CROSSTRAINER CT850 MANUAL

Storlek: px
Starta visningen från sidan:

Download "CROSSTRAINER CT850 MANUAL"

Transkript

1 CROSSTRAINER CT850 MANUAL

2 Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna crosstrainer är avsedd för hemmabruk Garantin gäller i 2 år efter inköpstillfället med förutsättning att motionsmaskinen endast används för hemmabruk, slitage delar som: drivremmar, löpmatta, bromskuddar, sadlar m.m innefattas inte av garantin. För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten, om varan. Bara en person får använda produkten åt gången Innan användning, se till att alla skruvar, bultar och andra delar är tillräckligt åtdragna. Innan användande, ta bort eventuella vassa delar I närheten. Använd enbart produkten om den fungerar på ett riktigt sätt. Skadade eller defekta delar måste ersättas omedelbart, och använd inte produkten innan den är riktigt reparerad. Föräldrar eller annan ansvarstagande person skall vara medveten om sitt ansvar, då produkten inte är designad eller konstruerad för barn. Crosstrainer är ingen leksak för barn. Se till att du har tillräckligt stor fri yta runt produkten. Notera att ett felaktigt användande kan vara skadligt för din hälsa. Håll händerna borta från rörliga delar. Se till att produkten står på en stabil och jämn yta. Bär alltid träningsriktiga kläder och skor med halkfri sula, se till att inga lösa detaljer på dina kläder kan fastna i någon del av crosstrainern. Använd inte crosstrainern om du känner yrsel, illamående eller bröstsmärtor. Kontakta läkare.

3 Viktiga föreskrifter Montera enbart crosstrainern efter monteringsinstruktionerna och använd endast delar designade för denna produkt. Innan du påbörjar monteringen kolla att alla delar finns med samt läs monteringsinstruktionen. Använd inte produkten på ställen med hög luftfuktighet. Om du vill skydda golvet mot repor så rekommenderas en glidfri matta under crosstrainern. Finns att köpa hos din handlare. Grundregeln är att motionsredskap inte är någon leksak, därför skall produkten endast användas av informerade och instruerade personer. Stoppa träningen omedelbart om du känner dig yr, illamående, har bröstsmärtor eller känner andra fysiska symptom- Vid minsta tvekan- kontakta läkare. Barn eller handikappade personer skall inte använda produkten om inte en fullt informerad vuxen person finns tillgänglig för assistans. Se till att inga kroppsdelar är i närheten av rörliga delar. Se till att alla justerbara delar är tillräckligt åtdragna. Träna inte direkt efter en måltid.

4 23,21 Sprängskiss L 2 5R

5 Checklista X1 X1 72L&72R 21L&21R 19 X X1 X1 67&68 X1 X1 X1 X4 X1 X2 X18 X14 X2 8 M8*1.25*15L X4 9 M8*1.25*20L X8 X2 20 M6*1*45L X4 73 D14*D6.5*0.8T X4 90 M5*0.8*10L X2 91 ST4*15L X M8*1.25*93L D22*D8.5*1.5T D15.4*D8.2*2T M8*1.25*95L M8*1.25*100L 18 M8*1.25*8T X2 X1 X1

6 Komponentlista Komp.nr. Beskrivning Komp.n Beskrivning Antal r. Antal 1 Huvudram 1 50 Nylonbricka D24*D16*1.5T 1 2 Främre golvstöd 1 51 Fjäder D1.0*55L 1 3 Skruv med fyrkantigt huvud M8*1,25*93L 2 52L Vänster flyttbart handtag 1 4 Justerbart fotskydd 2 52R Höger flyttbart handtag 1 5L Vänster fotskydd 1 53 Skumgummi (HDR) D30*5T*680L 2 5R Höger fotskydd 1 54 Skumgummi (HDR) D23*5T*530L 2 6 Välvd bricka D22*D8,5*1,5T Svampformad hatt D1 1/4 *45L 2 7 Fjäderbricka D15,4*D8,2*2T Fjäder D2,6*D15*82L 1 8 Kupolmutter M8*1,25*15L 4 57 Staglina D1.5*640L 1 9 Insexskruv M8*1.25*20L 9 58 Skruv M6*1,0*15L Rörstag för handtaget 1 59 Skruv M8x1.0x50L 1 11 Stödrör för pedal 2 60 Platt bricka D21*D8,5*1,5T 4 12 Stödrör för flyttbart handtag 2 61 Axel för pedalvevstång 1 13 Lager nr99502zz Rund magnet 1 14 Insexskruv M8*1,25*95L 2 63 Skruv ST3,5*1,27*15L 8 15 Halvcirkelformat lock 2 64 Dator B31232` 4 17 Insexskruv M8*1,25*100L 2 65 Pulssensor i handtaget 2 18 Nylonmutter M8*1,25*8T 2 Kabel till pulssensor i handtaget 500L 2 19 Bakre golvstöd 1 66 Platt bricka D23*D17*1.2T 1 20 Skruv med fyrkantigt huvud M6*1*45L 4 67 Främre datorfäste 1 21L Vänster pedal 1 68 Bakre datorfäste 1 21R Höger pedal 1 69 Främre pedalaxel 2 22 Justerbart runt hjul 2 70 Fästplatta för hjul 1 23 Övre skydd (vänster) 2 71 Platt bricka D14*D6,5*0,8T Låsmutter M10*1,25*10T 2 72L Vänster fast handtag 1 25 Motor 1 72R Höger fast handtag 1 26 C-formad ring S-40 (1,8T) 2 73 Platt bricka D14*D6,5*0,8T 4 27 Elektronisk kabel 900L 1 74 Skydd (vänster) 2 28 Sensorkabel 950L 1 75 Skydd (höger) 2 29 Övre datakabel 950L 1 76 Platt bricka D50*D10*3T 1 30 Nedre datakabel 650L 1 77 Skruvratt D40*M6* Axelskydd 2 78 Nätadapter 1 32 Sidoskydd på stödröret för pedalen 2 79 Skruv ST4.2x1.4x20L 4 33 Pedalvevstång 2 80 Platt bricka D28*D8.53*3T 1 34 Skruv ST4,2*20L 6 81 Inre rör 1 35 Multiräfflad drivrem 1 82 Mutter M6*1*6T 1 36L Vänster kedjeskydd 1 83 Insexskruv M8*1,25*30L 1 36R Höger kedjeskydd 1 84 C-formad ring S-16 (1T) 3 37 Svänghjul 1 85 Skruv M6*65L 1 38 Övre skydd (höger) 2 86 Mutter M6*1*6T 1 39 Sidoskydd 2 87 Nylonbricka D13*D6.5*1.0T 1 40 Skruv M8*1,25* Magnetstöd 1 41 Skruv ST4*1,41*20L 6 89 Mutter M8*1,25*8T 3 42 Rund kåpa 2 90 Skruv M5*0,8*10L 2 43 Lager nr #60042RS(C0) 2 91 Skruv ST4*1,41*15L Skruv M8*52L 1 92 Vågformat bricka D27*D21*0,3T 1 45 Nylonmutter M8*1,25*6T 2 93 Lager nr RS 2 46 Platt plastbricka D50*D10*1,0T 1 94 C-formad ring S-40(1.8T) 2 47 Vågformad bricka D21*D16,2*0,3T 3 95 Plastskydd 2 48 Fjäderbricka D6*D19*1.5T Platt bricka D25xD8.5x2T 4 49 Skydd för rörstag för handtaget 1 97 Plugg 4

7 Monteringsinstruktioner Steg 1: ) Montera det främre golvstödet (2) på huvudramen (1) genom att använda skruven med fyrkantigt huvud (3), den välvda brickan (6), fjäderbrickan (7) och kupolmuttern (8) som visas i fig. A. 2) Montera det bakre golvstödet (19) på huvudramen (1) genom att använda den välvda brickan (6), fjäderbrickan (7), kupolmuttern (8) och insexskruven (14) som visas i fig. B. 3) Höjden på det justerbara fotskyddet (4) på det bakre golvstödet kan justeras uppåt och nedåt.

