LOKAL PLANERING I SLÖJD TRÄ/METALL och TEXTIL FÖR FUNÄSDALENS SKOLA. Funäsdalens skola HT 2009

Relevanta dokument
Ämnets syfte och roll i utbildningen Mål att sträva mot

Idé och formgivning Skolan strävar efter att eleven:

Broskolans. röda tråd i Slöjd

Strävansmål för åk 2 Exempel på arbetsuppgifter Fridhems uppnåendemål för åk 2

Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av år 5 enligt nationella kursplanen

Kursplan För Slöjden

Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

Lokal pedagogisk planering för årskurs 4 i ämnet textilslöjd

Trä- och metallslöjds planering Olaus Petriskolan, Örebro

KRAVNIVÅER. Åtvidabergs kommuns grundskolor SLÖJD. Reviderade

Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

Studieplan i textilslöjd år 7-9

Esko Mäkelä. Lektor i slöjd vid Konstfack Lektor i pedagogiskt arbete vid Umeå universitet

Visa vägen genom bedömning

FORMGIVNING. Ämnets syfte

FORMGIVNING. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

eck utv relativt väl ecklade utv goda relativt väl ecklade elativt väl förhållandevis stor utv lade och r 213

Del ur Lgr 11: kursplan i slöjd i grundskolan

Slöjdens arbetsprocesser - Orientering i slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering.

Formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap, verktyg och hantverkstekniker.

Trä- och metallslöjds planering Olaus Petriskolan, Örebro

Slöjdprojektet årskus 9

sätergläntan skola LÄSÅRSUTBILDNINGAR väv sömnad trä smide

Hem- och konsumentkunskap inrättad

Tema Drömmar. Kunskapsmål Efter avslutat arbete skall eleven ha förmåga att:

Broskolans röda tråd i Hemkunskap

Plaggmönster. & Illustrator

Kursplanen i ämnet slöjd

Introduktion till tidningsprojektet

Slöjd. Grönt, lönt och skönt!

Syftet med undervisningen i slöjd är att eleverna ges utvecklar sin förmåga att:

Teoretiskt, praktiskt eller som i SLÖJDEN? En liten skrift om varför slöjden är ett så viktigt skolämne.

Bonad ca 21,5 x 21,5 cm. Du behöver ;

Bonad ca 21,5 x 21,5 cm. Du behöver ;

Tillvalsämnen i Dalsbruks skola åk 8-9

Mål att sträva mot. Hämtat ur Grundskolans kursplaner och betygskriterier år 2000 reviderad version 2008

Kursplan Obligatoriska särskolan. Grundsärskolan År 7 9 (10) Boende och Fritid Idrott och hälsa Slöjd - textil

Tema: Den mänskliga resan Inspirationstema: Leonardo Da Vinci Vt 2010

Följande ämnen kan väljas som tillval i åk 8 BILDKONST MUSIK GYMNASTIK. Följande ämnen kan väljas som tillval för åk 8-9.

Skapande ämnen Bild och Slöjd

Verktyg & Maskiner. trämaterial. Såga med rakt snitt. svängda snitt. Finns med sågblad för metall eller för trä.

matrisen, tanke och praktik Bedömning Luis Stubing Orminge Skola, Nacka

Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av år 5 enligt nationella kursplanen

Slöjd/Handkonst. Innehållsförteckning. Läroplanen för den grundläggande konstundervisningen. Helsingfors stads svenska arbetarinstitut

Södra Innerstadens SDF Sofielundsskolan

Centralt innehåll. Estetisk framställning. Material, redskap och tekniker. Estetisk verksamhet i samhället. Ämnesspecifika begrepp

Verktygsbilder i slöjden, Sid 1(12) Leif Blomqvist. Verktyg & Maskiner. Namn Bild Används till. Kapa och klyva trämaterial. Såga med rakt snitt

TITEL: Arbetet med den individuella utvecklingsplanen med skriftliga omdömen

MATERIAL OCH VERKTYG. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

Kvibergsnässkolan. Individuell Utvecklingsplan. Skriftligt omdöme för. Elevens namn

Jenny Sundström Experimentellt arbete

Nationella skolplaner i hemkunskap (hämtat från skolverket)

Bedömningsstöd i slöjd

LOKAL KURSPLAN HEM OCH KONSUMENTKUNSKAP

Textil Problemlösning

SLÖJD ÅRSKURSERNA 3-6

ATT BRODERA PÅ FÄRDIGA PLAGG. Korsstygn

Undervisningen i ämnet verkstadsteknik ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

Sammanfattning av materialets innehåll 1. Hur materialet är tänkt att användas 2. Avsikten med materialet 3. Principer för årskursplanering 6

Ett litet kompendium för att börja Omskapa.

