Bruksanvisning för 595 RB MAGNETIC

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Storlek: px
Starta visningen från sidan:

Download "Bruksanvisning för 595 RB MAGNETIC"

Transkript

1 Säkerhetsinstruktioner Säkerställ högsta möjlighet för träningsmaskinen genom att regelbundet kontrollera att den inte är skadad och att inga delar är slitna. Om du överlåter denna träningsmaskin till någon annan eller låter någon annan använda den, se då till att denna person är insatt i innehållet och instruktionerna i denna bruksanvisning. Endast en person åt gången får använda träningsmaskinen. Före första användningstillfället och regelbundet därefter, kontrollera att alla skruvar, bultar och leder är korrekt spända och sitter ordentligt på plats. Innan du börjar träna, avlägsna alla föremål med vassa kanter runt träningsmaskinen. Bruksanvisning för 595 RB MAGNETIC Använd endast träningsmaskinen om den fungerar felfritt. Alla trasiga, slitna eller defekta delar måste genast bytas ut och/eller träningsmaskinen får inte användas förrän den har underhållits eller reparerats på rätt sätt. Föräldrar och andra vårdnadshavare ska vara medvetna om sitt ansvar för de situationer som träningsmaskinen inte är konstruerad för och som kan inträffa pga. barns naturliga lekfullhest och experimentlusta. Om du ändå låter barn använda denna träningsmaskin måste du vara väl insatt i barnets mentala och fysiska tillstånd och framför allt känna till barnets temperament. Barn får endast använda träningsmaskinen under vuxens uppsikt och måste instrueras om hur man använder den på rätt sätt. Träningsmaskinen är inte en leksak. Se till att det finns tillräckligt med plats runt träningsmaskinen när du installerar den. Undvik risken för olyckor genom att inte låta barn vistas nära träningsmaskinen utan övervakning, eftersom barn kan använda träningsmaskinen felaktigt på grund av deras naturliga lekfullhet och experimentlusta. Tänk på att felaktig och överdriven träning kan vara skadligt för hälsan. Se till att inga spakar eller andra justeringsmekanismer sticker ut i rörelseområdet under träningen. När du installerar träningsmaskinen, se till att den står stadigt och att eventuella ojämnheter i underlaget jämnas ut. Bär alltid skor och kläder som lämpar sig för träning när du använder träningsmaskinen. Kläderna måste vara utformade på ett sådant sätt att de inte kan fastna i träningsmaskinen under träningen (exempelvis när det gäller deras längd). Bär alltid lämpliga träningsskor som ger ett ordentligt stöd åt fötterna och har halksäkra sulor. Rådfråga alltid din läkare innan du påbörjar ett träningsprogram. Din läkare kan ge dig råd och tips om lämplig träningsintensitet för dig samt förnuftiga matvanor.

2 Observera Montera träningsmaskinen enligt bruksanvisningen. Använd bara de delar som medföljer träningsmaskinen. Kontrollera att innehållet i leveransen är komplett genom att jämföra det med listan över delar. Placera träningsmaskinen på ett torrt och jämnt underlag och var noga med att skydda den mot fukt. Om du vill skydda underlaget mot tryckmärken, smuts osv., bör du lägga en lämplig matta som inte glider under träningsmaskinen. Denna träningsmaskin och annan träningsutrustning är inte leksaker. Därför får de bara användas av insatta eller instruerade personer. Avbryt genast träningen om du upplever yrsel, illamående, bröstsmärtor eller andra fysiska symptom. I tveksamma fall bör du genast kontakta en läkare. Barn och personer med mental eller fysisk funktionsnedsättning bör endast använda träningsmaskin under övervakning och i närvaro av en annan person som kan ge stöd och viktiga instruktioner. Se till att kroppsdelar och andra människor aldrig befinner sig i närheten av träningsmaskinens rörliga delar när den används. När du justerar de justerbara delarna, var noga med att de blir rätt justerade och tänk på det maximala justeringsläget, till exempel för sadelstödet. Träna inte direkt efter en måltid!

3 ÖVERSIKTSDIAGRAM R 39R 39L 20L 41B 41A R 45L 87 3

4 4 Checklista D22xD8.5 D15.4xD8.2 M8x20L M8x90L M8x75L M85L D16.2T M8*40L x8 x2 x2 x8 2 2 x L&20R

5 Lista över delar Nr. Beskrivning material Specifikationer Ant. 1 Huvudram 7154A 1 2 Främre stabilisator Q195 D60x500L,5T 1 3 Bakre stabilisator Q195 D76,5T80L 1 4 Bakre stödrörsuppsättning 1 5 Handtagsuppsättning 1 6 Ändskydd ABS 100*93* 1 7 Sadelstång 1 8 Dator SM Rund fothätta PVC D60xD Styrstångsuppsättning 1 Fjäderbricka 70# D15,4xD8,2x2T Kupolmutter 35# M8,255L 6 13 Inre insexbult 35# M8,25x20L 8 14 Svänghjulsuppsättning FC20+AL D260* Inre insexbult 35# M8*1,25* Skruvkåpa P.E6070 D23x6, Plan plastbricka NL D10*D24*0,4T 2 18 Sadel PVC 348*245*52,PAHS 1 19 Inre insexbult 35# M10*1,25*35L 1 20R/L Pedal JD-22A(9/16") 1 21 Platt skiva Q235A D21*D8,5*1,5T 1 22 Rund stjärnskruv 10# ST4x20L 2 23 Mutter Q235A 3/8"-26UNFx6,5T 2 24 Stöd för magnetiskt fäste 1 25 Sätesrygg PVC 410*340*57,PAHS 1 26 Motståndsvajer D1,5*200L, 1 27 Fjäder 72A D1,0*55L 1 28 Insexbult 35# M6*60L 1 29 Mutter Q235A M6*1*6T 1 30 Fyrkantsbult 35# M8,25x90L 2 31 Svängd skiva Q235A D22*D8,5*1,5T 8 32 Elektrisk sladd 400L,D2, Sensorsladd sladd 100L, inkl. X-sensor 1 34 Svängd bricka 65Mn D22*D17*0,3T 1 35 C-ring 65Mn S-17(1T) 1 36 Bälte 374 PJ5 1 5