8 Monteringsinstruktioner Steg 2: 20 21R L 1) Montera pedalerna (21V&21H) på stödröret för pedalerna (11) genom att använda den platta brickan (73), skruven med fyrkantigt huvud (20) och skruvratten (77) som visas i fig. C. 2) Användaren kan justera pedalerna i 3 olika positioner.

9 Monteringsinstruktioner Steg 3: (d) D (x8) M8*1.25*20L D15.4*D8.2*2T D22*D8.5*1.5T (a) (b) (c) x2 52L STEP-3 1) Montera skyddet för rörstaget för handtaget (49) på rörstaget för handtaget (10) som visas i fig. (a). 2) Anslut det övre datorkabeln (29) till den nedre datorkabeln (30), som visas i fig. (b). 3) Montera rörstaget för handtaget (10) på huvudramen (1) genom att använda den välvda brickan (6), fjäderbrickan (7) och insexskruven (9), som visas i fig. (c). 4) Montera de flyttbara handtagen (52V&52H) som är förmonterade på rörstaget för handtaget (10) på stödröret för de flyttbara handtagen (12) genom att använda den välvda brickan (6), fjäderbrickan (7) och insexskruven (9), som visas i fig. (d).

10 Monteringsinstruktioner Steg 4: E (x2) M8*1.25*100L D22*D8.5*1.5T D22*D8.5*1.5T D15.4*D8.2*2T M8*1.25*8T 72L 72R STEP-4 1) Montera det fasta handtaget (72V&72H) på rörstaget för handtaget (10) genom att använda den välvda brickan (6), fjäderbrickan (7) och insexskruven (17) och nylonmuttern (18) som visas i fig. E.

11 Monteringsinstruktioner Steg 5: F (x4) M5*10L STEP-5 1) Montera den övre datakabeln (29) och kabeln för pulsmätaren i handtaget (65) till datorn (64) och montera därefter datorn (64) till rörstaget till handtaget (10) med skruvarna som fäster datorn.

12 Monteringsinstruktioner Steg 6: G ST4*15L(x2) M5*0.8*10L(x2) STEP-6 1) Montera det främre datorfästet (67) och det bakre datorfästet (68) på rörstaget till handtaget (10) med skruven (90) och skruven (91).

13 MANUAL DATOR B31232

14 Vad du bör veta innan du börjar träningen A. Strömförsörjning Anslut adaptern till utrustningen. Datorn kommer att pipa, och det manuella läget aktiveras. Använd endast Extremefits adapter. B. Välj program och ställ in värden 1. Använd knapparna UP och DOWN för att välja programläge. Bekräfta genom att trycka på ENTER. 2. I manuellt läge används knapparna UP och DOWN för att ställa in träningstid, träningssträcka, antal kalorier och puls. 3. Tryck på START/STOP för att börja träningen. 4. När du når ditt mål kommer datorn att pipa och sedan stanna. 5. Om du har ställt in mer än ett mål och vill nå nästa mål, trycker du på knappen START/STOP för att fortsätta träningen.

15 Funktioner och innehåll 1. TIME: visar den totala träningstiden i minuter och sekunder. Datorn räknar automatiskt från 0:00 till 99:59 i en sekunds intervaller. Du kan också programmera datorn att räkna ned från ett visst värde med hjälp av knapparna UP och DOWN. Om du fortsätter att träna när tiden är 0:00 kommer datorn att börja pipa och återställa sig till den ursprungliga tiden för att göra dig uppmärksam på att träningstiden är ute. 2. DISTANCE: visar den totala träningssträcka som uppnåtts vid varje träningspass upp till högst 99,9 km eller mile. 3. RPM: din tramptakt. 4. WATT: mängden mekanisk kraft som datorn tar emot under träningen. 5. SPEED: visar hastigheten under träningen i km eller mile i timmen. 6. CALORIES: Datorn beräknar antalet kalorier som du har förbränt vid en viss tid under träningen. 7. PULSE: visar din puls i slag per minut under träningen. 8. AGE: Det går att programmera in en ålder mellan 10 och 99 år i datorn. Om du inte ställer in någon ålder kommer åldern 35 år automatiskt att ställas in. 9. TARGET HEART RATE (TARGET PULSE): Den hjärtfrekvens som du bör ha som mål kallas Target Heart Rate och anges i slag per minut. 10. PULSE RECOVERY: I startläget håller du om handtagen eller låter bröstsändaren sitta fast och trycker sedan på knappen PULSE RECOVERY (pulsåterhämtning). Inga funktioner utom TIME visas. Tiden börjar räkna ned från 00:60, 00:59 till 00:00. Så fort du har nått 00:00 kommer datorn att visa din hjärtfrekvens återhämtningsstatus i skalan F1.0 till F betyder UTMÄRKT 1.0<F<2.0 betyder MYCKET BRA 2.0 F 2.9 betyder BRA 3.0 F 3.9 betyder MEDEL 4.0 F 5.9 betyder UNDER MEDEL 6.0 betyder UNDERMÅLIG OBS! Om datorn inte uppfattar någon pulssignal visas meddelandet P i pulsfönstret. Om datorn visar meddelandet ERR trycker du på knappen PULSE RECOVERY ännu en gång och ser till att du har ett fast grepp om handtagen eller att pulsbandet sitter fast ordentligt. (Pulsband ingår ej).

16 Knappfunktioner Det finns sex knappar med följande funktioner 1. Knappen START/STOP: a. Funktion för Quick Start: Den här knappen används för att starta datorn utan att ett program behöver väljas. Endast träning i manuellt läge. Tiden börjar automatiskt att räkna från noll. b. I träningsläge: tryck på den här knappen för att stoppa träningen. c. I stoppläge: tryck på den här knappen för att starta träningen. 2. Knappen UP: a. Vrid på ratten för att öka motståndet under träningen. b. I inställningsläget vrider du på ratten för att öka värdena för tid, sträcka, kalorier, ålder och för att välja kön och program. 3. Knappen DOWN: a. Tryck på den här knappen för att minska motståndet under träningen. b. I inställningsläget trycker du på den här knappen för att minska värdena för tid, sträcka, kalorier, ålder och för att välja kön och program. 4. Knappen ENTER: a. I inställningsläget trycker du på den här knappen för att acceptera de uppgifter du angett. b. Om du håller ned den här knappen i minst två sekunder i stoppläget återställs alla värden till noll eller standardvärdena. c. Vid inställning av klockan trycker du på den här knappen för att ställa in timma och minut. 5. Knappen BODY FAT: Tryck på tangenten för att ange HEIGHT, WEIGHT, GENDER och AGE för att mäta kroppsfetthalten. 6. Knappen PULSE RECOVERY: Tryck på den här knappen för att aktivera funktionen hjärtfrekvensens återhämtning.

17 Program och inställningar Manuellt program: Manual P1 är ett manuellt program. Börja träningen genom att trycka på knappen START/STOP. Standardinställningen för motstånd är 5. Du kan välja det motstånd (med hjälp av knapparna UP och DOWN under träning), den tid, det antal kalorier eller den sträcka du önskar. Inställningar: 1. Använd knapparna UP och DOWN för att välja programmet MANUAL (P1). 2. Tryck på knappen ENTER för att öppna det manuella programmet. 3. TIME blinkar och du kan ställa in träningstiden med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 4. DISTANCE blinkar och du kan ställa in målavståndet med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 5. CALORIES blinkar och du kan ställa in kalorimålen för träningen med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 6. PULSE blinkar och du kan ställa in träninsgpulsen med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta önskad puls genom att trycka på ENTER. 7. Tryck på START/STOP för att börja träningen. Förinställda program: Steps, Hill, Rolling, Valley, Fat Burn, Ramp, Mountain, Intervals, Random, Plateau, Fartlek, Precipice Program Program 2 13 är förinställda program. Du kan träna i olika svårighetsgrader i olika intervaller enligt profilerna nedan. Du kan välja det motstånd (med hjälp av knapparna UP och DOWN under träningen), den tid, det antal kalorier eller den sträcka du önskar. Inställningar: 1. Använd knapparna UP och DOWN för att välja bland programmen P2 P Tryck på knappen ENTER för att öppna programmet. 3. TIME blinkar och du kan ställa in träningstiden med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 4. DISTANCE blinkar och du kan ställa in målavståndet med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 5. CALORIES blinkar och du kan ställa in kalorimålen för träningen med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 6. PULSE blinkar och du kan ställa in träninsgpulsen med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta önskad puls genom att trycka på ENTER. 7. Tryck på START/STOP för att börja träningen.