Super Mega Comfy Top

Samlingsbeskrivning _b _c _d _d _a

Använd den senaste versionen av Adobe Reader.

Pedagogisk planering för 3klubbens fritids

Kursplan 2.4 Projektarbete Il

Sy en kjol med fickor! 2013 Eva Söderberg

Beställningsuppdraget i Åk9 - ett samarbete mellan skola och förskola

1. Eleverna hämtar på skolans hemsida formuläret som ska fyllas i.

Broderi 1 PLANERING PLANERING AV BRODERI 2 3

SLÖJD. Läroämnets uppdrag

OBJEKT: MATERIAL: Handväska. Valkad ulltrikå, skinn, Marktäcknings presenning

FOLK OCH FÄ PÅ LILLARYDSGÅRDEN

Slim fit joggers. Alternativ för ficka. Storlek 32-54

Slöjd. Innehåll. Bedömningsmatriser sid. 2. Ramar och regler för betygssättning sid. 11. Hela eller delar av kunskapskraven sid.

1.1.2 Förstärkt raksöm Förstärkt söm. Kantstickning Raksöm som sys bakåt Sy med låst backmatning med stark trådfästning.

INNEHÅLLSFÖRTECKNING 2 PROVLAPPAR NYCKELSMYCKE ÅR 3. Start & Slut ATT SCRAPPA, SY OCH BRODERA ATT GÖRA EN VIKARIE-PÄRM

Slim fit joggers child

Laga hål - enkelt och hållbart

En textil hyllning. Ett halländskt projekt för Skapande skola, textilundervisningen i skolan och för fortbildning.

I samarbete med Funäsdalen Berg & Hotell samt Studieförbundet Vuxenskolan

Presentation av val till År 6 och 7

HANTVERK. Ämnets syfte

Lektion 1 PRESENTATION AV MIG OCH DIG VARFÖR HAR VI SLÖJD? VEM BESTÄMMER VAD VI SKA GÖRA? REGLER OCH SÄKERHET

1.1.1 Raksöm För att sy ihop och kantsticka. Välj bland 37 olika nålpositioner Backmatad raksöm Sy med låst backmatning.

Samlingsbeskrivning _b _a _c _d

Bedömningsmatriser. - en beskrivning av hur det kan se ut. Studiedag

Ytbehandling av slöjdföremål

Broskolans röda tråd i Svenska

Duodji Ett kulturellt uttryck ARBETSOMRÅDE 1, PLANERING ÅR 9, 2016 / 2017

Några av aktiviteterna här är : Innebandy, fotboll, pingis, dans, teater.

Mjölbatik är ett enkelt sätt att få batikmönster på ett tyg utan att använda några kemikalier, förutom de som eventuellt finns i färgen.

KURSUTBUDET PÅ DET NORDISKA HEMSLÖJDSLÄGRET

PLÅTSLAGERITEKNIK. Ämnets syfte

Välkommen till vårt MINImysterie Påskdekoration Del 1!

Sy snyggt. med Emerald från husqvarna Viking EMERALD 116 EMERALD 118

GOLVLÄGGNING. Ämnets syfte

MÅL LÄSÅR 3. Lövsågning, Kontursåga, Träkonskruktion

Gör mer saker som gör dig glad

Slöjd. Innehåll. Bedömningsmatriser sid. 2. Ramar och regler för betygssättning sid. 14. Hela eller delar av kunskapskraven sid.

