CROSSTRAINER CT880 MANUAL

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Storlek: px
Starta visningen från sidan:

Download "CROSSTRAINER CT880 MANUAL"

Transkript

1 CROSSTRAINER CT880 MANUAL

2 Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten, om varan. Bara en person får använda produkten åt gången Innan användning, se till att alla skruvar, bultar och andra delar är tillräckligt åtdragna. Innan användande, ta bort eventuella vassa delar I närheten. Använd enbart produkten om den fungerar på ett riktigt sätt. Skadade eller defekta delar måste ersättas omedelbart, och använd inte produkten innan den är riktigt reparerad. Föräldrar eller annan ansvarstagande person skall vara medveten om sitt ansvar, då produkten inte är designad eller konstruerad för barn. Crosstrainer är ingen leksak för barn. Se till att du har tillräckligt stor fri yta runt produkten. Notera att ett felaktigt användande kan vara skadligt för din hälsa. Håll händerna borta från rörliga delar. Se till att produkten står på en stabil och jämn yta. Bär alltid träningsriktiga kläder och skor med halkfri sula, se till att inga lösa detaljer på dina kläder kan fastna i någon del av crosstrainern. Använd inte crosstrainern om du känner yrsel, illamående eller bröstsmärtor. Kontakta läkare.

3 Viktiga föreskrifter Montera enbart crosstrainern efter monteringsinstruktionerna och använd endast delar designade för denna produkt. Innan du påbörjar monteringen kolla att alla delar finns med samt läs monteringsinstruktionen. Använd inte produkten på ställen med hög luftfuktighet. Om du vill skydda golvet mot repor så rekommenderas en glidfri matta under crosstrainern. Finns att köpa hos din handlare. Grundregeln är att motionsredskap inte är någon leksak, därför skall produkten endast användas av informerade och instruerade personer. Stoppa träningen omedelbart om du känner dig yr, illamående, har bröstsmärtor eller känner andra fysiska symptom- Vid minsta tvekan- kontakta läkare. Barn eller handikappade personer skall inte använda produkten om inte en fullt informerad vuxen person finns tillgänglig för assistans. Se till att inga kroppsdelar är i närheten av rörliga delar. Se till att alla justerbara delar är tillräckligt åtdragna. Träna inte direkt efter en måltid. Varning: Endast uppladdningsbara batterier får användas!

4 Sprängskiss

5 Checklista X1 X1 72L&72R 21L&21R 19 X1 X X1 67&68 X1 X1 X4 X1 X2 X18 X14 X2 8 M8*1.25*15L X4 9 M8*1.25*20L X8 X2 20 M6*1*45L X4 73 D14*D6.5*0.8T X4 90 M5*0.8*10L X2 91 ST4*15L X M8*1.25*93L D22*D8.5*1.5T D15.4*D8.2*2T M8*1.25*95L M8*1.25*100L 18 M8*1.25*8T X2 X1 X1

6 Delar part no. description q'ty part no. description q'ty 1 Huvudram 1 46 Platt plastbricka D50*D10*1.0T 1 2 Främre golvstöd 1 47 Vågformad bricka D21*D16.2*0.3T 3 3 Skruv med fyrkantigt huvud M8*1.25*93L 2 48 Fjäderbricka D10.5*D6.1*1.3T 4 4 Justerbart fotskydd 2 49 Skydd för rörstag för handtaget 1 5L Vänster fotskydd 1 50 Platt bricka D24xD16x1.5T 1 5R Höger fotskydd 1 51 Platt bricka D13*D6.5*1.0T 4 6 Välvd bricka D22*D8.5*1.5T 12 52L Vänster flyttbart handtag 1 7 Fjäderbricka D15.4*D8.2*2T 18 52R Höger flyttbart handtag 1 8 Kupolmutter M8*1.25*15L 4 53 Skumgummi (HDR) D30*5T*680L 2 9 Insexskruv M8*1.25*20L 8 54 Skumgummi (HDR) D23*5T*530L 2 10 Rörstag för handtaget 1 55 Svampformad plugg D1 1/4 *45L 2 11 Stödrör för pedal 2 56 Fjäder D3*D19*67L 1 12 Stödrör för flyttbart handtag 2 57 Platt bricka D28*D8.5*3T 1 13 Lager 99502ZZ Skruv M6*1.0*15L Insexskruv M8*1.25*95L 2 59 Skruv M6*1.0*15L 1 15 Halvcirkelformat lock 2 60 Platt bricka D21*D8.5*1.5T 4 16 x x 61 Axel för pedalvevstång 1 17 Insexskruv M8*1.25*100L 2 62 Plastskydd 2 18 Nylonmutter M8*1.25*8T 2 63 Skruv ST3.5*1.27*15L 8 19 Bakre golvstöd 1 64 Dator VE-7168-T 1 20 Skruv med fyrkantigt huvud M6*1*45L 4 65 Pulssensor i handtaget 2 21L Vänster pedal 1 Kabel till pulssensor i handtaget 600L 2 21R Höger pedal 1 66 Platt bricka D25*D8.5*2T 4 22 Justerbart runt hjul 2 67 Främre datorfäste 1 23 Övre skydd (vänster) 2 68 Bakre datorfäste 1 24 Låsmutter M10*1.25*10T 2 69 Främre pedalaxel 2 25 X x 70 Fästplatta för löphjul 1 26 C-ring S-40 (1.8T) 2 71 Platt bricka D14*D6.5*0.8T X x 72L Vänster fast handtag 1 28 Kontrollkort 1 72R Höger fast handtag 1 29 Övre datakabel 800L 1 73 Platt bricka D14*D6.5*0.8T 4 30 Nedre datakabel 450L 1 74 Skydd (vänster) 2 31 Axel skydd 2 75 Skydd (höger) 2 32 Rund plug 2 76 C ring S-16 (1T) 3 33L Vänster pedalvevstång 1 77 Skruv ratt D40*M6* R Höger pedalvevstång 1 78 Gummiskydd 4 34 Skruv ST4.2*20L 6 79 Plastbricka 1 35 Multiräfflad drivrem 1 80 Skruv ST4*1.41*20L 2 36L Vänster kedjeskydd 1 81 Inre rör 1 36R Högre kedjeskydd 1 82 Platt bricka D23*D17*1.2T 4 37 Självgenererande system 1 83 Insexskruv M6*1*6T 1 38 Övre skydd (höger) 2 84 Insexskruv M8*1.25*6T 1 39 Sidoskydd 2 85 Vågformad bricka D27*D21*0.3T 1 40 Skruv M8*1.25* Lager #2203-2RS 2 41 Skruv ST4*1.41 *20L 6 87 C-ring D22.5*D18.5*1.2T 2 42 Rund kåpa 2 88 x x 43 Lager 6004ZZ 2 89 x x 44 Skruv M6*1.0*15L 4 90 Rund stålskruv M5x0.8x10L 2 45 Nylonmutter M8*1.25*8T 1 91 Skruv ST4*1.41*15L 2

7 Monteringsinstruktioner Steg 1 1) Montera det främre golvstödet (2) på huvudramen (1) genom att använda skruven med fyrkantigt huvud (3), den välvda brickan (6), fjäderbrickan (7) och kupolmuttern (8) som visas i fig. A. 2) Montera det bakre golvstödet (19) på huvudramen (1) genom att använda den välvda brickan (6), fjäderbrickan (7), kupolmuttern (8) och insexskruven (14) som visas i fig. B. 3) Höjden på det justerbara fotskyddet (4) på det bakre golvstödet kan justeras uppåt och nedåt.