6 37 Remskiva NL+Fiber D240x Rund magnet M L Vänster vev 1015A 6 1/2"x9/16"-20UNF 1 39R Höger vev 1015A 6 1/2"x9/16"-20UNF 1 40 Justeringsskruv Q235A+ABS D56xM16x24xD8 1 41A Övre datorsladd 550L 1 41B Nedre datorsladd 600L 1 42 Motor 1 43 Bakre ändhätta PP D75x50L 2 44 Bultskydd PVC D35*8 1 45L Vänster kedjeskydd HIPS R Höger kedjeskydd HIPS Övre handpulssladd 600L 2 47 Mellersta handpulssladd 2000L 2 48 Nedre handpulssladd 100L 1 49 Handpulssladd 700L 1 50 Adapter UTEFFEKT: 9VA-500MA,D2, Vevlageruppsättning 1 52 Bussning Cooper-stål D13,5*D10* Fästplatta, svänghjul Q235A 156*62,2*5T 1 54 Hjul NL++15 % fiber D42*D38* Fyrkantsbult 35# M8,25x75L 2 56 Fyrkantsbult 35# M8,25x55L 2 57 Plastskydd PVC D4*30L 2 58 Ändhätta PVC D1 1/4"*29L 2 59 Rund packning, kedjeskydd NBR 84*82,5*9T 1 60 Uppsättning, skjutstång 1 61 Insexbult 35# M8,25x Vevskydd PS475 D Platt skiva Q235A D13*D6,5*1,0T 1 64 Mutter Q235A M6*1*6T 1 65 Mutter NL D6*D19*1,5T 1 Platt skiva Q235A D16xD8,5,2T Insexbult 35# M6,05L 4 68 Mutter Q235A M6,0x6T 4 69 Lager GCr15 #6003ZZ 2 6

7 70 Skum NBR D30*3T*165L 2 71 Skum NBR D23*4T*500L,PAHS 2 72 Ändhätta PVC D25,4*31L 2 73 Kvadratisk ändhätta PE 25*25*13L 2 74 Handpuls PE Främre skydd ABS 100*93* 1 76 Platt skiva Q235A D23*D17,2*1,5T 1 77 Insexbult 35# M8*2515MM 1 78 Distansbricka Fe D22,5*D17,2*6,4T 1 79 Fjäder 72A# D2,2*D14*65L 1 80 Innerplugg PE 40*80*102L 2 81 Mutter Q235A M10,50T 1 82 Stjärnskruv Q235A M5x0,82L 1 83 Insexbult 35# M8*52L, gänga 15MM 1 84 Mutter Q235A M8*1,25*8T 2 85 Litet sidoskydd PVC D29,1*13L 2 86 Stjärnskruv 10# ST4,2*1,4*15L 2 87 Stjärnskruv 10# ST4,2,4x25L 6 88 Fothätta PP5070 D60x54,5L 2 89 Stjärnskruv Q235A ST4*1,41*12L 4 90 Insexbult 35# M8*1,25*50L 2 91 Insexbult Q235A M8*1,25*6T 1 92 Stjärnskruv M5*10L 4 Inre insexnyckel 35# M6 1 Nyckel Q235A 121*D6 1 7

8 STEG M8x90L M8x75L x2 x2 31 D22 D M85L FIG.1 1. Montera den bakre stabilisatorn (3) på huvudramen (1) med hjälp av fjäderbricka (), inre insexbult (30), svängd bricka (31) och mutter (12). 2. Montera den bakre stabilisatorn (2) på huvudramen (1) med hjälp av fjäderbricka (), inre insexbult (55), svängd bricka (31) och mutter (12). STEG 2 8

9 M8x20L D15.4 D16 5 FIG.2 1. För på den bakre stödrörsuppsättningen (4) på sadelstången (7), och fäst handtaget (5) med sadelstången med hjälp av bult (13), fjäderbricka () och plan bricka (). STEG 3 9

10 M8*40L D16 x8 x8 C 7 15 FIG.3 1. Montera sadeln (18) på sadelrörsuppsättningen (7) med hjälp av inre insexbult (15) och plan bricka (). 2. Fäst sadelryggen (25) på stödröret med hjälp av insexbult (15) och plan bricka (). 3. För in handpulssladden (49) i hålet i ena änden av skenan. 10

11 STEG 4 13 M8x20L D A D22 41B 47 1 FIG.4 1. Anslut den övre datorsladden (46) till den mellersta datorsladden (47), övre datorsladd (41A) och nedre datorsladd (41B). 2. För in styrstången (10) i huvudramen (1) och fäst den med hjälp av bult (13), fjäderbricka () och svängd bricka (31). STEG 5

12 8 41A R 50 L L 20L 39L FIG.5 1. Anslut den övre handpulssladden (46) till datorn (8). 2. Anslut den övre sladden till datorn (8). 3. Fäst vänster pedal (20L) på vänster vev (39L) i motsols riktning; och fäst höger pedal (20R) på höger vev (39R) i medsols riktning. 4. Anslut adaptern (50) till träningsmaskinen. STEG 6 12

13 40 Sätets position kan justeras horisontellt genom att man lossar eller spänner justeringsskruven (40). 13

14 SM BRUKSANVISNING [KNAPPAR] MODE/ENTER (läge/enter)tryck på denna knapp för att bekräfta val av inställningar och för att öppna program. RESET (återställning) I STOP-läge, tryck på denna knapp för att gå tillbaka till huvudmenyn. START/STOP Tryck på denna knapp för att starta eller avsluta träningspasset. RECOVERY (återställning)tryck på denna knapp för att testa din återhämtningsförmåga. UP (upp) Tryck på denna knapp för att välja träningsläge eller för att öka inställningsvärden. DOWN (ner) Tryck på denna knapp för att välja träningsläge eller för att minska inställningsvärden. BODY FAT (kroppsfett) Tryck på denna knapp för att mäta kroppsfettsnivån. [SKALOR] TIME (tid) Skärmskala 0:00~99:99; Inställningsskala 0:00~99:00 DISTANCE (distans) Skärmskala 0.00~99.99; Inställningsskala 0~9990km CALORIES (kalorier) Skärmskala 0~9999; Inställningsskala 0~9990 PULSE (puls) Skärmskala P-30~230; Inställningsskala 0-30~230 WATT Skärmskala 0~999; Inställningsskala 10~350 SPEED (hastighet) 0,0~99,9 km RPM (varv per minut) 0~999 [DRIFT] 1. När du ansluter strömmen avger datorn en ljudsignal och skärmen aktiveras (bild A) i två sekunder. Därefter uppmanas du att skriva in personlig information som GENDER (kön), AGE (ålder), HEIGHT (längd) och WEIGHT (vikt) för de användarinställda programmen U1 till U4 (bild B och C). 2. Därefter återgår skärmen till att visa huvudmenyn (bild D). 3. A B C D 14

