MAGNETISK CYKEL XP780 MANUAL

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Storlek: px
Starta visningen från sidan:

Download "MAGNETISK CYKEL XP780 MANUAL"

Transkript

1 MAGNETISK CYKEL XP780 MANUAL

2 Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel är avsedd för hemmabruk. Garantin gäller i 2 år efter inköpstillfället med förutsättning att motionsmaskinen endast används för hemmabruk, slitage delar som: drivremmar, löpmatta, bromskuddar, sadlar m.m innefattas inte av garantin. För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten, om varan. Bara en person får använda produkten åt gången Innan användning, se till att alla skruvar, bultar och andra delar är tillräckligt åtdragna. Innan användande, ta bort eventuella vassa delar I närheten. Använd enbart produkten om den fungerar på ett riktigt sätt. Skadade eller defekta delar måste ersättas omedelbart, och använd inte produkten innan den är riktigt reparererad. Föräldrar eller annan ansvarstagande person skall vara medveten om sitt ansvar, då produkten inte är designad eller konstruerad för barn. Motionscykeln är ingen leksak för barn. Se till att du har tillräckligt stor fri yta runt produkten. Notera att ett felaktigt användande kan vara skadligt för din hälsa. Håll händerna borta från rörliga delar. Se till att produkten står på en stabil och jämn yta. Bär alltid träningsriktiga kläder och skor med halkfri sula, se till att inga lösa detaljer på dina kläder kan fastna i någon del av motionscykel. Använd inte motionscykeln om du känner yrsel, illamående eller bröstsmärtor. Kontakta läkare.

3 Viktiga föreskrifter Montera enbart cykeln efter monteringsinstruktionerna och använd endast delar designade för denna produkt. Innan du påbörjar monteringen kolla att alla delar finns med samt läs monteringsinstruktionen. Använd inte produkten på ställen med hög luftfuktighet. Om du vill skydda golvet mot repor så rekommenderas en glidfri matta under motionscykeln. Finns att köpa hos din handlare. Grundregeln är att motionsredskap inte är någon leksak, därför skall produkten endast användas av informerade och instruerade personer. Stoppa träningen omedelbart om du känner dig yr, illamående, har bröstsmärtor eller känner andra fysiska symptom- Vid minsta tvekan- kontakta läkare. Barn eller handikappade personer skall inte använda produkten om inte en fullt informerad vuxen person finns tillgänglig för assistans. Se till att inga kroppsdelar är i närheten av rörliga delar. Se till att alla justerbara delar är tillräckligt åtdragna och respektera maximum nivån för t.ex sadelstolpen. Träna inte direkt efter en måltid. Varning: Endast uppladdningsbara batterier får användas!

4 Komponentlista Komp.nr Beskrivning Antal Komp.nr Beskrivning Antal.. 1 Huvudram 1 38 Dator VE-7168-T 1 2 Bakre golvstöd 1 39 Platt bricka D13*D6,5*1,0T 4 3 Justerbart fotskydd 2 40 Övre datakabel 800L 1 4 Främre golvstöd 1 41L Vänster datorfäste 1 5L Vänster fotskydd 1 41R Höger datorfäste 1 5R Höger fotskydd 1 42 Skydd 80,6*56*52,5 1 6 Kupolmutter M8*1,25*15L 4 43 Platt bricka D16*D8,5*1,2T 1 7 Skruv med fyrkantigt huvud M8*1,25*90L 4 44 Fjäderbricka D15,4*D8,2*2T 1 8 Ovalt skydd 25*50*32L 2 45 Bussning D8,2*D12,7* Sadelstolpe 1 46L/46R Pedal 1 10 Säte 1 47 C-formad ring S-17 (1T) 1 11 Justerbart sadelrör 1 48 Skyddsring för kedjeskydd 1 12 Platt bricka 3 49 Skruv M6*1,0*15L 4 13 Nylon mutter 3 50 Löphjul D23,8*D38*D Skruv ST4*1,41*20L 2 51 Fjäderbricka D15,4*D8,2*2T 8 16 Skumgummi 2 52 Axel för pedalvevstång 1 17 Platt bricka D25*D8,5*2T 1 53 Välvd bricka D22*D8,5*1,5T 8 18 Ratt D60*32L (M8*1,25) 1 55 Lager nr 6003ZZ 2 19 Svampformat skydd 2 56 Skruv M6*1,0*15L 4 20 Insexskruv M8*1.25*20L 4 57 Platt bricka D25*D8,5*2T 1 21 Multiräfflad drivrem 1 58 Fästplatta för hjul 1 22 Vågformad bricka D27*D17*0,3T 2 60 Platt plastbricka D50*D10*1,0T 2 23 Platt bricka D23*D17,2*1.5T 1 61 Platt bricka D24*D10*0,4T 1 24 Rund magnet 1 63 Bricka D22,5*D17,2*6,4T 1 25 Vänster kedjeskydd 1 64 Elektroniskt magnetsystem 1 26 Höger kedjeskydd 1 65 Nedre datakabel 450L 1 27 Remhjul 1 67 Nylon mutter M6*1,0*6T 4 28 Övre skyddskåpa 1 68 Fjäder D2,2*D14*65L 1 29 Rörstag för handtaget 1 69 Skruv ST4*1,41*15L 2 30 Pulssensor i handtaget 2 70 Inre rör D66*D50,3*170L 1 Kabel till pulssensor i handtaget 2 71 Motståndspanel L Kulratt D50*M16*22*D Inre rör D71,5*108L 1 32 Nylonmutter M8*1,25*8T 1 73 Plastlock D3*30L 2 33 Skruvhatt D23*6, C-clip S-16 (1T) 1 34 Skruv M8*1,25*25L 2 75 Mutter M8*1,25*6T 1 35L Vänster pedalvevstång 1 76 Vågformad bricka D21*D16,2*0,3T 1 35R Höger pedalvevstång 1 77 Skruv M8*1,25*25L 1 36 Handtag 1 78 Fjäderbricka D10,5*D6,1*1,3T 4 37 T-formad ratt M8*1,25* Bussning D9*D5,8*13 1

5 Sprängskiss R 41L R L R 46L 46R L

6 Monteringsskiss Steg A (x4) M8*90L D15.4 D22 M8*15L 1) Montera det främre golvstödet (4) och det bakre golvstödet (2) på huvudramen (1) genom att använda skruven (7), fjäderbrickan (51), den välvda brickan (53) och kupolmuttern (6). 2) Höjden på det justerbara fotskyddet på det bakre golvstödet kan justeras uppåt och nedåt.