8 Monteringsinstruktioner Steg 2 1) Montera pedalerna (21V&21H) på stödröret för pedalerna (11) genom att använda den platta brickan (73), skruven med fyrkantigt huvud (20) och skruvratten (77) som visas i fig. C. 2) Användaren kan justera pedalerna i 3 olika positioner.

9 Monteringsinstruktioner Steg 3 D (x8) M8*1.25*20L D15.4*D8.2*2T (d) (a) D22*D8.5*1.5T (b) x2 (c) STEP-3 1) Montera skyddet för rörstaget för handtaget (49) på rörstaget för handtaget (10) som visas i fig. (a). 2) Anslut det övre datorkabeln (29) till den nedre datorkabeln (30), som visas i fig. (b). 3) Montera rörstaget för handtaget (10) på huvudramen (1) genom att använda den välvda brickan (6), fjäderbrickan (7) och insexskruven (9), som visas i fig. (c). 4) Montera de flyttbara handtagen (52V&52H) som är förmonterade på rörstaget för handtaget (10) på stödröret för de flyttbara handtagen (12) genom att använda den välvda brickan (6), fjäderbrickan (7) och insexskruven (9), som visas i fig. (d).

10 Monteringsinstruktioner Steg 4 E (x2) M8*1.25*100L D22*D8.5*1.5T D22*D8.5*1.5T D15.4*D8.2*2T M8*1.25*8T STEP-4 1) Montera det fasta handtaget (72V&72H) på rörstaget för handtaget (10) genom att använda den välvda brickan (6), fjäderbrickan (7) och insexskruven (17) och nylonmuttern (18) som visas i fig. E.

11 Monteringsinstruktioner Steg 5 F (x4) M5*10L STEP-5 1) Montera den övre datorn (29) och kabeln för pulsmätaren i handtaget (65) till datorn (64) och montera därefter datorn (64) till rörstaget till handtaget (10) med skruvarna som fäster datorn.

12 Monteringsinstruktioner Steg 6 G ST4*15L(x2) M5*0.8*10L(x2) STEP-6 1) Montera det främre datorfästet (67) och det bakre datorfästet (68) på rörstaget till handtaget (10) med skruven (90) och skruven (91).

13 DATOR MANUAL VE-7168-T

14 Display 1. Informationen är individuell och omfattar följande uppgifter: LEVEL (nivå), WATT, RPM (varv/min), CALORIES (kalorier), PULSE (puls), TIME (tid), DISTANCE (sträcka) och SPEED (hastighet). 2. Punktmatrisen: Punktmatrisen består av åtta rader och 20 kolumner. Punktmatrisen visar den aktuella profilen för det aktiva programmet. Lägen 1. Startläge: När maskinen startas hörs ett långt pip och alla LCD-skärmar tänds i 2 sekunder. Därefter övergår den till startläget för träningen, se bild LA1-1 och LA Avstängningsläge: När ingen träning eller information registreras under en minut övergår maskinen till läget Auto off (Auto av). (LA1-1) (LA1-2)

15 Bruksanvisning för datorn Välj USER (användare) 1 10: Punktmatrisen visar U1 meddelandet SELECT USER (välj användare), se bild LA1-2. Tryck på + eller - för att växla mellan U1, U2, U3, U4, U5, U6, U7, U8, U9 och U10. (1). Tryck på ENTER för att välja användare. Fortsätt sedan med att välja GENDER (kön). Ange GENDER (kön): Meddelandet ENTER GENDER (ange kön) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att växla mellan MALE (man) och FEM (kvinna). (2). Tryck på ENTER för att välja GENDER (kön). Fortsätt sedan med att ange AGE (ålder). Ange AGE (ålder): Meddelandet ENTER AGE (ange ålder) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt ålder. (3). Tryck på ENTER för att bekräfta åldern. Fortsätt sedan med att ange WEIGHT (vikt). Ange WEIGHT (vikt): Meddelandet ENTER WEIGHT (ange vikt) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt vikt.

16 Bruksanvisning för datorn (4). Tryck på ENTER för att bekräfta vikten. Fortsätt sedan med att ange HEIGHT (längd). Ange HEIGHT (längd): Meddelandet ENTER HEIGHT (ange längd) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt längd. (5). Tryck på ENTER för att bekräfta längden. Datorn växlar då till programmet WATTS. Välj PROGRAM: Meddelandet WATTS (watt) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att växla mellan de förinställda profilerna. Programmen visas i följande ordning: WATTS MANUAL RANDOM P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 USER H.R.C60% H.R.C70% H.R.C 85% T.H.R H.R.S BODY FAT (6). VÄLJ PROGRAM: (6.1) Om du trycker på ENTER för att välja programmet WATTS (watt) (MANUAL, RANDOM, P1 P8 eller T.H.R) ska du välja TIME (tid) i nästa steg. Meddelandet ENTER TIME (ange tid) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt tid. Tryck på ENTER för att bekräfta tiden. Fortsätt sedan med att ange DISTANCE (sträcka). Meddelandet ENTER DIS (ange sträcka) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt sträcka. Tryck på ENTER för att bekräfta sträckan. Fortsätt sedan med att ange CALORIES (kalorier). Meddelandet ENTER CAL (ange kalorier) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in antal kalorier. Tryck på ENTER för att bekräfta antal kalorier. Fortsätt sedan med att ange TARGET HR (målfrekvens för hjärtat). Meddelandet ENTER T.H.R (ange målfrekvens för hjärtat) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in målfrekvensen för hjärtat. Tryck START för att påbörja programmet.