15 4. Nu blinkar det första programmet på huvudmenyn (MANUAL) på skärmen. Tryck på och för att välja mellan det manuella programmet, 12 olika programprofiler (bild E och F), användarinställda program, HRC och WATT. E F 5. Manuellt läge och snabbstart: Du kan välja om du vill ställa in målvärden för TIME (tid), DISTANCE (distans), CALORIES (kalorier) eller PULSE (puls). Alternativt kan du trycka på START/STOP för att träna i manuellt läge utan att skriva in olika inställningar. Du kan ändra nivån under träningspasset genom att trycka på och. 6. PROGRAM: Du kan välja att skriva in ett målvärde för TIME (tid) innan du startar ett träningspass. Tryck på och för att välja en av programmets 12 profiler, och tryck därefter på ENTER/MODE för att bekräfta. Du kan ändra nivån under träningspasset genom att trycka på och. 7. HRC Välj HRC-läget och tryck på MODE för att bekräfta. Nu uppmanas du att skriva in användarinformation. Standardvärdet för AGE (ålder) är 25. Du kan välja mellan fyra olika alternativ: HRC55, HRC75, HRC90 och HRC TAG - Tryck på och för att välja ett av dessa lägen, och tryck därefter på MODE för att bekräfta (bild G och H). Ditt val visas i pulsstapeln, och värdena räknas ut baserat på den användarinställda åldern. Om du har valt HRC TAG, kommer ett standardvärde på 100 blinka på skärmen. Tryck på och för att ställa in ett målvärde på en skala från 30 till 230. G H 8. ANVÄNDARINSTÄLLDA PROGRAM: Tryck först på och och tryck därefter på MODE för att utveckla din egen profil på upp till 20 staplar. Håll in MODE i två sekunder för att avsluta inställningarna. 15

16 9. WATT : Standardvärdet för WATT (120) blinkar på skärmen. Tryck på och för att ställa in ett målvärde på en skala från 10 till 350. Tryck på MODE (läge) för att bekräfta. 10. KROPPSFETT: I stoppläget kan du trycka på BODY FAT för att starta mätningen av kroppsfett. Den valda användaren (U1~U4) blinkar i två sekunder innan mätningen startar. Du måste fatta tag om pulshandtaget med båda händerna. Meddelandet "--" "--" visas på skärmen i åtta sekunder innan datorn är klar med mätningen. Därefter visar datorn BODY FAT-symbolen, fettprocent och BMI i 30 sekunder.. ÅTERHÄMTNING När du har tränat en stund kan du fatta tag runt handpulssensorerna och trycka på RECOVERY. All träningsinformation avslutas och klockan räknar ner från 60 sekunder. Därefter visar en utvärdering av din återhämtning på skärmen med ett betyg på F1 till F6, där F1 är bäst. Användaren kan förbättra detta betyg genom att träna regelbundet. Tryck en gång till på RECOVERY för att återgå till huvudmenyn. BETYG: >=1.0 Utomordentligt bra 1.0 < F < 1.9 Mycket bra 2.0 < F < 2.9 Bra 3.0 < F < 3.9 OK 4.0 < F < 5.9 Under genomsnittet <=6.0 Dåligt OBS: 1. Datorn måste ha en 9 V, 500 ma-adapter. 2. Datorn försätts i viloläget om den inte tar emot en signal på fyra minuter. All träningsinformation sparas tills du tränar nästa gång. 3. Om datorn beter sig konstigt, koppla först bort adaptern och anslut den därefter igen. FELMEDDELANDEN: E1: Handpulsfel - fatta tag runt handpulssensorerna med båda händerna. E2: Fel på motorsladd E4: Inställningar för AGE, WEIGHT eller HEIGHT är högre än vad skalan tillåter. 16

17 VIKTIGT BETRÄFFANDE SERVICE Om det skulle uppstå andra problem av något slag, ber vi dig kontakta Mylna:s servicecenter. Här sitter det konsulter med speciell kompetens för att hjälpa dig med frågor som rör produkten, montering eller fel och brister. Du kan även gå till hemsidan Här kommer det att finnas mycket information om produkterna. VI VILL HELST ATT DU KONTAKTAR OSS INNAN DU EVENTUELLT GÅR TILLBAKA TILL BUTIKEN MED PRODUKTEN: Kundtjänst: När du kontaktar oss bör du ha denna bruksanvisning samt originalbruksanvisningen ( USER S MANUAL ) tillhands. BESTÄLLNING AV RESERVDELAR Ring eller e-posta till: Kundtjänst: E-post: När du beställer reservdelar är det viktigt att du uppger följande information: Träningsredskapets modellnummer Produktens namn Produktens serienummer Reservdelsnummer (finns i USER S MANUAL ) Beskrivning av önskad reservdel, se sprängskissen i originalbruksanvisningen (Exploded Drawing i USER S MANUAL )

BRUKSANVISNING for Exerfit 580

BRUKSANVISNING for Exerfit 580 BRUKSANVISNING for Exerfit 580 BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL SÄKERHETSINSTRUKTIONER... 2 SPRÄNGSKISS... 4 LISTA ÖVER DELAR... 5 KONTROLLISTA (FÖRPACKNINGENS INNEHÅLL)... 7 SM2690-67 ANVÄNDNINGSINSTRUKTIONER...

Läs mer

BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic

BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL Förhållningsregler... 2 Viktige merknaderviktiga anmärkningar... 3 Översiktsdiagram... 4 Lista över delar... 5 Montering... 7 Svensk

Läs mer

Bruksanvisning till 4000 pro B

Bruksanvisning till 4000 pro B Bruksanvisning till 4000 pro B Sprängskiss LISTA ÖVER DELAR Artikel Beskrivning Specifikation Antal 01 Huvudram Röd 1 02 Bakre stabilisator n76*t1,5*450 1 03 Ändhätta, justerbar Ø76 2 04 Främre stabilisator

Läs mer

TP200 cycle Svensk bruksanvisning

TP200 cycle Svensk bruksanvisning TP200 cycle Svensk bruksanvisning SÄKERHETSFÖRESKRIFTER Kontrollera regelbundet att enheten inte är skadad eller sliten. Se till att alla användare av denna enhet är bekanta med innehållet i denna bruksanvisning.

