Skogs- och sjöexkursion



Relevanta dokument
Elevblad biologisk mångfald

Källförteckningar för gymnasieskolan

EKOLOGI LÄRAN OM. Ekologi är vetenskapen som behandlar samspelet mellan de levande organismerna och den miljö de lever i.

Ekologi. Samspelet mellan organismerna och den omgivande miljön

Syfte På ett handfast sätt få förståelse för arternas betydelse för ekosystemets/naturens överlevnad.

Naturskolans program är en upplevelsebaserad undervisning där eleverna får lära med hela kroppen och alla sinnen ute i naturen.

Ekosystem ekosystem lokala och globala

Miljö vatten- hållbar utveckling

Centralt innehåll och förmågor som tränas enligt Lgr 11:

EKOLOGISKA UNDERSÖKNINGAR. Bokskog

Ekosystem ekosystem lokala och globala

Lektionsuppgift: Mångfalden i sjön

Några material & Ekologi

MILJÖMÅL: LEVANDE SKOGAR

Prov namn: Arbetsområdet sjön Provfråga 1) Skriv rätt nummer efter varje begrepp.

GODKÄND BETYGSKRITERIER BIOLOGI

Vad ska ni kunna om djur?

Projektarbete Ekologi Merkurius HT-2014

Stor, större, störst

Året runt i naturen skolår 2-3 (läsår som startar med jämn HT)

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Praktiskt naturvårdsarbete i kommuner, länsstyrelser, skogsvårdsstyrelser och på konsultbasis diskuteras också.

Vi jobbar så här: Varför läser vi om ekologisk hållbarhet och enkla fältstudier. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? September 16, 2014

MILJÖMÅL: ETT RIKT VÄXT- OCH DJURLIV

Exkursion i Beijers park

DELPROV B. Förmåga att genomföra systematiska undersökningar

Boken om NO 1 3. Elevens första grundbok i NO. PROVLEKTION: Fascinerande växter

Anpassningar i naturen. Biologisk mångfald, näringskedja, näringsväv och naturtyper

EUSO 2015 Biologidel

Postadress Besöksadress Tel Fax Mobil E-post Hemsida

NATURVETENSKAP FÖR LIVET?

Naturvärden på Enö 2015

Konsultation angående skötsel av dammar och ängar på Kungsbacka golfbana

Vuxen 1. Barn 1. Många djur bor under marken. Vilket gulligt djur av dessa gräver sina bon under marken?

Biologi. Ämnesprov, läsår 2014/2015. Delprov A. Årskurs. Elevens namn och klass/grupp

Upptäck naturen! 3. Naturens konsert

Insjön. VEINGESKOLAN LÄRARHANDLEDNING FÖR FÄLTARBETE.

Lektionsupplägg: Behöver vi våtmarker?

Vad handlar boken om? Mål och förmågor som tränas: Eleverna tränar på följande förmågor: på läger Lärarmaterial. Författare: Kirsten Ahlburg

- LATHUND MED Tips och exempel för dig som ska skriva en källförteckning

Markinventering Övningar med lärarinstruktion

SMÅKRYP. För vem: Skolår 3-9 När: maj-okt. Välkommen till en utedag med oss fortbildning för dig!

Får jag använda Wikipedia?

Filmhandledning. Vem bor i skogen? CINEBOX En del av Swedish Film AB

Hur skriver man en vetenskaplig uppsats?

Bedömningsstöd. Biologi 1-6. Lärarinformation

Virtue Naturvetenskap i Skolan HT-2015, (LBIO08) Susanne Ström

Spektrum Biologi Provlektion

Lärarhandledning och elevhäfte för högstadiet och gymnasiet

Skönlitteratur, myter och konst som handlar om naturen och människan.

BIOLOGI - EKOLOGI VATTEN

Ekologi och biologisk mångfald 15 hp., ht Kiruna

Skogssork (Clethrionomys glareolus)

1 Checklista för åtgärder i Naturvård / Skötsel bestånd (NS)

Organismers miljökrav S 7-8 (12-14) (I huvudsak individ/art nivån)

NATURVÄRDES- INVENTERING STRANDNÄRA DELAR AV MÖCKELN, ÄLMHULTS KOMMUN PÅ UPPDRAG AV

Vattnet finns överallt även inuti varje människa.

Skrivguide. Tillhör:

Naturskola. Lärande är individuellt, på det vis att vi alla lär olika.