17 Bruksanvisning för datorn (6,2) Om du trycker på ENTER för att välja programmet USER (användare) (U1 U4) ska du välja inställningar för U1 U4 i nästa steg. Meddelandet U1 visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att växla mellan användarna. Tryck på ENTER för att bekräfta valet av användare. Fortsätt sedan med att ange TIME (tid). Meddelandet ENTER TIME (ange tid) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt tid. Tryck på ENTER för att bekräfta tiden. Fortsätt sedan med att ange DISTANCE (sträcka). Meddelandet ENTER DIS (ange sträcka) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt sträcka. Tryck på ENTER för att bekräfta sträckan. Fortsätt sedan med att ange CALORIES (kalorier). Meddelandet ENTER CAL (ange kalorier) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in antal kalorier. Tryck på ENTER för att bekräfta antal kalorier. Fortsätt sedan med att ange TARGET HR (målfrekvens för hjärtat). Meddelandet ENTER T.H.R (ange målfrekvens för hjärtat) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in målfrekvensen för hjärtat. Tryck START för att påbörja programmet. (6.3) Om du trycker på ENTER för att välja programmet H.R.C (hjärtfrekvensmätning) 60 % (70 % eller 85 %) ska du välja TIME (tid) i nästa steg. Meddelandet ENTER TIME (ange tid) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt tid. Tryck på ENTER för att bekräfta tiden. Fortsätt sedan med att ange DISTANCE (sträcka). Meddelandet ENTER DIS (ange sträcka) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt sträcka. Tryck på ENTER för att bekräfta sträckan. Fortsätt sedan med att ange CALORIES (kalorier). Meddelandet ENTER CAL (ange kalorier) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in antal kalorier. Tryck START för att påbörja programmet. (6.4) Om du trycker på ENTER för att välja programmet H.R.S (hjärtfrekvensstatus) (C1 C3) ska du välja inställningar för C1 C3 i nästa steg. Meddelandet C1 visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att växla mellan alternativen. Tryck på ENTER för att välja C1, C2 eller C3. Fortsätt sedan med att ange TARGET HR (målfrekvens för hjärtat). Meddelandet ENTER T.H.R (ange målfrekvens för hjärtat) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in målfrekvensen för hjärtat.

18 Bruksanvisning för datorn Tryck på ENTER för att bekräfta målfrekvensen. Fortsätt sedan med att ange TIME (tid). Meddelandet ENTER TIME (ange tid) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt tid. Tryck på ENTER för att bekräfta tiden. Fortsätt sedan med att ange DISTANCE (sträcka). Meddelandet ENTER DIS (ange sträcka) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt sträcka. Tryck på ENTER för att bekräfta sträckan. Fortsätt sedan med att ange CALORIES (kalorier). Meddelandet ENTER CAL (ange kalorier) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in antal kalorier. (6.5) Om du trycker på ENTER för att välja programmet BODY FAT (kroppsfett) påbörjas mätningen (standardtiden är 25:00).

19 Träningsläge 1) Programmet börjar på nivå 1 med motstånd som motsvarar nivå 1. 2) Nivån kan ändras när som helst under programmet med + eller -. Det finns 16 nivåer att välja mellan. 3) När en ny nivå väljs anpassas intensiteten till den nya nivån. 4) Intensitetsprofilen uppdateras och punktmatrisen ändras därefter. Varje rad i matrisen motsvarar två nivåer (se nedan). (ändra inställning) Punktmatrisen: Punktmatrisen visar den aktuella profilen för det aktiva programmet. Nivåer

20 Program WATTS MANUAL RANDOM P1 P2 P3 P4 P5

21 Program P6 P7 P8 USER PROGRAM H.R.C 60% H.R.C 70% H.R.C 85% T.H.R H.R.S BODY FAT

22 Knappfunktioner 1. RECOVERY 1) Tryck på Recovery när hjärtfrekvensen inte är noll för att mäta hjärtats återhämtningsförmåga. Tryck på knappen igen för att återgå till föregående läge. 2) När tiden visar 0:60 påbörjas nedräkningen. Under nedräkningen visas GRADE (resultat) (från A+ till C) i huvudfältet. När tiden är nedräknad till noll visas resultatet. Värdet för GRADE (resultat) bestäms och hjärtats återhämtningsförmåga efter en minut visas. GRADE (resultatet) tolkas på följande sätt: A+: Utmärkt A: Mycket bra B+: Bra B: Ganska bra C+: Dålig C: Mycket dålig 2. START/STOP Tryck på den här knappen under träningen om du vill göra en paus. Alla värden sparas. Tryck på knappen igen om du vill fortsätta med träningen. 3. QUICK START När maskinen är i gång kan du trycka på den här knappen om du vill börja träna i programmet WATTS med starttiden 00: Tryck på + eller - 1) Används för att ändra värdet för GENDER (kön), AGE (ålder), WEIGHT (vikt), TIME (tid), DISTANCE (sträcka), CALORIES (kalorier), TARGET HRC (målfrekvens för hjärtat), WATT och träningsnivån. 2) Träningsnivån kan ändras under träningen. 5. ENTER Används för att bekräfta det inställda värdet och övergå till att ställa in nästa värde. 6. RESET Håll ned knappen i tre sekunder om du vill göra en fullständig återställning (återgå till startläge).

23 Funktioner Display Intervall Standardvärde Sparas TIME (tid) DISTANCE (sträcka) 0:00 99:59 (minuter: sekunder) 0,0 99,9 (mile eller km) 0:00 Nej 0,00 Nej CALORIES (kalorier) kcal 0 No AGE (ålder) år 30 Ja Vikt (lb/kg) HEIGHT (längd) lb tum cm 175 Ja Ja SPEED (hastighet) 0,0 99,9 mile eller km 0.0 Nej PULSE (puls) slag/minut 0 Nej WATT watt 0 Nej CONSTANTWATT (konstant watt) watt 30 Nej RPM (varv/min) varv/min 0 Nej BRAKE RESISTANCE LEVEL (motståndsnivå) L1 L16 L1 Nej

CROSSTRAINER CT850 MANUAL

CROSSTRAINER CT850 MANUAL CROSSTRAINER CT850 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna crosstrainer

Läs mer

MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL

MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel

Läs mer

MAGNETISK CYKEL XP780 MANUAL

MAGNETISK CYKEL XP780 MANUAL MAGNETISK CYKEL XP780 MANUAL Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel är avsedd för hemmabruk. Garantin gäller i 2 år efter inköpstillfället med förutsättning att motionsmaskinen endast används för hemmabruk,

Läs mer

EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder

Läs mer

Användarmanual Motionscykel XT 317

Användarmanual Motionscykel XT 317 Användarmanual Motionscykel XT 317 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten,

Läs mer

BRUKSANVISNING for Exerfit 580

BRUKSANVISNING for Exerfit 580 BRUKSANVISNING for Exerfit 580 BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL SÄKERHETSINSTRUKTIONER... 2 SPRÄNGSKISS... 4 LISTA ÖVER DELAR... 5 KONTROLLISTA (FÖRPACKNINGENS INNEHÅLL)... 7 SM2690-67 ANVÄNDNINGSINSTRUKTIONER...