Läs mer

BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL

BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL BUILT FOR HEALTH MONTERING 1* 2* M 8 * 1 6 L M 8 * 5 5 L M 8 Steg 1: a. Fästa främre stabilisator (D-1) till huvudbasen genom att använda två insexskruvar (H-1)

Läs mer

BRUKSANVISNING för Exerfit 520

BRUKSANVISNING för Exerfit 520 BRUKSANVISNING för Exerfit 520 BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL Översiktsdiagram... 3 Lista över delar... 4 Montering... 5 VIKTIGT BETRÄFFANDE SERVICE... 13 BESTÄLLNING AV RESERVDELAR:... 13 2 3 Översiktsdiagram

Läs mer

Monteringsritning. BRUKSANVISNING för 550 ELLIPTICAL

Monteringsritning. BRUKSANVISNING för 550 ELLIPTICAL Monteringsritning BRUKSANVISNING för 550 ELLIPTICAL Översiktsdiagram O Lista över delar Nr. Beskrivning Ant. A Dator 1 st. A-1 Skruv 4 st. B Fast handtagsuppsättning 1 uppsättning B-1 Ändhätta för handtag

Läs mer

Bruksanvisning till 4000 pro E

Bruksanvisning till 4000 pro E Bruksanvisning till 4000 pro E Sprängskiss Lista över delar Artikel Beskrivning Specifikation Antal 1 Huvudram 1 2 Styrstång 1 3 Pedalarm (höger) 1 4 Pedalarm (vänster) 1 5 Anslutningsarm (vänster) 1 6

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner B4140 Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna motionscykel bör läsa igenom instruktionerna. Motionscykeln skall användas av en

Läs mer

CROSSTRAINER CT880 MANUAL

CROSSTRAINER CT880 MANUAL CROSSTRAINER CT880 MANUAL Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten, om

Läs mer

ÖVERSIKTSDIAGRAM 72R 15 52R 72L 52L 25 36R 34 33R 21L 23L

ÖVERSIKTSDIAGRAM 72R 15 52R 72L 52L 25 36R 34 33R 21L 23L Bruksanvisning FÖRHÅLLNINGSREGLER Inspektera maskinen regelbundet med avseende på skador och slitage. Det är ägarens ansvar att informera alla användare av maskinens försiktighetsåtgärder och instruktioner.

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner C305 Crosstrainer 1 Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall

Läs mer

BRUKSANVISning för 850 rower

BRUKSANVISning för 850 rower BRUKSANVISning för 850 rower BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL Delar 3 Monteringsdelar 4 Monteringsanvisning 5 Folding 7 Folda ut 8 Användning av roddmaskinen 9 Viktig information innan användning 10 Dator 11

Läs mer

BRUKSANVISNING. för. Exerfit 345 Magnetic

BRUKSANVISNING. för. Exerfit 345 Magnetic BRUKSANVISNING för Exerfit 345 Magnetic INNHOLD BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL Förhållningsregler 2 Checklista, montering 8 Lista över delar 3 4 Montering 9 13 Översiktsdiagram 5 6 Dator 14 15 Smådelar 7 Täningsinstruktioner

Läs mer

X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING

X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING INNEHÅLL SÄKERHETSFÖRESKRIFTER 2 SPRÄNGSKISS 8-9 CHECKLISTA FÖRE MONTERING 3 LISTA ÖVER DELAR 10-11 LISTA ÖVER MASKINVARA 4 MONITORINSTRUKTIONER 12-13 MONTERINGSINSTRUKTIONER

Läs mer

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer: Serienummer:: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P- 6 P- 9 P- 13 P- 12 Allen Bolt M7*P1. 0*30L( 2) P- 2 P- 4 Screw M3*14L(2)

Läs mer

BRUKSANVISNING för 440 Magnetic

BRUKSANVISNING för 440 Magnetic BRUKSANVISNING för 440 Magnetic BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL SÄKERHET OCH FÖRHÅLLNINGSREGLER... 2 FØR DU BEGYNNERINNAN DU BÖRJAR... 3 MONTERING... 4 DISPLAY... 14 MÄTA HJÄRTRYTM... 15 ÖVERSIKTSDIAGRAM...

Läs mer

CROSSTRAINER CT850 MANUAL

CROSSTRAINER CT850 MANUAL CROSSTRAINER CT850 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna crosstrainer

Läs mer

MONTERINGSANVISNING och BRUKSANVISNING för Exerfit 305 magnetic

MONTERINGSANVISNING och BRUKSANVISNING för Exerfit 305 magnetic MONTERINGSANVISNING och BRUKSANVISNING för Exerfit 305 magnetic BUILT FOR HEALTH SÄKERHETSINSTRUKTIONER: Varning: För att förhindra skador och olyckor, läs igenom instuktionen noga innan du använder cykeln.

Läs mer

Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018

Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018 Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018 INFINITY 1.2B No:J-2 Allen Bolt M7*P1.0*30L (1) No:J-4 Spring Washer?7*2t(2) No:J-3 Regular Washer?7*1t(2) No:J-5 Bushing φ12*40l (1) No:J-8 Metal cover (1) No:J-7

Läs mer

Casall X400 CROSSTRAINER 93002

Casall X400 CROSSTRAINER 93002 Casall X400 CROSSTRAINER 93002 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer. Serienummer: 2 NO.P-10 Curved washer for 8* 19*2T bolt(4) NO.P-13 Flat washer for 8* 19*2T bolt(4) NO. P-8 Curve washer

Läs mer

BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row

BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row INNEHÅLL Säkerhetsföreskrifter 3 Översiktsdiagram 5 Lista över dela 6 Montering 8 Dator 15 Uppvärmning 18 Underhåll 19 Service 20 SÄKERHETSFÖRESKRIFTER 1. Läs noga igenom

Läs mer

MAGNETISK CYKEL XP780 MANUAL

MAGNETISK CYKEL XP780 MANUAL MAGNETISK CYKEL XP780 MANUAL Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel är avsedd för hemmabruk. Garantin gäller i 2 år efter inköpstillfället med förutsättning att motionsmaskinen endast används för hemmabruk,