18 Program och inställningar Användarinställningsprogram: User 1, User 2, User 3 och User 4 Program är användarinställningsprogram. Du kan välja värden för tid, sträcka, kalorier samt motstånd i 10 spalter. Värdena och profilerna sparas i minnet efter inställningen. Du kan även ändra den aktuella svårighetsgraden i varje spalt med hjälp av knapparna UP och DOWN, utan att det motstånd som har sparats i minnet ändras. Inställningar: 1. Använd knapparna UP och DOWN för att välja USER-program P14 P Tryck på knappen ENTER för att öppna programmet. 3. Spalt 1 börjar blinka. Använd knapparna UP och DOWN för att skapa din personliga träningsprofil. Bekräfta din första träningsprofilspalt genom att trycka på ENTER. Standardinställningen är svårighetsgrad Spalt 2 börjar blinka. Använd knapparna UP och DOWN för att skapa din personliga träningsprofil. Bekräfta din andra träningsprofilspalt genom att trycka på ENTER. 5. Följ steg 5 och 6 ovan för att fullborda dina personliga träningsprofiler. Bekräfta dina träningsprofiler genom att trycka på ENTER. 6. TIME blinkar och du kan ställa in träningstiden med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 7. DISTANCE blinkar och du kan ställa in målavståndet med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 8. CALORIES blinkar och du kan ställa in kalorimålen för träningen med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 9. PULSE blinkar och du kan ställa in träninsgpulsen med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta önskad puls genom att trycka på ENTER. 10. Tryck på START/STOP för att börja träningen.

19 Program och inställningar Hjärtfrekvensprogram: 55% H.R.C., 65% H.R.C., 75% H.R.C., 85% H.R.C., Target H.R.C. Program är hjärtfrekvensprogram, och program 22 baseras på hjärtfrekvensens målvärde. Program 18 (55% Max H.R.C.): hjärtfrekvensens målvärde = (220 ålder) x 55% Program 19 (65% Max H.R.C.): hjärtfrekvensens målvärde = (220 ålder) x 65% Program 20 (75% Max H.R.C.): hjärtfrekvensens målvärde = (220 ålder) x 75% Program 21 (85% Max H.R.C.): hjärtfrekvensens målvärde = (220 ålder) x 85% Program 22 (Target H.R.C.): träning baserad på målvärde för hjärtfrekvensen. Du kan träna i valfritt hjärtfrekvensprogram genom att ange ålder, tid, sträcka, kalorier eller målpuls. I de här programmen kommer datorn att justera motståndet efter den avlästa hjärtfrekvensen. Motståndet kan till exempel öka var tjugonde sekund när den avlästa hjärtfrekvensen är lägre än hjärtfrekvensens målvärde (TARGET H.R). Då visas SLOW DOWN (sakta ned) i meddelandefältet. Motståndet kan även minska var tjugonde sekund när den avlästa hjärtfrekvensen är högre än hjärtfrekvensens målvärde (TARGET H.R). Då visas HURRY UP (öka) i meddelandefältet. Följaktligen kommer din hjärtfrekvens att justeras så att hjärtfrekvensens målvärde (TARGET H.R.) ligger mellan +/ 5. Då visas KEEP GOING (fortsätt) i meddelandefältet. Inställningar: 1. Använd knapparna UP och DOWN för att välja ett av hjärtfrekvensprogrammen P18 P Tryck på knappen ENTER för att öppna programmet. 3. AGE blinkar vid P18 P21 och du kan ställa in din ålder med hjälp av knapparna UP och DOWN. Standardinställningen är 35 år. 4. Vid program 22 blinkar TARGET PULSE och du kan ställa in målpulsen på ett värde mellan 80 och 180 med hjälp av knapparna UP och DOWN. Standardinställningen för TARGET PULSE är TIME blinkar och du kan ställa in träningstiden med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 6. DISTANCE blinkar och du kan ställa in målavståndet med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 7. CALORIES blinkar och du kan ställa in kalorimålen för träningen med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 8. Tryck på START/STOP för att börja träningen.

20 Program och inställningar Effektprogrammet: Watt Control Program 23 är ett hastighetsoberoende program. Tryck på ENTER för att ställa in värdena för måleffekt, tid, sträcka och kalorier. Motståndet kan inte justeras medan träningen är igång. Motståndet ökar till exempel om hastigheten är för låg. Motståndet minskar även om hastigheten är för hög. Följaktligen kommer den beräknade effekten (WATT) att ligga i närheten av den måleffekt som du har ställt in. Inställningar: 1. Använd knapparna UP och DOWN för att välja programmet WATT CONTROL (P23). 2. Tryck på knappen ENTER för att öppna programmet. 3. TIME blinkar och du kan ställa in träningstiden med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 4. DISTANCE blinkar och du kan ställa in målavståndet med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 5. WATT blinkar och du kan ställa in måleffekten med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. Standardinställningen för effekt är CALORIES blinkar och du kan ställa in kalorimålen för träningen med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta ditt val genom att trycka på ENTER. 7. PULSE blinkar och du kan ställa in träningspulsen med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta önskad puls genom att trycka på ENTER. 8. Tryck på START/STOP för att börja träningen. OBS! 1. WATT = vridmoment (KGM) * varv/min * 1,03 2. I det här programmet kommer effekten att vara ett konstant värde. Det innebär att motståndet minskar om du trampar snabbt och ökar om du trampar långsamt. Försök att alltid hålla samma effekt.

21 Program och inställningar Program för mätning av kroppsfett: Body Fat Program 24 är ett särskilt program som är utformat för att mäta andelen kroppsfett och utifrån det föreslå en viss träningsprofil. Det finns tre kroppstyper som är uppdelade efter det beräknade kroppsfettet i procent. Typ 1: % kroppsfett > 27 Typ 2: 27 % kroppsfett 20 Typ 3: % kroppsfett < 20 Datorn kommer att visa resultaten av FAT PERCENT (kroppsfett i procent), BMI (kroppsmasseindex) och BMR (basalomsättning). Inställningar: 1. Använd knapparna UP och DOWN för att välja programmet BODY FAT (P24). 2. Tryck på knappen ENTER för att öppna programmet. 3. HEIGHT blinkar och du kan ställa in din kroppslängd med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta din längd genom att trycka på ENTER. Standardinställningen för HEIGHT är 170cm. 4. WEIGHT blinkar och du kan ställa in din vikt med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta din vikt genom att trycka på ENTER. Standardinställningen för WEIGHT är 70 kg. 5. GENDER blinkar och du kan välja kön med hjälp av knapparna UP och DOWN. Siffran 1 betyder man och siffran 0 betyder kvinna. Bekräfta ditt kön genom att trycka på ENTER. Standardinställningen är 1 (MAN). 6. AGE blinkar och du kan ställa in din ålder med hjälp av knapparna UP och DOWN. Bekräfta din ålder genom att trycka på ENTER. Standardinställningen är 35 år. 7. Tryck på START/STOP för att börja mätningen av kroppsfett. Om fönstret visar E kontrollerar du att du håller korrekt i handtagen eller att bröstkorgsbältet ligger an ordentligt mot kroppen. Tryck på START/STOP igen för att börja mätningen av kroppsfett. 8. När mätningen är klar visar datorn värdena för BMR, BMI och FAT PERCENT på LCD-displayen. Dessutom kommer datorn att föreslå en träningsprofil för din kroppstyp. 9. Tryck på START/STOP för att börja träningen.

