Med färgglatt pyssel kan man samtidigt ta in naturvetenskapliga begrepp, redan med de yngsta barnen.

Relevanta dokument
Undervisningen i de naturorienterande ämnena ska behandla följande centrala innehåll

Målet med undervisningen är att eleverna ska ges förutsättningar att:

Del ur Lgr 11: kursplan i biologi i grundskolan

Färg i vardagen och skolan

Året runt i naturen skolår 2-3 (läsår som startar med jämn HT)

Naturorienterande ämnen

Läsårsplanering NO-ämnen (Thunmanskolan)

Pedagogisk planering Kemi: Alkoholer, estrar och organiska syror År 8 Planeringsperiod: v 5v 6, 2013

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM KOMMUNAL VUXENUTBILDNING GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Pauli gymnasium Komvux Malmö Pauli

Kursplan för Naturorienterande ämnen

Fysik åk 7. Energi. Lisa Ranudd. Studiehandledning. Energi

NO Biologi Åk 4-6. Syfte och mål

Pedagogisk planering projekt Eco Friends (biologi, fysik, kemi, teknik)

LÄRAN OM LJUSET OPTIK

3.10 Fysik. Syfte. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet fysik

natur och miljö Syfte

Läsår Hjulsbro, Fredriksberg och Blästad) Naturvetenskap, teknik, energi-, Skolområde Ekholmen (Kvinneby, resurs- och klimat!

BIOLOGI FYSIK KEMI TEKNIK

Ekologi Så fungerar naturen

Fysiken i naturen och samhället

Pedagogisk planering

Månadstema September: Kommunikation Laborationer för 7-9. Se även laborationsförslag för gymnasiet och F-6

Väderfenomen och deras orsaker. Hur fysikaliska begrepp används inom meteorologin och

Lokal Pedagogisk planering

Nationella prov i åk 6 ur ett skolledarperspektiv

Betyget D innebär att kunskapskraven för betyget E och till övervägande del för C är uppfyllda. KUNSKAPSKRAV I ÄMNET KEMI

Systematiskt kvalitetsarbete

Navet erbjuder. Kompetensutveckling i NO och teknik för förskolan

Syftet med övningen är väcka nyfikenhet kring frukt och grönsaker genom att utforska olika färger, provsmaka och göra ett kemiskt experiment.

Energibok kraftvärmeverk. Gjord av Elias Andersson

Periodiska systemet, Lgr 11 kemi och skrivverktyg

Kemi. Fysik, läran om krafterna, energi, väderfenomen, hur alstras elektrisk ström mm.

Målet med undervisningen är att eleverna ska ges förutsättningar att:

LÄRARHANDLEDNING Mecka med ljud

NO Fysik Åk 4-6. Syfte och mål

ESN lokala kursplan Lgr11 Ämne: Fysik

SÄTT DIG NER, 1. KOLLA PLANERINGEN 2. TITTA I DITT SKRIVHÄFTE.

LPP Vikingatiden Årskurs 4

Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2013/2014. Förskolan Villekulla. Avdelning Igelkotten

Vecka Genomgång/Teoretiska uppgifter Sidhänvisningar och uppgifter. Fotosyntes och förbränning. Fotosyntesen fångar in solenergin

räkning av antal, första lösandet av räkneuppgifter, matchning språkutveckling genom sortering och hopsamling av träpinnar

redogöra för hur våra vanligaste svenska, tama, vilda djur, fåglar och fiskar fortplantar sig

Vid renoveringar är det rimligt att förvänta att den nya belysningen blir bättre och effektivare än den belysning som fanns före renoveringen.

Matens kemi Uppdrag 1 Uppdraget var att man skulle prata med sina föräldrar angående mat förr i tiden och jämföra det med idag. Detta är vad jag kom

FÖR EN BÄTTRE MILJÖ TILLSAMMANS

Temats innehåll och lärande

Eleven skall kunna framställa bilder och former med hjälp av olika redskap och tekniker,

NO: KEMI. Årskurs

Identifiera och analysera tekniska lösningar. Identifiera problem och behov som kan lösas med teknik.