Läs mer

MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL

MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel

Läs mer

EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder

Läs mer

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 DELLISTA Nr Detalj Specifikation Antal A, A-1 Träningsdator och tillhörande skruv SM2871-67 1 st. B Främre handtag ø25,4 mm 1 st. B-1 Skumgummigrepp för främre handtag 440

Läs mer

BRUKSANVISNING. för. Runner 1600

BRUKSANVISNING. för. Runner 1600 BRUKSANVISNING för Runner 1600 INNEHÅLL Förhållningsregler 3 Montering 4 Folding 7 Stigning 8 Dator 9 Underhåll 13 Justering av motorbälte 14 Justering av löpband 15 Översiktsdiagram 16 Delelista 17 Felsök

Läs mer

Användarmanual Motionscykel XT 317

Användarmanual Motionscykel XT 317 Användarmanual Motionscykel XT 317 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten,

Läs mer

BRUKSANVISNING för 650 Magnetic

BRUKSANVISNING för 650 Magnetic BRUKSANVISNING för 650 Magnetic INNEHÅLL Förhållningsregler 2 Checklista 3 Smådelar 4 Lista över delar 5 Översiktsdiagram 7 Montering 9 Dator 15 Träningsinstruktioner 23 FÖRHÅLLNINGSREGLER Läs noga igenom

Läs mer

BRUKSANVISNING. Brukermanual för. för

BRUKSANVISNING. Brukermanual för. för BRUKSANVISNING Brukermanual för för X-erift X-erfit 650 550 elliptical INNEHÅLL Viktiga säkerhetsföreskrifter 2 Checklista 3 Checklista, smådelar 4 Lista över delar 5 Översiktsdiagram 8 Montering 10 Dator

Läs mer

Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna.

Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. 1. Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall användas av en person

Läs mer

Bruksanvisning RODDMASKIN R-600

Bruksanvisning RODDMASKIN R-600 Bruksanvisning RODDMASKIN R-600 VERKTYG OCH SKRUVAR LISTA R600 I-1 Allen Bolt M8x16mm ]8 ^ I-2 Curved washer for?8*?19*2t bolt(8) I-3 Screw M5*12 (8) Screwdriver (1) (Pedal Wrench) Allen Key(1) I-4 Screw

Läs mer

RODDMASKIN RW400 MANUAL

RODDMASKIN RW400 MANUAL RODDMSKIN RW400 MNUL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhets instruktioner Denna roddmaskin

Läs mer

SOLE SB700 Bruksanvisning

SOLE SB700 Bruksanvisning SOLE SB700 Bruksanvisning Innehåll Viktiga säkerhetsföreskrifter 3 Riktlinjer 4 Smådelar 5 Justering av enheten 10 Pedaler 11 Drift och underhåll 12 Lista över delar 13 Översiktsdiagram 16 Display 17 Service

Läs mer

EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhets instruktioner För en säker och bra träning, kontrollera regelbundet crosstrainern. Om du lånar ut crosstrainern till någon, se till att personen är väl

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall användas av en person

Läs mer

Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN

Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN Monteringsritning SPRÄNGSKISS - 3 - Komponentlista Nr Beskrivning Antal A DATOR 1 SET A-1 MONTERINGSSKRUV FÖR DATOR 4 ST B HUVUDRAM 1 SET B-1 MONTERINGSFÄSTE FÖR

Läs mer

MOTIONSCYKEL 515. Manual

MOTIONSCYKEL 515. Manual MOTIONSCYKEL 515 Manual Tack för att du valt en produkt från Monark Homeline, vi önskar dig mycket glädje i din träning! Läs igenom alla säkerhets- och monteringsinstruktioner noggrant. Denna produkt är

Läs mer

SVENSK BRUKSANVISNING

SVENSK BRUKSANVISNING SVENSK BRUKSANVISNING INNEHÅLL Viktiga säkerhetsföreskrifter 2 Anmärkningar 3 Montering 5 Dator 7 Skötsel och underhåll 8 Töjning 9 Service 10 VIKTIGA SÄKERHETSFÖRESKRIFTER Läs noga igenom alla anvisningar

Läs mer

BRUKSANVISNING FÖR. 400 Walker

BRUKSANVISNING FÖR. 400 Walker BRUKSANVISNING FÖR 400 Walker 0 INNEHÅLL Viktiga förhållningsregler 3 Montering 5 Uppbevaring 8 Lutning 9 Dator 10 Underhåll 13 Justering av löpband 14 Översiktsdiagram 15 Delelista 16 Felsök 18 Service

Läs mer

CROSSTRAINER 717X. Manual

CROSSTRAINER 717X. Manual CROSSTRAINER 717X Manual Tack för att du valt en produkt från Monark Homeline, vi önskar dig mycket glädje i din träning! Läs igenom alla säkerhets- och monteringsinstruktioner noggrant. Denna produkt

Läs mer

XT-12 ANVÄNDARHANDBOK

XT-12 ANVÄNDARHANDBOK XT-12 ANVÄNDARHANDBOK Sprängskiss. Komponentlista Nummer Beskrivning Antal Enhet A, A-1 Konsol och skruv 1 1 set B Främre handtag 1 ST. B-1 Handtag i skumgummi 2 ST. B-2 Handpulsmätare 2 ST. B-3 Ändplugg

Läs mer

1 Casall EB400 Motionscykel 91002

1 Casall EB400 Motionscykel 91002 1 Casall EB400 Motionscykel 91002 2 Sprängskiss Säkerhetsinstruktioner Om du känner smärta i bröst, yrsel eller andfåddhet avbryt träningen och kontakta läkare. Dra inte runt pedal armarna med händerna.