PLÅTSLAGERITEKNIK. Ämnets syfte

Transkript:

LOKAL PLANERING I SLÖJD TRÄ/METALL och TEXTIL FÖR FUNÄSDALENS SKOLA Funäsdalens skola HT 2009

Syften och mål med undervisningen i Slöjd Funäsdalen augusti 2009 Slöjdämnet skall bidra till elevernas allsidiga utveckling genom att öva upp deras skapande, manuella och kommunikativa förmåga. Ämnet skall främja elevernas självständighet, ansvar och förmåga att lösa problem. Detta sker genom att eleverna, utifrån egna idéer, får planera och genomföra hela processen fram till en färdig slöjdprodukt. Att se arbetet växa fram och ta form ger eleverna arbetsglädje och tillfredställelse och får dem att känna tilltro till den egna förmågan. Undervisningen i slöjd skall ge eleverna kunskaper i olika metoder inom slöjdområdet, känsla för estetiska värden samt kunskaper om material, redskap och maskiner. Den skall utveckla medvetenhet om resurshushållning vid konsumtion och produktion och ge insikt om attitydpåverkan och grupptryck i valsituationer. Slöjdundervisningen skall vidare ge eleverna kännedom om slöjdtraditioner ur ett nationellt, nordiskt och internationellt perspektiv samt ge respekt och förståelse för andra kulturer. Eleverna skall bli medvetna om traditionernas betydelse i olika kulturer och hur dessa kan inspirera till nyskapande. Undervisningen skall också skapa förståelse och intresse för hantverksyrken. Eleverna skall bli medvetna om kvinnors och mäns slöjdtraditioner och få kännedom om den rika skatt av vardagshistoria som dessa slöjdtraditioner kan förmedla. De kan härigenom få kännedom om både mäns och kvinnors levnadsbetingelser. Ämnet skall ge förutsättningar för båda könen att självständigt klara såväl traditionellt kvinnliga som manliga uppgifter i vardagslivet och göra funktionella, ekonomiska, estetiska och miljömedvetna bedömningar vid val av material och arbetssätt.

Lokal planering i Slöjd Mål att sträva mot Skolan skall i sin undervisning i slöjd sträva efter att eleven: 1. Bygger upp sin självkänsla och tilltro till den egna förmågan att slöjda. 2. Utvecklar kunskaper och lust till ett kreativt skapande utifrån egna erfarenheter och intressen. 3. Utvecklar förmågan att självständigt planera arbeten och att på ett konstruktivt sätt lösa uppgifter. 4. Tillägnar sig praktisk erfarenhet av olika arbetsmetoder, verktyg, redskap och informationsteknik vid arbete i slöjdens olika material. 5. Utvecklar förmågan att ta eget ansvar för sitt lärande och för planeringen av slöjdprocessen utifrån såväl egna förutsättningar som tillgång på tid och resurser. 6. Utvecklar förmågan att reflektera över och bedöma arbetsprocessen och produkten. 7. Bygger upp en handlingsberedskap för det dagliga livets behov med beaktande av aspekter som jämställdhet, ekonomi och miljö. 8 Utvecklar intresse och förståelse för skapande och manuellt arbete genom kännedom om kulturarv och slöjdtraditioner i ett historiskt och kulturellt perspektiv. 9 Utvecklar förmågan att tillägna sig och använda nya kunskaper samt att överföra och befästa kunskaper från andra områden och kulturer i sitt skapande arbete. 10 Utvecklar förmågan att göra och motivera personliga ställningstaganden kring estetiska och funktionella värden samt tillägnar sig kunskaper om god arbetsmiljö.

Lokal ämnesplanering i SLTM år 3-5 Moment Lokalt mål Strävansmål Metod Hur Sågning Fil/putsning Borrning trä Ytbehandling Vattenfärg Bets Spikning Skruvning Urholkning Förstå skillnad mellan kap o klyv sågning. Grunderna att hantera sågar praktisk. klara figursågning. Kunna hantera och veta användningsområde för rasp, fil, sandpapper Lära sig funktion på hand och pelarborrmaskinen Skyddsföreskrifter Använda vattenfärger och bets för att höja estetiska värdet på sina arbeten. Rengöring av penslar Påritning linjal strykmått Förborrning med spik Välja rätt spik storlek vik olika arbeten Spikdrivning Hovtångsanvändning Mäta ut, förborra i övre arbetsstycket Skruvförstärkning Kunna hantera både handskruvning och maskin skruvdragare Forma utsida med kniv Skrubbhyvel, rasp och fil Urholkning med stämjärn och palettsickel Även pröva på roterande rasp och fil. 1,2,3,4,5,6 Pennställ, pennförlängare Linjal, musikinstrument Dörrstopp, fordon, ströare 1,2,3,4,5,6 Se ovan 1,2,3,4,5,6 Se ovan 1,2,3,4,5,6 Se ovan 1,2,3,4,5,6 Se ovan. 1,2,3,4,5,9 Bygga en modellbil, periskop, spel, styltor Hyllor, skrin 1,2,3,4,5,6,8,9,10 Skålar, kåsor, slevar Skedar, skohorn Svarvning Längdsvarvning mellan dubbar 1,2,3,4,5,6,8,10 Ljusstakar, slagträ, brödkavel, jojo Lampfot, klubbor Klippning Metall Med plåtsax efter pappersmall eller ritsning 1,2,3,4,5,6 Hängsmycken, ring,, små skyltar, ljushållare Fiskedrag