7 Monteringsskiss Steg 2. a b UP DOWN c BACKWARD FRONTWARD 1) Montera sadeln (10) på den justerbara sadelstolpen (11), som visas i fig. a. 2) Placera sadelstolpen (9) på huvudramen (1). Justera sadelstolpen uppåt och nedåt genom att justera kulratten (31), som visas i fig. b. 3) Användaren kan justera sadeln (10) uppåt och nedåt genom att justera kulratten (18), som visas i fig. c.

8 Monteringsskiss Steg 3. (a) (b) C (x4) M8*20L D15.4*2T D22*1.5T 1) Montera den övre skyddskåpan (28) på rörstaget för handtaget (29) som visas i fig. a. 2) Anslut det övre datorkabeln (40) till den nedre datorkabeln (65), som visas i fig b. 3) Montera rörstaget för handtaget (29) på huvudramen (1) genom att använda insexskruven (20), fjäderbrickan (51) och den välvda brickan (53).

9 Monteringsskiss Steg 4. 1) Montera det fasta handtaget (36) på rörstaget för handtaget (29) vid kåpan (42), den platta brickan (43), fjäderbrickan (44) och bussningen (45) och den T-formade ratten (37). 2) Montera den övre datorkabeln (40) och kabeln till pulsmätaren i handtaget (30) till datorn (38). Montera därefter datorn till rörstaget för handtaget (29). 3) Användaren kan justera positionen för handtaget genom att vrida på den T-formade ratten (37).

10 Monteringsskiss Steg 5. 1) Montera datorfästen (41L)& (41R) till rörstaget för handtaget med skruven (69) och skruven (14). 2) Montera vänster (46L) & höger (46R) pedal på pedal vevstången (35). Tänk på att dra åt ordentligt samt att pedalerna är vänster (L) resp. högergängade (R).

11 DATOR MANUAL VE-7168-T

12 Display 1. Informationen är individuell och omfattar följande uppgifter: LEVEL (nivå), WATT, RPM (varv/min), CALORIES (kalorier), PULSE (puls), TIME (tid), DISTANCE (sträcka) och SPEED (hastighet). 2. Punktmatrisen: Punktmatrisen består av åtta rader och 20 kolumner. Punktmatrisen visar den aktuella profilen för det aktiva programmet. Lägen 1. Startläge: När maskinen startas hörs ett långt pip och alla LCD-skärmar tänds i 2 sekunder. Därefter övergår den till startläget för träningen, se bild LA1-1 och LA Avstängningsläge: När ingen träning eller information registreras under en minut övergår maskinen till läget Auto off (Auto av). (LA1-1) (LA1-2)

13 Bruksanvisning för datorn Välj USER (användare) 1 10: Punktmatrisen visar U1 meddelandet SELECT USER (välj användare), se bild LA1-2. Tryck på + eller - för att växla mellan U1, U2, U3, U4, U5, U6, U7, U8, U9 och U10. (1). Tryck på ENTER för att välja användare. Fortsätt sedan med att välja GENDER (kön). Ange GENDER (kön): Meddelandet ENTER GENDER (ange kön) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att växla mellan MALE (man) och FEM (kvinna). (2). Tryck på ENTER för att välja GENDER (kön). Fortsätt sedan med att ange AGE (ålder). Ange AGE (ålder): Meddelandet ENTER AGE (ange ålder) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt ålder. (3). Tryck på ENTER för att bekräfta åldern. Fortsätt sedan med att ange WEIGHT (vikt). Ange WEIGHT (vikt): Meddelandet ENTER WEIGHT (ange vikt) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt vikt.

14 Bruksanvisning för datorn (4). Tryck på ENTER för att bekräfta vikten. Fortsätt sedan med att ange HEIGHT (längd). Ange HEIGHT (längd): Meddelandet ENTER HEIGHT (ange längd) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt längd. (5). Tryck på ENTER för att bekräfta längden. Datorn växlar då till programmet WATTS. Välj PROGRAM: Meddelandet WATTS (watt) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att växla mellan de förinställda profilerna. Programmen visas i följande ordning: WATTS MANUAL RANDOM P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 USER H.R.C60% H.R.C70% H.R.C 85% T.H.R H.R.S BODY FAT (6). VÄLJ PROGRAM: (6.1) Om du trycker på ENTER för att välja programmet WATTS (watt) (MANUAL, RANDOM, P1 P8 eller T.H.R) ska du välja TIME (tid) i nästa steg. Meddelandet ENTER TIME (ange tid) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt tid. Tryck på ENTER för att bekräfta tiden. Fortsätt sedan med att ange DISTANCE (sträcka). Meddelandet ENTER DIS (ange sträcka) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt sträcka. Tryck på ENTER för att bekräfta sträckan. Fortsätt sedan med att ange CALORIES (kalorier). Meddelandet ENTER CAL (ange kalorier) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in antal kalorier. Tryck på ENTER för att bekräfta antal kalorier. Fortsätt sedan med att ange TARGET HR (målfrekvens för hjärtat). Meddelandet ENTER T.H.R (ange målfrekvens för hjärtat) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in målfrekvensen för hjärtat. Tryck START för att påbörja programmet.

15 Bruksanvisning för datorn (6,2) Om du trycker på ENTER för att välja programmet USER (användare) (U1 U4) ska du välja inställningar för U1 U4 i nästa steg. Meddelandet U1 visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att växla mellan användarna. Tryck på ENTER för att bekräfta valet av användare. Fortsätt sedan med att ange TIME (tid). Meddelandet ENTER TIME (ange tid) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt tid. Tryck på ENTER för att bekräfta tiden. Fortsätt sedan med att ange DISTANCE (sträcka). Meddelandet ENTER DIS (ange sträcka) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt sträcka. Tryck på ENTER för att bekräfta sträckan. Fortsätt sedan med att ange CALORIES (kalorier). Meddelandet ENTER CAL (ange kalorier) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in antal kalorier. Tryck på ENTER för att bekräfta antal kalorier. Fortsätt sedan med att ange TARGET HR (målfrekvens för hjärtat). Meddelandet ENTER T.H.R (ange målfrekvens för hjärtat) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in målfrekvensen för hjärtat. Tryck START för att påbörja programmet. (6.3) Om du trycker på ENTER för att välja programmet H.R.C (hjärtfrekvensmätning) 60 % (70 % eller 85 %) ska du välja TIME (tid) i nästa steg. Meddelandet ENTER TIME (ange tid) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt tid. Tryck på ENTER för att bekräfta tiden. Fortsätt sedan med att ange DISTANCE (sträcka). Meddelandet ENTER DIS (ange sträcka) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt sträcka. Tryck på ENTER för att bekräfta sträckan. Fortsätt sedan med att ange CALORIES (kalorier). Meddelandet ENTER CAL (ange kalorier) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in antal kalorier. Tryck START för att påbörja programmet. (6.4) Om du trycker på ENTER för att välja programmet H.R.S (hjärtfrekvensstatus) (C1 C3) ska du välja inställningar för C1 C3 i nästa steg. Meddelandet C1 visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att växla mellan alternativen. Tryck på ENTER för att välja C1, C2 eller C3. Fortsätt sedan med att ange TARGET HR (målfrekvens för hjärtat). Meddelandet ENTER T.H.R (ange målfrekvens för hjärtat) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in målfrekvensen för hjärtat.