Läs mer

Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna.

Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. 1. Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall användas av en person

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner C305 Crosstrainer 1 Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall

Läs mer

BRUKSANVISNING för Exerfit 520

BRUKSANVISNING för Exerfit 520 BRUKSANVISNING för Exerfit 520 BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL Översiktsdiagram... 3 Lista över delar... 4 Montering... 5 VIKTIGT BETRÄFFANDE SERVICE... 13 BESTÄLLNING AV RESERVDELAR:... 13 2 3 Översiktsdiagram

Läs mer

EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhets instruktioner För en säker och bra träning, kontrollera regelbundet crosstrainern. Om du lånar ut crosstrainern till någon, se till att personen är väl

Läs mer

CROSSTRAINER CR40. www.masterfitness.se

CROSSTRAINER CR40. www.masterfitness.se CROSSTRAINER CR40 1 KOMPONENTFÖRTECKNING KOMPONENT NR. BESKRIVNING ANTAL 1. ram 1 63. stolpe 1 72. axel 1 76. handtag vänster 1 77. handtag höger 1 85 pedalarm vänster 1 86 pedalarm höger 1 88 bakre kåpa

Läs mer

Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018

Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018 Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018 INFINITY 1.2B No:J-2 Allen Bolt M7*P1.0*30L (1) No:J-4 Spring Washer?7*2t(2) No:J-3 Regular Washer?7*1t(2) No:J-5 Bushing φ12*40l (1) No:J-8 Metal cover (1) No:J-7

Läs mer

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 DELLISTA Nr Detalj Specifikation Antal A, A-1 Träningsdator och tillhörande skruv SM2871-67 1 st. B Främre handtag ø25,4 mm 1 st. B-1 Skumgummigrepp för främre handtag 440

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner B4140 Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna motionscykel bör läsa igenom instruktionerna. Motionscykeln skall användas av en

Läs mer

CROSSTRAINER CT800 MANUAL

CROSSTRAINER CT800 MANUAL CROSSTRAINER CT800 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna crosstrainer

Läs mer

ELLIPTISK CYKEL EMS88 mkiii

ELLIPTISK CYKEL EMS88 mkiii ELLIPTISK CYKEL EMS88 mkiii SVENSK MANUAL 1/10 Uppdaterad 0904 Exploded drawing: Checklista 3/10 Komponentlista Nr. Beskrivning Antal Nr. Beskrivning Antal 1 Huvudram 1 46 Platt plastbricka 2 D50*D10*1,0T

Läs mer

ELLIPTISK CYKEL CT829

ELLIPTISK CYKEL CT829 ELLIPTISK CYKEL CT829 SVENSK MANUAL 1/10 Sprängskiss Checklista: 2/10 3/10 Komponentlista Nr. Beskrivning Antal Nr. Beskrivning Antal 1 Huvudram 1 49 Skydd för rörstag för handtaget 1 2 Främre golvstöd

Läs mer

ELLIPTISK CYKEL CT 829 Mk II EDITION prod.date < SVENSK MANUAL

ELLIPTISK CYKEL CT 829 Mk II EDITION prod.date < SVENSK MANUAL ELLIPTISK CYKEL CT 829 Mk II EDITION prod.date < 200910- SVENSK MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual

Läs mer

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Läs mer

CROSSTRAINER CT450 MANUAL

CROSSTRAINER CT450 MANUAL CROSSTRAINER CT450 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel

Läs mer

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer: Serienummer:: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P- 6 P- 9 P- 13 P- 12 Allen Bolt M7*P1. 0*30L( 2) P- 2 P- 4 Screw M3*14L(2)

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall användas av en person

Läs mer

MAGNETISK CYKEL EMS77

MAGNETISK CYKEL EMS77 MAGNETISK CYKEL EMS77 SVENSK MANUAL 1/8 Komponentlista nr. Beskrivning Antal nr. Beskrivning Antal 1 Huvudram 1 40 Övre datakabel 1000L 1 2 Bakre golvstöd 1 41L Vänster datorfäste 1 3 Justerbart fotskydd

Läs mer

Manual Master C305. ritning 3 ritning 4

Manual Master C305. ritning 3 ritning 4 Manual Master C305 1. När mätaren är ansluten visas de olika funktionerna under 2 sek med ett långt pipande ljud (ritning 1), och hjuldiametern (ritning 2). ritning 1 ritning 2 2. Tryck på ENTER, UP, DOWN

Läs mer

X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING

X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING INNEHÅLL SÄKERHETSFÖRESKRIFTER 2 SPRÄNGSKISS 8-9 CHECKLISTA FÖRE MONTERING 3 LISTA ÖVER DELAR 10-11 LISTA ÖVER MASKINVARA 4 MONITORINSTRUKTIONER 12-13 MONTERINGSINSTRUKTIONER

Läs mer

BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic

BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL Förhållningsregler... 2 Viktige merknaderviktiga anmärkningar... 3 Översiktsdiagram... 4 Lista över delar... 5 Montering... 7 Svensk

Läs mer

BRUKSANVISNING EXTREME FIT RW P44 1/6

BRUKSANVISNING EXTREME FIT RW P44 1/6 BRUKSANVISNING EXTREME FIT RW P44 1/6 KOMPONENTLISTA Nr Beskrivning Antal Nr Beskrivning Antal 1 Dator 1 50 C-formad ring S-10 (1T) 2 2 Skydd för axeln 2 51 Sexkantskruv M8*P1,25*60L 1 3 Fastsättningsset

Läs mer

BRUKSANVISNING. för. Exerfit 345 Magnetic

BRUKSANVISNING. för. Exerfit 345 Magnetic BRUKSANVISNING för Exerfit 345 Magnetic INNHOLD BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL Förhållningsregler 2 Checklista, montering 8 Lista över delar 3 4 Montering 9 13 Översiktsdiagram 5 6 Dator 14 15 Smådelar 7 Täningsinstruktioner

Läs mer

CROSSTRAINER 717X. Manual

CROSSTRAINER 717X. Manual CROSSTRAINER 717X Manual Tack för att du valt en produkt från Monark Homeline, vi önskar dig mycket glädje i din träning! Läs igenom alla säkerhets- och monteringsinstruktioner noggrant. Denna produkt