Läs mer

BRUKSANVISNING: MASTER CF50

BRUKSANVISNING: MASTER CF50 BRUKSANVISNING: MASTER CF50 1 KOMPONENTFÖRTECKNING KOMPONENT BESKRIVNING ANTAL 1. Ram 1 39. Övre kåpa 1 62. Stolpe 1 70 Bakre stöd 2 71 Styre 1 75 Handtag undre vänster 1 76 Handtag undre höger 1 93 Pedalarm

Läs mer

CROSSTRAINER CT450 MANUAL

CROSSTRAINER CT450 MANUAL CROSSTRAINER CT450 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel

Läs mer

BRUKSANVISNING EXTREME FIT RW P44 1/6

BRUKSANVISNING EXTREME FIT RW P44 1/6 BRUKSANVISNING EXTREME FIT RW P44 1/6 KOMPONENTLISTA Nr Beskrivning Antal Nr Beskrivning Antal 1 Dator 1 50 C-formad ring S-10 (1T) 2 2 Skydd för axeln 2 51 Sexkantskruv M8*P1,25*60L 1 3 Fastsättningsset

Läs mer

ELLIPTISK CYKEL CT829

ELLIPTISK CYKEL CT829 ELLIPTISK CYKEL CT829 SVENSK MANUAL 1/10 Sprängskiss Checklista: 2/10 3/10 Komponentlista Nr. Beskrivning Antal Nr. Beskrivning Antal 1 Huvudram 1 49 Skydd för rörstag för handtaget 1 2 Främre golvstöd

Läs mer

CROSSTRAINER CR40. www.masterfitness.se

CROSSTRAINER CR40. www.masterfitness.se CROSSTRAINER CR40 1 KOMPONENTFÖRTECKNING KOMPONENT NR. BESKRIVNING ANTAL 1. ram 1 63. stolpe 1 72. axel 1 76. handtag vänster 1 77. handtag höger 1 85 pedalarm vänster 1 86 pedalarm höger 1 88 bakre kåpa

Läs mer

BRUKSANVISNING 5 MINUTES SHAPER

BRUKSANVISNING 5 MINUTES SHAPER BRUKSANVISNING 5 MINUTES SHAPER Rådfråga din läkare innan du påbörjar ett träningsprogram eller en måltidsplan, i synnerhet om du är orolig för ditt hälsotillstånd eller är osäker på om du bör börja träna.

Läs mer

BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower

BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower ÖVERSIKTSDIAGRAM BUILT FOR HEALTH 4 10 3 10 4 57 77 30 71 30 31 12 32 2 8 NO Delenavn Beskrivelse Ant NO Delenavn Beskrivelse Ant 1 Huvudram 1 41 Grepp handtag 25.4*3*170

Läs mer

ELLIPTISK CYKEL EMS88 mkiii

ELLIPTISK CYKEL EMS88 mkiii ELLIPTISK CYKEL EMS88 mkiii SVENSK MANUAL 1/10 Uppdaterad 0904 Exploded drawing: Checklista 3/10 Komponentlista Nr. Beskrivning Antal Nr. Beskrivning Antal 1 Huvudram 1 46 Platt plastbricka 2 D50*D10*1,0T

Läs mer

Bruksanvisning EBS

Bruksanvisning EBS Bruksanvisning EBS440 91108 MONTERINGSANVISNING 1 STEG 1 Montera styrstolpen (F) i huvudramen med 6 skruvar (F-1), 4 låsbrickor (F-2) och släta brickor (F-5). STEG 2 1. Fäst det främre (D) och bakre (L)

Läs mer

Bruksanvisning Casall R300 RODDMASKIN

Bruksanvisning Casall R300 RODDMASKIN Bruksanvisning Casall R300 RODDMASKIN Monteringsritning SPRÄNGSKISS - 3 - Komponentlista Nr Beskrivning Antal A DATOR 1 SET A-1 MONTERINGSSKRUV FÖR DATOR 4 ST B HUVUDRAM 1 SET B-1 MONTERINGSFÄSTE FÖR

Läs mer

BRUKSANVISNING FÖR. 420 Runner

BRUKSANVISNING FÖR. 420 Runner BRUKSANVISNING FÖR 420 Runner 0 INNEHÅLL VIKTIGA FÖRHÅLLNINGSREGLER 3 MONTERING 4 FOLDING 7 COMPUTER 8 JUSTERING AV MOTORBAND 11 UNDERHÅLL 12 JUSTERING AV LÖPBAND 13 ÖVERSIKTSDIAGRAM 14 DELELISTA 15 FELKODER

Läs mer

BRUKSANVISNING for Exerfit 640

BRUKSANVISNING for Exerfit 640 BRUKSANVISNING for Exerfit 640 1 BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL SÄKERHETSINSTRUKTIONER... 3 PRESENTATION... 4 SKÖTSEL OCH UNDERHÅLL... 4 FÖRSIKTIGHET... 4 MONTERING... 5 LISTA ÖVER DELAR... 6 VAJERMONTERING...

Läs mer

Användarmanual Motionscykel XT 317

Användarmanual Motionscykel XT 317 Användarmanual Motionscykel XT 317 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten,

Läs mer

* LCD display Funktioner: Bruksanvisning

* LCD display Funktioner: Bruksanvisning * LCD display Funktioner: Bruksanvisning Hur fungerar menyn? För att välja ett program. Tyck på upp eller ner knappen till önskat program syns i displayen. Tryck sedan på Enter för att börja träningen.

Läs mer

TRÄNINGSMASKIN CT639 SVENSK MANUAL

TRÄNINGSMASKIN CT639 SVENSK MANUAL TRÄNINGSMASKIN CT39 SVENSK MANUAL 1. Säkerhetsanvisningar För att se till att träningsmaskinens säkerhet är så hög som möjligt ska man regelbundet kontrollera om det finns skador eller slitna delar. Om

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX29415.1 Serienummer: Serienummerdekal

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX29415.1 Serienummer: Serienummerdekal BRUKSANVISNING Modellnummer PFIVEX945. Serienummer: Serienummerdekal Skriv serienumret i utrymmet ovan för referens. FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss:

Läs mer

MAGNETISK CYKEL EMS77

MAGNETISK CYKEL EMS77 MAGNETISK CYKEL EMS77 SVENSK MANUAL 1/8 Komponentlista nr. Beskrivning Antal nr. Beskrivning Antal 1 Huvudram 1 40 Övre datakabel 1000L 1 2 Bakre golvstöd 1 41L Vänster datorfäste 1 3 Justerbart fotskydd

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX87214.0 Serienummer: Serienummerdekal

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX87214.0 Serienummer: Serienummerdekal Modellnummer PFIVEX874.0 Serienummer: BRUKSANVISNING FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss: Sverige Ring: +40 59 786 Webbplats: www.iconsupport.eu E-post: csuk@iconeurope.com

Läs mer

Användarmanual. Monark Prime C50. Montering - Träningsdator - Komponentlista. Art nr: 07-C50

Användarmanual. Monark Prime C50. Montering - Träningsdator - Komponentlista. Art nr: 07-C50 Användarmanual Monark Prime C50 Montering - Träningsdator - Komponentlista Art nr: 07-C50 In Prime Shape! Monark Prime är ett exklusivt sortiment med maskiner av hög kvalitet för konditionsträning. Målsättningen

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnr PFIVEX87212.0 Serienummer:

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnr PFIVEX87212.0 Serienummer: Modellnr PFIVEX87.0 Serienummer: BRUKSANVISNING Serienummerdekal Skriv serienumret i utrymmet ovan för referens. FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss: Sverige

Läs mer

EXTREME FIT CT 617 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 617 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 617 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhets instruktioner För en säker och bra träning, kontrollera regelbundet crosstrainern. Om du lånar ut crosstrainern till någon, se till att personen är väl

Läs mer

CROSSTRAINER CT800 MANUAL

CROSSTRAINER CT800 MANUAL CROSSTRAINER CT800 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna crosstrainer

Läs mer

*Förvara denna manual på en säker plats för ev framtida behov.