16 Bruksanvisning för datorn Tryck på ENTER för att bekräfta målfrekvensen. Fortsätt sedan med att ange TIME (tid). Meddelandet ENTER TIME (ange tid) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt tid. Tryck på ENTER för att bekräfta tiden. Fortsätt sedan med att ange DISTANCE (sträcka). Meddelandet ENTER DIS (ange sträcka) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in rätt sträcka. Tryck på ENTER för att bekräfta sträckan. Fortsätt sedan med att ange CALORIES (kalorier). Meddelandet ENTER CAL (ange kalorier) visas tills du har gjort ett val. Tryck på + eller - för att ställa in antal kalorier. (6.5) Om du trycker på ENTER för att välja programmet BODY FAT (kroppsfett) påbörjas mätningen (standardtiden är 25:00).

17 Träningsläge 1) Programmet börjar på nivå 1 med motstånd som motsvarar nivå 1. 2) Nivån kan ändras när som helst under programmet med + eller -. Det finns 16 nivåer att välja mellan. 3) När en ny nivå väljs anpassas intensiteten till den nya nivån. 4) Intensitetsprofilen uppdateras och punktmatrisen ändras därefter. Varje rad i matrisen motsvarar två nivåer (se nedan). (ändra inställning) Punktmatrisen: Punktmatrisen visar den aktuella profilen för det aktiva programmet. Nivåer

18 Program WATTS MANUAL RANDOM P1 P2 P3 P4 P5

19 Program P6 P7 P8 USER PROGRAM H.R.C 60% H.R.C 70% H.R.C 85% T.H.R H.R.S BODY FAT

20 Knappfunktioner 1. RECOVERY 1) Tryck på Recovery när hjärtfrekvensen inte är noll för att mäta hjärtats återhämtningsförmåga. Tryck på knappen igen för att återgå till föregående läge. 2) När tiden visar 0:60 påbörjas nedräkningen. Under nedräkningen visas GRADE (resultat) (från A+ till C) i huvudfältet. När tiden är nedräknad till noll visas resultatet. Värdet för GRADE (resultat) bestäms och hjärtats återhämtningsförmåga efter en minut visas. GRADE (resultatet) tolkas på följande sätt: A+: Utmärkt A: Mycket bra B+: Bra B: Ganska bra C+: Dålig C: Mycket dålig 2. START/STOP Tryck på den här knappen under träningen om du vill göra en paus. Alla värden sparas. Tryck på knappen igen om du vill fortsätta med träningen. 3. QUICK START När maskinen är i gång kan du trycka på den här knappen om du vill börja träna i programmet WATTS med starttiden 00: Tryck på + eller - 1) Används för att ändra värdet för GENDER (kön), AGE (ålder), WEIGHT (vikt), TIME (tid), DISTANCE (sträcka), CALORIES (kalorier), TARGET HRC (målfrekvens för hjärtat), WATT och träningsnivån. 2) Träningsnivån kan ändras under träningen. 5. ENTER Används för att bekräfta det inställda värdet och övergå till att ställa in nästa värde. 6. RESET Håll ned knappen i tre sekunder om du vill göra en fullständig återställning (återgå till startläge).

21 Funktioner Display Intervall Standardvärde Sparas TIME (tid) DISTANCE (sträcka) 0:00 99:59 (minuter: sekunder) 0,0 99,9 (mile eller km) 0:00 Nej 0,00 Nej CALORIES (kalorier) kcal 0 No AGE (ålder) år 30 Ja Vikt (lb/kg) HEIGHT (längd) lb tum cm 175 Ja Ja SPEED (hastighet) 0,0 99,9 mile eller km 0.0 Nej PULSE (puls) slag/minut 0 Nej WATT watt 0 Nej CONSTANTWATT (konstant watt) watt 30 Nej RPM (varv/min) varv/min 0 Nej BRAKE RESISTANCE LEVEL (motståndsnivå) L1 L16 L1 Nej

CROSSTRAINER CT880 MANUAL

CROSSTRAINER CT880 MANUAL CROSSTRAINER CT880 MANUAL Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten, om

Läs mer

MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL

MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel

Läs mer

CROSSTRAINER CT850 MANUAL

CROSSTRAINER CT850 MANUAL CROSSTRAINER CT850 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna crosstrainer

Läs mer

Användarmanual Motionscykel XT 317

Användarmanual Motionscykel XT 317 Användarmanual Motionscykel XT 317 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten,

Läs mer

EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder

Läs mer

BRUKSANVISNING for Exerfit 580

BRUKSANVISNING for Exerfit 580 BRUKSANVISNING for Exerfit 580 BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL SÄKERHETSINSTRUKTIONER... 2 SPRÄNGSKISS... 4 LISTA ÖVER DELAR... 5 KONTROLLISTA (FÖRPACKNINGENS INNEHÅLL)... 7 SM2690-67 ANVÄNDNINGSINSTRUKTIONER...

Läs mer

Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018

Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018 Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018 INFINITY 1.2B No:J-2 Allen Bolt M7*P1.0*30L (1) No:J-4 Spring Washer?7*2t(2) No:J-3 Regular Washer?7*1t(2) No:J-5 Bushing φ12*40l (1) No:J-8 Metal cover (1) No:J-7

Läs mer

RODDMASKIN RW400 MANUAL

RODDMASKIN RW400 MANUAL RODDMSKIN RW400 MNUL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhets instruktioner Denna roddmaskin

Läs mer

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer: Serienummer:: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P- 6 P- 9 P- 13 P- 12 Allen Bolt M7*P1. 0*30L( 2) P- 2 P- 4 Screw M3*14L(2)

Läs mer

EXTREME FIT CT 606 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 606 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 606 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder

Läs mer

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 504

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 504 ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 504 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner B4140 Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna motionscykel bör läsa igenom instruktionerna. Motionscykeln skall användas av en

Läs mer

Användarmanual Motionscykel XT 317

Användarmanual Motionscykel XT 317 Användarmanual Motionscykel XT 317 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten,

Läs mer

Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna.

Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. 1. Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall användas av en person

Läs mer

Casall X400 CROSSTRAINER 93002

Casall X400 CROSSTRAINER 93002 Casall X400 CROSSTRAINER 93002 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer. Serienummer: 2 NO.P-10 Curved washer for 8* 19*2T bolt(4) NO.P-13 Flat washer for 8* 19*2T bolt(4) NO. P-8 Curve washer

Läs mer

BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic

BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL Förhållningsregler... 2 Viktige merknaderviktiga anmärkningar... 3 Översiktsdiagram... 4 Lista över delar... 5 Montering... 7 Svensk

Läs mer

BRUKSANVISNING för Exerfit 520

BRUKSANVISNING för Exerfit 520 BRUKSANVISNING för Exerfit 520 BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL Översiktsdiagram... 3 Lista över delar... 4 Montering... 5 VIKTIGT BETRÄFFANDE SERVICE... 13 BESTÄLLNING AV RESERVDELAR:... 13 2 3 Översiktsdiagram

Läs mer

1 Casall EB400 Motionscykel 91002

1 Casall EB400 Motionscykel 91002 1 Casall EB400 Motionscykel 91002 2 Sprängskiss Säkerhetsinstruktioner Om du känner smärta i bröst, yrsel eller andfåddhet avbryt träningen och kontakta läkare. Dra inte runt pedal armarna med händerna.

Läs mer

EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhets instruktioner För en säker och bra träning, kontrollera regelbundet crosstrainern. Om du lånar ut crosstrainern till någon, se till att personen är väl

Läs mer

Bruksanvisning till 4000 pro B

Bruksanvisning till 4000 pro B Bruksanvisning till 4000 pro B Sprängskiss LISTA ÖVER DELAR Artikel Beskrivning Specifikation Antal 01 Huvudram Röd 1 02 Bakre stabilisator n76*t1,5*450 1 03 Ändhätta, justerbar Ø76 2 04 Främre stabilisator

Läs mer

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 DELLISTA Nr Detalj Specifikation Antal A, A-1 Träningsdator och tillhörande skruv SM2871-67 1 st. B Främre handtag ø25,4 mm 1 st. B-1 Skumgummigrepp för främre handtag 440

Läs mer

CROSSTRAINER 717X. Manual

CROSSTRAINER 717X. Manual CROSSTRAINER 717X Manual Tack för att du valt en produkt från Monark Homeline, vi önskar dig mycket glädje i din träning! Läs igenom alla säkerhets- och monteringsinstruktioner noggrant. Denna produkt

Läs mer

Bruksanvisning RODDMASKIN R-600

Bruksanvisning RODDMASKIN R-600 Bruksanvisning RODDMASKIN R-600 VERKTYG OCH SKRUVAR LISTA R600 I-1 Allen Bolt M8x16mm ]8 ^ I-2 Curved washer for?8*?19*2t bolt(8) I-3 Screw M5*12 (8) Screwdriver (1) (Pedal Wrench) Allen Key(1) I-4 Screw

Läs mer

CROSSTRAINER CR40. www.masterfitness.se

CROSSTRAINER CR40. www.masterfitness.se CROSSTRAINER CR40 1 KOMPONENTFÖRTECKNING KOMPONENT NR. BESKRIVNING ANTAL 1. ram 1 63. stolpe 1 72. axel 1 76. handtag vänster 1 77. handtag höger 1 85 pedalarm vänster 1 86 pedalarm höger 1 88 bakre kåpa

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner C305 Crosstrainer 1 Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall användas av en person

Läs mer

Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN

Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN Monteringsritning SPRÄNGSKISS - 3 - Komponentlista Nr Beskrivning Antal A DATOR 1 SET A-1 MONTERINGSSKRUV FÖR DATOR 4 ST B HUVUDRAM 1 SET B-1 MONTERINGSFÄSTE FÖR

Läs mer

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Läs mer

BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row

BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row INNEHÅLL Säkerhetsföreskrifter 3 Översiktsdiagram 5 Lista över dela 6 Montering 8 Dator 15 Uppvärmning 18 Underhåll 19 Service 20 SÄKERHETSFÖRESKRIFTER 1. Läs noga igenom

Läs mer

BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL

BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL BUILT FOR HEALTH MONTERING 1* 2* M 8 * 1 6 L M 8 * 5 5 L M 8 Steg 1: a. Fästa främre stabilisator (D-1) till huvudbasen genom att använda två insexskruvar (H-1)

Läs mer

Bruksanvisning EBS

Bruksanvisning EBS Bruksanvisning EBS440 91108 MONTERINGSANVISNING 1 STEG 1 Montera styrstolpen (F) i huvudramen med 6 skruvar (F-1), 4 låsbrickor (F-2) och släta brickor (F-5). STEG 2 1. Fäst det främre (D) och bakre (L)

Läs mer

RODDMASKIN RW200 MANUAL

RODDMASKIN RW200 MANUAL RODDMASKIN RW200 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. SÄKERHETS INSTRUKTIONER Denna roddmaskin

Läs mer

1 Montering. 2 Lär dig motionscykeln. Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen.

1 Montering. 2 Lär dig motionscykeln. Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen. XP 506 MOTIONSCYKEL 1 Montering Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen. 2 Lär dig motionscykeln Ta dig tid att sätta dig in i din nya motionscykel det underlättar handhavandet

Läs mer

XT-12 ANVÄNDARHANDBOK

XT-12 ANVÄNDARHANDBOK XT-12 ANVÄNDARHANDBOK Sprängskiss. Komponentlista Nummer Beskrivning Antal Enhet A, A-1 Konsol och skruv 1 1 set B Främre handtag 1 ST. B-1 Handtag i skumgummi 2 ST. B-2 Handpulsmätare 2 ST. B-3 Ändplugg

Läs mer

Bruksanvisning Casall R300 RODDMASKIN

Bruksanvisning Casall R300 RODDMASKIN Bruksanvisning Casall R300 RODDMASKIN Monteringsritning SPRÄNGSKISS - 3 - Komponentlista Nr Beskrivning Antal A DATOR 1 SET A-1 MONTERINGSSKRUV FÖR DATOR 4 ST B HUVUDRAM 1 SET B-1 MONTERINGSFÄSTE FÖR

Läs mer

Manual Master C305. ritning 3 ritning 4

Manual Master C305. ritning 3 ritning 4 Manual Master C305 1. När mätaren är ansluten visas de olika funktionerna under 2 sek med ett långt pipande ljud (ritning 1), och hjuldiametern (ritning 2). ritning 1 ritning 2 2. Tryck på ENTER, UP, DOWN

Läs mer

PROTEUS FITNESS INNOVATION

PROTEUS FITNESS INNOVATION Bruksanvisning PROTEUS FITNESS INNOVATION Modell PEC-3000 Monteringsvägledning Gratulerar till Er nya Proteus Motionscykel modell PEC-2030. Läs denna bruksanvisning innan ni använder motionscykeln. 1.