Läs mer

LÖPBAND 70T. www.jtc-sport.se. Art nr 32-500-1012

LÖPBAND 70T. www.jtc-sport.se. Art nr 32-500-1012 A n v ä n d a r m a n u a l LÖPBAND 70T B www.jtc-sport.se Art nr 32-500-1012 Bäste kund! Tack för att du valt vår produkt, vi önskar dig mycket nöje och gott resultat med din träning. Läs igenom alla

Läs mer

RODDMASKIN RW200 MANUAL

RODDMASKIN RW200 MANUAL RODDMASKIN RW200 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. SÄKERHETS INSTRUKTIONER Denna roddmaskin

Läs mer

BRUKSANVISNING: MASTER CF50

BRUKSANVISNING: MASTER CF50 BRUKSANVISNING: MASTER CF50 1 KOMPONENTFÖRTECKNING KOMPONENT BESKRIVNING ANTAL 1. Ram 1 39. Övre kåpa 1 62. Stolpe 1 70 Bakre stöd 2 71 Styre 1 75 Handtag undre vänster 1 76 Handtag undre höger 1 93 Pedalarm

Läs mer

BRUKSANVISNING för 440 Magnetic

BRUKSANVISNING för 440 Magnetic BRUKSANVISNING för 440 Magnetic BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL SÄKERHET OCH FÖRHÅLLNINGSREGLER... 2 FØR DU BEGYNNERINNAN DU BÖRJAR... 3 MONTERING... 4 DISPLAY... 14 MÄTA HJÄRTRYTM... 15 ÖVERSIKTSDIAGRAM...

Läs mer

EXTREME FIT CT 606 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 606 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 606 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder

Läs mer

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 517

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 517 ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 517 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller

Läs mer

Benefit B425 Bike 91105

Benefit B425 Bike 91105 Benefit B425 Bike 91105 1 B 425 M8Acorn Nut (51)-6 M8X65mm Carriage Bolt(52)-4 Curved Washer(53)-10 M8X65mmBolt(57)-2 M8X16mm Screw(19)-4 M5X20mm Screw(68)-2 Allen Key(1) Screwdriver (1) Wrench(1) (MM)

Läs mer

Casall X400 CROSSTRAINER 93002

Casall X400 CROSSTRAINER 93002 Casall X400 CROSSTRAINER 93002 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer. Serienummer: 2 NO.P-10 Curved washer for 8* 19*2T bolt(4) NO.P-13 Flat washer for 8* 19*2T bolt(4) NO. P-8 Curve washer

Läs mer

BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL

BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL BUILT FOR HEALTH MONTERING 1* 2* M 8 * 1 6 L M 8 * 5 5 L M 8 Steg 1: a. Fästa främre stabilisator (D-1) till huvudbasen genom att använda två insexskruvar (H-1)

Läs mer

Bruksanvisning till 4000 pro B

Bruksanvisning till 4000 pro B Bruksanvisning till 4000 pro B Sprängskiss LISTA ÖVER DELAR Artikel Beskrivning Specifikation Antal 01 Huvudram Röd 1 02 Bakre stabilisator n76*t1,5*450 1 03 Ändhätta, justerbar Ø76 2 04 Främre stabilisator

Läs mer

O O EXTREME FIT CT 405 MANUAL

O O EXTREME FIT CT 405 MANUAL LW HIGH EXTREME FIT CT 405 MANUAL SÄKERHETSFÖRESKRIFTER Innan du börjar att träna rekommenderas det att du konsulterar din läkare. Det rekommenderas också att du genomgår en fullständig hälsokontroll.

Läs mer

EXTREME FIT CT 617 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 617 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 617 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhets instruktioner För en säker och bra träning, kontrollera regelbundet crosstrainern. Om du lånar ut crosstrainern till någon, se till att personen är väl

Läs mer

LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING

LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING 1 Översikt 2 Säkerhetsanvisningar När du använder elektrisk utrustning bör du alltid tänka på följande: Läs alla anvisningar innan du börjar använda löpbandet. FARA! Undvik

Läs mer

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 504

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 504 ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 504 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller

Läs mer

Användarmanual Motionscykel XT 317

Användarmanual Motionscykel XT 317 Användarmanual Motionscykel XT 317 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten,

Läs mer

C360 MANUAL LÄS NOGGRANT IGENOM DENNA MANUAL INNAN DU BÖRJAR TRÄNA!

C360 MANUAL LÄS NOGGRANT IGENOM DENNA MANUAL INNAN DU BÖRJAR TRÄNA! C360 MANUAL LÄS NOGGRANT IGENOM DENNA MANUAL INNAN DU BÖRJAR TRÄNA! Innehållsförteckning Din nya crosstrainer 2 Viktiga säkerhetsföreskrifter 3 Viktig elinformation 4 Viktiga funktionsinstruktioner.. 4

Läs mer

BRUKSANVISNING. för. Runner 1600

BRUKSANVISNING. för. Runner 1600 BRUKSANVISNING för Runner 1600 INNEHÅLL Förhållningsregler 3 Montering 4 Folding 7 Stigning 8 Dator 9 Underhåll 13 Justering av motorbälte 14 Justering av löpband 15 Översiktsdiagram 16 Delelista 17 Felsök

Läs mer

MOTIONSCYKEL XP550 MANUAL

MOTIONSCYKEL XP550 MANUAL MOTIONSCYKEL XP550 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel

Läs mer

TP200 cycle Svensk bruksanvisning

TP200 cycle Svensk bruksanvisning TP200 cycle Svensk bruksanvisning SÄKERHETSFÖRESKRIFTER Kontrollera regelbundet att enheten inte är skadad eller sliten. Se till att alla användare av denna enhet är bekanta med innehållet i denna bruksanvisning.

