm EN 957. Innan

Läs mer

SÄKERHETSINSTRUKTIONER FÖR BALDER 210 REVOLVER

SÄKERHETSINSTRUKTIONER FÖR BALDER 210 REVOLVER Balder 210 Revolver (SP210) Manual Rel.1.2-sv-2004 SÄKERHETSINSTRUKTIONER FÖR BALDER 210 REVOLVER Före anslutning av maskinen till batteriet läs instruktionerna noga. Lerduvekastare kan vara farliga och

Läs mer

Aerpack 19PC AFJ0006

Aerpack 19PC AFJ0006 Aerpack 19PC AFJ0006 Manual Varning! Innan ni använder detta verktyg, skall alla användare ha läst denna manual, för att följa och förstå säkerhetsinstruktionerna. Förvara denna manual med verktyget för

Läs mer

Bruksanvisning. Mover. Överflyttningsplattform. Mover 53-300

Bruksanvisning. Mover. Överflyttningsplattform. Mover 53-300 Bruksanvisning Mover Överflyttningsplattform Mover 53-300 1 Allmän information Tack för att du köpt denna överflyttningsplattform från GATE. Läs igenom den här bruksanvisningen noggrant och kontakta oss

Läs mer

C360 MANUAL LÄS NOGGRANT IGENOM DENNA MANUAL INNAN DU BÖRJAR TRÄNA!

C360 MANUAL LÄS NOGGRANT IGENOM DENNA MANUAL INNAN DU BÖRJAR TRÄNA! C360 MANUAL LÄS NOGGRANT IGENOM DENNA MANUAL INNAN DU BÖRJAR TRÄNA! Innehållsförteckning Din nya crosstrainer 2 Viktiga säkerhetsföreskrifter 3 Viktig elinformation 4 Viktiga funktionsinstruktioner.. 4

Läs mer

Contents / Innehållsförteckning

Contents / Innehållsförteckning Contents / Innehållsförteckning Copyright This manual is the copyright of CI no 55650-4137. No part of this manual may be revised, copied or transmitted in any way without written permission from CI no

Läs mer

BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row

BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row INNEHÅLL Säkerhetsföreskrifter 3 Översiktsdiagram 5 Lista över dela 6 Montering 8 Dator 15 Uppvärmning 18 Underhåll 19 Service 20 SÄKERHETSFÖRESKRIFTER 1. Läs noga igenom

Läs mer

Bruks- och monteringsanvisning till Abilica ExBike Art. nr. 555 014

Bruks- och monteringsanvisning till Abilica ExBike Art. nr. 555 014 Bruks- och monteringsanvisning till Abilica ExBike Art. nr. 555 014 VIKTIG INFORMATION Användningsområdet för denna apparat är hemträning. Barn ska ej använda denna apparat och låt inte barn vara i närheten

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnr PFIVEX87212.0 Serienummer:

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnr PFIVEX87212.0 Serienummer: Modellnr PFIVEX87.0 Serienummer: BRUKSANVISNING Serienummerdekal Skriv serienumret i utrymmet ovan för referens. FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss: Sverige

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX87214.0 Serienummer: Serienummerdekal

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX87214.0 Serienummer: Serienummerdekal Modellnummer PFIVEX874.0 Serienummer: BRUKSANVISNING FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss: Sverige Ring: +40 59 786 Webbplats: www.iconsupport.eu E-post: csuk@iconeurope.com

Läs mer

Monteringsanvisning för Duschkabin Miranda www.trygghandel.se 0771-222030

Monteringsanvisning för Duschkabin Miranda www.trygghandel.se 0771-222030 2009-10-09. Sida 1 av 18 Monteringsanvisning för Duschkabin Miranda 2009-10-09. Sida 2 av 18 Generell information Monteringens Svårighetsgrad: X Mycket avancerad (installationshjälp krävs) Avancerad (installationshjälp

Läs mer

Spare Parts Catalogue Reservdelskatalog. W184/-MP, FL184/-MP Washer extractor Tvättmaskin