NATURVETENSKAP FÖR LIVET?

Första hjälpen år. Nyhetsrapportering s. 9 Enkätundersökning s. 10

Hur har naturvärden påverkats av röjning/avverkning i betesmarker?

Stenarnas mångfald. 1. Djurkort. 2. Sortering. 3. Karta. 4. Stensamlingar

Läs och lär kära elev. Pollinering. Pollinering är namnet på blommornas fortplantning.

Naturorienterande ämnen och teknik för grundlärare med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3, 11F360

Laborationer i Biologi A och Biologi 1

SKOGSSTIGEN I HAMMARSKOG

Mall för uppsatsskrivning

Planering i biologi Våren år 7

LÄRARHANDLEDNING. Lars-Erik Andersson Andreas Blom BONNIERS

Användarmanual för Artportalen.se

Nationell Inventering av Landskapet i Sverige - NILS

Material. Jord (utifrån) Påsjord är ofta steriliserad och innehåller inget liv.

Litteraturförteckning/Källförteckning

Framsida På framsidan finns:

10:40 11:50. Ekologi. Liv på olika villkor

Manual till Puls geografi Sverige år 4, Interaktiv skrivtavla

Att få kunskaper om biologiska sammanhang och intresse för naturen. Ni ska få förståelse för de begrepp som finns inom området Ekologi.

MIN FÖRSTA FLORA Strandens blommor. Text: Sölvi Vatn Foto: Torbjörn Skogedal

Lärarhandledning. Vad gör jag innan, under och efter lektionen?

Att fundera på - Var hittade du stenen? - När hittade du stenen? - Varför valde du just den stenen?

GÖR ETT EGET SLUTET KRETSLOPP

GÖR ETT EGET SLUTET KRETSLOPP

EKOTURISM i fjällen. Elevblad. både som besökare och anordnare ska ta ansvar för miljön.

Djur, svampar och växter i skolans närhet Elevblad 7

Ekologi och biologisk mångfald 15 hp., ht Kiruna

onsdag 9 oktober 13 Ekologi

Gåpen. Gåpen har inte haft någon betydelse för forskning eller undervisning och är inte heller något framstående exempel på sjötyp.

Livets myller Ordning i myllret

NATURVÄRDESINVENTERING 2015

Med naturen som redskap och genom fältstudier undervisar vi om naturen i naturen.

Prova att lägga märke till olika spårtecken och du kommer att upptäcka att naturen är full av liv.

MILJÖMÅL: INGEN ÖVERGÖDNING

Kursnamn XX poäng Rapportmall. Författare: (Skrivs i bokstavsordning om flera) Handledare:

Biologi. Ämnesprov, läsår 2014/2015. Delprov B. Årskurs. Elevens namn och klass/grupp

NO-TEMA: Vattenmiljöer

KONST I KVARN Varje konstnär ansvarar för egen försäkring av sin konst.

Uppdrag: SPINDELNS KROPP

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

LITTERÄR FÖRLAGA FÖRST VAR DET MÖRKT... BOLLONGEXPEDITIONEN. JIMS VINTER

Transkript:

Skogs- och sjöexkursion Biologi A/Biologi 1 6 september 2012 Arbetsuppgifter vid skogsexkursion Syfte: att utföra en ekologisk undersökning av olika biotoper i ett ekosystem och studera den biologiska mångfalden. I området kring Rannåstjärnen 1 finns det sjö och strand, en större bäck, ett rikkärr och barrskog. Dela in er i grupper om ca 6 perasoner, ochg dela sedan gruppen i två delgrupper. En av delgrupperna skall undersöka barrskogen, den andra väljer ett av de övriga biotoperna Utrustningslista för skogsexkursion Exkursionshandledning och anteckningsmaterial för var och en. (Ta med!) Utrustning: plastpåsar plastkasse märktejp vit bricka planteringsspade lupp pincett småburkar med lock slaghåv med skaft Bestämningslitteratur: (kan variera) Vår flora i färg Skogens träd och buskar Mossor och lavar Svampar i naturen Vad jag finner i skogen Insekter i färg och/eller Småkryp Spårboken 1 Utförande Börja med att mäta upp en ruta på 10 m 10 m. Undersökning av det levande i ekosystemet 1 Se http://www.leijonhufvud.org/biologi/karta-till-rannastjarnen/) för en karta 1