Läs mer

EXTREME FIT CT 629 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 629 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 629 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder

Läs mer

Bruksanvisning RODDMASKIN R-600

Bruksanvisning RODDMASKIN R-600 Bruksanvisning RODDMASKIN R-600 VERKTYG OCH SKRUVAR LISTA R600 I-1 Allen Bolt M8x16mm ]8 ^ I-2 Curved washer for?8*?19*2t bolt(8) I-3 Screw M5*12 (8) Screwdriver (1) (Pedal Wrench) Allen Key(1) I-4 Screw

Läs mer

INSTRUKTION DATOR MASTER B430

INSTRUKTION DATOR MASTER B430 Master B430 2011/1/5P1/5 INSTRUKTION DATOR MASTER B430 KNAPPFUNKTIONER: MODE För att bekräfta alla inmatade träningsuppgifter och för att påbörja ett program. RESET Vid tryck på denna knapp återgår man

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX29415.1 Serienummer: Serienummerdekal

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX29415.1 Serienummer: Serienummerdekal BRUKSANVISNING Modellnummer PFIVEX945. Serienummer: Serienummerdekal Skriv serienumret i utrymmet ovan för referens. FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss:

Läs mer

RODDMASKIN RW400 MANUAL

RODDMASKIN RW400 MANUAL RODDMSKIN RW400 MNUL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhets instruktioner Denna roddmaskin

Läs mer

TRÄNINGSMASKIN CT639 SVENSK MANUAL

TRÄNINGSMASKIN CT639 SVENSK MANUAL TRÄNINGSMASKIN CT39 SVENSK MANUAL 1. Säkerhetsanvisningar För att se till att träningsmaskinens säkerhet är så hög som möjligt ska man regelbundet kontrollera om det finns skador eller slitna delar. Om

Läs mer

1 Casall EB400 Motionscykel 91002

1 Casall EB400 Motionscykel 91002 1 Casall EB400 Motionscykel 91002 2 Sprängskiss Säkerhetsinstruktioner Om du känner smärta i bröst, yrsel eller andfåddhet avbryt träningen och kontakta läkare. Dra inte runt pedal armarna med händerna.

Läs mer

BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower

BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower ÖVERSIKTSDIAGRAM BUILT FOR HEALTH 4 10 3 10 4 57 77 30 71 30 31 12 32 2 8 NO Delenavn Beskrivelse Ant NO Delenavn Beskrivelse Ant 1 Huvudram 1 41 Grepp handtag 25.4*3*170

Läs mer

1. Översikt på spinningcykeln...3. 2. Säkerhetsföreskrifter...4. 3. Viktiga föreskrifter...5. 4. Sprängskiss...6. 5. Delar på spinningcykeln...

1. Översikt på spinningcykeln...3. 2. Säkerhetsföreskrifter...4. 3. Viktiga föreskrifter...5. 4. Sprängskiss...6. 5. Delar på spinningcykeln... MANUAL SP1.0 INNEHÅLLSFÖRTECKNING 1. Översikt på spinningcykeln...3 2. Säkerhetsföreskrifter...4 3. Viktiga föreskrifter...5 4. Sprängskiss...6 5. Delar på spinningcykeln...8 6. Checklista av smådelar

Läs mer

MOTIONSCYKEL 515. Manual

MOTIONSCYKEL 515. Manual MOTIONSCYKEL 515 Manual Tack för att du valt en produkt från Monark Homeline, vi önskar dig mycket glädje i din träning! Läs igenom alla säkerhets- och monteringsinstruktioner noggrant. Denna produkt är

Läs mer

Observera säkerhetsrekommendationerna innan montering. Steg 1. Installation av främre och bakre ben (5+6) i huvudramen (1) Monteringsanvisning

Observera säkerhetsrekommendationerna innan montering. Steg 1. Installation av främre och bakre ben (5+6) i huvudramen (1) Monteringsanvisning Minicykel MB3 Monteringsanvisning Observera säkerhetsrekommendationerna innan montering. Steg 1. Installation av främre och bakre ben (5+6) i huvudramen (1) 1. Placera vardera 2 skruvar (9) bredvid den

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnr PFIVEX87212.0 Serienummer:

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnr PFIVEX87212.0 Serienummer: Modellnr PFIVEX87.0 Serienummer: BRUKSANVISNING Serienummerdekal Skriv serienumret i utrymmet ovan för referens. FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss: Sverige

Läs mer

Nordic 800T Svensk bruksanvisning

Nordic 800T Svensk bruksanvisning 1 Nordic 800T Svensk bruksanvisning INNEHÅLL Viktiga säkerhetsföreskrifter 3 Tekniska parametrar 4 Produktöversikt 4 Montering 5 Hopfällning 7 Jordning 8 Drift 9 Uppstart 13 Säkerhetsövningar 14 Uppvärmning

Läs mer

BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row

BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row INNEHÅLL Säkerhetsföreskrifter 3 Översiktsdiagram 5 Lista över dela 6 Montering 8 Dator 15 Uppvärmning 18 Underhåll 19 Service 20 SÄKERHETSFÖRESKRIFTER 1. Läs noga igenom

Läs mer

Bruksanvisning till 4000 pro E

Bruksanvisning till 4000 pro E Bruksanvisning till 4000 pro E Sprängskiss Lista över delar Artikel Beskrivning Specifikation Antal 1 Huvudram 1 2 Styrstång 1 3 Pedalarm (höger) 1 4 Pedalarm (vänster) 1 5 Anslutningsarm (vänster) 1 6

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX87214.0 Serienummer: Serienummerdekal

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX87214.0 Serienummer: Serienummerdekal Modellnummer PFIVEX874.0 Serienummer: BRUKSANVISNING FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss: Sverige Ring: +40 59 786 Webbplats: www.iconsupport.eu E-post: csuk@iconeurope.com

Läs mer

XT-12 ANVÄNDARHANDBOK

XT-12 ANVÄNDARHANDBOK XT-12 ANVÄNDARHANDBOK Sprängskiss. Komponentlista Nummer Beskrivning Antal Enhet A, A-1 Konsol och skruv 1 1 set B Främre handtag 1 ST. B-1 Handtag i skumgummi 2 ST. B-2 Handpulsmätare 2 ST. B-3 Ändplugg

Läs mer

TRÄNINGSCYKEL. Bruksanvisning

TRÄNINGSCYKEL. Bruksanvisning TRÄNINGSCYKEL Bruksanvisning Modell:MCL130 VIKTIGT! Läs bruksanvisningen innan du börjar träna med det här redskapet. Spara bruksanvisningen för framtida behov. Specifikationerna för den här produkten

Läs mer

CROSSTRAINER CT400 MANUAL

CROSSTRAINER CT400 MANUAL CROSSTRAINER CT400 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna crosstrainer

Läs mer

Dator i-series. DATORHANDBOK Reebok i-series-20090220

Dator i-series. DATORHANDBOK Reebok i-series-20090220 Dator i-series DATORHANDBOK Reebok i-series-20090220 ! Läs noggrant igenom försiktighetsåtgärderna som ingår i monteringsanvisningarna innan du monterar eller använder ditt träningsredskap. DISPLAY 1

Läs mer

BRUKSANVISNING for Exerfit 280 (SM370RM)

BRUKSANVISNING for Exerfit 280 (SM370RM) BRUKSANVISNING for Exerfit 280 (SM370RM) BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL SM 370RM LISTA ÖVER DELAR... 4 MONTERINGSTILLBEHÖR... 6 MONTERINGSANVISNINGAR... 7 BRUKSANVISNING... 9 SPECIFICATION... 9 VIKTIGT BETRÄFFANDE