Läs mer

BRUKSANVISning för 850 rower

BRUKSANVISning för 850 rower BRUKSANVISning för 850 rower BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL Delar 3 Monteringsdelar 4 Monteringsanvisning 5 Folding 7 Folda ut 8 Användning av roddmaskinen 9 Viktig information innan användning 10 Dator 11

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnr PFIVEX87212.0 Serienummer:

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnr PFIVEX87212.0 Serienummer: Modellnr PFIVEX87.0 Serienummer: BRUKSANVISNING Serienummerdekal Skriv serienumret i utrymmet ovan för referens. FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss: Sverige

Läs mer

Casall EB200 Motionscykel 91001

Casall EB200 Motionscykel 91001 Casall EB200 Motionscykel 91001 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer. Serienummer: EB200 NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4) No:J-6 Spring Washer φ7*2t(2) No:J-4 Allen Bolt M7*P1.0*30L (1)

Läs mer

INSTRUKTION DATOR MASTER B430

INSTRUKTION DATOR MASTER B430 Master B430 2011/1/5P1/5 INSTRUKTION DATOR MASTER B430 KNAPPFUNKTIONER: MODE För att bekräfta alla inmatade träningsuppgifter och för att påbörja ett program. RESET Vid tryck på denna knapp återgår man

Läs mer

*Förvara denna manual på en säker plats för ev framtida behov.

*Förvara denna manual på en säker plats för ev framtida behov. R60 EN 957 Viktig Säkerhetsinformation *Förvara denna manual på en säker plats för ev framtida behov.. Det är viktigt att läsa igenom hela manualen före montering och för säker användning. Ägaren ansvarar

Läs mer

B R U K S A N V I S N I N G. Motionscykel Artikelnummer 7510-1297

B R U K S A N V I S N I N G. Motionscykel Artikelnummer 7510-1297 B R U K S A N V I S N I N G Motionscykel Artikelnummer 7510-1297 1 Motionscykel Artikelnummer 7510-1297 EGENSKAPER Magnetisk motionscykel med manuellt justerbart motstånd i 10 nivåer. Motionscykeln är

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX29415.1 Serienummer: Serienummerdekal

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX29415.1 Serienummer: Serienummerdekal BRUKSANVISNING Modellnummer PFIVEX945. Serienummer: Serienummerdekal Skriv serienumret i utrymmet ovan för referens. FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss:

Läs mer

Bruksanvisning till 4000 pro E

Bruksanvisning till 4000 pro E Bruksanvisning till 4000 pro E Sprängskiss Lista över delar Artikel Beskrivning Specifikation Antal 1 Huvudram 1 2 Styrstång 1 3 Pedalarm (höger) 1 4 Pedalarm (vänster) 1 5 Anslutningsarm (vänster) 1 6

Läs mer

Bruksanvisning för dator Abilica WinElip 2.0 Art. 555 055

Bruksanvisning för dator Abilica WinElip 2.0 Art. 555 055 Bruksanvisning för dator Abilica WinElip 2.0 Art. 555 055 SM 3112-67 HUR DU ANVÄNDER DATORN När datorn är nollställd kommer samtliga värden visa 00:00, och alla funktionerna kommer blinka samtidigt överst

Läs mer

1 Montering. 2 Lär dig motionscykeln. Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen.

1 Montering. 2 Lär dig motionscykeln. Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen. XT 319 MOTIONSCYKEL 1 Montering Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen. 2 Lär dig motionscykeln Ta dig tid att sätta dig in i din nya motionscykel det underlättar handhavandet

Läs mer

1. Översikt på spinningcykeln...3. 2. Säkerhetsföreskrifter...4. 3. Viktiga föreskrifter...5. 4. Sprängskiss...6. 5. Delar på spinningcykeln...

1. Översikt på spinningcykeln...3. 2. Säkerhetsföreskrifter...4. 3. Viktiga föreskrifter...5. 4. Sprängskiss...6. 5. Delar på spinningcykeln... MANUAL SP1.0 INNEHÅLLSFÖRTECKNING 1. Översikt på spinningcykeln...3 2. Säkerhetsföreskrifter...4 3. Viktiga föreskrifter...5 4. Sprängskiss...6 5. Delar på spinningcykeln...8 6. Checklista av smådelar

Läs mer

* LCD display Funktioner: Bruksanvisning

* LCD display Funktioner: Bruksanvisning * LCD display Funktioner: Bruksanvisning Hur fungerar menyn? För att välja ett program. Tyck på upp eller ner knappen till önskat program syns i displayen. Tryck sedan på Enter för att börja träningen.

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX87214.0 Serienummer: Serienummerdekal

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX87214.0 Serienummer: Serienummerdekal Modellnummer PFIVEX874.0 Serienummer: BRUKSANVISNING FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss: Sverige Ring: +40 59 786 Webbplats: www.iconsupport.eu E-post: csuk@iconeurope.com

Läs mer

BRUKSANVISNING 5 MINUTES SHAPER

BRUKSANVISNING 5 MINUTES SHAPER BRUKSANVISNING 5 MINUTES SHAPER Rådfråga din läkare innan du påbörjar ett träningsprogram eller en måltidsplan, i synnerhet om du är orolig för ditt hälsotillstånd eller är osäker på om du bör börja träna.

Läs mer

O O EXTREME FIT CT 405 MANUAL

O O EXTREME FIT CT 405 MANUAL LW HIGH EXTREME FIT CT 405 MANUAL SÄKERHETSFÖRESKRIFTER Innan du börjar att träna rekommenderas det att du konsulterar din läkare. Det rekommenderas också att du genomgår en fullständig hälsokontroll.

Läs mer

X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING

X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING INNEHÅLL SÄKERHETSFÖRESKRIFTER 2 SPRÄNGSKISS 8-9 CHECKLISTA FÖRE MONTERING 3 LISTA ÖVER DELAR 10-11 LISTA ÖVER MASKINVARA 4 MONITORINSTRUKTIONER 12-13 MONTERINGSINSTRUKTIONER

Läs mer

Abilica 4000. Artikelnr 554 000

Abilica 4000. Artikelnr 554 000 Abilica 4000 Artikelnr 554 000 Sprängskiss 1 Monteringsanvisning Steg 1 Det främre tvärstaget (A2) monteras på huvudramen (A1) med hjälp av bult (1) och muttrarna (2). Steg 2 F 鰎 st kopplas pulskabeln

Läs mer

Dator i BC2.5-serien. BRUKSANVISNING Reebok-BC2.5-2110719

Dator i BC2.5-serien. BRUKSANVISNING Reebok-BC2.5-2110719 SV Dator i BC2.5-serien BRUKSANVISNING Reebok-BC2.5-2110719 Funktioner och egenskaper: 1. START: Efter att ha tryckt på knappen Enter, kommer 0:00 att börja blinka. Då kan du ställa in tiden med knapparna