Moment Lokalt mål Strävansmål Metod Borrning Metall Bockning Mjuk lödning Viktigt skyddsföreskrifter! Ögonskydd och hålla i arbetsstycket med tång I runt föremål i skruvstäd Eller med böjtång Vikten av rengöring, värma till 238 grader. Tvätta av efter avsvalning 1,2,3,4,5,6 Hängsmycke, ring, små skyltar Ljushållare, fiskedrag 1,2,3,4,5,6 Hängsmycke, ring, små skylar Ljushållare, fiskedrag 1,2,3,4,5,6 Hängsmycke, ring, små skyltar Ljushållare, fiskedrag

Lokal ämnesplanering i SLTM åk 6-7 Moment Lokalt mål Strävansmål Metod Hur Emaljering På kopparplåt, ströemalj, värma till ca 750 1,2,3,4,5,6,9,10 Hängsmycke med personlig utformning grader Centrum Ihopsättning med träplugg 1,2,3,4,5,6,10 Hyllor, skrin, nyckelskåp och olika ställ tappning Skålslagning Forma skål på faff. Nita, hårdlöda, blåanlöpa och svartbränna 1,2,3,4,5,6,8,10 Skopa, ljusstake, lampett Patron svarvning Skinn och läder Svep På patron Göra ursvarvning Skära, färga, läderplastik Skomakarsömnad, lassöm Belagsfästning (söljar, tryck-knappar) Forma tunna ämnen av lövträd genom Blötläggning och basning 1,2,3,4,5,6 10 Bägare, skålar, burkar, äggkoppar 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Livremmar, klockarmband Flugsmälla, plånbok, mindre väska Fodral, patronbälte 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Svepask, burk, brödfat Smide Uppvärmning och formning på städ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Eldgaffel, askskopa, underlägg Olika beslag, ljusstakar, hängare Svetsning Argon och elsvetsning 1,2,3,4,5,6 Eldgaffel, askskopa, ljusstakar, hängare.

Lokal planering i SLTM åk 8-9 Moment Lokalt mål Strävansmål Metod Hur Utvecklad Formning Borrtappning Bladning Spårfogning Utformning personlig kniv Välja material bland olika träslag horn och metall 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Kniv och slida Lära sig flera hopsättningsmetoder i trä 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Pallar, hyllor, ställ, speglar Limfogning Limma ihop flera bitar av trä 1,2,3,4,5,6 Pallar, hyllor, ställ, speglar Så att fogen blir så rak som möjligt Sargtappning Bygga på träteknikerna 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Bänkar, stolar, skåp, bord

Lokal ämnesplanering i SLTx år 3-5 Moment Lokalt mål Strävansmål Metod Handsömnad Maskinsömnad Garnteknik Fritt broderi; kunna namnge och sy minst tre olika stygn. Känna till och välja rätt nål utifrån material. Kunna sy ihop två tyger på ett tillfredställande sätt. Kunna hantera symaskinen; trä, spola och sy. Kunna ställa in olika sömmar och ha en uppfattning när raksöm resp. sicksack används. Sy med olika sömsmån, sy rakt och hörn. Virkning; kunna virka luftmaskor, fasta maskor och avsluta. Stickning; kunna lägga upp samt sticka räta maskor och avmaska. Flätning/Knytning; kunna göra minst tre band med olika tekniker. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Slöjdpåse, kudde, mjukdjur, tavla m.m. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Slöjdpåse, grytlapp, handduk, blockhusruta, applikation, mjukdjur, klädsömnad, väska m.m. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Mössa, pannband, handledsvärmare, mjukdjur, vänskapsband, slöjdpåse, benvärmare m.m. Vävning Förstå hur ett vävt tyg är uppbyggt med varp och inslag. 1,2,3,4,5,6,9,10 Titta på trådrak, stadkant, tyg som trasmar m.m. Tovning Kunna torrtova enklare figurer. 1,2,3,4,5,6,8,9,10 Broscher, bollar m.m. Mönsterkonstruktion Kunna konstruera enklare mönster. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Kudde, handduk, lappteknik. Materiallära Bomull, ull, syntet; känna till lite om de olika materialens egenskaper. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Genomgångar med t ex brännprov. Ekonomi Tänka ekonomiskt vid materialåtgång. 1,2,3,4,5,6,7,8,10 Inte slösa på material t ex vid tillklippning. Att vara noggrann och ändra tills man är nöjd med produkten. Slöjdprocessen Kunna med hjälp av lärare planera, genomföra och utvärdera sitt arbete. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Ska genomsyra alla arbeten på slöjden.