22 Användarhandbok 1. Viloläge: Datorn kommer att sättas i viloläge när den inte uppfattar någon signal och när inga knappartryckningar har skett på fyra minuter. Du kan trycka på vilken knapp som helst för att sätta igång datorn. 2. BMI (kroppsmasseindex): BMI är ett mått på kroppsfett som bygger på längd och vikt, som används för både män och kvinnor. 3. BMR (basalomsättning): BMR anger det antal kalorier som din kropp behöver för att fungera. I det här måttet räknas ingen aktivitet med. Det är helt enkelt den energi som behövs för att upprätthålla hjärtslag, andning och normal kroppstemperatur. Det mäter kroppen i vila, inte sömn, vid rumstemperatur. Felmeddelande E1 (ERROR 1): Normalt tillstånd: Om monitorn vid träning inte fått någon räkningssignal från växelmotorn på mer än fyra sekunder efter tre kontrollförsök, visar LCD-displayen E1. Startläge: Växelmotorn återgår automatiskt till noll när signalen från motorn inte kan detekteras under mer än fyra sekunder. Då stängs motorns drivenhet av automatiskt och E1 visas på LCD-displayen. Alla de andra digitala markeringarna och funktionsmarkeringarna är tomma och utsignalerna är också avstängda. E2 (ERROR 2): När monitorn läser av minnesdata och ID-koden inte är rätt eller om minneskretsen är skadad visar monitorn E2 omedelbart efter start. E3 (ERROR 3): Om datorn efter fyra sekunder i startläge detekterar att motorn är felaktig och inte lämnar nollpunkten, visar LCD-displayen E3. Tekniska data för den aktuella adaptern 1. Ineffekt: 230V/50Hz eller 60Hz Uteffekt: 6V DC/0,5A 2. Ineffekt: 110V/50Hz eller 60Hz Uteffekt: 6V DC/0,5A Använd endast Extremefits adapter.

23 LCD:ns träningsgrafik FÖRINSTÄLLDA PROGRAM PROGRAM 1 PROGRAM 2 PROGRAM 3 MANUAL STEPS HILL PROGRAM 4 PROGRAM 5 PROGRAM 6 ROLLING VALLEY FAT BURN PROGRAM 7 PROGRAM 8 PROGRAM 9 RAMP MOUNTAIN INTERVALS PROGRAM 10 PROGRAM 11 PROGRAM 12 RANDOM PLATEAU FARTLEK PROGRAM 13 PRECIPICE

24 ANVÄNDARINSTÄLLNINGS PROGRAM PROGRAM 14 USER 1 PROGRAM 15 USER 2 PROGRAM 16 USER 3 PROGRAM 17 USER 4

25 HJÄRTFREKVENSPROGRAM PROGRAM 18 55% H.R.C. Tryck på ENTER. PROGRAM 19 65% H.R.C. Tryck på ENTER. PROGRAM 20 75% H.R.C. Tryck på ENTER. PROGRAM 21 85% H.R.C. Tryck på ENTER. PROGRAM 22 TARGET H.R.C. Tryck på ENTER.

26 EFFEKTPROGRAM PROGRAM 23 WATT CONTROL Tryck på ENTER. PROGRAM FÖR MÄTNING AV KROPPSFETT BODY FAT (STOPPLÄGE) PROGRAM 24 BODY FAT (STARTLÄGE) En av följande sex profiler visas automatiskt efter mätning av kroppsfett Träningstid: 40 minuter Träningstid: 40 minuter Träningstid: 20 minuter Träningstid: 40 minuter Träningstid: 40 minuter Träningstid: 20 minuter

CROSSTRAINER CT880 MANUAL

CROSSTRAINER CT880 MANUAL CROSSTRAINER CT880 MANUAL Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten, om

Läs mer

MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL

MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL MOTIONSCYKEL XT300 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel

Läs mer

ELLIPTISK CYKEL EMS88 mkiii

ELLIPTISK CYKEL EMS88 mkiii ELLIPTISK CYKEL EMS88 mkiii SVENSK MANUAL 1/10 Uppdaterad 0904 Exploded drawing: Checklista 3/10 Komponentlista Nr. Beskrivning Antal Nr. Beskrivning Antal 1 Huvudram 1 46 Platt plastbricka 2 D50*D10*1,0T

Läs mer

ELLIPTISK CYKEL CT829

ELLIPTISK CYKEL CT829 ELLIPTISK CYKEL CT829 SVENSK MANUAL 1/10 Sprängskiss Checklista: 2/10 3/10 Komponentlista Nr. Beskrivning Antal Nr. Beskrivning Antal 1 Huvudram 1 49 Skydd för rörstag för handtaget 1 2 Främre golvstöd

Läs mer

BRUKSANVISNING for Exerfit 580

BRUKSANVISNING for Exerfit 580 BRUKSANVISNING for Exerfit 580 BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL SÄKERHETSINSTRUKTIONER... 2 SPRÄNGSKISS... 4 LISTA ÖVER DELAR... 5 KONTROLLISTA (FÖRPACKNINGENS INNEHÅLL)... 7 SM2690-67 ANVÄNDNINGSINSTRUKTIONER...

Läs mer

MAGNETISK CYKEL EMS77

MAGNETISK CYKEL EMS77 MAGNETISK CYKEL EMS77 SVENSK MANUAL 1/8 Komponentlista nr. Beskrivning Antal nr. Beskrivning Antal 1 Huvudram 1 40 Övre datakabel 1000L 1 2 Bakre golvstöd 1 41L Vänster datorfäste 1 3 Justerbart fotskydd

Läs mer

EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 619 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder

Läs mer

Användarmanual Motionscykel XT 317

Användarmanual Motionscykel XT 317 Användarmanual Motionscykel XT 317 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten,

Läs mer

Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna.

Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. 1. Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall användas av en person

Läs mer

ELLIPTISK CYKEL CT 829 Mk II EDITION prod.date < SVENSK MANUAL

ELLIPTISK CYKEL CT 829 Mk II EDITION prod.date < SVENSK MANUAL ELLIPTISK CYKEL CT 829 Mk II EDITION prod.date < 200910- SVENSK MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner C305 Crosstrainer 1 Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall

Läs mer

EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 417 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhets instruktioner För en säker och bra träning, kontrollera regelbundet crosstrainern. Om du lånar ut crosstrainern till någon, se till att personen är väl

Läs mer

BRUKSANVISNING för Exerfit 520

BRUKSANVISNING för Exerfit 520 BRUKSANVISNING för Exerfit 520 BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL Översiktsdiagram... 3 Lista över delar... 4 Montering... 5 VIKTIGT BETRÄFFANDE SERVICE... 13 BESTÄLLNING AV RESERVDELAR:... 13 2 3 Översiktsdiagram

Läs mer

MAGNETISK CYKEL XP780 MANUAL

MAGNETISK CYKEL XP780 MANUAL MAGNETISK CYKEL XP780 MANUAL Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel är avsedd för hemmabruk. Garantin gäller i 2 år efter inköpstillfället med förutsättning att motionsmaskinen endast används för hemmabruk,

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner B4140 Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna motionscykel bör läsa igenom instruktionerna. Motionscykeln skall användas av en

Läs mer

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 DELLISTA Nr Detalj Specifikation Antal A, A-1 Träningsdator och tillhörande skruv SM2871-67 1 st. B Främre handtag ø25,4 mm 1 st. B-1 Skumgummigrepp för främre handtag 440

Läs mer

Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018

Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018 Casall INFINITY 1.2B motionscykel 91018 INFINITY 1.2B No:J-2 Allen Bolt M7*P1.0*30L (1) No:J-4 Spring Washer?7*2t(2) No:J-3 Regular Washer?7*1t(2) No:J-5 Bushing φ12*40l (1) No:J-8 Metal cover (1) No:J-7

Läs mer

CROSSTRAINER 717X. Manual

CROSSTRAINER 717X. Manual CROSSTRAINER 717X Manual Tack för att du valt en produkt från Monark Homeline, vi önskar dig mycket glädje i din träning! Läs igenom alla säkerhets- och monteringsinstruktioner noggrant. Denna produkt