Läs mer

BRUKSANVISNING. Brukermanual för. för

BRUKSANVISNING. Brukermanual för. för BRUKSANVISNING Brukermanual för för X-erift X-erfit 650 550 elliptical INNEHÅLL Viktiga säkerhetsföreskrifter 2 Checklista 3 Checklista, smådelar 4 Lista över delar 5 Översiktsdiagram 8 Montering 10 Dator

Läs mer

INOMHUSCYKEL XTR ONE 91024

INOMHUSCYKEL XTR ONE 91024 INOMHUSCYKEL TR ONE 91024 Säkerhetsanvisningar * Rådfråga en läkare innan du påbörjar ett träningsprogram så att träningen blir optimal. * Varning! Felaktig eller överdriven träning kan vara skadlig för

Läs mer

LÖPBAND 70T. www.jtc-sport.se. Art nr 32-500-1012

LÖPBAND 70T. www.jtc-sport.se. Art nr 32-500-1012 A n v ä n d a r m a n u a l LÖPBAND 70T B www.jtc-sport.se Art nr 32-500-1012 Bäste kund! Tack för att du valt vår produkt, vi önskar dig mycket nöje och gott resultat med din träning. Läs igenom alla

Läs mer

Användarmanual. Monark Prime C50. Montering - Träningsdator - Komponentlista. Art nr: 07-C50

Användarmanual. Monark Prime C50. Montering - Träningsdator - Komponentlista. Art nr: 07-C50 Användarmanual Monark Prime C50 Montering - Träningsdator - Komponentlista Art nr: 07-C50 In Prime Shape! Monark Prime är ett exklusivt sortiment med maskiner av hög kvalitet för konditionsträning. Målsättningen

Läs mer

RODDMASKIN RW450 MANUAL

RODDMASKIN RW450 MANUAL RODDMSKIN RW450 MNUL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhets instruktioner Denna roddmaskin

Läs mer

BRUKSANVISNING. för. Exerfit 345 Magnetic

BRUKSANVISNING. för. Exerfit 345 Magnetic BRUKSANVISNING för Exerfit 345 Magnetic INNHOLD BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL Förhållningsregler 2 Checklista, montering 8 Lista över delar 3 4 Montering 9 13 Översiktsdiagram 5 6 Dator 14 15 Smådelar 7 Täningsinstruktioner

Läs mer

BRUKSANVISNING för 650 Magnetic

BRUKSANVISNING för 650 Magnetic BRUKSANVISNING för 650 Magnetic INNEHÅLL Förhållningsregler 2 Checklista 3 Smådelar 4 Lista över delar 5 Översiktsdiagram 7 Montering 9 Dator 15 Träningsinstruktioner 23 FÖRHÅLLNINGSREGLER Läs noga igenom

Läs mer

Benefit B425 Bike 91105

Benefit B425 Bike 91105 Benefit B425 Bike 91105 1 B 425 M8Acorn Nut (51)-6 M8X65mm Carriage Bolt(52)-4 Curved Washer(53)-10 M8X65mmBolt(57)-2 M8X16mm Screw(19)-4 M5X20mm Screw(68)-2 Allen Key(1) Screwdriver (1) Wrench(1) (MM)

Läs mer

BRUKSANVISNING för 440 Magnetic

BRUKSANVISNING för 440 Magnetic BRUKSANVISNING för 440 Magnetic BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL SÄKERHET OCH FÖRHÅLLNINGSREGLER... 2 FØR DU BEGYNNERINNAN DU BÖRJAR... 3 MONTERING... 4 DISPLAY... 14 MÄTA HJÄRTRYTM... 15 ÖVERSIKTSDIAGRAM...

Läs mer

SVENSK BRUKSANVISNING

SVENSK BRUKSANVISNING SVENSK BRUKSANVISNING INNEHÅLL Viktiga säkerhetsföreskrifter 2 Anmärkningar 3 Montering 5 Dator 7 Skötsel och underhåll 8 Töjning 9 Service 10 VIKTIGA SÄKERHETSFÖRESKRIFTER Läs noga igenom alla anvisningar

Läs mer

CROSSTRAINER CT500. Innehållslista Montering Träningsdatorn Träningstips. Art nr 70-7285

CROSSTRAINER CT500. Innehållslista Montering Träningsdatorn Träningstips. Art nr 70-7285 CROSSTRAINER CT500 Innehållslista Montering Träningsdatorn Träningstips Art nr 70-7285 Innehållslista Nr Namn Antal Nr Namn Antal 1 Huvud ram... 1 2 Främre stödben... 1 3 Bakre stödben... 1 4 Styrstam...

Läs mer

Casall INFINITY 1.3B motionscykel 91021

Casall INFINITY 1.3B motionscykel 91021 Casall INFINITY 1.3B motionscykel 91021 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer. Serienummer: I NFI NI TY 1. 3B No:J-2 Allen Bolt M7*P1.0*30L (1) No:J-4 Spring Washer 7*2t(2) No:J-3 Regular

Läs mer

C360 MANUAL LÄS NOGGRANT IGENOM DENNA MANUAL INNAN DU BÖRJAR TRÄNA!

C360 MANUAL LÄS NOGGRANT IGENOM DENNA MANUAL INNAN DU BÖRJAR TRÄNA! C360 MANUAL LÄS NOGGRANT IGENOM DENNA MANUAL INNAN DU BÖRJAR TRÄNA! Innehållsförteckning Din nya crosstrainer 2 Viktiga säkerhetsföreskrifter 3 Viktig elinformation 4 Viktiga funktionsinstruktioner.. 4

Läs mer

CASALL TWIST STEPPER BRUKSANVISNING

CASALL TWIST STEPPER BRUKSANVISNING 62801 CASALL TWIST STEPPER BRUKSANVISNING FÖRSTA STEGET MOT ETT SUNDARE LIV Tack för att du har valt Casall Twist Stepper. Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du använder maskinen. Förvara bruksanvisningen

Läs mer

BRUKSANVISNING. för. Runner 1600

BRUKSANVISNING. för. Runner 1600 BRUKSANVISNING för Runner 1600 INNEHÅLL Förhållningsregler 3 Montering 4 Folding 7 Stigning 8 Dator 9 Underhåll 13 Justering av motorbälte 14 Justering av löpband 15 Översiktsdiagram 16 Delelista 17 Felsök

Läs mer

Casall INFINITY 1.3X CROSSTRAINER 93013

Casall INFINITY 1.3X CROSSTRAINER 93013 Casall INFINITY 1.3X CROSSTRAINER 93013 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer: Serienummer:: 2 INFINITY 1.3X P-1 P-6 P-9 P-13 P-12 Allen Bolt M7*P1.0*30L(2) P-2 P-4 Screw M3*14L(2) P-8

Läs mer

1. Översikt på motionscykeln Säkerhetsföreskrifter Viktiga föreskrifter Sprängskiss Delar på motionscykeln...