Läs mer

Bruksanvisning för dator Abilica WinElip 2.0 Art. 555 055

Bruksanvisning för dator Abilica WinElip 2.0 Art. 555 055 Bruksanvisning för dator Abilica WinElip 2.0 Art. 555 055 SM 3112-67 HUR DU ANVÄNDER DATORN När datorn är nollställd kommer samtliga värden visa 00:00, och alla funktionerna kommer blinka samtidigt överst

Läs mer

Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN

Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN Monteringsritning SPRÄNGSKISS - 3 - Komponentlista Nr Beskrivning Antal A DATOR 1 SET A-1 MONTERINGSSKRUV FÖR DATOR 4 ST B HUVUDRAM 1 SET B-1 MONTERINGSFÄSTE FÖR

Läs mer

Abilica 4000. Artikelnr 554 000

Abilica 4000. Artikelnr 554 000 Abilica 4000 Artikelnr 554 000 Sprängskiss 1 Monteringsanvisning Steg 1 Det främre tvärstaget (A2) monteras på huvudramen (A1) med hjälp av bult (1) och muttrarna (2). Steg 2 F 鰎 st kopplas pulskabeln

Läs mer

ÖVERSIKTSDIAGRAM 72R 15 52R 72L 52L 25 36R 34 33R 21L 23L

ÖVERSIKTSDIAGRAM 72R 15 52R 72L 52L 25 36R 34 33R 21L 23L Bruksanvisning FÖRHÅLLNINGSREGLER Inspektera maskinen regelbundet med avseende på skador och slitage. Det är ägarens ansvar att informera alla användare av maskinens försiktighetsåtgärder och instruktioner.

Läs mer

PROTEUS FITNESS INNOVATION

PROTEUS FITNESS INNOVATION Bruksanvisning PROTEUS FITNESS INNOVATION Modell PEC-3000 Monteringsvägledning Gratulerar till Er nya Proteus Motionscykel modell PEC-2030. Läs denna bruksanvisning innan ni använder motionscykeln. 1.

Läs mer

BRUKSANVISNING. Brukermanual för. för

BRUKSANVISNING. Brukermanual för. för BRUKSANVISNING Brukermanual för för X-erift X-erfit 650 550 elliptical INNEHÅLL Viktiga säkerhetsföreskrifter 2 Checklista 3 Checklista, smådelar 4 Lista över delar 5 Översiktsdiagram 8 Montering 10 Dator

Läs mer

MONTERINGSANVISNING och BRUKSANVISNING för Exerfit 305 magnetic

MONTERINGSANVISNING och BRUKSANVISNING för Exerfit 305 magnetic MONTERINGSANVISNING och BRUKSANVISNING för Exerfit 305 magnetic BUILT FOR HEALTH SÄKERHETSINSTRUKTIONER: Varning: För att förhindra skador och olyckor, läs igenom instuktionen noga innan du använder cykeln.

Läs mer

CASALL AB TRACK 98100

CASALL AB TRACK 98100 CASALL AB TRACK 9800 PLACERING AV VARNINGSDEKALER På den här ritningen visas var varningsdekalerna är placerade. Obs! Dekalerna visas inte i verklig storlek. VIKTIGA ANMÄRKNINGAR VARNING: Läs noga igenom

Läs mer

Bruksanvisning för 595 RB MAGNETIC

Bruksanvisning för 595 RB MAGNETIC Säkerhetsinstruktioner Säkerställ högsta möjlighet för träningsmaskinen genom att regelbundet kontrollera att den inte är skadad och att inga delar är slitna. Om du överlåter denna träningsmaskin till

Läs mer

Bruksanvisning Casall R300 RODDMASKIN

Bruksanvisning Casall R300 RODDMASKIN Bruksanvisning Casall R300 RODDMASKIN Monteringsritning SPRÄNGSKISS - 3 - Komponentlista Nr Beskrivning Antal A DATOR 1 SET A-1 MONTERINGSSKRUV FÖR DATOR 4 ST B HUVUDRAM 1 SET B-1 MONTERINGSFÄSTE FÖR

Läs mer

1 Montering. 2 Lär dig motionscykeln. Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen.

1 Montering. 2 Lär dig motionscykeln. Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen. XP 506 MOTIONSCYKEL 1 Montering Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen. 2 Lär dig motionscykeln Ta dig tid att sätta dig in i din nya motionscykel det underlättar handhavandet

Läs mer

BRUKSANVISNING för 650 Magnetic

BRUKSANVISNING för 650 Magnetic BRUKSANVISNING för 650 Magnetic INNEHÅLL Förhållningsregler 2 Checklista 3 Smådelar 4 Lista över delar 5 Översiktsdiagram 7 Montering 9 Dator 15 Träningsinstruktioner 23 FÖRHÅLLNINGSREGLER Läs noga igenom

Läs mer

INNEHÅLLSFÖRTECKNING INTRODUKTION S. 4 VIKTIGA SÄKERHETSÅTGÄRDER S. 4-5 INNAN MONTERING S. 6 DELLISTA S. 7-8 HÅRDVARUDELLISTA S. 9 SPRÄNGSKISS S.

INNEHÅLLSFÖRTECKNING INTRODUKTION S. 4 VIKTIGA SÄKERHETSÅTGÄRDER S. 4-5 INNAN MONTERING S. 6 DELLISTA S. 7-8 HÅRDVARUDELLISTA S. 9 SPRÄNGSKISS S. INNEHÅLLSFÖRTECKNING INTRODUKTION S. 4 VIKTIGA SÄKERHETSÅTGÄRDER S. 4-5 INNAN MONTERING S. 6 DELLISTA S. 7-8 HÅRDVARUDELLISTA S. 9 SPRÄNGSKISS S. 10 MONTERINGSINSTRUKTION S. 11-19 UPPVÄRMNING S. 20 WEEE

Läs mer

B R U K S A N V I S N I N G. Motionscykel Artikelnummer 7510-1297

B R U K S A N V I S N I N G. Motionscykel Artikelnummer 7510-1297 B R U K S A N V I S N I N G Motionscykel Artikelnummer 7510-1297 1 Motionscykel Artikelnummer 7510-1297 EGENSKAPER Magnetisk motionscykel med manuellt justerbart motstånd i 10 nivåer. Motionscykeln är

Läs mer

BRUKSANVISning för 850 rower

BRUKSANVISning för 850 rower BRUKSANVISning för 850 rower BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL Delar 3 Monteringsdelar 4 Monteringsanvisning 5 Folding 7 Folda ut 8 Användning av roddmaskinen 9 Viktig information innan användning 10 Dator 11

Läs mer

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer: Serienummer:: 2 3 ScrewM3*14L(2)allenboltM8*30L(2)Curvewasher17.5*25*0.3T(2)FlatWasher16forM8bolt(4)AllenBolt(movablehandlebar)M8*55(2)ScrewM3*25L(8)allenboltM8*12L(8)Allen

Läs mer

T765 MANUAL. ANM.: Läs igenom alla instruktioner noggrant före användning. Förvara denna manual för framtida referens.