*Förvara denna manual på en säker plats för ev framtida behov. R60 EN 957 Viktig Säkerhetsinformation *Förvara denna manual på en säker plats för ev framtida behov.. Det är viktigt att läsa igenom hela manualen före montering och för säker användning. Ägaren ansvarar

Läs mer

INSTRUKTION DATOR MASTER B430

INSTRUKTION DATOR MASTER B430 Master B430 2011/1/5P1/5 INSTRUKTION DATOR MASTER B430 KNAPPFUNKTIONER: MODE För att bekräfta alla inmatade träningsuppgifter och för att påbörja ett program. RESET Vid tryck på denna knapp återgår man

Läs mer

EXTREME FIT CT 606 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 606 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 606 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder

Läs mer

BRUKSANVISNIN G SVENSK BRUKSANVISNING BYGGD FÖR HÄLSA

BRUKSANVISNIN G SVENSK BRUKSANVISNING BYGGD FÖR HÄLSA BRUKSANVISNIN G för SVENSK BRUKSANVISNING 670 MAGNETIC Magnetic BYGGD FÖR HÄLSA BYGGD FÖR HÄLSA INNEHÅLL VIKTIGA 2 CHECKLISTA FÖR 8 FÖRTECKNING Ö Å ÖVER DELAR 3 4 MONTERING 9 11 ÖVERSIKTSDIAGRAM 5 6 DATOR

Läs mer

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 517

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 517 ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 517 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller

Läs mer

MOTIONSCYKEL XP550 MANUAL

MOTIONSCYKEL XP550 MANUAL MOTIONSCYKEL XP550 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel

Läs mer

Casall EB200 Motionscykel 91001

Casall EB200 Motionscykel 91001 Casall EB200 Motionscykel 91001 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer. Serienummer: EB200 NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4) No:J-6 Spring Washer φ7*2t(2) No:J-4 Allen Bolt M7*P1.0*30L (1)

Läs mer

LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING

LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING 1 Översikt 2 Säkerhetsanvisningar När du använder elektrisk utrustning bör du alltid tänka på följande: Läs alla anvisningar innan du börjar använda löpbandet. FARA! Undvik

Läs mer

Läs noga igenom denna bruksanvisning, innan du använder dig av denna enhet.

Läs noga igenom denna bruksanvisning, innan du använder dig av denna enhet. Läs noga igenom denna bruksanvisning, innan du använder dig av denna enhet. FÖRHÅLLNINGSREGLER, SÄKERHET Läs igenom alla instruktioner innan du börjar använda denna träningsmaskin. 1. Använd träningsmaskinen

Läs mer

Nordic 800T Svensk bruksanvisning

Nordic 800T Svensk bruksanvisning 1 Nordic 800T Svensk bruksanvisning INNEHÅLL Viktiga säkerhetsföreskrifter 3 Tekniska parametrar 4 Produktöversikt 4 Montering 5 Hopfällning 7 Jordning 8 Drift 9 Uppstart 13 Säkerhetsövningar 14 Uppvärmning

Läs mer

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer: Serienummer:: 2 3 ScrewM3*14L(2)allenboltM8*30L(2)Curvewasher17.5*25*0.3T(2)FlatWasher16forM8bolt(4)AllenBolt(movablehandlebar)M8*55(2)ScrewM3*25L(8)allenboltM8*12L(8)Allen

Läs mer

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 504

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 504 ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 504 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller

Läs mer

ELLIPTISK CYKEL CT 829 Mk II EDITION prod.date < SVENSK MANUAL

ELLIPTISK CYKEL CT 829 Mk II EDITION prod.date < SVENSK MANUAL ELLIPTISK CYKEL CT 829 Mk II EDITION prod.date < 200910- SVENSK MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual

Läs mer

Abilica 4000. Artikelnr 554 000

Abilica 4000. Artikelnr 554 000 Abilica 4000 Artikelnr 554 000 Sprängskiss 1 Monteringsanvisning Steg 1 Det främre tvärstaget (A2) monteras på huvudramen (A1) med hjälp av bult (1) och muttrarna (2). Steg 2 F 鰎 st kopplas pulskabeln

Läs mer

1 Montering. 2 Lär dig motionscykeln. Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen.

1 Montering. 2 Lär dig motionscykeln. Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen. XT 319 MOTIONSCYKEL 1 Montering Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen. 2 Lär dig motionscykeln Ta dig tid att sätta dig in i din nya motionscykel det underlättar handhavandet

Läs mer

EXTREME FIT CT 629 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 629 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 629 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder

Läs mer

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Läs mer

BRUKSANVISNING for Exerfit 280 (SM370RM)

BRUKSANVISNING for Exerfit 280 (SM370RM) BRUKSANVISNING for Exerfit 280 (SM370RM) BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL SM 370RM LISTA ÖVER DELAR... 4 MONTERINGSTILLBEHÖR... 6 MONTERINGSANVISNINGAR... 7 BRUKSANVISNING... 9 SPECIFICATION... 9 VIKTIGT BETRÄFFANDE

Läs mer

Manual Master C305. ritning 3 ritning 4

Manual Master C305. ritning 3 ritning 4 Manual Master C305 1. När mätaren är ansluten visas de olika funktionerna under 2 sek med ett långt pipande ljud (ritning 1), och hjuldiametern (ritning 2). ritning 1 ritning 2 2. Tryck på ENTER, UP, DOWN

Läs mer

RODDMASKIN RW200 MANUAL

RODDMASKIN RW200 MANUAL RODDMASKIN RW200 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. SÄKERHETS INSTRUKTIONER Denna roddmaskin