1.1 Vegetationens skiktning I en skog kan man urskilja olika skikt 1. Trädskiktet 2. Buskskiktet dit också små unga träd hör 3. Fältskiktet med ris, gräs, örter, ormbunkar m.m. 4. Bottenskiktet med mossor, lavar och svampar. Se efter hur väl utvecklade dessa skikt är t. ex. utifrån en tregradig skala. Är något skikt mindre väl utvecklat inom området? Varför? Uppskatta om det är gammal eller ung skog och uppskatta höjden på de dominerande träden. 1.2 Artbestämning av träd- och buskskiktet Bestäm arterna i träd- och buskskikt i rutan. Anteckna också antal av varje art. Använd bestämningslitteratur och nycklar. 1.3 Artbestämning av växter och svampar i 3 st. smårutor Välj slumpmässigt ut 3 smårutor på 0,5 m 0,5 m i storrutan. Anteckna alla arter i varje småruta och ange också hur stor del av ytan varje art täcker sett uppifrån. 1.4 Svampmycel och mykorrhiza Gräv i översta jordlagret. Titta efter hur svamphyferna och rötterna väver ihop översta lagren i jorden till en tät vit massa. Leta efter mykorrhizarötter. Ta med ett prov i märkt plastpåse till skolan för att titta i stereolupp senare. 1.5 Biologisk mångfald av växter och svampar Lista alla olika arter ni kan finna totalt inom stora rutan. Räkna antalet arter. 2

1.6 Smådjur i marken. Samla smådjur ur markskiktet. Häll upp förna från smårutorna på en bricka, plocka ut djuren med insektspincett och bestäm dem till grupp på plats. Räkna antal av samma slag. Vad lever de av? Vilka lever som nedbrytare? Hittar ni daggmaskar i jorden? 1.7 Smådjur i fältskiktet. Gå över hela provytan med slaghåv. Bestäm de infångade djuren. Vilken typ av konsument är de? 1.8 Spår av djur Leta efter spår djur (hackspettshål, gnagmärken, spillning etc.) Håll utkik efter fåglar och lyssna! 1.9 ph: Ta jordprover (ca 1 dl) på två djup, ett i humusskiktet och ett så långt ned som möjligt. Lägg dessa i två märkta plastpåsar för ph-mätning i skolan. OBS! Lägg igen gropen efter dig. 2 Jämförelse av två ekosystem. Gör en jämförande undersökning av ett annat annorlunda skogsekosystem, men begränsa er till punkterna 1,2,3 och 10. Samarbeta med en annan grupp och delge varandra resultat av ph, belysning, temperatur och lista på djur. 3 Efterarbete i skolan ph-mätning av jordprover 1. Fyll en liten plastflaska med 10 ml jord och 50 ml destillerat vatten. 2. Skaka i 10 min. 3

3. Låt flaskan stå en liten stund så att det mesta av jorden sedimenterar. 4. Häll över vätskan i en liten bägare. 5. Doppa ned ph-elektroden och avläs resultatet efter 5 minuter. 4 Övriga biotoper 4.1 Sjö I stort genomför du den som skogsexkursionen, men du inventerar inte en ruta, utan med lagom avstånd längs en linje från vattnet upp på land. Det kan även vara värt att inventera en större ruta liknande den i skogen, men övelappande stranden. Håva Håva efter plankton med hjälp av en plantkonhåv. Spara plankton i en flaska med dödarvätska. Efter hemkomsten lagras proverna i kylskåp, och undersöks i stereolupp. Växter i strandkanten Undersök vilka växter som växer i strandkanten. Anteckna vilka växter, och hur långt från vattnet de växter. Anteckna också hur många av varje art du ser! 4.2 Kärr I stort som skogsexkursionen, men notera också hur fuktig marken är. 4.3 Bäck, å Försök att bedömma hur strömmande vattnet är, inventera dels längs en sträcka längs stranden, dels längs en linje rätvinkligt mot stranden. 4