Nymfkakaduans färgvariationer och mutationer

använda kunskaper i kemi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör energi, miljö, hälsa och samhälle, genomföra

Engelska Svenska Svenska som andraspråk Idrott och hälsa Musik Biologi Fysik Kemi Slöjd...

Mål och betygskriterier för no-ämnena (bi, fy, ke)

Handlingsplanen finns på Ystad kommuns hemsida- Skola & Förskola-Mål och kvalitete- Styrdokument.

Blå temat Kropp, själ och harmoni Centralt innehåll åk 4

Clicker 5. Lathund kring de vanligaste och mest grundläggande funktionerna för att komma igång med Clicker. Habilitering & Hjälpmedel

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET FYSIK. Kunskapskrav för godtagbara kunskaper i slutet av årskurs 3

Arv och utveckling Arvet

PEDAGOGISK PLANERING för ELEKTRICITET och MAGNETISM

"Vi ska ge barnen många möjligheter att ta hänsyn och leva sig in i andra människors situation samt att vilja hjälpa andra:"

Kommentarmaterial till kursplanen i kemi

NATURORIENTERANDE ÄMNEN

Bedömningsuppgifter: Skriftligt prov Vatten och Luft Vattentornet (modell och ritning) Scratch (program)

Lärarhandledning. Håll Sverige Rents tävling Skräp i hav och sjö

Färglära. Olika sätt att sortera färger. Vilket system är det rätta? Peter Stenlund, Solviks folkhögskola

Elevportfölj 3 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Jämföra, sortera tillsammans reflektera!

Elevens namn: Klass: Mål som eleverna ska ha uppnått i slutet av det nionde skolåret

ARBETSBESKRIVNING NY PANEL - UTVÄNDIGT. WIBOLINE 3-STEG AMA-kod: GRUNDERING

GÖR DET OSYNLIGA SYNLIGT MED HJÄLP AV LJUSET

Lärande & utveckling.

PRÖVNING I NATURKUNSKAP

PROJEKT. Golfbanor

SÄTT DIG NER, 1. KOLLA PLANERINGEN 2. TITTA I DITT SKRIVHÄFTE.

Tallåsskolans kvalitetssäkring av ett arbetsområde Ht-14 F års jubileum

Varje del tar c:a 80 min. Totalt 4 lektioner eller 160 minuter.

Lektionsupplägg: Ozon vad gör det?

Presentation av Förbränningsfysik

Kurskatalog för Särvux. Särskild utbildning för vuxna

Ljus och färg - Lite teori

Uppgift 1 Kan ni bygga en cirkel? Titta på figuren! Ni får använda en lina och ärtpåsar. Uppgift 2 Plocka påsar (se nästa sida!)

Del ur Lgr 11: kursplan i fysik i grundskolan

Lärarhandledning för arbetet med avlopp, för elever i år 4 6. Avloppsvatten

LINOLJEFÄRG PÅ TIDIGARE SLAMFÄRGSMÅLAD PANEL alt. KRAFTIGT UTKRITAD LASYR/TÄCKLASYR/CUPRINOL

Lokal pedagogisk planering för årskurs 8

Utvecklar sin förmåga att bygga, skapa och konstruera med hjälp av olika tekniker, material och redskap - Naturvetenskap och teknik, Förskola

Borgens förskola. Verksamhetsplan

Svenska årskurs 3. Kommentarer till individuell utvecklingsplan, IUP. utvecklas. Läsa och skriva Jag kan läsa och förstå olika texter.

Bostaden och läget. Ur rapporten:

Inför nationella proven i Biologi

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET BIOLOGI

Åsenskolans redovisning av det systematiska kvalitetsarbetet läsåret

Flanosaga -Kalle träffar Fnork (med elavfall)

Lärares planering och genomförande av arbetsområdet Matens kemi

NATURVETENSKAP FÖR LIVET?