Läs mer

Bruksanvisning för dator Abilica WinElip 2.0 Art. 555 055

Bruksanvisning för dator Abilica WinElip 2.0 Art. 555 055 Bruksanvisning för dator Abilica WinElip 2.0 Art. 555 055 SM 3112-67 HUR DU ANVÄNDER DATORN När datorn är nollställd kommer samtliga värden visa 00:00, och alla funktionerna kommer blinka samtidigt överst

Läs mer

Dator i BC2.5-serien. BRUKSANVISNING Reebok-BC2.5-2110719

Dator i BC2.5-serien. BRUKSANVISNING Reebok-BC2.5-2110719 SV Dator i BC2.5-serien BRUKSANVISNING Reebok-BC2.5-2110719 Funktioner och egenskaper: 1. START: Efter att ha tryckt på knappen Enter, kommer 0:00 att börja blinka. Då kan du ställa in tiden med knapparna

Läs mer

Bruksanvisning för 2500 Interval

Bruksanvisning för 2500 Interval Bruksanvisning för 2500 Interval 1 INNEHÅLL SÄKERHETSFÖRESKRIFTER 3 MONTERING 4 HOPFÄLLNING 7 JORDNING 8 DRIFT 9 UPPSTART 14 UPPVÄRMNING 15 UNDERHÅLL 16 JUSTERING AV LÖPBAND 17 ÖVERSIKTSDIAGRAM 18 LISTA

Läs mer

Casall INF 2.0 PLUS motionscykel 91032

Casall INF 2.0 PLUS motionscykel 91032 Casall INF 2.0 PLUS motionscykel 91032 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer. Serial number Serienummer: INF 2.0 PLUS No:J-2 Allen Bolt M7*P1.0*30L (1) No:J-4 Spring Washer Ø7*2t(2) No:J-3

Läs mer

PROTEUS FITNESS INNOVATION

PROTEUS FITNESS INNOVATION Bruksanvisning PROTEUS FITNESS INNOVATION Modell PEC-3000 Monteringsvägledning Gratulerar till Er nya Proteus Motionscykel modell PEC-2030. Läs denna bruksanvisning innan ni använder motionscykeln. 1.

Läs mer

ANVÄNDARHANDBOK INOMHUSCYKEL XTR PRO 91025

ANVÄNDARHANDBOK INOMHUSCYKEL XTR PRO 91025 ANVÄNDARHANDBOK INOMHUSCYKEL TR PRO 91025 Säkerhetsanvisningar * Rådfråga en läkare innan du påbörjar ett träningsprogram så att träningen blir optimal. * Varning! Felaktig eller överdriven träning kan

Läs mer

CASALL TWIST STEPPER BRUKSANVISNING

CASALL TWIST STEPPER BRUKSANVISNING 62801 CASALL TWIST STEPPER BRUKSANVISNING FÖRSTA STEGET MOT ETT SUNDARE LIV Tack för att du har valt Casall Twist Stepper. Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du använder maskinen. Förvara bruksanvisningen

Läs mer

Benefit B425 Bike 91105

Benefit B425 Bike 91105 Benefit B425 Bike 91105 1 B 425 M8Acorn Nut (51)-6 M8X65mm Carriage Bolt(52)-4 Curved Washer(53)-10 M8X65mmBolt(57)-2 M8X16mm Screw(19)-4 M5X20mm Screw(68)-2 Allen Key(1) Screwdriver (1) Wrench(1) (MM)

Läs mer

Släng inte elektriska apparater som restavfall, använd separata uppsamlingsfaciliteter.

Släng inte elektriska apparater som restavfall, använd separata uppsamlingsfaciliteter. WEEE VARNING: Släng inte elektriska apparater som restavfall, använd separata uppsamlingsfaciliteter. Kontakta din kommun för information angående de tillgängliga återvinningssystemen. Om elektriska apparater

Läs mer

BRUKSANVISNING FÖR CROSSTRAINER. Läs IGENOM GUIDEN till crosstrainern innan du använder BRUKSANVISNINGEN.

BRUKSANVISNING FÖR CROSSTRAINER. Läs IGENOM GUIDEN till crosstrainern innan du använder BRUKSANVISNINGEN. BRUKSANVISNING FÖR CROSSTRAINER Läs IGENOM GUIDEN till crosstrainern innan du använder BRUKSANVISNINGEN. 2 MONTERING Varning Monteringsprocessen inbegriper flera steg som kräver särskild aktsamhet. Det

Läs mer

ANVÄNDAR MANUAL för BUILT FOR HEALTH

ANVÄNDAR MANUAL för BUILT FOR HEALTH ANVÄNDAR MANUAL för BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL Säkerhet och förhållningsregler 3 Innan du börjar 4 Montering 5-13 Display 14-21 Mätning av puls 22-24 Översiktsdiagram 25 Del lista 26 Service 27 SÄKERHET

Läs mer

Casall INFINITY 1.1B motionscykel 91017

Casall INFINITY 1.1B motionscykel 91017 Casall INFINITY 1.1B motionscykel 91017 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer. Serial number Serienummer: o:j-7screwm3*14l(2)infinity 1.1B No:J-2 Allen Bolt M7*P1.0*30L (1) No:J-4 Spring

Läs mer

Casall INFINITY 1.3B motionscykel 91021

Casall INFINITY 1.3B motionscykel 91021 Casall INFINITY 1.3B motionscykel 91021 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer. Serienummer: I NFI NI TY 1. 3B No:J-2 Allen Bolt M7*P1.0*30L (1) No:J-4 Spring Washer 7*2t(2) No:J-3 Regular

Läs mer

ANVÄNDARHANDBOK INOMHUSCYKEL MED DRIVREM XTR

ANVÄNDARHANDBOK INOMHUSCYKEL MED DRIVREM XTR ANVÄNDARHANDBOK INOMHUSCYKEL MED DRIVREM TR400 91008 Säkerhetsanvisningar * Rådfråga en läkare innan du påbörjar ett träningsprogram så att träningen blir optimal. * Varning: Felaktig/överdriven träning

Läs mer

245 elliptical. NF Product no KH , version 3

245 elliptical. NF Product no KH , version 3 245 elliptical NF Product no. 104103 KH-0201 2005-06, version 3 1 Säkerhetsinstruks: Innan du börjar träningen vänligen konsultera med din läkare. Det rekommenderas att din läkare genomförar full undersökning.

Läs mer