5 Anvisningar till exkursionsrapport i BiA/Bi1 I princip skriver man en exkursionsrapport på samma sätt som en laborationsrapport. Den ska innehålla följande: 5.1 Framsida Här ska stå arbetets titel, namnen på dem som gjort arbetet (förnamn och efternamn), klass, skola, termin och år samt "Exkursionsrapport i Biologi A". Om man vill ha en bild som anknyter till arbetet kan man ha det, men det är inget måste. 5.2 Inledning Här skriver man kort vad arbetet kommer att handla om (syftet med exkursionen), lite teori om skogen som ekosystem och skogens betydelse för Sverige, datum för exkursionen, tidsåtgång, väder och en beskrivning av området. 5.3 Metoder Metoder beskrivs kortfattat, både de metoder ni använt för att undersöka växt- och djurliv och de abiotiska undersökningarna. Inga resultat ska redovisas här. 5.4 Resultat Här presenteras undersökningens resultat i form av t. ex. listor, tabeller, diagram och beskrivning av iakttagelser. 5.5 Diskussion och slutsatser Detta är arbetets viktigaste del. Här kommenteras resultaten och anges vilken typ av skogsområde ni har undersökt. Jämförelser mellan teori och era resultat liksom jämförelser mellan olika resultat kan göras här. Försök att överblicka helheten! Tänk på att dra slutsatser om de biotiska faktorerna. Man kan t. ex. konstruera en näringsväv där några av organismerna ni hittat finns med. 5

5.6 Källförteckning Källförteckning måste alltid finnas med. Skriv källförtecknigen enligt anvisningarna nedan (se avsnitt 6). När man arbetar i grupp ska det vara ett arbete som görs i grupp, dvs alla måste vara med i arbetets alla delar och tillsammans läsa det färdiga resultatet innan ni lämnar in och rätta skrivfel och andra konstigheter som lätt uppstår när man är flera. Ett "Jag" hör inte hemma i ett grupparbete! LYCKA TILL! 6 Källförteckning När du refererar till dina källor i texten kan du välja mellan att göra det i löpande text ("Vane (1998) berättar hur salicylsyra användes i det forntida Egypten") eller separat inuti texten ("Redan för ca 3500 år sedan finns det anteckningar i det Egyptiska Ebers papyruset om användning av salicylsyra som läkemedel (Vane, 1998)."). Källförteckning skrivs där källorna ska stå i bokstavsordning efter författarnas efternamn. Följande uppgifter ska finnas med och skrivs som i exemplen nedan. Författarnamn (tryckår). Titel. Förlag. Utgivningsort. Även artiklar ur tidskrifter ska anges på samma sätt med författare till artikeln, artikelns titel, tidskriftens namn, nummer och år. Internetkällor ska anges med fullständig adress och nedladdningsdatum. Exempel på referenslista: Källor Gary P. Burness, Jared Diamond, and Timothy Flannery. Dinosaurs, dragons, and dwarfs: The evolution of maximal body size. PNAS, 98(25):14518 14523, 2001. doi: 10.1073/pnas.251548698. Irene Karlsson Elfgren. Studies on the Life Cycles of Akinete Forming Cyanobacteria. Ph.d. thesis, Uppsala University, Uppsala, 2003. P. Eriksson, E. Jakobsson, and A Fredriksson. Brominated flame retardants: a novel class of developmental neurotoxicants in our environment? Environmental Health Perspectives, 109(9):903 908, 2001. 6

Liza Gross. The toxic origins of disease. PLoS Biology, 5(7):e193, 2007. doi: 10.1371/journal.pbio.0050193. Liza Gross. Can farmed and wild salmon coexist? PLoS Biology, 6(2):e46, 2008a. doi: 10.1371/journal.pbio.0060046. Liza Gross. No place for predators? PLos Biology, 6(2):e40, 2008b. doi: 10.1371/ journal.pbio.0060040. Kemikalieinspektionen. Bisfenol A- en av världen mest använda kemikalier EU tar fram riskminskningsprogram., 2002. URL http://www.kemi.se/ templatesa/page 1739.aspx. Nedladdningsdatum 2004-12-09. Brian W. Kernigan and Rob Pike. The Practice of Programming. Addison-Wesley, Reading, Mass, 1999. ISBN 0-201-61586-X. Aimee Quiltmeyer and Rebecca Roberts. Babies, bottles, and Bisphenol A: The story of a scientst-mother. PLoS Biology, 5(7):e200, 2007. doi: 10.1371/journal. pbio.0050200. J. R. Vane and R. M. Botting. Anti-inflammatory drugs and their mechanism of action. Inflammation Research, 47(Supplement 2):78 87, October 1998. David S. Wilcove and Martin Wikelski. Going, going, gone: Is animal migration disappearing? PLoS Biology, 6(7):e188, 2008. doi: 10.1371/journal. pbio0060188. 7