Spare Parts Catalogue Reservdelskatalog. W184/-MP, FL184/-MP Washer extractor Tvättmaskin Spare Parts Catalogue Reservdelskatalog W184/-MP, FL184/-MP Washer extractor Tvättmaskin DOC. NO. 471 1563-03 EDITION 21.2005 List of issues Group Grupp WA23 FL184,FL184MP,W184,W184MP Illustration Page

Läs mer

Montering- och användarmanual - SWE. User manual EN. 8803883 Easy Step Trappmaskin IN 3883 Multi stepper insportline Easy step(klj-303)

Montering- och användarmanual - SWE. User manual EN. 8803883 Easy Step Trappmaskin IN 3883 Multi stepper insportline Easy step(klj-303) Montering- och användarmanual - SWE User manual EN 8803883 Easy Step Trappmaskin IN 3883 Multi stepper insportline Easy step(klj-303) Sprängskiss EXPLODED DIAGRAM Notera NOTE: De flesta delar har packats

Läs mer

Garantibestämmelser. Bästa kund

Garantibestämmelser. Bästa kund S Premier Bike 1 Bästa kund Vi är glada för att du har valt en produkt från Reebok. Denna kvalitetsprodukt är tillverkad för att användas i hemmet och är testad efter Europanorm EN 957-1/5. Innan du monterar

Läs mer

LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING

LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING 1 Översikt 2 Säkerhetsanvisningar När du använder elektrisk utrustning bör du alltid tänka på följande: Läs alla anvisningar innan du börjar använda löpbandet. FARA! Undvik

Läs mer

RESERVDELAR S8. www.joab.se. din långsiktiga partner. 13268 Utg 2. 2010-01-29 KL

RESERVDELAR S8. www.joab.se. din långsiktiga partner. 13268 Utg 2. 2010-01-29 KL din långsiktiga partner RESERVDELAR 18 Utg. 010-01-9 KL : : : 01-705 0 00 01-705 0 09 17 9 Göteborg RESERVDELS Översikt/Overall view Datum 010-01-9 PW 00:01 1 5 Fast pelare 5 1 Telekoperbar pelare Utvändigt

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX29415.1 Serienummer: Serienummerdekal

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX29415.1 Serienummer: Serienummerdekal BRUKSANVISNING Modellnummer PFIVEX945. Serienummer: Serienummerdekal Skriv serienumret i utrymmet ovan för referens. FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss:

Läs mer

1 Casall EB400 Motionscykel 91002

1 Casall EB400 Motionscykel 91002 1 Casall EB400 Motionscykel 91002 2 Sprängskiss Säkerhetsinstruktioner Om du känner smärta i bröst, yrsel eller andfåddhet avbryt träningen och kontakta läkare. Dra inte runt pedal armarna med händerna.

Läs mer

Blandarkar med tömningslucka

Blandarkar med tömningslucka Blandarkar med tömningslucka A Blandarkar med tömningslucka A Item Benämning Description 1 Fäste för kopplingsbox Bracket for wiring box 4 Blandarkar Mixing pan 8 Tätningsjärn Wiper 9 Klamma med mutter

Läs mer

Bruksanvisning Casall R300 RODDMASKIN

Bruksanvisning Casall R300 RODDMASKIN Bruksanvisning Casall R300 RODDMASKIN Monteringsritning SPRÄNGSKISS - 3 - Komponentlista Nr Beskrivning Antal A DATOR 1 SET A-1 MONTERINGSSKRUV FÖR DATOR 4 ST B HUVUDRAM 1 SET B-1 MONTERINGSFÄSTE FÖR

Läs mer

BRUKSANVISNING FÖR. 420 Runner

BRUKSANVISNING FÖR. 420 Runner BRUKSANVISNING FÖR 420 Runner 0 INNEHÅLL VIKTIGA FÖRHÅLLNINGSREGLER 3 MONTERING 4 FOLDING 7 COMPUTER 8 JUSTERING AV MOTORBAND 11 UNDERHÅLL 12 JUSTERING AV LÖPBAND 13 ÖVERSIKTSDIAGRAM 14 DELELISTA 15 FELKODER

Läs mer

Bruksanvisning RINK Modell 1205 & 1210. Maskin nr:

Bruksanvisning RINK Modell 1205 & 1210. Maskin nr: Bruksanvisning RINK Modell 1205 & 1210 Maskin nr: OBS!: FÖR ATT SÄKERSTÄLLA SÄKER ANVÄNDNING OCH UPPNÅ BÄSTA MÖJLIGA PRESTANDA ÄR DET MYCKET VIKTIGT ATT DU LÄSER DENNA BRUKSANVISNING INNAN DU BÖRJAR ANVÄNDA

Läs mer

BRUKSANVISNING. Oscilla 910

BRUKSANVISNING. Oscilla 910 BRUKSANVISNING Oscilla 910 C A TEGNÉR AB BOX 20003 161 02 BROMMA TEL 08-564 822 00 FAX 08-564 822 09 INTERNET: www.categner.se E-MAIL: info@categner.se OSCILLA SM910 INNEHÅLL FRONTPANEL... 3 BAKPANEL...

Läs mer

Nordic 800T Svensk bruksanvisning

Nordic 800T Svensk bruksanvisning 1 Nordic 800T Svensk bruksanvisning INNEHÅLL Viktiga säkerhetsföreskrifter 3 Tekniska parametrar 4 Produktöversikt 4 Montering 5 Hopfällning 7 Jordning 8 Drift 9 Uppstart 13 Säkerhetsövningar 14 Uppvärmning

Läs mer

CASALL AB TRACK 98100

CASALL AB TRACK 98100 CASALL AB TRACK 9800 PLACERING AV VARNINGSDEKALER På den här ritningen visas var varningsdekalerna är placerade. Obs! Dekalerna visas inte i verklig storlek. VIKTIGA ANMÄRKNINGAR VARNING: Läs noga igenom

Läs mer

BOLTHi INTELLIGENT RÖRELSEDETEKTOR MED SVÄNGBAR STRÅLKASTARE, KAMERA OCH LARM

BOLTHi INTELLIGENT RÖRELSEDETEKTOR MED SVÄNGBAR STRÅLKASTARE, KAMERA OCH LARM BOLTHi INTELLIGENT RÖRELSEDETEKTOR MED SVÄNGBAR STRÅLKASTARE, KAMERA OCH LARM BRUKSANVISNING Vänligen läs alla instruktioner innan installationen ÖVERBLICK 00701/00708 med kamera (480x640 pixlar) och 00707

Läs mer

RESERVDELSKATALOG / PARTS CATALOGUE LASTVÄXLARE / HOOK LIFT S10-15. www.joab.se. din långsiktiga partner 2013-01-21 MW. 1012269 Utg2.

RESERVDELSKATALOG / PARTS CATALOGUE LASTVÄXLARE / HOOK LIFT S10-15. www.joab.se. din långsiktiga partner 2013-01-21 MW. 1012269 Utg2. din långsiktiga partner / LASTVÄXLARE / HOOK LIFT S0-0 Utg. 0-0- MW : : : 0-0 0 00 0-0 0 0 Göteborg Innehållsförteckning Table of contents 0-0- PW 00:0 C/C SE- Göteborg + 0 0 00 + 0 0 0 + 0 0 Innehållsförteckning

Läs mer

CROSSTRAINER 717X. Manual

CROSSTRAINER 717X. Manual CROSSTRAINER 717X Manual Tack för att du valt en produkt från Monark Homeline, vi önskar dig mycket glädje i din träning! Läs igenom alla säkerhets- och monteringsinstruktioner noggrant. Denna produkt

Läs mer

Spare Parts Catalogue Reservdelskatalog. W475H-W4300H Compass Washer extractor Tvättmaskin

Spare Parts Catalogue Reservdelskatalog. W475H-W4300H Compass Washer extractor Tvättmaskin Spare Parts Catalogue Reservdelskatalog W475H-W4300H Compass Washer extractor Tvättmaskin DOC. NO. 438 9190-25 EDITION 35.2008 List of issues Group Grupp W475H Compass,W4105H Compass,W4130H Compass,W4180H