Kvalitetesutvärdering Droppen gul

LÄRARHANDLEDNING Samla på sinnen

Lärande & utveckling. En kvalitetsanalys inom det systematiska kvalitetsarbetet Läsåret 2013/2014 Förskolan Ängen Barn- och utbildningsförvaltningen

Lärande & utveckling. En kvalitetsanalys inom det systematiska kvalitetsarbetet Läsåret 2014/2015 Solbringen Barn- och utbildningsförvaltningen

Transkript:

Med färgglatt pyssel kan man samtidigt ta in naturvetenskapliga begrepp, redan med de yngsta barnen. Med litet äldre barn behöver man förklara vad färg är, och hur vi ser dem och visa hur de kan förändras

Vad är färg? (Fysik) Förenklat är färg den psykologiska reaktionen till ljusets våglängder mellan 380 nanometer (violett) och 780 nm (rött), det vill säga det elektromagnetiska spektrumet, som vårt öga kan se. Färger är således ljus i olika våglängder där olika våglängder ger uppfattningen av olika färger Låter man vitt ljus gå genom ett prisma får man på andra sidan ett spektrum av färger. Det vita ljuset består alltså av en blandning av alla färger. (http://vetamix.net/video/laborationer-hur-uppst%c3%a5r-regnb%c3%a5gen_20785)

Att saker, till exempel en stol, ser ut att ha en viss färg, beror enbart på att den reflekterar vissa våglängder av ljuset. Ett objekts "färg" är definierat som de våglängder av vitt ljus som objetet reflekter Färghjul En färgs komplementfärg återfinns på motsatt sida av cirkeln. Komplementfärgerna sägs förstärka den ursprungliga färgen och används inom konsten och olika inredningsstilar

Hur ser vi färger? (Biologi) Med tappar ser vi färger, medan stavarna är ljuskänsliga Tapparna och stavarna finns i näthinnan https://www.schoolido.se/a/fysik/tappar Det mänskliga ögat kan med sina 250 000 tappar uppfatta runt 10 miljoner färgnyanser. http://www.vasa.abo.fi/pf/li/mat/kemres/farger/manniskan/manfarg.html Att identifiera en färg är högst subjektivt då uppfattning om färg även skiljer sig mellan den enskilda individens två ögon.

Färgblindhet Tapparnas funktion minst 8% defekt hos män och ca 1% hos kvinnor Normalseende Rödblindhet Blåblindhet Total färgblindhet Självtest på: http://www.medocular.se/ogonfakta/tester/fargblindhet/testa-ditt-fargseende/

En färg som man exv. målar med består av pigment. Pigment är små färgade partiklar som ofta är malda. För att få pigmenten att stanna kvar på den målade ytan behövs olika bindemedel, ett exempel är olja. Vad är färg? (Kemi) Många av pigmenten kan man hitta i naturen men människan har även på senare tid lärt sig att framställa pigment på konstgjord väg. Dan Brady: https://www.flickr.com/photos/11853009@n07/1382064216

Några exempel på pigment är Malakit C 23 H 25 ClN 2 Malakit ett grönt färgämne. Detta har även använts som antiparasitmedel för fiskar. Hos människa misstänks ämnet kunna orsaka cancer. Indigo 2,2 -Bis 2,3-dihydro-3-oxoindolyliden Indigo kommer från växten Indigo och är ett färgämne som används för att färga t.ex. textilier i olika blå toner. Azurit Cu 3 CO 3 (OH) 2 Azurit använts som pigment i vattenfärg. Azurit har på senare år ersatts av ultramarin. Ultramarin Na 8-10 Al 6 Si 6 O 24 S 2-4 Ultramarin är ett klart blått färgpigment. Det förekommer även varianter på ultramarin med violetta och gröna färgnyanser.