Läs mer

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Läs mer

CROSSTRAINER CR40. www.masterfitness.se

CROSSTRAINER CR40. www.masterfitness.se CROSSTRAINER CR40 1 KOMPONENTFÖRTECKNING KOMPONENT NR. BESKRIVNING ANTAL 1. ram 1 63. stolpe 1 72. axel 1 76. handtag vänster 1 77. handtag höger 1 85 pedalarm vänster 1 86 pedalarm höger 1 88 bakre kåpa

Läs mer

CROSSTRAINER CT800 MANUAL

CROSSTRAINER CT800 MANUAL CROSSTRAINER CT800 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna crosstrainer

Läs mer

RODDMASKIN RW200 MANUAL

RODDMASKIN RW200 MANUAL RODDMASKIN RW200 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. SÄKERHETS INSTRUKTIONER Denna roddmaskin

Läs mer

CROSSTRAINER CT450 MANUAL

CROSSTRAINER CT450 MANUAL CROSSTRAINER CT450 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel

Läs mer

EXTREME FIT CT 629 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 629 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 629 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder

Läs mer

X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING

X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING X-erfit 810 roddmaskin BRUKSANVISNING INNEHÅLL SÄKERHETSFÖRESKRIFTER 2 SPRÄNGSKISS 8-9 CHECKLISTA FÖRE MONTERING 3 LISTA ÖVER DELAR 10-11 LISTA ÖVER MASKINVARA 4 MONITORINSTRUKTIONER 12-13 MONTERINGSINSTRUKTIONER

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnr PFIVEX87212.0 Serienummer:

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnr PFIVEX87212.0 Serienummer: Modellnr PFIVEX87.0 Serienummer: BRUKSANVISNING Serienummerdekal Skriv serienumret i utrymmet ovan för referens. FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss: Sverige

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX87214.0 Serienummer: Serienummerdekal

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX87214.0 Serienummer: Serienummerdekal Modellnummer PFIVEX874.0 Serienummer: BRUKSANVISNING FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss: Sverige Ring: +40 59 786 Webbplats: www.iconsupport.eu E-post: csuk@iconeurope.com

Läs mer

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 517

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 517 ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 517 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller

Läs mer

Manual Master C305. ritning 3 ritning 4

Manual Master C305. ritning 3 ritning 4 Manual Master C305 1. När mätaren är ansluten visas de olika funktionerna under 2 sek med ett långt pipande ljud (ritning 1), och hjuldiametern (ritning 2). ritning 1 ritning 2 2. Tryck på ENTER, UP, DOWN

Läs mer

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer: Serienummer:: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P- 6 P- 9 P- 13 P- 12 Allen Bolt M7*P1. 0*30L( 2) P- 2 P- 4 Screw M3*14L(2)

Läs mer

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 504

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 504 ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 504 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller

Läs mer

Säkerhetsinstruktioner

Säkerhetsinstruktioner Säkerhetsinstruktioner Kontrollera regelbundet att inga delar är skadade eller slitna. Personer som använder denna crosstrainer bör läsa igenom instruktionerna. Crosstrainern skall användas av en person

Läs mer

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX29415.1 Serienummer: Serienummerdekal

BRUKSANVISNING FRÅGOR? Besök vår webbplats www.iconsupport.eu VARNING. Modellnummer PFIVEX29415.1 Serienummer: Serienummerdekal BRUKSANVISNING Modellnummer PFIVEX945. Serienummer: Serienummerdekal Skriv serienumret i utrymmet ovan för referens. FRÅGOR? Om du har frågor eller om det saknas några komponenter kan du kontakta oss:

Läs mer

LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING

LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING LÖPBAND TM900 BRUKSANVISNING 1 Översikt 2 Säkerhetsanvisningar När du använder elektrisk utrustning bör du alltid tänka på följande: Läs alla anvisningar innan du börjar använda löpbandet. FARA! Undvik

Läs mer

BRUKSANVISNING EXTREME FIT RW P44 1/6

BRUKSANVISNING EXTREME FIT RW P44 1/6 BRUKSANVISNING EXTREME FIT RW P44 1/6 KOMPONENTLISTA Nr Beskrivning Antal Nr Beskrivning Antal 1 Dator 1 50 C-formad ring S-10 (1T) 2 2 Skydd för axeln 2 51 Sexkantskruv M8*P1,25*60L 1 3 Fastsättningsset

Läs mer

LÖPBAND 70T. www.jtc-sport.se. Art nr 32-500-1012

LÖPBAND 70T. www.jtc-sport.se. Art nr 32-500-1012 A n v ä n d a r m a n u a l LÖPBAND 70T B www.jtc-sport.se Art nr 32-500-1012 Bäste kund! Tack för att du valt vår produkt, vi önskar dig mycket nöje och gott resultat med din träning. Läs igenom alla

Läs mer

BRUKSANVISNING. för. Runner 1600

BRUKSANVISNING. för. Runner 1600 BRUKSANVISNING för Runner 1600 INNEHÅLL Förhållningsregler 3 Montering 4 Folding 7 Stigning 8 Dator 9 Underhåll 13 Justering av motorbälte 14 Justering av löpband 15 Översiktsdiagram 16 Delelista 17 Felsök

Läs mer

MOTIONSCYKEL 515. Manual

MOTIONSCYKEL 515. Manual MOTIONSCYKEL 515 Manual Tack för att du valt en produkt från Monark Homeline, vi önskar dig mycket glädje i din träning! Läs igenom alla säkerhets- och monteringsinstruktioner noggrant. Denna produkt är

Läs mer

RODDMASKIN RW400 MANUAL

RODDMASKIN RW400 MANUAL RODDMSKIN RW400 MNUL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhets instruktioner Denna roddmaskin

Läs mer

BRUKSANVISNING för 440 Magnetic

BRUKSANVISNING för 440 Magnetic BRUKSANVISNING för 440 Magnetic BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL SÄKERHET OCH FÖRHÅLLNINGSREGLER... 2 FØR DU BEGYNNERINNAN DU BÖRJAR... 3 MONTERING... 4 DISPLAY... 14 MÄTA HJÄRTRYTM... 15 ÖVERSIKTSDIAGRAM...

Läs mer

BRUKSANVISNING. Brukermanual för. för

BRUKSANVISNING. Brukermanual för. för BRUKSANVISNING Brukermanual för för X-erift X-erfit 650 550 elliptical INNEHÅLL Viktiga säkerhetsföreskrifter 2 Checklista 3 Checklista, smådelar 4 Lista över delar 5 Översiktsdiagram 8 Montering 10 Dator

Läs mer

EXTREME FIT CT 617 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 617 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 617 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhets instruktioner För en säker och bra träning, kontrollera regelbundet crosstrainern. Om du lånar ut crosstrainern till någon, se till att personen är väl

Läs mer

1. Översikt på spinningcykeln...3. 2. Säkerhetsföreskrifter...4. 3. Viktiga föreskrifter...5. 4. Sprängskiss...6. 5. Delar på spinningcykeln...