Läs mer

Installation Instruction Monteringsinstruktion JK400

Installation Instruction Monteringsinstruktion JK400 Installation Instruction Monteringsinstruktion JK400 Tools: 2pcs of spanner 13 and 17mm or 2pcs of adjustable spanner, cross slotted screwdriver PZ 2 Warning: Plates can be sharp in the edges and corners,

Läs mer

E35 Svensk bruksanvisning

E35 Svensk bruksanvisning E35 Svensk bruksanvisning Innehåll Förhållningsregler 3 Introduktion 4 Checklista 5 Montering 8 Display 13 Program 16 Underhåll 23 Översiktsdiagram 24 Lista över delar 25 Service 30 FÖRHÅLLNINGSREGLER

Läs mer

Be-Ge 7100L Luftstol vänster Be-Ge 7100R Luftstol höger

Be-Ge 7100L Luftstol vänster Be-Ge 7100R Luftstol höger Reservdelslista/Parts Replacements List Be-Ge 700L Luftstol vänster Be-Ge 700R Luftstol höger 700L (Back 640), 700R (Back 640), 70L (Back 550), 70R (Back 550), 702L (Back 400), 702R (Back 400) R-700 2005-0-20

Läs mer

Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN

Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN Monteringsritning SPRÄNGSKISS - 3 - Komponentlista Nr Beskrivning Antal A DATOR 1 SET A-1 MONTERINGSSKRUV FÖR DATOR 4 ST B HUVUDRAM 1 SET B-1 MONTERINGSFÄSTE FÖR

Läs mer

00-0718. Mitsubishi Montero io 10/1999» Pajero Pinin 3-5 platser 642-0200

00-0718. Mitsubishi Montero io 10/1999» Pajero Pinin 3-5 platser 642-0200 00-0718 120 Mitsubishi Montero io 10/1999» Pajero Pinin 3-5 platser 642-0200 rev. 2014-04-04 DC Congratulations on purchasing an ATS towbar Alexo Towbars Sweden offer quality towbars produced as a result

Läs mer

BRUKSANVISNING. Bruksanvisning Denna produkt är tillverkad av:

BRUKSANVISNING. Bruksanvisning Denna produkt är tillverkad av: BRUKSANVISNING Säkerhetsnotis...... 2 Montering & användande.3-7 Sprängschema......8 Komponentförteckning...9-10 Träningsdator...... Denna produkt är tillverkad av: TVINS AB www.tvins.com (9/02) VIKTIGT!

Läs mer

AmpliCall 20. Telefonsignalsindikator med trådlös dörrrklocka. Bruksanvisning. AmpliCall 20, art nr 273006

AmpliCall 20. Telefonsignalsindikator med trådlös dörrrklocka. Bruksanvisning. AmpliCall 20, art nr 273006 AmpliCall 20 Telefonsignalsindikator med trådlös dörrrklocka Bruksanvisning AmpliCall 20, art nr 273006 1 Innehåll Inledning...3 Översikt...4 Framsida...4 Baksida...4 Installation...5 Placering...6 Montering

Läs mer

SOLE SB700 Bruksanvisning

SOLE SB700 Bruksanvisning SOLE SB700 Bruksanvisning Innehåll Viktiga säkerhetsföreskrifter 3 Riktlinjer 4 Smådelar 5 Justering av enheten 10 Pedaler 11 Drift och underhåll 12 Lista över delar 13 Översiktsdiagram 16 Display 17 Service

Läs mer

Sid 1 IB7001h 2012-02-02

Sid 1 IB7001h 2012-02-02 Reservdelar A-tapp 4-kant FAD 80x80-axel ej broms 32211/32215 M18x1,5 6/160/205. FAD A8060251 BROSON 617900 Obromsad 4-kant 11 7 8 3 10 6 1 2 5 1 550180 311F038 Koniskt rullager 32211 2 620760 311F044

Läs mer

GH 130, GH 200, GH230, GH 300, hydrauliska sprutningssystem

GH 130, GH 200, GH230, GH 300, hydrauliska sprutningssystem Reparation GH 130, GH 200, GH230, GH 300, hydrauliska sprutningssystem 311809L SV - För målning och lackering inom byggbranschen - 2,8 Mpa, 228 bar maximalt arbetstryck En lista med modeller finns på sidan

Läs mer