1. Översikt på motionscykeln Säkerhetsföreskrifter Viktiga föreskrifter Sprängskiss Delar på motionscykeln... MANUAL EB7.9 INNEHÅLLSFÖRTECKNING 1. Översikt på motionscykeln...3 2. Säkerhetsföreskrifter...4 3. Viktiga föreskrifter...5 4. Sprängskiss...6 5. Delar på motionscykeln...7 6. Checklista inför montering...8

Läs mer

CROSSTRAINER CT400 MANUAL

CROSSTRAINER CT400 MANUAL CROSSTRAINER CT400 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna crosstrainer

Läs mer

TRÄNINGSCYKEL. Bruksanvisning

TRÄNINGSCYKEL. Bruksanvisning TRÄNINGSCYKEL Bruksanvisning Modell:MCL130 VIKTIGT! Läs bruksanvisningen innan du börjar träna med det här redskapet. Spara bruksanvisningen för framtida behov. Specifikationerna för den här produkten

Läs mer

LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING

LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING 1 Översikt 2 Säkerhetsanvisningar När du använder elektrisk utrustning bör du alltid tänka på följande: Läs alla anvisningar innan du börjar använda löpbandet. FARA! Undvik

Läs mer

BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower

BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower ÖVERSIKTSDIAGRAM BUILT FOR HEALTH 4 10 3 10 4 57 77 30 71 30 31 12 32 2 8 NO Delenavn Beskrivelse Ant NO Delenavn Beskrivelse Ant 1 Huvudram 1 41 Grepp handtag 25.4*3*170

Läs mer

BRUKSANVISNING FÖR CROSSTRAINER. Läs IGENOM GUIDEN till crosstrainern innan du använder BRUKSANVISNINGEN.

BRUKSANVISNING FÖR CROSSTRAINER. Läs IGENOM GUIDEN till crosstrainern innan du använder BRUKSANVISNINGEN. BRUKSANVISNING FÖR CROSSTRAINER Läs IGENOM GUIDEN till crosstrainern innan du använder BRUKSANVISNINGEN. 2 MONTERING Varning Monteringsprocessen inbegriper flera steg som kräver särskild aktsamhet. Det

Läs mer

Nordic 800T Svensk bruksanvisning

Nordic 800T Svensk bruksanvisning 1 Nordic 800T Svensk bruksanvisning INNEHÅLL Viktiga säkerhetsföreskrifter 3 Tekniska parametrar 4 Produktöversikt 4 Montering 5 Hopfällning 7 Jordning 8 Drift 9 Uppstart 13 Säkerhetsövningar 14 Uppvärmning

Läs mer

CASALL AB TRACK 98100

CASALL AB TRACK 98100 CASALL AB TRACK 9800 PLACERING AV VARNINGSDEKALER På den här ritningen visas var varningsdekalerna är placerade. Obs! Dekalerna visas inte i verklig storlek. VIKTIGA ANMÄRKNINGAR VARNING: Läs noga igenom

Läs mer

Observera säkerhetsrekommendationerna innan montering. Steg 1. Installation av främre och bakre ben (5+6) i huvudramen (1) Monteringsanvisning

Observera säkerhetsrekommendationerna innan montering. Steg 1. Installation av främre och bakre ben (5+6) i huvudramen (1) Monteringsanvisning Minicykel MB3 Monteringsanvisning Observera säkerhetsrekommendationerna innan montering. Steg 1. Installation av främre och bakre ben (5+6) i huvudramen (1) 1. Placera vardera 2 skruvar (9) bredvid den

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner... 4 Montering... 5 Träningsdator...10 Underhåll...14 Träningsdagbok...15 INNEHÅLLSFÖRTECKNING.

Säkerhetsinstruktioner... 4 Montering... 5 Träningsdator...10 Underhåll...14 Träningsdagbok...15 INNEHÅLLSFÖRTECKNING. Monark Prime TR4000 2 Löpband TR4000 Säkerhetsinstruktioner... 4 Montering... 5 Träningsdator...10 Underhåll...14 Träningsdagbok...15 INNEHÅLLSFÖRTECKNING Löpband TR4000 3 SÄKERHETSINSTRUKTIONER Viktigt

Läs mer

SWE Rider 40 Rider 40 har fyra knappar som kan användas för flera ändamål. 1 STRÖM/TILLBAKA ( / ) 2 LÄGE/UPP (p) 3 ANGE/REGISTRERA ( / )

SWE Rider 40 Rider 40 har fyra knappar som kan användas för flera ändamål. 1 STRÖM/TILLBAKA ( / ) 2 LÄGE/UPP (p) 3 ANGE/REGISTRERA ( / ) 40 Snabbstartguidee Rider 40 Rider 40 har fyra knappar som kan användas för flera ändamål. Knappfunktioner 2 1 Warm UP Target min Duration bpm max min 2 3 4 Tillbehör Rider 40 levereras med följande tillbehör:

Läs mer

BRUKSANVISNING. Bruksanvisning Denna produkt är tillverkad av:

BRUKSANVISNING. Bruksanvisning Denna produkt är tillverkad av: BRUKSANVISNING Säkerhetsnotis...... 2 Montering & användande.3-7 Sprängschema......8 Komponentförteckning...9-10 Träningsdator...... Denna produkt är tillverkad av: TVINS AB www.tvins.com (9/02) VIKTIGT!

Läs mer

1. Översikt på roddmaskinen Säkerhetsföreskrifter Viktiga föreskrifter Sprängskiss Delar på roddmaskinen...

1. Översikt på roddmaskinen Säkerhetsföreskrifter Viktiga föreskrifter Sprängskiss Delar på roddmaskinen... MANUAL RW2.0 INNEHÅLLSFÖRTECKNING 1. Översikt på roddmaskinen...3 2. Säkerhetsföreskrifter...4 3. Viktiga föreskrifter...5 4. Sprängskiss...6 5. Delar på roddmaskinen...7 6. Checklista av smådelar och

Läs mer

BRUKSANVISNING FÖRSIKTIGHET KUNDTJÄNST. Modellnr. NTIVEX83016.0 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. Dekal med serienummer

BRUKSANVISNING FÖRSIKTIGHET KUNDTJÄNST. Modellnr. NTIVEX83016.0 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. Dekal med serienummer Modellnr. NTIVEX83016.0 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. BRUKSANVISNING Dekal med serienummer KUNDTJÄNST Om du har frågor, fattas delar eller har skadade delar kan du fi nna information

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner B4140 Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall användas av en

Läs mer

BRUKSANVISNING for Exerfit 280 (SM370RM)