Koboltlila CoAl 2 O 4 På grund av sitt höga pris har färgen allt mer ersatts av ultramarin. Koboltlila används numera nästan uteslutande som keramisk färg och för konstmålning http://kulturochkuriosa.se/butik/?page_id=173 Blymönja Pb 3 O 4 Blymönja är en blandning av blyoxid Pb 3 O 4, linolja och vatten. Blandningen är gulröd till färgen. Neapelgult Pb 3 (SbO 4 ) 2 Neapelgult har en gul färg. http://vardagsmighty.blogspot.se/2012/06/mera-monja.html TitanvittTiO 2 Titanvitt består huvudsakligen av titandioxid som utvinns ur mineralerna rutil och anatas. Titanvitt innehåller även kalciumsulfat och bariumsulfat

Falu rödfärg Under 1600-talet var rödfärgade timmerhus ett tecken på rikedom. Hus målades röda för att efterlika de dyrbara och exklusive tegelbyggnader som fanns ute i Europa. Under 1800-talet slog rödfärgen också igenom på landsbygden. Innan dess var husen i allmänhet omålade. http://www.rm.se/sv/referenser/villor/stockholm/ Så småningom blev rödfärgen dock en klassmarkör för att vara den billigaste färgen som fanns att tillgå. Förmögna bönder målade nu sina hus med dyrare gul färg, som var vanligast på större gårdar och herrgårdar. Falu rödfärg tillverkas genom att framförallt koka vatten med vetemjöl / rågmjöl samt linolja och järnockrabaserat rött pigment, Järn(II)sulfat (FeSO 4 ). Fram till 1950 levererades färgen alltid som torrsubstans. På senare år har man börjat tillsätta en mindre mängd linolja samt emulgeringsmedel. Färgämnet i falu rödfärg kan även numera framställas syntetiskt genom oxidation av järnskrot.

Åk 1-3 Färg och centralt innehåll Årstidsväxlingar i naturen och hur man känner igen årstider. Människans upplevelser av ljus med hjälp av olika sinnen Människors användning och utveckling av olika material genom historien. Materials egenskaper och hur material och föremål kan sorteras efter egenskaperna utseende Vilka material olika vardagliga föremål är tillverkade av och hur de kan källsorteras. Skönlitteratur, myter och konst som handlar om naturen och människan Berättelser om äldre tiders naturvetenskap och om olika kulturers strävan att förstå och förklara fenomen i naturen. Enkla fältstudier och observationer i närmiljön. Enkla naturvetenskapliga undersökningar. Dokumentation av naturvetenskapliga undersökningar med text, bild och andra uttrycksformer

Åk 4-6 Färg och centralt innehåll Materiens kretslopp genom råvarors förädling till produkter, hur de blir avfall som hanteras och sedan återgår till naturen. Vanliga kemikalier i hemmet och samhället. Deras användning och påverkan på hälsan och miljön samt hur de är märkta och bör hanteras. Några historiska och nutida upptäckter inom kemiområdet och deras betydelse för människans levnadsvillkor och syn på världen. Olika kulturers beskrivningar och förklaringar av naturen i skönlitteratur, myter och konst och äldre tiders naturvetenskap. Några metoder för att dela upp lösningar och blandningar i deras olika beståndsdelar. Enkla systematiska undersökningar. Planering, utförande och utvärdering. Dokumentation av enkla undersökningar med tabeller, bilder och enkla skriftliga rapporter. Tolkning och granskning av information med koppling till kemi, till exempel i faktatexter och tidningsartiklar.

Några laborationer på temat Färg! Färgsnurran Gör din egen Falu rödfärg Kromatografi- olika varianter Några av naturens färger Rödkål och gas i påsen Hitta fuskisjuicen Osynligt bläck- olika varianter Kan man blåsa bort fläcken? Färga tulpaner Mjölk och karamellfärg