T765 MANUAL. ANM.: Läs igenom alla instruktioner noggrant före användning. Förvara denna manual för framtida referens. T765 MANUAL ANM.: Läs igenom alla instruktioner noggrant före användning. Förvara denna manual för framtida referens. VIKTIGA SÄKERHETSFÖRESKRIFTER Läs igenom alla instruktioner före användning 1. Det

Läs mer

Monteringsritning. BRUKSANVISNING för 550 ELLIPTICAL

Monteringsritning. BRUKSANVISNING för 550 ELLIPTICAL Monteringsritning BRUKSANVISNING för 550 ELLIPTICAL Översiktsdiagram O Lista över delar Nr. Beskrivning Ant. A Dator 1 st. A-1 Skruv 4 st. B Fast handtagsuppsättning 1 uppsättning B-1 Ändhätta för handtag

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? FÖRSIKTIGHET. Modellnr. PFEVBE13710.0 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. Dekal med serienummer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? FÖRSIKTIGHET. Modellnr. PFEVBE13710.0 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. Dekal med serienummer Modellnr. PFEVBE1710.0 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. BRUKSANVISNING Dekal med serienummer FRÅGOR? Kontakta butiken där du handlade denna produkt om du har frågor eller om du fattas eller

Läs mer

BRUKSANVISNING FÖRSIKTIGHET KUNDTJÄNST. Modellnr. NTIVEX83016.0 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. Dekal med serienummer

BRUKSANVISNING FÖRSIKTIGHET KUNDTJÄNST. Modellnr. NTIVEX83016.0 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. Dekal med serienummer Modellnr. NTIVEX83016.0 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. BRUKSANVISNING Dekal med serienummer KUNDTJÄNST Om du har frågor, fattas delar eller har skadade delar kan du fi nna information

Läs mer

* LCD display Funktioner: Bruksanvisning

* LCD display Funktioner: Bruksanvisning * LCD display Funktioner: Bruksanvisning Hur fungerar menyn? För att välja ett program. Tyck på upp eller ner knappen till önskat program syns i displayen. Tryck sedan på Enter för att börja träningen.

Läs mer

INNEHÅLLSFÖRTECKNING PLACERING AV VARNINGSMÄRKEN. Placering av varningsdekaler 2. Viktiga säkerhetsföreskrifter 3. Innan du börjar 4.

INNEHÅLLSFÖRTECKNING PLACERING AV VARNINGSMÄRKEN. Placering av varningsdekaler 2. Viktiga säkerhetsföreskrifter 3. Innan du börjar 4. INNEHÅLLSFÖRTECKNING Placering av varningsdekaler 2 Viktiga säkerhetsföreskrifter 3 Innan du börjar 4 Montering 5 Drift 9 Underhåll och felsökning 16 Riktlinjer 17 Lista över delar 18 Översiktsdiagram

Läs mer

Användarmanual. Monark Prime C50. Montering - Träningsdator - Komponentlista. Art nr: 07-C50

Användarmanual. Monark Prime C50. Montering - Träningsdator - Komponentlista. Art nr: 07-C50 Användarmanual Monark Prime C50 Montering - Träningsdator - Komponentlista Art nr: 07-C50 In Prime Shape! Monark Prime är ett exklusivt sortiment med maskiner av hög kvalitet för konditionsträning. Målsättningen

Läs mer

1 Montering. 2 Lär dig motionscykeln. Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen.

1 Montering. 2 Lär dig motionscykeln. Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen. XT 319 MOTIONSCYKEL 1 Montering Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen. 2 Lär dig motionscykeln Ta dig tid att sätta dig in i din nya motionscykel det underlättar handhavandet

Läs mer

SVENSK BRUKSANVISNING

SVENSK BRUKSANVISNING SVENSK BRUKSANVISNING INNEHÅLL Viktiga säkerhetsföreskrifter 2 Anmärkningar 3 Montering 5 Dator 7 Skötsel och underhåll 8 Töjning 9 Service 10 VIKTIGA SÄKERHETSFÖRESKRIFTER Läs noga igenom alla anvisningar

Läs mer

Casall EB200 Motionscykel 91001

Casall EB200 Motionscykel 91001 Casall EB200 Motionscykel 91001 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer. Serienummer: EB200 NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4) No:J-6 Spring Washer φ7*2t(2) No:J-4 Allen Bolt M7*P1.0*30L (1)

Läs mer

Casall INFINITY 1.3X CROSSTRAINER 93013

Casall INFINITY 1.3X CROSSTRAINER 93013 Casall INFINITY 1.3X CROSSTRAINER 93013 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer: Serienummer:: 2 INFINITY 1.3X P-1 P-6 P-9 P-13 P-12 Allen Bolt M7*P1.0*30L(2) P-2 P-4 Screw M3*14L(2) P-8

Läs mer

BenefitSports E410 995105

BenefitSports E410 995105 BenefitSports E410 995105 1 Säkerhetsinstruktioner Om du känner smärta i bröst, yrsel eller andfåddhet avbryt träningen och kontakta läkare. Dra inte runt pedal armarna med händerna. Använd inte kläder

Läs mer

BRUKSANVISNING 5 MINUTES SHAPER

BRUKSANVISNING 5 MINUTES SHAPER BRUKSANVISNING 5 MINUTES SHAPER Rådfråga din läkare innan du påbörjar ett träningsprogram eller en måltidsplan, i synnerhet om du är orolig för ditt hälsotillstånd eller är osäker på om du bör börja träna.

Läs mer

CONTENTS ANVÄNDARMANUAL T660

CONTENTS ANVÄNDARMANUAL T660 CONTENTS ANVÄNDARMANUAL T660 VIKTIGA SÄKERHETSINSTRUKTIONER Läs igenom instruktionerna före användning. 1. Det är ägarens ansvar att informera alla användare av löpbandet om gällande föreskrifter. 2. Löpbandet

Läs mer

Titan Motionscykel SB240. Manual

Titan Motionscykel SB240. Manual Titan Motionscykel SB240 Manual Bästa kund Vi är glada för att du har valt en produkt från Titan. Denna kvalitetsprodukt är tillverkad för att användas i hemmet och är testad efter Europanorm EN 957. Innan

Läs mer