1. Översikt på spinningcykeln...3. 2. Säkerhetsföreskrifter...4. 3. Viktiga föreskrifter...5. 4. Sprängskiss...6. 5. Delar på spinningcykeln... MANUAL SP1.0 INNEHÅLLSFÖRTECKNING 1. Översikt på spinningcykeln...3 2. Säkerhetsföreskrifter...4 3. Viktiga föreskrifter...5 4. Sprängskiss...6 5. Delar på spinningcykeln...8 6. Checklista av smådelar

Läs mer

Bruksanvisning till 4000 pro B

Bruksanvisning till 4000 pro B Bruksanvisning till 4000 pro B Sprängskiss LISTA ÖVER DELAR Artikel Beskrivning Specifikation Antal 01 Huvudram Röd 1 02 Bakre stabilisator n76*t1,5*450 1 03 Ändhätta, justerbar Ø76 2 04 Främre stabilisator

Läs mer

BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic

BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic BRUKSANVISNING för Exerfit 340 Magnetic BUILT FOR HEALTH 1 INNEHÅLL Förhållningsregler... 2 Viktige merknaderviktiga anmärkningar... 3 Översiktsdiagram... 4 Lista över delar... 5 Montering... 7 Svensk

Läs mer

BRUKSANVISNING för 650 Magnetic

BRUKSANVISNING för 650 Magnetic BRUKSANVISNING för 650 Magnetic INNEHÅLL Förhållningsregler 2 Checklista 3 Smådelar 4 Lista över delar 5 Översiktsdiagram 7 Montering 9 Dator 15 Träningsinstruktioner 23 FÖRHÅLLNINGSREGLER Läs noga igenom

Läs mer

BRUKSANVISNING. för. Exerfit 345 Magnetic

BRUKSANVISNING. för. Exerfit 345 Magnetic BRUKSANVISNING för Exerfit 345 Magnetic INNHOLD BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL Förhållningsregler 2 Checklista, montering 8 Lista över delar 3 4 Montering 9 13 Översiktsdiagram 5 6 Dator 14 15 Smådelar 7 Täningsinstruktioner

Läs mer

BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL

BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL BRUKSANVISNING för EXERFIT 770F ELLIPTIKAL BUILT FOR HEALTH MONTERING 1* 2* M 8 * 1 6 L M 8 * 5 5 L M 8 Steg 1: a. Fästa främre stabilisator (D-1) till huvudbasen genom att använda två insexskruvar (H-1)

Läs mer

C360 MANUAL LÄS NOGGRANT IGENOM DENNA MANUAL INNAN DU BÖRJAR TRÄNA!

C360 MANUAL LÄS NOGGRANT IGENOM DENNA MANUAL INNAN DU BÖRJAR TRÄNA! C360 MANUAL LÄS NOGGRANT IGENOM DENNA MANUAL INNAN DU BÖRJAR TRÄNA! Innehållsförteckning Din nya crosstrainer 2 Viktiga säkerhetsföreskrifter 3 Viktig elinformation 4 Viktiga funktionsinstruktioner.. 4

Läs mer

Benefit B425 Bike 91105

Benefit B425 Bike 91105 Benefit B425 Bike 91105 1 B 425 M8Acorn Nut (51)-6 M8X65mm Carriage Bolt(52)-4 Curved Washer(53)-10 M8X65mmBolt(57)-2 M8X16mm Screw(19)-4 M5X20mm Screw(68)-2 Allen Key(1) Screwdriver (1) Wrench(1) (MM)

Läs mer

MOTIONSCYKEL XP550 MANUAL

MOTIONSCYKEL XP550 MANUAL MOTIONSCYKEL XP550 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna motionscykel

Läs mer

Nordic 800T Svensk bruksanvisning

Nordic 800T Svensk bruksanvisning 1 Nordic 800T Svensk bruksanvisning INNEHÅLL Viktiga säkerhetsföreskrifter 3 Tekniska parametrar 4 Produktöversikt 4 Montering 5 Hopfällning 7 Jordning 8 Drift 9 Uppstart 13 Säkerhetsövningar 14 Uppvärmning

Läs mer

Dator i-series. DATORHANDBOK Reebok i-series-20090220

Dator i-series. DATORHANDBOK Reebok i-series-20090220 Dator i-series DATORHANDBOK Reebok i-series-20090220 ! Läs noggrant igenom försiktighetsåtgärderna som ingår i monteringsanvisningarna innan du monterar eller använder ditt träningsredskap. DISPLAY 1

Läs mer

INSTRUKTION DATOR MASTER B430

INSTRUKTION DATOR MASTER B430 Master B430 2011/1/5P1/5 INSTRUKTION DATOR MASTER B430 KNAPPFUNKTIONER: MODE För att bekräfta alla inmatade träningsuppgifter och för att påbörja ett program. RESET Vid tryck på denna knapp återgår man

Läs mer

TP200 cycle Svensk bruksanvisning

TP200 cycle Svensk bruksanvisning TP200 cycle Svensk bruksanvisning SÄKERHETSFÖRESKRIFTER Kontrollera regelbundet att enheten inte är skadad eller sliten. Se till att alla användare av denna enhet är bekanta med innehållet i denna bruksanvisning.

Läs mer

Abilica 4000. Artikelnr 554 000

Abilica 4000. Artikelnr 554 000 Abilica 4000 Artikelnr 554 000 Sprängskiss 1 Monteringsanvisning Steg 1 Det främre tvärstaget (A2) monteras på huvudramen (A1) med hjälp av bult (1) och muttrarna (2). Steg 2 F 鰎 st kopplas pulskabeln

Läs mer

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 527

ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 527 ANVÄNDAR MANUAL MOTIONSCYKEL EXTREME FIT XP 527 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller

Läs mer

TRÄNINGSMASKIN CT639 SVENSK MANUAL

TRÄNINGSMASKIN CT639 SVENSK MANUAL TRÄNINGSMASKIN CT39 SVENSK MANUAL 1. Säkerhetsanvisningar För att se till att träningsmaskinens säkerhet är så hög som möjligt ska man regelbundet kontrollera om det finns skador eller slitna delar. Om

Läs mer

T765 MANUAL. ANM.: Läs igenom alla instruktioner noggrant före användning. Förvara denna manual för framtida referens.

T765 MANUAL. ANM.: Läs igenom alla instruktioner noggrant före användning. Förvara denna manual för framtida referens. T765 MANUAL ANM.: Läs igenom alla instruktioner noggrant före användning. Förvara denna manual för framtida referens. VIKTIGA SÄKERHETSFÖRESKRIFTER Läs igenom alla instruktioner före användning 1. Det

Läs mer

* LCD display Funktioner: Bruksanvisning

* LCD display Funktioner: Bruksanvisning * LCD display Funktioner: Bruksanvisning Hur fungerar menyn? För att välja ett program. Tyck på upp eller ner knappen till önskat program syns i displayen. Tryck sedan på Enter för att börja träningen.

Läs mer

Användarmanual Motionscykel XT 317

Användarmanual Motionscykel XT 317 Användarmanual Motionscykel XT 317 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder produkten,

Läs mer

EXTREME FIT CT 606 CROSSTRAINER MANUAL

EXTREME FIT CT 606 CROSSTRAINER MANUAL EXTREME FIT CT 606 CROSSTRAINER MANUAL 1. Säkerhetsföreskrifter För bästa säkerhet för motionären, kontrollera alltid så att inga delar är skadade Läs igenom denna manual innan du monterar eller använder

Läs mer

Casall X400 CROSSTRAINER 93002

Casall X400 CROSSTRAINER 93002 Casall X400 CROSSTRAINER 93002 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer. Serienummer: 2 NO.P-10 Curved washer for 8* 19*2T bolt(4) NO.P-13 Flat washer for 8* 19*2T bolt(4) NO. P-8 Curve washer

Läs mer

BRUKSANVISNING: MASTER CF50

BRUKSANVISNING: MASTER CF50 BRUKSANVISNING: MASTER CF50 1 KOMPONENTFÖRTECKNING KOMPONENT BESKRIVNING ANTAL 1. Ram 1 39. Övre kåpa 1 62. Stolpe 1 70 Bakre stöd 2 71 Styre 1 75 Handtag undre vänster 1 76 Handtag undre höger 1 93 Pedalarm

Läs mer

Bruksanvisning RODDMASKIN R-600

Bruksanvisning RODDMASKIN R-600 Bruksanvisning RODDMASKIN R-600 VERKTYG OCH SKRUVAR LISTA R600 I-1 Allen Bolt M8x16mm ]8 ^ I-2 Curved washer for?8*?19*2t bolt(8) I-3 Screw M5*12 (8) Screwdriver (1) (Pedal Wrench) Allen Key(1) I-4 Screw

Läs mer

ÖVERSIKTSDIAGRAM 72R 15 52R 72L 52L 25 36R 34 33R 21L 23L

ÖVERSIKTSDIAGRAM 72R 15 52R 72L 52L 25 36R 34 33R 21L 23L Bruksanvisning FÖRHÅLLNINGSREGLER Inspektera maskinen regelbundet med avseende på skador och slitage. Det är ägarens ansvar att informera alla användare av maskinens försiktighetsåtgärder och instruktioner.