BRUKSANVISNING for Exerfit 280 (SM370RM) BRUKSANVISNING for Exerfit 280 (SM370RM) BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL SM 370RM LISTA ÖVER DELAR... 4 MONTERINGSTILLBEHÖR... 6 MONTERINGSANVISNINGAR... 7 BRUKSANVISNING... 9 SPECIFICATION... 9 VIKTIGT BETRÄFFANDE

Läs mer

EMS Elliptisk crosstrainer EMS80

EMS Elliptisk crosstrainer EMS80 EMS Elliptisk crosstrainer EMS80 Assembly Instructions Before assembling or using the exercise cycle, please read the following instructions carefully. They contain important information for use and maintenance

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnr NTEVEX74612.0 Serienummer: Serienummer Dekal

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnr NTEVEX74612.0 Serienummer: Serienummer Dekal Modellnr NTEVEX76.0 Serienummer: BRUKSANVISNING Serienummer Dekal Skriv serienumret i utrymmet ovan för referens. FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss: Sverige

Läs mer

Innehåll. Viktigt Läs manualen noggrant innan du använder cykeln och spara den för framtida bruk. 2014 MONARK EXERCISE AB, Vansbro, Sweden

Innehåll. Viktigt Läs manualen noggrant innan du använder cykeln och spara den för framtida bruk. 2014 MONARK EXERCISE AB, Vansbro, Sweden Manual 927 X Innehåll Monark Exercise AB 4 Produktinformation 5 Fakta 5 Serienummer 5 Funktionsbeskrivning 6 Cykelinställningar 6 Anslutning 6 Belastningsreglering 6 Elektronisk mätare 7 Inställning belastningsfjäder

Läs mer

CROSSTRAINER CT175. Montering Träningsdatorn Träningstips. Art nr 70-7225 1 CROSSTRAINER CT175

CROSSTRAINER CT175. Montering Träningsdatorn Träningstips. Art nr 70-7225 1 CROSSTRAINER CT175 Montering Träningsdatorn Träningstips CROSSTRAINER CT175 Art nr 70-7225 1 CROSSTRAINER CT175 Denna produkt är designad, tillverkad, testad och avsedd för hemmabruk. Kära kund, Vi tackar dig för att du

Läs mer

LÖPBAND TR800. Manual

LÖPBAND TR800. Manual LÖPBAND TR800 Manual Tack för att du valt en produkt från Monark Homeline, vi önskar dig mycket glädje i din träning! Läs igenom alla säkerhets- och monteringsinstruktioner noggrant. Denna produkt är designad,

Läs mer

1. Översikt på motionscykeln Säkerhetsföreskrifter Viktiga föreskrifter Sprängskiss Delar på motionscykeln...

1. Översikt på motionscykeln Säkerhetsföreskrifter Viktiga föreskrifter Sprängskiss Delar på motionscykeln... MANUAL EB3.0 INNEHÅLLSFÖRTECKNING 1. Översikt på motionscykeln...3 2. Säkerhetsföreskrifter...4 3. Viktiga föreskrifter...5 4. Sprängskiss...6 5. Delar på motionscykeln...8 6. Checklista av smådelar och

Läs mer

Garantibestämmelser. Bästa kund

Garantibestämmelser. Bästa kund S I Bike 1 Bästa kund Vi är glada för att du har valt en produkt från Reebok. Denna kvalitetsprodukt är tillverkad för att användas i hemmet och är testad efter Europanorm EN 957-1/5. Innan du monterar

Läs mer

BRUKSANVISNIN G SVENSK BRUKSANVISNING BYGGD FÖR HÄLSA

BRUKSANVISNIN G SVENSK BRUKSANVISNING BYGGD FÖR HÄLSA BRUKSANVISNIN G för SVENSK BRUKSANVISNING 670 MAGNETIC Magnetic BYGGD FÖR HÄLSA BYGGD FÖR HÄLSA INNEHÅLL VIKTIGA 2 CHECKLISTA FÖR 8 FÖRTECKNING Ö Å ÖVER DELAR 3 4 MONTERING 9 11 ÖVERSIKTSDIAGRAM 5 6 DATOR

Läs mer

ANVÄNDARHANDBOK FÖR GRAVITY 1.2X CROSSTRAINER

ANVÄNDARHANDBOK FÖR GRAVITY 1.2X CROSSTRAINER ANVÄNDARHANDBOK FÖR GRAVITY 1.2X CROSSTRAINER Bästa kund! Det gläder oss att du har valt att använda en träningsprodukt från Casall. Denna kvalitetsprodukt har utformats för hemmabruk och har testats och

Läs mer

Bruks- och monteringsanvisning för Abilica ExElip 2.0 Art. nr

Bruks- och monteringsanvisning för Abilica ExElip 2.0 Art. nr Bruks- och monteringsanvisning för Abilica ExElip 2.0 Art. nr. 555 065 MONTERINGSDELAR 2 VIKTIG INFORMATION o Användningsområdet för denna apparat är träning hemma. o Ställ apparaten på ett jämnt och hårt

Läs mer

INNEHÅLLSFÖRTECKNING INTRODUKTION S. 4 VIKTIGA SÄKERHETSÅTGÄRDER S. 4-5 INNAN MONTERING S. 6 DELLISTA S. 7-8 HÅRDVARUDELLISTA S. 9 SPRÄNGSKISS S.

INNEHÅLLSFÖRTECKNING INTRODUKTION S. 4 VIKTIGA SÄKERHETSÅTGÄRDER S. 4-5 INNAN MONTERING S. 6 DELLISTA S. 7-8 HÅRDVARUDELLISTA S. 9 SPRÄNGSKISS S. INNEHÅLLSFÖRTECKNING INTRODUKTION S. 4 VIKTIGA SÄKERHETSÅTGÄRDER S. 4-5 INNAN MONTERING S. 6 DELLISTA S. 7-8 HÅRDVARUDELLISTA S. 9 SPRÄNGSKISS S. 10 MONTERINGSINSTRUKTION S. 11-19 UPPVÄRMNING S. 20 WEEE

Läs mer

Dator i-series. DATORHANDBOK Reebok i-series-20090220

Dator i-series. DATORHANDBOK Reebok i-series-20090220 Dator i-series DATORHANDBOK Reebok i-series-20090220 ! Läs noggrant igenom försiktighetsåtgärderna som ingår i monteringsanvisningarna innan du monterar eller använder ditt träningsredskap. DISPLAY 1

Läs mer

T765 MANUAL. ANM.: Läs igenom alla instruktioner noggrant före användning. Förvara denna manual för framtida referens.

T765 MANUAL. ANM.: Läs igenom alla instruktioner noggrant före användning. Förvara denna manual för framtida referens. T765 MANUAL ANM.: Läs igenom alla instruktioner noggrant före användning. Förvara denna manual för framtida referens. VIKTIGA SÄKERHETSFÖRESKRIFTER Läs igenom alla instruktioner före användning 1. Det

Läs mer