Lokal ämnesplanering i SLTx år 6-9 Moment Lokalt mål Strävansmål Metod Handsömnad Maskinsömnad Garnteknik Vävning Tovning Mönsterkonstr uktion Bundet broderi; kunna brodera efter mönster samt göra enklare mönster själv. Kunna räkna ut hur stor tygåtgången blir. Sy i knapp. Kunna söka och följa information i symaskinens bruksanvisningen. Sy knapphål på maskin. Kunna tillämpa olika nyttosömmar och veta när de bör användas tex. raksöm, sick-sack och elastiska sömmar. Virkning; kunna följa en beskrivning samt virka enklare produkter utan beskrivning. Stickning; kunna följa en beskrivning. Hjälpa till att sätta upp en vävstol. Väva en produkt i något slags vävredskap. Prova på att våttova. Känna till vad som händer när man tovar. Klädsömnad; kunna göra enklare justeringar på mönstren för att få önskat resultat. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Klädsömnad, kudde, tavla, väska, mjukdjur, brosch m.m. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Klädsömnad både i vävda och elastiska tyger, associationer, väska m.m. 1,2,3,4,5,6,8,9,10 Vantar, mössa, strumpor, väska, portmonnä m.m. 1,2,3,4,5,6,8,9,10 Löpare, bildväv, band m.m. 1,2,3,4,5,6,8,9,10 Sittdyna, tossor, vantar, blomma m.m. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Klädsömnad utifrån skiss m.m. Materiallära Ha kunskap om hur textilier ska tvättas och strykas. 7,10 Genomgångar Ekonomi Kunna räkna ut materialkostnad för en produkt. Återbruk; ta med plagg hemifrån som ändras/lagas. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Lappa och laga. Matematikgenomgång. Slöjdprocessen Kunna planera, genomföra och utvärdera alla arbeten på slöjden. Välja en progression i sitt slöjdande. 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 Ska genomsyra alla arbeten i slöjden.

BETYGSKRITERIER i SLÖJD Godkänd - Eleven kan planera ett arbete med hjälp av skisser eller modeller. - Eleven väljer med handledning material, färg och form utifrån, estetik och ekonomi. - Eleven formger och framställer ett eller flera arbeten. - Eleven har goda kunskaper om verktyg och maskiner. - Eleven kan arbeta efter instruktioner och mönster. - Eleven kan redovisa och utvärdera sitt arbete. Väl godkänd - Eleven överväger olika alternativ att genomföra en idé och presenterar egna skisser eller modeller till slöjdarbeten. - Eleven väljer material, färg och form samt motivera sina val utifrån funktion, estetiska, ekonomiska och miljöaspekter. - Eleven formger och framställer sina slöjdarbeten utifrån kunskaper om material, arbetsmetoder, tekniker och redskap. - Eleven arbetar efter instruktioner, ritningar, mönster eller andra arbetsbeskrivningar. - Eleven förklarar och motiverar olika led i slöjdprocessen.

BETYGSKRITERIER i SLÖJD Mycket väl godkänd - Eleven tar initiativ till, planerar och tar ansvar för mer omfattande och avancerade moment under hela slöjdprocessen. - Eleven har en utvecklad kunskap om och visar känsla för formgivning och funktion. - Eleven finner konstruktiva lösningar i sitt arbete, omprövar vid behov sina tidigare val Samt tillämpar sina kunskaper och erfarenheter i nya situationer. - Eleven arbetar självständigt, målmedvetet och kreativt i olika slöjdsituationer. - Eleven värderar på ett realistiskt sätt sin arbetsinsats och sin produkt ur funktionella och estetiska aspekter.