Läs mer

CASALL AB TRACK 98100

CASALL AB TRACK 98100 CASALL AB TRACK 9800 PLACERING AV VARNINGSDEKALER På den här ritningen visas var varningsdekalerna är placerade. Obs! Dekalerna visas inte i verklig storlek. VIKTIGA ANMÄRKNINGAR VARNING: Läs noga igenom

Läs mer

Bruksanvisning till 4000 pro E

Bruksanvisning till 4000 pro E Bruksanvisning till 4000 pro E Sprängskiss Lista över delar Artikel Beskrivning Specifikation Antal 1 Huvudram 1 2 Styrstång 1 3 Pedalarm (höger) 1 4 Pedalarm (vänster) 1 5 Anslutningsarm (vänster) 1 6

Läs mer

XT-12 ANVÄNDARHANDBOK

XT-12 ANVÄNDARHANDBOK XT-12 ANVÄNDARHANDBOK Sprängskiss. Komponentlista Nummer Beskrivning Antal Enhet A, A-1 Konsol och skruv 1 1 set B Främre handtag 1 ST. B-1 Handtag i skumgummi 2 ST. B-2 Handpulsmätare 2 ST. B-3 Ändplugg

Läs mer

Dator i BC2.5-serien. BRUKSANVISNING Reebok-BC2.5-2110719

Dator i BC2.5-serien. BRUKSANVISNING Reebok-BC2.5-2110719 SV Dator i BC2.5-serien BRUKSANVISNING Reebok-BC2.5-2110719 Funktioner och egenskaper: 1. START: Efter att ha tryckt på knappen Enter, kommer 0:00 att börja blinka. Då kan du ställa in tiden med knapparna

Läs mer

TRÄNINGSCYKEL. Bruksanvisning

TRÄNINGSCYKEL. Bruksanvisning TRÄNINGSCYKEL Bruksanvisning Modell:MCL130 VIKTIGT! Läs bruksanvisningen innan du börjar träna med det här redskapet. Spara bruksanvisningen för framtida behov. Specifikationerna för den här produkten

Läs mer

1 Montering. 2 Lär dig motionscykeln. Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen.

1 Montering. 2 Lär dig motionscykeln. Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen. XP 506 MOTIONSCYKEL 1 Montering Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen. 2 Lär dig motionscykeln Ta dig tid att sätta dig in i din nya motionscykel det underlättar handhavandet

Läs mer

BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row

BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row BRUKSANVISNING för 4000 Pro Row INNEHÅLL Säkerhetsföreskrifter 3 Översiktsdiagram 5 Lista över dela 6 Montering 8 Dator 15 Uppvärmning 18 Underhåll 19 Service 20 SÄKERHETSFÖRESKRIFTER 1. Läs noga igenom

Läs mer

BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower

BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower BRUKSANVISNING för EXERFIT 830 rower ÖVERSIKTSDIAGRAM BUILT FOR HEALTH 4 10 3 10 4 57 77 30 71 30 31 12 32 2 8 NO Delenavn Beskrivelse Ant NO Delenavn Beskrivelse Ant 1 Huvudram 1 41 Grepp handtag 25.4*3*170

Läs mer

Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN

Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN Bruksanvisning Casall R400 RODDMASKIN Monteringsritning SPRÄNGSKISS - 3 - Komponentlista Nr Beskrivning Antal A DATOR 1 SET A-1 MONTERINGSSKRUV FÖR DATOR 4 ST B HUVUDRAM 1 SET B-1 MONTERINGSFÄSTE FÖR

Läs mer

BRUKSANVISNIN G SVENSK BRUKSANVISNING BYGGD FÖR HÄLSA

BRUKSANVISNIN G SVENSK BRUKSANVISNING BYGGD FÖR HÄLSA BRUKSANVISNIN G för SVENSK BRUKSANVISNING 670 MAGNETIC Magnetic BYGGD FÖR HÄLSA BYGGD FÖR HÄLSA INNEHÅLL VIKTIGA 2 CHECKLISTA FÖR 8 FÖRTECKNING Ö Å ÖVER DELAR 3 4 MONTERING 9 11 ÖVERSIKTSDIAGRAM 5 6 DATOR

Läs mer

1 Casall EB400 Motionscykel 91002

1 Casall EB400 Motionscykel 91002 1 Casall EB400 Motionscykel 91002 2 Sprängskiss Säkerhetsinstruktioner Om du känner smärta i bröst, yrsel eller andfåddhet avbryt träningen och kontakta läkare. Dra inte runt pedal armarna med händerna.

Läs mer

BRUKSANVISning för 850 rower

BRUKSANVISning för 850 rower BRUKSANVISning för 850 rower BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL Delar 3 Monteringsdelar 4 Monteringsanvisning 5 Folding 7 Folda ut 8 Användning av roddmaskinen 9 Viktig information innan användning 10 Dator 11

Läs mer

O O EXTREME FIT CT 405 MANUAL

O O EXTREME FIT CT 405 MANUAL LW HIGH EXTREME FIT CT 405 MANUAL SÄKERHETSFÖRESKRIFTER Innan du börjar att träna rekommenderas det att du konsulterar din läkare. Det rekommenderas också att du genomgår en fullständig hälsokontroll.

Läs mer

INNEHÅLLSFÖRTECKNING INTRODUKTION S. 4 VIKTIGA SÄKERHETSÅTGÄRDER S. 4-5 INNAN MONTERING S. 6 DELLISTA S. 7-8 HÅRDVARUDELLISTA S. 9 SPRÄNGSKISS S.

INNEHÅLLSFÖRTECKNING INTRODUKTION S. 4 VIKTIGA SÄKERHETSÅTGÄRDER S. 4-5 INNAN MONTERING S. 6 DELLISTA S. 7-8 HÅRDVARUDELLISTA S. 9 SPRÄNGSKISS S. INNEHÅLLSFÖRTECKNING INTRODUKTION S. 4 VIKTIGA SÄKERHETSÅTGÄRDER S. 4-5 INNAN MONTERING S. 6 DELLISTA S. 7-8 HÅRDVARUDELLISTA S. 9 SPRÄNGSKISS S. 10 MONTERINGSINSTRUKTION S. 11-19 UPPVÄRMNING S. 20 WEEE

Läs mer

ELEKTRISKT LÖPBAND PD111 BRUKSANVISNING

ELEKTRISKT LÖPBAND PD111 BRUKSANVISNING ELEKTRISKT LÖPBAND PD111 BRUKSANVISNING Läs anvisningarna noggrant före användning och spara på lämpligt ställe. Kontrollpanel sökning hastighet tid avstånd kalorier På/av Bruksanvisning Nödstoppbrytare

Läs mer

COZZY FIRE MONTERINGS- OCH BRUKSANVISNING

COZZY FIRE MONTERINGS- OCH BRUKSANVISNING COZZY FIRE MONTERINGS- OCH BRUKSANVISNING Grattis till ditt köp av den elektriska kaminen Cozzy Fire. Läs noga igenom monterings- och bruksanvisningen samt säkerhetsföreskrifterna innan du använder produkten.

Läs mer

INNEHÅLLSFÖRTECKNING PLACERING AV VARNINGSMÄRKEN. Placering av varningsdekaler 2. Viktiga säkerhetsföreskrifter 3. Innan du börjar 4.

INNEHÅLLSFÖRTECKNING PLACERING AV VARNINGSMÄRKEN. Placering av varningsdekaler 2. Viktiga säkerhetsföreskrifter 3. Innan du börjar 4. INNEHÅLLSFÖRTECKNING Placering av varningsdekaler 2 Viktiga säkerhetsföreskrifter 3 Innan du börjar 4 Montering 5 Drift 9 Underhåll och felsökning 16 Riktlinjer 17 Lista över delar 18 Översiktsdiagram

Läs mer

3. Tomma batterier ska tas ur Pulse Sonic och kastas på ett lämpligt sätt.

3. Tomma batterier ska tas ur Pulse Sonic och kastas på ett lämpligt sätt. Pulse Sonic Tack för att ni valde Pulse Sonic som er personliga tränare. För att få ut det mesta möjliga av eran apparat, var vänlig och läs instruktionerna noggrant, kasta inte bort dem, utan spara dem

Läs mer

BRUKSANVISNING. SYR Safe-T

BRUKSANVISNING. SYR Safe-T BRUKSANVISNING SYR Safe-T 1 Innehållsförteckning 1. Tillämpningsområde 1 Tillämpningsområde 2 SYR Safe-T är ett effektiv anti-läckage system som följer internationella och rekommenderade standarder. Den

Läs mer

Titan Motionscykel SB240. Manual

Titan Motionscykel SB240. Manual Titan Motionscykel SB240 Manual Bästa kund Vi är glada för att du har valt en produkt från Titan. Denna kvalitetsprodukt är tillverkad för att användas i hemmet och är testad efter Europanorm EN 957. Innan

Läs mer

ANVÄNDAR MANUAL för BUILT FOR HEALTH

ANVÄNDAR MANUAL för BUILT FOR HEALTH ANVÄNDAR MANUAL för BUILT FOR HEALTH INNEHÅLL Säkerhet och förhållningsregler 3 Innan du börjar 4 Montering 5-13 Display 14-21 Mätning av puls 22-24 Översiktsdiagram 25 Del lista 26 Service 27 SÄKERHET

Läs mer

INNEHÅLLSFÖRTECKNING INTRODUKTION/SÄKERHETSRIKTLINJER S. 2-3 MONTERINGSINSTRUKTIONER S. 4-6 SPRÄNGSKISS S. 7 DELLISTA S. 8 UPPVÄRMNING S.

INNEHÅLLSFÖRTECKNING INTRODUKTION/SÄKERHETSRIKTLINJER S. 2-3 MONTERINGSINSTRUKTIONER S. 4-6 SPRÄNGSKISS S. 7 DELLISTA S. 8 UPPVÄRMNING S. 1 INNEHÅLLSFÖRTECKNING INTRODUKTION/SÄKERHETSRIKTLINJER S. 2-3 MONTERINGSINSTRUKTIONER S. 4-6 SPRÄNGSKISS S. 7 DELLISTA S. 8 UPPVÄRMNING S. 09-10 2 INTRODUKTION / SÄKERHETSRIKTLINJER A. Introduktion Stort

Läs mer

Casall INFINITY 1.3X CROSSTRAINER 93013

Casall INFINITY 1.3X CROSSTRAINER 93013 Casall INFINITY 1.3X CROSSTRAINER 93013 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer: Serienummer:: 2 INFINITY 1.3X P-1 P-6 P-9 P-13 P-12 Allen Bolt M7*P1.0*30L(2) P-2 P-4 Screw M3*14L(2) P-8

Läs mer

VARNING Läs igenom alla instruktioner före användning.

VARNING Läs igenom alla instruktioner före användning. Manual C315 Säkerhetsföreskrifter VARNING Läs igenom alla instruktioner före användning. Montera och placera redskapet på ett jämnt underlag. Barn bör hållas utom räckhåll när du tränar. Håll borta händerna

Läs mer

BRUKSANVISNING FÖRSIKTIGHET KUNDTJÄNST. Modellnr. NTEVEL75012.2 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. Serienummer Dekal

BRUKSANVISNING FÖRSIKTIGHET KUNDTJÄNST. Modellnr. NTEVEL75012.2 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. Serienummer Dekal Modellnr. NTEVEL75012.2 Serienr. Anteckna serienumret ovan för referens. BRUKSANVISNING Serienummer Dekal KUNDTJÄNST Om du har frågor, fattas delar eller har skadade delar kan du finna information på sidan

Läs mer

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 Varning: Innan du går vidare, lokalisera serienummer: Serienummer:: 2 3 ScrewM3*14L(2)allenboltM8*30L(2)Curvewasher17.5*25*0.3T(2)FlatWasher16forM8bolt(4)AllenBolt(movablehandlebar)M8*55(2)ScrewM3*25L(8)allenboltM8*12L(8)Allen

Läs mer

Bruksanvisning för dator Abilica WinElip 2.0 Art. 555 055

Bruksanvisning för dator Abilica WinElip 2.0 Art. 555 055 Bruksanvisning för dator Abilica WinElip 2.0 Art. 555 055 SM 3112-67 HUR DU ANVÄNDER DATORN När datorn är nollställd kommer samtliga värden visa 00:00, och alla funktionerna kommer blinka samtidigt överst

Läs mer

Monteringsritning. BRUKSANVISNING för 550 ELLIPTICAL

Monteringsritning. BRUKSANVISNING för 550 ELLIPTICAL Monteringsritning BRUKSANVISNING för 550 ELLIPTICAL Översiktsdiagram O Lista över delar Nr. Beskrivning Ant. A Dator 1 st. A-1 Skruv 4 st. B Fast handtagsuppsättning 1 uppsättning B-1 Ändhätta för handtag

Läs mer

CROSSTRAINER CT400 MANUAL

CROSSTRAINER CT400 MANUAL CROSSTRAINER CT400 MANUAL Läs igenom dessa instruktioner noggrant innan du börjar din träning. Spara denna manual, om produkten behöver reparation och/eller reservdelar. Säkerhetsföreskrifter Denna crosstrainer

Läs mer

bakåtvänd montering Monteringsanvisning Grupp Vikt Ålder 0+/1 0-18 kg 6 mån-4 år

bakåtvänd montering Monteringsanvisning Grupp Vikt Ålder 0+/1 0-18 kg 6 mån-4 år bakåtvänd montering Monteringsanvisning ECE R44 04 Grupp Vikt Ålder 0+/1 0-18 kg 6 mån-4 år 1 Tack för att du valde BeSafe izi Kid ISOfix. BeSafe har noggrant och omsorgsfullt utvecklat denna stol för

Läs mer

SVENSK BRUKSANVISNING

SVENSK BRUKSANVISNING SVENSK BRUKSANVISNING INNEHÅLL Viktiga säkerhetsföreskrifter 2 Anmärkningar 3 Montering 5 Dator 7 Skötsel och underhåll 8 Töjning 9 Service 10 VIKTIGA SÄKERHETSFÖRESKRIFTER Läs noga igenom alla anvisningar

Läs mer

1 Montering. 2 Lär dig motionscykeln. Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen.

1 Montering. 2 Lär dig motionscykeln. Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen. XT 319 MOTIONSCYKEL 1 Montering Cykeln kräver en lättare montering. Allt som behövs finns i kartongen. 2 Lär dig motionscykeln Ta dig tid att sätta dig in i din nya motionscykel det underlättar handhavandet

Läs mer

BRUKSANVISNING FÖR CROSSTRAINER. Läs IGENOM GUIDEN till crosstrainern innan du använder BRUKSANVISNINGEN.

BRUKSANVISNING FÖR CROSSTRAINER. Läs IGENOM GUIDEN till crosstrainern innan du använder BRUKSANVISNINGEN. BRUKSANVISNING FÖR CROSSTRAINER Läs IGENOM GUIDEN till crosstrainern innan du använder BRUKSANVISNINGEN. 2 MONTERING Varning Monteringsprocessen inbegriper flera steg som kräver särskild aktsamhet. Det

Läs mer

1. Översikt på löpbandet...3. 2. Säkerhetsföreskrifter...4. 3. Användarinstruktioner för löpbandet...5. 4. Information om jordat uttag...

1. Översikt på löpbandet...3. 2. Säkerhetsföreskrifter...4. 3. Användarinstruktioner för löpbandet...5. 4. Information om jordat uttag... MANUAL TM600 INNEHÅLLSFÖRTECKNING 1. Översikt på löpbandet...3 2. Säkerhetsföreskrifter...4 3. Användarinstruktioner för löpbandet...5 4. Information om jordat uttag...6 5. Sprängskiss...7 6. Delar på

Läs mer